UIT DEN OMTREK A H° 46 De buitenlandsche van het Derde politiek Rijk AUn ócfaijft ont: A I tm CROOTE MOCEUJKHEDEN DINSDAG 30 JUNI 1936 EGYPTISCHE CIGARETTE DE WILHELMSTRASSE WACHT AF Muziekconcours te Noor d wij kerhout BEVERWIJK De stembusstrijd van morgen BENNEBROEK BLOEMEND AAL HALFWEG HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HILLEGOM IJMUIDEN VOETBAL KENNEMERS—OLYMPIA 3—2 Kennemers promoveeren naar de tweede klas RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN t A' De dood van een man met de er varing van Von Bülotv was een zware slag Duitschland neemt geen initiatief WANNEER U PRIJS STELT OP EEN UITMUNTENDE ROOKT DAN OIE WEKELIJKS VERSCH UIT OE VERMAARDE AB D U LLA-FABRIEKEN TE LONDON WORDT AANGEVOERD. MET EN ZONDER MONDSTUK SLECHTS 1i/sCT. De Zondag te Noordwijkerhout gehouden twee de concoursdag is schitterend geslaagd. Reeds in den voormiddag kwamen enkele deelnemende vereenigingen het dorp binnen, waarvan enkele onder het spelen van een marsch naar het ter rein trokken. Dit gaf natuurlijk al heel wat drukte, welke vooral in den namiddag, toen de g roe tere korpsen voor de afd. uitmuntend heid en eere-afdeeling arriveerden, nog aan groeide. Daar met deze korpsen ook zeer veel belangstellenden meekwamen, heerschte er op het concoursterrein een zeer gezellige drukte. Om 12.30 uur werd het concours met een kort woord van den bondssecretaris, den heer J- v. Dijk, in de Muziektent geopend, waarna het „Aan IJ, o Koning der Eeuwen" werd gespeeld, dat door allen werd meegezongen. De jury be stond ook ditmaal uit de heeren Pr. van Die penbeek, Amsterdam; Max. Guillaume, Roer mond en H. A. Maas, Alkmaar. Er werd over het algemeen goede muziek gegeven en vooral in de eere-afdeeling toonden de aanwezigen t gebodene op prijs te stellen, daar telkens na afloop van een nummer een hartelijk applaus klonk. De jury kende de volgende prijzen toe: In tweede afd. Harmonie aan St. Bavo, Noord- wijkerhout, directeur A. J. Baatsen met 279 punten een tweeden prijs; St. Ambrosius, Sas- senheim, directeur G. Dik met 285 p. een tweeden prijs. In de eerste afd. Harmonie St. Raphael, Den Haag, directeur H. G. S. Buur man met 276 punten 2en prijs. St. Cecilia, Voor hout, directeur M. Bolderdijk met 300 p. len pr. In de le afd. Fanfare Arti et Religioni, Ter Aar, directeur E. van Dam met 297 p. 2en prijs. In de afd. Uitmuntendheid Harmonie Adolf Kolping, Lisse, directeur G. Dik met 306 p. len prijs; St. Caecilia, Leidschendam, directeur B. v. Veen 351 punten len prijs; St. Jeanne d'Arc, Noordwijkerhout, directeur G. Dik, 324 p. len prijs. In de eere-afdeeling Harmonie St. Franciscus, Delft, directeur Jac. J. van Oosten met 351 p. len pr. en aan St. Matthias, War mond met 327 punten le prijs. De Burgemeester Keijzer wisselbeker werd by loting tusschen Leidschendam en St. Fran ciscus, welke beide 351 punten behaalden, ge wonnen door St. Franciscus, Delft, terwijl de St. Bavo wisselbeker werd gewonnen door het Fanfarecorps Godsdienst en Kunstmin te Ber- kel, dat de vorige week in de vierde afdeeling 348 punten behaalde. De na den concertwedstrijd gehouden marschwedstrijd had den volgenden uitslag: St. Bavo, Noordwijkerhout met 93 p. len prijs; St. Caecilia, Voorhout met 99 p. len prijs en St. Franciscus Delft met 103 p. len en eere- prijs, namelijk den marschbeker St. Bavo, waarop deze vereeniging voor den tweeden keer beslag wist te leggen. Nadat de bondssecretaris met enkele woor den dank had gebracht aan allen, die op eenige wijze hadden' meegewerkt om dit con cours zoo uitstekend te doen slagen, werd on der het spelen van het Wilhelmus, dat door allen staande werd meegezongen, het schitte rend geslaagde concours gesloten. Op de aan het concours verbonden kermesse d'été bleef het echter druk tot in den laten avond en ook in het dorp was het in de ver schillende cafó's, waar ook muziek gemaakt werd, een zeer groote drukte. Het ging er ge zellig toe en er zat bü de menschen een ware kermisstemming in, die hen de zorgen van de crisis voor één dag deed vergeten. Alles had een ordelyk. verloop, zoodat de muziekvereeni- ging St. Jeanne d'Arc met genoegen op 't vie ren van haar derde lustrum en de Zuid-Hol- landsche Müziekbond op zijn geslaagd con cours kunnen terugzien. Groot Beverwijk trekt morgen naar de stem bus voor de verkiezing van den gemeenteraad, die tot taak zal hebben de gemeente in haar nieuwen en uitgebreiden vorm te besturen. Deze verkiezing zal van meer dan gewone beteekenis zyn. Afgezien van het feit, dat de uitslag van deze stemming wellicht interessante aanwijzin gen kan geven voor de verhouding van krach ten, die zich het volgend jaar bij de parle mentsverkiezingen zullen doen gelden, treden voor onze gemeente nieuwe belangen op den voorgrond, welke straks de aandacht van den raad vragen. In de grootsche propagandavergadering van Zondagavond heeft de heer Maas reeds op uitstekende wyze de richtsnoeren aangegeven en daarbij o.m. gewezen op de problemen, waar mede Beverwijk zich zal hebben bezig te hou den, doordat de gemeente thans tevens bad plaats is geworden. Vooral de katholieke raadsleden zullen ten aanzien van deze zaak waakzaam moeten zijn. Daarnaast doen zich tal van andere moeilijke problemen voor, Waarvan de oplossing het best kan worden nagestreefd, wanneer de gemeen teraad gevormd wordt uit sterke fracties, die een afspiegeling zijn van de groote groepen der bevolking. Welnu, de katholieken zijn in staat om een groote, sterke fractie naar den raad af te vaar digen, die by de beslissing over alle vraag stukken hun invloed op overwegende wijze kan doen gelden, ook by de wethoudersbenoeming. Maar dan dienen wy eensgezind te zijn. Bij een belangrijke verkiezing als deze moeten wy het volle gewicht van onze stemmenmacht in de schaal leggen. Katholieken van Bever., yk, de stemmen- schaal der R. K. Staatspartij draagt het num mer 9! Legt daarin het gewicht van uw kost bare stem. Wanneer Wij allen, zonder uitzondering op lijst 9 onze stem uitbrengen is onze invloed in den raad verzekerd. Laat de verkiezing van morgen een bewys zijn en een voorbeeld tegen over het geheele land. Een bewijs van de een heid en kracht der katholieken, dat by een volgende, belangrijke gelegenheid ten voorbeeld kan worden gesteld. Aardbeienmarsch Zondag is de jaarlijk- sche Aardbeienmarsch gehouden, georganiseerd door de Kennemer Wandelclub te Beverwijk. De marsch is een groot succes geworden. De deelname is zeer talrijk. Tydens de rust wer den de deelnemers onthaald op aardbeien. Na afloop verzamelden de deelnemers (sters) zich in hotel „Oud-Meerensteyn", waar bur gemeester Scholtens de prijzen uitreikte. W.I.K. uit Utrecht met 109 punten eerste prijs, een beker. De Voortrekkers uit Beverwyk met 105 punten, de tweede, eveneens een beker; de Beverwyksche Padvinders met 104 punten een wandelaar op voetstuk en de Sperwers uit Am sterdam met 98 punten een lauwertak. De Jeugdgroep, gevormd door een elftal kleu ters van de Gymnastiekver leniging Uitgeest, onder leiding van den heer D. de Ridder, ver wierf een extra-prijs, een fraaien beker. De beide Jongste deelnemers van deze groep, de negenjarige Jopie stammes en de tienjarige Jan van der Caats, bovendien een slof aard beien. De kinderen hadden het zeker verdiend, want het geheele parcours, 20 K.M., hebben ze keurig afgelegd. Geslaagd. Voor het propaedentisch examen van civiel-ingenieur te Delft, slaagde de heer A. Lekkerkerker, alhier. Spreekuur wethouder. Wethouder Hogen- birk zal op 1 en 8 Juli geen spreekuur houden. Jubilea Op Woensdag 1 Juli as. herdenkt de heer A. de Vlieger, onderwijzer aan de Ju- lianaschocl te Zwanenburg, den dag, ufaarop hij gedurende 25 jaar aan het onderwijs ver bonden is. In verband met dit jubileum heeft dien dag, des avonds te 8 uur, eene huldiging van den jubilaris plaats, welke huldiging zal plaats heb ben in een lokaal der school. Bovendien herdenkt de heer M. Witte alhier, op Woensdag 1 Juli a.s. den dag, waarop hij voor 40 jaren geleden in dienst trad by de Suikerfabriek „Holland" alhier. Benoemd. Door Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, is tot kerkmeester in de parochie van O. L. Vr. Geboorte benoemd de heer Th. Blommesteijn. De nieuwbenoemde is voorzitter van de afdl. Halfweg van den Landarbeidersbond „St. Deus Dedit". secretaris der R K. Staatsparty afd. Zwanenburg en een ijverig lid van de plaatse- lyke commissie van „Herwonnen levenskracht". R. K. Landdag. De R. K. Landdag Haar lemmermeer zal worden gehouden Zondag 19 Juli. Het daarvoor samengestelde comité heeft een uitgebreid! programma in elkaar gezet. De Landdag zal worden gehouden in het dorp Zwanenburg. Als spreker zullen optreden de weleerw. heer Henri de Greeve en dr. De Boer, directeur van het Meisjeslyceum te 's-Graven- hage. Het comité heeft voor dien dag beslag kunnen leggen op de wielerbaan, terwijl een groote optocht door het dorp zal trekken. De heer K. Kisiemaker bedankt als raadslid. De heer Klaas Kistemaker, wonende te Hoofddorp, heeft met het oog op zijn gezond heidstoestand en hoogen leeftijd (77 jaren) zijn ontslag als lid van den gemeenteraad van Haar lemmermeer ingezonden. Ruim 31 jaren heeft hy deze betrekking in een steeds vernieuwde zittingsperiode bekleed en de belangen der gemeente gediend op een wyze, die anderen ten voorbeeld kon strekken. Ongewenscht bezoek. Maandagmorgen kwamen eenige bewoners van den IJweg nabij Hoofddorp en de naaste omgeving tot clï ont dekking. dat ongewenschte bezoekers op het erf waren geweest en op de een of andere wijze getracht hadden hun slag te slaan. Bij den arbeider H. aan den IJweg slaagden ze er in de konijnenhokken van hun inhoud te ontdoen, terwyl ze by anderen door het aan houdend blaffen van de honden in hun werk werden gestoord en onverrichterzake de vlucht namen. Benoeming raadslid. In verband met de in de»i gemeenteraad van Haarlemmermeer door het bedanken van den heer K. Kistemaker ont stane vacature, vernemen we dat volgens volg orde nu voor benoeming in aanmerking komt de heer G. Bakker, timmerman, wonende aan den Vijfhuizerdijk te Vijfhuizen, die door den voorzitter van het Centraal Stembureau be noemd werd verklaard. Verkeersexamens voor de schooljeugd. Maandagmorgen is een begin gemaakt met het afnemen der verkeersexamens voor de Heem- steedsche schooljeugd, welke examens staan onder leiding van den Inspecteur van politie, den heer C. Kemper. Op verschillende posten waren rechercheurs en agenten geplaatst ter controle. Maandag zouden in totaal 165 examens worden afgeno men van 5 scholen, later zullen de andere scho len een beurt krijgen. Vingers bekneld. By het lossen van radia toren voor een In aanbouw zynd groot werk aan de Hoofdstraat raakte een der werklieden met de vingers bekneld. Leden van E.H.B.O. hebben de verwonde vingers verbonden. Gevaarlijke schutting. Het rijwielpad Hoofdstraat—Sixlaan—v. d. Endelaan heeft een splitsing tegenover de villa Bloemenheuvel. Wie b.v. vanaf het rijwielpad naar het Postkantoor moet of in het algemeen in zuidelijke rich ting, moet de van der Endelaan oversteken. Maar door de schutting achter Huls Ter Laan kan hij niet vooruitzien by dat oversteken, terwyl de auto's van de richting Haarlem ko mende, met een behoorlijke snelheid de laan oprijden. Er moeten daar ongelukken gebeu ren; tenzij het uitzicht er mogelijk wordt ge maakt, door een gedeelte dier schutting 'te verwijderen en te vervangen door een door zichtige of lage heining of anderszins. Dubbel spoor Het dubbele tramspoor nabij de Veenenburgerlaan is gereed gekomen; het bestaande spoor moet nu nog iets omgelegd worden. Ouders waakt. Het schynt, dat ongure elementen jonge kinderen trachten over te halen tot het plegen van niet nader te noemen handelingen. De politie heeft te dezer zake een zwerver aangehouden, terwyl tegen een anderen man proces-verbaal is opgemaakt. Laten de ouders een waakzaam oog houden op hun jonge kinderen en hun verbieden nimmer met iemand mee te gaan, dien ze niet kennen. De nieuwe verlichting der Hoofdstraat. Voor de te vernieuwen verlichting der Hoofd straat van den Houttuin tot het Postkantoor is een systeem gekozen, bestaande uit een ge wone gloeilamp en een kwiklamp. De kwiklamp alleen geeft een verkleuring; alles heeft een blauwe tint door het ontbreken van roode stralen in het licht. Het licht van de gewone gloeilamp bezit een groote hoeveelheid roode stralen, welke het gemis van de kwiklamp op heft, Er ontstaat dus een gemengd licht, het welk zeer voldoet. De vraag, of de lichtpunten midden boven de straat zouden hangen, dan wel aan weerszyden zouden komen, is thans opgelost; de keuze Is gevallen op lichtpunten aan beide zyden. De lampen op den Houttuin en by het Postkantoor zullen sterker zyn en hooger komen te hangen, nameiyk 10 M. hoog. worden C geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zyn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 ge- yinnor^ De straat tusschen de twee pleintjes, krygt iets kleinere lampen. Aan de zyde van den tram baan zullen de trammasten met toestem ming der Tramdirectie gebezigd worden als lichtmasten; aan de andere zyde der straat zui len wandarmen aan de gevels gemaakt worden, uitgezonderd daar, waar deze te laag zyn. Door deze oplossing is slechts het bijplaatsen van één paal noodzakelijk, zoodat ontsiering der straat uitblijft. De gemiddelde hoogte is 8 M. De af stand der lichtpunten is vry klein, omdat men gebonden is aan de bestaande trammasten, die op ongeveer 10 M. staan. Daardoor komt de verlichting overeen met die van de Veenenbur gerlaan tot het politiebureau. Overspanning van den weg met de lampen in het midden zou de aanlegkosten beduidend verhoogen. Daarom heeft het gemeentebestuur daarvan afgezien. Schaduw op den weg ontstaat zoo goed als niet, omdat elk lichtpunt uit twee lampen bestaat. Over zes weken zal het werk gereed zyn. Burgerlyke Stand Geboren: C. B. Bons Dam z.; A. S. H. van BemmelThies, z.; G. G. KorsuizeVoorhof, z. Ondertrouwd: G. B. Suijkerland en C. W. Rusman. Getrouwd: Th. W. Eyking en M. C. M. Rus man; A. Lamboo en G. C. van Ruiten; D. Lam- boo en H. M. van Ruiten; J. P. Smit en M. M. Teeuwen. Werkloosheid vermindert Aan de Gemeen telijke Arbeidsbeurs waren op 26 Juni ingeschre ven 409 werkzoekenden tegen 494 een week vroe ger en tegen 505 op denzelfden datum van vo rig jaar. Geslaagd Voor het toelatingsexamen van 't R. K. Lyceum te Overveen slaagde onze plaats genoot George Frerlks. Fancy-fair De Graal der St. Martinus- parochïe houdt 45 Juli een fancy-fair. Er is voor attracties ruimschoots gezorgd. Gezien het goede doel wekken wij gaarne op, daar een uurtje te gaan verpoozen. Aanbesteding B. en W. hebben aanbesteed de volgende verfwerken: 1. Hek N.V. J. B. van der Schoot; 2. Huize Albion; 3. Gebouw Open bare Werken; 4. Hek om terrein Openbare Wer ken; ingeschreven werd als volgt: H. Meyer: perc. 1 f 70; 2. f 195; 3. f 265 4. f 65; samen f 595. W. Bakker fen Zn.: 2. f 223.50; 3. f 340 samen voor 2 perceelen f 563.50. L. Braam: 2. f 210 3. f 255; 4. f 60 samen voor 3 perceelen f 525. M. Wassink: 1. f 105; 2. f 278 3. f 392; 4. f 55; samen f 830. F. A. v. d. Bos en Zn., Haarlem: I. f 42; 2. f 280; 3. f 388; 4. f 68; samen f 798. J. M. Philippo: 1. f 54; 2. f 220; 3. f 230 4. f 135; samen f 639. Fa. M. Methorst en Zn.; 1. f 45; 2. f 190; 3. f 270; 4. f 70; samen f 575. D. Valk: 2. f 196. L. C. v. d. Voort, Leiden: 1. f 75; 2. f 165.50; 3. f 312; 4. f 45; samen f 597.50. P. v. d. Jagt: 2. f 249. De gunning werd aangehouden. Diefstal. De gemeente-politie heeft aan de Zuidzijde alhier een man aangehouden, die een zak op zyn rug vervoerde, waarin zich gestolen koper bevond, door hem ontvreemd van een trawler, liggende in een der havens alhier. Genoemde persoon, verblyvende op een der opgelegde trawlers, is ter beschikking van de Justitie te Haarlem gesteld. Na een buitengewoon enerveerenden kamp zyn de rood-zwarte Beverwykers er in geslaagd, dezen laatsten promotiewedstrijd te winnen en naar de 2de klasse te promoveeren. Een welver diend succes na een enerveerend seizoen. Er zijn naar schatting 4500 toeschouwers aanwezig als de heer Witling beginnen laat. Kennemers krygt bloemen van de Goudenaars, terwyl dezen bloe men in ontvangst hebben te nemen voor hun gouden jubileum. Na 4 minuten weet Olympia reeds de leiding te nemen als de K.-achterhoede weifelt en Krom Inschiet, 01. De wykers worden sterker en spelen even beter, doch Mallon is goed op dreef. By een goede K.-aanval weet Vlot niet anders te doen dan met zyn handen een hard schot van Horeman weg te slaan. Horeman be nut den strafschop, 1I. Voor de thee zyn de Kennemers het meest in den aanval en een halve minuut voor rust geeft Horeman zyn club de leiding, 21. Na de rust is het spoedig weer gelijk als Trie na een slecht weggewerkten hoekschop inschiet, 22. De spanning wordt geweldig. Een doelpunt van Groot wordt geannuleerd en Mallon weet verschillende malen redding te brengen. Steen man weet echter den Kennemers weer de lei ding te geven, 32. Het resteerende gedeelte is wel spannend, doch niet fraai. Onder geweldig enthousiasme komt het einde. Dan zyn de Ken nemers 2de klassers. IJMUIDEN, 30 Juni. Ryksvischaflsag. Tarbot 5359 cent per kg. Griet 14.0022 per 50 kg. Tong 6290 cent per kg. Zetachol 1517 50. klei ne Schol 4.90—14, BoBt 11.50, Schar 4.30, Pieter man en Poon 2.70, Wijting 2.803.90 per 50 kg. van de Dinsdag aan den Ryksvlschafslag aange komen STOOMTRAWLER Gerberdina Johanna 600 manden 5160.—. LOGGERS Sch.: 412 450.—. 25 420.—. 266 280.—. K.W.: 51 630.—, 64 410.—, 89 450.—. PEKELHARING Gorredyk IJm. 490 2240.Martens hoek IJm. 283 1137.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN. Woensdag 1 Juli 1936. Vloed: 1.15 v.m. en 1.46 n.m. Over: DEMONSTRATIEVE BIJEEN KOMST VAN KATHOLIEKE JON GEREN De uitstekend geslaagde vergadering voor kath. jongeren is voor velen een teleurstelling gewor den. Niet voor hen, die in de groote zaal van St. Bavo naar het bezielend woord van den weleerw. heer H. de Greeve mochten luisteren. Ook niet voor hen, die naar de bovenzaal werden verwe zen, waar vóór de pauze de heer F. P. Th. Roh- ling z\jn uitnemend betoog hield in afwachting dat de weleerw. heer De Greeve na de pauze met hem zou omwisselen. De teleurgestelden waren zy, die geen plaats konden bekomen in een der zalen of meenden met een staanplaats genoegen te kunnen nemen. Dit laatste is echter bij poli tieverordening verboden. Indien de plaatskaarten verkocht zouden zijn boven het aantal beschik bare plaatsen, zou er van schuld sprake kunnen zijn. Nu de uitnoodiglngen gratis verkrijgbaar waren gesteld, was er geen juiste maatstaf aan te leggen voor het aantal uit te reiken kaarten. Zeker, de gevierde spreker zou wel een volle zaal trekken. Pessimisten dachten zelf aan geen volle zaal. Toch namen wij maatregelen voor een tweede zaal, een reserve-spreker en een reserve voorzitter. Dat er echter 50 pCt. der uitgegeven kaarten ook werkelijk gebruikt zouden worden, overtrof ook onze verwachtingen. By Kamerverkiezingen Is meermalen aan alle kerken een ultnoodiglng uitgereikt voor een ver gadering met pater Borromaeus de Greeve als spreker, tienduizenden kaarten voor 1600 plaat sen In de Gem. Concertzaal. Slechts eenmaal hebben wy het beleefd, dat we op één avond die zaal tweemaal vol kregen. Maar ook dat was lang geen 50 pCt. der uitgereikte uitnoodiglngen. Natuurlijk zijn wij verheugd over het groot élan, waarmee de Haarlemsche kath. jongeren aan onzen oproep hebben gehoor gegeven, maar laten zij, die geen plaats kregen, niet mopperen of schuld zoeken waar van schuld geen sprake kan zijn.'Laten zij met echt Roomsche blijdschap zich met ons verheugen over het groote succes en over eigen teleurstelling heenstappen en af wachten of er ook voor hen spoedig de gelegen heid zal zijn een dergelijke demonstratieve ver gadering bij te wonen. Bewaar hiervoor uw uitnoodigingskaart van 25 Juni. Met het bestuur der R.K. Kiesvereeniging zal overleg gepleegd worden. Vertrouwende met deze mededeeling vele teleurgestelden weer m een goed humeur te hebben gebracht, verblijf lk onder dankzegging voor de plaatsing, A. J. LIPS, B. Sandb.str. 32. de wegregels moeten houden. De onverwachte dood van den Staats secretaris voor Buitenlandsche Zaken, Bernhard von Bülow, is in dezen tyd van internationale spanningen een zware slag voor de Duitsche diplomatie, welke momenteel voor zoo uiterst belangrijke be slissingen gesteld is. Von Bülow was een der vry zeldzame Duit sche diplomaten, die een groot deel der na- oorlogsche internationaal-politieke ontwikke ling als ooggetuige en directe deelnemer had meebeleefd. Hy vertegenwoordigde het keizer lijke Duitschland te Brest-Litowsk. toen het vrede sloot met het communistische Rusland. Hij was afgevaardigde der republiek van Wei- mar, toen deze zich te Versailles bukken moest onder het juk der zegevierende Entente. Hy werkte te Athene en te Washington, te Con- stantinopel en te Londen; sinds 1923 was hy de man, die in de Wilnelmstrasse de afdeeling „Volkenbond" onder zich had. Voor de Duitsche buitenlandsche politiek be- teekent het heengaan van von Bülow een byna even groot verlies als enkele maanden geleden het plotseling overlijden van den Duitschen gezant te Londen, von Hoesch. Von Hcesch was de man die in de Engelsche hoofdstad het werk van von Neurath, die voor een toenadering tusschen Groot Brittannië en Duitschland jaren lang geijverd had, voortzette en bereikte dat zijn vaderland er de vruchten van kon plukken. Von Bülow was de vertrouweling van von Neurath. Men zal zich trouwens herinneren, dat von Bülow reeds dadelyk algemeen be schouwd werd als de opvolger van von Hoesch. Dit kan nu niet meer het geval zijn en niet alleen voor de Duitsche bui tenlandsche politiek, maar minstens even zeer voor heel de internationale diplomatie, is die jammer te noemen. De Duitsche buitenlandsche politiek was vanaf betrekkelijk kort na de ,,Macht- übernahme" tot zekere hoogte een Duitsch-Britsche politiek, welke in een goed deel van Europa en vooial in Italië en in Frank rijk maar weinig geestdrift verwekte. Duitsch land richtte zich geheel naar het aloude ge zégde, dat Brittannië steeds gekant is tegen de machtigste mogendheid op het continent Ber lijn liet zich door het „Foreign Office" gebrui ken met de gewilligheid van een pion op het schaakbord. Het liet zich echter voor zijn diensten betalen. En Engeland heeft grif be taald. Mussolini was de eerste, die het Verdrag hebben als Frankrijk, dan houdt dat natuurlijk vanzelf op!" Of men er in de Wilhelmstrasse precies zoo over dacht, valt moeilijk te zeggen, maar niet ontkend kan worden, dat men wel in dien stijl heeft gehandeld. Men zeide zonder meer 't Verdrag van Locarno op, wierp 't kolo niale vraagstuk met een energiek gebaar op de groene tafel der internationale diplomatie, en sloeg vervolgens zijn armei^ over elkaar om rustig af te wachten, wat er verder zou gebeu ren. Duitschland maakte zich om zoo te zeggen onafhankelyk van Engeland, toen het be sloot, een politiek van absolute neutrali teit te volgen tegenover Italië. (Het feit, dat men geen lid meer was van den Volkenbond, maakte dit uiterst gemakkelijk). Thans heeft het getracht en tracht het nog, om zelfs pres sie uit te oefenen op Londen door te dreigen met een Duitsch-Italiaansche overeenkomst op zeer breede basis. Engeland wacht nog steeds op het antwoord op de vragenlijst, welke de Engelsche gezant te Berlijn, sir Eric Phipps, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, von Neurath, overhan- van Versailles als basis voor de na-oorlossche orde in Europa verwierp en Duitschlands recht op de zoo omstreden „revisie" verdedigde. Prac- tisch echter is het altijd bij woorden gebleven en iets feitelijks heeft hij in dezen nooit be- bereikt. Het was Engeland, dat Duitschland de „Gleichberechtigung" gaf, welke op de Ont- wapenings-Conferentie te Genève Rijkskanse lier dr. Heinrich Brüning voor het eerst dorst op te eischen. Berlijn hield echter een slag om den arm. Het volgde de diplomatie van het „Foreign Of fice", schijnbaar zonder zich af te vragen, waarheen deze zou leiden. Als vanzelf sprekend aanvaardde het een nieuwe oorlogsvloot, een nieuw leger en een nieuw machtig luchtwapen. Intusschen vergat het evenwel niet, dat Groot- Brittanië, wanneer Duitschland eenmaal de sterkste mogendheid op het contingent gewor den zou zyn, ook heel goed de partij zou kun nen kiezen van Frankrijk. Het is nog maar een half jaar geleden, dat men in breede kringen met een zekere onverschilligheid op deze wijze kon hooren spreken: „Nu ja, we zyn op het oogenblik erg goede maatjes met Londen, maar als wij evenveel kanonnen en vliegmachines digde. Engeland wacht dit antwoord zelfs met groeiend ongeduld. Berlijn toont echter al heel weinig neiging om Londen in dezen ter wille te zijn. Naar het heet, wordt er aan een diplo matieke nota gewerkt en, beweert men, zelfs hard gewerkt. Of die nota echter binnen enkele dagen of binnen enkele weken te Londen over handigd zal worden, speelt nauwelijks nog een rol. Het staat immers reeds zoo goed als vast, dat de Wilhelmstrasse nog hoegenaamd met den tijd gekomen acht, om zich met handen en voeten te binden aan een duidelyk en onom wonden antwoord op zoo netelige vragen als: Acht gij u thans volkomen gelijkgerechtigd? Geeft u toe, voortaan als gelijkgerechtigde party deel te kunnen nemen aan internatio nale onderhandelingen? Staat uw besluit vast, om de verdragen welke gij in de toekomst aan gaat, als vrijelijk en zonder eenigen dwang op u genomen verplichtingen te beschouwen? Kan er dus geen enkele juridische of moreele be weegreden zijn om een der in de ge schetste omstandigheden aangegane overeen komsten op te zeggen? De huidige Duitsche buitenlandsche politiek is erop gericht, het nemen van onverschillig welk initiatief angstvallig te vermyden. Men wil verder meewerken met Engeland, mits aan die medewerking voldoende te verdienen valt. Men wil ook samengaan met Italië in het geval dat Rome meer zal bieden dan Londen. De groote moeilijkheid is intusschen deze, dat men juist op dit moment een man met de kennis en de ervaring als von Bülow moest verliezen. 300 DAMES MANTELS en COSTUUMS nouveauté's 9.75 - 7.90 - 200 REGENMANTELS en REGEN CAPES alle modekleuren 2.90 - 1.95 - 400 DAMES BLOUSES prima. Crêpe de Chine, korte en lange mouw 1.95 - 375 CHARMEUSE en VOILE DAMES BLOUSES alle kleuren 1.45 - 0.74 - 300 DAMES JAPONNEN, In Tricot en gebloemd, mat crepe 4.90 - 3.90 - 150 TENNIS JAPONNEN, zeer sportieve modellen 2.90 - 1.95 500 KINDERJURKJES, alle maten en kleuren, 1.25 - 89 -

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 10