Het vergeefsch beroep van den Negus Opening nieuwe A.V.R.O.-studio De Jonge Werk man GEEN REHABIL/TA TIE VAN ITALIË DE PAUS BETUIGT ZIJN DANKBAARHEID NAAR VALKENBURG EN DOOR DUITSCHLAND NAAR DE ARDENNEN DONDERDAG 2 JULI 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De verklaring van Sir Sydney Barton Engelsche Kunst De Hertog van Devonshire zendt beroemde Reynolds-portretten Katholieke Bediendenbond Voor de verknochtheid van de Nederlandsche katholieken JEROEN BOSCH' WERK Noord-Nederl. Primitieven MAISCULTUUR IN ONS LAND Zal zij zich kunnen handhaven? MOEILIJKHEDEN IN DEN GRENSHANDEL Oplossing is nog niet bereikt Volksbond tegen drankmisbruik Onderscheiding Opvoering „Joseph in Dotan" Dan te Bevolkingsboekhouding Vaste commissie van advies geïnstalleerd Luxemburg, het schoone Moezeldal en Trier AANMELDING ZOO SPOEDIG MOGELIJK!! Centraal adres der Vereen. Katholieke Pers Ir. M. H. Damme, directeur-gene raal der P. T. T. verricht de officieele plechtigheid De heer Vogt geridderd Rede ir. Damme De nieuwe Gouverneur- Generaal Gewijzigd vaarplan M. S. „Johan van Oldenbarnevelt" VER. VAN DIRECTEUREN MAATSCH. HULPBETOON Algemeene vergadering te Den Bosch Loodgieters- en fitterspatroons Unaniem prijst het Nederlandsch Episcopaat den apostolischen arbeid van dit jeugdwerk Bij lustrum en congres GEBEDSACTIE tegen de WERKLOOSHEID R. K. Bond voor Groote Gezinnen Zooals te verwachten was, heeft niet al leen de officieele Italiaansche vertegen woordiger bij den Volkenbond Bova Bcopa, maar ook geheel de Italiaansche pers Zich met het wangedrag der Italiaahscne jour nalisten, die den Negus In de Volkenbondsver gadering voor „moordenaar". slavenjager" en ..bandiet" uitscholden, vereenzelvigd. Erg ver standig is dat niet, want het aanzien van Italië en de waardeering voor de aldaar heerschende mentaliteit zullen door zulk een houding aller minst bevorderd worden. Italië, dat in een hota aan den Volkenbond weer zijn diensten aan het samenwerking behoevende Europa heeft aangeboden, had zich beter van elke manifes tatie tegen den immers volslagen overwonnen en dus niet meer gevaarlijken negus kunnen onthouden, temeer, daar het van te voren toch feeds vast stond, dat diens pathetisch, maar klemmend beroep op den Volkenbond practisch Onverhoord zou blijven. Het lijdt geen twijfel meer, dat de sancties Zullen worden opgeheven en Abessinië wordt prijsgegeven aan den machtsgreep van den Veroveraar. Dezen keer triomfeeren dus macht en geweld over 't recht en de pogingen welke men zal trachten aan te wenden om in de toe komst 'n dergelijken bedroevenden en vr-r on trus tenden gang van zaken te voorkomen, bieden 'n Weinig hoopvol uitzicht, omdat ondanks alle camoufleerende idealistische en principieele be- toogen het meest kortzichtige egoïsme bij den huidigen stand van onze sublieme internatio nale cultuur nog altijd den doorslag geeft Het eenige, waarin de Volkenbond en zijn groot mogende leden den moed zullen hebben Italië te trotseeren, zal bestaan in het niet officieel erkennen van het wederrechtelijk met geweld veroverd bezit, al zal men deze niet-erkenning Wel niet in een uitdrukkelijke resolutie nog eens durven vastleggen, en in het niet herzien Van het vonnis, waarbij Italië indertijd door meer dan vijftig Volkenbondsstaten als „aan valler" werd veroordeeld. Italië zal dus moreel hoch juridisch worden gerehabiliteerd, al zal men het ook rustig in het bezit laten, dat het zich in strijd met de internationale rechtsbe ginselen en de vrijwillig aanvaarde verdragen heeft toegeëigend. Van den anderen kant zul len dezelfde mogendheden alles in het werk stellen om het verdragschendende Italië, dat blijk heeft gegeven van een mentaliteit en een rechtsopvatting, welke het collectieve veilig heidssysteem practisch elk oogenblik te niet kunnen doen, zoodra Italië dat in zijn belang acht, weer te winnen voor het alleen zaligma kend geachte collectieve veiligheidssysteem, terwijl de hooge heeren onder elkander het nog allerminst eens zijn, hoe dit nooit volpre zen systeem er practisch uit moet gaan zien en of het moet aangepast worden aan de maximale baatzucht van het meest egoïstische Volken bondslid dan wel aan de hoogste eischen van de meest internationale hulp en bescherming behoevende zwakste. Italië heeft behalve het Abessinische Volkenbondslid ook alle andere Volkenbondsleden met practisch succes weer streefd en alle Volkenbondsleden bij elkaar zijn hiet bij machte of niet van zins gebleken dat ééne Italië tot internationale rede te brengen. Dit is de onafwijsbare uitkomst van de proef Op de som der internationale Volkenbondsmis rekening, waarvan de Negus de eerste dupe is geworden. De sancties worden opgeheven en Abessinië wordt in den steek gelaten, omdat Abes sinië toch niet meer te redden is en men Italië noodig heeft voor het bezweren van de in Èuropa dreigende gevaren. Zoowel Eden, hitwinof, Blum als verschillende anderen hebben dat duidelijk te kennen gegeven. En Inderdaad, Abessinië zou slechts door een oor log weer aan den greep van den veroveraar kunnen worden ontrukt, maar niemand is be reid zulk een oorlog te voeren. Zelfs de Negus heeft om zulk een oorlog niet durven vragen. Daartegenover staat, dat de Negus, die star vol houdt, dat er in Goré nog wel degelijk een wet tige Abessinische regeering is, verklaard zou heb ben zich persoonlijk weer naar Abessinië te Zullen begeven om aan het hoofd van, die regee ring zich tot het laatst tegen de Italiaansche Usurpatie te verzetten, zoodat er ondanks de overwinning van Italië nog 'n Abessinische in stantie zou zijn, aan welke de Volkenbond econo- hnsch, finantieel en moreel steun zou kunnen ge- Ven bij haar pogingen tot herstel van 't recht, dat de machtelooze Volkenbond liet schenden. Op gezag van Eden, die verklaarde niets van het bestaan van een dergelijke Abessinische re geering te weten (of wilde hij van dit bestaan Op het laatste oogenblik heeft de Hertog Van Devonshire er nog in toegestemd om twee prachtige schilderijen uit zijn vermaarde ver zameling naar Amsterdam te zenden voor de tentoonstelling van. Engelsche Kunst in het Stedelijk Museum der hoofdstad. Dit zijn Reynolds' portretten van Georgiana, Duchess of Devonshire en Margaret Georgia na, Viscountess Spencer. Vermoedelijk zullen deze twee schilderijen reeds voor de opening in Amsterdam aanko men. niets weten?) hebben ook de andere mogend heden aangenomen, dat deze herhaalde verze keringen van Abessinische zijde maar praatjes voor den vaak zijn. Doch nu doet zich het voor Eden niet zeer aangename feit voor, dat de Britsche gezant in Abessinië Sir Sydney Barton Uitdrukkelijk heeft medegedeeld, dat de Abes sinische kwestie slechts in Europa geregeld kan worden, dat slechts een gedeelte van Abessinië door Italië is bezet en dat het land als geheel zich niet heeft onderworpen. Deze mededeeling zal echter wel geen invloed uitoefenen op de beslissingen in Genève, omdat Genève liever de medewerking van inbrekers voor het bestrijden van mogelijken andere en meer gevaarlijke in brekers zoekt, dan diefstal te straffen en on mogelijk te maken en den bestolene aan zijn recht te helpen. sche bezoekers van markten in het Duitsche grensgebied in het algemeen. De gerezen moeilijkheden hebben onderwerp van bespreking uitgemaakt bij gelegenheid van de bijeenkomsten van de Nederlandsche en Duitsche regeeringscommissies, bedoeld in het Ncderlandsch-Duitsch verdrag over het beta lingsverkeer. Bij deze gelegenheden kon gaan bevredigend resultaat worden bereikt. Pogin gen om alsnog een oplossing te verkrijgen, worden thans langs diplomatieken weg bij de Duitsche regeering voortgezet. Per l September a.s. is benoemd tot assistent van het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Pranciscus van Assisië" te Amsterdam, de heer J. J. de Wit Jr., secretaris der afdeeling Utrecht van genoemde organisatie. Z. Hoogw. Excellentie Mgr. Paolo Giobbe. internuntius van den Heiligen Stoel te Den Haag, ontving het volgende schrijven uit Vati caanstad: Hoogwaardige Excellentie. De bijzonder hartelijke deelname der Neder landsche Katholieken aan de plechtige kinder lijke hulde, bewezen aan den Heiligen Vader ter gelegenheid van de intrede in Zijn tach tigste levensjaar, is een duidelijke weerspiege ling van den godsdienstijver van die geloovigen en van hun groote aanhankelijkheid aan den verheven Persoon van Jesus Christus' plaats vervanger. Aanvaard de betuiging van groote dankbaar heid van Zijne Heiligheid voor deze verknocht heid der Nederlandsche Katholieken jegens den Heiligen Stoel, welke bij deze gelegenheid op ondubbelzinnige w'ijze gebleken is. Terwijl Hij allen met vaderlijke genegenheid Zijn dank baarheid betuigt, verzoekt Hij u, om tegenover het Hoogwaardig Episcopaat en verdere auto riteiten de tolk te zijn van Zijn gevoelens; en Hij schenkt aan allen den troost van Zijn Apos- tolischen Zegen. Met gevoelens van ware hoogachting van Uwe Hoogwaardige Excellentie de dienaar (w.g.) E. Card. PACELLI. Naar wij vernemen zijn de laatste dagen zoovele belangrijke toezeggingen uit het buiten land gekomen, dat de groote tentoonstelling van Jeroen Bosch en Noord-Nederlandsche Primi tieven in het Museum Boymans te Rotterdam van een exceptioneele beteekenis bëlooft te worden. Er is uit de buitenlandsche musea' bijr.a geen weigering gekomen, zoodat men het voorrecht zal hebben, voor het eerst een zeventiental authentieke schilderijen van Jeroen Bosch bij een te zien, waarvan vier nog nimmer in het openbaar tentoongesteld zijn geweest. De teekeningen van Bosch zullen zelfs com pleet te bewonderen zijn uit de verzamelingen van de Albertina te Weenen, het Louvre te Pa rijs, het Kupferstichkabinet te Berlijn, de bi bliotheek van Brussel, het Ashmolean museum te Oxford en de collectie Koenigs. Voor het eerst zal men ook van den grooten en zeldzamen Geertgen tot St. Jans de triptiek uit het museum te Praag en de opwekking van Lazarus uit het Louvre bijeen kunnen zien en vergelijken met de stukken die ons land van hem bezit. Van alle andere meesters, te weten Engelbrechtsz., Jacob Cornelisz., Lucas van Leyden en Scorel is het grootste en meest uit gelezen aantal, dat ooit bijeen werd gebracht, tentoongesteld. Het Tweede Kamerlid de heer Louwes heeft tot .den Minister van Landbouw en Visscherij de volgende vragen gericht: Is de minister niet van meening, dat de maiscultuur voor zaadwinning in ons land zoo danige resultaten heeft opgeleverd, dat het geenszins is buitengesloten, dat deze teelt zich cultuur-technisch zal kunnen handhaven? Is ook de Minister niet van meening, dat dit 'n zeer verheugend feit zou zijn, met name voor de kleinere gemengde bedrijven, daar de mais veel lichten arbeid vraagt, welke arbeid in een hoogere opbrengst zijn belooning kan vinden? Moet niet worden vastgesteld, dat de mais cultuur hier te lande geen volkomen gelijk waardige kans heeft, omdat de binnenlandsche mais ten oDzichte van de buitenlandsche slechts gesteund wordt door de monopolieheffing van 2 per 100 k.g., terwijl andere voedergranen als rogge en gerst daarnaast nog een denatu- ratietoeslag of teeltpremie krijgen? Is de minister bereid door een soortgelijke regeling de maiscultuur een redelijke kans te geven haar bestaansrecht te bewijzen? Op de vragen van het R. K. Tweede Kamer lid Hermans betreffende opheffing van de moeilijkheden, welke de Nederlandsche grens- handel in groenten en fruit in het Duitsche grensgebied ondervindt heeft de minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, mede na mens de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Landbouw en Visscherij geantwoord, dat art. 3 van een „Rund-Erlass" van 27 De cember 1935 inderdaad moeilijkheden oplevert voor den grenshandel in groenten en fruit. Het betreft hier een maatregel tegen buitenland- Heden werd in Maison de Bruyn te Arnhem de algemeene vergadering gehouden van den Volksbond tegen drankmisbruik. De voorzitter, het Tweede Kamerlid mr. W. C. Wendelaar, sprak de openingsrede uit. Spr. wijdde o.m. een woord aan de nagedach tenis van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die zijn groote gaven mede dienstbaar heeft ge maakt aan de bestrijding van de volkskwaal van het drankmisbruik. Aan den sergeant-majoor-instructeur H. C. van Krimpen, hoofdschermonderwijzer bij de Koninklijke Militaire Academie te Breda, die gedurende de maand Juni gedetacheerd is ge weest bij het „Institut militaire d'éducation physique" te Brussel, is door dat Instituut het diploma „Prévöt honoraire de 2e Classe" ver leend. Op Zaterdag 4 Juli a.s. wordt te Rotterdam in het nieuwe openluchttheater „Dijkzigt" een op voering gegeven van Vondel's „Joseph in Do- tan". De opvoering geschiedt door het Protes- tantsch Jeugdtooneel uit Utrecht, onder leiding van den heer C. A. Schilp, voor de Federatie van Rotterdam Christ. Jongemannenvereenigin- gen. Dante zal met zijn mysterie Revue Sim Sala Bim gedurende den zomer een tournee maken door Nederland. In de maand Juli zullen voor stellingen gegeven worden te Leeuwarden, Gro ningen (stadsschouwburg) en te Eindhoven (Philips Schouwburg) In het Olympisch dorp genieten de deelnemers aan de Olympische Spelen uit Australië een welverdiende rust tijdens hun zware dagelijksche training. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft, ter uitvoering van art. 120 van het Be sluit Bevolkingsboekhouding 1936, een vaste commissie ingesteld tot het geven van advies in alle zaken, rakende de bevolkingsboekhou ding en de uitvoering der bepalingen van ge noemd Koninklijk besluit. Deze commissie is Woensdag, namens den minister, in het gebouw van het Centraal Bu reau voor de statistiek te Den Haag, geïnstal leerd door prof. mr. H. W. Methorst, hoofd der inspectie van de bevolkingsregisters. Ambtshalve voorzitter der commissie is het hoofd der inspectie of de door dezen aan te wijzen inspecteur. Zij bestaat voorts uit vier andere gewone leden en drie plaatsvervangende leden. De vier andere gewone leden zijn de heeren G. Sydzes, referendaris, chef van het bevolkingsregister van Amsterdam; D B. Goh- res. administrateur, chef der afdeeling bevol king en verkiezing der gemeente-secretarie van Rotterdam; J. Robertson, referendaris, chef der tweede afdeeling der gemeente-secretarie van Utrecht en K. de Boer, secretaris der gemeente Hardinxveld, tevens secretaris der commissie. De drie plaatsvervangende leden zijn de hee ren H. P. M. Teunissen, referendaris, chef der afdeeling bevolking, verkiezing en militaire za ken der gemeente-secretarie van Nijmegen; M. Jager, adjunct-chef ter gemeente-secretarie van Assen, en E. M. J. A. Prick, secretaris der ge meente Vaals. Het hoofd der inspectie heeft den heer Lentz, inspecteur, tot wederopzegging toe aangewezen, hem als voorzitter te vervangen. In zijn installatierede wees prof. Methorst er op, dat in het buitenland het nieuwe Neder landsche stelsel ook reeds de aandacht heeft getrokken. In Oostenrijk heeft het bij de in richting van een bevolkingsregister tot voor beeld gestrekt. In Turkije zal het in 1937 wor den ingevoerd. Onmiddellijk na afloop der installatie hield de adviescommissie haar eerste vergadering ter bespreking van enkele huishoudelijke aangele genheden en ter vaststelling van een ontwerp voor een reglement van orde, dat den minister van Binnenlandsche Zaken ter goedkeuring zal worden aangeboden. PER LUXE AUTOCAR Met bezoek o.a. aan Ouwehand's Dierenpark te Rhenen, Valkenburg, Aken, Gemünd, Urfttalsperre, Keulen, Düsseldorf, Kleef, Nijmegen. Begin- en eindpunten: A'dam en Utrecht. Duur der reis 3 dagen (13, 14, 15 Juli) Prijs 22.met 2.voor administratie. PER LUXE AUTOCAR Met bezoek aan Antwerpen, Brussel, Waterloo, Namen, Dinant, Rochefort, Beauraing, Bouillon, Luxemburg, Larochette, Echternach, Trier, Spa, Gileppe, Luik. Begin en eindpunten: Amsterdam, Utrecht, Breda. Duur der reis 6 dagen (20 Juli - 25 Juli) Prijs 47.50 met 2.50 voor administratie. Voor het uitvoerig program van dag tot dag zie men ons REIZEN-PROGRAMBOEK 1936 dat aan onze lezers op aanvraag gratis wordt toegezonden. N. Z. VOORBURGWAL 65-73 TELEFOON 46878 AMSTERDAM Het is vandaag voor de A. V. R. O. en voor Hilversum een groote dag; vandaag toch had de officieele opening plaats van de nieuwe A.V.R.O.-studio. De feestelijkheden begonnen reeds vroeg in den ochtend. In de burgerzaal van het Gemeen tehuis had te 10 uur een officieele ontvangst plaats door het Gemeentebestuur, waar de Bur gemeester de heer J. M. J. H. Lambooy de dames en heeren leden van de gewestelijke besturen en de dames van de dagelijksche bestuursleden welkom heette. De heer De Clercq sprak woorden van dank tot het Gemeentebestuur. Na de bezichtiging van het prachtige raad huis maakte het gezelschap een autotocht door het versierde Hilversum, waarop in den Ja- panschen tuin van hotel „Hamdorff" te Laren de lunch werd gebruikt. Te twee uur arriveerde de Directeur-Generaal der P.T.T., de heer Ir. M. H. Damme, aan de nieuwe A.V.R.O.-studio, waar hfj in de be stuurskamer werd ontvangen door het dage- lijksch bestuur en de leden van de bedrijfs directie. Het gezelschap begaf zich vervolgens naar de groote zaal, waar zacht orgelspel klonk.... Hier heette de heer G. de Clercq de gasten welkom. Spr. bracht een woord van hartelijken dank aan allen, die den bouw van de studio tot stand hebben gebracht. Vervolgens hield de heer W. Vogt, directeur van het omroepbedrijf een gedachtenisrede. Spr. herinnerde eraan, dat de A.V.R.O. een tijdlang (tot nu toe) de schouwburgzaal van het „Hof van Holland" te Hilversum in gebruik had als studie. Dit gebouw, aldus spr., zal nog ge- ruimen tijd als studio dienst blijven doen, om dat „Hof van Holland" thans betrokken zal worden door den K. R. O., die ook begonnen is, groote studio-bouwplannen te verwezenlij ken. Er is wel eens wat rumoer geweest over het afstaan van zendtijd tusschen omroepvereeni- gingen, aldus spr., doch zelden is er een trans actie in grooter harmonie gesloten dan die tus schen de A.V.R.O. en den K.R.O. over den af stand van een studio. Spr. releveerde vervolgens in 't kort de tot standkoming van de nieuwe studo. Spr. is er van overtuigd, dat dit nieuwe huis een otnroephuis is, dat op de hoogte van zijn tijd staat, dat het voor het bevredigen van de behoeften van den omroep zijn meerdere nauwelijks zal vinden, waar men ook in de be schaafde wereld zoekt. Vervolgens was het woord aan Ir. M. H. Dam me, die de nieuwe studio officieel opende. Spr. herinnerde aan de opening van de nieu we uitzendzaal in 1927 door wijlen Minister van de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het aantal luisteraars gestadig toenam en ongeveer 35.000 bedroeg. Thans is dit cijfer 200.000, wat zeker boekdeelen spreekt. Hetzelfde geldt voor de oplage van het om roepblad. Einde 1926 ongeveer 30.000 exempla ren en einde 1935 ongeveer een kwart millioen. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luis- tervinkbijdrage, dat einde 1926 ongeveer 125.000 en over 1935 ongeveer 660.000 be droeg, geeft duidelijk aan, hoe het de A.V.R.O. is gelukt, den vereenigingsband op hechten grondslag te vestigen. De blijvende trouw van de luistervinken heeft het het bestuur mogelijk gemaakt, dit trotsche bouwwerk tot stand te brengen. Spr. wenscht de A.V.R.O. van harte geluk met haar nieuwe studio's. Hij hoopt, dat zij door de ver kregen betere technische outillage in staat zal zijn, haar werk nog tot grootere volmaaktheid te brengen tot heil van den Neaerlandschen omroep. Voortgaande zeide spr., dat er in de leiding van het A.V.R.O.-bedrijf één man is, voor wien het vandaag wel zeer in het bijzonder een feestdag is, n.l. de directeur van het A.V.R.O.- omroepbedrijf, de heer Vogt. Zich dan wendende tot den heer Vogt, zegt spr., dat het hem een groot voorrecht is te kunnen meedeelen, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den di recteur te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranja-Nassau (applaus). Spr. verklaart tenslotte de A.V.R.O.-studlo's voor geopend. Het A.V.R.O.-orgel speelde daarop het volks lied waarna het omroeporkest, onder leiding van Nico Treep, de jubel-ouverture van Weber en den triomfmarsch uit „Aida" speelde. Na het gebruiken van den eerewijn werd een rondgang gemaakt door de studio, De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal Z. Exc. jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer zal de reis naar Indië met de „Joh. van Oldenbarnevelt' 'ondernemen. Aangezien te Batavia de bestuursoverdracht op 16 September zal plaats hebben en het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" volgens de oor spronkelijke tabel eerst op 17 September te Eatavia zou arriveeren, heeft de directie der Stoomvaart Maatschappij Nederland besloten dit schip reeds op 16 September te Batavia te doen aankomen. In verband hiermede zal het schip eveneens één dag vroeger en wel op Donderdag 27 Au gustus te 2 uur n.m. uit Genua vertrekken; de aankomst- en vertrektijden in de aanloophavens na Genua vallen dientengevolge eveneens 24 uur vroeger dan in de afvaartlijst is aangegeven. Met de Spoorwegen wordt geregeld, dat de aansluiting gevende boottrein één dag vroeger op de gebruikelijke tijden zal rijden, dus op Woensdag 26 Augustus te 15.30 uur uit Den Haag naar Genua zal vertrekken. Het vertrek van Amsterdam blijft bepaald op den oorspronkelijken datum: Woensdag 19 Au gustus, doch om 12 uur 's middags, in plaats van te 15.30. Heden is in Den Bosch de algemeene verga dering gehouden van de vereeniging van direc teuren van Maatschappelijk Hulpbetoon. Te half twaalf werden de deelnemers op het stadhuis officieel door het Bossche gemeen tebestuur ontvangen, waarna gezamenlijk de lunch gebruikt werd. In de namiddagzitting heeft prof. mr. J M. van Bemmelen uit Leiden een inleiding gehouden over de strafrechtelijke vervolging van gesteunden bij fraude. Vervolgens heeft de heer H. J- van Santen, uit Arnhem, rijksinspecteur voor de ondersteu ning van behoeftige Nederlanders in het buiten land, een inleiding gehouden over dit onderwerp. De inleider, die in hoofdzaak sprak over het steunwerk in Duitschland, deelde een en ander mede over de werking van 't vestigingsverdrag, in 1905 tusschen Nederland en Duitschland ge sloten. De Nederlanders zijn in de laatste jaren in Duitschland zeer achterop gekomen. Dank zij de wet van 16 Mei 1934, tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen en de daarop gevolgde overeenkomsten met Duitsch land, is er echter in den laatsten tijd een niet onaanmerkelijke verbetering voor de Neder landsche werkloozen in Duitschland te consta- teeren. De iconen zijn echter in Duitschland, vooral voor niet-vakarbeiders, vrij laag. Nederlandsche ondersteunden deelen in de verstrekkingen van de Nat. Soc. Volkswohlfahrt in hoofdzaak Winterhulp. Alles bijeengeno men komen zij echter, in vergelijking met Duit sche ondersteunden, eenigszins te kort. Met het oog hierop ontvangen Nederlandsche ondersteun den eenige extra's, zooals kleeding bij behoefte en een bijzondere verstrekking in natura met Kerstmis e.d. Het aantal steungevallen in West-Duitschland is, dank zij verschillende omstandigheden, sterk teruggeloopen. Einde 1933, 1934 en 1935 bedroe gen de aantallen respectievelijk 7400, 6300 en 5100. Einde Mei van het loopende jaar bedroeg het aantal 3900. In den loop van 1934, 1935 en 1936 werden respectievelijk pl.m. 160o! 1700 en 1750 werkloozen te werkgesteld. Wat den terugkeer van ondersteunden naar Nederland betreft, achtte spr. het in het al gemeen onjuist, thans valide werkloozen naar Nederland te doen terugkeeren. De Bond van Loodgieters- en Fitterspatroons in Nederland kwam, onder leiding van den waarnemend voorzitter, den heer J. Herm. Hes- seling, uit Amsterdam, Woensdag in jaarverga dering te Winschoten bijeen. In twee vacatures in het hoofdbestuur werden gekozen resp. tot voorzitter de heer J. H. Har- meijer Sr., uit Rotterdam, eere-voorzitter van den Bond, en de heer A. M. Cornelissen, uit Arnhem, als lid. In de middagvergadering werd een referaat gehouden door den heer F. L. van der Leeuw, directeur van den Kon. Ned. Middenstandsbond, over het wetsontwerp „Vestigingswet kleinbe drijf". Naar aanleiding van het feit, dat het R.K. verbond ,,De Jonge Werkman" in dezen tijd zijn eerste lustrum als nationale or ganisatie heeft voleindigd, naar aanleiding ook van het groote congres, dat dit jeugd werk den zestienden Augustus aanstaande op de H. Landstichting te Nijmegen zal organiseeren een congres, waarop tien duizend jongemannen uit alle deelen van het land worden verwacht hebben de Nederlandsche Bisschoppen unaniem aan den algemeenen voorzitter van het verbond, den Zeereerw. Heer Rector I. H. van den Berg, te Utrecht, het hier volgende zeer waardeerende schrijven gezonden: Zeereerw. Heer: Het feit, dat het R.K. Verbond De Jonge Werkman zijn eerste lustrum heeft voleindigd en daarom een grootsch opgezet congres gaat houden te Nijmegen, is de aanleiding tot dit schrijven, waarin Wij onze waardeering willen doen blijken voor Uwe organisatie en tevens een opwekkend woord willen richten tot alle katholieke jonge arbeiders in Nederland. Wij kennen van nabij den arbeid en het streven van de jeugd-standsorganisatie De Jonge Werkman, die voor de katholieke arbei ders een vormschool wil zijn, waardoor zü godsdienstig-zedelijk, maatschappelijk en cul tureel uitgroeien tot overtuigde katholieken en tot volwaardige arbeiders, waaraan Kerk en Staat en Maatschappij zoo groote behoefte hebben. Heel de organisatie en de methoden zijn in gesteld op de verchristelijking van het arbei dersmidden, waarin de jonge arbeiders leven, wonen, werken, zich ontspannen. De organi satie staat daarom open voor alle katholieke jonge arbeiders, en de methode van kernvor ming in de massa wil geleidelijk de verchriste lijking van het milieu tot stand brengen. Deze apostel-taak heeft De Jonge Werkman op zich genomen, omdat zij goed heeft be grepen het woord van Quadragesimo Anno: de eerste apostelen onder de arbeiders zullen de arbeiders zelf zijn. De St. Jozef-Gezellen Vereeniging organi seert de jonge arbeiders in het Bisdom Haar lem en beoogt hetzelfde doel: de godsdienstia- zedelijke, de maatschappelijke en cultureele vorming van haar leden te behartigen. Wat van De Jonge Werkman is ge zegd, geldt dus eveneens voor de St. Jozef-Gezellen. Daar het doel van beide organisaties overeenstemt, heeft het Onze vol ledige instemming, dat de beide hoofdbesturen overleg plegen om te zien, op welke wijze er met be houd van eigen werkwijze een ge regeld verband tusschen beide orga nisaties kan tot stand komen en Wij wenschen van harte, dat het congres van Nijmegen den broederband tusschen St. Jozef Gezellen en Jonge Werkman zal bekrachtigen. Aan de plannen van dit congres hebben Wij Onze volle goedkeuring geschonken. Wij jui chen het bijzonder toe, dat de allereerste be doeling van het congres is: geestdrift te wek ken in de eigen gelederen van Uw organisaties, waardoor het zal worden een krachtige ge loofsbelijdenis van alle katholieke jonge arbei ders van Nederland. Wij hebben Ons verheugd, dat het eerste lustrum van het R.K. Verbond De Jonge Werk man den stoot heeft gegeven tot 'n krachtige „win er een bij" actie, die gevoerd wordt door geschriften, betoogingen, maar vooral door het persoonlijk werken der leden. Wij zegenen de ze apostolaatsactie en willen haar ondersteu nen door alle nog niet aangesloten jonge ar beiders krachtig aan te sporen, lid te worden van De Jonge Werkman en in het Bisdom Haarlem van de St. Jozef Gezellen. Hoogachtend, w.g. Dr. J. DE JONG, Aartsbisschop v. Utrecht w.g. P. HOPMANS, Bisschop van Breda, w.g. A. F. DIEPEN, Bisschop van 's Bosch, w.g. Dr. J. LEMMENS, Bisschop van Roermond, w.g. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. Pater W. Kea S.J., directeur van het Nat. Bur. v. h. Apostolaat des Gebeds verzoekt ons opname van het volgende: Sinds de laatste paar jaar zijn op het Bu reau van het Apostolaat des Gebeds tientallen brieven binnengekomen van personen die in De Heraut van het H. Hart openlijk dank ge bracht wilden zien aan Pater Roothaan, omdat zij na het houden van een novene te zijner eere inderdaad geholpen waren en werk gevonden hadden. Wij mogen gerust concludeeren, dat de voor bede van Pater Roothaan helpt. Bijzonder in de ramp, waaronder velen gedrukt gaan: de werk loosheid. Van Donderdag 9 Juli tot en met Vrijdag 17 Juli novene ter eere van Pater Roothaan ter bestrijding van de werkloosheid. Tot nu toe is er nog geen groote gebedsactie in Nederland geweest ter bestrijding van de verschrikkelijke ramp, waaronder zoovele huis gezinnen te lijden hebben. De novene is niet publiek, maar particulier. Ieder voor zich! Wat moeten wij doen voor de novene? Hoe edelmoediger we zijn, des te eerder verhoort God ons. Daarom: negen dagen de H. Mis bij gewoond ter eere van Pater Roothaan! De jaarvergadering van den Nèd. R. K. Bond voor groote gezinnen zal dit jaar op 25 en 26 Juïi in Royal te Arnhem gehouden worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5