DE SANCTIES HEBBEN HUN DOEL GEMIST De incidenten te Genève Het nieuws van heden Nieuwe Encycliek te verwachten De politie in het Derde Rijk DE NEUTRALE STATEN BIJEEN VERKLARING VAN EDEN IN DE ASSEMBLÊE 1 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 2 JULI 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20026 Minister Al fieri uit zijn sympathie voor het optreden der journalisten Een felle aanval op Titoelescoe Italië verontwaardigd over Titoelescoe's woorden Journalisten op vrije voeten gesteld Vliegtuig neergestort in België Twee inzittenden gedood Verklaring van Hitier te verwachten? Haar reorganisatie een zéér belangrijke gebeurtenis Poolsch minister bezoekt Danzig Volkenbondsstatuut moet her vormd en de sancties doelmatiger wor den gemaakt Phenen Het Weer Onder de huidige omstandigheden zou slechts een militaire actie resultaat kunnen hebben Volkenbondspact moet versterkt worden Staking te Antwerpen breidt zich uit Zeelieden eischen loonsverhooging Daladier in de leger- commissie Locarno-mogendheden half Juli bijeen? DE OVERSTROOMINGEN IN JOEGOSLAVIË Britsche legatie blijft te Addis Abeba Sir Sydney Barton verklaart dat Abessinië zich niet heeft onderworpen Noodweer vernielt brug Trein verongelukt NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ïngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 1 Juli. (Stefani). De mi nister van Pers en Propaganda, Al- fieri, heeft aan de te Genève gear resteerde Italiaansche journalisten een telegram gezonden, waarin hij uiting geeft aan zijn sympathie voor hun optreden en zijn solidariteit met hun houding. De procureur-generaal te Genève, Cornu, heeft geweigerd, den permanenten secretaris generaal der Italiaansche delegatie. Bova Scopa, toestemming te verleenen een bezoek te brengen aan de Italiaansche journalisten, die in de gevangenis van Saint Antoine zijn op- Besloten. De Italiaansche consul-generaal te Genève, Spachel, heeft aan de regeering te Rome een rapport over de incidenten gezonden en tele fonisch met den Italiaanschen gezant te Bern Besproken. Deze laatste heeft vanmorgen een onderhoud gehad met Bondsraad Baumann, den chef van het Bondsdepartement van Justi tie en politie. De Italiaansche journalisten mogen geen be zoek ontvangen maar zijn vrij hun maaltij den zelf te bestellen en tezamen te gebruiken Alle bladen, aldus seint het Italiaansche nieuwsbureau Stefani, maken met groote ver ontwaardiging melding van het gezegde van Titoelescoe, den Roemeenschen minister van Buitenlandsche Zaken, die de 10 Italiaansche journalisten, die den „slavenhandelaar Tafari" hebben uitgefloten, „wilden" heeft genoemd. Dezen meneer Titoelescoe, schrijft de ,,Gior- hale d'Italia" zal het Italiaansche volk zich herinneren als den vertegenwoordiger ven een mentaliteit, die nog beneden het peil van de hegermentaliteit staat. „Jaag de wilden weg" schreeuwde gisteren te Genève in zijn haat tegen Italië de Roe meensche minister van Buitenlandsche Zaken. Deze woorden zullen in de herinnering en bij he daden der Italianen in de komende maan- hen en jaren niet verloren gaan. Uit hetgeen de „Lavoro Fascista" schrijft, citeert Stefani: Kiezende tusschen de Ita liaansche wilden en een diefachtigen en moordlustigen neger, heeft Titoelescoe de voorkeur gegeven aan den Abessiniër, om de eenvoudige reden, dat de Italianen blan ken zijn, en Titoelescoe en Tafari kleur lingen. Titoelescoe, een halve Aziaat, een kruising van minderwaardige rassen, bij wien een Westersch vernisje de gekleurde afkomst zeer slecht bedekt, heeft zijn bloed laten spreken. Na een demarche van den Italiaanschen gezant te Bern, die vandaag een onder hond heeft gehad met Motta, den leider van het federale departement voor poli tieke aangelegenheden, zouden de gisteren gearresteerde journalistten vanavond op vrije voeten zijn gesteld. Zij zullen niet strafrechtelijk worden vervolgd, maar er zullen administratieve maatregelen tegen hen worden genomen, met name definitieve of tijdelijke verwij dering uit Zwitserland. BRUSSEL, 1 Juli. Twee officieren van het iweede luchtvaartregiment, te Bierset, die met sen bombardementsvliegtuig waren opgestegen, siin met hun toestel neergestort en om het leven gekomen. Het toestel bevond zich op een hoogte van WO meter boven de vlakte van Fooz, dicht bij het vliegveld Bierset, toen het plotseling om laag stortte Luitenant Delraye, die het vliegtuig bestuur de, was op slag dood. De waarnemer, luite nant Frederick, werd zwaar gewond uit de Wrakstukken van de machine geborgen. Hij bezweek echter tijdens de overbrenging naai net militaire hospitaal. BERLIJN, 1 Juli. (Reuter). Naar hier alge meen aangenomen wordt zal Hitier binnen kort een verklaring afleggen aangaande de buitenlandsche politiek. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat de Rijkskanselier deze uiteenzetting zal uitstellen tot na de Olympische Spelen. Onze Rorneinsche correspon dent seint ons d.d. 1 Juli: Naar verluidt, is eerstdaags de publicatie te verwachten van een Pauselijke encycliek, die verschillende practische punten van Katholiek belang in de hui dige samenleving behandelt. Het Pauselijk document, dat betrek kelijk kort is en een bij uitstek practisch karakter draagt, houdt zich o.a. bezig met het vraag stuk van de film. De reorganisatie van de politie als gevolg van de benoeming van Himmler als algemeen chef, beteekent een van de belangrijkste ge beurtenissen op het gebied van de binnenland- sche politiek, die den laatsten tijd zijn voor gevallen, aldus lezen wij in de Times. De politie is thans in twee groote groepen verdeeld: de geüniformeerde politie en de politie van burgers. Chef van de eerste groep is generaal Dalüge, chef van de tweede groep is Reinhard Heydrich, die beschouwd wordt de eigenlijke leider van de geheime staats politie te zijn geweest naast Himmler en die ook een groote rol heeft gespeeld bij de schoonmaak" door de S. S. op 30 Juni 1934. De reorganisatie maakt, dat generaal Goering als minister-president van Pruisen zelf in naam geen invloed meer heeft bij zaken van de politie. Tot nu toe stond Himmler nominaal onder Goering voor zoover hij de leiding had van de Pruisische staatspolitie. Generaal Dalüge is een zeer goede vriend van Goering. De feiten zijn dus zoo, dat Himmler, die be schouwd wordt een lid te zijn van den extre- mistischen linkervleugel van de nazi-partij, niet alleen volledige vrijheid krijgt en bevrijd wordt van de contróle door Goering in zaken betreffende de Pruisische politie, maar ook een rang hooger is komen te staan dan de protégé van Goering, Dalüge. De eenige troost, die er over blijft voor wat men de groep van Goering zou kunnen noemen, is dat niet Heydrich, maar Dalüge de plaats vervanger van Himmler zou zijn, wanneer deze afwezig is. Men gelooft dat deze benoeming van Himm ler een logische stap is tot zijn verheffing tot minister van binnenlandsche zaken. De tegen woordige minister van binnenl. zaken, Frick, die al wat ouder begint te worden, moet al sinds eenigen tijd uiting gegeven hebben aan de hoop, dat hij binnenkort met pensioen zou kunnen gaan of een andere functie krijgt, die veel belangrijker is dan die, welke hü nu be kleedt, maar minder drukkend. De politie te Genève nam bij een brug een ketting in beslag en een plakkaat, waarop vermeld stond: „Slavenkettingdoor den Negus als herinnering achtergelaten" WARSCHAU, 1 Juli. (Reuter.) De Poolsche minister van Handel en Industrie, Roman, die een bezoek brengt aan Danzig, werd toegespro ken door Senaatspresident Greiser, die ver klaarde, dat alle geschillen, welke in de laatste jaren tusschen Polen en Danzig waren gere zen, rechtstreeks, zonder bemiddelaar, werden opgelost. Roman antwoordende, wees er op zelf voor stander te zijn van direct contact in de Poolsch -Danziger kwestie, maar dat hij toch niet de roi kon verwaarloozen der instellingen, welke bij het statuut van Danzig zijn voorzien. GENèVE, 1 Juli. (Reuter). De vertegen woordigers der z.g. neutrale mogendheden zijn vandaag in conferentie bijeengekomen. Aan het einde der besprekingen werd een communiqué uitgegeven, waarin overeenstem ming geconstateerd wordt ten aanzien van het feit, dat de verscherping van den internatio nalen toestand en de gevallen, waarin van ge weld gebruik gemaakt werd, in de neutrale staten twijfel hebben doen rijzen over de vraag, of de omstandigheden, waarin zij de verplich tingen aanvaard hebben, die in het handvest vervat zijn, nog in bevredigende mate bestaan. Vastgesteld wordt, dat de bepaling ten aan zien der bewapeningsvermindering doode let ter is gebleven. De neutrale mogendheden erkennen de nood zakelijkheid van wijziging van het handvest of van zijn toepassing en leggen er den na druk op, dat zij bereid zijn, amendementen op het pact te bestudeeren. Zij zijn echter van meening, dat het beste zou zijn, een procedure te aanvaarden, waarbij richtlijnen voor de toepassing van het handvest worden vastge legd, zoodat de preventieve werkzaamheid van den Volkenbond versterkt zal worden Zoolang het handvest in zijn geheel slechts op onvolledige en inconséquente wijze wordt toegepast, zijn de neutrale mogendheden ver plicht, daarmede rekening te houden bij de toepassing van artikel 16. Op alle gebieden der economische politiek moet de activiteit van den Volkenbond, die in zekere mate door de laatste crisis verlamd is, worden hervat. Bovenstaand communiqué wordt aldus uit gelegd, dat de neutrale mogendheden weige ren deel te nemen aan welke andere sancties ook, tenzij het Volkenbondshandvest hervormd wordt en de sancties doelmatiger worden ge maakt. Dp den GrebbeDcrq VERWACHTING: Zwakke tot matigen, Zuideljjke tot Zuid-Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, regen- buien met kans op onweer, iets koeler. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: weinig 1 p verandering. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De mijnwerker Schmidt kon na acht dagen en nachten gered worden uit de mijngang, waarin hij door instorting was begraven. Door een buis kon hem voeding worden verstrekt, zoodat hij na zijn redding nog op krachten was, bij de verwelkoming door zijn moeder en zijn zoontje GENèVE, 1 Juli. (Reuter). In de vanmiddag gehouden vergadering van den Volkenbond kwam de ge delegeerde der Unie van Zuid Afrika, De Water, het eerst aan het woord. Hij bevestigde de gehecht heid zijner regeering aan de begin selen van den Volkenbond en ver klaarde, dat de Unie van Zuid Afrika steeds bereid zal zijn de col lectieve actie te handhaven. De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Eden, die vervolgens aan het woord Voor den aanvang der paardenrennen om den grooten prijs van Parijs, begaven zich talrijke dames op de baan, om het kiesrecht voor de Fransche vrouwen te propageeren ANTWERPEN, 1 Juli. (A. N. P.) Thans is ook onder de Belgische zeelieden een staking uit gebroken. Vanmorgen hebben officieren en manschappen geweigerd aan te monsteren voor Belgische schepen. Zij eischen loonsverhooging en betere ar beidsvoorwaarden. Ook onder het trampersoneel te Antwerpen kan elk oogenblik een staking uitbreken. Er worden een loonsverhooging van 15 pro cent en tal van verbeteringen in den dienst geëischt, terwijl de directie van de tramweg maatschappij verklaart, dat een verhooging der loonen met 5 procent reeds tot een deficit zou leiden. PARIJS, 1 Juli. (Reuter). De minister van Landsverdediging, Daladier, heeft in de leger- commissie verklaard, thans tegen een verkorting van den militairen dienst te zijn. Hij zette uit een, dat de troepen, welke op het oogenblik het versterkte N.-Oostelijk gebied bezetten 160.000 man sterk zijn, hetgeen voldoende is om de vei ligheid der grens te kunnen verzekeren door een bezetting der versterkingswerken. Het'is de bedoeling het kader van het leger te democratiseeren door het mogelijk te maken, dat de manschappen tot verschillende rangen opklimmen. Hij zal spoedig stemming vragen over het wetsontwerp inzake de nationalisatie der oor logsindustrieën. PARIJS, 1 Juli. De speciale correspondent van de „Paris Soir" meldt uit Genève, dat het plan bestaat op 14, 15 en 16 Juli te Brussel een con ferentie te beleggen der aan het Locarnopact trouw gebleven landen, met of zonder Italië. BELGRADO, 1 Juli. (Stefani). Er is een in schrijving geopend ten bate van de slachtoffers der overstroomingen te Zagreb (Agram), waar het water gisteren een hoogte van twee meter bereikte. Overal in Joego-Slavië duren de onweders en overstroomingen voort. De schade is enorm, doch dooden zijn gelukkig niet te betreuren. kwam, verklaarde: Wij hebben gisteren ge luisterd naar het beroep van den Keizer van Abessinië. De waardigheid, waarmede hij zich tot ons richtte moet bij ieder onzer sympathie hebben gewekt. De omstandigheden waren voor allen pijnlijk. Toch zijn wij er ons allen van bewust, dat de economische maatregelen, welke wij hebben genomen, hun doel hebben gemist. Indien de Britsche regeering eenige reden zou hebben gehad te gelooven, dat het handhaven der bestaande sancties of de uit breiding met nieuwe sancties de pos.tie van Abessinië zou hebben hersteld, dan zou zij een dergelijke politiek hebben bepleit. Maar onder de tegenwoordige omstandighe den zou slechts militaire actie resultaat kun nen hebben en ik kan niet gelooven. dat een dergelijke actie in overweging zou kunnen worden genomen. De Britsche regeering ge looft niet, dat de Volkenbond de verovering van Abessinië zal kunnen erkennen. Met groote belangstelling verklaarde Eden te hebben geluisterd naar hetgeen Blum heeft gezegd over de pogingen het prestige van den Volkenbond te herstellen. Namens de Britsche regeering kon Eden Blum de verzekering ge ven van volledige medewerking. Het ideaal der collectieve veiligheid brengt de idee van militaire maatregelen mede. Indien een dergelijk ideaal thans niet kan worden bereikt, ben ik het eens met Bium, dat in een zwaar bewapende wereld de moeilijk heden om een dergelijk ideaal te bereiken, zul len toenemen. Spr. achtte het noodig dat eenige voorbereidende besprekingen werden gehouden over de toekomst van den Volken bond en hij stelde derhalve voor, dat deze kwestie pas in de September-vergadering ter sprake zal worden gebracht. Eden besloot met zijn trouw te bevestigen aan de Volkenbonds beginselen. Na Eden sprak Litwinof. Hij bevestigde, dat de houding van zijn regeering in het Ita- liaansch-Abessinisch conflict slechts werd in gegeven door de eerbiediging van de bij het pact aangegane verplichtingen. Het is in dezen geest, dat zijn regeering zal samenwerken bij den art>eid der coördinatie-commissie. Men zou ernstiger maatregelen onder oogen hebben moeten zien, indien zekere staten be reid zouden zijn geweest een militaire poging te ondernemen. Aangezien zulks niet het geval is geweest, aldus Litwinof, was het nutteloos verder de sancties toe te passen. De Volkenbond is dus niet in staat geweest de territoriale integriteit en politieke onafhan kelijkheid van een zijner leden te verzekeren, doch artikel 16 geeft den Bond machtige wa penen, welke hij niet gebruikte. De afzijdig heid van zekere mogendheden veroorzaakte de mislukking der toepassing van het pact. Het pact is niet volkomen, het bevat onduidelijk heden en vaagheden. Men moet het niet her vormen, maar het preciseeren, het versterken, met name door een goede definitie van het begrip aanvaller. Men moet niet raken aan artikel 16 De economische sancties moeten verplicht zijn voor alle Volkenbondsleden. In een idealen Volkenbond zouden mili taire sancties eveneens verplicht moeten zijn. Indien wij dit ideaal van internationa le solidariteit niet kunnen bereiken, moeten wij ieder continent versterken, bijv. door een net van regionale pacten, waarvoor bij zondere groepen staten bepaalde gebieden tegen iederen aanvaller zouden moeten ver dedigen. In dezen geest zou ik, aldus Lit winof, een versterking van het pact onder oogen willen zien. Hij juichte het door den eersten gedelegeerde van Frankrijk uiteen gezette program toe, dat in zeer ruime mate met zijn eigen meening in overeenstem ming is. Litwinof vervolgt met te bevestigen, dat de Sovjet-Regeering geheele ontwapening nog steeds den besten waarborg voor den vrede vindt, maar zoolang deze maatregel niet is aanvaard, kan men niets anders doen dan den Volken bond versterken, hetgeen kan gebeuren zonder het principe der collectieve veiligheid prijs t-e geven. Den Volkenbond moet nieuw leven wor den gegeven, dat is meer dan ooit noodzakelijk. Na Litwinof deelde de voorzitter, Van Zee land, mede, dat morgen twee vergaderingen zullen worden gehouden. De Assemblee zal Vrij dag haar zitting kunnen beëindigen. Nieuwe Encycliek te verwachten, waarin eenige praktische punten van katholiek belang in de huidige samenleving worden behandeld. De Italiaansche minister van Pers en Propa ganda verklaart zich solidair met het optreden der journalisten te Genève. De Italianen zijn Woensdagavond op vrije voeten gesteld. Eden verklaart te Genève, dat de sancties hun doel hebben gemist. De neutrale staten verklaren zich voor herzie ning van het handvest van den Volkenbond. Locarno-mogendheden half Juli bijeen? Staking te Antwerpen breidt zich weer uit. Twee dooden bij vliegongeluk in België. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp in. zake bestuurshervorming in Ned.-Indië aange nomen. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen. Regeling betreffende handelsbetrekkingen tus- schen Nederland en Hongarije geteekend. De nieuwe luchtlijnen LiverpoolDoncaster— Amsterdam en StockholmAmsterdam geopend. Bij zwaren brand te Raamsdonk zijn viel wo ningen vernield. New Yorksche Beurs: Opening gedrukt, slot onregelmatig. Verkeerd begrijpen Verkeerd begrijpen heeft al veel kwaad gedaan. Daarom moeten de menschen die goed willen het vaste voornemen maken om de juiste be doeling van woorden en handelingen te verstaan. We zouden al een heel eind in de goede richting opschieten wanneer we met zorg onze woorden wikten en wogen, doch daarentegen de woorden van anderen niet met een zekere muggenzifterij beoordeelden. We moe ten er de juiste bedoeling achter zoe ken waarmede ze werden uitgespro ken. Wees voor u zelf dus streng maar voor anderen soepel. Zoek niet overal kwaad en boos opzet achter! Er zou heel wat onpleizierigheid uit de we reld verdwijnen, indien we minder achterdochtig waren, minder achter uitlatingen van anderen kwade be doelingen zochten. We kunnen het ons zelf en anderen op die manier heel icat gemakkelijker maken! RAMSGATE, 1 Juli. (Reuter) Bij aankomst alhier heeft sir Sydney Barton verklaard, dat de veronderstelling, dat de Britsche legatie of een deel der Britsche legatie te Addis Abeba zou worden teruggetrokken, onjuist is. Tijdens de afwezigheid van Barton treedt zijn secre taris Roberts als zaakgelastigde op. Gevraagd naar den tegenwoordigen toestand van Abessinië zeide Barton, dat de toekomst van Abessinië een kwestie is, welke slechts in Europa kan worden geregeld. Slechts een ge deelte des lands is door Italiaansche troepen bezet. Het land als geheel heeft zich niet onder worpen. SAN MARCOS, 1 Juli. (Reuter). In den af- geloopen nacht is een verschrikkelijke wolk breuk losgebarsten, waardoor een brug werd weggespoeld. Een goederentrein van den Mis souri-pacific verongelukte, waarbij de stoker onder de puinen bedolven werd. Er kwamen zulke ontzaglijke hoeveelheden regenwater neer, dat in korten tijd het riviertje Blanco niet minder dan 20 voet wies. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 753 yorigje stand: 753.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1