KAUEL I Achter het papieren masker van Moskou i FRAMBOZEN Paus Pius XI over de film Een goed examen Holland-Indië nvee jrieuwe IMmdmhm vwv U,proeft de vluchten Zeelandlijn K.L.M. vijf jaar MUNDUS VULTDECIPI NIEUWE ENCYCLIEK Kerkelijk leven VRIJDAG 3 JULI 1936 NA/tHWEDSTRIJD BUITENLANDSCH OVERZICHT Gif en tegengif Een nieuwe „Siameesche tweeling" Eert der kinderen overleed echter spoedig Belangrijke verlagingen van telegram- en telefoonkosten gaan op 1 October in Gesprekkosten gehalveerd Vliegboot met danszaal aan boord Sikorsky ontwerpt SS tons water vliegtuig met twee étages en 16 cabines Particulieré sleepbooteigenaren De H. Vader geeft inlichtingen, om het bioscoopgevaar te bestrijden en de film mo reel te verheffen Keuring moet worden georganiseerd 4 ct. VIER 5 ct. FAMEUS 6 ct. SIVANA 6 ct. STABILO 6 ct. ENORM NEDERLANDSCH FABRIKAAT Opening van tentoonstelling te Nijmegen Mr. Dr. C. J. SCHEPEL Afscheid van het Hoog Militair Gerechtshof Militaire oefeningen op Walcheren Le Sacré Coeur Belgische onderscheiding Kamervacature-Ketelaar De Stormklok Eerste draad in het Neder landsche luchtnet Van Haamstede begon de victorie BENOEMINGEN Bij de Priesters van het H. Hart van Jezus Missio Canonica De mogendheden, vooral Frankrijk, die indertijd na het uittreden van Duitsch- iand uit den Volkenbond, voor een toe treden van Sovjet-Rusland tot het college van Genève met succes hebben geageerd, speelden gaarne het argument uit, dat Sovjet-Rusland van een nauwer contact met de niet-commu- nistische staten een heilzamen invloed zou ondervinden en op den duur zijn bolsjewis tische streken wel zou verliezen. De oude volkswijsheid, welke leert, dat één enkele rotte appel in de mand alle andere kan bederven, Werd door dit argument van een lichtvaardig optimisme eenvoudig genegeerd. Misschien was dit argument ook niet zoo ernstig bedoeld, doch werd het alleen maar uitgespeeld om de wer kelijke reden, waarom men voor de toelating van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond ijverde, ietwat ethisch te camcufleeren. De werkelijke reden toch, waarom men zich het vuur uit de burgerlijke sloffen liep om Sovjet-Rusland in de vergadering der volkeren binnen te halen, was een geheel andere. Men wilde de door Duitschland verlaten plaats aanvullen met Rusland om den schijn te wekken, dat de Vol kenbond niet verder weggeraakt was van de zoozeer begeerde, maar nimmer bereikte, uni versaliteit. Angst voor het eigenmachtige en eigengereide nationaai-socialistische Duitsch land dreef Frankrijk en zijn medestanders in de armen van Moskou, en eenzelfde angst deed Moskou koers zetten naar het meer van Genève, dat het altijd als een poel van burgerlijk kapi talistisch bederf had gescholden. Men meende het nationaai-socialistische gif met het bolsje wistische tegengif te kunnen neutraliseeren, doch met al deze gifmengerij werd geen deug delijke medicijn gebrouwen en geen gezonde toestand bereikt. Zoowel aan de zijde van hen, die Moskou te Genève verwelkomden, als aan de zijde van Sovjet-Rusland, dat zich door de kapitalistische landen liet inpalmen, werden principes verloochend en werd 'n uitsluitend op portunistische politiek gevoerd. Sovjet-Rusland trad gaarne tot de eenmaal beschimpte inter nationale sociëteit toe, omdat het hulp en steun zocht tegen Duitschland en Japan, die in een booze bui hun lidmaatschap hadden opgezegd en het geweldige Russische Rijk aan weerskanten bedreigen. Het nam de houding aan alsof het snel verburgerlijkte en zich aan paste aan de mentaliteit van hen, met wie het voortaan internationaal zou gaan samenwerken ter verdediging van het internationale rechten den ondeelbaar geachten vrede. Het ideaal van een bolsjewistische wereld revolutie werd naar den achtergrond gescho ven, Waar het werd overgelaten aan de offi cieel niet-officieele Komintern; het vroeger in den Sovjet-ban gedane nationale bewustzijn en tal van andere eenmaal als „burgerlijk" ver oordeelde sentimenten, begrippen en ideeën werden weer gepropageerd, en Litwinov had zelfs de brutaliteit op het forum van Genève naar aanleiding van den moord op Koning Alexander van Joego-Slavië den staf te breken over alle terrorisme, terwijl Sovjet-Rusland zoowel zijn ontstaan als zijn behoud aan de meest afschuwelijke terreur heeft te danken en het communisme buiten Rusland op insti gatie van de Komintern nog steeds bij tijd en Wijle terroristische practijken beoefent. Wij heBben indertijd geschreven, dat de Volken bond met Sovjet-Rusland een Trojaansch Paard binnenhaalde en ondanks alle interna tionale welvoeglijkheid, welke de machtheb bers van Moskou ten toon spreiden, zijn wij nog steeds dezelfde meening toegedaan. Wij gelooven vooralsnog niet in een wezenlijke en oprechte bekeering van de roode dictators. Sovjet-Rusland is een rotte appel in de Voï- kenbondsmand, waarin lang niet alle appelen gaaf zijn. Frankrijk, dat politiek het dichtst tegen Sovjet-Rusland aanligt, vertoont reeds zeer ernstige verschijnselen van communistisch bederf. En dit is geen wonder, want ondanks de pharizeïsche oekase van den rooden Tsaar Stalin aan de partijgenooten in Frankrijk om de regeeringen te steunen in hun bewapenings politiek, hebben de communisten in Frankrijk de revolutionnaire lessen van Dimitrof opge volgd en den socialisten en radicaal-socialisten handen vol zand in de oogen gestrooid, zoodat zij de gevaren van een Volksfront-vorming niet meer zagen en thans aan den lijve moeten on dervinden, w'aartoe een dergelijk bondgenoot schap in de practijk natuurnoodzakelijk moet leiden. In dit verband is het van groot belang ken nis te nemen van een in een Lotharingsch blad afgedrukte circulaire, welke ondertee kend is door den Italiaanschen communist Encoli, die op het oogenblik in Moskou vertoeft en speciaal belast is met het toezicht op de communistische actie in Frankrijk en Spanje. In deze circulaire wordt verklaard, dat de re geering van het Volksfront de vorming van een revolutionnaire radenregeering moet ver haasten en wel volgens de volgende richtlijnen: Het regeeringsapparaat moet onklaar worden gemaakt en de liberale burgerlijke staat moet geparaliseerd worden door uitsluiting van fas cistische elementen uit leger, administratieve lichamen en politie. De revolutionnaire organisaties moeten ver sterkt worden, de proletarische massa's en de strijdformaties der arbeiders moeten worden opgeroepen om gereed te zijn ten spoedigste de macht van de sowjets te vestigen onder leiding van de communistische partij. De socialistische partij en de andere par tijen van het Volksfront moeten ondermijnd worden met het oog op den strijd van de re volutionnaire stormtroepen tegen den burger lijken staat. In Frankrijk vooral moet bij sociale conflic ten het geheel der kapitalistische huishouding worden ondermijnd door partieele en algemeene stakingen, terwijl tegelijkertijd de arbeiders massa's revolutionnair moeten worden voorge licht en in de communistische kaders ingelijfd, zoodat in geval van moeilijkheden met de regee ring van het Volksfront deze massa's hun revo lutionnaire zending kunnen vervullen, onafhan kelijk van hun allianties met de burgerlijke groepen der regeering. Dit is belangrijker dan oogenblikkelijke successen, zooals kleine loons- verhoogingen e.d. Intusschen moeten de grie ven en eischen van den dag steeds worden ge bruikt als springplank om grootere acties te ontketenen. Deze aan duidelijkheid niets te wenschen overlatende circulaire, welker authenticiteit be vestigd wordt door het stakingsverloop in Frankrijk en de instructie van den Franschcn communist Thorez aan zijn partijgenop'cen om niet met één slag, maar geleidelijk het onderste uit de politieke kan te halen, logenstraft de beweringen van Léon Blum, die geen Ke renski zegt te zijn. Het kan zijn, dat hij oprecht meent geen wegbereider voor het Leninisme te zijn, maar de communisten zullen geen rekening houden met Blum's illusies. Zij hebben in het huidige politieke Frankrijk een zoo sterke po sitie buiten de regeering ingenomen, dat zij Blum in een richting kunnen dwingen, welke hij zelf uit vrije beweging liever niet zou willen inslaan. De jongste feiten in Frankrijk leveren daarvan het overtuigend bewijs. De verraderlijke en slechts kortzichtige misleidende dubbelhartigheid van Sovjet- Rusland, dat thans den braven burgerman tracht te spelen voor het oog van de wereld, komt ook te voorschijn in de officieele interpre tatie van het nieuwe Russische constitutie- ontwerp, dat te schoon leek om waar te kunnen zijn. Zooals men weet beloofde dit ontwerp: vrijheid van godsdienst en geweten, vrijheid van drukpers en vergadering en demonstratie, evenredig kiesrecht enz. enz. Wel wekte de be paling, dat ook de anti-godsdienstige propagan da vrijheid zou genieten argwaan, maar niette min meenden velen te mogen gelooven aan de oprechtheid der Sovjets om de „dictatuur van het proletariaat" grondig te democratiseeren volgens Westersche begrippen. Het officieele orgaan van de communistische partij in Rus land maakt aan deze illusie een einde met den geautoriseerden uitleg van de bedoeling van de ontwerp-grondwetsartikelen, welke alle mogelij ke vrijheden beloven. Alle burgers, aldus deze uitleg, zullen niet de vrijheid krijgen om te zeg gen en te laten drukken, wat zij willen, maar alleen zij, die het Sowjet-regiem op loyale wijze steunen, indien zij hun redevoeringen en ge schriften beperken tot het kader dat de com munistische partij, dat de regeering heeft opge steld. De verklaring voegt hieraan toe, dat elke andere interpretatie absurd zou zijn, want: .Vrijheid van spreken en pers moet dienen als een machtig middel ter versterking van de socialistische orde. Zij wordt ingevoerd in het belang van de arbeiders. Hij die het socialis tisch regiem hoopt te doen wankelen, den socialistischen eigendom te ondermijnen, de integriteit van ons land te schenden, is een vijand van het volk. Hij mag geen stukje papier krijgen, en den drempel van geen enkele druk kerij overschrijden om zijn lage plannen te verwezenlijken. Hij mag zaal, noch een kamer, noch een hoekje hebben om zijn vergif te spuwen door het gesproken woord." Tenslotte zou de nieuwe grondwet der Sovjet- Unie vrijheid van godsdienst en ook vrijheid van anti-godsdienstige propaganda en zekere burgerrechten aan priesters en rabijnen zooals b.v. het kiesrecht verleenen. Aan de „Daily Telegaph" wordt thans uit Moskou gemeld, dat Emelian Jaroslawski, een der veteranen van het regime en leider van de strijdbare liga der godloozen; thans dezen maatregel der regeering tracht te verklaren voor hen, die deze inconsequentie der Sovjet machthebbers niet begrijpen, door de redenee ring, dat het beter is geen administratieve maatregelen te mengen in den strijd tegen den godsdienst, omdat officieele onderdrukking dikwijls juist leidt tot religieus fanatisme. „We zullen onze anti-religieuze propaganda met kracht voortzetten, maar we hoeven, nu ons bewind zooveel sterker is geworden, den pries ters hun stemrecht niet meer te onthouden. Hoewel de godsdienst aan het uitsterven is, zijn er in ons land nog steeds millioenen geloovigen. Men moet niet denken, dat de godsdienst ver dwijnt als de uitoefening ervan verboden is. We zullen blijven strijden tegen den godsdienst en tegen religieuze instellingen." De nieuw ontworpen constitutie van Sovjet- Rusland is dus practisch niets anders dan een papieren mombakkes, waarachter zich de dic tator van Moskou tracht te verschuilen, om zijn volk en de wereld te bedriegen. Mundus vult decipi, ergo decipiatur. De wereld wil bedrogen zijn, derhalve zal zij bedrogen worden. MED-FORD (Massachusetts), 3 Juli (Reuter) Alhier is een nieuwe „Siameesche tweeling" ge boren. De kinderen waren met den nek aan el kander vergroeid. Een hunner is reeds vijf uren na de geboorte gestorven. Een chirurg zal trachten door een operatie het tweede kind in het leven te houden. doet Ge, als Ge rustig kunt nadenken, zonder angst-gevoel, zonder gejaagdheid, zonder hoofdpijn. Neem daarvoor 'n „^.KKERTJE". Zoo'n metalen zakdoosje met 3 stuks voor slechts 20 cent is voor U bijzonder geschikt. Overal verkrijgbaar. Den Haag, 2 Juli. In gemeenschappelijk overleg hebben de Nederlandsche en de Indische posterijen be sloten om behoudens de goedkeuring door den Volksraad met ingang van 1 Oc tober a.s. een reeks belangrijke verlagingen in het telegraaf- en telefoonverkeer tus- schen Nederland en Indië aan te brengen. Daarbij heeft de overweging voorgezeten, dat het luchtpost-verkeer een zóó groote tijdsbesparing op deze wederzijdsche com municatie heeft gebracht, het verschil in snelheid dus tusschen een brief en een tele gram, vooral een brieftelegram, zóózeer heeft verminderd, dat de waarde van een telegram in het algemeen aanzienlijk is gedaald. Een overzicht van de belangrijkste verlagingen treft men in beide onderstaande staatjes. Voor het telegraaf verkeer worden de kosten per woord als volgt verlaagd: Voor: geldt thans: dit wordt: Gewone telegrammen 1.50 1.20 Code 0.90 0.72 Uitgestelde 0.75 0.60 ld. v. meer d. 100 woorden 0.47 0.40 Perstelegrammen 0.32 0.26 Brieftelegrammen 0.47 0.40 Speciaal met het oog op het sterk vermin derde tijdsverschil tusschen een brieftelegram en een luchtpostbrief, om dit verminderd tijds verschil parallel te doen loopen met een ver minderd tariefsverschil, zal naast het zooge naamde brieftelegram, dat feitelijk slechts om min of meer formeele redenen gehandhaafd Kijft, een geheel nieuw soort telegram worden ingevoerd: het nationale telegram. De eischen, hieraan gesteld zijn geen andere, dan die van het brieftelegram: het moet een alge meen verstaanbaren inhoud hebben en het wordt eerst oezorgd den tweeden ochtend na den dag der afgifte. De prijs van dit telegram be draagt slechts 20 ets. per woord met een mini mum van 20 woorden dus van 4 gulden. Deze telegrammen kunnen alleen in Nederland wor den aangeboden. Voor het telefoonverkeer konden, vooral doordat het mogelijk bleek de zelfkosten van de zendinstallatie te Kootwijk belangrijk te verminderen de volgende zeer aanzienlijke ver lagingen worden gebracht: Met Java en Voor een Madoera geldt dit thans: wordt: Gewoon gesprek van 3 minuten 33. Voor elke mi nuut meer Met N.-Sumatra en Makassar geldt dit thanswordt 15.— 36.— 18.- 11.— 5.— 12.— 6.— en lager en lager Kerst- en Nieuwj .gesprekk. van 3 min. 15.12.— 16.50 13.50 Voor elke mi nuut meer 5.4.5.50 4.50 Bij deze wijziging komen de goedkoope ge sprekken op Zaterdag te vervallen. De kosten voor het opgeven van het onderwerp van een gesprek worden ook met 20 pCt. verlaagd. De voorbereidingskosten blijven ongewijzigd. Voor dringende gesprekken en gesprekken buiten den officieelen openstellingstijd geldt een verdubbeling van het gewone tarief. De directeur der P.T.T. de heer Ir. Damme, vertrouwt, dat door een zoo drastische verlaging der tarieven het telefoonverkeer met Indië aanmerkelijk zal toenemen. Nu de komst van het luchtverkeer over den Atlantischen Oceaan in de naaste toekomst vrijwel zeker is, zijn de ontwer pen van groote vliegbooten letterlijk niet van de lucht. Nauwelijks heeft Dornier het plan voor een vijftig-tons Do-XX met acht motoren gelanceerd, of Sikorsky komt met de eerste bijzonderheden omtrent een 55-tons watervliegtuig, voortgestuwd door zes motoren. In het inwendige van den romp komen twee étages, de onderste zal acht cabines bevatten, elk met zit- en slaapplaatsen voor vier passagiers, terwijl de bovenste verdieping acht cabines, elk voor twee passagiers, bevat. Onmiddellijk achter de stuurhut is 'n kajuit, waarin vijf leden van de bemanning kunnen slapen. Zoodoende wordt het mogelijk op de Oceaanreizen een reserve-bemanning mee te nemen. Er is een keuken aan boord en een bar, benevens een eetkamer, die tot danszaal ingericht kan worden. Zes Twin Wasp motoren van ongeveer 1000 pk. elk, zullen de reuzenvliegboot een kruissnel heid van 270 K.M. per uur geven; het vliegtuig, kan 7200 K.M. afleggen, dat is een afstand van Amsterdam tot halverwege naar Batavia, voor het opnieuw benzine moet laden. Van de 55 ton, die het gevaarte weegt, is er 5 5 f2 ton betalende lading. Eén ding is jammer, n.l. dat dergelijke vlieg booten buitengewoon kostbaar van bouw en exploitatfe zijn en bovendien een toestel met accommodatie voor 48 passagiers eigenlijk nog te groot is voor het huidige luchtverkeer. Dor nier en Sikorsky hebben dan ook nog geen op dracht tot den bouw van een dergelijk toestel gekregen. Het „Federatief verbond van vereenigingen van particuliere sleepbooteigenaren in Neder land", waarbij alle Nederlandsche vereenigin gen van particuliere sleepboot-eigenaren zijn •aangesloten, heeft te Den Haag een uitgebrei de bestuursvergadering gehouden. Onze Romeinsche correspon dent seint ons, dat Z. H. Paus Pius XI Donderdag een nieuwe encycliek, onder den aanhef „Vigilante cura", gepubli ceerd heeft, waarin de H. Vader in den breede Zijn gedachten uiteenzet over de misbruiken in de bioscoop voorstellingen; een onderwerp, ,,dat het zedelijk en godsdienstig leven van het gansche christelijke volk zoo van nabij aangaat". In zijn inleiding zegt de Paus, dat het hem een groote vreugde was te ervaren welke vruch ten reeds bereikt zijn en welke vorderingen nog voortdurend gemaakt worden, door die provi- dentieele actie, die sedert twee jaren als een Heilige Kruistocht is ondernomen tegen de misbruiken der bioscoopvoorstellingen, het Legion of Decency In de Vereenigde Staten. Na op de noodzakelijkheid van een zelfstan dige behandeling van dit onderwerp gewezen te hebben, gaat de Paus voort: Het is nu zeker dat de vooruitgang van de filmkunst en de filmindustrie, hoe wonder baarlijker zij was, zich ook des te verderfelijker toonde voor de zedelijkheid en den godsdienst, ja, voor de eerzaamheid der beschaving zc-lf. De encycliek wijst dan op de actie van het „Legion of Decency", dat de katholieken bui ten de bioscopen hield, waar verderfelijke films vertoond werden. Deze geslaagde actie deed geen schade aan de werkelijk goede film, die een smaakvolle en gepaste ontspanning biedt. De H. Vader erkent, dat de film In deze tijden een universeele beteekenis heeft, door dat zij de massa bereikt en deze ten zeerste beïnvloedt. Het eigen karakter van de film: het concrete beeld, dat snel en zonder moeite wordt opgenomen ook door den meest eenvou dige, waarbij nog de klankindrukken van de moderne geluidsfilm komen, verleent haar die groote macht. Indien dus de cinema inderdaad een zake lijke les is, die voor de meeste menschen, ten goede of ten kwade, effectvoller is dan de abstracte redeneering, dan is het een eisch, dat de film zich verheft tot het niveau van het Christelijk geweten en ophoudt een in strument van bederf en demoralisatie te zijn. Het vraagstuk van geoorloofde films zal eerst zijn opgelost, indien men een filmpro ductie zou kunnen hebben, die volkomen ge richt was naar de beginselen der christelijke moraal. Waar, vooral wegens financieele bezwaren, de oprichting van een eigen, katholiek ge richte filmindustrie bemoeilijkt wordt, spoort de H. Vader de zielenherders tot een voortdu rende waakzaamheid aan. Deze moeten een beroep doen op alle katholieken, die op eeni- gerlei wijze aandeel hebben in deze industrie, om zich te houden aan de beginselen der ka tholieke moraal. Hier ligt een bijzondere taak voor de Katholieke Actie, op wie de H. Vader een speciaal beroep doet. Van tijd tot tijd zullen de Bisschoppen de filmindustrie openlijk aan de verantwoorde lijkheid van haar taak moeten herinneren, opdat deze in waarheid medewerkt tot de in- dividueele en sociale verheffing. De' uitslag van den naamwedstrijd is den deelnemers schriftelijk mede gedeeld De toegewezen prijzen, tot een totaal bedrag van 1400 werden tegelijkertijd verzonden. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen tot: len voorzitter, de heer A. G. K. Schouten, Rijs wijk (Z.-H.)2en voorzittr, de heer W. Jans sen, Dordrecht; len secretaris, de heer J. Gar- nier, Duivendrecht; 2en secretaris, de heer C. Bos, Dordrecht; len penningmeester, de heer C. de ZWart, Amsterdam; 2en penningmeester, de heer P. A. Hoogenboezem, Dordrecht. In de namiddagzitting lichtte de voorzitter zijn ontwerp-ondernemingsovereenkomst uitvoe rig toe. Na ampele bespreking werd besloten op 23 dezer een tweede bespreking aan dit onderwerp te wijden, opdat de afgevaardigden gelegenheid zouden hebben een en ander ern stig' te bestudeeren. Heden is te Nijmegen de tentoonstelling Ne- derlandsch Fabrikaat geopend. Hierbij heeft de heer G. J. Teppema, admi nistrateur aan het ministerie van Handel, Nij verheid en Scheepvaart, hoofd van de afdeeling Nijverheid, een rede uitgesproken, waarbij hij herinnerde aan de opening van de Waalbrug. Ook deze tentoonstelling, en in ruimeren zin de actie van de Vereeniging Nederlandsch Fa brikaat in haar geheel, wil een brug leggen tus schen de Nederlandsche industrie en de massa der Nederlandsche consumenten, een brug, die gevormd moet worden door instrueeren en pro- pageeren. Wij mogen het, aldus spr., echter niet for- ceeren, doch moeten met omzichtigheid en be leid optreden en in geen geval' mogen zonder meer buiten de Nederlandsche grens liggende belangen worden geschaad. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken, dat deze tentoonstelling een succes zal worden en een stap met zevenmijlslaarzen op den goeden weg zal beteekenen. In de hedenochtend gehouden zitting van het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft de plaatsvervangend president van het Hof, mr. E. Jellir.ghaus, alvorens tot de behande ling van de gewone rolzaken over te gaan, in tegenwoordigheid van mevrouw mr. Schepel, de beide zoons en familieleden, alsmede van vele belangstellenden, een rede gehouden, waarin hij, namens het Hof, afscheid nam van mr. dr. C. J. H. Schepel, wien wegens ziekte op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. Spr. ging de ambtelijke loopbaan van mr. Schepel na, daarbij wijzende op diens groote kennis van het militair recht. Mr. Schepel was een streng president, maar warm voelend voor hen, aan wie straf moest worden opgelegd, een betrouwbare gids in raad kamer, een eerlijk, kundig, ijverig en vriende lijk man, die een hoogst verdienstelijk en nut tig leven achter zich heeft en wien het Hof èn als president èn als mensch de grootst moge lijke achting toedraagt. Spr. eindigde, met me vrouw Schepel de verzekering te geven, dat het Hof diep bedroefd is, dat het zijn president zal moeten missen. De advocaat-fiskaal, mr. A. Brants, sprak namens het parket woorden van groote erken telijkheid. Namens de leden van de balie, ingeschreven bij het Hoog Militair Gerechtshof, sprak mr. Canter Cremers eveneens woorden van dank voor de wijze, waarop de advokaten door den president in de gelegenheid werden gesteld, de belangen van de beklaagden te bepleiten. Op 16 en 17 Juli a.s. zullen op Walcheren groote oefeningen worden gehouden door de Kustartillerie in samenwerking met de Marine. Het geheel staat onder commando van den commandant der Marine, schout bij nacht T. L. Kruys. De marine wordt geleid door den ondercommandant der marine, kapitein ter zee H. J. v. d. Stad en de landmacht door den re serve-luitenant-kolonel H. J. Karei. Le Sacré Coeur, Kweekschool voor onder wijzeressen te Oudenbosch, heeft op 15 Juli het toelatingsexamen gesteld. Voor nadere bijzon derheden verwijzen we naar de desbetreffende advertentie in ons blad. De heer S. R. de Jongh te Laren (N.-H.) is benoemd tot ridder in de orde van Leopold II van België. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft in de vacature-Ketelaar benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal mr. H. P. Marchant te 's-Gravcn- hage. Daar de oud-minister niet meer tot den Vrijz. Dem. Bond behoort, zal hij waarschijn lijk voor den Kamerzetel bedanken. Verschenen is een nieuw maandblad, officieel orgaan van het Dorus Rijkersfonds, „De Stormklok", die blijkens een voorwoord van luit.-generaal H. Swart geluid wordt in het belang van de oud-redders of hun weduwen. Al wordt er de vlag niet voor uitgestoken, jubilea in de vliegwereld zijn toch altijd gebeurtenissen, waar we even by stil biyven staan. Een van de schoonste bladzyden uit de kronieken van de K. L. M. is nog steeds die, waar de ontwikkeling van de Zeeland- lijn in beschreven staat: de luchtverbinding met de Zeeuwsche eilanden, welke 4 Juli a.s. haar eerste lustrum viert. Het was de eerste draad, welke in het Nederlandsche luchtnet werd getrokken. De Zeeuwen zijn trotsch op hun bjn, maar wat nog opmerkelyker is, zü is den menschen van Schouwen en Duiveland en Walcheren zoo eigen geworden als den Amsterdammers de paardetram van voorheen en den Hagenaar zijn lijn 8 voor „Een Boulevardje". Reeds in 1924 werden de eerste plannen voor deze luchtlijn gesmeed. Nog vóór de eerste Indiëvlucht was in Zierikzee daartoe een comité gevormd. De heer J. J. Cock, wiens naam thans een bekenden klank heeft in de vlieg wereld, zette er zün schouders onder. Hij spande twee paarden voor een groot vliegtuigmodel en liet dit het gansche eiland rondtrekken. En terwyl het geld werd bqeen gebracht voor de vlucht van Van der Hoop es. rijpte het plan om de Zeeuwsche eilanden door de lucht uit hun isolement te verlossen. Immers, een reis te land en fe water van Zierikzee naar Rot terdam duurde en duurt nóg bijna zes volle uren. Er werd een maatschappy gesticht in Haam stede; bij stukjes en beetjes groeide het veld. Eerst werd 18 H.A. aangelegd en zoo ontstond er langzamerhand een noodlandingsterreintje, dat den 4den Mei 1931 met veel ceremonieel voor het gebruik werd opengesteld door den Commissaris der Koningin in Zeeland. Een maand later begon de K. L. M. een proefdienst en den 4den Juli 1931, dus juist vüf jaar ge leden, kwam het eerste binnenlandsche lucht- lyntje van Rotterdam naar Haamstede tot stand. Vlissingen had al een vliegveld, wat lag er dus meer voor de hand, dan de lün door te trekken? En later wipten zoo de Fokkers ook even de Belgische grens over naar Knocke. Drie diensten zün er eiken zomerdag en de zes lange uren, die men noodig had om van Schouwen naar de Maasstad te komen zün tot 25 luttele minuten geworden. Haamstede beleeft door het luchtverkeer een gestadige ontwikkeling. Zomerhuisjes verrüzen aan den voet van den vuurtoren, er is zelfs al een manege voor de badgasten. Het middelpunt- van deze vrooiyke bedrijvigheid blijft toch het vliegveld met het bekoorlijke K. L. M.-hotelletje, dat in den zomer van 1934 werd geopend en dat de sfeer van zijn omgeving ademt. In het kantoortje en in de groote zaal met gemak kelijke banken en stoelen rond de schouw, dikke tapyten en een gezellige Friesche klok naast een gobelin aan den wand, daar is de vriendeiyke gastheer van de K. L. M„ de heer Ottents, die als eenige Europeaan met zün gezin büna drie jaren in de eenzaamheid van Djask aan de Perzische Golf heeft gezeten en die op een regenachtigen dag romans over die wereld vertellen kan. Daar is ook het busje van de K. L. M., dat de passagiers over de smalle dijken van het eiland naar Zierikzee brengt. Tot Rector van het Groot-Seminarie te Lies- bosch-Princenhage is benoemd de Z.E. Pater Dr. J. Bentvelzentot Rector van het J avenaat te Lanaeken (België) de Z.E. Pater J. Hcvers; tot Econoom te Liesbosch-Princenhage de W.E. Pater J. v. Herel. Verder zün aangewezen voor de Missie van Congo de W.E. Paters J. v. Eük en J. de Vries; voor de Missie van Zuid-Sumatra de W.E. Pa ter F. v. iersel; voor de Missie van Noord-Bra- zilië de W.E. Paters H. Verhoeven, C. Schuur- mans en H. v. Iersel. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft Missio Canonica verleend aan de Eerw. Zuster M. Michaëla; de dames C. P. Amaud de Ca- lavon, W. J. Dietz, G. J. Hovlus, C. G. M. Schrama, M. F. C. Smit, M. M. B. Swart, M. W. Warmerdam, en de heeren Th. A. Arnaud de Calavon en H. J. B. Dinkgreve. Audiëntie Aartsbisschop Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5