BALDWIN KAN NIET SLAPEN ZAL DE NEGUS TE GENÈVE SPREKEN? Julius Hoste Kerkelijk leven DINSDAG 30 JUNI 1936 BUITEN LAN DSCH OVERZICHT Wonderlijke geruchten UITVOER ZUIVELPRODUCTEN Maatregelen verzocht tegen surrogatenindustrie ONZE TUINBOUWEXPORT Eenige stijging ondanks belemmeringen WE LUISTEREN NAAR. Verandering van golflengten VERNIEUWING VAN CON TINGENTEN Nederlandsche delegatie bij Franschen minister van Handel LEGERMANOEUVRES Van 2125 September tusschen Eindhoven en Breda NAT. VEE- EN PAARDEN- TENTOONSTELLING In September te Utrecht te houden FRUITOOGST BENEDEN DE VERWACHTING BEDRIJF SR A AD VOOR HET BAKKERSBEDRIJF? WEST-FRIESCHE KANALEN Opening eerste gedeelte door den Commissaris der Koningin OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE Aardappelziekte De nieuwe Belgische minister van Onderwijs Kampleven op den Kemperberg Kameraadschap, werklust en orde DE BLOEMBOLLEN- SANEERING Standpunt H. B. G. voor behoud DE „HINDENBURG" BOVEN NEDERLAND Anti-nat.-soc. intellectueelen Smokkelaar aangeschoten Eindexamen Gymnasium Academische examens Landbouw-hoogeschool BENOEMINGEN Paters Redemptoristen In het Aartsbisdom Mgr. Giobbe bezoekt de Katakomben te Valkenburg Door onveilig sein gereden Dieseltreinbestuurder bestraft De doodslag te Beugen In hooger beroep het vonnis verzwaard EEN WERELDKAMPIOEN DE LUCHT IN Dr. Max Euwe neemt vliegles R. K. Huishoudschool Jongen verdronken Vereeniging van Raden van Arbeid GEEN MOT MEER IN UW JAS DOOR WYCO MOTTENGAS Ter gelegenheid van de wijding der kapel ter gedachtenis aan Koningin Astrid, defileerden talrijke Belgische oud-strijders, die den moeilijken tocht naar Küssnacht hadden gemaakt, voor de aanwezige Belgische autori teiten en bondsraad Motta Mr. Stanley Baldwin, de Britsche pre mier, is oververmoeid en kan niet sla pen. Hij vertoeft op het landgoed Chequers en laat zich in het Lagerhuis door zijn collega's verdedigen tegen de aanvallen van de oppositie. Het gaat met Mr. Stanley Baldwin niet goed. Hij heeft niet alleen van de hittegolf buiten de politiek, maar vooral van die in de politiek te lijden. Het gejuich der conservatieven, toen hij het premierschap van Ramsay MacDonald, die gebiologeerd door zijn pacifistische ontwapeningsillusie de weerbaar heid van Engeland te veel verwaarloosde, over nam, is verstomd, omdat hij niet de krachtige leider is gebleken, dien men in hem veronder stelde. Deze veronderstelling was ook ietwat lichtvaardig, want droeg Baldwin als politiek bondgenoot niet mede de verantwoordelijkheid voor het beleid van Ramsay MacDonald's z.g. nationale regeering? Baldw'in heeft reeds ge- ruimen tijd geleden aangekondigd, dat hij van plan is na de kroningsfeesten in 1937 de lei ding der regeering neer te leggen, maar het is thans de vraag of men hem zoo lang nog in zijn ministerszetel zal laten zitten. Zijn prestige is ernstig geschokt. De wonderlijke affaire van de compromis-voorstellen van La- val en Samuel Hoare inzake het Italiaansch- Abessinisch conflict, waardoor Sir Samuel tij delijk het politieke veld moest ruimen, het thee-lek-schandaal, waardoor minister Thomas uit de regeering werd weggespoeld, de wankel moedige Britsche politiek, die zich nu eens op een toenadering tot Duitschland, dan weer op een herstel van het Stresa-front met Italië, en soms op deze beide tegenpolen tegelijk richt, de officieele erkenning, dat de sanctie-politiek heeft gefaald en de demonstratie van de Brit sche vloot in de wateren van de Middellandsche Eee op Italië geen indruk van beteekenis heeft gemaakt, het door Engeland genomen initiatief tot opheffing der doelloos gebleken sancties, de dreigende toestand in het Verre Oosten en Pa lestina, de nog steeds niet tot een bevredigend resultaat gebrachte onderhandelingen met Egypte en de wijze, waarop ministers als Neville Chamberlain en Duff Cooper individueel rede voeringen houden, welke in strijd schijnen met de officieele regeeringspolitiek, en de scherpe aanvallen zoowel door de oppositie als door partijgenooten op Baldwin gedaan, dit alles versterkt den algemeenen indruk, dat Baldwin niet tegen de uiterst moeilijke omstandigheden van het benauwende oogenblik is opgewassen, een indruk, die, tot een algemeene overtuiging gegroeid, hem zijn premierschap kan gaan kos ten, nog vóór hij er vrijw'illig afstand van wil doen. Het Britsohe aanzien in de internationale politiek is zoo zwaar beschadigd, dat Hitier zich niet eens meer moeite geeft om Engeland vriendelijk te stemmen en het kalm op de mat laat staan wachten op het antwoord op de toch zoo dringend gestelde vragen, van welk antwoord Engeland de kans verhoopt om een nieuwe basis voor een internationale samen werking in goed vertrouwen te vormen. In En geland is men door deze als beleedigend gevoel de houding van den opportunistischen Hitier hoogelijk ontstemd. Vandaar dat de regeering met Frankrijk weer inniger tracht aan te pappen en er in het publiek door officieele personen woorden gesproken worden, welke voor de Duitschers allerminst aangenaam zijn. Engeland heeft verklaard te Genève het initiatief te zullen nemen voor de ophef fing der sancties en heeft daarbij het Volksfront-Frankrijk aan zijn zijde gekregen, maar Polen is Engeland vóór geweest en heeft zonder de beslissing van Genève af te wachten, de sanctie-politiek laten varen en het normale handelsverkeer met Italië hersteld. De wedloop om de lucratieve gunst van den gewelddadigen overwinnaar is daarmee ingezet. Van den an deren kant zijn Nicaragua en Guatemala, en naar het heet ook Honduras, uit het zinkend geachte schip van den Volkenbond gesprongen en staan verschillende andere staten aan de verschansing te peinzen of zij ook maar niet liever het ruime sop zullen verkiezen boven den wankelen bodem van het gehavende droomschip van Genève. Wat geeft het of een verwoed aan hanger van den Volkenbond als president Be- nesj van Tsjecho-Slowakije verklaart, dat z.i. de Volkenbond tengevolge van het ongelukkige Italiaansch-Albessinische conflict hoegenaamd niet verzwakt is. Het eigenbelang en de wensch van Tsjecho-Slowakije zijn het ouderpaar, waaruit deze niet zeer reëele visie is geboren, en de inzichten van Benesj worden door weini gen gedeeld, gezien de algemeen gepropageerde noodzakelijkheid van een herziening van het instituut van Genève. Met deze herziening, die naar men zegt vooral geen verzwakking mag worden, maar waarschijnlijk toch wel op een beperking der verplichtingen van de Volken bondsleden zal uitdraaien, indien zij tot stand mocht komen, wil men echter geen haast ma ken. Eerst moet in de huidige zitting het ge leden verlies op zoo elegant mogelijke wijze worden genomen, maar nu de Negus van plan schijnt persoonlijk als eerste gedelegeerde van zijn verslagen land aan de zitting deel te ne men, zal er wel meer tragiek dan elegantie te beleven vallen. Merkwaardig is, dat juist nu wonderlijke geruchten de ronde doen, die bewe ren, dat er niet alleen nog een officieële en wettige Abessinische regeering in het nog niet bezette gebied van Gorè is, maar dat ook tal van welbewapende Abessinische legerscharen ir. het binnenland den regentijd afwachten om een bloedige revanche te nemen op de Italiaan- sche overheerschers, en dat de Negus zich na de Volkenbondsvergadering weer naar Abessinië zal begeven om zich aan het hoofd van den op stand tegen Italië te stellen. Heeft men hier te doen met een campagne om de stelling der Italianen, die verklaren, dat Abessinië niet meer bestaat, en der Engelschen, dat er geen wette lijke gezagsinstantie in Abessinië meer tegen over de Italianen kan optreden, te loochenen en den mogendheden, die een actieve Volkenbonds- politiek tegenover den rechtschender en over weldiger willen voortzetten, een hart onder den riem te steken? Of vinden deze geruchten grond in de bestaande werkelijkheid? Het is moeilijk uit te maken, want zoowel van Italiaansche als van Abessinische zijde zijn er te veel onjuiste berichten en voorstellingen van zaken gegeven, dan dat men zonder meer geloof kan hechten aan wat over den toestand in Abessinië verteld wordt. Trouwens, hoe de werkelijke stand van za ken in Abessinië ook moge zijn, de Negus heeft in ieder geval het recht aan zijn zijde, al is dat in de beschamende practijk dan ook minder waard dan op geweld gebaseerde macht. Dezer dagen vergaderde het Nationaal Co mité van den Internationalen Zuivelbond. Het bestuur van het comité heeft o.m. de aandacht der Nederlandsche autoriteiten ge vestigd op het groote gevaar van het bestaan van een bepaalde surrogatenindustrie in een zuivel-exporteerend land en verzocht, duur zame maatregelen ter voorkoming van deze fabricage te nemen. De minister van Landbouw en Visscherij had het oordeel van het comité gevraagd over het denkbeeld, om alleen volvette en 40 plus kaas ten uitvoer toe te laten. Een daartoe ingestelde commissie is echter noch over het vraagstuk in zijn geheel, noch in onderdeden tot een eenstemmig oordeel kunnen komen. Uitvoerige besprekingen werden gehouden over het vraagstuk van een nationaliteitsmerk voor kaas, uitgevoerd naar landen, waar men onze kaas namaakt en soms van bedrieglijke merken en opschriften voorziet. De moeilijkheden, om eventueel tot een ver wezenlijking van dit idee te komen, w'órden voorloopig nog zeer groot geacht, o.a. als ge volg van de groote differentiatie in onze kaas soorten, ook wat het vetgehalte betreft, de ge ringe centralisatie in onzen kaasuitvoer, de moeilijkheid van kwaliteitskeuringen, enz. Ondanks de vele en velerlei belemmeringen, welke onze tuinbouwexport heeft te overwinnen, blijkt, dat in de afgeloopen maand eenige stij ging van den uitvoer heeft plaats gehad. Het vorig jaar Mei werd n.l. voor een bedrag van 2.983.000 aan tuinbouwproducten geëx porteerd, terwijl in de afgeloopen maand de export ƒ3.318.000 opbracht. Ook de geëxporteerde hoeveelheid is grooter geweest; zij bedroeg n.l. 23.513.000 kilo tegen 21.467.000 kilo in Mei van het vorig jaar. Deze gunstige cijfers zijn hoofdzakelijk te danken aan den vermeerderden export naar Engeland. De export naar dat land steeg van ƒ926.000 in het vorig jaar tot 1.443.000 in Mei j.l. De export naar Duitschland verminderde iets, n.l. van ƒ1.361.000 tot ƒ1.307.000. Ook naar Bel gië was er minder export, evenals naar Zwit serland. Vooral sla werd dit jaar door Engeland veel afgenomen, n.l. voor een waarde van ƒ571.000 tegen 404.000 in Mei 1935. Hoezeer de uitvoer is verminderd, blijkt wel uit het feit, dat in Mei 1931 onze totale uitvoer nog 8.453.000 bedroeg, zoodat in enkele jaren een achteruitgang met meer dan de helft plaats vond. 9 Met ingang van Woensdag 1 Juli heeft weer de driemaandelijksche verwisseling van golf lengten plaats tusschen de Stations Hilversum I en Hilversum II in ons radio-programa „We luisteren naarVan dien tijd af zenden dus de K.R.O. en de N.C.R.V. uit op de golf lengte 301.5 Meter, terwijl de A.V.R.O. en de Vara via de lange golf van 1875 Meter zullen uitzenden. Een Nederlandsche delegatie voor oeconomi- sche aangelegenheden heeft onder leiding van dr. ir. A. Sevenster, waarnemend handelsatta ché bij de Nederlandsche legatie te Parijs, een bezoek gebracht aan den Franschen minister van handel. Er worden onderhandelingen gevoerd, welke beoogen de vernieuwing der contingenten voor het derde kwartaal van dit jaar. De Iegermanoeuvres, na 1931 uit financieele overwegingen niet meer gehouden, zullen, volgens de N. R. Cr., dit jaar ln de week van 21 tot en met 25 September in Brabant, tus schen Eindhoven en Breda, plaats vinden. Leider is de commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. W. Röell. In September zal te Utrecht wederom een nationale vee- en paardententoonstelling wor den georganiseerd. Tevens is het de bedoeling hierbij groote ruiterfeesten te houden. Het jubileum-ruiterfeest, waarmee op 9 Sept. de Kon. Ned. Federatie voor Landelijke Rijver- eenigingen haar tienjarig bestaan zal vieren, brengt een programma geheel afwijkend van de tot nu toe gebruikelijke schema's. De wedstrijden om het kampioenschap van Nederland zullen des morgens gehouden wor den op het z.g. Suikerterrein, terwijl het mid dagprogramma op het concours-terrein aan de Croeselaan uit te voeren, hoofdzakelijk is sa mengesteld uit massa-demonstraties. Een kijk spel dus ook voor den leek op paardengebied te volgen en te waardeeren. Een bijzonder attrac tief nummer belooft te worden de historische schoolquadrille, uit te voeren door de beste dressuurpaarden der Kon. Federatie. Er worden honderden ruiters te Utrecht verwacht op dit grootste landelijke ruiterfeest ooit in den lande gegeven. De stand der groenteteeltgewassen zoowel onder glas als in den vollen grond is thans goed. De vooruitzichten van de fruitteelt blijven echter, volgens mededeeling der directie van den Landbouw, beneden de verwachting. Pit- en steenvruchten hebben over het alge meen een matigen stand. Bij verschillende soorten treedt het verschijnsel van „ruien" op. In het bijzonder bij appelen wordt schade toe gebracht door appelbloesem-snuitkever en zaagwesp en komt in ernstige mate „meel dauw" voor. De commissie van advies, ingesteld volgens artikel 8 van de Bedrijfsradenwet, heeft aan de organisaties in het bakkersbedrijf een schrij ven gezonden, waarin wordt verzocht een of meer vertegenwoordigers te zenden naar een vergadering, welke op 10 Juli op het departe ment van Sociale Zaken zal worden gehouden, ten einde inlichtingen te geven over de wen- schelijkheid om voor het bakkersbedrijf een bedrijfsraad op te richten. Het eerste gedeelte van het groote kanali satieplan voor West-Friesland, en wel het ka naal KolhornSchagenStolpen, is thans ge reed gekomen en zal op Vrijdag 10 Juli a.s. door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell, officieel worden geopend. Het vlaggeschip van de Alk maar Packet cle „Stierop" zal dien dag van de Stolpervlotbrug opstoomen naar de nieuwe voor Schagen in 't bijzonder van buitengewoon na de openingsplechtigheid aan boord van het schip zal plaats hebben. Deze gebeurtenis *s voor de geheele streek en voor Schagen in het bijzonder van buitengewoon groote beteekenis, daar hierdoor de verbinding te water tot stand is gekomen van Schagen met het geheele noordelijke gedeelte van Noord- Holland met inbegrip van de Wieringermeer. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedenatureerd in het tijdvak van 14 Juni tot en met 20 Juni 1936, voor de kwaliteitsklassen B, C en D respectieve lijk 4.20, 3.70 en 3.20 per 100 K.G. zal bedragen. In aansluiting op het persbericht van 2 Juni maakt de Nederlandsche Akkerbouwcentrale be kend, dat van 1 Juli 1936 tot 15 Juli 1936 ge legenheid zal worden gegeven groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B te dena- tureeren tegen een nader vast te stellen ver goeding. Ook voor in dat tijdvak gedenatureerde groe ne erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse A, zal steun worden verleend. Bij denaturatie na 15 Juli 1936 zal op grond van art. 3 lid 3 van het Reglement Steun Groene Erwten en Schokkererwten voor geen der kwaliteitsklassen A, B, C en D steun meer worden uitgekeerd. In het etmaal van des avonds 28 tot des avonds 29 Juni is in Noord-Holland de weers gesteldheid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. Men schrijft ons uit Brussel: In de nieuwe regeering-Van Zeeland is de heer Julius Hoste Jr., directeur van het liberale Vlaamsche volksdagblad „Het Laatste Nieuws", minister van Openbaar Onderwijs geworden. Blijkbaar heeft de heer Van Zeeland een dub bel inzicht gehad met deze keuze: de onder- vvijsquaestie (conflicten wegens de feitelijke on gelijkheid van staats- en vrij onderwijs in Bel gië) op verdraagzame wijze tusschen de partijen te regelen. De heer Hoste is immers een liberaal van gematigde allure en betoonde steeds eer bied voor het confessioneel onderwijs. Ander zijds: een vergelijk te betrachten in de quaestie van de Brusselsche taaltoestanden in het lager onderwijs. De Vlamingen hebben immers sedert maan den een hefige protestactie gevoerd tegen de anti-Vlaamsche drijverijen van het Brusselsch stadsbestuur, die het vooral hadden gemunt op het gemeentelijk lager onderwijs, waar brutaal een denationalisatiepolitiek werd gevoerd. Ter wijl de jongste officieele taaistatistieken bewe zen, dat nog steeds 34 procent der bevolking van Groot-Brussel het Nederlandsch als voor- De Zuidelijkste punt van het Nationale Park „De Hooge Veluwe" is „De Kemperberg." Hier bevindt zich het kamphuis van den Aarts Diocesanen Bond „De Jonge Werkman", sinds Maart 1936 ingericht om den jeugdigen werk- loozen tijdelijk tot tehuis te zijn. Zelf jeugdige werklooze, bewoner van den .^Kemperberg", voldoe ik graag aan het ver zoek der redactie van dit blad om op deze plaats wat van het kampleven te vertellen. Ik ben maa/ 'n gewone jongen. Arbeiders kind met niet zoo'n erg groote ontwikkeling. Toch hoop ik er in te slagen ons kampleven te vertellen, preeies zooals het hier geleefd wordt. Den eersten avond toen wij allemaal, 'n en kelen nakomer daargelaten, in de groote eetzaal zaten, werden wij hartelijk welkom geheeten door frater Directeur, die ons vertelde wat wij eigenlijk op den „Kemperberg" komen doen. Ik heb dat niet allemaal kunnen onthouden, maar deze dingen waren wel de voornaamste die volgens fr. Directeur een goed en prettig kamp verzekeren: Op de eerste plaats, niemand komt voor zijn verdriet naar den „Kemperberg*." Verdriet is een van de sterkste wapens van den duivel, Daarom moeten wij allemaal vroolijke jongens zijn! Dan, zei fr. Directeur, zijn er drie dingen die het kampleven, mits goed verstaan, tot 'n feest kunnen maken Kameraadschap, werklust en orde. En ik mag natuurlijk niet op mijzelf snoe ven, maar kameraadschap is er, allen zijn we één, eri ieder apart werkt weer mede aan het geheel. Werklust, die is ook goed en het gebeurt niet dikwijls dat een van ons er den brui aan geeft. De orde is buitengewoon, mede door de goe de zorg* van de fraters. Zoodat deze drie pun ten werkelijk goed nageleefd worden. Eiken morgen om half zeven is het op staan. Dan gaan wij ons wasschen, kleeden en zoo. Tien minuten voor zeven is het morgen gebed met direct daarna H. Mis We zijn allemaal jonge kerels klaar voor 'n grap en lachen g'raag. Toch is het voor ons 'n vreemde gewaarwording als we in 'het (eigen lijk wel wat kleine) kapelletje zoo elleboog aan elleboog zitten of knielen, 't Is zoo stil. Veel stiller dan in de kerken. Vooral onder de Con secratie kun je 'n speld hooren vallen. Het is vreemd, maar de jongens die buiten de kapel de grootste komiekelingen zijn, zijn het rustig ste van allemaal. Na de H. Mis gaan we de eerste trap nog tamelijk kalm, de tweede „lekker wild", naar boven Ieder dekt zijn eigen bed juist als in de kazerne. Met dit verschil dat het veel nettel gebeurt en dat er niet bij „gesakkert" wordt Even later begint ónder de frater met de bel te rammelen. Dan weten wij wel hoe laat het is. We ruiken trouwens de koffie wel. Gaan vlug naar beneden en vallen na 'n „Onze Va der" de boterhammen aan, die nooit lang op onze borden liggen. Dan is het na het ontbijt nog even pijp- rooken, 'n keer het prachtige bosch in, anderen verkleeden zich, er wordt wat gekout over de banken aan den achterkant van het huis. Al dra (we vinden het wel 'ns wat vlug) begint de bel te rammelen, te rammelen meneer den dokter dat je zou vluchten. Zoo'n geweld is dat. Nu ik het toch over geweld heb. Boven den achteruitgang van het huis hangt 'n oude auto-claxon. Dat beestje kan te keer gaan. Als je er onder staat terwijl ie „afloopt" ga je op hol. Zoo'n heidensch geluid geeft dat ding. Toch naamste of als eenige taal in den huiskring spreekt, zijn er in het geheele Brusselsche ge bied 16 klassen, waar het Nederlandsch als on derwijstaal wordt gebruikt, terwijl er 400 zulke klassen moesten bestaan bij een loyale naleving van de wetten. Het is duidelijk, dat de heer Van Zeeland den heer Hoste, als liberaal Vlaamschgezinde, die toch een vriend is gebleven van burgemeester Max, de opdracht wil verleenen om te Brussel op dit delicaat terrein de wettelijkheid weer te herstellen. Zaterdagavond heeft nu de heer Hoste een laatste maal de vergadering van het bestuur van den algemeenen Belgischen Persbond bij gewoond en dan ontslag aangeboden als voor zitter van den Persbond omwille van zijn mi- nisterieele functie. In de mededeeling van zijn ontslag verklaarde de heer Hoste o.m.: „Toen gij mij het voorzitterschap van den Persbond opgedragen hebt, hebt gij mij ver klaard, dat het een plicht was dit ambt te aan vaarden en ik meen een werk van saamhoorig- heid volbracht te hebben, doordat ik in dezelfde mate voldoening heb willen geven aan mijn Waalsche en Vlaamsche collega's." „Ik hoop hetzelfde werk van wederkeerig be grip en billijkheid te kunnen volbrengen in den schoot van de regeering," zeide de heer Hoste. Overigens, is de werkkring van een minister van Openbaar Onderwijs op opvoedkundig en moreel gebied niet in innigen samenhang met de taak van een onafhankelijke pers, die de hoogere belangen van het land wil dienen? Ik bedoel daardoor, besloot minister Hoste, dat ik „dag bladschrijver in den geestelijken zin van het woord zal blijven in den schoot van de regee ring." hooren wij die claxon ook weer graag. Vooral als de tabaksdoos leeg is. Dat machientje ver telt namelijk dat de cantine open is en daar kunnen wij tegen betaling vanden winkel prijs onzen voorraad opdoen ofwel bijvullen. Maar als de bel van den arbeid gegaan is stappen we naar de kruiwagens. Nemen de schop of wat we noodig hebben dien dag en trekken het bosch in. De vogels vluchten voor ons lied. Wat niet noodig is. Een van de groepsleiders, ook 'n gewone werklooze jongen (hij is wat misschien het ge val verklaart ergens leider van de J. W.), heeft in zijn ploeg 'n eigen systeem ingevoerd. Dat gaat zoo in z'n werk. 's Morgens als de eerste spade door de plaggen moet, meet hij met een maathout b.v. dertig meter of zoo uit. Dat moet klaar op dien dag. Dit is dan ook 'n ideetje dat bijna alle ploe gen overnamen. Nu kunnen de jongens zien wat ze gedaan hebben en wat nog wacht. De arbeid wordt er zoo wij zelf ondervinden heel wat lichter door. Maar ik ben voor dezen keer al wat lang aan 't babbelen. Dat er orde is en regelmaat weet u dus. Hartelijke handdruk van CEES VAN 'T KAMP. Het hoofdbestuur van het Hollandsch Bloem bollenkweekers Genootschap heeft in zijn gis teren te Haarlem gehouden vergadering besloten de afdeelingen te adviseeren de saneeringsmaat- regelen in vollen omvang te handhaven, omdat teeltbeheersching alléén geen enkel voordeel kan brengen. Uit de antwoorden van de afdeelin gen zal blijken of een algemeene vergadering moet worden uitgeschreven. Uit dit adres blijkt reeds, dat L. T. B. en H. B. G. de saneering nog niet kwijt willen en dat het twijfelachtig besluit der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur den Minister niet onmiddel lijk zal doen besluiten het vak weer vrij te la ten. Intusschen heeft het anti-saneeringscomité besloten een vereeniging voor te bereiden, omdat het voelt, dat het laatste woord nog niet over de kwestie gesproken is. Getracht zal worden den Minister in een audiëntie de gevolgen der saneering duidelijk te maken. Illegale middelen zullen niet gebruikt worden, hoewel daarvoor wel verdedigers wa ren. Het Duitsche luchtschip „Hindenburg" ver scheen hedenmorgen te omstreeks kwart over negen boven Rotterdam. Het luchtschip koerste zeer laag over cle stad en verdween in Noor delijke richting. Even over half tien verscheen het luchtschip boven de residentie. Het vloog zeer laag. zoo dat men alle gelegenheid had den luchtreus van nabij te zien. Boven Scheveningen gekomen zette de „Hin denburg" koers naar zee. Ver boven het water verdween het gevaarte in Westelijke richting. Het ongewone schouwspel trok natuurlijk zeer veel belangstelling. Dezer dagen is te Amsterdam opgericht een „Comité van waakzaamheid van anti-Natio- naal-socialistische intellectueelen". Op den Lanaekerweg te Maastricht stootte de Rijksambtenaar C. op een groep smokkelaars, die een groote hoeveelheid smokkelwaar ver voerden. Een der smokkelaars keerde zich met geweld tegen den kommies, die daarop genoodzaakt was van zijn vuurwapen gebruik te maken. De smokkelaar R. kreeg een schot in zijn linker been en moest ter verpleging naar het zieken huis Calvariënberg worden overgebracht. MAASTRICHT (R.K. Gymnasium). Alsnog geslaagd afd. A de heeren F. Tans en J. Wijnen afd. B de heer J. Cornips. VENLO (St. Thomascollege, afd. Gymn.) Ge slaagd afd. B: L. Rieter, Venlo. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „On derzoekingen betreffende de Isotopen van Neon en van Zuurstof", de heer J. Haantjes, geboren te Itens; Idem, op proefschrift getiteld: „Fotovisueele fotometri van sterren tot 8m. benoorden +80 gr. declinatie", de heer A. de Sitter, geboren te Groningen. WAGENINGEN Ingenieurs-examen Neder landsche landbouw de heeren; J. J. Eshuis, geb. te Hengelo (O.); C. S. Knottnerus, geboren te Oostwold (gem. Midwolda); J. W. L. de Rooy, geboren te Rotterdam; A. Riensk, geboren te Winsum. (Fr.), De Hoogw. Pater Generaal der Paters Re demptoristen heeft voor de Hollandsche Pro vincie benoemd tot Provinciaal den Hoogeerw. Pater L. Saut (met residentie te Amsterdam) en tot zijne Consultoren de Zeereerw. Paters J. Rats en B. Lijdsman. Tot Rector te Amsterdam den Z.E. Pater B Lijdsman, te Wittem den Z.E. Pater A. Strijbos, te Den Bosch den Z.E. Pater M. van Grinsven, te Roermond den ZB. Pater M. Mol, te Roo sendaal den Z.E. Pater C. Kuijt, te Rotterdam den Z.E. Pater A. Brinkman, te Zenderen der. Z.E. Pater L. Dusch, te Nijmegen den ZB. Pa ter F. v. Nimwegen; tot Praefect der Studenten in de Theologie te Wittem den Z.E. Pater H. Boddeke, tot Praefect der Studenten in de Phi losophic te Roermond den Z.E. Pater A. Dan- kelman, tot Novicenmeester der Choristen te Den Bosch den Z.E. Pater A. van Moorsel, tot Novicenmeester der Broeders te Nijmegen den Z.E. Pater H. Schafer, tot Directeur van het Klein Seminarie te Nijmegen den ZB. Pater W. Reiring. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot pastoor te Enschede (H. Jacobus de Meerdere) den zeereerw. heer J. H. Beltman en tot pastoor te Stokkum den zeereerw. heer J. H. Spruijt. Maandagmiddag heeft Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Apostolisch Internuntius te 's-Graven- hag<e, een bezoek gebracht aan de Katakom ben te Valkenburg. Z. H. Exc. uitte de groot ste bewondering voor de reproductie en be loofde de Romeinsche Archaeologen te zullen aansporen naar Valkenburg te komen, aldus de voetsporen drukkend van Manicchi, Ben- guam, Kaylen en Mgr. Wilpert. Het Amsterdamsch Gerechtshof heeft arrest gewezen in de strafzaak tegen den 35-jarigen bestuurder bij de Nederlandsche Spoorwegen L., en hem veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van een jaar en tot f 60.boete. De rechtbank had dezelfde straf opgelegd en de procureur-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Het betrof hier het ernstig ongeluk met een Dieseltrein, dat op Zondag 5 Augustus 1934 na bij het Weesperpoortstation gebeurde en waar- bij 18 personen min of meer ernstig werden gewond. a9j Verd. was weggereden niettegenstaande hes uitrijsignaal op onveilig stond. Het Bossche Hof heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den arbeider J. G. P. uit Box meer, die op 17 November van het vorig jaar onder de gemetente Beugen J. Siebers met een mes heeft doodgestoken. Door de rechtbank te 's-Hertogenbosch is hij voor dit feit veroordeeld tot twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar. In hooger beroep eischte de advocaat-generaal drie jaar gevangenisstraf. Het Hof heeft het vonnis bevestigd, doch de straf verzwaard tot een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden, met aftrek van het ge heele voorarrest. Onze wereldkampioen schaken dr. Max Euwe gaat thans ook in andere sferen, dan die van het schaakspel, hooger stijgen. Euwe heeft nl. op Schiphol met instructeur de Mul van de Na tionale Luchtvaartschooi een eerste proefles in de vliegkunst afgelegd, en is hierover zoo en thousiast, dat hij besloten heeft zich tot sport vlieger te laten opleiden. ROERMOND (R. K. Huishoudschool). Geti voor het theor ged. akte N VIII (leerares ko ken en voedingsleer) de dames W. H. M. Coe nen, Roermond; C. M. G. Holthuis, Blerick; A. M. van Soest, Venlo; B. M .Voet, Kloosterzande; en voor het theor. ged. Akte N VTI (leerares huishoudk. en kaschbeh.) cle dames M. Th. H. C. Evers, München-Gladbach; C. M. La House, Naarden; E. J. M. Timmermans, Roermond; M. M. J. Hermans, Helmond; E. Th. G. Slot, Win schoten; J. H. Hendrickx, Venlo. Maandagavond waren eenige jongens in het Elndhovensch kanaal aan het visschen nabij de tweede brug onder de gemeente Eindhoven. Een der jongens ontdekte plotseling in het midden van het kanaal een groote visch, welke naar den kant werd gehaald. De 13-jarige J. Scheepers wilde het beest ophalen, doch verloor daarbij hf t evenwicht en verdween in de diepte. Toen de jongen op het droge werd gehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. AMSTERDAM. Voor het diploma der Ver eeniging van Raden van Arbeid zijn geslaagd: H. N. M. Lomans, Den Hoorn en G. H. Keizer, Groningen. Bij alle drogisten en zaken huish. artikelen a 10 c. per cylinder. Voor den handel Rowol Compy. Paramaribostraat 134, Amsterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5