EN OM HAARLEM 4 GEHEEL GEBIT MARIA-STICHTING De gevangene van het Haaieneiland ELECTRISCHE KOELKASTEN Haarlem, 30 Juni Ons Welvaart-Comité TANDHEELKUNDIG INSTITUUT Een spannende film van John Ford DINSDAG 30 JUNI 1936 PAARD EN WAGEN IN DEN BURGWAL Toch niet te water R. K. OPENBARE LEESZAAL Lijst van nieuwe aanwinsten Personalia R. K. Bibliotheek en Leeszaal Commissie van toezicht op L. O. Broeder Severus t De bisschopswijding van Mgr. N. Stam Wethouder v. Liemt afwezig Indienststelling telefooncellen Eindexamen H. B. S. B BURGERLIJKE STAND PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND In memoriam Th. G. C. Hooy Nieuwe leden De Geinbrug RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 k: JiS - met sar., pijnloos trekken 'nbegr. K. J. M. V. „St. Augustinus" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK >JK 4' TWEEDE KAMER Regeering herdenkt den heer Ketelaar Reisbelasting van de agenda afgevoerd Techn. Bur. P. A. TAMMER AGENDA Bioscopen 1 Juli Bioscopen INSTELLINGEN Loting dienstplicht C. F. Brandse op nr. 743 getrokken Koninklijke Petroleum Een verklaring inzake de goudclausule ■RMimfiiiniinmi] 'iiiiiHiininmiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiniiiiinininiiiiiiiiiiiiniimimTmiiiiniimiiHiiiBiiniiiiiiiiniiiminniHlinmmiiiiiiiiiiiiii! Suimi iiMiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiinniiiiiiiinHiiiiiuiiiiniuiiiiiiiiHimiiiiinuiiiiiiuiniuiiattmmnfliiniiumnaiiMiuinnninninitmuS In navolging van enkele binnenlandsche en buitenlandsche steden is eenigen tijd geleden ook in Haarlem een Welvaart Comité opgericht. In den eersten tijd na zijn oprichting legde het een prachtige activiteit aan den dag, maar volkomen begrijpelijk is het, dat het heftig hameren niet kon voortduren en de burgerij ge legenheid moest worden gegeven even op adem te komen, zoodat tijdelijk de propaganda voor „méér werk" wat geslapen heeft. Of de bereik te resultaten van het Welvaart Comité in Haarlem beter zijn dan in andere steden, we ten wij niet, maar zeker weten wij, dat ver schillende inwoners van Haarlem en omgeving door de aansporingen van het Comité er toe gekomen zijn méér werk te doen uitvoeren dan zij gewoon waren. Dat kwam misschien niet zoozeer tot uiting in het aantal ingevulde for mulieren, maar is niettemin een feit. Het Welvaart-Comité heeft ten doel: het hélpen bevorderen van de opleving in Handel en Nijverheid ter bestrijding, resp. ver mindering, der werkloosheid door een aanspo- rings-campagne voor werkverruiming, waar mede drieerlei beoogd wordt: le. aan te sporen tot het doen verrichten van allerlei werk, dat anders aangehoudeh, nage laten of uitgesteld werd, zeer ten nadeele van werkgevers en werknemers, maar ook indirect van den kleinen handeldrijvenden en winkel stand; 2e. te wijzen op het wellicht onbedoelde misbruik, om werkloozen of arbeiders na hun dagtaak al of niet op een koopje, met werk te belasten, dat anders aan werkgevers toevertrouwd zou zijn, die zich evenals hun werknemers door dit niet te onderschatten euvel vaak in hun bestaan bedreigd zien; 3e te bevorderen, dat er eens een ander geluid ge hoord wordt dan het voortdurend klagen over de slechte tijden, omdat de energie daardoor afneemt terwijl de ondernemingsgeest juist aangewakkerd moet worden, om den velen moei lijkheden van onzen tijd des te beter het hoofd te kunnen bieden. Dus: het Wèlvaart-Comité vraagt: geen geld, doch werk....! Wanneer het Comité er in zou kunnen sla gen voor een half millioen werk te doen uit voeren, dan blijft het niet bij vijfhonderddui zend gulden, waarvan in Haarlem wordt ge profiteerd, maar dat geld circuleert meermalen en geeft vele malen werk en brood aan ar beiders. Het was de heer Henri Reuchlin, die in een lezenswaardige brochure over de werk verruiming, welke de bouw van de nieuwe Sta tendam veroorzaakt, op deze primaire en se cundaire invloeden van een nieuw werk de aandacht vestigde. Hij berekende, dat de bouw van de Statendam f 6.000.000 aan loonen zou afwerpen wat, volgens zijn berekening gelijk staat met 240.800 arbeidsweken. Een bedrag van f 312.000 2*oü worden uitgegeven aan so ciale lasten; f"2.051.000 aan bedrijfsöverschot- ten tot dekking van vaste lasten; f 4.037.CO0 aan invoer voor de werf voor materiaal, inventaris enz. Wij zullen niet alle berekeningen nagaan, maar voor ons doel is het voldoende de aan dacht te vragen voor wat de heer Reuchlin over den invloed van de loonen der arbeiders op de secundaire werkverruiming opmerkt. De arbeiders, die op de werf of in de neven- bedrijven werk gevonden hebben, kunnen we kelijks een grooter bedrag uitgeven dan zij tij dens hun werkloosheid deden. De toeneming in de vraag naar verbruiksgoederen, die hierdoor ontstaat, leidt tot een verdere vergrooting van de productie en tot nieuwe tewerkstelling van arbeiders. Het bedrag waarmede de Nederland- sche goederen-productie toeneemt tengevolge van de vermeerderde uitgaven der arbeiders stelt hij op f 2.560.000. De f 6 millioen, die de arbeiders in eerste instantie verdienen, maken dus dat voor f 2.560.000 andere arbeiders aan het werk komen. Voor de bedrijfsonkosten schat hij het tusschen de 36 en 60 pCt. Deze bedragen zijn echter slechts een eerste stadium van deze productietoeneming. Een gedeelte hiervan zal weer arbeiders in den vorm van loonen ten goede komen en werkverruiming meebrengen. Hü stelt dat op 31.5 pet. van de productie in het eerste stadium. Een gelijke verhouding moet tusschen ieder volgend stadium en het daar aan voorafgaande bestaan. De totale secun daire productietoeneming is gelijk aan 1.48 maal van de waarde in het eerste stadium. Deze becijfering toepassend op ons Haarlem- sche voorbeeld zou er dus, indien het Welvaart- Comité er in slaagde, voor 500.000 werk te doen uitvoeren, dat anders zou zijn blijven lig gen, in totaal voor 1.230.000 meer werk in Haarlem gebracht zijn. Dat is zeker een reden voor ons Welvaart- Comité om niet te rusten in zijn pogingen om meer werk in Haarlem te brengen, maar het dient ook een aansporing te zijn voor alle Haarlemmers om het hunne tot de door het Welvaart-Comité gevraagde werkverruiming by i te dragen. Wie voor f 10.werk aan de markt bjengt, maakt dus, volgens de berekeningen van den heer Reuchlin, dat er voor 24.60 meer werk in Haarlem gebracht wordt; wie een werkje van 1000 laat opknappen, heeft de voldoening, dat er een arbeid het gevolg van zal zijn, waaraan 2460.kan worden verdiend. Laten de Haarlemmers en allen uit onze om geving hieruit de eenig juiste gevolgtrekkingen maken en het Welvaart-Comité steunen! Een groentenventer reed Maandagmiddag om ongeveer kwart voor vier met zijn wagen langs den Burgwal, toen zijn paard plotseling schrok voor een passeerenden auto. Het p^ard maakte schichtig een sprong opzij en tuimelde met wagen en al over den walkant. Het dier zou te water zijn geraakt, als er niet juist op die plaats een schuit in den Burgwal had gelegen, welke tamelijk onzacht het edele dier met aan hang in zijn val stuitte. Wonder boven wonder bleef het dier ongedeerd, terwijl ook de groen- tekar niet werd beschadigd. Met een kraan wagen heeft men paard en kar op den wal weten te krijgen. Velde, A. v. d., Het hart vecht. Glasgouw, E., De ijzeren wil. Witlox, Jos., Pater Damiaan de Veuster. Brémond, H„ Histoire litteraire de sentiment religieux de France. Gulbranssen, Tr„ Winden waaien om de rotsen. Engelbregt, I., Latijnsch Woordenboek. Capelle, F. van, Leerarbeid. Capablanca, J. R., Schaken. Claudel, P., Figures et paraboles. Bas, T., Leerboek voor begeleiding van het Gregoriaans. Hanin, A., De législation ecclésiastique. Wiel, T. C. van de, De jonge koorzanger. Ward, J., Muziek in de school. Koenders, A. J., Katechismus der liturgie. Cramer-Schaep, Het gulden meisjesboek. De uitleen is geopend van 10 tot 12.30, van 3.30 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Te Heerlen is geslaagd voor het eerste ge deelte van het examen voor Vroedvrouw mej. Ch. v. Leersum te Haarlem en te Den Haag is geslaagd voor het examen gemeente-admini stratie de heer W. J. v. d. Werff te Zandvoort. In verband met de jaarlijksche ledenvergade ring van de R. K. Openbare Leeszaal en.Biblio theek, welke hedenavond om 8 uur wordt gé- houden, zal de uitleen hedenavond om 8 uur gesloten worden. De commissie van toezicht op het L. O. te Haarlem vergadert op Maandag 6 Juli, des avonds om half 9 ten Stadhuize. De agenda vermeldt o.a. de vaststelling jaarverslag 1935; klasse-formatie openbare lagere scholen op 1 September 1936. MutsaersSchreuder, z.; G. Krolde Leeuw, z.; 30 Juni: C. M. BakkerBruin, z. Overleden. 27 Juni: J. de JongRudolphus, 76 j„ Züidpolderstraat. 28 Juni: P. Vos, 96 j., Wes- terhoutpark; A. F. C. Cassee. 65 j„ Zijlstraat; A. M., 2 mnd.. z. v. A. Wijker, Amsterdamstraat. 29 Juni: H. v. Thiel, 45 j., GasthuisvestH. Maas, 63 j„ M. v. Heemskerkstraat; A. Leveld, 52 j., Eendrachtstraat. In den ouderdom van ongeveer 64 jaar is hier ter stede de eerw. Broeder Severus van de Con gregatie van „St. Joannes de Deo" overleden. Broeder Severus is te Gemert geboren en heeft in de ziekenhuizen van „St. Joannes de Deo" te Den Haag, Utrecht en laatstelijk vele jarqp te Haarlem de ziekenverpleging beoefend. In het geheel is hij 38 jaren lid van de Congregatie geweest. Een viertal jaren geleden is hü door een beroerte getroffen en sedert dien ziekelijk gebleven. De plechtige Uitvaartmis zal opgedragen wor den op Donderdag om half 9 in de kapel van het ziekenhuis, waarna om 11 uur de begrafenis volgt. Ter gedeelteiyke verbetering van het desbe treffend bericht in onze courant van hedenmor gen diene, dat de prachtige monstrans aan Z. H, Exc. Mgr. N. Stam werd aangeboden door mevr. Smit-Blomjous en mej. Heerkens Thijssen namens het Kelkenfonds (dat zich de verzame ling van oud goud en zilver ten doel stelt ter vervaardiging van kelken en andere sieraden), onderafdeeling van de Haarlemsche Sacraments- vereeniging. De heer W. J. B. v. Liemt, wethouder van bedrijven en Armenzorg, is vanaf heden tot na der bericht afwezig. Naar men ons mededeelt zal morgen een aan vang worden gemaakt met de indienststelling van de op vier en twintig verschillende plaatsen in de stad geplaatste glazen telefooncellen. De cel voor het stationsgebouw aan het Sta tionsplein zal dan als eerste in gebruik worden gesteld, terwijl de overige cellen successievelijk zullen volgen. HAARLEM. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S. B aan het R. K. Lyceum te Haarlem, dat gehouden werd op 26, 27, 29 en 30 Juni de heeren: A. M. Aleven, H. W. Berkhout, A. P. Bosman, H. Bijvoet, L. A. N. Byvoet, Th. Die pen, p. Hoogeveen, G. W. Pieterse, P. Pinxter, A. A. v. d. Sluis, A. J. v. d. Sluis, W. Snel, A. J. M. Tol. H. M. v. d. Veen en J. Verkroost. Geëxamineerd 17 candidaten. Ondertrouwd: 30 Juni 1936: W. Moolenaars en J. C. Kroon. Geboren. 26 Juni: J. de QuastenitBlanken- stein, z.; 2*7 Juni: E. F. v. StünUden Masman Schutte, z.; C. Kloostermande Boer, z.; A. H. provinciale Staten van Noord-Holland kwa men hedenmorgen in eerste gewone zitting in het gouvernementsgebouw te Haarlem byeen, onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. Röell. Na opening der zitting aanhoorden de leden staande een herdenkingsrede van den voorzit ter, naar aanleiding van het overhjden van den heer Th. G. C. Hooy. Er gaat geen zitting voor- by, of er is een ovreledene te herdenken .aldus spr., en thans is het de R. K. fractie, die een smartelijk verlies treft. Ruim 17 jaren had de heer Hooy zitting in de Staten en gedurende al die jaren gaf hy zich met groote toewijding aan de belangen van het gewest. Vooral de be drijven mochten de vrucht van zyn arbeid oog sten en zijn benoeming tot lid van den Raad van Toezicht was in 1935 dan ook ten volle ver diend. Spr. herinnerde er aan, dat het de heer Hooy was, die de wijze, waarop thans de pro vinciale begrooting behandeld wordt, voorstelde en zag doorvoeren. Reeds daardoor kwam hem een vooraanstaande plaats in de Staten toe. Met erkenteiykheid zullen de Staten zijn na- gedachtenft eeren. Als nieuwe leden werden geïnstalleerd de heeren J. G. v. Kessel te Haarlem (vacature Hooy R. K.), J. P. v. Kampen te Amsterdam (vacature De Bruin N.S.B.) en J. H. Wolkers te Amsterdam (vacature Fedde Schurer C.D.U.). Eenige mededeelingen werden gedaan en stukken voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een schrifteiyke mede- deeling van Ged. Staten over den toestand van provinciale land- en waterwegen vroeg me vrouw BOISSEVAIN (V.B.), waarom er niet iets wordt medegedeeld over de verzakking van de Geinbrug. Voor men ging bouwen wist men, dat er moeilijkheden zouden kunnen ko men, omdat men ook al met verzakking te kampen had met den Rijksweg over het Mer- w'edekanaal. Toch zyn er scheuren in de nieu we brug en het gerucht gaat, dat er thans lan gere palen zullen worden ingeheid. Daaruit zou dus blijken, dat men niet voorzichtig genoeg geweest is. Maar behooren de Statenleden daar niet wat meer vin te weten? Spr. drong daar op aan. De heer BOMANS (R.K.) lid van Ged. Sta ten, zal over 14 dagen antwoord geven, opdat hy de nocdige technische gegevens zal kunnen verzamelen. Tot buitengewoon lid van Ged. Staten werd opnieuw benoemd de heer E. Luden (C.H.), die zyn benoeming aannam. De overige stukken w'erden commissoriaal verklaard, waarna de vergadering werd ver daagd tot Dinsdag 14 Juli, om half elf. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9—12 on 1—4 uur. Zaterd. 9—12 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 7-9 u. Onder het motto „Onze excursies zijn uw vaCShtie" heeft de K.J.M.V. „St. Augustinus" te Haarlem voor de maand Juli een uitgebreid en veelbelovend excursieprogramma opgesteld, dat o.a. fietstochten naar „Kraantje Lek" en „Groenendaal" omvat en een groote Veluwetrip per auto. Het secretariaat: Bankastraat 21 ver strekt desgewenscht alle inlichtingen aan even- tueele adspirant-K.J.M.V.-ers. Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, na zijn Bisschopswijding gefotografeerd temidden van familieleden Wij hebben eenigen tijd geleden reeds een bijzondere correspondentie ge publiceerd over de film De gevan gene van het Haaien-eiland van John Ford en onder meer gewezen op de opvallende openhartigheid, welke uit dit werk spreekt, een openhartigheid, die men vergeefs zal zoeken in films van andere dan Amerikaan- sche makelij. Toen circa 75 jaar geleden de dorpsdok ter Mudd onschuldig tot levenslangen dwangarbeid werd veroordeeld, verdacht van medeplichtigheid aan den moord op president Lincoln, gunde heel het Ameri- kaansche Noorden dezen „Judas" de mar telingen, die hem in de afschuwelijke straf kolonie Dry Tortugas jarenlang kwelden, en toen de man wegens heldhaftig gedrag gratie verkreeg en naar vrouw en kind te rugkeerde, bleef de publieke meening hem niettemin zijn geheele verdere leven als een Judas beschouwen. Pas jaren na zijn dood werd Mudd's naam in eere hersteld. Zijn leven en het leven van zijn vrouw en kind waren redde loos vernield. John Ford heeft dit ellendig stuk leven vanaf den moord op Lincoln tot aan de in vrijheidstelling van Mudd in zijn film „De gevangene van het Haaien-eiland" verteld en hij maakte er een interessant geval van, dat den indrük maakt jpijniijk historisch te zijn en daardoor telkens weer den nadruk legt op het feit, dat de gewone werkelijk heid fantastischer kan zijn dan de dolste fantasie. Het is zelfs aan de film te proe ven, dat Ford moeite heeft gedaan zoo dicht mogelijk bij de historische gegevens te blijven en dit streven remde wel eens het vinden van een krachtigen vorm. Doch de hoogtepunten van het drama liet Ford toch niet als gewone accenten voorbij gaan. Hier treft hij meer dan door een zeer sug gestieve voorstelling van zaken. Met name de terechtstelling der veroordeelden, het verblijf op het eiland (waar behalve de be waking ook een familie haaien alle ont vluchting vrijwel onmogelijk maakt) en tenslotte de sensationeele ontvluchting, die op een jammerlijke en tragische misluk king uitloopt, heeft Ford tot aangrijpende momenten gemaakt, zonder te vervallen in een al te dramatisch aangezette schilde ring van gruwelijkheden. In haar strakken eenvoud vertelt deze film reeds verschrikkelijkheden genoeg. Niet al leen ligt de onschuld van Mudd, die bij nacht en ontij den moordenaar van Lincoln, zonder hem te kennen, een gebroken been zet, voor de hand, doch bovendien laat de film geen twijfel over de vraag, of de rechtbank al dan niet het geval-Mudd lichtzinnig be handelde. Dat een officieele miskenning, een offi- cieele flater van zulk een formaat zonder blikken of blozen in een film kan belicht worden, zonder dat de publieke opinie en de overheid te hoop loopen, zie, dat is weer eens zoo'n Amerikaansche eerlijkheidsma nifestatie die men ternauwernood in andere landen zal aantreffen. Er zijn méér zulke films gemaakt. Noemen we slechts de ster ke tendenzfilm Ik ben een vluchteling, Warner Baxter als dr. Mudd in „De gevangene van het Haaien-eland" 20.000 years in Sing-Sing, Ladies of the Big House, allemaal films, waarin het gevange nis-regime in Amerika duchtig wordt aan gevallen, ofwel de film Wild boys on the road, die de jammerlijke kinderverwildering met het accent der overtuiging over de we reld uitdraagt. Zoo schroomt ook John Ford niet om de zaken te vertellen, zooals ze waren en hij brengt op deze wijze een sa luut aan de nagedachtenis van Mudd en aan de ontvankelijkheid van zijn publiek. Bij zijp film De patrouille des doods (zijn. beste)en Het Verraad, sluit deze film over den gevangene van het haaiën-eiland zich waardig aan. Van een meesterwerk is hier geen sprake doch een aantrekkelijke en boeiende film, die wij aan volwassenen aanbevelen, kan Ford's film in alle geval genoemd worden. Dbg. Dinsdag werd de St. Gerardus Majellakerk aan den Vleutenscheweg te Utrecht geconsacreerd. We zien hier den aartsbisschop Z. H. Exc. Mgr. J. de Jong zegenend rondgaan, geassisteerd door den zeereerw. heer pastoor v. d. Heyden (rechts) en den weleerw. heerVenings links van hem In de voortgezette vergadering van de Tweede Kamer sloot de voorzitter van den ministerraad, dr. COLIJN, zich namens de re geering by de woorden van den voorzitter aan. Vele ministers hebben als Kamerlid met den heer Ketelaar samengewerkt en bewaren daar aan de aangenaamste herinneringen. Meenings- verschil met den heer Ketelaar kwam voort uit het belang des lands, zooals hy dit zag. De heer BONGAERTS (R.K.) stelt namens de commissie van onderzoek van de geloofs brieven van het nleuw-benoemde lid, den heer van den Brule (R.K.) vacature Feber voor, hem als lid der Kamer toe te laten. De kamer keurt dit voorstel goed. De griffier leidt den heer v.d. Brule binnen. Deze legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De VOORZITTER stelt voor, een reeks wets ontwerpen, waaronder het ontwerp-retsbelas- ting, aan de orde te stellen. De heer GOSELING (R.K.) stelt voor, de reisbelasting niet aan de orde te stellen. Ge durende de zomermaanden kan dit ontwerp geen wet worden. De heer KORTENHORST (R.K.) stelt voor niet de wyziging der Inkomstenbelasting en der Successiewet, zooals de voorzitter voorstelt, aan de orde te stellen. De heer K. TER LAAN (SD) wenscht de be handeling van zyn initiatief-voorstel tot wy ziging der Leerplichtwet. Spr. vraagt, dit ont werp in September aan de orde te stellen. De heer VAN DER SLUIS (SD) wenscht de behandeling van het ontwerp-Paclitwet, dat niet op de agenda voorkomt. De heer IJZERMAN (S.D.) ondersteunt het voorstel van den heer Kortenhorst om de reis belasting van de agenda af te voeren. De heer DE GEER (C.H.) ondersteunt na mens de commissie van rapporteurs eveneens bedoeld voorstel. De heeren VERVOORN (Plattel.) en VAN DIJK (A.R.) bestryden het voorstel-Goseling. De VOORZITTER zegt, dat de regeering er geen ernstig bezwaar tegen heeft, dat de reis belasting niet op de agenda wordt geplaatst. De behandeling van de wyziging der wet op de Inkomstenbelasting stelt de regeering op prys. Het voorstel Goseling, om de reisbelas ting van de agenda af te voeren wordt bij zitten en opstaan aangenomen Het voorstel van den heer Kortenhorst wordt eveneens aangenomen. Voor het overige keurt de Kamer voorzitters voorstel goed. reeds v.a. 159.50 bij KLEVERLAAN 176 - Telef. 14753 en BLOEMEND.WEG 119 - Telef. 23937 Gebouw „St. Bavo": Kappers 9 uur; St. Cae- cilia 8 uur; Rechtskundig bureau 8 uur; Cur sus R.K. Volksbond 8 uur; Afdracht Grafische Bond 8 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, kwart over 8 tot kwart over 9. Gouvernementsgebouw Dreef: Provinciale Staten, half 12. Rembrandt-theater: „La vie parisienne", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace-Filmac, 115 uur Max Schmeling en Anny Ondra in „Anny en Max", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Het spookkasteel" en „Holly wood party" (met Oliver Hardy en Stan Lau rel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Paul Munl in „Het.leven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 8.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Schaakclub „St. Bavo", 8 uur: Proza, 8 uur; Best. Bakkers, 6 uur. Gebouw „Domi", Overve"" Comité „Katho liek Overveen", 8 uur. Rembrandt-Theatev: „La, vie parisienne", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; Palace-Filmac, 115 uur, Max Schmeling en Anny Oondra in „Anny en Max", 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Het spookkasteel" en „Holly- wool-party" met Oliver Hardy en Stan Lau rel), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: Paul Muni In: „Het leven van Louis Pasteur", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvcreeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, wykverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazyn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. ft.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dageiyks van 10 tot 12.30, van 2 tof'5 èh Van 7 tot 9 atir.1 v;« «tfs mor) 19J •\/V i In de Rolzaal op het Binnenhof te Den Haag heeft hedenmiddag in tegen woordigheid van den secretaris-generaal van het departement van Defensie, den heer Van Ginkel, de loting voor de lich ting 1938 plaats gehad. Getrokken werd no. 743, welk nummer in het Amsterdamsche register corres pondeerde met den naam Carel Frederik Brandse, geboren 14 Januari. De aan wijzing der dienstplichtigen in de ver schillende gemeenten of groepen van gemeenten zal dus aanvangen bij dezen naam, of wanneer die in het betrokken register niet voorkomt, bij den daarop alphabetisch volgenden naam. Te Amsterdam is gehouden de vergadering van aandeelhouders van de Koninkiyke Neder- landsche Maatschappij tot exploitatie van^ pe- troleumbronnen in Nederlandsch-Indië. Vóór de punten van de agenda in behande ling werden genomen, legde de directie de vol gende verklaring af: Zooals bekend wees de Hooge Raad in het goudclausuleproces in Maart van dit jaar een arrest, dat gunstig was voor houders van 4 procent dollarobligaties der Maatschappij. Hier op werden besprekingen gevoerd tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel en de directie. Aangezien deze niet tot een resultaat hebben geleid, zal de directie opdat obligatie- houders niet langer op hun rente zullen be hoeven te wachten maatregelen treffen, dat de coupons der 4 procent dollarobligaties van de Koninklijke, welke verschenen zyn vóór heden en nog niet zyn verjaard of geïncasseerd, van 6 Juli a.s. af tot 31 Augustus a.s. toe ten kantore van de Nederlandsche Handelmaat schappij te Amsterdam, tegen overgifte daarvan zonder reserve kunnen worden verzilverd f 2.46 per dollar. De directie heeft er prijs op gesteld dit be sluit, voordat het ter kennis van obligatiehou ders wordt gebracht, aan haar aandeelhouders mede te deelen. Op een vraag van een der aandeelhouders of bezitters van dollarobligaties Koninklijke, die hun coupons reeds hebben geïncasseerd, alsnog op behandeling kunnen rekenen, zooals de houders, die nog niet hebben geïncasseerd zul len genieten, werd onder verwijzing naar deze verklaring medegedeeld, dat zulks niet het geval is. De balans en de winst- en verliesrekening werden vervolgens met algemeene stemmen aangenomen. Een aandeelhouder maakte van de gelegen heid tot het maken van opmerkingen gebruik om aan het bestuur hulde en dank te brengen voor de vele orders, welke by de Nederland sche Scheepsbouwondernemingen worden ge plaatst. Het dividend ad 10J4 procent is betaalbaar van 7 Juli a.s. af.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2