NAAR PRAAG. WEENEN EN BUDAPEST Man ócfitijfó onó: Erasmus en de jonge Spanjaard De toestand in Danzig ONZEN OMROEPER 96 Gulden Ook peh r VRIJDAG 3 JULI 1936 EEN ROMANTISCH AVONTUUR De veelbelovende humanist Met Erasmus aan tafel De Spaansche „cadet" De geweigerde aanbevelings brief Und so endete eine Liebe. Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. Londen gelooft niet dat de nazi's tot geweld zullen overgaan Incidenten van Fengtai gesloten De plannen van Tsjang Kai Sjek De conferentie te Montreux Principieel accoord tot stand gekomen HET CONCOURS HIPFIQUE TE DÜSSELDORF Successen voolr mevr. Von Opel •T TOURNOOl TE WIMBLEDON Mevr. Sperling en Helen Jacobs in de finale Vliegwezen in Indië Directeur van de K.N.I.L.M. acht toestand bevredigend ,'s WAAR HÉT HART VAN EUROPA KLOPT! Elf dagen rijk program Dit is het reis-wonder - van het seizoen I I FABELACHTIG LAGE PRIJS -& «- I VAN MAANDAG 3 AUGUSTUS t T.M. DONDERDAG 13 AUG. firukte iumkelstraat teJPmag CENTRAAL REIS-ADRES DER. VER. KATH. PERS HONKBAL Programma-overzicht DUIVENSPORT P. V. de Bonte Duif VRAGENBUS RIJKSVISCHAFSLAG Zooals men weet was Erasmus tijdens zijn leven een zeer gezien en veel gelezen schrijver in Spanje. Met verscheidene aanzienlijke personen, staatslieden en kerk vorsten, onderhield hij vriendschappelijke be trekkingen, en met vele SpaanSche geleerden was hij in geregelde briefwisseling. Van het jaar 1520 af begonnen Spaansche vertalingen van zijn werken te verschijnen, en zijn Latijn- sche werken werden ook in Spanje uitgegeven. Erasmus was dus niet verbaasd toen op een dag in Bazel een jongmensch zich bij hem liet aandienen. Het was een aardige, vriendelijke jongeman, met keurige Spaansche manieren en rap van tong. Na een zwierige buiging over handigde het donker uitziende jongmensch Erasmus een paar aanbevelingsbrieven, wann gestelde epistels voor een paar humanisten met klinkende namen. Het was in dien tijd ge woonte dat jonge veelbelovende studenten van de eene universiteit naar de andere trokken om onder het gehoor der groote mannen hun kennis te vermeerderen. Erasmus las dus met een vluchtigen blik de brieven door, en zette zich tot keuvelen. De Spaansche jongeman praatte luchtig en elegant. Zijn Latijn vloeide rap en met mooie volzinnen, en de jeugdige humanist scheen met vrucht de lessen van de groote humanisten te hebben gevolgd. Hij was een echte studiosus uit dit bloeitijdperk van het Humanisme met zijn cosmopolitischen geest. In Spanje was hy student geweest aan de oude universiteit van Salamanca, hij had aan de pas opgerichte hoogeschool te Alcatö de Heneras-colleges gevolgd, en was vervol gens naar Italië, Frankrijk en Engeland ge gaan. Inderdaad hij was een ware „vagamun- dus", een Spaansche, begrijpelijke, vorm voor „vagabundus". Hij zwierf de wereld door, om wijsheid te vergaderen, en was zelfs in Hon garije geweest, hij had Leuven bezocht en was nu in Bazel. Met Spaansche vrijmoedigheid sprak hij over zich zelf en over zijn plannen. Hij was uit een deftige Spaansche familie gesproten en was bestemd voor de kerk. Theologie zou hij stu- deeren, maar in den geest van den tijd. De klassieke letteren zouden daarbij het prach tige, onmisbare hulpvak zijn. Tekstcritische studiën moesten aan de exegetische en andere vooraf gaan. Erasmus was gewonnen. Hij noodigde het in teressante jongmensch aan zijn tafel. Het goede maal en de goede Duitsche wijnen de hu manisten hielden van een goede tafel en had den het leven lief maakten den toch reeds uitbundigen Spanjaard nog mededeelzamer. „Zie", zoo zei hij, „Studies als die van Erasmus, dat waren de bouwsteenen die noodig waren. Zijn uitgave van het Nieuwe Testament bij voorbeeld, en zijn critiek op de Vulgata...." Erasmus had met eenige vrees het gesprek zich zien bewegen in de richting van zyn tekstcritisch werk. Dat had hem menig bitter oogenblik gegeven, want daarop waren door Spaansche scripturisten scherpe critieken gele verd. Dit aardige jongmensch had bovendien, zü het slechts kort, in Alcala gestudeerd, en daar was, kort voor de editie van Erasmus, een zeer goede Grieksche uitgave van het Nieuwe Testament in het licht gegeven. Bovendien do-, ceerden daar eenige wereldberoemde hebralci, en Erasmus was zich bewust van de ernstige leemten in zijn scripturistische studies van wege zijn gemis aan kennis van het He- breeuwsch. Dan ook waren de theologen in Salamanca hem niet welgezind, dus Erasmus zag met spanning tegemoet hetgeen deze in telligente student van de twee Spaansche uni versiteiten hem ging zeggen. De jonge Spanjaard scheen reeds voldoende levenswijsheid te bezitten. Met een hoofsch gebaar van „nu ja, aan critiek ontbreekt het zelfs den grootsten niet" ontweek hij de eigen lijke kwestie, en voerde hij het gesprek naar de dialogen, de Enchiridion, en andere werken van Erasmus. Hij was daar zeer in thuis, hij vroeg nauwkeurig naar bepaalde passages en wisselde daarover van gedachten. Erasmus luisterde opgetogen, en bood het jongmensch zijn woning aan. De jonge Spanjaard sloeg het vriendelijk aanbod af. Natuurlijk. Erasmus was een Neder lander, en al probeerde hij dat wel te ver doezelen en al gaf hij, als Nederlanders doen, op z;jn vaderland en medeburgers af, hij bleef toch een Nederlander, een Hollander. Dat wil zeggen, hij maakte geen looze gebaren. Indien hij iemand iets ten geschenke bood, aan tafel noodigde of gastvrijheid aanbood, dan meende hij dit, en kwam dan niet op de gedachte dat de andere zulks voor een leege beleefdheidsbe tuiging' hield. Hij bood den jeugdigen Span jaard dus aan bij hem zijn intrek te nemen. De Spanjaard sloeg dit beleefd af. Natuur lijk. In Spanje was, en is, men gewoon uit be leefdheid allerlei aanbiedingen te doen waar van men niet verwacht dat zij aangenomen zullen worden. Men biedt met een sierlijk ge baar de vaas, het schilderij, het bibelot aan dat bewonderd wordt, men biedt zijn huis en persoon 'aan, simpel Oostersche phraseologie welke niemand ernstig neemt. Geeft men zijn adres op dan voegt men daar als welgeboren en goed opgevoed man aan toe „hetwelk uw huis is" of „waar u welkom en thuis bent", maar het beduidt niet meer dan „om u te dienen. In Spanje wacht men dus tot een aanbod eenige malen en nadrukkelijk wordt herhaald, en Erasmus deed zulks niet, omdat hem, den Rotterdammer, zulk een aandringen onwel voeglijk leek. Er kwam dus een klein misverstand, en zoo als het vaker gaat in het leven, dit kleine mis verstand had groote gevolgen. Diepgaande meenings- of karakterverschillen scheiden de menschen niet zoo vlug als een klein misver stand. Dit prikkelt en ergert. Van daaruit be ziet men den ander met een scherper spiedend en argwanend oog. Het wordt een sceptisch gezichtspunt, een koele, critische zienswijze. Daags daarna kwam het aardige Spaansche jongmensch weer op bezoek, en hij zou weer blijven tafelen. Hij had echter een vriend mee gebracht, en had daarbij een ongelukkige keus gedaan. Men moet, zeer zeker aan tafel, zijn vrienden weten te kiezen. Met Erasmus aan zitten wil zeggen een verfijnden smaak too- nen, in wijn, en in gerechten. Met Erasmus spreekt men in los en vlot Latijn, men kiest met welgevallen mooie, klare, en curieuze woorden, men weet nieuwe zinswendingen te vinden, op tien, twintig verschillende manieren herhaalt men een eenvoudig-en zin. Zoo spreekt men met Erasmus, en als onderwerp kan men zyn wijnglas, zijn schotel, zijn mantel, alle kleine dagelljksche voorwerpen kiezen. Het is de vreugde in het woord. Na tafel mag het gesprek zich wat verdiepen, men kan maat schappelijke problemen aanroeren, den stand der wetenschappen nagaan, doch alles vluch tig' en luchtig. Maar men brengt niet een „mi- les gloriosus", een snoever, bij Erasmus aan tafel, een man die met een breed gebaar zijn knevel opdraait, maar geen woord Latijn spreekt. Erasmus, die in den afg-eloopen nacht over het Spaansche jongmensch had nagedacht en het verdere verloop van de zaak wat critischer wilde aanzien, keek heel verbaasd op toen hij zijn jongen Spaanschen gast zijn woning zag binnenkomen vergezeld van een zeer vrijpostig uitziend heerschap. Een „Thraso", een opsnij der, zal Erasmus knorrig hebben gedacht, en dit woord gebruikt hij ook in zijn brieven over dit geval aan zijn vrienden in Spanje. Alles in den nieuwen gast hinderde Erasmus. Het geval moet inderdaad grappig zijn geweest. Thraso, zoo zullen wij hem maar blijven noemen, was een jongere zoon uit een aanzienlijke Spaan sche familie, een „segmndón", een „cadet' die in de litteratuur een veel gebruikt gegeven is geworden. Men kent hen uit tallooze beschrij vingen, snoevers, vechtersbazen, intriganten, bedelaars soms, met grootsche allures. Deze Thraso was wel een heel droevig exemplaar, hij kon alleen maar een hooge borst opzetten en over zijn voorname familie spreken. In wat voor taal is niet duidelijk, want Latijn sprak hij niet. Het diner zal wel niet heel aange naam zijn geweest, Erasmus bevroor onder dat hol vertoon. (Voor wie Latijn leest citeer ik de betrokken passage: „Huius inamoenissimo fastu adeo sum offensus, ut amorille meus in juvenem refrigerit). Natuurlijk. Zeg me wie je vrienden zijn, enz. Als die aardige Spaansche jongeman zulke vrienden had moest hij ook zulke eigenschappen bezitten. Erasmus hield dus zijn koele, de kleine menschelijke fouten scherp waarnemende oogen open, en sloeg den jeugdigen Spaan schen humanist kalm gade. Zijn woorden wer den nauwkeurig beluisterd, zijn opmerkingen critischer aangehoord, zijn kennis precieser ge peild, zijn houding rustiger opgenomen. Eras mus was van nature heel argwanend. Zijn brieven wemelen van verwijten aan zijn vrien den. Den vorigen dag was die eigenschap on der de aangename verrassing van de kennis making met zulk een innemend jongmensch verborgen gebleven. Nu beheerschte zij Eras mus volkomen. Wie was die Spanjaard? Was hij misschien een soort van spion gezonden door een van zijn felle vijanden? Erasmus voelde zich altijd belaagd en zyn levendige verbeeldingskracht werd hem te machtig. Hij eindigde met grof, zelfs heel onheusch te wor den. De jonge Spanjaard vroeg, als de natuur lijkste zaak ter wereld, een aanbevelingsbrief van Erasmus voor eenige humanisten te Pa rijs. Hij wilde daarheen gaan om zijn studies aan de Sorbonne te voltooien, en hij zou het op hoogen prijs stellen als Erasmus hem den weg eenigszins wilde vergemakkelijken in die drukke universiteitsstad. Een enkel woord van aanbeveling van Erasmus bij eenige geleerden zou den student van heel groot nut zijn. Eras mus weigerde. De Spanjaard hield aan. Eras mus antwoordde scherp van neen. Geen woord van aanbeveling wilde hij g<even. Verbaasd over de vreemde ontknooping en over zulk een hem vreemd gedrag vroeg de Spanjaard of Erasmus hem' dan persoonlijk een briefje wilde schrij ven, waaruit dan zou blijken dat de jonge Spaansche student met Erasmus bekend was. Erasmus, nu geheel ten prooi aan zijn arg waan, weigerde nadrukkelijk („cum stomacho negavi Inmiddels was er bezoek voor Erasmus ge komen, twee humanisten die Erasmus wilden spreken. De Spaansche student vroeg de be middeling van deze heeren, hij deed dit zeer bescheiden, maar Erasmus was niet te ver murwen. De beide Spanjaarden namen daarop afscheid, en verdwenen. Eenige dagen later ontmoette Erasmus op een wandeling den jongen Spaanschen huma nist, maar deze deed alsof hij Erasmus niet herkende en liep rustig langs hem heen. Kort daarna verliet hij Bazel en ging hij naar Parijs om zijn theologische studies aldaar te vol tooien. Hij zette zich daar tevens tot een gron dig onderzoek van de werken van Erasmus, in een omgeving die Erasmus niet onverdeeld gunstig gezind was. Zooals men weet heeft de Sorbonne nooit het praedicaat „orthodox" aan Erasmus willen toekennen. In het jaar 1528 verscheen een uiterst fel gestelde critiek op Erasmus, een critiek van Spaansche hand, waarover veel te doen is ge weest. Men vindt daar tal van verwijzingen van in Spaansche brieven van dien tijd, maar het werkje, geschreven door Luis de Carvajal, Franciscaan, is onvindbaar. Ik heb er in aller lei Spaansche bibliotheken naar gesnuffeld, maar zonder succes. Het is wellicht juist wat in 1529 een Spaansch humanist reeds schreef dat de orde der Franciscanen het grootste deel van de oplaag in beslag heeft genomen omdat de taal te scherp was. Goed zestien jaar later verscheen er echter een bezonken en zeer ge leerd werk van denzelfden schrijver, in wien men een voorlooper van de groote Spaansche theologen van de zestiende eeuw kan zien. Dit werk dat een wederopbouwing van de theologie wilde geven met behulp van de belangrijke re sultaten van de humanistische studie, is in den geest van den constructieven Erasmus geschreven. Het is als zoodanig een bekroning van wat Erasmus als scripturist en exegeet heeft gedaan, en het gebruikt alle nuttige ele menten uit het Erasmiaansche werk. De jonge student was een groot theoloog geworden, een bouwmeester in de neo-scholastische weten schap, die besefte wat Erasmus aan nuttigs en degelijks had verricht. Maar tevens was zijn blik verscherpt voor het destructieve in het werk en in den geest van Erasmus, en hij spaart hem zijn critiek niet. Voor de studie van den invloed van Erasmus in Spanje is al dus de „De Restituta Theologia" een belang rijk document geworden, en al waren de liefde en bewondering voor den persoon van Erasmus bekoeld, de eerbied voor den g e- leerde was gebleven. Evenwel met helder oordeel der onderscheids.... hetwelk de liefde mist, naar men zegt. LONDEN, 2 Juli. (Reuter) In diplomatieke kringen te Londen gelooft men niet, dat de nationaal-socialisten in de naaste toekomst te Danzig een daad van geweld zullen plegen. Men is van meening, dat de volgende facto ren er Berlijn toe zouden kunnen brengen een matigenden invloed uit te oefenen op de na- tionaal-socialistische elementen te Danzig: 1) Een gemeenschappelijk front inzake Dan zig, dat volgens geloofwaardige berichten te Genève zou zijn tot stand gebracht tusschen Groot-Brittannië, Frankrijk en Polen; 2) Het oogenblik worclt niet geschikt geacht, omdat men in afwachting van het Duitsche antwoord op de Britsche vragenlijst het an tagonisme der Locamo-mogendheden zou op wekken en Groot-Brittannië zou drijven tot een nog nauwere samenwerking met Frankrijk; 3) Duitschland zal waarschijnlijk buiten- landsche avonturen tot na de Olympische spe len en totdat het de noodige buitenlandsche deviezenreserves zal hebben opgehoopt, ver mijden. PEKING, 2 Juli. (Reuter). De incidenten van Fengtai worden thans als gesloten be schouwd. Zooals bekend werden een Japansch officier en twee Japansche kooplieden door Chineesche troepen gevangen gehouden. De Chineesche autoriteiten hebben er in toegestemd, dat de Chineesche troepen zullen worden overgeplaatst. Verontschuldigingen zijn aangeboden en aan de beide kooplieden is een schadeloosstelling uitgekeerd. De rector van de universiteit van Peking, Sjiang-Mo-Lin heeft een telegram ontvangen van Tsjang Kai Sjek, waarin deze bevestigt, dat de Nanking-troepen in geval van een con flict met het Zuid-Westen de Z. W. troepen tot de grenzen van Kwangsi en Kwantoeng zul len terugdrijven. Zij zullen deze provincies evenwel niet bezetten. MONTREUX, 2 Juli. (Reuter). Lord Stan hope, die de onderhandelingen te Montreux en vervolgens, tezamen met Eden, te Genève heeft geleid, zal zich morgen naar Londen begeven, om zijn regeering in kennis te steken van een principieel accoord, dat tot stand is gekomen. De volgende week zal hij naar Montreux terugkeeren. Men gelooft, dat de nieuwe con ventie inzake de zeeëngten binnen enkele da gen gereed zal zijn, en de conferentie in het begin der volgende week in een beslissend sta dium zal treden. Zij zou dan tegen 12 dezer met de onderteekening der conventie kun nen eindigen. Donderdag is te Düsseldorf een aanvang ge maakt met het internationale concours-hip- pique, waaraan o a. de Hongaarsche, Japansche, Roemeensche en Duitsche Olympische ruiters deelnemen. De bekende Duitsche amazone, me vrouw von Opel, die in het onlangs te Amster dam gehouden internationale concours-hippique zulke mooie successen boekte, behaalde twee maal de overwinning. Op het parcours waren mceilijke hindernissen geplaatst en daar er vooral op tijd werd gereden, maakten de meeste ruiters eenige fouten. Het springconcours voor amazones werd gewonnen door mevr. von Opel op Arnim in 67 sec. en 0 fouten. Tweede werd mevr. Oetker op Ben Hur. Aan het spring concours om den Ostgarten-prijs werd door 80 ruiters deelgenomen, van wie er slechts vier een foutloos parcours reden. Ook hier behaalde mevr. von Opel op Arnim de overwinning in 73.8 sec. Tweede werd luit. von Platthy (Hon garije) op Selloe in 79 sec. Donderdag zijn o. a. de halve eindstrijden van het dames-enkelspel gespeeld en zooals alge meen verwacht werd, hebben mevr. Sperling en mej. Jacobs haar partijen gewonnen. De strijd tusschen mevr. Sperling en mevr. Mathieu was overigens weinig fraai en kan hoort U niet door de radio. Toch heeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen. Hij zal U dus zeker van dienst kunnen zijn. zelfs de slechtste genoemd worden, die ooit in een halven eindstrijd te Wimbledon is gespeeld. Het werd een eindeloos baseline-duel in een mat tempo waarbij mevr. Mathieu niet het minste risico nam. Er werd geen enkele ge waagde slag vertoond en in de eerste set kwam het in elke game zelfs tot deuce. De Fransche speelster raakte hoe langer hoe meer vermoeid en de vry hevige val, welken zij in de zevende game maakte, beïnvloedde haar spel. Tot drie maal toe wist zij echter kranig een matchpoint te redden, na drie lange raillies, waarin 39 sla gen zonder een enkele vollye werden gedaan. De Fransche speelster moest daarna echter ca- pituleeren en vrij gemakkelijk won mevr. Sper ling met 63, 62. De partij van mej. Helen Jacobs tegen mej. Jedrzejowska was van een veel beter gehalte en talrijke malen kon het publiek van prachtig tennis genieten. Vooral in de eerste set ver raste de Poolsche speelster door haar vanatie- rijk spel en zij gaf het mej. Jacobs niet ca deau, doch zij moest het tenslotte tegen de Amerikaansche kampioene afleggen en met 64, 62 bereikte mej. Jacobs de finale, waar in zij dus tegen mevr. Sperling zal uitkomen. Jhr. H. K. B. Rendorp, directeur van de Kon. Ned. Indische Luchtvaart Maatschappij, is Donderdag met de cloor Evert van Dijk be stuurde Rietvink der K.L.M. uit Indië terug gekeerd van een inspectietocht, die ongeveer vier maanden heeft geduurd. In een gesprek verklaarde hy, dat het voor naamste cloel van zijn bezoek aan Ned. Indië was geweest het voeren van onderhandelingen over het nieuwe subsidie-contract met het Ned.-Indische gouvernement voor de jaren 1937, '38 en '39. Zooals bekend is, wil de Indi sche regeering de subsidie, die volgens het thans loopende contract 400.000 per jaar be- ciroeg, terugbrengen tot ƒ240.000 per jaar. De pogingen om het gouvernement te bewegen dit bedrag te verhoogen, hebben geen resultaat gehad, en thans zal in Nederland de K.N.I.L.M. moeten beslissen, of op deze basis het contract aanvaard zal worden. Ook over het materiaal van de K.N.I.L.M. toonde Jhr. Rendorp zich tevreden. Juist de zer dagen had men een F. 7 b als ambulance toestel aan het Ned.-Indische leger verkocht, zoodat men nog vyf van deze machines in ge bruik heeft. Het is verbazingwekkend, hoe lang deze Fokker-machines meekunnen. Zy mogen dan minder snel zijn dan de nieuwe types, zy bieden daarentegen een maximum aan veilig heid. Behalve deze vijf Fokkers beschikt de K.N.I.L.M. nog over twee andere Fokker-ma chines van het type F. 12 en over drie moderne Douglas-toestellen. Met deze vloot van tien vliegtuigen kan men behoorlijk voorzien in de behoeften van het Ned.-Indische luchtverkeer en heeft men zelfs nog de noodige reserve. Juist in den laatsten tijd begint het pas sagiersvervoer weer te stijgen en naarmate de economische toestanden beter worden, zal deze stijging in sterkere mate voortgang vinden. In het algemeen had jhr. Rendorp den indruk ge kregen, dat men zich in Indië zeer goed aan de ongunstige tijdsomstandigheden had weten aan. te passen en dat men daardoor thans over het ergste dieptepunt heen was. Wie heeft er al niet eens het verlan gen gekoesterd, eenigen tijd te mo gen vertoeven in het onvolprezen Praag en in de veelbezongen Donau-elteden Weenen en Budapest met haar rijkdom aan natuur- en stede-schoon, met haar gulle en gastvrije bevolkingen, met haar vroolyk-tinte- lende en hartstochtelijk meesleepende muziek, met haar wonderbare sfeer, waarin het leven wordt tot een onvergetelijk schoonen droom! Voor weinigen was intusschen het geluk weg gelegd; de reis was te ver, te duur. Thans echter zijn Praag, Weenen en Buda pest ons opeens naderbij gekomen; ook. zij, die geen groote tommen voor een vacantie-reis kunnen besteden, zijn thans in staat hun ver langen naar den Moldau- en Donau-droom in vervuHing te doen gaan. Wie onderstaand program leest en daarbij bedenkt, dat alleen reeds de treinreis volgens gewoon tarief ongeveer 80.kost, zal met stijgende verbazing ervaren, welk een onge looflijk buitenkansje hier geboden wordt. En dat alles geheel in den geest der wel bekende V.K.P.-reisservice. Programma: Maandag, 3 Augustus: In den ochtend te ongeveer 11 uur vertrek van Oldenzaal; lunch en diner in restauratie-rij tuig; reis over Osna- brück, Hannover, Maagdenburg en Halle; aank. te Dresden pLm. 10 uur; logies. Dinsdag, 4 Augustus: Ontbijt; groote auto- toer door de heerlijke kunststad met bezich tiging der bezienswaardigheden; lunch; na den -mtmniiMmitiumuMiiuiimimimmjtiitnuiirfimniittmuMiiiiuitic (Verhoogd met 3.voor admi- nistratiekosten) Wie tweede klas wenscht te reizen, betaalt 18 gulden meer. middag eenige uurtjes vrij; gelegenheid tot een uitstapje „Zum weissen Hirsch"; diner; ge noeglijk samenzyn; logies. Woensdag, 5 Augustus: Ontbijt, waarna ver trek per D-trein naar Weenen; lunch in res tauratie-wagen; aankomst te Weenen tegen 15 uur; 'smidd. en 's avonds „Prater-hummel"; diner in Frater-restaur.; logies. Donderdag, 6 Augustus: Ontbijt; groote autotocht door de stad, oud en nieuw; bezich tiging van Stephaasdom, parlement, raadhuis, paleis van justitie, enz.; bezoek aan kunst historisch museum; lunch in restaurant; na Óen middag per auto uitstapje naar Slot Schönbrunn en berg-opwaarts naar Coblenz, vanwaar Weenen in heerlijk panorama aan onze voeten ligt; terugtocht over het veel bezongen wijndorp Grinzing, waar de land- wyn gedronken en het diner geserveerd wordt (Grinzinger vroolykheid!) logies te Weenen. Vrijdag, 7 Augustus: Ontbijt; per feestelijke extra-Donau-luxe-boot naar Budapest (zigeu- nermuziek aan boord!); lunch en diner onder weg; aankomst te Budapest in den avond: een sprookje van lichtende schoonheid! per auto naar hotel; logies. Zaterdag, 8 Augustus: Ontbijt; fis middags groote autotoer door de stad; bezichtiging van Parlement, Vrijheidsplein, enz.; lunch; 'smid dags vrij; diner; 's avonds gezellig samenzijn; zigeunermuziek! logies. Zondag, 9 Augustus: Ontbijt (vóór of na de H. Mis); per auto naar het op de bergen langs den Donau gelegen Buda; bijwoning van de beroemde, grandioze Muziekmis in de St. Matthiaskerk; bezoek aan den Koninklijken Burcht (aflossing van de wacht!), de Vis- schersbastei, enz.; lunch; na den middag heer lijke wandeling door het stadspark (Slot Hu- nyadi) met bezoek aan graf van den Onbeken den Soldaat; diner in „Alpendorf", met mu ziek en variété-voorstelling; logies. Maandag, 10 Augustus: Ontbijt; bezoek aan het Margaretha-eiland in den Donau: een won- derschoone tudn met luxueuze badhotels en restaurants; lunch in de ,,Hangli Kioszk" aan den Donau-oever; daarna per extra-boot naar de Staatswijnkelders te Budafok, alwaar men zich aan de fijnste Hongaarsche wijnen te goed doet! Diner; 's avonds bezoek aan Angol- park (vermakelijkheden)logies. Dinsdag, 11 Augustus: Ontbijt; vertrek van Budapest naar Praag; lunoh in den trein; aank. Praag pl.m. 19 uur; per auto naar hotel; diner; logies. Woensdag, 12 Augustus: Ontbijt; groote autotoer door Praag met ».a. bezoek aan de oud-nieuwe Synagoge, de goudmakershuisjes, den hongertoren, enz.; lunch; na den middag voortzetting van het Prager program; diner; tegen 20 uur vertrek van Praag naar Holland. Donderdag, 13 Augustus: Ontbyt in Maag denburg; lunch in den trein; aankomst in Holland in den namiddag. Afscheid! De totaalprijs 96.en 3.sluit het navolgende in: le. Spoorreis Hle klasse met extra trein van Oldenzaal naar Budapest en terug. -9 ft- heen- en terugweg een toeslag van 18 ver schuldigd. 2e. Een boottocht op den Donau per extra boot van de Kon. Hongaarsche Stoomboot Mij. 3e. volledige en overvloedige maaltijden, aanvangende met lunch op 3 Augustus en ein digend met lunch op 13 Augustus. 4e. Huisvesting in uitstekende hotels, zoo veel mogelijk In kamers volgens aanvraag. Worden beslist éénpersoons kamers gewenscht, dan worden de hotelprijzen verhoogd met- 8 voor den geheelen duur der reis. 5e. Alle fooien en belastingen. 6e. Personen- en bagagevervoer bij aankomst en vertrek van de stations naar de hotels en terug. Van de perrons naar den auto, moet ieder zyn eigen bagage dragen of kan mien een kruier nemen. 7e. Alle in het programma genoemde ex cursies. Pengös kunnen tegen specialen lagen koers, tegelijkertijd met de aanmelding besteld wor den. Geen pas en geen visum noodig! Voor de terugreis kan een slaapplaats Praag Oldenzaal worden besteld. De prijs bedraagt 8.in de 3e klasse en 12.in de 2e kl. Budapest, gezien van het St. Gellert- monument i Wie van deze unieke reisgelegenheid wil pro- fiteeren, melde zich aan bij het Centraal Reis- adres der „Vereenigde Katholieke Pers", N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, Telefoon 46878, Giro 22884. Alle lezers, die zich interesseeren voor een prachtig verzorgde en toch goedkoope vacantie- reis, naar ver en naar dichtbij, vragen ons uit voerig en fraai geïllustreerd Reizenprogram- boek 1936 aan hetwelk omgaand gratis en franco wordt toegezonden. I bezoeken wij toerende door Euro- pa! de heerlijke steden Praag, Weenen en Budapest, en wel: van 18 tot en met 31 Juli; en van 5 tot en met 18 September. Men vrage uitvoerig prospectus aan 't N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam i Teleph. 46878 HiiiiiMiiiiiiiiiiiiimviiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiimiiiiMHiiiiï' Het programma vermeldt, voorzoover het Haarlemsche negentallen betreft, de volgende wedstrijden Eerste klasse Zaterdag: Blauw Wit 1Haarlem 1. Zondag: EDO 1—VVGA 1; HHC 1—Quick I. Tweede klasse Zaterdag: ANVJ 1—RCH 1; The Catchers 1 Duvianen 1; Shell 1—HHC 2; WGA 2—EDO 2. Zondag: Haarlem II AFC 1; DEV 1ZRC 1. Haarlem trekt dus Zaterdag met het eerste negental naar Amsterdam. Hoewel we Haarlem beslist sterker achten is, naar onze meening, de wedstrijd nog niet gewonnen. Daarvoor is Blauw Wit een te „lastige" tegenpartij. Zondagmorgen ontvangt EDO 1 in het Noor der Sportpark VVGA 1 en des middags, even eens aan de Van Nesstraat HHC 1Quick 1. Voor beide Haarlemsche negentallen zal er veel van afhangen wat de Amsterdamsche wer per doet. Overigens gelooven we dat HHC er zich wel door zal slaan. Ook EDO geven we wel een kans om van VVGA te winnen, maar dan zal er geducht voor gezorgd moeten worden dat Besangen er niet in slaagt, het veld in de war te brengen. De Haarlem-reserves ontvangen des Zondags morgens in het Noorder Sportpark bezoek van AFC, terwijl ZRC de-s middags op bezoek komt by DEV aan den Vergierdeweg. De beide Haar lemsche negentallen, benevens AFC hebben nog kans op bezetting der bovenste plaats, zoo dat hun aan een overwinning alles gelegen is. DEV heeft het wel het gemakkelijkst, ook al komt ZRC met negen man. Haarlem II en AFC achten we zeer aan el kaar gewaagd. Haarlem is 'n ietsje in het voor deel door meerdere routine en eigen veld. Bovengenoemde vereeniging hield dezer da gen een wedvlucht vanaf Creil, afstand 379 K.M. Duiven los 7 uur 45 min. Wind Zuid- West. De uitslag is als volgt: J. J. Kan 1; F. Kuiken 2, 5; F. M. Heerkens Thijssen 3, 11 13; H. J. Lomans 4; P. H. Bra- kel 6, 7, 8, 12; W. J. der Kinderen 9, 10. Eerstgetoonde duif 2 uur 2 min. 20 sec. Laatstgetoonde duif 2 uur 22 min. 6 sec. Kampioen Vitesse werd behaald door P. H. Brakel en F. M. Heerkens Thijssen, ieder 136 punten; 3. F. Kuiken met 114 punten. Vraag: Ik word 6 Juli 65 jaar. Al: jaren betaal ik 1.70 per maand voor ouderdoms rente. Moet ik nu nog de geheele maand Juli betalen? Antwoord: U moet betalen tot en met 4 Juli. Vraag: Wat is de mooiste en kortste weg van St. Pancras naar Voorhout? Antwoord: St. Pancras, Alkmaar, Heiloo, Limmen, Castricum, Beverwijk, Velsen, Sant poort, Haarlem, Ovêrveen, Vogelenzang, Noord- wijkerhout, Noordwijk, Voorhout. Totaal 62 K.M. ongeveer. Vïaag: Wat is de mooiste en kortste weg van Bennebroek naar Hengelo? Antwoord: Bennebroek, Haarlem, Amster dam, Diemerbrug, Crailoo, Baarn, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Hoevelaken, Voorthuizen, Oud-Milligen, Nieuw-Milligen, Apeldoorn, De- Venter, Kolmschate, Holten, Goor, Delden, Hengelo. Totaal 170 K.M. ongeveer. Vraag: Hoe lang is de diensttijd voor een milicien, ingedeeld bij de zeemilitie? Antwoord: 9 maanden voor de kustwacht; 15 maanden voor de overige miliciens; 18 maanden bij opleiding tot onderofficier of kor poraal. Vraag: Is lot no. 36 serie 2068 van de Am sterdamsche Paleisloten van Februari 1869 reeds uitgeloot? AntwoordNeen. Vraag: Bestaat er op het gebied van voog dijschap ook een reglement, hetzij in boekvorm of anderszins? Zoo ja, Waar kan men het be komen? Antwoord: Voor zoover ons bekend, bestaat een dergelijk boekje niet. Vraag: 1. Is lot serie 7825 no. 32 en serie 6030 no. 3 van de „Weerbaarheid"-lotery reeds uitgeloot? 2. In welk jaar en met welk be drag? Antwoord: Nog niet uitgeloot. Vraag: 1. Wanneer vertrekt de ziekenbedevaart naar Lourdes? 2. Tot wien moet ik mij wenden om gratis mee te mogen? Hoe is de reis, gaat hij van Amsterdam? Hoe is de reis naar Roo sendaal en hoeveel K.M.? Antw.: 1. Op 27 Juli. 2.. Wendt u tot den heer F. N. Duyn, Azalealaan 7, Heemstede. Vraag: Mijn kanarie ruit reeds het heele voorjaar en is bijna geheel kaal. Hoe kan ik dat verhelpen? Antw.: Waarschijnlijk wordt uw vogel onder mijnd door vedermijt. Reinig den kooi in ko kend water en geef den vogel gelegenheid tot baden. Geef hem verder als hoofdvoedsel goed raapzaad en ais bijvoedsel een hard gekookt ei met beschuit vermengd of dagelyks 'n stukje vogelbiscuit. M. de Redacteur, Als voorzitter van den Kring Haarlem van den R. K. Volksbond zou ik gaarne een plaatsje in uw gewaardeerd blad beschikbaar hebben om mij te richten tot de Katholieken van Haarlem-N. Bij voorbaat dank. A.s. Zondag, 5 Juli alweer een bloempjesdag aan onze kerken! Inderdaad alweer! Wat wil dat zeggen? Niet, dat er teveel gevraagd wordt. Wat dan wel? Dat de nood onder onze katholieke broeders en zusters zoo snel stijgt, dat het bijna niet is bij te brengen. Bijna niet. Want door den onuitputtelijken offerzin onder ons, kan God zij dank nog veel, zeer veel gered worden. Koopt dus a.s. Zondag een bloempje van „Winterhulp". Als voorzitter in het armste deel onzer stad kan en mag ik verklaren, dat er bittere nood heerscht, ook al Is het zomer. Hulp moet geboden worden aan Vaders, aan Moeders en kinderen, en waarlijk niet alleen aan kleine kinderen. Zeer dikwijls moet voor vol wassen zoons of dochters kleeding verstrekt wor den. Dus naast den steun van den oudere durf Ik aan onze jongere heeren en dames te vragen: zoo gij nog zoo gelukkig zijt uw eigen kleeding te kunnen koopen en nog zakgeld hebt, neemt er dan Zondag eens een flink stuk af en deponeert het in onze busjes; dan zullen zij, die steun ontvangen, zeker bidden dat God u spare voor armoede. J. A. GORTZAK, Bantamstraat 54. Juli. Rijksvischafslag. Tarbot 0.961.18, Tong 0.811.05 per kg. Zetschol 13.00, kleine Schol 5.10—15.50. Bot 2.90—6.10, Schar 2.903.40, Pieterman en Poon 3.904.80 per 50 kg- WATERSTANDEN IJMUIDEN, Zaterdag 4 Juli. Vloed: 3.26 v-m. en 3.55 n.m,.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 9