Het hemelvuur doodt zes menschen Staat van beleg te Hebron De besprekingen te Genève Zal Baldwin spoedig aftreden? Het nieuws van heden NOODWEER WOEDDE BOVEN ONS LAND POLITIEKE BOTSINGEN TE TOULOUSE f- GERUCHTEN TE LONDEN DE CHAOS IN CHINA DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEfOON 138d6 DINSDAG 30 JUNI 1936 OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20021 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor da kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Hevig onweer, gepaard gaande met zworen regen- en hagelval, bracht schrik en ontsteltenis Boerderijen verwoest Ook een slachtoffer te Obdam Nog een slachtoffer Noodweer boven Friesland Boerder ij branden Ternauwernood gered Villabrand De blikseminslag te Abcoude Blikseminslag veroorzaakt treinstoring lllllpl Bij een aanvaring in den mist tusschen een Deensch en een Duitsch stoomschip werd het Deensche schip „Freya" zoo ernstig beschadigd, dat het snel in de diepte wegzonk. De bemanning kon nog intijds op het Duitsche schip „Holstein" worden overgebracht Emir Abdullah lbn Hussein, die voor een belangrijk deel de beslissing in handen heeft, of de Bedoeinen in Transjordanië aan den. opstand der Arabieren in Palestina actief zullen deelnemen Aanhangers van ontbonden liga's slaags met leden van het Volksfront Bij een Arabischen overval te Jenin zijn Britsche agenten gewond Ook Dikhuid heeft last van de warmte en kruipt in het bad Rust in Transjordanië? Negus zal de zittingen der Assem blee als leider der Abessinische delegatie bijwonen Ook Schuschnigg naar Genève Hij zou worden opgevolgd door Neville Chamberlain of Anthony Eden Felle critiek op rede van Duff Cooper Stanley Baldwin Phenen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiimiiiini Nanking eischt nogmaals terug trekking der Zuidelijke troepen Weer een grensincident Scheepsbotsing in de Oostzee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Het nevige onweer, dat Maandag boven ons land woedde, heeft zes slachtoffers ge maakt. Zij werden door het hemelvuur getroffen en op slag gedood. Verschillende anderen werden bewusteloos geslagen, doch konden gelukkig weer bijgebracht worden. Ook is veel materieele schade aangericht, doordat een groot aantal boerderijen in brand geraakte en geheel verwoest werd. Het onweer ging gepaard met hevigen re genval en hier en daar zwaren hagelval. Boven de gemeente Nijeveen bij Meppel heeft Maandag in den na middag een hevig onweer gewoed, waarvan helaas drie menschen het slachtoffer zijn geworden. Met een met twee paarden be spannen wagen was de landbouwer Roelof Karsten, vergezeld door zijn broer en een tweetal knechts, op weg naar het hooiland, toen de bui kwam opzetter^. De mannen zijn toen ijlings teruggekeerd, maar werden vijftig meter van de boer derij van Karsten door het nood weer overvallen en door den blik sem getroffen. Roelof Karsten werd bewusteloos geslagen en kwam la ter weer bij, zonder noemenswaar dig letsel te hebben bekomen. Zijn 39-jarige broeder Jan Karsten uit Ruinerwold echter werd door het hemelvuur gedood, evenals zijn knecht, de uit Weerwille afkomsti ge 1 7-jarige Kan Kragt en de 26- jarige landarbeider Geert Schoten uit Zwinderen. De twee paarden voor den wagen en een paard in het land werden eveneens gedood. Maandagmiddag ongeveer twee uur heeft te Obdam een zwaar onweer gewoed, dat aan een man het leven heeft gekost. Tijdens het onweer sloeg de bliksem in een klein boetje, waarin de 48-jarige Munster met zijn 20-jarigen zoon Piet en zijn twee doch ters van 16 en 18 jaar beschutting hadden gezocht tegen de hevige regen- en hagel buien. De vader en de zoon werden door den bliksem getroffen. De zoon was op slag dood, terwijl de vader er zoo ernstig aan toe bleek te zijn, dat hem de H.H. Sacra menten der Stervenden moesten worden toegediend. De beide meisjes waren hevig ontdaan, doch bleken overigens ongedeerd. Verder sloeg de bliksem in in de boerderij van den heer O. Dekkers in de Berkmeer. Boer derij, alsmede een groote hoeveelheid pas ge wonnen hooi werden door het vuur vernield. Het huis van den heer P. Schippers, dat even eens door den bliksem werd getroffen, kreeg slechts een gat in het dak. Door den hevigen wind werden nog verschillende andere huizen en boerderijen beschadigd, terwijl door den ha gel en den regen veel van het te velde staande gewas werd vernield. De ontsteltenis in het dorp was buitengewoon groot. Maandagmiddag omstreeks vijf uur is te Weeidinge gemeente Emmen, de 56-jarige echtgenoote van den arbeider Gerrit Paal man tijdens een onweersbui door den blik sem getroffen en op slag gedood. Zij stond met haar man en zoon voor de woning raar het overtrekken van de bui te kij ken. De beide mannen bleven ongedeerd. Maandagmiddag ontlastte zich boven een groot deel van Friesland een kort maar zwaar onweer, dat gepaard ging met hevige slagregens. Te Heerenveen werden twee woningen door den bliksem getroffen en te Stobbegat een in aan bouw zijnde boerderij. Brand werd niet veroor zaakt. Te Niewebrug sloeg een zeilboot met twee studenten om. Een van hen, die in het zeil ver ward raakte, verkeerde in een hachelijke posi tie, doch te hulp gesnelde personen wisten hem te redden. Te Ter Home werd een zoon van den heer Wiersma te Irnsum die met zijn broer op den weg liep, door den bliksem getroffen en bewus teloos geslagen. Gedukkig kwam de jongen later weer bij. Het haar was hem gedeeltelijk van het hoofd ge schroeid. Dr. Baarda, uit Akkrum, die het slachtoffer hulp zou verleenen slipte met zijn auto, ten gevolge van de gladheid van den weg en kwam in een bermsloot terecht. Hij bekwam geen letsel en kon per rijwiel zijn reis voortzetten. Te Haskerdijken werd een koe van den vee houder H. door het hemelvuur gedood. Tusschen Oosterwierum en Matgum werd de boerderij van den heer J. Leyenaar door den bliksem getroffen. Het geheele pand werd een prooi der vlammen. Tusschen Parrega en Tjerk werd trof de blik sem de boerderij van den heer C. Jansen. Ook hier kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. Tijdens het noodweer, dat Maandagmiddag boven Friesland woedde, is de woning van den heer D. van den Akker te Noord-Bergum door den bliksem getroffen en tot den grond toe af gebrand. Van den inboedel kon niets worden gered. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt, Maandagavond omstreeks 6 uur sloeg de bliksem in, in de kapitale boerderij van den heer R. N. Dethmers te Winschoten, met het gevolg, dat een felle brancl ontstond. Hef, gebouw werd vi ij wel geheel in de asch gelegd, slechts het vooihuis bleef behouden. De brandweer van Miówolda verleende assistentie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De schade wordt door verzekering gedekt. Maandagmiddag omstreeks half vier ontlastte zich bij Balkbrug een zwaar onweer, gepaard gaande met hevigen regen- en hagelval. Bij den landbouwer D. Dolfsma aan den 2ui- derweg sloeg de bliksem in in de boerderij en zette deze in een minimum van tijd in lichter laaie. Dolfsma, die met zijn dochter alleen thuis was, kon zich ternauwernood voor de zeer snel om zich heen grijpende vlammen redden. Hij wist nog een kalf en een varken naar buiten te brengen. Behuizing, inboedel en een voorraad van dertigduizend pond hooi werden een prooi der vlammen, die na een half uur haar vernie lend werk hadden verricht. De brandweer was niet aanwezig. Verzekering dekt de schade. Door den hevigen wind zijn verschillende hoo rnen ontworteld, terwijl hier en daar gaten in daken zijn geslagen. Tijdens het hevige onweer, dat Maandagavond ongeveer half acht boven Laren woedde, sloeg de bliksem in in het dak van de zoo goed als nieuwe villa, bewoond door den heer v. Schoch aan de Hoefloolaan 34. Groote vlammen sloe gen dadelijk uit het met riet gedekte dak. De brandweer jwerd gewaarschuwd en was spoedig aanwezig met de motorspuit, die het vuur met vier stralen aantastte. Men moest echter het geheele rieten dak wegkappen om het vuur met succes te kunnen bestrijden. Nagenoeg het ge heele bovengedeelte van de villa brandde uit, terwijl de waterschade zeer groot is. Men heeft slechts enkele stukken van den inboedel kunnen redden. Omtrent het droevig ongeval tijdens het he vige onweer, dat Maandagmiddag boven Ab coude woedde, waarbij vier leden van het ge zin Van der Broek bewusteloos geraakten, ver nemen wij nog het volgende: Terwijl de vader bezig was met hooien, zag hy op de plek, waar zijn drie zoons aan het werk waren, plotseling vlammen uit den hooi berg oplaaien. Hij snelde te hulp en wist de drie jonge mannen, die anders zeker allen in de vlammen zouden zijn omgekomen, buiten gevaar te brengen. De oudste zoon Henk was echter zoodanig door den bliksem getroffen dat hulp hier niet meer kon baten. De 26-jarige Gijs heeft ern stige brandwonden opgeloopen, de jongste zoon was, evenals zijn vader, die na zijn kordaat optreden even het bewustzijn verloor, weer spoedig tot bewustzijn gekomen. Maandagmiddag tien minuten over vijf is de bliksem geslagen in de stroomleiding van den electrischen trein tusschen Den Haag en Rijs wijk. Dit had tengevolge, dat de stroomvoor ziening op het spoor in de richting Rotterdam werd gestoord en het verkeer tusschen het via duct bp de Vaillantlaan te Den Haag en de oliefabriek te Delft over enkel spoor moest worden geleid. Op dit spitsuur leverde dit, gezien den kwar- tiersdienst, die dan op dit traject wordt ge reden, vrij aanzienlijke vertraging op. Met twin tig tot dertig minuten vertraging kwamen de treinen te Amsterdam aan. Doordat men hier beschikte over een reser- vestel, kwam er bij het vertrek der treinen geen vertraging voor. PARIJS, 29 Juni (D. N. B.) Te Toulouse hebben vandaag verschillende keeren bot singen plaats gehad tusschen aanhangers van de ontbonden nationale liga's en le den van het Volksfront. De politie moest tusschenbeide komen en een aantal arrestaties verrichten. Er zouden ongeveer tien personen ge wond zün. De „Paris Soir" verneemt uit Oran, dat al daar in verband met de stakingsbeweging in de café's en de drukkerijen ernstige botsingen zijn ontstaan. Tijdens vechtpartijen zyn 10 personen gewond, onder wie een 70-jarig man en een 12-jarige jongen. In Oran heerscht een zeer geprikkelde stem ming. Politie en mobiele garde handhaven de orde. JERUZALEM, 29 Juni. (D.N B.) Tijdens een Arabischen overval bij Jenin zijn twee Biïtsche en een Palestijnsche politie-agent gewond. Bij een hevige schietpartij te Ness- 71'ona werd een jood zwaar gewond. Te Hebron, waar een stijgende spanning heeischt, is de staat van beleg afgekondigd. Naar Reuter verneemt, beschouwde men van daag in officieele kringen den toestand in Transjordanië met meer gerustneid De Brit sche regeering heeft een volledig vertrouwen in Emir Abdullah, die naar men verwacht zijn onderdanen „in de hand" heeft en moeilijk heden zal kunnen bezweren. De Palestijnsche correspondent van het A. N. P meldt: De lange duur van de Arabische staking doet zpn invloed op de Palestynsche economie in sterke mate gevoelen. Verschillende fabrieken zien zich genood zaakt de productie in te krimpen en een deel van het personeel te ontslaan, en onder deze fabrieken is ook de glasblazerij „Phoenix", op gericht met ten deele Nederlandsch kapitaal, welke nu voor vijf maanden de poorten zal sluiten, als gevolg van de buitengewone om standigheden. Ook de bekende metaalgieterij Kremmener heeft aanpassingsmaatregelen moeten treffen en het personeel moeten inkrimpen. LONDEN, 29 Juni. De Abessi nische legatie heeft Reuter medege deeld, dat de Negus voornemens is persoonlijk de zittingen der As semblee als leider der Abessinische delegatie bij te wonen. De Negus heeft den secretaris generaal van den Volkenbond een brief gezonden, waarin hij kennis geeft van zijn voornemen. Intusschen worden te Genève alle geruchten, dat de Negus van plan zou zijn, naar Abessinië terug te keeren om den oorlog voort te zetten, tegengesproken. Men verwacht, dat hy ook het reeds meer malen gedane verzoek om financieele hulp voor Abessinië zal herhalen, daar zijn eigen vermo gen zoo goed als uitgeput zou zyn. De Fransche minister-president Blum heeft vanmorgen te Genève een langdurig onder houd met Litwinoff gehad. Men meent te we ten. dat Delbos den Oostenrijkschen gedele geerde gevraagd heeft, Schuschnigg voor het bijwonen der Volkenbondsvergadermg uit te noodigen. De besprekingen van morgen en Woensdag zullen meer betrekking hebben op een even- tueele hervorming van den Volkenbond dan op de Abessinische kwestie. In het Volkenbondssecretariaat is Zondag een nota der Italiaansche regeering ontvangen, waarin naar verluidt de redenen worden uit eengezet voor het optieden tegen Abessinië alsmede de tegenwoordige houding van Rome. LONDEN, 29 Juni. Het feit, dat minister-president Baldwin zijn ver blijf op Chequers, waar hij het week-einde pleegt door te brengen, heeft verlengd, wordt door alle bla den druk besproken. Er gaan geruchten, dat hij om gezondheidsredenen zou aftreden, hetgeen hij Donderdag a.s. zou mee deden in een rede tijdens een ban ket van de vereeniging van con servatieven in de Londensche City. Het gerucht gaat voorts, dat Ne ville Chamberlain Baldwin zal op volgen, doch dit stuit op fel verzet van degenen, die Eden als opvolger wenschen. In afwezigheid van Stanley Baldwin is het kabinet vanmorgen onder voorzitterschap van Ramsay MacDonald bijeengekomen. De besprekingen hadden hoofdzakeiyk be trekking op binnenlandsche kwesties, o.a. de nieuwe regeling der werkloosheidsverzeke ring. Sir John Simon heeft in het Lagerhuis antwoordende namens Baldwin verklaard, dat hetgeen de minister van Oorlog, Duff Cooper, op 24 dezer te Parijs heeft ge zegd natuurlijk geen politieke verklaring was, maar een toespraak, waarin hy de op dar Grebbe bert gemeenschappelijke elementen der beide volken aan de orde stelde. Duff Cooper had het concept zijner redevoe ring aan het ministerie van Buiten!andsche Zaken voorgelegd, dat er enkele wüzigineen in aanbracht. De vorm, waarin de redevoering werd uit gesproken, was evenwel niet tevoren door mi nister Eden ingezien. Deze had het te druk. Dat Eden den tekst niet heeft gezien, moet niet aan opzet worden toegeschreven. De leider der Labour-oppositie, majoor Attlee, vond dit antwoord niet bevredigend. Hu vroeg een directe interpellatie aan over de buitenlandsche politiek der regeering. Deze motie der oppositie moet als zeer ern stig worden beschouwd, temeer daar minister Baldwin afwezig is. De door Attlee ingediende motie, waarover een buitengewoon debat zal worden gehouden, beoogt de aandacht te vestigen op het door den minister van Oorlog genomen initiatief in het buitenland, direct voor de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering, een verklaring af te leggen, welke in stryd is met de door de regeering gevolgde politiek en met de ver plichtingen, welke Engeland by verdrag heeft aangegaan. 1 VERWACHTING: Meest matige Zuide- I Iijke tot Zuid-Westelijken wind, half -ot |1 zwaar bewolkt, waarschynlijk nog eenige regen, koeler.. VERDERE VOORUITZICHTEN: Opkla- rend koeler. SJANGHAI, 29 Juni. (Reuter) De minis ter van Oorlog der rereering vaa Naaking en dc chef van deu generalen staf hebben een telegram gezonden aan de generaais van het Zuid-Weslen, waarin zy het terug trekken der zuidelijke troepen uit Hoenan, Kiangsi en Kweitsjau eischen. Indien aan dit verzoek wordt voldaan, zullen Je troe pen van Nanking sit. Hoenan terugtrek - keu. Naar verluidt zou de Kantonntesche gene raal Tsjen Tsji-tang hebben besloten, 'iif di visies raar de grens van Foekien en KiingA ie zenden. Het voornaamste doel dezer troe- penliewegingen zou Zuid-Kiangsi zijn. Men heeft opgemerkt, dat de Japansche tor pedojager „Kikoe" pati ouilleert langs ie kust van Noord-China. Men brengt dit in verband met het feit, dat onlangs een Japar>sc*i schip door de Chineesche douane is oesiioten. Een van Charbin komende internationale trein is bij het station Thisikar door bandie ten aangevallen. Er ontstond een schietpartij, die een kwartier duurde en tengevolge waar van een Mandsjoe gev/ond werd. Russische troepen hebben gisteren vier Mar.asjoerijsche soldaten gevangen genomen, die een patrouille ondernomen hadden op Mandsjcerüsch gebied ten Noorden van Mand- sjoc-li. Do Mandsjoe-regeering en de leiders van het Kwantoeng-leger hebben by de Sovjet-Russi sche autoriteiten geprotesteerd naar aanleiding van de ontvoering van vier Mandsjoe-solda ten. Zij heBben de onmiddeliyke invrijheidstel ling aer manschappen geëischt. Lord Cranbourne, die in het Lagerhuis na mens de regeering antwoordde, zeide op een deuLëtieffende vraag, dat de Britsche legatie .e Peking naar Nanking zal worden overge bracht, zoodra een geschikt onderdak daar voor zal zün gereed gekomen, 1 Te Londen gaan geruchten dat Baldwin spoe dig zal aftreden; felle critiek in het Lagerhuis op de rede van Duff Cooper. De Negus zal als leider der Abessinische dele gatie de zittingen van den Volkenbond bewo nen. Belgische Kamer spreekt haar vertrouwen in het kabinet-Van Zeeland uit staat van beleg te Hebron afgekondigd. Nanking eischt opnieuw van Kanton, dat de Zuidelijke troepen worden teruggetrokken; in cident ten Noorden van Mandsjoeli. Politieke botsingen te Toulouse. Overal in België wordt het werk hervat. Groot aantal militairen keert uit Oost-Afrika terug. Het onweer van Maandag heeft verschillende slachtoffers geëischt; boerderijen geheel door het vuur vernield. Opdracht der regeering tot het voeren van on derhandelingen, om te komen tot voortzetting van den scheepvaartdienst op Zuid-Amerika. De besprekingen inzake het visscherijconflict hebben nog niet tot een oplossing geleid. Moordenaar van bedrijfsleider in gevangenis te Tjipinang tot zeven jaar gevangenisstraf ver oordeeld. New Yorksche Beurs: Opening vast, slot on regelmatig. O TALLINN, 29 Juni (Stefani) Tüdens een dikken mist is een Estlandsch motorzeilschip op de Oostzee met een onbekend vaartuig in bot sing gekomen, tengevolge waarvan de voorste ven werd ingedeukt. Het zeilschip dreigde te zinken, doch ondanks het geroep om hulp van de bemanning is het andere schip doorgevaren. Vanuit Tallinn zün reddingsbooten vertrokken. Stand op Dinsdag 1 uur vjn, 753. Vorige stand; 755.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1