Allerlei wetsontwerpen in bespreking De prinses in de Zaanstreek de stad VOORZIENING VACATURE IN HOOGEN RAAD NAAR VALKENBURG EN DOOR DUITSCHLAND NAAR DE ARDENNEN JULIANABRUG GEOPEND Kerkelijk leven VRIJDAG 3 JULI 1936 TWEEDE KAMER De Kamer keurde goed de over eenkomst met de gemeente Amsterdam ten aanzien van het Paleis op den Dam Schuldenaftrek doode hand Belasting doode hand MET EEN MES GESTOKEN Boerenknecht te Montfoort ernstig gewond Nieuwe burgemeesters HET VISSCHERIJCONFLICT Een voorstel van de reeders- vereeniging BEZOEK HERTOG VAN KENT 20.000 WAREN VLUG BIJEEN Oproep om hulp bleek niet vergeefsch PATER KUYT C.SS.R. f DE SOEMBER BOPONG-ZAAK VALSCHE MUNTERS GESTRAFT BRAND IN EEN VILLA VRIJGESPROKEN Doodgevallen Beroovers gestraft Luxemburg, het schoone Moezeldal en Trier AANMELDING ZOO SPOEDIG MOGELIJK!! Centraal adres der Vereen. Katholieke Pers Spontane huldiging en dank van de bevolking Frissche sier over het water Naar de brug WIELRIJDER GEDOOD Niet op het verheer gelet Consumptiemelk regeerings- contract Boternoteering Deensche boternoteering UIT DE STAATSCOURANT B urgemeesters Belastingen Posterijen ONDER DEN GROND door Charles Fowley DEN HAAG, 2 Juli 1936 De middag zou beginnen met een tweetal stemmingen over amendementen—Tilanus, waar mede deze afgevaardigde de Kamer gisteren wel wat heel erg lang had bezig gehouden. De eerste stemming, die betrekking had op een amendement op het wetje, dat bedoelde den termijn te verlengen, waarbinnen een einddi ploma H. B. S. A recht geeft tot het afleg gen van de examens aan de faculteiten der rechtsgeleerdheid en wijsbegeerte en létteren, bleef achterwege, omdat de heer Tilanus zijn amendementintrok. Hij had vandaag blijk baar meer vertrouwen dan gisteren, dat de in Uitzicht gestelde wettelijke regeling spoedig haar beslag zal krijgen. En de tweede stemming over een amendement betreffende de conclusie op een request van een onderwijzer, die ver lenging van wachtgeld vroeg bracht voor den heer Tilanus een échec. Met 45 tegen 32 stem men werd het amendement verworpen. En de conclusie van de Commissie, welke luidde in een voor den verzoeker gunstigen zin, werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Vervolgens werd een voordracht opgemaakt ter vervulling van de door het heengaan van mr. Schepel ontstane vacature in den Hoogen Raad. Ook nu hield de Kamer zich aan de aan beveling, door ons hoogste rechterlijk college bij haar ingediend. En de voordracht, waaruit de Kroon thans den nieuwen Raadsheer be noemen moet, luidt dus als volgt: 1. dr. P. van Regteren Altena, raadsheer in het Gerechtshof te Amsterdam; 2. dr. J. H. R. Sinninghe Damsté, directeur-generaal der be lastingen te 's-Gravenhage; 3. dr. P. J. A. Hij ink, raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage. Reeds eenige dagen was door mr. Goseling, voorzitter van de Bijzondere Commissie, welke een aantal ontwerpen tot goedkeuring van ver dragen en tot wijziging onzer nationale wet in verband met problemen van nationaliteit en staatloosheid in vooronderzoek had gehad, in samenwerking met den minister van Justitie ge dokterd aan een amendement betreffende het bezit van den Staat van Nederlanderschap in bijzondere gevallen, dat heden dan eindelijk in zijn laatsten staat aan de Kamer werd voorge legd. Het amendement werd goedgekeurd. Er is naar aanleiding van een sub-amende ment van den sociaal-democraat Donker, die ter voorkoming van staatloosheid nog verder wilde gaan, doch zijn poging mislukken zag, nog eenig debat geweest tusschen dezen afge vaardigde en den bekwaam argumenteerenden Minister van Justitie. Maar spoedig zat de Ka mer weer in een geheel andere, niet minder in gewikkelde materie, nJ. een voorstel tot wij ziging van den schuldenaftrek voor de belas ting op de doode hand. De katholieke afgevaardigde VAN POLL heeft bij dit ontwerp zeer vasthoudend met minister Oud gedebatteerd over een door hem ingediend amendement, om een coulanter re geling van den schuldenaftrek in het ontwerp op te nemen. Het grieft hem, dat men schul den, die drukken op die deelen van het ver mogen der instelling van de doode hand, welke van de belasting zijn vrijgesteld, omdat zij den Staat uitgaven besparen, niet van het totaal vermogen der instelling mag aftrekken. Die schulden zijn juist vaak oorzaak, dat den Staat uitgaven bespaard worden, redeneerde hij. Minister OUD stelde daar o.m. tegenover, dat het toch niet aangaat, dat een instelling van de doode hand, die een (vrijgesteld) zie kenhuis heeft en daarop een hypotheek neemt, om met de geleende gelden een (niet vrijge steld) rusthuis te stichten, zulk een schuld zou aftrekken. Maar de heer Van Poll hield vol, dat men voor den schuldenaftrek de totale vermogens positie der instellingen van de doode hand in het oog moest vatten. Overtuigen deed men elkander allerminst. De heer Van Poll hand haafde zijn amendement en ging niet op zij voor 's ministers dreigement, dat hij bij aan neming van het amendement de intrekking van het ontwerp zou bevorderen. Maar zoover behoefde het niet te komen, want het amendement sneuvelde met 64 tegen 13 stemmen. Oa. mr. Goseling stelde zich aan de zijde van zijn fractiegenoot in deze hoogst inge wikkelde aangelegenheid. Minister Oud Eenvoudiger en rustiger was de behandeling van het ontwerp tot goedkeuring van de over eenkomst, waarbij de gemeente Amsterdam kosteloos het Paleis op den Dam afstaat aan het Rijk en het Rijk zich daartegenover ver plicht, door vijf jaarlüksche stortingen van twee millioen gulden uit het Werkfonds de gemeente Amsterdam in staat te stellen tot den bouw van een nieuw Raadhuis. Er waren drie sprekers bij dit onderwerp, de sociaal-democraat VAN DEN TEMPEL, die de gevonden oplossing zeer toejuichte, de plattelander VERVOORN, die den jurist speel de, door nog eens toe te lichten, dat het Rijk eigenlijk reeds eigenaa, is van het Faleis en die overigens geen 10 millioen voor dit doel over had en oud-minister DE GEER, die wilde weten, waarom dit bedrag uit het Werkfonds komen moest. Omdat het een werk betreft, dat in hoofdzaak reeds thans zal worden uitgevoerd, daar het voor de hoofdstad tegelijk een be langrijke werkverruiming beteekent, antwoord de minister Oud. De Kamer keurde de overeenkomst goed Wederom was het minister Oud, die in touw moest bij het ontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet tot instelling van het Werkloosheidssubsidiefonds. De sociaal-democraat DREES en de katho lieke afgevaardigde STEINMETZ brachten bij de Algemeene Beschouwingen nog eens twee aangelegenheden ter sprake, waarover de Ka mer al zoo vaak met de Regeering van ge dachten wisselde, n.l. het feit, dat de gemeen ten een te grooten last hebben te dragen in het geldende systeem van de werkloosheids- zorg, en de vraag, waarom niet de kleine zelf standigen onder de steunregeling gebracht kunnen worden. Ook nu beriep minister Oud zich op den nood van de Rijksschatkist. En ook het ar gument van den heer Steinmetz, dat thans de gemeenten alle lasten voor de kleine zelfstan digen te dragen hebben en dat toch een bil lijke lasten verdeeling ware te maken tusschen hen en het Rijk, bracht de zaak niet verder. Wèl heeft de minister er in toegestemd, een amendement over te nemen van den heer Drees, krachtens hetwelk er eene commissie van advies zal komen Voor de uitvoering van de Wet op het Werkloosheidssubsidiefonds. Aan het slot van den middag is de Kamer nog begonnen aan het ontwerpp-Girowet, waarbij heden alvast de anti-revolutionnair Smeenk te kennen gaf, dat hij de strekking daarvan te centraliseerend acht. Donderdagnacht is te Montfoort de 20-jarige boerenknecht Pr. van den B., door den 22-ja- rigen L. B., in de buurtschap de Waard, met een mes in de borst gestoken. De steek was met zoo groote kracht toegebracht, dat het mes er aan de andere zijde weder uitkwam. V. d. B vluchtte naar de boerenwoning van den veehouder Lekkerkerker, waar een dokter het slachtoffer heeft verbonden. Hij had veel bloedverlies geleden, doch zijn toestand is niet levensgevaarlijk. De dader is naar het huis van bewaring te Utrecht gebracht. De nieuwbenoemde burgemeester van St. Maartensdijk, mr. H. H. Schuller, is in 1908 te 's-Gravenhage geboren en is als volontair werkzaam ter gemeente-secretarie te Naald wijk. De nieuwbenoemde burgemeester va» de ge meente Workum, mr. W. M. Oppedijk van Veen, is 30 jaar oud, en is werkzaam als volon tair ter gemeente-secretarie te Alphen aan den Rijn. De nieuwbenoemde burgemeester der ge meente Driewegen, de heer G. M. C. Oort, is in 1899 geboren en als volontair werkzaam op de gemeente-secretarie' van Ierseke. In de Donderdag gehouden algemeene verga dering van de vereeniging van reeders van visschersvaartuigen te IJmuiden werd met zoo goed als algemeene stemmen besloten om tot oplossing van het hangende geschil een voor stel te doen aan de vier vakorganisaties, waar bij voor de kustbooten de oude loon- en ar beidsvoorwaarden worden gehandhaafd en de nieuwe loon- en arbeidsvoorwaarden dus alleen voor de tusschen- en groote booten van kracht blijven. Over dit voorstel zal hedenmorgen een be spreking gehouden worden met de besturen der vier vakorganisaties. Namens de reedersvereeniging is verzocht, binnen enkele dagen een antwoord te ontvan gen De hertog van Kent zal heden met het privé- vliegtuig van den Engelschen Koning naar Rotterdam vliegen. Hij zal den nacht in de Britsche legatie in Den Haag doorbrengen. Aangezien de hertog zeer veel interesse voor kunst heeft, zal hij een niet-officieel bezoek brengen aan verscheidene musea in Rotter dam, Den Haag, Haarlem en Amsterdam. Te Haarlem is de jaarvergadering gehouden van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag. De voorzitter, dr. H. Colijn, deed een beroep op de leden, om de financieele moeilijkheden der stichting te helpen verlichten. En deze op roep was niet vergeefsch, want nog in dezelfde vergadering werden twee schenkingen van te zamen ruim f 20.000 gedaan en een collecte bracht f1300 op. Donderdagmorgen om vier uur is in het St. Canisiusziekenhuis te Nijmegen onverwacht overleden de Zeereerwaarde Pater KuytC.SS.R., Oud-Directeur van het Retraitenhuis van Noord- wijkerhout en pas-benoemd Rector van het Redemptoristen-klooster te Roosendaal. De overledene werd 12 Juni 1897 te Amster dam geboren, maakte zijn gymnasiale studiën in het Klein-Seminarie der Redemptoristen te Roermond, legde na het Noviciaat te 's-Herto- genbosch den 19den September 1918 zijn H. H. Beloften af, volbracht te Wittem zijn theologische studiën en werd aldaar priester gewijd den 3en October 1923. Veel heeft hij gewerkt door missiën, retrai- ten en Parochie-retraiten, totdat hij den 8en Juni 1935 door zijn Overste tot Directeur van het Retraitenhuis van Noordwijkerhout werd aangesteld en eenige dagen geleden op zijn ziekbed zijn aanstelling hoorde tot Rector van het Klooster te Roosendaal. Zijn vele vrienden en kennissen, aan wier zieleheil hij met wa ren, apostoliscnen ijver zoo rusteloos gewerkt heeft, zullen dit tragisch afsterven met droef heid vernemen en hun vriend en weldoener in hun gebeden gedenken. v o1 - O Waren jullie dit jaar weer aan de Cote d'Azur? Neen, we zijn nog in de rouw en gingen daarom naar de Zwarte Zee. (J'Amuse). SOERABAJA, 2 Juli. (Aneta). Hedenmorgen werd door den Raad van Justitie te Soerabaja de behandeling van de zaak tegen den heer M., vroeger administrateur van Soember Bo- pong, voortgezet. Als eerste werd gehoord de kroongetuige Baeran, die destijds als brievenbezorger op de onderneming werkzaam was. Deze getuige ver klaarde, dat M. hem zelf heeft medegedeeld, dat Kasimin gedood was en hem bevolen heeft het lijk „weg te werpen", waarvoor hij menschen moest zoeken om daarbij te helpen. M. bracht, toen getuige en en zekeren Wangkit naar de plaats, waar het lijk lag. De 37-jarige koopman J. A. S., gedetineerd, is door de Rotterdamsche rechtbank wegens het vervaardigen en uitgeven van Nederland- scfte rijksdaalders veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De rechtbank heeft den 36-jarigen stoker D. van Z wegens medeplichtigheid aan de zelfde feiten veroordeeld tot 2jaar* gevan genisstraf. Donderdagmiddag om half vier is brand uit gebroken in de groote en fraaie villa Lauswolt te Beetsterzwaag, eigendom van mevrouw J. BierumaOosting. De Beetsterzwaagsche brandweer wist het vuur, dat vermoedelijk ten gevolge van een defect aan de rookleiding in de strijkkamer is ontstaan, meester te worden. Twee kamers brandden geheel uit. De water schade is aanzienlijk. De schade wordt door verzekering gedekt. De Rotterdamsche rechtbank heeft den Haag- schen mr. H. A. L. E., wien poging tot oplich ting van een verzekeringsmaatschappij voor een bedrag van ongeveer 24.000 ten laste was ge legd verdachte zou hem in eigendom toe- beh oorende, verzekerde juweelen hebben weg gemaakt en daarna schadevergoeding gevor derd bij gebrek aan bewijs vrijgesproken. Te Eibergen had de monteur Bredeveld bij het verrichten van werkzaamheden het on geluk, uit een lichtpaal van het electrisch net te vallen. Hij bekwam een schedelbasisfractuur en een ernstige hersenschudding en werd in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. De ongelukkige was 32 jaar oud. Hij laat een vrouw en een kind achter. Wegens berooving van een buitenman, voor ƒ1300, is de 45-jarige visscher J. J. B., bijge naamd Jan Peenhaar, gedetineerd, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. De 30-jarige W. H„ bijgenaamd blonde Miep, eveneens gedetineerd, is wegens medeplichtig heid veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. PER LUXE AUTOCAR Met bezoek o.a. aan Ouwehand's Dierenpark te Rhenen, Valkenburg, Aken, Gemünd, Urfttalsperre, Keulen, Düsseldorf, Kleef, Nijmegen. Begin- en eindpunten: A'dam en Utrecht. Duur der reis 3 dagen (13, 14, 15 Juli) Prijs 22.met 2.voor administratie. PER LUXE AUTOCAR Met bezoek aan Antwerpen, Brussel, Waterloo, Namen, Dinant, Rochefort, Beauraing, Bouillon, Luxemburg, Larochette, Echternach, Trier, Spa, Gileppe, Luik. Begin en eindpunten: Amsterdam, Utrecht, Breda. Duur der reis 6 dagen (20 Juli - 25 Juli) Prijs 47.50 met 2.50 voor administratie. Voor het uitvoerig program van dag tot dag zie men ons REIZEN-PROGRAMBOEK 1936 dat aan onze lezers op aanvraag gratis wordt toegezonden. N. Z. VOORBURGWAL 65-73 TELEFOON 46878 AMSTERDAM ZAANDIJK, 2 Juli. Aan weerskanten van de breede straat, die alle bochten van de Zaan volgt, dwars door het dorp heen, heerscht een fleurig-opgewekte drukte. De Prinses komt! Meisjes met oranje-strikken in het haar, jongens met sjerpen en vlaggetjes trekken onder leiding van hun on derwijzers naar het feestterrein voor de nieuwe brug, die straks door Hare Koninklijke Hoogheid open zal worden gesteld. Uit de kleine lage huizen met hun cannen- daken en van de hooge blokken der fabrieks gebouwen langs het water waaien de vlaggen. Muziekcorpsen, gymnastiekvereenigingen, jeugdgroepen mareheeren af en aan en stel len zich op langs de trottoirs. In het gemeentehuis verzamelt zich gelei delijk een groepje genoodigden in de kleine, stemmig-antieke raadzaal, waar heel oude schilderingen langs alle wanden op de bezoe kers neerzien, op die groep burgemeesters, en gemeente-autoriteiten uit den omtrek, waar voor nauwelijks plaats is in dit kleine, warme zaaltje. Een paar ambtenaren van de gemeen te-secretarie probeeren wel, zenuwachtig van gewichtigheid, alle genoodigden behalve de pers! een behoorlijke plaats te geven, doch als de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. Röell het gemeentehuis betreedt, staan er nog heel wat achter in de oudhedenkamer door de tusschendeur toe te zien. Kort na de aankomst van jhr. Röell klin ken buiten luide toejuichingen. Van de raad zaal uit ziet men door de palmen vóór de ramen wuivende handen. De Prinses nadert, Vóór het gemeentehuis worden haar bloe men aangeboden. Onder het spelen van het Wilhelmus treedt zij de zaal binnen. Na een kort begroetingswoord door óen bur gemeester van Zaandijk, den heer A. H. van Gelderen, nam de burgemeester van Zaandam de hoogedelgestr. heer K. ter Laan het woord om de Prinses welkom te heeten namens de heele Zaanstreek. Burgemeester ter Laan her innerde Hare Koninklijke Hoogheid aan vo rige bezoeken door Haar en Haar Moeder aan deze streek gebracht en sprak den dank van de bevolking uit voor Haar belangstelling in deze nijvere streek van ons land. Vervolgens richtte zich jhr. Röell tot de Prinses met een speciaal dankwoord voor de welwillendheid, waarmede zij dit belangrijke kunstwerk uit het provinciale wegenplan voor het gebruik wil open stellen. Deze brug is 164 meter lang, deelde de Commissaris mee; zij heeft een rijbreedte van 7 meter en een trottoir aan beide zij den van 1 f2 meter. Het vaste gedeelte werd geheel in beton op houten heipalen opgetrokken Als verlichting is de natrium- lamp gekozen, Met den wensch, dat Hare Koninklijks Hoog heid met voldoening deze, naar haar genoemde brug, waaraan zooveel arbeid werd besteed, zal willen openen, besloot jhr. Röell zijn toespraak. Een viertal in oud-Zaansch costuum ge- kleede meisjes, keurig, met gouden hoofdban den en witte schouderdoeken met kanten rand, serveerden thee met versnaperingen, na het nuttigen waarvan de Prinses zich naar de oudheden-kamer achter de raadzaal begaf om de buitengewoon merkwaardige verzame ling Zaansche antiquiteiten te bezichtigen. Intusschen begaven zich de gasten naar de brug, door de haag wachtende menschen Graalmeisjes, padvinders enz. in uniform heen. Met een dichte dubbele ry vlaggen is de brug versierd. Aan beide kanten wemelt het van schepen, alle gepavoiseerd. Aan de over zijde van de Zaan is een molen geheel in de vlaggetjes gestoken. Echt Holland in feest tooi, Luid wordt de Prinses toegejuicht en toegezwaaid en toegezongen als Haar auto op het feestterrein arriveert. Kinderen van de school brengen haar een zanghulde. Bij de hoornen, die de opklapbrug afsluiten staat de personeel-harmonie van de firma Heyn, en speelt het Wilhelmus. Allen zin gen mee ook burgemeester Ter Laan. En dan treedt de Prinses toe op een ta feltje, waarop een handletje is aangebracht. Zij haalt dit over een bel klinkt in de kabine en de afsluitboomen gaan omhoog. Het gezelschap wandelt naar de overzijde, waar een nieuwe zanghulde wordt ge bracht en gaat daarna terug. H. K. H. neemt nog het ophalen van de brug in oogenschouw. Belangstellend groet zij de velen die boven van de daken Haar toe wuiven. En dan vertrekt Zij weer. De bevolking juicht Haar enthousiast na en blijft in feeststemming achter. Pakiers rollen hun tapijten op den grond. Kramen gaan open. En langs de heele Zaan fietsen menschen terug en wapperen vlaggen hoog van alle fa brieksgebouwen. Donderdagmiddag omstreeks half vier wilde een ongeveer 60-jarige wielrijder uit de Man padslaan te Heemstede den drukken Heeren- weg oversteken. Hij lette daarbij niet op het verkeer met het gevolg, dat hij door een uit de richting Bennebroek komenden auto werd aangereden. Hij werd over den weg geslingerd en was vrijwel op slag dood. Daar de man geen papieren bij zich had, kon zijn identiteit nog niet worden vastgesteld. De Ned. Zuivelcentrale heeft voor het tijd vak van 5 t/m. 11 Juli 1936 voor consumptie- melk regeeringscontracti het taxegedeelte vast gesteld op 5'/, cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit; overmelk regeerings-minimumprijs 4.35 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2% cent. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is voor de week van 6 tot 11 Juli vast gesteld op f 0.55 per K.G. De Deensche boternoteering is voor de vol gende week vastgesteld op 200 kronen, is 66 cent per K.G- Met 15 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente Kampen: H. M. Oldenhof, met toe kenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeenten Lopik, Jaarsveld en Willige Langerak. Met 15 Juli is benoemd tot burgemeester der gemeente St. Maartensdijk: Mr. H. H. Schuller. Met 15 Juli benoemd tot burgemeester der gemeente Workum: mr. W. M. Oppedijk van Veen. Met 15 Juli benoemd tot burgemeester der gemeente Ovezande: mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester der gemeente Heinkenszand en tot burgemeester der gemeente Driewegen: G. M. C. Ort. Op verzoek is met 1 October 1936, eervol ontslag uit 's rijksdienst verleend aan: D. H. Scheffer, ontvanger der invoerrechten en ac cijnzen te Schiedam; J. A. Maas Oeesteranus, controleur der grondbelasting te Utrecht. Benoemd met 1 Juli tot ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter in spectie der directe belastingen te Leiden, le afdeeling: J. E. Nieboer, commies der dir. bel. inv. en acc. ter inspectie der dir. bel. te Rot terdam. Met 1 Juli in de commissie van advies voor den dienst der belastingen: tot lid: mr. H. R. de Zaaijer, ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie te Arnhem; tot secretaris: mr. W. H. Dommering, adv. en proc., waarn. griffier bij de arr. rechtbank en bij het kantongerecht te Gro ningen; tot plaatsverv. secretaris: mr. G. F. de Stitter,waarn. griffier bij de arr. rec/itbank te Groningen. Met 1 Augustus 1936 benoemd tot directeur der dir. bel., inv. en acc. te Maastricht: A. J. van Iersel, inspecteur der directe belastingen te Tilburg. Met 1 Juli benoemd tot adjunct-commies bij het hoofdbestuur der P. T. en T.: Chr. Grüzner, thans op voet van arbeidsovereenkomst werk zaam bij genoemd hoofdbestuur. Met 1 Juli is aan den commies bij den P. T. en T„ G. Valkenburgh, als zoodanig op ver zoek eervol ontslag verleend. 13 ONGERUSTHEID In de warme hall gezetten, In een diepen fau teuil!, haar kleine voeten gekruist op den bont mantel, die gevallen was, rilde Evelyne Stone nog steeds van angst en zenuwachtigheid. „Maak je maar niet ongerust, lieve Janine. Ik Voel mij reeds veel beter. Den heelen avond Was ik al overgevoelig en nerveus. Daarom heb lk, toen ik het gezicht van een Chinees meen de te zien, een kreet niet kunnen onderdrukken. Nu ik kalmer ben, twijfel ik aan dat visioen. De ruit van den auto was dof van den mist; ik heb niet goed kunnen zienJacques trad de hall binnen en achter hem bracht een bediende op een klein tafeltje een koud souper. Evelyne bleef in haar fauteuil zitten, ver van de tafel, maar eischte dat de jonge verloofden, zooals zij ze noemde, iets zouden eten. Spoedig waren Ja nine en Bermond hiermede klaar. Toen zei de jonge vrouw met dezelfde zachte stem tot den beditende: „Het is reeds twaalf uur geweest. Jullie kunt nu allen gaan slapen. Zeg aan de kame nier, dat ik haar vanavond niet noodig heb." Zich tot Janine wendend, zei Evelyne: „Bén je hiet moe, lieve Nine?" Janine was aangedaan door de poging, die Evelyne deed, om „aan an deren te denken.'' „Absoluut niet moe, mevrouw," antwoordde Ja nine. „Wilt u ons toestaan, u nog wat gezelschap te houden? „Goed, ik voel mij wel zeer moei, maar ik wil toch trachten op mijn man te wachten. Mijn heer Bermond, zou u zoo goed willen zijn om te gaan zien of zijn werkkamer nog verlicht is en goed warm?" Alleen met het jonge meisje, ging Evelyne koortsachtig verder: „Ik wilde wel, dat hij reeds terug wasWat werkt hij toch laatEn dat allemaal voor mijom voor mij millioe- n'en te verdienen! Je hebt gelijk, Nine, de goede man geeft mij dagelijks groote bewijzen van zijn edelmoedig karakter en ik vind zelfs geen woord om hem er voor te bedanken! Wanneer ik alles nog eens overdenk, moet ik erkennen dat hij een prachtig karakter, een nobele ziel heeft maarde ziel, die ziet men niet, die is ver borgenen mijn oogen hebben niet geleerd te zien wat verborgen is!'! Een innerlijke strijd scheen haar te dwingen, deze woorden tegen haar wil uit te spreken. Evelyne sprak als on der den invloed van geheimzinnige voorgevoe lens. „O, Janine, als je toch eens de waarheid had gesprokén!" hernam mevrouw Stone, die zich meer en meer opwond. Zij verliet haar fauteuil en begon onrustig in de hall heen en weer te loopen. „Zou het geluk zijn zooals jij het beschrijft? Ach! wat voor een vrouw ben ik geweest? Wat voor een vrouw?" Bermond voegde zich weer bij hen. Evelyne scheen zich te beheerschen; waarschijnlijk wilde zij haar zwakheid niet aan een man toonfcn. Haar gelaat, dat droevig was geweest, herkreeg de gewone trotsche uitdrukking. „De robijnen van de hertogin van Scotland zijn prachtig," zei zij hardop. „Mijn man zal even mooie steenen voor mij koopenHet gezicht van juffrouw Flory verried een groote teleurstelling. Mevrouw Stone bekommerde zich echter niet langer om wat anderen dachten, ,,'t Is nu zeer laat en ik ben te moe nog langer op mijn man te wachten," zei Evelyne plotseling. „Ik ga naar mijn kamer. „Je hoeft mij niet te heipén, Nine, ik wensch alleen te zijn! Zij ging statig als een vorstin de hall uit. Achter haar viel het zware gordijn dicht. Het was, alsof een licht plotseling uitgedoofd werd. „Mevrouw Stone is vanavond zeer eigenaar dig!" zei Janine. „Dat verontrust mij. Geduren de je korte afwezigheid heeft zij mij een hoekje van haar hart laten zienhaar karakter is werkelijk edeler dan je denkt Jacques!" „Ja, dat weet ik," antwoordde Jacques Ber mond sceptisch, „een goedheid, die tot nu toe verborgen was!" „Het gezicht, dat zij in de ruit van dén auto heeft gezien, krijgt in haar verbeelding een fan tastische beteekenis. En inderdaad, het lijkt mij heel verklaarbaar, dat zij zich soms nerveus voelt. Dit geweldige gebouw staat hier zoo een zaam en verlaten te midden van al die uitge storven lanen en veldenJacques ging naar het venster. „Er is niets te vreezen, Janine. Kijk, je kunt hier duidelijk, ondanks dén mist, een van de agenten zien. De anderen loopen langs het hek, dat het geheele huis, den tuin en ook de steengroeve omringt, waarvoor de mooie me vrouw Stone 'n geheimen angst schijnt te hebben. „In den schouwburg heb ik vanavond eens vertrouwelijk met haar gepraat, én dat schijnt een bijzonderen indruk op haar gemaakt te heb bent ik verbeeld mij zelfs, dat ik gevoelens in haar hart heb doen opleven, die zij reeds lang doodwaande!" „Een bekeering?" „Waarom niet?" „Als het werkelijk een bekeering is, ben ik bang, dat de komst van mijnheer Stone alles weer zal veranderen!" „Wie weet. Als ze eens vaker tot na-denken wordt gestemd, kan er op den duur misschien een veel betere verstandhouding tusschten hen beiden ontstaan." Het geronk van een motor én het geluid van het hek, dat geopend en weer gesloten werd, kondigde den terugkeer van Charlie aan. De goedige reus verscheen eenige seconden later. „Oef," zei hij, terwijl hij zich in een stoel liet vallen. „Deze zaak heeft mij heel wat moeite gekost, maarik ben toch geslaagd! Is mijn vrouw reeds naar haar kamers gegaan?" „Ja," zei juffrouw Flory. „Zij was zeer ver moeid en had behoefte aan rust!" De milliar- dair wilde zich reeds naar zijn werkkamer be geven, toén Janine hem, zichtbaar verlegen, te rughield. „Pardon, mijnheer Stone, maar ik geloof dat u eerst naar de kamers van mevrouw Stone moest gaan. Zij scheen niet wel vanavond. Ze is erg geschrokken." „Geschrokken? Hoe?" „Bij onze thuiskomst, op het oogenblik dat het hek werd geopend. Iemand heeft door de ruit van dén auto gekeken, waarschijnlijk om te zien, wie er in zatMevrouw Stone was reeds zeer nerveus en gelooftdat het een Chinees was!" „Een dergelijke schok kan zeer gevaarlijk voor haar zijn. Weet u wie zoo nieuwsgierig is ge weest?" Bermond gaf een beschrijving van zijn onder zoek, dat zonder resultaat was gebleven. Charlie bleef ev ennadenken en vroeg toen: ,,Is er een kamenier bij mijn vrouw?" „Neen, niemand! Mevrouw Stone wilde alleen zijn." „Dat is niet volgtens haar gewoonte! Zü heeft zeker een groote teleurstelling ondervonden tij dens de voorstellingHeeft u niets bemerkt?" Jacques antwoordde: „Mevrouw stone vond de robijnen van de her togin zeer mooi." „Heeft men de hertogin opvallend bewon- dex'd?" „Ja," bekende Janine, „maar toch veel minder dan uw vrouw, die van een verblindende schoon heid was, met al haar fonkelende juweelen." Charlie glimlachte, alsof hij het schitterende visioen van de groote zaal voor zich zag, „Heeft mijn vrouw een of andere opmerking over deze robijnen gemaakt?" Het jonge meisje aarzelde. Bermond verklaarde: „Mevrouw Stone wenscht even mooie robijnén te bezitten. Ik veronderstel, dat zij er u morgen om zal vragen." „Dan zal ik haar die moeite besparen! Ik dank je voor je openhartigheid, Bermond.... en u voor uw toewijding, Janine!" Gerustgesteld wilde hij heengaan, maar Janine weerhield hem nog maals. „Neem mij niet kwalijk, mijnheer Stone, dat ik aandring, maar vanavond was mevrouw Stone niet alleen van streek door haar angst of schrikZij heeft absoluut behoefte aan een paar geruststellende woorden van u Charlie zette gTOote oogen op en zei eerst géén woord. Daarna wreef hij zijn oor plat en be kende met een verlegenheid, die bijna aandoen lijk was: „Mijn vrouw houdt er niet van in haar kamers lastig gevallen te worden. Zij is bang en sluit haar deuren altijd. Ik zou werkelijk voor niets kloppen „Ik verzeker u," hernam Janine, „dat uw vrouw erg down is én haar behoefte om haar hart eens voor u uit te storten is veel sterker dan alle voorgewende onverschilligheid!" Ber mond begreep, dat alleen Ninette met Charlie over deze kiesche aangelegenheid kon spreken. Tactvol bewaarde de jongeman het stilzwijgen. „U hebt misschien gelijk, juffrouw Flory, ik zal even naar haar toe gaan!" zei Charlie en ging haastig de hall uit. Jacques zei spottend: „Lieve Janine, ik ben werkelijk jaloersch, dat je met zooveel vuur voor de verzoening van ande ren pleit! Zul je wel genoeg ijver voor onszelf overhouden?" „Mijnheer mijn verloofde, het is erg laat. Het wordt tijd om elkander goedennacht te wen- schenHaastige stappen stoorden hun ge sprek. Zij draaiden zich snel om en stonden tegenover Charlie, maar.een Charlie, die zóó bleek en verschrikt was, dat zij hem bijna niet her kén den I (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3