Prachtig geslaagde kaderdag R.K. Arbeidersbeweging te Amsterdam bijeen Tienduizend afgevaardigden uit alle deelen des lands in de Markthallen verzameld RADIO IN DIENST DER MISSIE KRACHTIGE UITING VAN EENSGEZINDHEID O MAANDAG 29 JUNI 1936 De kaderdag van het R. K. Werkliedenverbond, Zondag in de groote markthallen te Amsterdam gehouden, is prach tig geslaagd. Onder de tienduizend, die uit alle deelen des lands waren bijeengekomen, heerschte een stemming, die het best kan worden gekenmerkt door de woorden: trouw, hoop, wil en volharding. Het contact met de jeugd Jonge Werkman en Graal het glanspunt van den middag, was een sterke, groote en Openingsrede A. C. de Bruyn Rede Mgr. J. G. van Schaik De derde Radio-missiedag Zondag door den K.R. O. gehouden In de overzeesche gewesten De jeugd aan het woord Motoriseering der missie Rede Henri Hermans Nieuwe koers is noodig Eeuwfeest te Wittem De slot plechtigheden in tegen woordigheid van Z. H. Exc. Mgr. Giobbe gevierd Pontificale Hoogmis PRINSES JULIANA BELEEDIGD VEERDIENST ENKHUIZEN— STAVOREN 50 JAAR UIT EEN BOOM GEVALLEN Aan gevolgen van val bezweken schoone belofte voor de toekomst. Redevoeringen van Mgr. J. Gvan Schaik en het Tweede Kamer lid Henri Hermans Sterk contact met de jeugd Begroeting genoodigden 't Was een machtig schouwspel toen zij allen daar gezeten waren in de nieuwe en frissche markthal, waar de hitte van den zomerschen dag ternauwernood werd gevoeld. Een schoon oogenblik was het, toen de Jonge Werkman met fleurige ba nieren, veerkrachtig en met den glans van een nog ongeschonden ideaal in de oogen, de zaal binnen trad, terwijl allen het in woord en muziek zoo klankrijke strijdlied zon gen. Met het Onze Vader, gevolgd door „Geloofd zij Jezus Christus", opende de Verbondsvoor zitter, de heer A. C. de Bruyn, deze massa bijeenkomst, in een korte rede uiteenzettend v;at de bedoeling was van dezen nationalen kaderdag. Er wordt in breede kringen ontzaglijk ge leden, geestelijk en materieel. Aan dat leed aldus spreker wil deze Kaderdag on dubbelzinnig uiting geven, opdat het duidelijk hoorbaar doordringe in de kabinetten van hen, die allereerst en allermeest en doortastend te zorgen hebben, dat alles worde gedaan om het leed te beperken en zooveel mogelijk op te heffen. Er wordt geleden in geestelijk opzicht. Er wordt als nooit te voren geparasiteerd op, er wordt op afschuwelijke wijze misbruik gemaakt van den materieelen nood van ons volk. Onver antwoordelijke lieden, geïnstrueerd en gesteund van over de grenzen, misbruiken dezen tijd ten eigen voordeele door, met lasterlijke voorstel lingen werkende, het vertrouwen te ondermij nen in personen en instellingen. Dat kan in ons land! In Rusland en Duitschland wordt critiek be antwoord met kogel of gevangenisstraf. Het Nederlandsche volk duldt tot nu toe, dat onder zijn godsdienstige, zijn geestelijke en cultureele waarden mijnen worden gelegd. Een groot deel van ons volk verkeert in ma terieelen nood. Vooral de groote gezinnen heb ben het zwaar te verantwoorden. De werkloosheid is ontzaglijk groot, de werkloozen ontvangen, vooral op het platteland een steun-bedrag, hetwelk vaak nauwelijks en in tal van gevallen niet voldoende is, indien het in verband gebracht wordt met het ethisch levens-minimum. Wij vorderen van de regeering en de ge meentebesturen eerbied, achting, recht, chris telijke liefde voor onze werkloozen, die ook een ziel door de branding van het leven hebben te dragen als de anderen, d?e geen krimp hebben, voor den werklooze, die ook verantwoordelijk is voor het bestaan van vrouw en kinderen, als wie ook in ons land. Het is ons, wij verklaren het nog eens nadrukkelijk, niet allereerst te doen om steun, arbeid is de eisch, arbeid, so lidariteit bij den arbeid. Een bijzonder woord van welkom richtte spr. tot Mr. Goseling, den jongen, krac-h- tigen, energieken leider van de R. K. Staatspartij. Wij kennen, zoo zei spr., zijn liefde voor Kerk en volk, wij kennen zijn sociale opvat tingen, tusschen hem en ons bestaat daar omtrent geen verschil van gevoelen. Hem en de zijnen hebben wij noodig, wil ons werk slagen. Het vertrouwen van een groot deel van ons volk is op hem gevestigd. Indien men met een ander wil samenwer ken, eischt het gezond verstand, dat men in elkaar vertrouwen stelt. Welnu, dat ver trouwen is er. (Langdurig applaus) De heer de Bruyn verwelkomde vervolgens op hartelijke wijze de jongeren, welke begroeting eveneens de luide instemming der vergaderden verwierf. Vervolgens werd het woord verleend aan den Verbondsadviseur Mgr. J. G. van Schaik. De groote, noodlottige dwaling, die groote massa's menschen in christelijke landen heeft aangetast, is de scheiding in den mensch van natuur en bovennatuur, van tijdelijke en gods dienstige belangen, van zieleven en lichamelijk leven. Hiertegen nemen wij principieel en on verzettelijk stelling. Gelijk al het geschapene, zoo behoort de heele mensch en de heele menschelijke samenleving, met alle cultureele stroomingen, met alle aard- sche en tijdelijke goederen, aan Gods verheer lijking en Zijn wetten gebonden te zijn. Deze souvereinlteit Gods, dit Koningschap Christi mogen wij katholieken in het openbare leven nooit prijs geven. Wanneer werkelijk jongeren onder ons, pries ters en leeken, ofschoon in het volle leven ge plaatst, onverschillig en terughoudend zouden gaan staan ten overstaan van den harden en onverbiddelijken strijd om de souvereiniteit Gods in het maatschappelijk en staatkundig leven, dan zouden zij zich medeplichtig maken aan het welslagen van den opzet dergenen, die het christendom van den Zoon Gods terug wil len dringen uit heel de samenleving. Gij, katholieke arbeiders, hebt, juist op titel van volwaardig katholiek te zijn, het breede terrein van uw belangen-behartiging in het maatschappelijk en staatkundig leven niet wil len overlaten aan organisaties, die met Gods wetten geen rekening nouden en die zich het monopolie wilden verzekeren van cultureele op voeding en van welstand- en welvaartbrengers. Als heele menschen met ziel en lichaam, met onafscheidelijk verbonden natuur en boven natuur, hebt gij uw organisatie gesticht en uit gebouwd met eigen kracht en eigen persoon lijke en geldelijke offers, zóó, dat geen enkele katholieke arbeider redelijke aanleiding kan vinden in godsdienst-vijandige of neutrale bon den zijn rechtmatige belangenbehartiging te gaan nastreven. A. C. de Bruyn daardoor voor Christus en Zijn Kerk behouden bleef, is uw hoogste glorie. Het woord, gesproken voor het wondere microfoontje in de Hilver- sumsche K.R.O.-studio klonk Zon dag, den derden Radio-Missiedag door den K.R.O. gehouden, niet alleen in de huiskamers en salons van geheel Katholiek Nederland, maar ook tot ver over onze lands grenzen in de dessahut van den missionaris in verre landen. Wanneer wij ons in dezen tijd afvragen, al dus zeide Mgr. Th. M. P. Bekkers in zijn rede, of de zuivere naastenliefde nog wordt nageleefd, dan durven wij ons troosten met de gedachte dat steeds weer missionarissen uit onze gelede ren voortkomen. Spr. zette daarop de moeilijkheden, vooral die van financieelen aard, uiteen, waarmede de missionarissen te kampen hebben. Bij de opening van de tentoonstelling van de Katholieke Pers te Rome zeide de Heilige Vader echter, dat met een minimum aan missiesteun van gebed en bijdragen in matigen omvang moet worden bijgedragen, in elk klooster, in elke gemeenschap en in elk huisgezin. Wij Nederlanders zien in dit woord een krachtige aansporing. Hierna kondigde spr. een actie aan, welke over Nederland ontplooid zal worden, om ge heel Katholiek Nederland daarin te betrekken, opdat het èn in gebed èn in periodieke, kleine offers voor de missie, zal kunnen bijdragen en zich aan zal sluiten bij de pauselijke missiege nootschappen. Een groote klacht klinkt uit de missie om middelen. Maar óók een verblijdende roep over een wonderen groei van het bekeeringswerk! Dat is de zegen Gods, Die aan kleine dingen groote kracht geeft. In het koloniaal programma voor Oost- en West-Indië sprak Mgr prof. P. G. Groenen over onze missie in de beide Indiën. arbeider leeren te blijven knielen voor den hemelschen Vader, den Schepper en Beheer- scher van alle stof en alle elementen. En als men ons zou willen neerbuigen in aanbidding voor een stamboek van ras en bloed, spannen wij den fieren nek en zeggen, dat wij den nek alleen zullen krommen voor het reinigende en verlossende Bloed, dat eens van het Kruishout vloeide op Calvarië. In naam van het christendom zullen wij maar één voorkeur hebben bij onzen arbeid: de voorkeur, die de Goddelijke Meester Zelf had, voor armen en ongelukkigen, en in onzen tijd voor werkloozen en jeugdige werkloozen. Doet voor hen wat gij doen kunt met uw invloed en met uw eigen middelen. De kracht en de toekomst van onzen ge- organiseerden arbeidersstand ligt in het katholiek gehalte van ons en onze leden. De dure plicht van éénheid in en tusschen al onze organen, moet al onzen leiders en advi seurs voor oogen staan. Eén gezamenlijk doel moet ons allen bezielen. Met alle kracht wil spr. aan zijn hoorders vra gen de bijwoning van een jaarlijksche en twee- jaarlijksche gezamenlijke retraite. De groote dr. Schaepman had dezen Kaderdag eens moeten beleven. Hij, die heelemaal nog geen kader heeft gekend, doch slechts een handvol geschoolde arbeiders om zich heen had, dit kader van 10.000 man aanschouwende, zou dan met meer recht de profetische woorden kunnen spre ken, die hij in 1891, nu 45 jaar geleden te Vlis- singen sprak in zijn Rerum Novarum-rede, woorden, die ik thans te zijner nagedachtenis met een kleine wijziging, tot de mijne maak: „Vader der Christenheid in Rome, hier staat de georganiseerde katholieke arbeidersstand van Nederland voor u met het zweet van den heeten arbeid en den harden strijd op 't voorhoofd; wij kunnen u naar waarheid getuigen, dat wij naar best vermogen in Nederland de vrijheid hielpen verzekeren, het recht handhaven, en vrede be vorderen om boven alles de liefde te doen triom feeren." Op de meermalen door applaus onderbroken rede van den algemeenen Verbondsadviseur volgden weer luide toejuichingen. Het podium werd dan ontruimd om aan „de Brug", afdeeling van de Jonge Werk man te Nijmegen, een pittige, vlotte, fris sche, met vurig ideaal bezielde ploeg onder leiding van Theo van Steen, gelegenheid te geven haar jeugdspel en zang te zien en te hooren te geven. 't Werd één groot succes en het trok het con tact met de jongeren, reeds in den aanvang der bijeenkomst ontstaan bij den opmarsch der „groenbaadjes" aan tot een heel sterke en heel innige harmonie. Was hun optreden voor de Amsterdammers een verrassing, hier toch kennen we de Jonge Werkman niet, de duizenden van buiten de hoofdstad, van buiten het Haarlemsch Diocees zullen dankbaar verrast zijn door den groet, dien de Graal aan al de duizenden werkers uit den lande brengen kwam na van vier kanten de hal te zijn binnen gemarcheerd. Dit waren heel, heel mooie oogenblikken. Zoo één te zijn, zoo zich één te voelen is een zoete vreugd, een weldaad voor het door leed en ver deeldheid verharde hart. Gul en hartelijk was dan ook het ap plaus, niet een beleefdheidsbedankje dit maal voor een geboden schouwspel, maar uiting van innerlijk-beleefden, heel innig- gevoelden dank voor zóó veel schoons, zóó veel goeds, zóó veel belovends in zoo korte stonde. ,,Gaat en onderwijst alle volkeren," heeft de Zaligmaker gezegd en dien plicht heeft de Kerk steeds opgevolgd en zal zij ook steeds blijven vervullen. Spr. ging de geschiedenis na van de missies in Ned. Oost- en West-Indië, waaruit bleek, dat de missie, zooals wij die thans kennen, zeer groote moeilijkheden, zoowel in Oost-Indië als in de West, te overwinnen had, maar ook hoe de eerste Ned. missionarissen de Paters Nelis- sen en Prins kwamen in 1808 te Batavia en de paters Franciscanen zetten in 1683 voet aan wal in Suriname den zegen Gods hebben mogen gevoelen. Het geheele leger van Christus, werkzaam in onze overzeesche gewesten, omvat 2844 reli gieuzen-missionarissen, 509 priesters, 55 scho lastieken, 498 broeders en 1782 zusters. Mgr. prof. Groenen eindigde zijn interes sante toespraak met alle luisteraars op te wek ken tot gebed en niet minder tot het brengen van offers ter uitbreiding van het Rijk Gods, waartoe wij allen, onverdiend en om-niet, be- hooren. Het wereld- en koloniaal programma, waarin de heer P. DE WAART nog een politiek bui- tenlandsch overzicht hield, werd afgewisseld door nationale liederen, gezongen door het K.R.O.-koor en was hiermede beëindigd. Als actualiteit kon nog in de rubriek „Van en voor den missiepost", de aankondiging geschie den van de bisschopswijding van den Apost. Vic. van Kasumu, Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, welke heden in St. Bavo te Haarlem plaats heeft. In het voortgezette K.R.O.-programma sprak vervolgens de heer P. CTJYPERS over het doel en de werkwijze van de Miva, n.l. den missio narissen den missie-arbeid te verlichten door hun vervoermiddelen te verschaffen, waardoor onnoodig tijdverlies voorkomen wordt. Spr. deed een beroep op alle katholieken, om door hun bijdragen aan de Miva het mogelijk te maken, dat zij spoedig aan de talrijke aan vragen uit de missie om motorfietsen, auto's, vrachtauto'» en zelfs vliegtuigen, kan voldoen. Het gironummer der Miva is Nr. 272249, Ca- tharijnesingel 42 te Utrecht; het secretariaat der Miva is: Keizersgracht 65 te Amsterdam. Als laatste in de rij der sprekers kwam voor de microfoon Prof. Dr. J. SASSEN O.P., met als onderwerp „Doel en werken van het RJC. Adviesbureau voor landbouwkundige missie actie". Het bureau wil zoo veel mogelijk voorlichting geven aan de missie over agrarische toestanden en den missionarissen een onontbeerlijke agra rische kennis bijbrengen en hun de noodige adviezen geven. Des avonds werd de radio-missie-wedstrijd gehouden. Tot slot van het gevarieerde en uitgebreide programma, werd een hoorspel van Toon Ram melt opgevoerd, getiteld: „Het vaderland tege moet". Als oud en jong van ons katholieke volk elkander zóó begrijpen, nu, dan behoeft er voor de toekomst van Katholiek Nederland nog geen vrees te zijn! Tweede spreker van den middag was de heer Henri Hermans, lid van het dagelijksch bestuur van het Verbond, die zich tot onderwerp geko zen had: „Onze godsdienstig-zedelijke taak in dezen tijd" Met duizenden en in naam van honderd duizenden, aldus spr., zijn wü samengekomen in een critieken tijd, waarin de christelijke grondslagen onzer beschaving worden onder mijnd, waarin de eene dwaling de andere op roept en waarin satanische stelsels reeds en kele volken regeeren. Wanneer men zich den ernst van zulk een tijd bewust wordt, kan men er toch ook het groote van inzien: De geweldige strijd van deze dagen gaat om de beginselen van het leven zelf, gaat vóór of tegen het christendom als grondslag der heele beschaving, als beginsel van iedere orde. Om in dien strijd te getuigen van ons ongeschokt geloof, kwam het kader der katholieke arbei ders hier bijeen. Op de tweede plaats beoogt deze samenkomst een hernieuwd wijzen op den zorg vollen toe stand des lands, vooral op de nooden van den arbeid en een hernieuwden aandrang op een noodzakelijke hervorming. Uit de kracht van dit nieuwe getuigenis blijke, dat onze katho lieke arbeidersbeweging nog over een gezonde weerstandskracht en een gezond verantwoorde lijkheidsbesef beschikt. Voorop sta dit: wij kiezen tot hervor ming niet den weg der wanorde, doch be schouwen de maatschappelijke orde als de eerste voorwaarde van vrede en welvaart, van vrijheid en democratie. In dat kader vragen wjj op de eerste plaats arbeid, voor ieder, die werken wil en werken kan. Men moet aanvoelen wat door het kwaad der werkloosheid in mensch en maatschappij wordt kapotgeslagen, wat er geleden wordt, wanneer de aalmoes van den steun in de plaats is ge komen voor het loon van den arbeid. Dan eerst kan men er diep genoeg van overtuigd zijn, dat een politiek, die niet allereerst en allermeest is gericht op de bestrijding van dit kwaad, moet worden veroordeeld als een onverantwoordelijke verkeerde politiek als een devaluatie van onze volkskracht. Ter bestrijding van de werkloosheid moet eerst en vooral een algemeen rendabele grond slag voor de productie worden gevestigd. Niet door maar steeds nieuwe verlaging der loonen. Op dit punt zijn reeds genoeg zware offers ge bracht. Ook niet door de prijzen in het bin nenland terwille van den buitenlandschen af nemer te doen stijgen dat is devaluatie met een blinddoek. Er moet een nieuwe koers worden ingesla gen, die nieuwe bronnen van bestaan aanboort, het arbeidsintensieve kleinbedrijf bevordert, beter samenwerkt met Indië, de werkgelegen heid beter over de beschikbare arbeidskrachten verdeelt en niet meer duldt dat de machine als guillotine van den menschelijken arbeid worde gebruikt. Niet alleen meer privaat-economisch, doch ook in maatschappelijken zin moet de toekomst rationaliseeren. Terwille van de werkgelegenheid zullen ook geleidelijk en volgens redelijkheid vrouwen, meisjes en ouden van dagen in het bedrijfs leven plaats moeten maken voor huisvaders en jonge mannen. By alles bedenke men echter dit: veel van deze dingen een betere verdeeling van den arbeid met name kan niet met wetten en voorschriften worden be reikt, doch alleen in onderlinge solidari teit, uit offervaardigheid in de eigen levens- practijk onzer arbeiders, uit welke daden moet blijken of wij een volk, een gemeen schap vormen. Naast het scheppen van 'n rendabelen grond slag voor het bedrijfsleven, staat het scheppen van werkverruiming. Daartoe moet meer dan tot dusver het stil-liggend kapitaal mobiel worden gemaakt. De geblokkeerde millioenen moeten in beweging worden gebracht. Wij willen nog meer dan arbeid alleen: in de toekomst vragen wij ook een redelijke zekerheid van bestaan, een duurzaam econo misch herstel door een ordening der maat schappij. De kapitalistische dictatuur, waarover Qua- dragesimo Anno zoo scherp den staf breekt, moet verdwijnen om plaats te maken voor een samenleving, waarin de arbeid weer zijn recht matige plaats inneemt en de productie meer ingesteld is op een zuivere, redelijke voorzie ning in de behoeften van allen. In de verwezenlijking van deze orde moeten de bedrijfsgenooten met de overheid samen werken. De overheid heeft dus ook te dezen opzichte een taak. Zij geve er zich rekenschap van, dat in deze eerste vijf jaren na Qnadragesimo Anno veel goed zaad is uitgestrooid en be gint te ontkiemen. Zij late dit goede zaad niet verstikken door woekerplanten, die er zich omheen slingeren. Zij bevordere den groei van de vruchten. Dat is een levens belang van ons volk. Het Nederlandsche volk bezit nog weer standskracht. Doch wél beseffe de overheid: wanneer stakingsgolven zooals nu door duis tere machten in Spanje, Frankrijk en België worden voortgestuwd, hier nog breken op de rotsen eener ordelievende, vrije en zelfstandige vakbeweging, dan is dit omdat de arbeiders nog vertrouwen, dat de overheid oor en oog en hart heeft voor hun nooden en behoeften in de barensweeën van een nieuwen tijd. Ook het Nederlandsche volk heeft in dezen tijd zijn taak, en strijde mee voor een christe lijke ordening, voor een maatschappelijk her stel, waarin de christenmensch zich in volle grootheid kan ontplooien. Ook op deze rede, eveneens eenige malen door applaus onderbroken, volgden luide teekenen van instemming. In zijn slotwoord mocht de heer de Bruyn met recht getuigen, dat deze Kaderdag in alle opzichten was geslaagd, omdat opnieuw duide lijk is gemaakt, dat onze Katholieke georgani- seerden invloed hadden op het verleden en invloed zullen hebben op de toekomst. Deze Kaderdag, zoo zei hij, richt een dringende uitnoodiging in he^ bijzonder tot de jongeren, om het strijdende leger der arbeidersbeweging te komen versterken en actief mee op te trekken. En hiermee was deze praehtig-geslaagde Kaderdag ten einde. Mgr. J. G. van Schaik Zaterdagavond om zes uur arriveerde te Wit tem per auto Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, de Pauselijke Internuntius, vergezeld door zijn se cretaris en de zeereerw. paters van Grinsven en van Nimwegen, resp. rector te 's Hertogenbosch en Nijmegen. Heel de communiteit van het jubileerende Redemptoristenklooster in super- pli met de vele gasten haalde Z. H. Exc. af. Voor het hoogaltaar in de kloosterkerk hield deze een adoratie, waarna een grootsche huldi ging plaats had. Verschillende sprekers voerden hierbij het woord. In de Fransche taal heeft tenslotte de Pauselijke Internuntius de menigte toegesproken, welke hij zijn Bisschoppelijken Zegen schonk. Zondagochtend om 9 uur droeg Mgr. Giobbe aan het hoofdaltaar in de kloosterkerk 'n pon tificale Hoogmis op, met assistentie van den zeereerw. pater A. Strijbos, presbyter-assistens, de zeereerw. paters Grijpink en dr. Leidsman, troondiakens, en Zengers en Lampe, diakeus ad missarc. De andere bedieningen werden dooi de studenten waargenomen. Het studentenkoor zong den Internuntius het Ecce Sacerdos van Fielke too. Onder den pontificalen Hoogdienst werd gezongen de driestemmige Mis met orgel begeleiding, door den heer Phons Dusch te Rot terdam, van L. de Voght. Na de kerkelijke plechtigheden werd door ve len gebruik gemaakt van de gelegenheid om het jubileerende klooster te komen gelukwen- schen. Het sluitingslof om 5 uur werd gecelebreerd door Z. Exc. Mgr. P. Giobbe. De zeereerw. pater rector Strijbos sprak een ontroerend dankr! woord. Met het Te Deum en den Pauselijken Zegen door Mgr. Giobbe namen de kerkelijke plechtigheden en de schitterende viering van het eeuwfeest een einde. Flacon.90 cL.Tube 60 cl. Doos 50 en 25 ct De politie te Vaals heeft geverbaliseerd den communist Leenders, wegens beleediging van Prinses Juliana. Op 15 Juli as. zal de veerdienst Enkhuizen Stavoren vijftig jaar bestaan. Zondagmorgen beging het 12-jarig zoontje van den landbouwer v. d. Heuvel op het ge hucht Vorstenbosch onder de gemeente Dinther, de onvoorzichtigheid in een hoogen kersenboom te klimmen, teneinde eenige vruch ten te bemachtigen. Op een gegeven moment gleed de knaap uit en viel naar beneden. Hij kwam op een haag terecht, welke aan den bovenkant van prikkeldraad is voorzien. Toe gesnelde familieleden vonden den knaap hevig bloedend en bewusteloos liggen. Dr. Lebeau uit Dinther verscheen spoedig ter plaatse en ver leende hulp. De jongen bleek een zware her senschudding te hebben bekomen, terwijl hü behalve bloedende verwondingen, tengevolge van den val in het prikkeldraad, nog een polsbreuk had opgeloopen. Zijn toestand is zorglijk. Het slachtoffer van het ongeval tijdens het Zondag 21 Juni jJ. gehouden concours-hippique te Berlicum (N.B.), de heer A. v. Uden, is na voorzien te zijn van de genademiddelen der H. Kerk Zaterdagavond aan zijn bekomen ver wondingen bezweken. En hoe is de positie van hen, die nog werken? Terwijl de prijzen der levensbenoodigdheden niet noemenswaard daalden verschillende in Dat ge In Nederland na ruim 40 jaren harden arbeid en strijd het zoover gebracht hebt, is uw glorie. En dat onze arbeidersstand mede Hoe prachtig is alles verloopen, hoe goed was alles geregeld, hoe wel dadig was de stemming die er heerschte op den schoonen zomer- Zondagmiddag in de groote Amster- damsche markthallen. Het is goed geweest dat de R.K. arbeiders beweging, wier bestaan we allen kennen en waardeeren, op deze wijze eens in de volle openbaarheid is getreden om innerlijk den band te versterken en naar buiten een krachtig getuigenis af te leggen van haar willen en streven. Uit de drieduizend plaatsen waar afdeelingen van de Centrale der R.K. Arbeidersbeweging zijn gevestigd, waren de tienduizend bestuurs leden, tezamen het kader vormend van het Katholieke Werkliedenverbond, naar Neerlands hoofdstad gekomen. prijs stegen zijn de loonen met 1/51/4, zelfs met 1/3 en meer verminderd. Wij zijn geneigd te zeggen: dat gaat zoo niet langer; er is overal een einde aan, óók aan loonsverlaging, óók aan de duldzaamheid der arbeiders en bedienden. Ook in dit opzicht leeft Nederland niet op een eiland, los van het overige deel der wereld. Met voldoening constateeren we: ondanks, misschien juist tengevolge van de crisis, mar cheert de sociaal-economische toekomst-ge dachte, waarvoor de Katholieke Arbeidersbe weging, gesteund door de Kerk, zich eiken dag uitermate sterk interesseert. Een' belangrijke stap vooruit kan zijn het rapport van de Staatscommissie tot herziening van de grondwet, waarin wordt voorgesteld in de grondwet op te nemen: „De wet kan voor bepaalde beroepen en bedrijven lichamen in stellen ten einde regelend op te treden. De wet kan aan deze lichamen verordenende bevoegd heid geven". De wereld, ook Nederland roept om orde en ordening. Dat zij er komen! Deze Kaderdag wil opnieuw een forschen stoot geven en bij ons, met ruim tienduizend katholiek georganiseerde mannen en vrouwen uit heel het land bijeen, versterken het ver trouwen in hetgeen we willen en hetgeen we zullen. Na een korte pauze trad de heer de Bruyn weer naar voren ter begroeting van de genoo digden, van wie hij allereerst Mgr. Dr. G. C. van Noort, den Deken der hoofdstad, verwel komde. Voorts de vertegenwoordigers der Alg. R.K. Werkgeversvereeniging, van den R. k! Boeren- en Tuindersbond, van den R.K. Mid denstandsbond en van de St. Adelbertsveree- niging. Daarna de vertegenwoordigers van de R.K. Staatspartij, waarvan aanwezig waren de Eerste Kamerleden Blcmjous, Kropman en Ruiter en de Tweede Kamerleden Goseling, Engels en Kortenhorst. Want de ondervinding overal elders in Euro pa, met name in katholieke landen en gewes ten, beeft nu toch wel overduidelijk geleerd, dat' ook de ijverigste kerkelijke zielzorg van priesters en religieuzen en helpende leeken, en de ijverigste congregaties en godsdienstige ver- eenigingen den arbeidersstand niet voor Chris tus en Zijn Kerk kunnen behouden, als onze arbeiders aan marxistische en neutrale organi saties hun tijdelijke belangen moeten toever trouwen, bij gebreke aan een volkomen gelijk waardige en actieve eigen katholieke arbeiders organisatie. Met aanhankelijke liefde hebt gij uw or ganisatie laten inschakelen in de kerkelijke hiërarchie. Mochten er, wat God verhoede, in ons vrije Nederland dagen komen van onder drukking, dan moeten bisschoppen en priesters kunnen rekenen op het katholieke volk, maar ook onze katholieke voor mannen, die op hun terrein de slagen moeten opvangen, moeten evenzeer kunnen rekenen op de trouw van onze bisschop pen en priesters. Ziedaar de diepere be- teekenis van uw inschakeling in de hiërachie. In volkomen eenheid en met trouwen hand slag verklaren wij, dat de aan het geopen baarde christendom vijandige machten, voor zoover het van ons kan afhangen, er niet in zullen slagen onzen strijd voor de christelijke levensbeschouwing te breken. Tegenover het rampzalig Marxisme, dat de volksmassa wil opvoeden tot stofvergoding en bijgevolg tot practische godsdienstloosheid, zullen wij met al onze hulpmiddelen den

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9