STADSNIEUWS S LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar j Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Inbraak in Registratie-kantoor De incidenten te Genève DE FRANSCHE KAMER De Paus te Castel Gandolfo De spanning in China BEHANDELING VOOR DE RECHTBANK WOENSDAG 1 JULI 1936 AANRIJDING TE HEEMSTEDE Tusschen auto en rijwiel WERKLOOZENSTEUN TE HEEMSTEDE Geen invoering der Rijksregeling FAILLISSEMENTEN Examen L.O. Nuts-Spaarbank te Haarlem Nuttige handwerken Tusschen de wielen De befaamde film van Vorhaus De kleurenfilms in de mode (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Minister Salengro beantwoordt de sprekers Een slok wiskey, het slot van de film „Tusschen de wielen" Menigte juichte den H. Vader hartelijk toe Japanners eischen het terug trekken der Chineesche troepen uit Fengtai Het Roode Kruis Haarlem Verdachte zegt de zegels te heb ben gekocht van iemand dien hij in een trein ontmoette 2H jaar geëischt Bij den Volkenbond geaccredi teerde journalisten veroor- deelen het optreden der Italianen Het requisitoir „Onvermijdelijk" volgens Italië LiverpoolAmsterdam Luchtlijn wordt heden geopend Nota van Lester aan Greiser CRICKET CRICKET IN ENGELAND Engeland wint de eerste testmatch tegen Br.-Indië met 9 wickets Winkelier overvallen? Politie heeft hem voorloopig vastgehouden Kinderen ontdekten den brand WIELRENNEN NED. KAMPIOENSCHAPPEN Slaats start niet Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. Noodlanding militair vliegtuig ^iiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiini^ NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |inillllllimil!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lll[lll!l!lllllllllllllllllllllllllllllillllll!lll!ll[lll!lllllll!l!lilll| Dinsdagmiddag omstreeks half vier reed de wielrijder K. in de richting Haarlem op de Laan van Rozenburg te Heemstede. Toen hij den Hee- renweg wilde opgaan, kwam uit de richting Bennebroek een auto, die ook met een flinke snelheid in de richting Haarlem reed. De fiet ser werd gegrepen en eenige meters verder op den weg gesmeten, waar hij hevig bloedend bleef liggen. Dr. de Groot verleende de eerste hulp, waar na het slachtoffer naar de Mariastichting werd overgebracht. Door de aanrijding raakte de automobilist even de macht over het stuur kwijt. Een voor bijganger, die aan den overkant van den weg met de fiets aan zijn hand liep, kreeg daardoor ook een klap. Zijn fiets werd vernield en alhoe wel de man over pijn klaagde, kon hij toch naar huis gaan. De politie te Heemstede nam den auto in be slag en onderzoekt de schuldvraag. De gemeenteraad van Heemstede heeft gis terenavond met 7 tegen 8 stemmen het voor ste! van B. en W. om de Rijkssteunregeling voor werkloozen voor het tweede halfjaar 1936 in te voeren, verworpen. Tegen stemden de R. K. raadsleden behalve wethouder dr. Droog en de S.D.A.P.-fractie. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag de volgende faillissementen uit gesproken: Johannes Verdegaal, landbouwer, wonende te Aalsmeer, Zwarteweg 78, „Catharinahoeve". Cu rator mr. H. O. Drilsma te Haarlem. (Afgewezen werd het verzoek tot surséance van betaling van Johannes Verdegaal voor noemd. Bewindvoerder mr. H. O. Drilsma te Haarlem) Joh. G. Scholier, tandheelkundige, wonende te Haarlem, Jansweg 6. Curator mr. J. Deenik te Haarlem. Albert Vos Jr., vischkoopman, wonende te IJmuiden, Kanaalstraat 15. Curator mr. F. A. Davidson te Haarlem. A. Lombar Petri, bakker, wonende te IJmui den, Koekoekstraat 3. Curator mr. A. W. Hel- lema te IJmuiden. J. van Reeuwijk, stucadoor, wonende te Wijk aan Duin, Creutzbergerlaan 20A. Cureer mr. P. Tideman te Haarlem. G. A. Döhring, voorheen vliegenier, thans zonder beroep, wonende te 7. idvoort, Kostver- lorenstraat 94. Curator mr. TV van der Goot te Haarlem. M. H. A. Gouwenberg, caféhouder, wonende te Haarlem, Genera a Cronjéstraat 139. Curator mr. J. Deemk te Haarlem. Reeht^ Commissaris in al deze faillissemen ten. mr. V. M. van Berckel te Haarlem. Oogo'ae"en zijn de volgende faillissementen wegens gebrek aan actief van: G. S. Sanders, bollenkweeker, wonende te Lisse, Rooversbroekpolder. Curatrice mej. mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. G. IJff, reiziger, wonende te Zaandam, Ooie vaarstraat 21. Curator mr. H. H. Riepma te Edam. J. Paay, aannemer, wonende te IJmuiden, Meeuwenlaan 18. Curator mr. L. Ali Cohen te Haarlem. De Handelsvennootschap onder de firma Berg en Paay, gevestigd en kantoorhoudende te Vel- sen, Gerard Doustraat 63. Curator mr. L. Ali Cohen te Haarlem. M. Walraven, handelende onder den firmanaam M. Walraven Co., bloembollenhandelaar, wonende te Hillegom, Veenenburgerlaan 45. Cu rator mr. F. M. Hagemeijer te Haarlem. A. van Tiggelen, wonende te Haarlem, Fne- zenstraat 20. Curator mr. B. E. van Tijn te Haarlem. Geëindigd is het faillissement wegens het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst van: H. Velleman, koopman in confectiegoederen, wonende te Haarlem. Curator mr. W. Veniet te Haarlem. HAARLEM, 30 Juni (Rijkskweekschool) Toegelaten de dames: T. Leunis, P. Woesker, A M. Oosterveld, J. A. Vlieger te Haarlem; A. M. van der Werff te Zandvoort A. de Wilde te Aalsmeer. van Amerongen, P. Baard, G. van Dam, W. H. j. Kroes, W. G- van der Mey, A .Mookhoek, A. van der Ploeg, J. Pooi, C. J. H. Redeker, J. Rolfs, J. Verbaas en G. A. Wubbels. Afgewezen werden 3 candidaten. Aantal behandelde posten 15315 V. j. 13025 Aantal inlagen 9936 v. j. 7852. Aantal terugbetalingen 5379 v j. 5173. Ingelegd f 369.677.92 v. j. f 404.336.91. Terugbet. i 442.696.73 v.j. f 565.572.23, Minder ingelegd f 73.018.81 v. j. minder f 161.235.32. Aantal nieuwe boekjes: 225 v. j. 169. Aantal afbetaalde boekjes 172 v. j. 165. Spaarbflsjes op 30 Juni 1936 in omloop: 3424. Geledigd in Juni 1936: 246 busjes met to taal inhoud van f 3828.70. Aantal verhuurde kluisioketten op 30 Juni 1936: 578. HAARLEM, 30 Juni Geëx. 6 candidaten. Geslaagd de dames: M. S- Eerendsen, J. G. van der Boef, H. A. Dik, W. C. C. Scholten, A. van de Weg en L. Hamstra. Het is alweer maanden geleden, dat wij over de film The last journey hebben geschreven. Destijds was de voorloopige titel van deze film in de Nederlandsche ver taling Zijn laatste rit, die plaats moest maken voor den titel Tusschen de wielen. Na alles wat wij over de film hebben geschreven kun nen we heden kort zijn en bepalen we ons voor de film die thans in première komt, tot een herhaling van onze conclusie van destijds, wel ke ongeveer als volgt luidde: Deze film is als een storm, door een stilte vooraf gegaan en gevolgd. Er ,7't geen spat sentimentaliteit in, geen oogenbn^ verslapping en daar, waar de spanning te sterk dreigt te worden, meldt zich een reeks „notes gaies", op haar beurt weer een overgang naar nieuwe spanningen en sensaties. Met een feillooze zekerheid heeft Bernard Vorhaus <die tusschen haakjes een uitnemend scenario tot zijn beschikking had) de opeensta peling accenten tot een stuivend geheel verbon den. Zijn montage kent perfecte momenten. De sensatie van een vol perron, dat den sneltrein tegen alle verwachtiiig in voorbij ziet razen, is volkomen; de zekerheid, waarmede de wissel wachter, op het juiste oogenblik den wisselboom overhalend, tusschen de springende beelden van twee op elkaar invliegende treinen wordt ge monteerd, is meesterlijk, zooals de gehee'e film van tempo, beeldwisseling, instelling, meesterlijk is. De Engelsche filmindustrie heeft eer van dit werk, al kwam het dan ook, als we ons niet vergissen, tot stand onder de handen van een Duitsch vakman. Reeds met de crimineele film „Thirty nine steps" kwam de Engelsche film voorbeeldig voor den dag. Met „Zijn laatste rit" overtreft zij wellicht de beste Amerikaanse if e films van deze soort. Wij voor ons zagen zelden of nooit een zoo strakke, blijvend boeiende intelligent verzorgde film als deze, die zoo m één adem en zoo rijk aan humor en satyre bin nen zulke klare grenzen wordt afgewerkt. Dit zij voldoende. Uiteraard is deze film, ge zien de sterke spanningen, niet voor kinderen geschikt. Voor anderen echter moge zij een aanbeveling meekrijgen. Uit verschillende landen komen berichten van den aanmaak van gekleurde films. Naar het schijnt zal het komende seizoen een la wine van kleuren over de projectiedoeken bren gen, hetgeen natuurlijk verband houdt met de onvermijdelijke concurrentie. Uit Engeland wordt bericht, dat aldaar een technicolor-atelier in aanbouw is, waar 400 tot 500 menschen arbeid hebben gevonden en aan verschillende films werken. De aanmaakprij- zen stijgen fabelachtig. Naar men meldt wor den de films, die vroeger (dat is in de zwart- wit-periode) veertigduizend dollar kostten, thans met ongeveer 130 duizend dollar betaald, waarbij men dan nog 50 duizend dollar reke nen moet voor den langeren duur der opna men, terwijl ook de zorg aan de costuums meer geld vraagt dan vroeger. Of dit alles ook een verhooging van de en- trée-kosten in de bioscopen ten gevolge zal hebben, zal nog afgewacht moeten worden. PARIJS, 30 Juni. (Reuter) De minister van Einnenlandsche Zaken Salengro beantwoordde hedenavond de sprekers in de Kamer. Hij zette uiteen, waarom de strijdhonden opgeheven wa ren. Na er aan te hebben herinnerd, dat de Francisten telegrammen hadden gezonden aan Primo de Rivera, Mussolini en Hitler, wees de minister er op, dat in de bijeenkomsten der Francisten Tardieu, Herriot. Laval en Flandin werden behandeld als „uitvaagsel", dat de lei der der Francisten, Bucart, had gezegd, dat de Seine hun lijken zou meevoeren en hoe een Francistisch blad had gezegd, dat het land niet zou dulden, dat Blum de regeering zou leiden. Salengro verklaarde, dat de partij der Fran cisten moest worden ontbonden, omdat zij niet ophield een beroep te doen op wanorde en er strijdgroepen op nahield. In een bijeenkomst der Francisten werden zij, die een aanslag op Blum hadden gepleegd, geluk gewenscht. Sa lengro las verder voor uit zijn dossier over de Fransche solidariteit, waarbij sprake is van een zich spoedig bedienen van de wapenen De Kamer heeft haar vertrouwen in de re geering uitgesproken door met 375 tegen 192 van de 567 uitgebrachte stemmen de volgende motie aan te nemen: „De Kamer, de verklaringen der regeering goedkeurend, spreekt in haar het vertouwen uit voor de verzekering der republikeinsche orde door het met vastberadenheid toepassen dei- wetten voor de verdediging van de republiek en gaat, elk amendement verwerpend, over tot de orde van den dag." Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 30 Juni: Hedenavond heeft de bevolking van het lan delijke Castel Gandolfo haar Pauselijken gast opnieuw begroet. Tegen half zeven verliet een stoet van een viertal auto's Vaticaanstad. In den eersten auto zaten de gouverneur van Vati caanstad en de commandant der Pauselijke gendarmerie, in den tweeden de H. Vader met den Opner-kamerheer Mgr. Mella, in den derden de dienstdoende Kamerheeren en in den vierden de Pauselijke lijfarts en de kamer adjudant. Langs den weg door Rome werd de Paus dikwijls herkend en begroet. Te kwart over zeven arriveerde de H. Vader te Castel Gandolfo, waar op het dorpsplein de gansche bevolking verzameld was. Spoedig verscheen de Paus op het balcon van het paleis, luide toe gejuicht door de menigte. Na een oogenblik zichtbaar voldaan op het balcon verwijld te hebben, sprak de Paus over de neergeknielde menigte den zegen uit. Terwijl de Paus heden middag nog de dagelijksche audiëntie van jonggehuwden in het Vaticaan heeft ontvan gen, begint morgen reeds de gewone vacantie- dagorde, die in werkelijkheid weinig van het Romeinsche werkprogram verschilt, daar de Paus in het frissche klimaat der Albano-heuvels zijn werkrooster nauwelijks pleegt in te korten. LONDEN, 30 Juni. (Reuter) Uit Peking wordt aan Reuter gemeld, dat volgens berich ten uit Chineesche bron de Chineesch-Japan - sehe spanning zou zijn toegenomen te Fengtai, het kruispunt van spoorwegen. De Japanners zouden het terugtrekken der Chineesche troe- Bij het onlangs gehouden Ongevallendienst- examen 1936 slaagden van het Roode Kruis Verpleeg-colonne 7 dames: mej. M. G. van Beek, mej. M. M. Bruis, mevrouw M. H. van Houten—De Wilde, mej. A. M. Lodewijk, mevr. E. Mookhoek—Ladue, mevr. G. Verbeek— Günther en mej. E. Werkman. Afgewezen werd 1 candidate. Van de Roode Kruis Transport Colonne slaagden 13 heeren: C. D. van Aanhout, E. De opzienbarende inbraak in de Muntstraat te Utrecht van eenige maanden geleden, waar bij uit een kantoor van de registratie voor een groot bedrag aan zegels van de couponbelas ting werd gestolen, is Dinsdagmiddag behan deld door de Utrechtsche Rechtbank, welke werd gepresideerd door Mr. Havelaar. Het parket, waargenomen door den subsituut Mr. Twiss Quarles van Ufford, had acht ge tuigen gedagvaard. Verdacht van dezen diefstal werd door den veldwachter binnengeleid de 25-jarige stuur man V., te Utrecht woonachtig. Uit de dagvaarding, door den officier voor gelezen, bleek, dat V. zich behalve aan dezen diefstal nog aan verschillende andere strafbare feiten schuldig moet hebben gemaakt. Verd.'s verdediger, Mr. van 't Hof Stolk, wees er in den beginne op, daar naar zijn oor deel, het gerechtelijk vooronderzoek is uitge gaan naar heling en niet naar diefstal. Hierop grondde spr. zijn verzoek tot nietigverklaring van deze dagvaarding. De officier antwoordde hierop, dat in zake heling nooit een vooronderzoek is geopend. Na in raadskamer te zijn geweest, wees de 'Rechtbank het verzoek van den advocaat af. Daarop werd de verd. in verhoor genomen, Hij ontkende de inbraak te hebben gepleegd Eveneens ontkende hij de andere hem ten laste gelegde feiten: verkoop van een hem in huur koop verstrekt radio-toestel en het op crediet koopen van een atlas en een Duitsch woorden boek, door gebruik te maken van een valschen naam Het getuigenverhoor nam daarna een aan- vang. Een inspecteur der Utrechtsche politie heeft den dag na de inbraak, ter plaatse een onder- 2Qgjj ingesteld. Hierbij heef thij o.m. voetafdrukken gevon den. Bij aanhouding van dezen verd., welke aanhouding ongeveer 3 weken later plaats vond, bleek, dat een paar schoenen, bij hem in be slag genomen, den zelfden voetafdruk gaven. De kassier van het kantoor voor registratie gaf eenige inlichtingen over de vermiste ze- Bels. Een politie-ambtenaar werd als deskundige gehoord en legde verklaringen af over de in bc slag genomen schoenen. Deze schoenen hadden gummi-hakken waar op een patroon voorkwam, bestaande uit een ster en eenige strepen. Ook de voetafdrukken in het gebouw aan de Muntstraat gevonden, vertoonden dit patroon. Een onderzoek, onder het personeel ingesteld, b^sef zonder resultaat. Geen daarvan bleek schoenen met deze hakken te dragen. Vervolgens werd een persoon gehoord die V. een radio-toestel heeft geleverd. Op V.'s ver zoek werd besloten, dat in gedeelten zou wor den afbetaald. Een 45-jarig koopman uit Utrecht zeide van den vercl. een Philipsradiotoestel te hebben ge kocht voor ƒ38.50. Dit was van hetzelfde type als V. van den vorigen getuige in huurkoop betrokken had. Deze getuige heeft van den verd. ook plak- ztgels ontvangen. President (tot verdachte): „Hoe kwam U daaraan?" .Verdachte: „Gekocht P pen uit deze stad hebben geëischt binnen 24 uur. Een detachement Japansche troepen, ko mende uit Toengjau, de hoofdstad van Oost- Hopei, zou te Fengtai zijn aangekomen. De president van den politieken raad van Hopei en Tsjahar, generaal Soeng Heh Yoean, is ijlings naar Peking vertrokken. Het 29ste Chineesche leger zou bereid zijn de Japansche eischen te weerstaan. Domei meldt uit Kanton, dat afdeelingen van het Kwangsi-leger Kiyan in Hoenan heb ben bezet na een gevecht met regeemigstroe- pen, President: „O juist. Van gen onbekende ze- kei?" Verdachte: „Och, een onbekendeeen rei ziger uit den trein!" Officier: „Eerst hebt u verklaard ze op het postkantoor te hebben gekocht en later zou u ze weer bij de registratie hebben opgedaan! Verd: „Dat zijn politieverklaringen!" Officier- „De politie is hier betrouwbaar!" Verd.: „De politie stond met dwangmiddelen klaar om' mij die verklaringen te doen afleg gen." De boekhandelaar die verd. woordenboek en atlas had verkocht werd dan voorgeroepen. Hij getuigde o.m., dat hij V. voor een student heeft gehouden en het gevraagde op crediet verstrekte in het vertrouwen, dat hij het geld dra zou ontvangen. Nadat twee bedienden van den boekhande laar en diens boekhouder nog waren gehoord, werd de inspecteur van politie nogmaals naar voren geroepen. Op een desbetreffende vraag vaii den president zeide deze getuige, dat verd. in het geheel niet door de politie is bedreigd noch op andere wijze in het nauw gedreven is De officier van Justitie nam hierop requisi toir Spr. achtte het wettig en overtuigend bewijs voor den diefstal zoowel als voor de verduiste ring en de oplichting bewezen. Hij eischte 2y, jaar met aftrek van preven tief. Mr. van 't Hof Stolk, zijn pleidooi aanvan- ger.ü, zeide, dat onmogelijk het feit, dat ver dachte een aantal plakzegels verhandeld heeft, uit kan wijzen dat de bewuste diefstal waarbij zegels ter waarde van duizenden en duizenden guldens gestolen zijn, door V. moet zijn ge pleegd. Wat de bewuste voetafdrukken betreft, ook hieruit kan, naar het oordeel van pleiter het wettig en overtuigend bewijs niet worden op gebouwd. Beide andere ten laste gelegde feiten zouden, volgens spr., enkel kunnen worden onderge bracht onder de rubriek flesschentrekkerij. Resumeerend kwam pleiter tot vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. GENEVE, 30 Juni. (Reuter.) Na de ern stige incidenten, welke tijdens de open bare zitting van de Volkenbondsassemblëe ZÜn veroorzaakt door een groep Italianen, beeft het comité der internationale vereeni- ging van bij den Volkenbond geaccrediteer de journalisten de volgende motie goed gekeurd: Het comité betreurt en veroordeelt het ge drag van een. groep Italiaansche journalisten, die de meest elementaire regelen van hun be- roepswaardigbeid hebben vergeten en hevige in cidenten hebben veroorzaakt, welke in de ge schiedenis van den Volkenbond zonder weerga zijn. Het comité heeft de voldoening te kunnen constateeren, dat geen hunner deel uitmaakt der vereeniging. Het comité acht het niettemin zijn plicht namens de persvereeniging zijn verontschuldi gingen aan te bieden aan Z. M. den Keizer van Abessinië en aan den president der zestiende Assemblée. Dit doende heeft het comité de zekerheid de tolk te zijn van alle journalisten van alle lan den, die het werk van den Volkenbond volgen. Deze motie was ge teekend: Robert Dell. De Italiaansche journalisten, die den Negus hebben uitgefloten op het oogenblik, dat deze het woord zou nemen en van wie enkelen hem scheldwoorden toeriepen, werden direct gear resteerd door de politie, die daartoe door den president der Assemblée was gemachtigd. Zij werden per taxi 'naar het hoofdbureau van po litie overgebracht. De leider van het politieke departement van de Zwitsersche regeering, Motta, die de ver gadering bijwoonde, werd op de hoogte gehou den van het optreden van de politie, Bova Scopa, de officieele vertegenwoor diger van de Italiaansche regeering bij den Volkenbond heeft tegenover den vertegen woordiger van Havas verklaard: deze inci denten waren onvermijdelijk. Degenen, die ik de laatste drie dagen heb gesproken, heb ik cr allen voor gewaarschuwd, zoowel lei ders van den Volkenbond als delegatie leiders. Het was inderdaad onbegrijpelijk, aldus Bova Scopa, dat na de verzoenende nota der regee ring te Rome de president van de Volkenbonds vergadering het woord heeft gegeven aan hem, die beweert de vertegenwoordiger van Abessiniö te zijn, die zijn land in den steek iiet, die zijn hoofdstad in brand liet steken en de staats kassen medenam. Het bloote feit van deze in terventie beteekende in onze oogen een provo catie. Wat te zeggen van de rede zelf, behalve dan, dat het voor ons een plompe grap was. Wat dan ook oetreft mijn landgenooten, onder wie er zijn, die in Afrika hebben gestreden, konden zij nalaten hun verontwaardiging uit te roe pen? Italië zal hun houding billijken. Wij vragen de openbare meening het incident objectief te beoordeelen en zich voor iedere overdrijving te wachten in het belang zelf van hetgeen in do Fransch-Italiaansche betrekkingen nog kan worden gered. winkelier, wiens bewustzijn spoedig terugkeer de. Deze verklaarde dat twee mannen den winkel waren binnengekomen en hem over vallen en tegen den grond geslagen had den. Volgens zijn verklaring zouden deze man nen den brand gesticht hebben. Inspecteur Grootheest van het bureau Ade- laarsweg, die een zeer uitgebreid onderzoek in stelde, vond in de verklaring van den winke. lier en de wijze waarop de brand was uitge broken, aanleiding den man voorloopig tot nader onderzoek aan het bureau Adelaarsweg te houden. De politie is van meening dat de verschillende verklaringen niet geheel kloppen. Ook een signalement van de mannen, die den winkelier zouden hebben overvallen, was zeer vaag. Het onderzoek wordt krachtig voortgezet. Op het gemeentelijk vliegveld van Liverpool landde Dinsdagavond omstreeks vijf uur het Fokkertoestel de Duif. In het vliegtuig bevonden zich de directeur van de K. L. M„ de heer A. Plesman, en de chef van de afdeeling handel dier maatschappij, de. heer De Vries, de heer Farey Jones, direc teur van de British Continental Airways, en captain Spry Leverton, vertegenwoordiger der K. L. M. op Croydon. Hedenochtend zal ditzelfde toestel via Doncas- ter naar Schiphol vliegen en met deze vlucht de nieuwe lijn LiverpoolDoncasterSchiphol openen. Door deze nieuwe lijn zal het mogelijk wor den om bijvoorbeeld in een dag van Liverpool naar Berlijn, Kopenhagen, Oslo, Parys of Stockholm te vliegen. WARSCHAU, 30 Juni (Reuter). De Hooge Commissaris van den Volkenbond te Danzig, Lester, heeft een nota gezonden aan den se naatspresident Greiser, waarin hij diens hou ding vraagt ten aanzien van den jongsten aan val van den leider der N. S. D. A. P., Forster, op den vertegenwoordiger van den Volkenbond. Greiser heeft nog niet geantwoord. Dinsdagmorgen scheen van spelen aanvan kelijk niets te kunnen komen. Eerst tegen 12 uur verbeterde de weersgesteldheid en om kwart over drie kon de wedstrijd uitgespeeld wor den. De Britsch-Indiërs stonden in de 2de in nings op 80—7 met den Maharadja Kumar en Palia aan bat. Reeds na 2 runs verdween de captain fraai door Mitchell op Verity gevangen. Robins werd spoedig door Allen vervangen en met succes, want op 90 deed Hardstaff op short leg een prachtvang op Allen's bowlen, waardoor C. S. Nayudu kon gaan. Drie runs later viel het laatste wicket, dat van Palia, c. Leyland. b Verity. Allen, die in totaal 10 wickets nam voor ca. 7 runs per stuk, had voor een belangrijk deel de hand in de lage totalen der Indiërs. Verity nam in totaal 6 wickets voor 68 en Robins de rest. Het fielden der Engelschen en het wicketkeepen was uitstekend geweest. Na de scores van Br.-Indië 143 en 93 stond Engeland voor de taak om 107 runs te moeten maken. Om 4 uur trokken Mitchell en Gimblett naar de wickets. In de eerste over valt reeds het 1ste Engelsche wicket, wanneer Mitchell een snel opkomenden bal in de handen van Merchant speelt. De Indiërs Amar Singh en Nissar, die moeite met het gladde veld reeft, bowlén weer goed, evenals Johangir Khan. Gimblett en de amateur Turnbull laten dan schitterend batten zien en de aanvai wordt vol komen overmeesterd. Tiental na tiental ver schijnt op het scoringbord en na 5 kwartier spelen slaat Gimblett de winninghit. Gimblett 53 en Turnbull 49 not out. Engeland wint met 9 wickets. Dinsdagavond brak een brandje uit in een woning achter den sigarenwinkel in perceel Kamperfoelieweg 33 te Amsterdam, waarvan de oorzaak tot heden nog niet is vast gesteld. Om kwart over vijf ongeveer be merkten buren vlammen in de woning, die achter den winkel gelegen is. Aanstonds dron gen zij binnen, waar zij den winkelier bewus teloos aantroffen. Enkelen droegen hem naar buiten, terwijl anderen terstond den strijd te gen het vuur aanbonden. Ook de brandweer van den post Plaatijzerweg werd gealarmeerd. Met een tuinslang op de waterleiding waren de omwonenden er inmiddels vrijwel reeds in geslaagd het vuur, dat vermoedelijk in een boekenkast ontstaan is, in de kiem te smoren. Eenig meubilair was door het vuur vernield. De winkelier keerde spoedig tot het bewust zijn weer, zoodat het tijdig ingrijpen de gevol. gen van den brand tot een betrekkelijk kleine schade heeft beperkt. Nader vernemen wij, dat twee kinderen den brand ontdekten en een paar passeerende burgers waarschuwden. Men vond bij het open duwen van de winkeldeur den winkelier liggen op den drempel van de kamer, waarin de brand was ontstaan. Nadat zij snel met den man het perceel yerlaten haddien, hielpen zij den Naar wij vernemen, zal de Waalwijker Slaats, die Donderdag achter groote motoren zou de- buteeren, niet starten in de Nederlandsche kampioenschappen. Slaats deelde ons mecle, dat hij door het groote aantal wedstrijden, dat hij de laatste weken met Pijnenburg moest rijden, geen gelegenheid had gehad achter den motor te trainen. Ook is het daarvoor benoodigde materiaal nog niet gereed. Slaats heeft daarom besloten zich voor de stayerswedstrijden terug te trekken en zijn debuut tot later uit te stellen. Wel zal hij starten in de sprint- en achter volgingskampioenschappen. Gistermiddag te half twee heeft 'n twee persoons Duitsch militair vliegtuig, D-I.U. U.K., komende van Hamburg, een noodlan ding gemaakt te Oude Schilp onder Roode- school, gemeente Uithuizermeeden, in den polder op een stuk vlasland van den heer J. Havinga. De bestuurder, die, volgens zijn verklaringen, den koers was kwijtgeraakt, had een heelen tijd boven Roodeschool zeer laag gecirkeld en is ten slotte gedaald, waarbij het toestel den neus in den grond boorde en ernstig werd be schadigd. De piloot, die gewond werd aan hoofd en handen, is door dr. G. B. Luteijn verbonden. Het toestel werd door den burgemeester van Uithuizermeeden in beslag genomen en zal ge demonteerd worden. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4