de stad Scheepvaart op Zuid-Amerika HET VISSCHERIJ- CONFLICT HET RECHT EN ZIJN EIGENSCHAPPEN PRIJS F 0.80 DINSDAG 30 JUNI 1936 Een oplossing, welke beide partijen bevredigt, nog niet gevonden PROMOTIES TE NIJMEGEN Twee nieuwe Magistri in de Godgeleerdheid NEDERLAND-FRANKRIJK Onderscheidingen toegekend DE WERKVERSCHAFFING Stopzetting van cultureele verzorging? DE HERTOG VAN KENT NAAR ONS LAND DORUS RIJKERS-FONDS Z. H. EXC. MGR. N. STAM Nieuw gewijde bisschop zal via de radio tot zijn missiegebied spreken MINDER WERKLOOSHEID In de tweede week van Juni SPOORWEGOVERGANG DOOR TUNNEL VERVANGEN Groote verkeersverbetering in de Betuwe REISBELASTING EN ZAKEN REIZEN Onderscheiding van den heer Meijer de Vries Opdracht der regeering tot het voeren van onderhandelingen DE DISCONTOVERLAGING Aanwijzing voor gunstiger situatie MAIL UIT PALESTINA Verzending met postvliegtuigen der K.L.M. WET OP NEDERLANDER SCHAP Commissie dient amendement in UIT HET MIJNBEDRIJF Vraagstukken 40-urige werkweek en betere pensioenregeling PAUSELIJKE ONDER SCHEIDING Zal dr. Deterding zich in ons land vestigen? N.V. Paul Brand's Uitgevers Bedrijf - Hilversum In de serie „Waarheid en Leven" Uit raam gesprongen In vlaag van verstandsverbijstering gehandeld UNIFORMVERBOD Beroep niet-ontvankelijk verklaard Cassatieberoep verworpen ROEKELOOS VLIEGEN Ca&satieberoep verworpen MOORD TE OSS Zaak teruggewezen naar het Bossche Hof PSYCHOPATEN ONTVLUCHT Postvluchten Moordenaar ver oordeeld Hij had bedrijfsleider in een gevangenis doodgestoken VERGADERING MET MUZIEK Volgens den Hoogen Raad geen openbare vermakelijkheid Audiëntie veranderd UIT DE STAATSCOURANT Defensie Gevangeniswezen Rechterlijke macht Onderscheidingen Boschbeheer Posterijen ONDER DEN GROND door Charles Fowley Na afloop van de besprekingen, die Maan dagmorgen te Haarlem zijn gehouden tusschen de vier bij het visscherijconflict te IJmuiden betrokken vakorganisaties, werd in een verga dering van de besturen der Reedersvereeniging met de besturen van deze organisaties de stand van het conflict besproken. Ernstig is gezocht naar een oplossing, wel ke beide partijen zou kunnen bevredigen. Zulk een oplossing kon echter nog niet worden gevonden. Nadat van de besprekingen mededeeling was gedaan in de des middags gehouden algemeene ledenvergadering der Reedersvereeniging werd overeengekomen, dat het bestuur dezer veree- niging binnen enkele dagen aan de algemeene vergadering advies zal uitbrengen. Na de nieuwe conferentie tusschen de be sturen der Reedersvereeniging en de vier orga nisaties zijn verdere besprekingen aangehou den tot de nieuwe vergadering der reeders. Maandagmiddag heeft in het Dominicaner klooster „Albertinum" te Nijmegen de promotie plaats gehad van prof. dr. P. A. Weve O.P. en prof. dr. P. Kreling OF. tot Magister in de H. Godgeleerdheid. De plechtigheid werd door ver schillende Ordebroeders der nieuwe Magistri, benevens door hun familieleden,- bijgewoond. Na afloop der promotie wenschte pater B. Schaab, provinciaal der Ordein Nederland, den beiden Magistri namens de geheele provincie geluk. In verband met het ten vorigen jare gesloten handels- en scheepvaartverdrag tusschen Ne derland en Frankrijk, heeft de President van de Frarsche Republiek cle volgende onderschei dingen toegekend: van Commandeur in hat Legioen van Eer aan den heer A. Th. Lam ping, directeur der handelsaccoorden, van of- Fcier ir. het Legioen van Eer aan den heer ft. Bonthuis, hoofd van den buiteniandschen landbouw-voorlichtingsdienst en aan <?r ir. A Sevenster, handels-attaché van Hr. M'. Ge zantschap te Parijs, en van ridder in het Le gioen van Eer aan dr. J. L. F. van Essen, re ferendaris aan het departement van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, en aan dr. A. H. Philipse, hoofdcommies aan het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Het ligt, volgens het „Volk", in de bedoeling van de regeering, 31 December van dit jaar de thans bestaande organisatie voor de geestelijke en cultureele verzorging van de arbeiders, die uit de stedelijke centra in de rijkswerkverschaffin gen zijn tewerk gesteld, stop te zetten. Naar aanleiding van de komst in ons land van prins George, hertog van Kent, ten einde 4 Juli de Britsche tentoonstelling te Amster dam uit naam van Z. M. den Koning van Groot- Brittannië te openen, vernemen wij, dat de hertog, gevolg gevende aan een uitnoodiging van H. M. de Koningin, Zaterdag as. bh H. M. op Het Loo zal dineeren en aldaar zal over nachten. Zondagmorgen zal de hertog zich van Het Loo naar Schiphol begeven, om vandaar per eigen vliegtuig naar Engeland terug te keeren. Dezer dagen is te Utrecht de twaalfde jaar vergadering gehouden van het Dorus Rijkers fonds. Het jaarverslag 1935 werd goedgekeurd en vastgesteld. De president-commissaris, luite nant-generaal H. N. A. Swart, bracht het fi nancieel verslag uit, waarna de rekening 1935 conform dit rapport door de vergadering vast gesteld en het hoofdbestuur gedechargeerd werd. De begrooting 1936 werd goedgekeurd. Bij acclamatie werden de aftredende commis saris, de neer M. C. Koning en de aftredende bestuursleden, mevrouw G, DirkzwagerMarin Gouay en de heeren jhr. D. R. Gevers Deynoot en P. C. van 'tHaaff, herkozen. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat 6 Juli ten stadhuize te Rotterdam twaalf zeer verdienstelijke oud-redders van schipbreukelin gen uit verschillende kustplaatsen en eilanden van ons land door B. en W. van Rotterdam zul len worden ontvangen. Voorts memoreerde hij het gastvrije onderdak, den redders gedurende eenige dagen aangeboden door de directie van hotel Coomans te Rotterdam. Naar wij vernemen, zal Z. H. Exc. Mgr. N. Stam, Apostolisch-Vicaris van Kisumu, binnen kort voor de K.R.O.-microfoon een causerie hou den over het missie-gebied in Britsch Oost- Afrika, dat aan zijn zorgen is toevertrouwd. Ook zal Z. H. Exc. gaarne gebruik maken van de hem aangeboden gelegenheid om door middel van de ultra-kortegolf-uitzending van den K.R. O. het woord te richten tot zijn priesters en geloovigen in zijn missie-gebied. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede, dat van de 460.300 verzekerden, niet be- hoorende tot de landarbeiders, geheel werkloos waren: in de week van 8 tot en met 13 Juni 29 pet., in de vorige verslagweek (25 tot en met 30 Mei) 29.2 pet., in de overeenstemmende verslag week van 1935 27.2 pet., in de overeenkomstige verslagweek van 1934 23 pet. Bij 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 13 Juni in totaal 404.834 werk zoekenden ingeschreven, onder wie 383.283 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 387.51K! werkloos, onder wie 370.838 mannen. Bijna ieder, die in de Betuwe gereisd heeft, zoo schrijft ons de Algemeene Nederlandsche Wielrijders Bond, zal naast vele prettige her inneringen ook een minder pleizierige daaraan hebben behouden, n.l. die aan den dubbelen spoorwegovergang bij Geldermalsen. Velen zullen Geldermalsen, hetzij van het Westen binnengereden zijn, hetzij in Westelijke richting verlaten hebben en in deze gevallen moesten zij den overgang in den spoorweg 's-HertogenboschUtrecht passeeren. Uit den aard der zaak is op deze lijn druk verkeer, maar bovendien ligt de dubbele over gang binnen het rangeergebied van het station Geldermalsen en het kwam dan ook herhaalde lijk voor, vooral in den bietentijd, dat men meer dan een half uur voor de gesloten boomen kon wachten. Thans is een einde aan deze toestanden ge komen, doordat de spoorwegovergang vervan gen is door een tunnel. Bij de officieele openstelling Zaterdag rele veerde do burgemeester van Geldermalsen de voorgeschiedenis van de nieuwe verkeers-ver- betering, ir. R. Tijken voerde namens den A. N. W. B. het woord en wees er op, dat een belang rijk beletsel voor het toeristisch bezoek aan de omgeving was weggenomen. Het bestuur van het Verbond van Nederland-' sche werkgevers heeft, naar aanleiding van het wetsontwerp betreffende heffing van een reis- belasting, in een adres aan de Tweede Kamer nog eens met bijzonderen nadruk gewezen op het bezwaar, dat deze belasting zal opleveren voor het bedrijfsleven. Adressant verzoekt aan de Kamer, de zaken reizen, zooal niet geheel van belasting te doen vrijstellen, dan toch daarop van toepassing te verklaren het jaarlijksch maximum van 10, dat ook voor z.g. beroepsreizigers is voorzien. Dit is z. i. wel het uiterste offer, dat van het bedrijfsleven in deze tijden gevergd kan wor den. De minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, prof. ir. Gelissen, heeft Maan dag in tegenwoordigheid van den minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, den heer Meijer de Vries, hoofdinspecteur voor de werk verschaffing, medegedeeld, dat deze in ver band met zijn langdurige en goede werkzaam heden, voor de Rijkscommissie van advies voor werkverruiming is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Minister Gelissen heeft den heer De Vries persoonlijk het onderscheidingsteoken overhan digd. Naar wij vernemen, heeft de regeering aan de B. E. N. A. S. (Behartiging van Na tionale Scheepvaartbelangen) opgedragen, onderhandelingen te voeren met de combi natie Muller en Co. en de Koninklijke Ne derlandsche Stoomboot Maatschappij over overeenkomsten, welke zullen leiden tot voortzetting van den dienst op Zuid-Ame rika. Nadat de Nederlandsche Bank met ingang van 25 Juni haar rentetarieven over de ge heele linie met een half procent had verlaagd, waarbij het wisseldisconto, dat sedert 4 Juni 414 procent had bedragen, werd teruggebracht tot 4 procent, heeft zij haar rentevoorwaarden wederom herzien. Ingaande 30 Juni zijn de tarieven opnieuw verlaagd gebracht, waarbij het wisseldisconto is vastgesteld op Z/2 pro cent. Op een dergelijke geste was men even wel voorbereid. Op de wisselmarkt immers is een verdere aanzienlijke ontspanning ingetreden, blijkende uit de daling van het Pond Sterling tot 7.3734 en van den Dollar tot 1.46 5/8. Daarbij was de geldmarkt veel ruimer geworden; de pro- longatiekoers was teruggeloopen tot 2% pro cent, terwijl het particuliere disconto zelfs be neden 3 procent was gekomen. Tusschen de noteeringen in de open markt en de officieele tarieven was dus een groote gaping gekomen, en het lag voor de hand dat ons centrale Cre- dietinstituut zijn renteberekening zou herzien en die meer in overeenstemming zou brengen met de prijzen in het vrije verkeer. Het feit, dat de Nederlandsche Bank tot verlaging van haar rentetarieven overgaat, juist nu de maandwisseling voor de deur staat, duidt er wel op dat de toestand zich in zeer gunstigen zin heeft gewijzigd. Met ingang van 28 Juni is voor het Palestijn- sche publiek de gelegenheid opengesteld om met de postvliegtuigen van de K.L. M. mail te verzenden naar Europa. Hierop was reeds langen tijd aangedrongen, doch men stuitte af op de onverzettelijkheid der Britsche autoriteiten. De afstand GazaAmsterdam is hierdoor te ruggebracht tot anderhalven dag. De bijzondere commissie inzake het wetsont werp tot wijziging van de wet op het Nederlan derschap en het ingezetenschap, ter uitvoering van enkele bepalingen van het verdrag nopens zekere vragen betreffende wetsconflicten inzake nationaliteit en van het protocol betreffende een geval van staatloosheid, beide van 12 April 1930, heeft een amendement voorgesteld, om in te voegen een nieuw artikel 5, luidende; Het voor het in werking treden van deze wet uit een huwelijk van een Nederlandsche vrouw met een vreemdeling zonder dan wel van onbekende nationaliteit in het rijk geboren wettig kind, dat sinds zijn geboorte geen na tionaliteit heeft verworven, verkrijgt den staat van Nederlander, indien het binnen een jaar na het m werking treden van deze wet, of, minderjarig zijnde in den zin der Nederland sche wet, binnen het jaar na zijn meerderjarig heid, den wil daartoe te kennen geeft aan den burgemeester zijner woonplaats in het rijk of aan den voor het ressort zijner woonplaats in Nederlandsch-Indië, in Suriname of in Curasao, door onzen Gouverneur-Generaal, onderschei denlijk onzen gouverneur aangewezen ambte naar of aan den Nederlandschen gezant of een Nederlandschen consulairen ambtenaar in het land. waar het woont. In de Maandag gehouden vergadering van de Contact-Commissie voor het Mijnbedrijf zijn de brieven van den Nederlandschen Mijnwer kersbond en van den R. K. Mijnwerkersbond, betreffende den toestand van de arbeiders in de Nederlandsche mijnindustrie, door de ver tegenwoordigers van deze organisaties nader toegelicht. De vertegenwoordiger van den Nederland schen Mijnwerkersbond bepleitte invoering van de veertig-uren-week en terugkeer tot een meer normale arbeidsprestatie, als middelen ter be ëindiging van de verzuimdiensten en ter voor koming van verder ontslag van personeel. Met deze invoering is bedoeld een werkweek van vijf dagen, zooals die bij verschillende mijnen thans als regel bestaat met betaling van het volle weekloon over zes dagen. De bond is van oordeel, dat de ondernemin gen in staat moeten worden geacht, de aan dezen maatregel verbonden lasten te dragen. De vertegenwoordiger van den R. K. Mijnwer kersbond heeft den nadruk gelegd op de nood zakelijkheid van een betere pensioenregeling voor de mijnwerkers, welke verbetering alleen met hulp en steun van de regeering kan worden bereikt. Voort vroeg deze vertegenwoordiger de medewerking ook van de particuliere mijnen tot omzetting van de Contact-Commissie in een Bedrijfsraad en drong hij aan op weg neming van het reeds vroeger gewraakte euvel van te werk stellen van arbeiders in dienst van aannemers, zonder dat daarbij aan de voor schriften van de collectieve arbeidsovereenkomst is voldaan. De directies deelden mede, dat zij zich in deze vergadering er toe moesten bepalen, ken nis te nemen van de door de vertegenwoordigers der vakbonden gegeven uiteenzettingen. Zij zou den het gehoorde overwegen en in een bin nenkort te houden nieuwe bijeenkomst van haar standpunt doen blijken. m SOERABAJA, 29 Juni. (Aneta Alg. dienst). De heer A. J. L. Bouman ontving gisteren uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. De Backere de Pauselijke onderscheiding der benoeming tot ridder in de Orde van den H. Gregorius den Grooten. Naar „De Standaard" ter oore kwam zou dr. Henry Deterding, president-directeur van de Koninklijke, het landgoed van de familie Kröl- ler te Wassenaar hebben aangekocht. Hiermede wordt hi verband gebracht een spoedig te ver wachten aftreden van den heer Deterding als directeur en een zich vestigen in ons land. onder redactie van Prof. J. P. VERHAAR IS ZOO JUIST VERSCHENEN: door Prof. Dr. L. BENDER O.P. Zoowel bij den boekhandel als bij den uitgever kan men zich op de serie abonneeren (10% korting) of zijn losse nummers verkrijgbaar. Dag mevrouwtje, kent U me niet meer? Neen, wie bent U? Dat komt, omdat ik m'n snor heb laten staan. Zes jaar gele den heb ik de deur voor U open gehou den, aan 't stadhuis. (Happy Mag). De 37-jarige mej. M. T. sprong Zondag in een vlaag van verstandsverbijstering uit het raam van de derde verdieping van haar woning aan de Molenaarstraat te Den Haag. Zij werd in ernstigen toestand per auto van den Genees kundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd, waar zij Maandag aan de ge volgen is overleden. De Hooge Raad heeft niet-ontvankelijk ver klaard een beroep van den ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij het kantongerecht te Almelo tegen een vonnis van den kantonrechter te Enschede, waarbij B. M. G. B., wonende te Enschede, is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van het uniform verbod. In een optocht heeft de afdeeling Groningen van de S.D.A.P. haar roode vlag meegedragen, waarop vermeld stond: afdeeling Groningen van de S.D.A.P. Nadat proces-verbaal was op gemaakt wegens overtreding van de wet op het uniformverbod, gaf de kantonrechter vrij spraak. In hooger beroep zag de rechtbank hierin echter een overtreding en zij legde een geldboete op van tien gulden. Het tegen dit vonnis ingediende cassatie beroep heeft de Hooge Raad verworpen. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep ver worpen van den sportvlieger F. J. J. M. ten B., die bij vonnis van de Haarlemsche Rechtbank van 19 Maart 1936 veroordeeld was tot 3 weken hechtenis, met ontzegging van bevoegdheid de luchtvaart uit te oefenen voor den tijd van zes maanden. Ten B. had op Schiphol op 19 Mei 1935, onder den invloed van he gebruik van sterken drank, zijn vliegtuig met draaienden motor en schroef op eigen kracht met groote snelheid over het platform van het landingsterrein van Schiphol gereden, om op een afstand van twee meter van het scheidingsmuurtje tot stilstand te komen. De Hooge Raad wees arrest in de zaak van P. W., die in hooger beroep terecht stond voor het Hof te 's Hertogenbosch inzake den moord op J. L. H. te Oss. Het Hof verklaarde in deze zaak de dagvaarding nietig, tegen welk arrest de procureur-generaal bij het Hof in cassatie kwam. Het gaat hier om de kwestie of de oude of de nieuwe wetgeving met betrekking tot de strafvordering moet worden toegepast. De Hooge Raad vernietigde het arrest en verwees de zaak naar het Hof te 's Hertogen bosch. Maandagmiddag hebben tijdens een hevig onweer twee psychopaten, verpleegden van het Rijkspsychopafènasyl Veldzicht te Avereest, die op het land werkzaam waren, die gelegenheid te baat genomen er van door te gaan. Het is niet bekend,, welke richting het tweetal heeft gekozen, aangezien het hooge koren een prach tige dekking bood. De rijksveldwacht heeft onmiddellijk maat regelen genomen om de vluchtelingen te ach terhalen. Maandagmiddag is de Nachtegaal om 17.24 uur op Schiphol geland. BATAVIA, 29 Juni. (Aneta.) De Landraad te Meester Cornelis veroordeelde een Makassaar, die den bedrijfsleider in de gevangenis te Tji- pinang, den heer H. K. Hirsch, doodstak, tot zeven jaar gevangenisstraf. De Landraad nam verzachtende omstandigheden in aanmerking. C. J. van der M-, te Haarlem, die zich te ver antwoorden heeft gehad ter zake overtreding van art. 78 der algemeene politie-verordening van Haarlem, namelijk het op den openbaren weg verkoopen van plaatsbewijzen voor een openbare vermakelijkheid, in casu. een verga dering van communisten, waar muziek zou wor den gemaakt en de heer L. de Visser als spre ker zou optreden. De Haarlemsche kantonrechter oordeelde, dat een bijeenkomst waar muziek wordt gemaakt en het woord wordt gevoerd door een spreker, het welk het belangrijkste van den avond uitmaakt, geen publieke vermakelijkheid is en sprak den verdachte vrij. De ambtenaar van het O. M. kwam tegen de uitspraak in cassatie. De Hooge Raad heeft thans, overeenkomstig de conclusie van den advocaat-generaal, het beroep niet ontvankelijk verklaard. De gewone audiëntie van den minister van Waterstaat zal, inplaats van Maandag 6 Juli, worden gehouden Maandag 13 Juli. Met 1 Juli benoemd tot administrateur in vasten dienst bij het departement van Defen sie de referendaris bij genoemd departement J. Vennik. Met 1 Juli is aan den kapitein ter zee ti tulair W. K. Maurits, wegens langdurigen dienst eervol ontslag verleend uit den zee dienst: bevorderd tot kapitein-luit. t. z. de luit. t. z. Ie kl. J. C. Cornells. Aan mr. E. J. C. Goseling is op verzoek eer vol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Am sterdam, onder dankbetuiging. Aan J. v. Konijnenburg is op verzoek eervol ontslae verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Haarlem, onder dankbetuiging. Benoemd tot subst.-griffier bij de arr.-recht- bank te Zwolle mr. A. G. Wildervanck, thans griffier bij het kantongerecht te Zwolle. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht: te Leeuwarden mr. C. H. van Dam. thans grif fier bij het kantongerecht te Amersfoort; te Amersfoort mr. G. A. Hoogenstraaten. gewe zen griffier bij het voormalige kantongerecht te Harlingen, waarnemend griffier bij het kantongerecht te Leeuwarden; te Zwolle mr. J. W. Cenin, waarnemend griffier bij het kantongerecht te Maastricht. De arrondissements-rechtbank te Almelo heeft ter vervulling van een vacature van Techter in haar college de volgende alphabeti- sche lijst van aanbeveling opgemaakt: mr. W. H. Ariens, adv. en proc. te Amsterdam; mr. dr. G. H. A. Feber, rechter-pl.verv. in de arr. rechtbank te 's Gravenhage; jhr. mr. F. X. H. Verheijen, rechter-pl.verv. in de arr.recht- bank te 's Hertogenbosch. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau M. de Vries, tweede secretaris van de Rijkscommissie voor de werkverruiming, hoofd inspecteur voor de werkverschaffing te :s Gra venhage. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau E. H. Gerretsen, secretaris van het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan H. W. van den Berg, chef-drukker bij de stads boek- en courantendrukkerij te Kampen. Verleend de eere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, aan W. P. Doornbos te 's Gravenhage, conducteur bij de N. V. Gemengd Bedrijf der Haagsche Tram weg Maatschappij. Met 1 Aug. is bevorderd tot boschwach ter le klasse bij het Staatsboschbeheer de boschwachter K. H. G. Paulussen te ReuseL Met 1 Aug. is den commies bjj den FTT- dienst H. J. Cremer, op verzoek eervol ont slag verleend. 10 „Ik geloofde," vervolgde Jacques, die zich aangemoedigd voelde door de bijzondere aandacht die de Chineezen aan zijn woor den schonken, „dat een onderzoek door u wat licht in deze zaak kon brengen. Misschien zou u wel kunnen bewerkstelligen, dat Smith vrijgelaten wordt!" „Vrijgelaten? Heeft hij dan een misdaad be gaan? Is hij opgesloten?" riepen de Chineezen uit, terwijl zij elkander verrast aankeken. „Wat zouden wij eenvoudige, arme Chineezen daaraan kunnen doen?" Allen schenen zoo oprecht, dat Bermond aar zelde. Hij beschouwde Tao aandachtig en zag, hoewel maar een seconde lang, een valsche flik kering vol haat in de oogen van den Chinees. Jacques hernam daarom koppig: „U weet niets, Tao, dat is zeker, maar zou u niet wat te we ten kunnen komen van hen, die het wel weten? U heeft een zware boete moeten betalen bij uw terugkeer. Welnu, inditen door uw hulp Smith weer terugkomt in de fabriek, dan betaalt Stone u onmiddellijk zes, zeven ruizendlaten wij zeggen.... tien duizend dollar!" Het gelaat van Tao was onbeweeglijk, het voorstel scheen totaal geen indruk op hem te maken. Jacques, die daaronder wanhopig werd, vroeg zich af, of zij hem wel verstaan hadden. De Chineezen schenen nu toch minder op hun ge mak en begonnen onrustig heen en weer te schuiven. Jacques kende de Chineesche gewoon ten zeer goed en begreep, dat hun houding voort kwam uit de behoefte aan eenige pijpen opium. Zijn woorden hadden met hun onrustige ma nieren niets te maken. Zij konden hun ongeduld en verlangen nauwelijks verbergen en waren zichzelf absoluut net meer meester. Bovendien was het reeds laat en de Chineesche wijk zou 's nachts een te groot gevaar opleveren. Hoewel hij teleurgesteld was, dat hij zonder antwoord moest heengaan, nam Jacques toch afscheid en deed dit zoo kort mogelijk. Toen hij met Tao alleen was, bij de reeds half geopende deur, waagde hij nog een, laatste poging en zei scherp: „Ik reken er op, Tao, dat Smith zoo spoedig mogelijk in de fabriek is, begrepen?" Op dezen onverwachten uitval antwoordde Tao ontwijkend: „Pou kai gno ti! (Dat is mijn plicht niet!)" Zonder op deze woorden acht te slaan, haalde Bermond de chèque uit zijn porte feuille. „Dat is uw plicht wèl!" zei hij op zeer sugge stieven toon; zonder Tao gelegenheid te geven om na te denken, bukte Jacques zich en liet de chèque in de fluweelen laars van den Chinees glijden. Onmiddellijk richtte hij zich op en gleed door de deur. Eenmaal op straat, verwijderde hij zich zoo snel mogelijk. VOORGEVOELENS Jacques woonde nu in Stone-House. lederen ochtend vergezelde hij Charlie Stone naar zijn bureaux. Het werk interesseerde hem zeer. Fred. Wilkinson deed al zijn best om zijn opvolger vlug in te werken en des te spoediger zelf weer vrij te zijn. Alles ging dus goed, niet alleen op het Stone Office, maar ook in Stone House. Ber mond at 's middags in Kowa, maar keerde lede ren avond met Charlie naar Stone-House terug. In deze steeds grooter wordende intimiteit scheten de verloving der jongelui zeer nabij. Eén ding zat Bermond geweldig dwars; de zaak Smith en de chèque, die hij aan Tao had gege ven. Den morgen na zijn avontuur in de Chi neesche wijk, had Charlie hem gevraagd: „Wel Bermond, heb je een belofte van den Chinees? Is de zaak goed afgeloopen!" „U moet geduld hebben, mijnheer Stone," had hij geantwoord. „Ik heb de zaak werkelijk goed aangepakt. Tao heeft de chèque en overlegt nu, wat hij zal doen. Vroeger dan u denkt zal Smith weer in de fabriek zijn." Die dag was echter voorbijgegaan zonder dat er iets voorviel. Dten volgenden dag gebeurde er nog steeds niets. Den derden dag was Jacques zeer ongerust, ooral toen Charlie hem om twee uur naar Stone- House zond om enkele dossiers grondig na te zien en er uittreksels van te maken. Tot het diner zou hij dus niet weten, of er iets op het kantoor voorviel. Toen hij in Stone-House kwam, ging hü regelrecht naar de werkkamer van Charlie. Hij las de dossiers aandachtig door en maakte de noodige aanteekeningen. Nauwelijks was hij daarmee klaar, of de telefoon rinkelde. „Stone zelf spreekt. Ben jij daar, Bermond?" „Ja, mijnheer Stone!" „De chèque van 10.000 dollar, door Tao onder teekend, is aan onze bank aangeboden door een Chineeschen koopman. Alvorens te laten beta len, heb ik naar de fabriek getelefoneerd. Smith is sedert tien minuten in het bureau van den directeur. Ik ga er heen, om van Smith zelf te hooren, wat er met hem gebeurd is. Daarna kom ik direct naar Stone-House dineeren! Je hebt mij daar een prachtigen dienst bewezen, Bermond! Bravo, beste vriend!" Bermond hing den hoorn met een zwaai van vreugde weer op. Ondanks zijn groot ongeduld om meer te weten, begon hij de post vast door te zien. „Dan is dat klaar voor vanavond," dacht hij. „Charlie Stone zal zeker zeer tvreden zijn. Na dit prachtige diplomatieke succes zal hij misschien een eel hooger salaris aanbieden! Dat be teekent een verloving en een spoedig huwe lijk!" Om precies zeven uur stopte den auto voor het hek en een oogenblik later trad Stone zijn werkkamer binnen. Hij drukte Bermond stevig de hand en deze vroeg hem dadelijk om enkele nadere inlichtin gen. De miliardair zette een ernstig gezicht. „Die duielsche Smith, mijn beste vriend, bewaart het diepste stilzwijgen oer zijn afwezigheid!" „Heeft hij niets verteld?" „Absolut niets! Wij hebben hem met vragen bestormd. Hij beweert dat hij zich niets herin nert! Hij heerhaalt steeds opnieuw: „Ik voel mij, alsof ik lang entijd ernstig ziek ben geweest Alles is zoo verward in mijn geest! Heb ik ge droomd, of geslapen? Ik herinner mij niets meer! dat is alles wat hij zeggen wil. Hij is zeer mager en bleek geworden, zijn stem is zwaar en geheel veranderd. Wat hij vooral noodig heeft, is eeni- gen tijd rust!" „Wat zou er wel met hem gebeurd kunnen zijn?" „Ik denk, dat de Chineezen hem een middel ingegeven hebben, dat zijn geheugen totaal heeft uitgewischt, of misschien heeft hij wel moeten zweren, dat rij zich niets mer zou her inneren! Smith schijnt een vreeselijken angst voor hen te heljben!" Jacques antwoordde daar op: „Toch geloof ik nog steeds, mijnheer Stone, dat u allen hier in Kowa een overdreven angst voor de Chineezen hebt! Dat volkje met z'n eigenaardige manieren vind ik eerder lachwek kend dan gevaarlijk!" „De gelen haten ons!" onderbrak Charlie. „Zij willen onze meesters worden. Als wij niet op onze hoede zijn, zullen zij ons langzaam maar zeker oerweldigen!" „Onverbeterlijk! Daar spreken zij natuurlijk weer over die verschrikkelijke Chineezen!" riep Evelyne uit, die onhoorbaar binnen was geko men. De milliardair en zijn secretaris zwegen. „Kom, wij gaan dineeren," besliste Evelyne met haar mooie heldere stem. „Ik ga naar de opera met juffrouw Flory en wil mij eerst op het laatste moment kleeden. Gaan jullie mee?" In de eetzaal vonden zij Janine, frisch en lief in een eenvoudige japon van witte mousseline. Het diner was zeer opgewekt. Mevrouw Stone, levendiger dan gewoonlijk, was buitengewoon mooi dien avond. De milliardair kon niet nala ten, haar telkens zijn oprechte bewondering te doen blijken, in onhandige, verlegen complimen ten. Evelyne verwaardigde zich zelfs, er om te glimlachen! „Je vindt mij dus nog niet al te lee- lijk, Charlie? Wat zou je dan wel zeggen, als je mjj zag in het prachtige ros toilet met de zeld zame kant, dat ik vanavond zal dragen? Voor deze voorstelling zal ik al mijn diamanten aan doen! Ik geloof, dat de bezoekers meer aandacht aan mfijn ioge zullen schenken dan aan het tooneel. Mijn verschijning veroorzaakt altijd een zekere spanning en opgewondenheid in de zaal, die mij geweldig vermaakt!" „Ja, dat weet ik," zei Charlie, niet zonder een zekere telurstelling te laten blijken. „De cou ranten staan vol over je bezoek aan deze voor voorstelling. Ik dacht echter, dat je op ht laat ste oogenblik wel van meening zou veranderen!" „O neen, dezen keer absoluut niet! De herto gin an Scotland zal komen. Ik zou het kostelijk inden om haar in de schaduw te stellen! Enkele journalisten zijn reeds hier geweest voor een interview. Ik ga er stellig naar toe!" Charlie dacht er eenigszins ongerust aan, dat mevrouw Stone en Janine alleen naar het Auditorium zouden gaan. De chauffeur was een gode, trouwe bediende, dat wist hij. De omgeving was veilig, sinds de bedreiging van Tao liet hij de villa en de onmiddellijke nabijheid goed bewaken. (Wordt vervolgd!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3