Zal Hitier een greep doen naar Danzig? H V Dramatisch incident in de Assemblée De moeilijkheden in Egypte Het nieuws van heden ONVASTE HOUDING VAN POLEN YVON DELBOS DOET EEN VOORSTEL TE GENÈVE m Gallicië wenscht autonomie De annexatie van Abessinië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 3 JULI 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20029 De actie der nazi's om volledige controle over de vrije stad te verkrijgen, vertoont geen inzinkingen Greiser voorloopig niet naar Genève De herziening van het Volken bondspact aan de orde gesteld Bijeenkomst der coördinatie commissie Japansche visschers aangehouden Het Weer lllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllillltë Negus vraagt leening van ÏO millioen pond Staking in de Poolsche textielindustrie Ook de metaalarbeiders willen het werk neerleggen Journalisten keeren naar hun land terug Twee 1 talianen krijgen weer perskaarten Russische maatregelen tegen roofvangst Overstroomingsramp De militaire kwesties zouden niet langer moeilijkheden op leveren De Britsche vlootbasis te Alexandrië mmm. iff Een persfotograaf verwondt zich met een revolverschot De stakende artisten van de Opéra Comique Een leutig afscheid van het publiek vanaf het balcon Britsche maatregelen in Palestina Hebron beboet met 2000 pond sterling De kerkvervolging in Spanje De droogte in Amerika Groote hoeveelheden vee, dat zonder voedsel is, zullen geslacht worden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Overval op een café Vanuit een auto werden vele schoten gelost Aanslag op een kolonel in Spanje TERECHTGESTELD Een bestuursstatuut is nog niet gereed De Letlandsche posterijen schrap pen de namen Abessinië en Ethiopië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ten. et dictaat van Versailles heeft bfj alle zwarte vlekken ook nog de zonde van Danzig op zijn gewc- I>anzig is een kern-Duitsche stad. Zij werd In 1919 door de „groote vier" te Parijs, die het onmogelijkste aller vredestractaten in 1919 sa- menprutsten, tot vrije stad verklaard, om aan het nieuwe Poolsche Rijk een uitgang naar zee te geven. Polen heeft echter vlak bij Danzig zijn eigen haven Gdynia gebouwd, die een doo- delijke concurrentie tegenover Danzig uit oefent. Héél Danzig was in al de jaren van de repu bliek van Weimar ten volle bereid in het kader van het Rijk terug te keeren. Deze volledig natuurlijke „Anschluss" kwam eenter in ge vaar, toen Hitier aan het bewind kwam en zijn partijgenooten in Danzig het bestuur „over namen" en overgingen door harde terreur de oppositie der bestaande partijen te knevelen. De Hooge Commissaris van den Volkenbond en de Raad en Assemblée van den Volkenbonu namen in de Danziger kwestie hun van ouds be kende slappe houding aan. Zij berispten de nazi's, maar tastten niet door. En ook Polen, dat een non-agressie-pact met Hitier sloot, ziet Gods water maar over den Danziger akker loo- pen. In de laatste tijden hebben de nazi's het weer bijzonder bont gemaakt. Zij willen al les op haren en snaren zetten, om met vlag en wimpel over te gaan in het paradijs van het Derde Rijk. De Manchester Guardian, welk blad steeds zeer goed is ingelicht over de kwesties in Dan zig, wijdde dezer dagen de volgende beschou wing aan het vraagstuk van Danzig. De actie van de nazi's om de volledige con trole over de vrije stad Danzig te verkrijgen, vertoont geen inzinkingen. Nu zij gezien heb ben, dat het hun niet op de wettige wijze zal kunnen gelukken, trachten zij hun doel te be reiken door onwettige actie. Er staat slechts een hinderpaal in den weg, namelijk de Volkenbond, die vertegen woordigd wordt door den hoogen commis saris Lester. Men heeft het oogenblik, waarop het gezag van den Volkenbond zoon deuk heeft gekregen, uitgezocht voor ernstige aanvallen op Lester. Het is begonnen met het incident bij het be zoek van den Duitschen kruiser Leipzig en ge volgd door aanvallen in de Duitsche pers, zoo wel in Duitschland als in Danzig. Forster, oe leider van de nazi's in Danzig, heeft geschreven dat „Lester voortdurend ingrijpt in de inwen dige politiek van Danzig. Bovendien beschermt hij voortdurend de oppositie-partijen. Als de Volkenbond niet bestond, dan zouden er ook geen partijen bestaan in Danzig." Greiser an het grootste belang is nu de vraag wat Polen zal doen. Zal het blijven vol harden bij zijn onvaste houding. De correspondent van de Manchester Guardian meent, dat de berichten, die wil len, dat Polen in ruil voor een nauwere vriendschap met Duitschland, bereid is dit land de vrije hand te laten in Danzig, iederen grond missen. In werkelijkheid, schrijft het blad, is aan te nemen, dat in dien Polen door den Volkenbond wordt op geroepen om iedere bedreiging van de on afhankelijkheid van de vrije stad Danzig en de integriteit van haar grondwet, tegen te gaan, dit zal doen. Men vraagt? zich te Londen af, of Duitsch land bereid is het risico op zich te nemen van een conflict met Polen. In de oogen van Duitschland lijkt Polen verzwakt door binnen- landsche moeilijkheden en bovendien bevreesd, dat het binnenkort de kosten van zijn bewape ning niet zal kunnen betalen. Verder merkt men op, dat Polen niet over voldoende mo derne wapens beschikt. Sommige waarnemers zijn van meening, dat Duitschland. van plan is de Oostenrijksche kwestie een oogenblik te laten rusten om zich thans op Danzig te concentreeren. Maar, er is in al deze dingen weinig zekerheid, want hoe wel het doel van de buitenlandsche politiek van Duitschland hetzelfde blijft, kan de wijze waarop men dit denkt te bereiken van dag tot dag wisselen. Er kwamen gisteren berichten uit-Oenève, dat de Volkenbonds-assemblée den president van den Danziger Senaat, den nationaal-socialist Greiser had geciteerd, naar Genève te komen, om rapport uit te brengen. Uij Warschau meldde men ons echter heden, dat Greiser voorloopig niet naar Genève zou komen. Intusschen is de Danziger kwestie weer eens op de agenda der Assemblée geplaatst. Zater dag as. zal de aangelegenheid waarschijnlijk ter sprake komen. GENEVE, 3 Juli (Reuter) Yvon Del- bos heeft den voorzitter van de Volken bondsvergadering 'n voorstel overhandigd tot herziening van het pact. Hierin stelt hij de vorming eener commissie voor, die belast zou worden met de voorbereiding van een rapport over dit onderwerp, dat in de zit ting van den Volkenbond in September zou kunnen worded besproken. Delbos is voornemens voor het eind der al- gemeene debatten het woord te voeren, ten einde te preciseeren hoe de Fransche regeering' zich voorstelt, dat de herziening van het pact tot stand zou kunnen komen. Indien, naar men gelooft, de zitting van den Volkenbond Vrijdag of Zaterdagochtend ein digt, zou de co-ordinatie-commissie Zaterdag middag kunnen bijeenkomen tot vaststelling van de wijze waarop de sancties tegen Italië zullen worden opgeheven. VERWACHTING: Meest matige, Zuide- lijke tot Westelijken, later weer krim- pende wind, betrokken tot zwaar bewolkt, jj§ waarschijnlijk eenige regen, weinig ver- H andering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 768.2 te La S Cortina. Laagste barometerstand: 746.3 te Vest- manoer. Zon op v.m. 4.46 onder n.m, 9.23. Licht op n.m. 9.53. Maan op n.m. 8.38 onder v.m, 3.11. Volle Maan 4 Juli. GENEVE, 2 Juli. (Reuter.) De Negus heeft bij de Volkenbondsassemblée een resolutie in gediend', waarin den leden wordt gevraagd Abessinië een leening toe te staan van 10 mil lioen pond. in een tweede resolutie vraagt Abessinië den Volkenbond nadrukkelijk te verklaren, dat hij geen annexatie, welke door wapengeweld is ver kregen, erkent Van de Abessinische delegatie te Genève wordt vernomen, dat de Negus te Genève zal blijven tot het einde van de Volkenbondsver gadering. Daarna zal hij naar Londen terug- keeren, terwijl zijn verdere plannen nog niet vast staan. KATTOWITZ, 3 Juli (D.N.B.) In de textielindustrie te Bielitz is een algemeene staking uitgebroken, welke vijf duizend arbeiders omvat. De stakers verlangen een nieuwe regeling van het loontarief en een definitieve regeling van de vacantie-kwestie. Daar tot nu toe gevoerde besprekingen vruchteloos bleven, werd beslo ten te staken. Ook de metaalarbeiders dreigen in staking te gaan. Vrijdag zal een beslissing worden ge nomen of in sympathie met de textielarbeiders zal worden gestaakt. Algemeen neemt men aan, dat dit het geval zal zijn, zoodat dan nog 3000 man het werk zullen neerleggen. GENEVE, 2 Juli. (Reuter.) De correspondent van Stefani en de correspondent van de Ga- zetta del Popoio, Fascetti, die by de betoo ging der Italiaansche journalisten tijdens de Volkenbondsvergadering waren gearresteerd, zyn weer in het bezit gesteld van perskaarten, zoodat z'j de vergadering van den Volkenbond weer kunnen bijwonen. Het betreft hier de twee journalisten, die wel gearresteerd waren, doch spoedig weder op vrije voeten werden gesteld. Vüf der journalisten, die na hun uitwijzing uit Genève, zich te Coppet hadden gevestigd, zijn thans naar Italië vertrokken. De drie anderen denken Vrijdag naar hun land terug te keeren. MOSKOU, 3 Juli (Reuter) Het agentschap Tass meldt uit Petropawlofsk op Kamsjatka, dat in den laatsten tyd de roofvischvangst door de Japansche visschers in de territoriale wateren der Sovjet-Unie steeds grooter omvang aanneemt. De Russische autoriteiten zagen zich dan ook genoodzaakt maatregelen te treffen. Op 2'6 Juni werden aan de Oostkust van Kamsjatka de Ja pansche schoener Koikokoe Maroe met een be manning van 12 koppen en de schoener Cha- madsma Maroe met negen man aan boord aan gehouden, daar zij zich met roofvangst hadden bezig gehouden. Op 27 en 29 Juni zijn opnieuw twee visschersvaartuigen in beslag genomen. De kapitein van een der vaartuigen liet bij de na dering der Russische kustwacht de netten in zee werpen, om aldus Tass de sporen van de onwettige vangst uit te wisschen. Men is voornemens de kapiteins der aangehouden vaartuigen gerechtelijk te vervolgen. RIO DE JANEIRO, 3 Juli (Reuter) De overstroomingen in den staat Parabyba nemen den omvang van een ramp aan. Meer dan 400 huizen zijn vernield, terwijl 2000 menschen dak loos zijn. Donderdagmiddag is de nieuwe studio van de A.V.R.O. te Hilversum door den directeur-generaal der P.T.T., ir. Damme, officieel geopend. Een kijkje in de concertzaal tijdens de openingsplechtigheid KAIRO, 3 Juli. Het dagblad El Ahram heeft gedeeltelijk den sluier opgelicht, die de onderhandelingen over een nieuw En- gelschEgyptisch verdrag omhulde. Hoewel het blad verklaart, ook thans nog niets met zekerheid te kunnen zeggen, beweert het toch, dat Sir Miles Lampson's besprekingen te Londen niet beperkt geweest zijn tot militaire kwesties. Alle Engelsch-Egyptische problemen zijn aan de orde geweest. Indien geen overeenstemming in militaire kwesties zou worden bereikt, zal sir Miles zyn besprekingen op andere punten toch kunnen voortzetten, zonder voortdurend met Londen overleg behoeven te plegen. Ten aanzien van de militaire kwesties is er goede grond om te gelooven, dat het vraagstuk van het Britsche garnizoen te Kairo niet langer moeilijkheden oplevert. De kringen, welke zich tot nu toe steeds verzet hebben tegen het terugtrekken van het Britsche garnizoen uit de hoofdstad, zijn nu van meening, dat deze concessie aan Egypte essentieel is. Waarschijnlijk zal een regeling worden ge troffen, waarby een „luchtvaartcontróle" zal worden ingesteld in geval zulks noodig mocht worden geacht. Deze controle zou dan in de plaats treden van het tegenwoordige garnizoen. Men acht het mogelijk, dat voor Aiexan- drië een oplossing zal worden gevonden en wel zoodanig, dat een overeenkomst zal wor den aangegaan voor een reeks van jaren, waarby faciliteiten zouden worden verleend voor een Britsche vlootbasis te Alexandrië, waarvoor de Britsche regeering de betaling zal waarborgen. Ook op andere punten, zooals net aandeel van Groot-Brittannië in de levering van voor Egypte bestemde wapens en andère minder be langrijke kwesties, verwacht men, dat zich geen moeilijkheden zullen voordoen. Ook wat den Soedan betreft is er rede te ge looven, dat de Britsche regeering bereid zou zijn, tegemoet te komen aan de Egyptische wen- schen. In dit verband verwacht men, dat be halve een aanmoediging en uitbreiding van den handel van Engelsch-Soedan en het ve ieenen van grooter faciliteiten voor een Egyptische im migratie naar den Soedan, maatregelen zullen worden voorgesteld om het Egyptische leger naar zekere garnizoenen in den Soedan, niet naar Khartoem, te doen terugkeeren. In het algemeen gesproken bestaat in invloed rijke kringen te Londen niet alleen de oprechte wensch een overeenstemming aangaande de be staande geschillen te bereiken, doch ook een zeer groote neiging het noodzakelijke vertrou wen te toonen in de goede trouw van Egypte. Te Huissen vond met corpseer de begrafenis plaats van wijlen den heer V. Helmich, koning van het St. Laurentius-schuttersgildedie aan de gevolgen van een ongeval is overleden. Het Gilde op weg naar het kerkhof GENEVE, 3 Juli (Reuter). De Volkenbondsvergadering werd he den het tooneel van een dramatisch incident, tengevolge waarvan de zitting voor een tiental minuten werd opgeheven. Tijdens de vertaling van de redevoering van den Spaanschen gedelegeerde, weerklonk plot seling een schot. Op de zijbanken, waar ge woonlijk de employé's, verbonden aan de dele gaties, plaats nemen, zag men een man een handbeweging maken en hoorde men een kreet uitstooten. Daarna zakte de man, door zyn revolverschot getroffen, ineen. Van Zeeland hief onder algemeene be weging onmiddellijk de zitting op. De ge wonde werd terstond buiten de enorme vergaderzaal gedragen, waar een Tsjecho- Slowaaksche pas op hem gevonden werd ten name van Lux Stefan, foto-journalist. De reden tot deze handelwijze is niet be kend. PARIJS, 3 Juli (Reuter) Teneinde den mi nister van nationale opvoeding in staat te stel len gemakkelijker tot een oplossing te komen, hebben de stakende artisten en verder perso neel van de Opéra Comique het gebouw ver laten, dat zij sedert twee dagen bezet hielden. Alvorens het gebouw te verlaten, vertoonden zij op het balcon voor het buiten verzamelde pu bliek enkele tooneelen van hun repertoire. De stakers verklaarden vertrouwen te hebben in den minister en de regeering. JERUZALEM, 3 Juli (Reuter) Te Hebrop zijn een kapitein en een soldaat van het Schot- sche regiment gewond door Arabische schut ters. Dientengevolge is een boete van 2000 pond sterling opgelegd aan de plaats. De voorzitter van het comité van Moham- medaansche studenten, Farid El Oury, is over leden aan de kwetsuren, welke hy heeft opge- loopen by de ontploffing van een bom, welke hij fabriceerde. MADRID, 3 Juli (K.W.P.). In den Minister raad van 29 Juli is besloten de Zusters van Lief de, die sedert onheuglijke tyden de hospitalen en de hospitaal-schepen van de Spaansche vloei hebben bediend, met ingang van 1 Juli te ont slaan en te vervangen door wereldlyke verple gers en verpleegsters. DULLUTH, 3 Juli (Reuter) De minister van landbouw, Wallace, heeft den aankoop goedgekeurd door de regeering van ongeveer een millioen stuks vee, dat in de Noord-Weste lijke prairie-gebieden tengevolge van de droog te thans zonder voedsel is. Dit vee zal worden geslacht en in blik verpakt, als voedse'. voor de werkeloozen dienen. Zij, die namens de regee ring een onderzoek instellen in de getroffen gebieden, schatten de schadé op honderd mil lioen dollars, waardoor honderdduizend fami lies zonder middelen van bestaan zuüen zyn. In de Zuid-Oostelijke staten valt thans regen. Er zijn berichten binnengekomen, dat de oogst van de voorjaarstarwe in Noord en Zuid Dakota, Iowa en Montana mislukt is. Een graan-deskundige, die voor enkele weker, den invoer van tarwe in Amerika op 30 millioen schepels schatte, stelt dit thans op 45 millioen. Naar schatting zal de oogst van voorjaars tarwe 130 millioen schepen onder 't normale blijven. Een nieuwe encycliek van Paus Pius XI over de gevaren en de moreele verheffing van de film. De Fransche minister Delbos dient te Genève een voorstel in tot herziening van het Volken- bondspact. De Spaansche provincie Gallicië spreekt zich uit voor autonomie. De Senaatspresident van Danzig, Greiser, zou voorloopig niet naar Genève komen. Dramatisch incident in de Assemblée; een pers fotograaf verwondt zich met een revolverschot. Oplossing verwacht in de moeilijkheden bjj de Engelsch-Egyptische onderhandelingen. Belangrijke tariefsverlaging in het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Nederland en Indië. Tentoonstelling Nederlandsch Fabrikaat te Nij megen geopend. Benoemingen bij de Priesters van het H. Hart van Jezus. Twee kanovaarders uit Alkmaar al meer dan een week vermist. Man en vrouw ernstig gewond bij een brand in een café te Eindhoven. MADRID, 3 Juli. (D. N. B.) Donderdagavond zyn uit 'n langzaam rijdenden auto vele schoten gelost op de voor een café zittende personen. Twee jonge fascisten werden gedood, vyf zwaar gewond, onder wie de Spaansche internationale voetballer Queseda. Men gelooft, dat het hier een wraakneming betreft. BARCELONA, 3 Juli (Reuter) Een onbe kende heeft twee bommen geworpen naar den kolonel der infanterie, Crispulo Moracho, die te zamen met zijn zoon en een anderen officier het officiers-casino verliet. Geen van hen werd ge troffen, alleen een voorbyganger werd licht ge kwetst. Daar Moracho bekend staat om zijn republi- keinsche gevoelens, vermoedt men met een fascistischen aanslag te doen te hebben. Kolonel Aizawa, die in Mei ter dood is ver oordeeld wegens moord op generaal Nagata. den directeur van het bureau voor Japansche militaire opleiding, is terechtgesteld. MADRID, 3 Juli (Reuter). De officieele resultaten der stemming voor of tegen auto- nomiè in Gallicië zijn thans bekend gemaakt. Het blijkt, dat 73 procent der stemmers zich voor autonomie heeft uitgesproken. Intusschen is nog geen definitief statuut voor dezen vorm van bestuur uitgewerkt. RIGA, 3 Juli. (Reuter). De Letlandsche posterijen hebben de annexatie van Abessinië door Italië erkend. De directeur-generaal der posterijen heeft opdracht gegeven, dat de namen Abessinië en Ethiopië moeten worden afgevoerd van de lijst, waarop de tarieven der Letlandsche poste rijen vermeld staan. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 756.9 .Vorige stand: 756.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1