STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een „Omroeper" g voor 80.000 gezinnen 1 'N TROUWE KLANT Door den bliksem getroffen KATHOLICKCN VOLTOOIT UW GIGGN UNIVGRSITGIT Disconto opnieuw verlaagd DE MOTIE VAN ATTLEE Sport en spel DINSDAG 30 JUNI 1936 De Bisschopswijding van Mgr. N. Stam Een stroom van sympathie betuigingen DE SLAGER-RECIDIVIST Zonder vergunning een varken geslacht KUNSTKRING HEEMSTEDE Programma voor het seizoen 1936-'37 DE STRIJD VOOR RUSTIG AALSMEER Nachtelijke solozang WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN Pandpoort, Koningstraat Eindexamen H.B.S. Examen nuttige handwerken Chr. Fanfarecorps Leidschevaart Aanbestedingen Personalia De verboden vrucht Luchtige amusementsfilm Vader en drie zoons bewusteloos geraakt, een van hen reeds overleden (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Met 2S4 tegen 136 stemmen verworpen SCHATKISTBILJETTEN BELGISCHE CONGO Om het Kind Benesj over den Volken bond Hij legt het voorzitterschap der Assemblée neer Moeilijke redding van een mijnwerker Na 178 uur ingesloten te zijn geweest, levend naar boven gebracht BRAND TE NIJMEGEN Bovenverdieping uitgebrand Thans tot 3Y2 procent AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De Olympische Spelen Mededeelingen van het N.O.C. CRICKET CRICKET IN ENGELAND De eerste testmatch tegen Britsch-Indië ZEILEN ONZE ZEILERS IN NOOR WEGEN „De Ruyter" op de achtste plaats NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Maandagmiddag recipieerde de nieuwgewijde missiebisschop Z. H. Exc. Mgr. N. Stam temid den van zijn talrijke familieleden in de pasto rie aan de Paul Krugerstraat te Haarlem. Niet alleen uit Haarlem zelf. maar uit alle deelen des lands waren priesters en leeker. gekomen om Z. H Exc. in persoon te compii- menteeren. De receptie is één ononderbroken stroom van sympathiebetuigingen geworden, die bijna twee uren aanhield. Een tijdlang was de toe loop zoo groot, dat zich in de Paul Kruger straat een lange file van wachtenden vormde. De receptielijsten vermeldden plaatsen uit de meest afgelegen deelen des lands. Onder de bezoekers zagen we o. m. alle geestelijke en wereldlijke autoriteiten, die des morgens de plechtigheden hadden bijgewoond, verder pastoor L. H. Perquin en pater Dito van den Katholieken Radio Omroep, het bestuur van de Vereeniging van Missionarissen, de pa ters Keiler S.J., Van Es S.V.D. en Vinken- steyn M.S.C., den overste en den prefect van het Missiehuis te Driehuis, de zeereerw, heeren W. Woudenberg en C. van den Berg M5 C., den rector van het R.K. Lyceum, pater drs. N. Th. Vlaar O.E.S.A. en verschillende docen ten, afgevaardigden van vele organisaties en vereenigingen o.a de verschillende takken van de kath. jeugdbeweging etc Talloos waren de „onverwachte herkennin gen" onder de velen, die monseigneurs revue passeerden, waarop zich evenzoovele malen levendige gedachtenwisselingen ontsponnen en anecdoten en gebeurtenissen uit een grijs ver leden ter sprake kwamen! Ook de naaste familieleden, drie zusters en twee broers van Z. H- Exc., deelden in de feli citaties, evenals hun Hoogwaardige broeder overstelpt door de tallooze eerbewijzen. Een drietal kranige neven van om en nabij de tien en twee nog jongere nichtjes vertolk ten in keurige declamaties de gevoelens van alle generaties en vertakkingen der zeer uit gebreide familie. Na de receptie poseerde monseigneur met zijn familie voor onzen fotograaf. Namens de Haarlemsche Sacramentsvereeni- ging boden de dames mevrouw Heerkens Thijssen en mevrouw Smit aan Monseigneur een monstrans aan. Verder lieten veel bezoe kers een financieele gave voor het vicariaat Kisumu achter. Natuurlijk waren ook de bloemstukken niet te tellen, evenmin als de stapels telegrammen en brieven uit alle oorden der wereld, die steeds maar werden aangebracht, Alleen reeds uit Afrika waren er eenige dozijnen telegrammen. Leerlingen van de Bisschoppelijke Industrie school te Voorhout, waaraan een broer van Mgr. leeraar is, hadden een prachtig stuk sui kerwerk vervaardigd met afbeeldingen uit de praktijk van den missionaris, dat om zijn fraaie uitvoering de onverdeelde belangstelling van alle bezoekers trok. Om slechts een greep te doen uit den on- afzienbaren stapel brieven en telegrammen, vermelden we de felicitaties van de H. H. H- H. E. Exc. Mgr. dr. J. M. Buckx, Mgr. J. Bier mans en Mgr. A. Oomen, den H. E. father S. O'Callaghan, generaal-overste van de Congre gatie van St. Joseph, prof. Titus Brandsma, de familie van wijlen Z. B. Exc. Mgr. Brandsma, den voorganger van Mgr. Stam, de missionaris sen. uit het vicariaat van Z. H. Exc. en de geestelijkheid van Weesp, waar Mgr. Stam ge boren is. Een slager uit Nieuw-Vennep had reeds eer der den goeden naam van deze riante woon plaats in opspraak gebracht door zich aan ver schillende misdrijven schuldig te maken, waar aan alleen een slager zich te buiten kan gaan, om het maar kort te zeggen: door te slachten en vleesch in voorraad te hebben, zonder daar voor de vereischte vergunning te bezitten. Zijn vroeger misdrijf, dat hij met een flinke som had kunnen „afkoopen", had hem niet wij zer gemaakt. Weer was de man den weg der misdaad opgegaan zoodat hij Maandagmorgen voor den Haarlemschen kantonrechter moest verschijnen, die vast besloten was den delinquent met rechtmatige verbolgenheid voor zijn mis stappen te straffen. Het betrof een varken. De Nieuw-Venneper had het geslacht en de eetbare deelen van het dier in bewaring gehou den zonder daarvoor de benoodigde vergunning te bezitten. Dat dit inderdaad het geval was, bleek uit het feit, dat er bij onderzoek geen ver gunningsformulier was gevonden, terwijl de ver- baliseerende ambtenaren, die als getuigen ter zitting waren verschenen, verklaarden, dat op het vleesch ook de vereischte merken hadden ontbroken. De man probeerde zich te verweren met de mededeeling, dat hij voor enkele andere dieren, welke hij in de bewuste week had ge slacht, wel een vergunning had gehad. Maai zelfs een leek op het gebied der vleeschkeurings- wet zal begrijpen, dat de kantonrechter voor dit verweer niet ontvankelijk was. Ook de ambtenaar van het O.M. bleek er niet ontvankelijk voor te zijn. Hij sprak tenminste van een duister vermoeden, dat deze man zich wel meer aan dergelijke practijken zou schuldig maken. De volksgezondheid eischt, dat de bepa lingen der desbetreffende wet nauwlettend wor den onderhouden en zelfs als blijkt, dat deze slager zich er alleen maar aan onttrokken heeft om de lasten niet te moeten betalen, kan de recher niet anders dan streng tegen deze lieden optreden. De ambtenaar eischte een gecombi neerde straf: 25 voor de frauduleus slachten, 10 voor het in voorraad hebben van het ge slachte vleesch, drie dagen hechtenis en de be taling van de kosten, welke de openbaarmaking van het gepleegde misdrijf met zich brengt, welke publicatie in gevallen van recidive voor deze misdrijven tegenwoordig wordt geëischt. De kantonrechter veroordeelde den slager tot 20 of 10 dagn, 5 of 3 dagen, een hechtenis voor den tijd van 2 dagen en de betaling van 6, zijnde de kosten van de bovengemelde pu blicatie. Het programma van den Kunstkring Heem stede bevat voor het nieuwe seizoen: le. De beroemde Fransche pianiste Janine Weill, bekend om haar Debussy-cyclus te Am sterdam. 2e. Het Waleson-kwartet, dat niet alleen in ons land, doch ook in het buitenland met suc ces heeft gespeeld. 3e. De mezzo-sopraan zangeres Ans Stroink, die verscheidene malen met de H. O. V. heeft gezongen. Bovendien staan nog op het programma bui ten het abonnement een Badings-avond met medewerking van Felix en Johan de Nobel en anderen en een paedagogisch concert. Verder zijn nog in het abonnement begre pen een of meer lezingen over architectuur van Ir. H. T. Zwiers, architect B. N. A. en een voordracht van Jan Musch. Op voor rustig Aalsmeer! Dit is eer. der heerlijkste maximen, waarnaar de politie in dit vriendelijke bloemendorp te werk gaat. Is het dan te verwonderen, dat een individu van dit machtige corps het bloed in zijn aderen sneller voelt bruischen, als hij verneemt, hoe iemand het bestaat den nachtelijken vrede van Aalsmeer wreed te verstoren door luidop een aria te gaan zingen, ja zelfs door de on gestoorde stilte te verbreken door langdurig een autosignaal te bedienen, zijnde een on- vervalschte, in goede conditie verkeerende claxon? Dit is in een nacht van de afgeloopen Mei maand een Aalsmeerschen politiedienaar over komen. De man heeft bij die gelegenheid want zijn juridisch gemoed heeft nauwkeurig onderscheid tusschen de twee misdrijven ge maakt naar zijn opschrijfboekje gegrepen. Het gevolg van deze plichtsbetrachting was, dat ae man, wiens naam toen in bedoeld boekje werd genoteerd, Maandagmorgen voor den Haarlemschen kantonredhter moest verschij nen. Of hij inderdaad in den bewusten nacht nog wel op een particulier terrein, een zang nummer had uitgevoerd? De verdachte meende zich zeker te herinneren, dat dit niet het geval was geweest. Hij had ergens een vroolijken avond doorgebracht en was met eenige an dere feestgangers huiswaarts gereden. In een mismoedige stemming had hij niet verkeerd. Ook de getuigen wisten pertinent te ver klaren, dat verdachte niet gezongen had Wel kwam een van de getuigen met de verrassen de mededeeling, dat hij zich zelf aan eer der gelijk misdrijf had schuldig gemaakt. Op den ambtenaar maakte dit weinig in druk. De waarheidslievendheid van een politie man stond volgens hem boven verdenking verheven. De man achter het stuur had ge zongen en moest daarvoor gestraft, worden. Het O. M. eischte een geldboete van 5, te vervangen door 3 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Goudsmit, bracht de onkreukbaarheid van de beide getuigen in het geding. Een politieman meende hij in deze omstandigheden niet in alles te moeten geloo- ven. De kantonrechter legde deze opmerkingen naast zich neer en veroordeelde den Aalsmeer der voor zijn solozang tot 5 boete of 5 dagen subsidiair. Dat hij in een zijstraatje zou hebben ge claxonneerd, gaf verdachte toe. Er waren vol gens zijn zeggen verschillende garages in die straat, en men kon niet voorzichtig genoeg wezen. De agent verklaarde, dat er slechts één garage in bedoelde straat was en deze was bo vendien 'snachts nog gesloten. Voor dit feit eischte de ambtenaar van het O. M. 3 of 2 dagen. De verdediger bepaalde zich er in dit geval toe een uitvoerige bespreking te wiiden aan het figuur, dat de betrokken agent ais politie agent in Amsterdam zou slaan. Hij hoopte, dat de kantonrechter deze beuzelingen als zoodanig zou weten te behandelen. De kantonrechter scheen hier weeinig ooren naar te hebben, want hij veroordeelde den claxonneerenden Aalsmeerder tot 3 boete of 3 dagen hech tenis. Weldadigheid naar Vermogen, Houdt steeds voor oogen, Te helpen zooveel zij kan. Toe, steun ons met uw gaven dan. Postgiro 2 12793 telefoon 11855 of 15445. Aan de 2e H. B. S. met 5 j. c. B. te Haarlem zijn geslaagd voor het eindexamen: L. Bels, G. J. J. Both, H. Cohen, C. L. Deelder, J. H. Knoop, mej. M. Kruyt, mej. A. Langeraar, mej. H. Memelink, B. H. Langerijs, mej. A. M. van de Linde, J. Nugteren, J. van Tertholen, V. C. Lemmens, J. Vlug, J. Ch. C. Vis, F. W. de Vrijer, J. F. Walburgh Schmidt, mej. C. van IJzerloo, J. van der Somme, mej. M. Otto, D. Brauckmann, mej. G. J. M. Huykman, mej. L. A. Wijnstok, F. van Aalten, J. F. Barmen 't Loo. A. Strang, L. Vogelesang, J. Sjoerds. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames J. J. M. Nijland Visser, J. Zijlstra, G. M. Woud, C. A. Mets, A. W. Witteveen en F. M. van der Duim. Bovengenoemd corps is voornemens Zon dagmiddag a.s. van drie tot vier uur koraal- muziek ten gehoore te brengen in den tuin van de Diakonessen-Inrichting (Bosboom straat). Maandag werd door den eerstaanwezend- ingenieur te Haarlem, in de voormalige infan- teriekazeme aan den Koudenhorn aanbesteed: 1 Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken van Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden (raming 4020). 2 Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken ten oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder (raming ?890). 3 Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Qen HelcUf (raming 10.740). 4 Het doen van voorzieningen aan militaire gebouwen en werken te Haarlem, te Katwijk aan Zee en te Leidschendam (raming 8570). Laagste inschrijver was: voor no. 1 Joh. v. d. Wal te Heemstede voor 3747; voor no. 2 eveneens v. d. Wal voor ƒ3569; voor no. 3 ook bovenvermelde voor 11.240 voor no. 4 A. J. Beus te Uithoorn van 7892. Te Leiden is geslaagd voor het economisch doctoraal examen Indologie de heer J. D N. Versluys te Heemstede. In den aanvang van deze film ziet het er uit alsof zich donkere onweerswolken gaan op stapelen, die een hevige ontlading zullen te weeg brengen, doch het vroolijke licht van een blond meisjeskopje breekt er al spoedig door heen. en wat er aanvankelijk als dramatische spanning uit zag, blijkt achteraf op zijn hoogst een tragi-comedie te zijn; met den nadruk op het laatste woord van deze comoinatie In elk geval brengt City deze week een amusement, aangepast aan de weersomstandigheden; een amusement, dat wij echter, juist om de nogal luchtige behandeling van het geval, voor vol wassenen moeten voorbehouden, die overigens van het in vlot tempo verhaalde gebeuren wel kunnen genieten. Het gevaarlijke begin vertoont de jonge moe der van een groote dochter, die door haar goed- hartigen maar een beetje nonchalanten man meer alleen gelaten wordt, dan goed voor haar is. Aan de Riviera wordt zij hevig aanbeden door een heer met het bekende ongunstig-vette uiterlijk, zoodat zelfs de toch niet met al te nauwe gewetens uitgeruste omgeving er aan stoot aan neemt. Haar man maakt een hevige scène daarover, doch dat is voor haar natuur lijk een reden te meer, om haar gevaarlijke flirtpartij door te zetten. Dan mengt zich de kleine Suzanne in het geval, en als zelfs zij er geen gat meer in ziet, laat zij zich mee nemen op de boot van een bekende, een diep zee-onderzoeker, voor wien zij een meer dan gewone belangstelling aan den dag legt. De lichtzinnige moeder, meenende, dat haar kind iets is overkomen, vergeet haar flirt gansch, nu zij haar dochter in gevaar waant, en van zelf zoekt zij hulp bij dengene, tot wien zij zich eerder had moeten wenden; haar echt genoot. De aanbidder krijgt de bons, en mar en vrouw omhelzen elkaar weer om niet meer te scheiden, op hetzelfde oogenblik, dat Su zanne, ergens in een duik-instailatie diep on der den waterspiegel, zich door haar beminden diepzee-onderzoeker in de armen laat sluiten. Zoodat alles weer op zijn pootjes terecht komt, en allen weer lang en gelukkig tezamen kunnen leven. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveeren. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Gistermiddag was te Abcoude het gezin Van der Broek, vader en drie zoons, in het hooi land werkzaam, toen een hevig onweer los barstte. Tijden het noodweer werden alle vier personen door den bliksem getroffen. Vader van der B. was nog in staat om den brandenden hooiwagen van het brandende hooi te ontlasten, doch werd spoedig daarna, even als zijn drie zoons, resp. 28, 26 en 24 jaar oud. bewusteloos. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. Een der zoons was echter reeds overleden. In verband met de Olympische Spelen te Berlijn is te Zeesen een nieuwe korte golf-zender gebouwd, waarvan men hier de antenne-masten ziet LONDEN, 29 Juni. (Reuter.) Het Lagerhuis was stampvol, toen vanavond werd overgegaan tot de debatten over de vanmiddag door Attlee ingediende motie, naar aanleiding van de door minister Duff Cooper te Parijs uitgesproken redevoering. Op de regeeringsbank hadden plaats geno men Sir John Simon, die namens den afwe zigen premier Baldwin zou antwoorden, Neville Chamberlain en Duff Cooper. Attlee zeide, dat het aandringen op een zeer nauwe samenwerking tusschen de beide groote democratieën van West-Europa weliswaar zeer wenschelijk is (luid applaus), maar dat het iets heel anders is frases te gebruiken, welke in de pers kunnen worden geïnterpreteerd als een aanwijzing voor het verlangen naar een nauw militair bondgenootschap. Duff Cooper heeft gewezen op het convenant van een „en tente cordiale", maar wees niet het conve nant van den Volkenbond als geheel. Wij heb ben onze verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondsconvenant en onze verplichting uit hoofde van Locarno. Verder is het ongewenscht, dat andere ministers zich mengen in de zaken van het Foreign Office. Sir John Simon, sprekende namens de re geering, verklaarde, dat de indruk, dat Lmïf Cooper naar Parijs is gegaan en er eon En- gelsch-Fransch militair verdrag heeft bepleit, geheel ongegrond is. Hij deed niets van dien aard. Spr. verklaarde, dat niemand, die de rede gelezen heeft, hem dat zou kunnen tegen spreken. Het schijnt, aldus vervolgde Sir John, dat het verschil van meening voor een belangrijk deel is toe te schrijven aan het feit, dat weinig afgevaardigden de rede van Duff Cooper heb ben gelezen. Simon zeide, dat het wenschelijk is, dat Groot-Brittannië goede betrekkingen onder houdt met Frankrijk en dat deze onder alle omstandigheden moeten worden voortgezet. Tenslotte zeide Sir John, dat de deur niet is gesloten voor een mogelijke vreedzame over eenkomst met Duitschland. Het doel van onze ioolitiek, aldus besloot Si mon, is bevrediging van den toestand in Europa. De motie van Attlee werd na uitvoerige de batten verworpen met 284 tegen 136 stemmen. Naar wij vernemen, zullen per 10 Juli as. de op dien datum vervallende ƒ5.000.000 schatkist biljetten van den Belgischen Congo worden te rugbetaald, welke deel uitmaken van het cre- Ieder jaar gaan de Middletons er tweemaal op uit, om in de prachtige bosschen bij hun woonplaats te picnicken. De familie Middle- ton bestaat uit Donald, een jongen dokter, die steeds op zoek is naar een serum, dat van on schatbare waarde voor de wetenschap zal zijn, zijn mooie jonge vrouw Elsa en hun dochtertje Molly, gespeeld door Shirley Temple. Voor de picnic wordt altijd een heele dag gereserveerd en het hoogtepunt van het uitstapje is bereikt, wanneer Donald zijn dochtertje vanaf een overhangenden tak een paar maal in een beek dompelt. Ook dit jaar wordt er een picnic ge houden en wanneer het drietal van het uit stapje terugkeert, ontmoeten zij Rolfe Brent, den eigenaar van het landgoed Brentewood" en een ouden vriend van Elsa, toen zij nog veel aan paardensport deed. Brent noodigt de Middle tons uit, bij hem te komen dineeren. Op den avond echter, dat het diner plaats heeft, wordt Donald weggeroepen en het gevolg is, dat Elsa en Brent zich in hun herinneringen verdiepen. De kennismaking wordt hernieuwd en Elsa grijpt deze gelegenheid tot verstrooiing aan. Door dit voortdurende samenztjn ontkiemt er een ander gevoel tusschen Elsa en Brent dan alleen vriendschap. Donald voelt van zijn kant ook de verandering, die er in zijn vrouw plaats grijpt en wanneer het echtpaar dan op een avond ook nog in een heftige woorden wisseling geraakt, is de breuk definitief. Do nald verlaat het huis, niet wetend, dat zijn dochtertje in bed alles gehoord heeft en voor zichzelf tot de conclusie is gekomen, dat zij teveel is in haar ouderlijk huis. Intusschen tracht Brent Elsa over te halen, om met Molly bij hem te komen. De beslissing wordt aan Molly gelaten. Zij wil dolgraag met Brent en Elsa mee als haar pappie ook zal komen. Dit is natuurlijk onmogelijk en als Molly dat begrijpt is zij heel erg bedroefd, en steeds meer dringt het tot haar door, dat het leven nu niet is, zooals het hoort. Van zijn kant heeft Donald ook geen vrede met de situatie, zijn verlangen naar Molly wordt hem de baas. Op een avond rijdt hij langs om naar het kind te kijken en Molly, die toevallig uit het raam kijkt, holt naar hem toe. In haar vader's armen barst zij in een hartstochtelijk snikken uit en om haar te troosten belooft hij haar, haar naar het circus mee te nemen. Het is eigenlijk de clag van de picnic maar die kan nu niet doorgaan. Molly valt gerustgesteld in slaap en wanneer Donald haar in haar bedje wil leggen, komt hij zijn vrouw op de trap tegen en hij zegt haar, dat hij Molly naar het circus mee wil nemen. Bij Elsa komt nu het plan op, om deze gelegen heid te baat te nemen en naar Brent toe te gaan zij hoeft dan geen afscheid van Molly te nemen. Wanneer Donald en Molly van het circus genieten, wordt hun vreugde plotseling weer vergald door een zuster, die Donald voor een spoedgeval komt weghalen. Het lokt Molly niets aan, om de voorstelling verder met de zuster bij te wonen en zij maakt zich stilletjes uit de voeten. Haar plan is, om nu in haar eentje met Sniff, haar hond, een picnic op touw te zetten, want dit is immers de dag van het uitstapje. Heelemaal alleen gaat zij in de keuken van het huis zooals gewoonlijk het een en ander klaar maken en trekt dan met haar hond er op uit naar de bekende plekjes. Molly heeft echter niet op de verpleegster gerekend, die, wanhopig geworden door de plotselinge verdwijning van het kind, naar den dokter terug is gegaan en hem van het voorval op de hoogte heeft gebracht. Donald tijgt dadelijk op zoek. Gelukkig komt hij nog juist op tijd om Mol ly te redden. Haar vader was er niet om haar in het water te helpen, geen nood, zij kan het zelf ook wel. Hij komt nog op het nippertje om zijn dochtertje van een wissen dood te red den. Hiermee wordt de geschiedenis echter niet besloten. Elsa ondervindt, dat het ware geluk toch bij man en kind was en wanneer zij thuis komt, gaat zij ook naar het bosch om zich bij hen te voegen. Nu heeft Molly het weer echt naar haar zin: zoo overgelukkig is het kind met den stand van zaken, zij zijn nu immers op den picnic-dag toch in het bosch, dat zij de verzoening van haar ouders vergemakkelijkt. De film wordt natuurlijk heelemaal gedragen door het onophoudelijke optreden van Shirley Temple, het lievelingetje van het publiek. De sentimentaliteit is wel wat grooter dan de waarschijnlijkheid, maar dit zal voor de echte liefhebbers geen bezwaar zijn. De film is ge schikt. diet, groot 85.000.000, dat indertijd door de heeren Mendelssohn en Co-, Amsterdam, aan den Belgischen Staat en den Belgischen Congo werd verleend. Volgens de credietvoorwaarden had de Bel gische Congo het recht, deze schatkistbiljetten nog twee maal, telkens voor drie maanden, te verlengen, van welk recht derhalve geen gebruik wordt gemaakt. De door den Belgischen Congo onder bedoeld crediet uitgegeven schatkistbil jetten zullen daarmede alle terugbetaald zijn. GENEVE, 29 Juni. (D. N. B.) De Tsjecho- Slowaaksche president Dr. Benesj heeft in velband met de aanstaande zitting van de Vol kenbondsvergadering aan den Secretaris-Gene raal van den Volkenbond een schrijven gezon den, waarin hij zijn functie van president der Assemblée, die hij tot dusver nog formeel be kleed heeft, neerlegt. Hij verklaarde bij deze gelegenheid, er vast van overtuigd te zijn, dat in het belang van den vrede een organisme noodzakelijk is, dat stelselmatig en voortdurend de belangen der verschillende landen, zoowel onderling alsmede in de verhouding tot de algemeene .belangen met elkaar in overeen stemming brengt. De moeilijkheden, waarin het Geneefsche in stituut zich op het oogenblik bevindt, hadden naar zijn overtuiging den Volkenbond en zijn toekomst op geen enkele wijze verzwakt. HERNE, 29 Juni. (D. N. B.) De mijnwerker Schmidt is na 178 uur in een mijnschacht, 8 K.M. van de buitenwereld, te hebben doorge bracht, neden naar boven gebracht. Hij werd gedurende dezen tijd gevoed door middel van een buis, welke door het gesteente was ge boord. Hierdoqr werden hem brood, kaas, worst, groente, melk, wijn enz. gegeven, zelfs werden hem geregeld kranten verstrekt. Het reddings werk ging ondertusschen langzaam maar zeker voorwaarts, en heden is men erin geslaagd den gevangene te bevrijden. Maandagavond omstreeks negen uur werd te Nijmegen de brandweer gealarmeerd voor een brand in een pakhuis aan de Spoorbrugstraat vlak naast de fabrieken van de firma Schiller, waar eenige maanden geleden twee -ernstige branden hebben gewoed. In dit pakhuis, toebehoorende aan den heer Derks, zijn groote voorraden land- en tuin- bouwwerktuigen opgeslagen. De brand is uitge broken op de tweede verdieping aan de zijde van de Spoorbrugstraat. De brandweer, die terstond ter plaatse was, tastte het vuur met drie stralen op de water leiding aan; zij was den brand weldra meester. Op de bovenverdieping brandde het magazijn bijna geheel uit, terwijl de benedenverdieping groote waterschade kreeg, zoodat aan de land bouw- en tuinbouwwerktuigen veel schade werd aangericht. Deze wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar wij vernemen, heeft de Ne- derlandsche Bank met ingang van heden haar rentetarieven over de geheele linie opnieuw met een half procent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve teruggebracht van 4 tot 3'/2 procent. De heer V. Helmich, die met zijn motor j.l. Zaterdagavond op de Arnhemsche brug te Huissen een aanrijding had, waardoor hij zeer ernstig aan het hoofd werd gewond, is in het St. Elisabeths Gasthuis te Arnhem aan de bekomen verwondingen overleden. Tragisch is, dat de overledene koning was van het St. Laurentiusgilde, dat met het St. Gangulphusgilde in feeststemming verkeert wegens het 525-jarig resp. 275-jarig bestaan. Het droeve gebeuren heeft veel verslagen heid teweeg gebracht. Maandagavond is in Krasnapolsky te Am sterdam een bijeenkomst gehouden van het Ne- derlandsch Olympisch Comité, waarop de ver schillende technische leiders der sportbonden, die te Berlijn zullen zijn vertegenwoordigd, wa ren uitgenoodigd, teneinde gezamenlijk ver schillende aangelegenheden met betrekking tot de uitzending van de Nederlandsche ploeg naar Berlijn en Kiel te bespreken. Voor het Nederlandsch Olympisch Comité waren aanwezig de voorzitter en secretaris, resp. mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye en G. van Rossem, verder de bestuursleden jhr. Quarles van Ufford en K. J. J. Lotsy, de laatste tevens als chef de mission. De leden der Nederlandsche ploeg, deelde de heer Lotsy, chef de mission voor Berlijn, mede, zullen allen gekleed zijn in lichtgrijze broek met blauw colbertjasje, grijze pet, wit shirt, grijze das, dit voor wat de heeren betreft, de dames wit japonnetje, witte sokjes, wit hoedje, witte schoenen en een blauw jasje. Er zal gezorgd worden voor een Hollandsche keuken. Met nadruk stelde de héér Lotsy vast, dat het Nederlandsch Olympisch Comité in overleg met de sportbonden die athleten zal uitzenden, die werkelijk een goed figuur in internationaal mi lieu kunnen slaan. Men behoeft niet den eisch te stellen aan den athleet, dat hij een zekere prijswinnaar zal zijn. Dat is niet noodig, maar ook de financiën dwingen tot beperking. 14 Juli zal te Amsterdam een bijeenkomst worden gehouden, waarop alle athleten, die naar Berlijn zullen gaan, met hun leiders en het bestuur van het N.O.C. te zamen komen voor nadere kennismaking. Vrijdag 31 Juli zal de Nederlandsche gezant te Berlijn een receptie voor leiders en athleten in het gezantschapsgebouw houden. Maandagmorgen kon op het aanvangsuur niet begonnen worden wegens regenval. Wederom was een groote menigte aanwezig en met span ning werd de hervatting van de match tegemoet gezien. Om 1 uur kwamen de Indiërs, gevolgd door Allen en Duckworth, uit het paviljoen. Engeland had met 3 wickets in handen nog 16 runs noodig om het Indische totaal (147) te passeeren. De zaak was evenwel al heel vlug bekeken, want in de 2de over ving de Maha- radja van Kumar Duckworth schitterend op Nissar's bowlen. Robins sloeg een Dal de lucht in en werd door Nauydu gevangen. Amar Singh ruimde Allen op (C. Nissar 15) en de Engelsche innings sloot op 134. De Indiërs kre gen derhalve een geheel onverwachte leiding op de 1ste innings met 13 runs. Amar Singh 6—35 en Mahomed Nissar 3—31 hadden waar lijk schitterend gebowld. Ook in de 2de innings bleek afdoende hoe moeilijk het wicket op Lord's te bespelen is. Met den derden bal van Allen werd Merchant prachtig door Duckworth achter net wicket gevangen. Op 18 volgde Mustag Ali l.b.w. b. Allen. De collapse hield aan, want op 39 waren ook Nauydu Sr. c„ Robins b., Allen, Wazir Ali c., Verity en Amar Singh l.b.w. b. Verity ver dwenen. Alleen Hindlekar, die Zaterdag zijn vinger bleek gebroken te hebben, hield niette min stand. Bij de theepauze hadden Hindlekar en Jchangir Khan den stand tot 56 opgevoerd, nadat ook Palia door Verity op 52 gebowld was geworden. Stand 566. De Indiërs slaagden er tenslotte in het to taal tot 50—7 (Hindlekar l.b.w. b. Robins 13) op te voeren, waarna een appèl tegen het slechte licht toegewezen en het spel gestaakt werd. De Engelschen hebben hunne positie iets verbeterd. De derde dag wordt zeer interessant wanneer Nissar en Amar Singh even schitterend in vorm zijn als Zaterdag. De internationale zeilwedstrijden bij Oslo zijn Maandag voortgezet. Er stond een frissche bries met een matige zee. Eerste in de internationale zesmeterklasse werd het Noorsche jacht „Rani De „De Ruyter" werd achtste, terwijl de „Plet Hein" den strijd staakte. De stand der keuze wedstrijden tusschen de Nederlandsche jachten is momenteel 3—1 in het voordeel van „De Ruyter",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4