Tweede Kamer heeft haar arbeid hervat de stad R.K. Bouwvakarbeiders bijeen REISBELASTING VAN DE AGENDA AF BONDSRAAD TE UTRECHT WOENSDAG 1 JULI 1936 Logisch betoog van Max van Poll over de bestuurshervorming in de Indische Buiten gewesten Ingewikkelde materie ONDER DEN GROND PASSAGE-TARIEVEN NAAR NED.-INDIË Reederijen hebben tot nieuwe verlaging besloten NIJVERHEIDSRAAD Zeppelin niet naar Nederland? Goudvoorraad Ned. Bank Geen afwijking van overzeeschen dienst mogelijk MR. J. CROLES OVERLEDEN DUITSCHE WAARDEERING Redders van de „Barmow" onderscheiden ZORGLIJKE TIJDEN VOOR HENDRICK DE KEYSER GENOOTSCHAP VOOR RECLAME De »Van Meerlant" In zijn openingswoord heeft de voorzitter zich krachtig ver zet tegen de houding der N.S.B. door Charles Fowley Contributieregeling nog niet gewijzigd Nog vier ton noodig voor restauratie Man doodgevallen Uit bedieningstoren gestort AUTO DOOR TREIN GEGREPEN MINISTER PIRON IN ONS LAND DE GRONDWETSHERZIENING Afscheid chef Marinestaf Chauffeur werd zwaar gewond Machinist bij Voorburg gedood VAN EEN DAK GEVALLEN Juffrouw kort daarop overleden VERDACHT VAN DUEFSTAL UIT DE STAATSCOURANT Financiën Onderscheidingen DEN HAAG, 30 Juni 1936 Na eenige weken niet in het openbaar te heb ben vergaderd, omdat daartoe niet voldoende «tof disponibel was, is de Tweede Kamer thans weer bijeengekomen en werkt zij, alvorens op zomerreces te gaan, nog een zeer gevarieerde agenda af. Voor de vaststelling dier agenda was veel belangstelling van de zijde der leden. Niet minder dan acht afgevaardigden bemoeiden zich met de regeling der werkzaamheden. En het slot van het lied was, dat mr. GOSELING een voorstel, om de reisbelasting niet meer vóór den zomer te behandelen, bij zitten en opstaan aangenomen zag. De voorzitter der Katholieke fractie voerde als argument aan, dat de netto-opbrengst dezer belasting, welke per maand 150.000 bedraagt, toch van vrijwel geen beteekenis meer zijn zou voor dit begrootingsjaar. Zij zou, gezien de noodzaak van de organisatie der uitvoering, ze ker niet voor November kunnen gaan werken, zelfs al zouden de beide Kamers der Staten- Generaal den grootst mogelijken spoed achter de zaak zetten. Ook dl'. KORTENHORST zag met groote meerderheid een voorstel betreffende de agenda aangenomen. Dit strekte ertoe, om ook de behandeling van het ontwerp tot wijziging van Inkom stenbelastingwet en Successiewet in verband met personeelfondsen tot na het zomerreces uit te stellen. Di is een zeer ingewikkelde materie en dr. Kortenhorst zelf had op het ontwerp eenige amendementen ingediend. Ook oud-minister De Geer namens de Vaste Commissie voor de Be lastingen voelde alles voor uitstel. En zoo gleed ook dit ontwerp van de agenda af. Van deze regeling van werkzaamhden is voorts vermeldenswaard, dat de voorzitter aan de Sociaal-Democraten K. ter Laan en Van der Sluis ernstige overweging toezegde van hun wensch, om in September a.s. de Pachtwet en het initiatiefvoorstel-ter Laan betreffende ver lenging van den leerplicht in behandeling te nemen. In een stemmig speechje heeft de president den Zaterdag j.l. overleden veteraan der Kamer, den Vrijzinnig-Democraat Ketelaar, herdacht. Nog voor een andere ceremonie had prof. Aalberse heden den witten strik aan. De heer Van den Brule werd geïnstalleerd als opvol ger van den kolonialen deskundige der Katho lieke fractie, ir. Peber. Reeds den eersten middag heeft de heer Van den Brule gelegenheid gehad, kennis te maken met de stof, waarin zijn voorganger doorkneed was en die thans op zeer verdien stelijke wijze door den heer VAN POLL be handeld werd. Want aan de orde waren eenige Indische suppletoire begrootingen, waarvan er één een post uittrok voor de bestuurshervor ming in de Indische Buitengewesten, een zeer ingewikkelde materie, welke ir. Feber's opvol ger in de Indische aangelegenheden een rustig, logisch betoog ontlokte. De bestuurshervorming in den trant, waar in zij vroeger de principieele goedkeuring van de Kamer kreeg, heeft ook thans nog de vol ledige instemming der Katholieke frac tie. Zij berustte op de gedachte. dat ieder volk een be stuur moet hebben, dat zich zooveel mo gelijk aanpast aan zün eigen aara Maar, zoo vroeg Max van Poll, is de bestuurs hervorming, die thans aan de Kamer wordt voorgelegd eene dus danige als waarmee men op het Binnen hof vroeger in beginsel instemde? Ondanks alle uiterlijke overeenkomst meende de Ka tholieke afgevaardigde te moeten twijfelen. Want eenige jaren geleden besloot men, de mooie en noodzakelijke hervorming, waar mede de Staten Generaal zich hadden actoord verklaard, niet door te zetten, omdat zij geld kostte. En thans, nu Indië nog krapper in het geld is komen te zitten, nu het volgens dr. Colijn's eigen woorden doodarm" is, pakt men haar opeens aan, voert men als argument aan, dat zij een financieele saneering brengen zal en stelt men voor, de Indische inkomsten en uitgaven te gaan onderscheiden in regio nale en landelijke". Ook den vrijzinnig-democraat mr. Joekes en den sociaal-democraat ir. Cramer lokte dit denkbeeld allerminst aan. En de heer Van Poll stelde den Minister in dit verband een viertal concrete vragen, waarvan de beant- ding zal moeten bewijzen, of hier niet in stede van de vroegere mooie bedoeling van bestuurs- decentralisatie de intentie voorzit, de alge- meene Indische kas te ontlasten ten koste van economisch zwakke gebiedsdeelen in de Bui tengewesten. Morgen zet de Kamer hare beraadslagingen over deze belangrijke aangelegenheid voort. Bij de suppletoire begrooting van het Indische Departement van Financiën is nog weer eens ter sprake gekomen de houding, door de In dische regeering aangenomen in de kwestie van de heffing op aardolie. Na het antwoord, in de Eerste Kamer reeds door hem aan mr. Mendels gegeven, vertelde DR. COLIJN hier over geen nieuws meer. Max van Poll ver klaarde, dat hij 's Ministers argument tegen de heffing van een uitvoerrecht op dit product, het argument n.l., dat de bedrijven zich dan zullen verplaatsen naar andere productie-ge- bieden, reeds daarom niet aanvaarden kon, omdat die bedrijven ook maatschappelijke ver plichtingen hebben tegenover de gebieden, waar zij zich eenmaal gevestigd hebben. Dr. Colijn stelde hier tegenover het wel erg zuiver eco nomische argument, dat een bedrijf nu een maal ernaar streven moet, zoo goedkoop mo gelijk te produceeren. M. J. lil. van Poll Naar wij vernemen hebben de beide Neaer- landsche reederijen, die de verbinding tus- schen het moederland en Nederlandsch-Indië onderhouden, besloten, hun passagetarieven in de eerste helft van Augustus opnieuw te ver lagen. Deze verlaging zal in de eerste plaats be staan uit een verdubbeling van de crisis-kor ting. n.l. van 7i/2 pet. tot 15 pet., terwijl bo vendien de basis-tarieven voor de vrachtsche pen belangrijk omlaag gebracht zullen worden. De heer W. van Leeuwen te Arnhem, die bijna vanaf de oprichting deel van den Nijverheids- raad heeft uitgemaakt, heeft zich wegens fa milie-omstandigheden genoodzaakt gezien als lid te bedanken. Als zoodanig is de heer Var» Leeuwen vervangen door het plaatsvervangend lid, den heer W. te Gussinklo, terwijl tot plaats vervangend lid is benoemd de heer J. H. van Lonkhuyzen, directeur der N. V. Sopla-fabrie- ken te Amersfoort. Uit een onlangs ontvangen schrijven van der> minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart mocht de raad vernemen, dat maatre gelen zijn getroffen, om aan zijn vroeger uit eengezette bezwaren in zake plaatselijke protec tie bij aanbestedingen tegemoet te komen. In verband met onderhandelingen met een buitenlandsche mogendheid over het sluiten van een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting is de raad in de gelegenheid gesteld, daarbij betrokken industrieele belangen naar voren te brengen. Van deze gelegenheid is ge bruik gemaakt, er op aan te dringen, om in met andere landen te sluiten verdragen van dezen aard een bepaling op te nemen, waarin eeu duidelijke omschrijving is gegeven van wat moet worden verstaan onder een „etablissement sta ble", een begrip, waaromtrent groot verschil van opvatting heerscht. Voorts zijn in den raad ter sprake gebracht de plannen voor een Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden internatio nale tentoonstelling voor toegepaste kunst De dienst van het gemeentevliegveld te Eind hoven had aan de Zeppelinreederij gevraagd of de mogelijkheid bestaat, dat een der beide thans in dienst zijnde luchtschepen een bezoek aan Nederland en speciaal aan Eindhoven brengen zal. De Zeppelin-reederij heeft geantwoord, dat deze mogelijkheid niet aanwezig is, daar de beide luchtschepen bestemd zijn voor den overzeeschen dienst en de dienstregeling geen afwijkingen toelaat. Blijkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met ruim vijl? millioen. Te Leeuwarden is op 66-jarigen leeftijd over leden mr. J. J. Croles, die tot in het begin van dit jaar president van het gerechtshof te Leeu warden was. Mr. Croles studeerde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en promoveerde aan de gemeen telijke universiteit aldaar in 1897. Hij vestigde zich als advocaat en procureur te Leeuwarden, waar hij in 1910 rechter werd. In 1920 werd hij benoemd tot raadsheer in het hof, in 1926 tot vice-president en in 1930 tot president van het hof. Van 1922—1929 was mr. Croles lid van de Eerste Kamer. De ontslapene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Zuster, zou ik overmorgen weer kunnen motorrijden? (Koln. Illustrierte). 18 September 1935 strandde op het Borkum- sche rif het Duitsche schip Barmow. Dank zij de hulpverleening door de bemanning van de Nederlandsche reddingsboot Insulinde konden de opvarenden gered worden. Als erkenning van hun moedig optreden zijn thans, met toestemming van den Duitschen rijkskanselier, de volgende belooningen toege kend aan de bemanning van de Insulinde. Het eereteeken van het Duitsche Roode Kruis aan kapitein Mees Toxopeus, een gouden hor loge niet inscriptie aan den machinist Klaas Reinigert en aan den stuurman Klaas Toxo peus, een zilveren sigarettenétui aan de ma trozen Klaas Steegstra, Anne Stuystra en Jannes Toxopeus. Voorts heeft de Duitsche maatschappij tot redding van schipbreukelingen aan den kapi tein Toxopeus en aan den machinist Reinigert zilveren medailles verleend. aKxcwsE Je hebt geen geluk, ouwe jongen; ik heb geen cent. Ik ben de minister van financiën. (Canard). In 't Kurhaus te Scheveningen is Dinsdag ochtend 'n tweedaagsch congres geopend van 't Genootschap voor Reclame. Het congres, dat druk bezocht was, werd geopend door den voor zitter, jhr. dr. J. E. Mollerus. In de ochtendzitting hebbeu de heeren- L. C. Vervoeren, raadgevend ingenieur voor cotnmer- cieele bedrijfsorganisatie, en S. Kolthoff, expei" in marktonderzoek, hun reeds in druk versche nen prae-adviezen nader toegelicht. In de middagvergadering heeft dr. P. H. Ritter Jr. een voordracht gehouden over: de phantasie in de reclame. Hr. Ms. „Van Meerlant" is op 29 Juni uit Cherbourg vertrokken. ïi Toch drong hij nog aan: „Over twee uur heb ik eenige zeer belangrijke contracten te teeke nen. Als je het goedvindt, Evelyne, zou ik echter liever van een groote winst afzien om jou te ver gezellen." Mevrouw Stone antwoordde: „Je kunt ons vergezellen, Charlie, als je dat wenscht, maar, dan zul je'veel geduld moeten hebben, want ik heb heel wat tijd noodig om mij te kleeden. Is het echter niet veel redelijker, dat je voor alles deze prachtige transactie afsluit? Ik heb zoo vreeselijk veel geld verkwist dit jaar en het volgende jaar zou ik 't liefst nog veel meer uit geven! Een anderen keer kun je toch wel eens meegaan?" Om haar weigering te verzachten, elimlachte zij hem toe. Charlie's bezorgde ex pressie werd weemoedig-berustend. „Goed!" zei hij ten slotte met een kalme stem, die een prach tige zelfbeheersching verried. „Ik zal dus de oer- eenkomst gaan teekenen. Vindt je het goed, dat Bermond zich bij jullie aansluit gedurende de voorstelling? Ik heb liever, dat je niet alleen blijft." „Uitstekend! Laat mijnheer Bermond komen, Te Utrecht werd Dinsdag in hotel Noord Brabant de Bondsraadsvergadering gehouden van den Bond van Bouwvakarbeiders „St. Joseph", welke bijeenkomst onder presidium stond van den heer J. Andriessen. Spr. schonk aandacht aan de critiek, welke van de zijde der N. S. B. geoefend is op de door den bond getroffen maatregelen voor het bezoek van de delegaties der afdeelingen aan den zoo schitterend geslaagden Kaderdag te Amsterdam. Wij zouden willen vragen: Waar bemoeit gij u mede? Met welk recht critiseert gij deze han delingen van onzen bond? Gaat het de N. S. B. niet voor den wind en kunnen zij maar geen bres schieten in de rijen onzer katholieke ar beiders, aldus spr. Laten de heeren moker en breekijzer opber gen en doen wat wij doen: in het openbaar ver antwoording van hun financiën afleggen. Het door hen becritiseerde besluit is met volle in stemming van de wetgevende instantie van den bond genomen en voldeed derhalve aan alle eisclien, welke voor het nemen van wettige be sluiten noodig zijn. Het doel, dat deze lieden met hun critiek beoogen: opzetten tegen de leiding, zal hun met gelukken. Daarvoor loopen ze te veel in de gaten en daarvoor was er een te groot enthousiasme voor den Kaderdag te Amsterdam. dan kan hij met ons in den auto naar Stone- House terugrijden!" Bij het dessert stond de jonge vrouw op. „Ik ga mij nu kleedten. Nine, wil je misschien zoo goed zijn om koffie in de hall te laten servee ren?" Charlie en Bermond stonden eveneens op. Evelyne hield haar mooie blanke hand tegen de lippen van haar echtgenoot en ging heen. Zelfs in de hall scheen de milliardair nog steeds on gerust. Janine en Bermond konden wel raden, dat de weigering van mevrouw Stone hem verdrietig stemde. Hij dronk snel zijn koffie en ging naar zijn werkkamer. „De zaak die ik te behandelen heb, is erg gecompliceerd," zei h(j, terwijl hij Janine en Bermond de hand drukte. „Ik zal zeer laat thuis komen. Je behoeft niet op mij te wachten, Bermond, dat is onnoodig." De twee jongelui bevonden zich alleen. Jacques maakte van de gelegenheid gebruik, om uitvoerig het diner bij Tao te beschrijven. Plotseling werd het zware gordijn opzij geschoven. Met een zacht geruisch van zijde en kant verscheen Evelyne, omzweefd door een zeldzaam ten subtiel parfum. Midden in deze helverlichte ruimte, maakte haar verschijning een verblindenden indruk. Over het bleeke rose van het satijn hing de prachtigste kant van een ivoor-witte kleur; enkele orchi deeën sierden dit zeldzaam kostbare toilet en de ontelbare diamanten schitterden met ongewone pracht. Vooral op haar schouders en prachtigen sneeuwwitten hals kwamen de vuurstralen der diamanten opvallend uit. Evelyne was zóó zeld zaam mooi, dat Janine en Bermond haar als be- Voorts wees spr. op de slechte toestanden, waarin het bouwbedrijf reeds geruimen tijd, maar vooral het laatste jaar, verkeert. De werk loosheid is schrikbarend hoog en het is nood zakelijk, dat daar, waar mogelijk, de Overheid de werkgelegenheid stimuleert. Laat die Overheid er is reeds zoo dikwijls op gewezen er vooral aan medewerken, die werkgelegenheid niet nog meer te verminderen door normale werken er aan te onttrekken en over te hevelen naar werkverschaffing. Dat doet de verhoudingen nog meer ontwrichten, wat zich moet wreken. De ontwikkeling der dingen, met name voor wat het Werkfonds betreft, maakt ons ongerust. De vrees bekruipt ons, dat „Sociale Zaken" een te grootcn invloed krijgt, waardoor de werkver schaffingskansen voor objecten, tot het bouwbe drijf behoorende, stijgen, aldus spr. Bij de voorstellen van het Bondsbestuur was er een om aan artikel 7 in de statuten een nieuwe alinea toe te voegen, n.l. dat leden kun nen worden geschorst, als zij lid zijn van aan de R. K. Arbeidersbeweging vijandige bewegin gen of deze metterdaad steunen. De nieuwe alinea acht het bondsbestuur noo dig in verband met de gewijzigde verhoudingen in het maatschappelijk leven. Er zijn momenteel een aantal bewegingen die de R. K. Arbeidersbeweging, krachtens beginsel en doelstelling naar het leven staan. Na korte bespreking werd het voorstel aangenomen. Nog eenige voorstellen inzake statutenwijziging werden aanvaard. Vóór de pauze hield de heer A. C. de Bruin nog een toespraak. Spr. gaf hierin den leden van den Bondsraad één groote ge dachte ter overweging, dat het naar spre kers meening in dezen tijd, nu talloozen de R. K. arbeiders en de geheele R. K. Bewe- tooverd aanstaarden. Het was de koude Ameri- kaansche zelf, die het eerst dit bijna plechtige stilzwijgen verbrak. „Ik geloof, dat mijn japon werkelijk mooi is! Lieve Nine, wil je bellen en mijn bontmantel laten brengen? Laat de auto tegelijk voorkomen. De tweede acte zal wel be gonnen zijn. Wü zullen precies in het middten van deze acte binnenkomen. Dat is juist het goede moment om sensatie te verwekken!" De kamenier bracht den bontmantel en hielp me vrouw Stone er in. Bermond herinnerde zich de ongerustheid van Charlie en ging reeds naar den auto; hij was de twee dames behulpzaam bij het instappen en verzekerde zich er van, dat eten lakei naast den chauffeur plaats nam. Ver volgens ging hij, den auto met de oogten volgend, machinaal naar het geopende hek terug. Daar schoot iemand plotseling langs hem heen en botste tegen hem aan. De jongeman keerde zich om. Hij zag een kleine schaduw, die zich snel uit de voeten maakte en achter de struiken ver dween. Bermond schrik. Hij meende het silhouet van een Chinees te herkennen en ondervroeg één van de Engelsche palfreniers, die het hek sloot. Deze antwoordde kalm: „Ja mijnheer, ik heb ook iemand gezien. Het zal wel een van de werkmeisjes geweest zijn. Zij wilde waarschijn lijk mevrouw Stone met al haar diamanten zien, maar mevrouw had een bontmantel aan en haar moeite was dus tevergeefschl" „Waarom rende die vrouw dan zoo geheim zinnig weg?'' „Ik denk, dat zij mijnheer niet aan het hek verwachtte te zien. Zij zal wel bang zijn voor een standje wegens haar nieuwsgierigheid!" En, ging naar het leven staan, het tijdstip ge naderd is om zich uit de verdedigingsposi tie terug te trekken ea tot den aanval over te gaan! In zijn dankwoord aan den heer De Brum, zeide de voorzitter, dat hij sprak namens al de R. K. Bouwvakarbeiders, dat wanneer het sein tot den aanval wordt gegeven, zij allen in :a g- orde staan. Deze woorden werden met applaus door de geheele vergadering onderstreept. Voortgaande met de voorstellen van het bonds bestuur na de pauze, kwam aan de orde het uitvoerige voorstel inzake wijziging der contri butieregeling bij gedeeltelijke werkloosheid. Gelijktijdig hiermede werden in behandeling genomen de voorstellen der afdeelingen, welke dezelfde strekking hadden. Het bestuursvoorstel komt hierop neer, dat 5 cent contributie gevraagd wordt, zoolang het maximum steunbedrag, dat het lid genieten kan, niet wordt overschreden. Voorts wordt ook de positie van de invalide leden in het nieuw voorgestelde artikel gere- geid. Vele afgevaardigden voerden hierover het woord en betoogden dat de werkloozen door de ze 5-cents contributie zwaarder worden be last. Enkele afgevaardigden zeiden bij doorvoering van deze regeling moeilijkheden te voorzien. Met nadruk wees de voorzitter er op, dat het bondsbestuur de werkloozen niet zwaarder wil belasten. In eerlijke vergelijking met andere or ganisaties zijn de werkloozen bi) de nieuwe re geling minder belast. Na overleg met zijn mede-bestuurders zeide de voorzitter, dat het voorstel voorloopig wordt aangehouden en nogmaals zal worden herzien aan de hand van de gehouden besprekingen. Vooralsnog wordt dus de bestaande contribu tie-regeling gehandhaafd. Tenslotte werd de Rechtspositie-commissie benoemd. Deze commissie bestaat uit zeven per sonen; te weten'5 bondsraadsleden en twee le den van het bondsbestuur. Na stemming werden gekozen de heeren van de Wijngaarden, Dekkers, Schramaar, v. d. Ham en Lampe uit den Bondsraad, terwijl de twee leden uit het bestuur later worden be noemd. alsof hij blij was aan deze ondervraging een eind te kunnen maken, haastte de palfrenier zich naar den achterkant van het huis. De verkla ring klonk geloofwaardig en Jacques bekommer de zich dan ook niet meer om de schaduw. „Ik begin beslist te lijden aan de ziekelijke inbeel ding van heel Kowa," mompelde hij. „Evenals mevrouw Stone en Ninette zie ik overal Chinee- zen!" DE OPERA Voor den helverlichten ingang stapte Evelyne Stone uit den auto, geholpen door haar lakei en ging naar de groote glazen draaideur. Zij keerde zich om naar Janine en zei: „Die heeren daar met hun camera's zijn journalisten. Zij wachten op ons om foto's te nemen. Laten wij ze ontwijken, Ninette, kom vlug naar de lift!" Daar vondten zij drie reporters; deze tracht ten mevrouw Stone eenige vragen te stellen. Zij ontweek hen behendig, tot aan de deur van haar loge. Toen verklaarde zij heel ernstig'. „Och! het spijt mij zoo! Ik dacht, dat het vanavond een volksvoorstelling was en geen gala-avond! Ik heb heelemaal geen toilet gemaakt! Uit vrees voor een overvolle zaal en mogelijke dievten, heb ik zelfs geen enkel juweel aangedaan." De jour nalisten gingen snel heen, om het teleurstellende nieuws te verspreiden, terwijl Evelyne in haar loge trad en haar bontmantel op een stoel wierp. Zij bekeek zich in den spiegel. „Ik bten er zeker van, dat de heele zaal reeds weet, dat :k mijn diamanten niet draag! Journalisten zijn zoo handig. Nine! De hertogin van Scotland zal In de algemeene jaarvergadering van de Ver- eeniging Hendrick de Keyser werd het jaarver slag uitgebracht, waarin werd medegedeeld, dat in 1935 geen enkel perceel aan de eigendommen van de Vereeniging is toegevoegd. Meer nog dan in de voorafgaande jaren moest de grootst mo gelijke voorzichtigheid worden betracht, gelet op de financieele positie, waarin de Vereeniging al lengs is komen te verkeeren. Het aardige houten huisje aan de Achterhaven te Edam is in 1935 geheel en al hersteld. Deze restauratie is de eenige geweest, die in 1935 is uitgevoerd. De heer A. A. Kok, architect te Am sterdam, heeft dit monumentje op verdienste lijke en gevoelige wijze gerestaureerd. Helaas is het op het oogenblik nog niet verhuurd. Gewoon onderhoudswerk werd natuurlijk ook in 1935 aan een groot aantal van onze huizen ten uitvoer gelegd. Dit onderhoudswerk vorderde als steeds een belangrijk bedrag aan geld, on danks de betrachte soberheid. Het dagelijksch bestuur heeft een commis sie ad hoe ingesteld, welke gerapporteerd heeft over de nog uit te voeren restauraties. Het rap port van die commissie toonde aan, dat nog bij kans f 400.000 noodig zullen zijn voor een alge heel herstel van alle tegenwoordige eigendom men. Uit het rapport werd een urgentieplan ge licht. De Vereeniging heeft een moeilijk jaar achter den rug. In 1936 zijn die moeilijkheden niet verminderd. De financieele positie vorderde de aanhoudende zorg van het bestuur. In een tijd als deze dringt zich meer dan ooit de vraag naar voren, welke is de taak van de Vereeniging in de naaste toekomst. Naar onze meening, aldus het verslag, zal zij in de eerste plaats moeten trachten door uitbreiding van haar ledental en anderszins haar inkomsten te verhoogen, haar vriendenkring te versterken, ten einde de jaar- lijksche inkomsten en uitgaven in evenwicht te kunnen houden. Zij zal er verder naar moeten streven met alle haar ten dienste staande mid delen het tegenwoordig bezit binnen een afzien baar aantal jaren geheel te herstellen. Het zich nog in ongerestaureerden staat bevinden van een groot aantal der eigen huizen remt een verdere actie. Nieuwe aankoopen zullen niet of slechts in zeer bijzondere gevallen mogen plaats vin den. Zij zullen geen nieuwe restauraties met zich mogen meebrengen, terwijl een onmiddel lijke verhuring voor geruimen tijd verzekerd moet zijn. De belangstelling voor onze oude bouw kunst zal de Vereeniging moeten blijven aan wakkeren. Dinsdag omstreeks half vijf is den 37-jarigen arbeider C Verboven te Den Oever 'n doodelijk ongeluk overgekomen, Verboven, die ln dienst is b(j den aannemer der onderhoudswerken aan de kunstwerken, de firma O. J. Bosker, is bij het beklimmen van een der bedieningstorens vermoedelijk mis gestapt, op een gelijkvloers liggend portaal gevallen en vervolgens op een circa tien meter dieper liggenden vloer terecht gekomen. Geneeskundige en geestelijke hulp waren on middellijk ter plaatse. Met behulp van een bran card heeft men den ongelukkige naar boven gebracht. Nadat men hem in een keetje van de genie voorloopig verbonden had, werd Verboven per ziekenauto naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. Tijdens het transport overleed hij echter aan de zware schedelfracturen, die hij bfj zijn val had opgeloopen. Hij laat een vrouw en twee jongens van resp. 13 en 11 jaar achter. Naar w(j vernemen komt minister Piron, minister van Spoorwegen en van Verdediging der Zuid-Afrikaansche Unie, heden uit En geland per vliegtuig om 4.50 uur n.m. op Schip hol aan. De minister neemt zijn intrek in het Am- stelhotel en vervolgt Donderdag per v.iegtuig zijn terugreis naar Zuid-Afrika. Bij Koninklijk besluit van 29 Juni 1936 is de Staatscommissie, ingesteld bij Koninklijk besluit van 24 Januari 1936, aan welke was opgedragen de voorbereiding van een partieele herziening van de Grondwet, ontbonden, on der dankbetuiging aan hare leden, den secreta ris met raadgevende stem en de adjuct- secretarissen voor de belangrijke door hen be wezen diensten. Bij Kon. besluit van 29 Juni 1936 is bevor derd tot commandeur in de orde van Oranje- Nassau: mr. dr. K. J. Frederiks, secretaris met raadgevende stem van de Staatscommissie tot partieele herziening van de Grondwet, secre taris-generaal van het departement van Bin- nenlandsche Zaken, en zijn benoemd: tot rid der in de orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. I. P. Hooykaas, referendaris bij het depar tement van Justitie; tot ridder in de orde van Oranje-Nassau: mr. A. J. Rosman, commies bij het departement van Binnenlandsche Za ken, beiden adjunct-secretaris van genoemde Staatscommissie. Dinsdagmiddag gaf de vice-admiraal J. de Graaff, chef van den Marinestaf te 'sGraven- hage, dien dienst over aan den schout-bij-nacht J. Th. Furstner. Schout bij nacht J. Th. Furstner werd 1 Jan. 1936 tot zijn tegenwoordigen rang bevorderd. Hij was tevoren geruimen tijd directeur der Hoogere Marinekrijgsschool. wel blij zijn. Dat belooft onbetaalbaar te wor den! Nu, Janine, ga op de eerste rij zitten, rechtsom hun geduld niet al te zeer op de proef te stellenIk zelf zal straks verschij nen, wanneer hun nieuwsgierigheid het top punt heeft bereikt! Je zult zien, lieve Nine, de zaal zal als betooverd zijn!" Evelyne zei deze voor haar zoo vleiende dingen op een opgewekte en eenvoudige manier, als eten vrouw, die zich over alles vroolijk maakt. Vijf of zes minuten later, toen ze voor den spiegel haar koele uitdrukking weer had terug gevonden, trad Evelyne uit de schaduw naar voren en liep langzaam naar het voorste ge deelte van de loge. Daar bleef zij als een kei zerin, met haar blik 't tooneel en de geweldige zaal omvattend, eenige oogtenblikken staan om zich beter te laten bewonderen. Ze was een schitterende verschijning zooals ze daar stond in het volle licht. De jonge vrouw had niet overdreven. Het was als een geweldige golf van bewonde ring. De toeschouwers in de logs bogen zich naar voren; in de zaal keerde iedereen het too neel den rug toe. Oogenblikkelijk werdten alle kijkers op Evelyne Stone gericht. Toen het ef fect verkregen was, ging de schoone Amerikaan- sche kalm en onverschillig zitten. Zij scheen niet verbaasd over de ontroering van deze geweldige menschenmassa. Na afloop van de acte trok zij zich terug in het achterste gedeelte van de loge ten ging in een fauteuil tegenover den spiegel zitten. „De hertogin van Scotland was niet erg mooi vanavond," merkte zij op. „Men keek bijna niet naar haaren dan was het zeker alleen De chauffeur van den gemeente-auto Nij- meyer, is gistermiddag op den onbewaakten over weg in de buurtschap Notter bij Wierden in botsing gekomen met een D-trein. De auto wera meegesleurd en totaal vernield. Nijmeyer raakte bekneld tusschen de locomo tief en de cabine van den auto. Toen de trein tot stilstand was gekomen, heeft men bijna een half uur moeten werken om Nijmeyer te bevrijden. Hij was zwaar ge wond. De locomotief werd beschadigd en moest te Almelo door een andere machine worden ver vangen Dinsdagmiddag omstreeks half twee is op den overweg van Broeksloot, aan de Laan van Leeu- wenstein te Voorburg, L. H. een machinist wachtgelder van het gemeentelijk-ziekenhuis uit Den Haag, gegrepen door den electrischen trein in de richting van Den Haag. Het lijk werd eenige meters meegesleurd en zwaar verminkt. Het stoffelijk overschot js naar het Hjkenhuisje op de algemeene begraafplaats te Voorburg over gebracht. Dinsdagmiddag viel de 30-j. mej. De Jong, uit Bozum, die werkzaam was ten huize van den slager De J. aan de Singelstraat te Leeu- wai .len, van een plat en bleef hevig bloedend en bewusteloos op straat liggen. Zij werd naai het Dia-onessenhuis vervoerd, waar zij spo~- dig na aankomst overleed. Dinsdag stonden voor de Bossche rechtbank terecht de beruchte smokkelaar W. S. en A. P. G., wonende te Tilburg, als verdacht f van diefstal van 2500, toebehoorer.de aan den koopman H. Raaymaker te Tilburg. De rechtbank te Breda had S. veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis, terwijl G., die het grootste aandeel in deze zaak had, tot twee jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. G. had tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend Hij beweerde onschuldig te zijn. De advocaat-generaal vond hetgeen aan G was ten laste gelegd wettig en overtuigend be wezen en hij eischte bevestiging van het vonnis. Mr. P. Arts drong op vrijspraak aan er vroeg tevens onmiddellijke invrtjheidsteilir Dit verzoek werd afgewezen. Arrest 6 Juli. Benoemd tot adjunct-accountant der directe belastingen in tijdelijken dienst S. Michael te 's-Gravenhage. Met 1 Juli benoemd tot adjunct-commies bij het departement van Financiën, G. S. M. Oostergo. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nas sau verbonden eere-medaille, in zilver, aan mejuffrouw G. van Goor, huishoudster bij den heer H. Dekker te Hoogeveen en aan H. N. van Berkel, chef bij de N. V. Maatschappij tot ex ploitatie van het Poolsche Koffiehuis, „Hotel Polen", te Amsterdam. B(j K. B. is aan dr. M. W. A. Widdershoven, arts, majoor-commandant van het Roode Kruis, afdeeling Heerlen, te Heerlen, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoeming tot rid der in de orde van de Kroon van Italië. nog maar terwille van haar robijnen. Wat een idee, om zulke mooie steenen op een blauw toi let te dragen! Zij zal wel woedend zijn Evelyne lachte zeer bekoorlijk. Daarna nam haar gelaat een ernstige uitdrukking aan en zij mompelde: „Haar robijnten zijn werkelijk prach tig. Het zijn kostbare steenen en zeer in de mode. Ik heb er slechts vijf of zes, die klein en onbeduidend zijn. „U heeft mij altijd toegestaan mevrouw, om met u te spreken als een oprechte vriendin. Zou ik iets mogen opmerken?" „Zeker, Ninette! Mijn triomf heeft mi) een uitstekend humeur bezorgd. Als je mij werkelijk eenige harde waarhedten wilt zeggen, dan is het nu het juiste oogenblik!" „Hoe kan ik u de waarheid zeggen, als u mij zoo toespreekt?" zuchtte het jonge meisje ont wapend. „Waarom bent u, die voor mij zoo te gemoetkomend en edelmoedig bent, zoo trotsch en koud tegen „Tegen mijn man? Ik ben niet minder bemin nelijk voor mijn man, dan elke andere Ameri- kaansche het zou zijn, die mooi, rijk en Intelli- gtent was en van zulk een hooge geboorte al» ik. Ik ben van meening, dat onze echtgenooten ge schapen zijn om enorm veel geld te verdienen, en hun vrouwen, om het uit te geven! Luister, lieve Nine. Charlie heeft zeker twee milliard, of misschien wel meer! Een dergelijke opeenhoo- ping van geld zou onverdraaglijk en onverant woordelijk zijn, als ik niet met beide hand" geld uitgaf!" (Wordt vervol r

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3