S TA D S N I E U W S De Pauselijke Encycliek Laatste Nieuws Hertog van Kent in de hoofdstad SN'JDtN... Sport en spel BULGARIJE'S KABINET AFGETREDEN ZONDAG 5 JULI 1936 HOOFDINSPECTEUR M. WOUD JUBILEERT De receptie ESPERANTO Examen L.O. Eindexamen Stedelijk Gymnasium Haarlem Import Poolsche goederen Personalia BURGERLIJKE STAND DE GRAAL IN DE ST. BAVO- KATHEDRAAL ZAANDAM WIELRENNEN De kampioenschappen R.K.W.V. Achilles VOETBAL Jaarvergadering H.F.C. Haarlem Kath. filmactie Nieuwe spreekwoorden Eigen haard is tegels waard ROEIEN De finales te Henley Drie Zwitsersche overwinningen DAMMEN Handicap wedstrijden Haarl. Damclub Zitting van den Raad nog niet beëindigd Commissie voor de Danziger kwestie benoemd Shirley Temple naar Europa Bezoek aan het Rijksmuseum en aan een tweetal midden stand swon ingen Lunch bij burgemeester de Vlugt Zaterdagmiddag hield de jubileerende hoofd inspecteur M. Woud te zijnen huize, Craye- nesterlaan 48, receptie, die buitengewoon druk bezocht was. Behalve van autoriteiten en leden van het politiecorps, kwamen er zelfs felicitaties van vroegere „slachtoffers" menschen die door een afdwaling van het goede pad, met den heer Woud „qualitate qua" in aanraking kwamen als om te bewijzen, dat het waar is, wat zoo vele detective-stories beweren: dat een re cherche-ambtenaar, onder de onverbiddelijk heid, die zijn beroep eischt, veelal een op rechte menschelijkheid verbergen moet! Behalve al deze persoonlijke felicitaties kwa men er nog „bergen" correspondentie, die wel eenige uren studie zullen eischen. Verder waren er tientallen bloemstukken, van particulieren, organisaties van politiepersoneel, openbare lichamen hier ter stede, de brand weer, de bioscopen, etc. etc., en niet te ver geten van de vroegere werkster van het politie bureau aan de Smedestraat, die hard op weg is haar eeuw vol te maken! De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, hield een sympathieke speech tot zijn „naasten medewerker en rechterhand", verder kwamen er o.m. de president van het gerechtshof te Amsterdam, mr. C. Briët, de officier van justitie mr. L. H. Roeters van Lennep, de substituut-officier mr. W. M. Paar- dekooper Overman, próf. A. A. v. Schelven, de heer C. J. v. d. Broek, commandant van de brandweer, de commissaris van politie te Bloe- mendaal de heer A. Hiemstra, alle inspecteurs en de inspectrice van het Haarlemsche korps, benevens het administratiepersoneel, en de re chercheurs, zeer velen van de hoofdagenten, het overige politiepersoneel, en tal van andere vooraanstaande ingezetenen. Nadat des avonds het politiemuziekkorps o.l.v. den heer R. v. 't Hoff een serenade aan den jubilaris gebracht had, was ook het einde ge komen van dezen mijlpaal in een fraaie car rière, dien de heer Woud, naar zijn zeggen, met voldoening en dankbaarheid had mogen vieren, temidden van een gelukkig gezin. De aangenaamste zijde van de gebeurtenis vond de jubilaris wel de vijf volle weken va- cantie, in dezen mooien tijd van het jaar. Die zijn hem na 25 jaar onvermoeid werken, van harte gègund! LIJST DER R.K. ESPERANTO-VEREENIGING van 512 Juli 1936 i Donderdag 7.30 uur tot 8.45 uur: Cursus; 9 uur Conversatie. WAT GENèVE ONS LEERT De behoefte aan een wereldhulptaal bestaat al langer dan vandaag. Maar niets heeft deze behoefte tot heden zoo sterk geaccentueerd als het voorval, dat vorige week plaats had. In Genève, het moderne Babel, waar het met den bouw van een internationalen vredestoren nog steeds niet wil vlotten, alleen reeds, omdat de verscheidenheid van talen een snel begrijpen van elkaar ten eenenmale uitsluit heeft een keizer gesproken; een man, die in feite zijn kei zerrijk kwijt is, maar die in rechte toch nog keizer is, althans als zoodanig in den Volken bond nog erkend wordt. Die man kwam een beroep, een hartstochtelijk beroep doen op het wereldgeweten en op de vertegenwoordigers, die zijn medeleden zijn, om gerechtigheid voor zijn arm vaderland. Met al de kracht van zijn argumentatie moest hij trachten, vanaf dit officieele forum men schen te overtuigen en hun aan het verstand te brengen, dat de verovering van zijn rijk een on rechtmatige daad is, die het instituut te Genève heeft goed te maken. Nu is een negus in de volkenbbndszaal geen alledaagsche verschijning en we kunnen ons zoo voorstellen, dat het auditorium 'n levendige be langstelling voor deze zwarte figuur aan den dag legde. Maar laat men ons niet wijs maken, dat de geheele zaal met gespannen aandacht zat te luisteren, toen de keizer zijn rede hield.... In het Amharisch! Hoe kan deze rede interessant geweest zijn, hoe kan er de minste emotie van uitgegaan zijn, hoe kan het den spreker gelukt zijn, zijn ge hoor ook maar één moment te boeien, laat staan te overtuigen? Ons dunkt, dat een rede als deze -r- hoe goed van opzet misschien even koel en even waar deloos moet zijn als de voorlezing' van de Fran- sche en Engelsche vertalingen. Deze laatste mo gen dan al vrij goed te volgen zijn, een tolk kan er niet het gevoel in leggen, dat de Negus in zijn eigen rede mogelijk heeft gelegd. We beklagen den Zwarten Keizer, wiens rede, mede door het taalprobleem, wel niet veel effect zal hebben; we beklagen ook de toehoorders, die uit beleefdheid stil moeten blijven zitten om naar' een stuk Amharisch te luisteren. Maar never mind ,,De Negus werd har telijk toegejuicht, toen hij na zijn rede het spreekgestoelte verliet C. v. K. Gevonden dieren en voorwerpen (Inlichtingen aan het Politiebureau, Smede straat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur). Ceintuurs en handschoenen; Politiebureau Smedestraat 9; Postduif, Zandbergen, Rozen- prieelstraat 11; Postduif. Lubbers, Potgieter straat 13; hondje, Kennel Haerlem, Amster- damschevaart 320; hond. idem; hond, Van der Spek, Zomerkade 63; horloge, Latenstein Boe kenrodestraat 22; kinderregenjas, Bosch, Duin oordstraat 11; Katten, Kennel Fauna, Friesche Varkensmarkt 24; halsketting, Kroonsberg, Garenkokerskade 30; Driepoot-kruk, Van Buu- ren, Middenlaan 58; korte mantel, Bellaart, Z. Polderstraat 39rd; regenmantel, Blansjaar, Haarlemmerliedestraat 3; Portem. m. inhoud, Neuteboom, Pres. Steijnstraat 56; heerenportem. met 10 cent, enz., Zandstra, Kolkstraat 19rd; Boodschappentasch m. inh., Politiebureau, Sme destraat 9; gebreid taschje met inh.; Lahey, Geweerstraat 23; zwarte tabak-zak, Politiebu reau, Smedestraat 9. HAARLEM, 4 Juli. (Rijkskweekschool). Toe gelaten de heeren J. Koningstein, IJmuicten; K. Neijenhuis, Haarlem; C. Peet, Bloemendaal; Joh. Poots, Zandvoort; A. Rijkeboer, IJmui- den; K. van Willigenburg, Haarlem. Alsnog geslaagd voor diploma B mejuffrouw E. Keg, de heeren P. F. de Borcbs, A. P. J. ten Feld, M. E. van Nievelt en J. P. Wildschut. De examens zijn afgeloopen. Eindexamens H.B.S. Voor het eindexamen 1936 der 1ste Hoogere Burgerschool B met 5-j. c. slaagden van de vierde groep de dames A. G. Lindenbsrgh, M. J. van Weel en de heeren K. D. Mulder van Leens Dijkstra, E. Muller, J. H. Nijhuis, I. T. Oei, W. J. Teding v. Berkhout, K. Witsenburg. De Nederlandsch Poolsche Kamer van Koop handel heeft aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, Nassauplein 6, Haarlem, verzocht haar te wil len inlichten omtrent de doelmatigheid van verpakking en expeditie van Poolsche goede ren naar Nederland en Koloniën. Belanghebbenden worden verzocht gegevens hieromtrent te willen inzenden aan het secre tariaat der Kamer van Koophandel en Fa brieken voornoemd. Voor het examen Piano M. O. is geslaafd mej. J. Bannink te Haarlem. Te Den Haag is geslaagd voor de Ante van Voorbereidend Onderwijs mej. A. M. Zinkweg te Haarlem en te Leiden voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde met hoofdvak natuurkun de, de heer J. de Nobel, IJmuiden. Te Delft is geslaagd voor elect, techn. inge nieur de heer L. C. Zonneveld, Haarlem. Geboren 2 Juli: N. EijskootVerhagen z; H. KokHendriks z; M. J. v. d. BergKoks 3 Juli: H. M. v. Breev. Leerdam d; J. C. M, Dat wil zeggen: inhalen, terwijl uit tegengestelde richting ver keer nadert en de weg te smal isYoordrie auto's naast elkaar, 'n Manoeuvre, die bijna zeker naar hospitaal of huis-van-be- waring voert! v d. HulstSchouten z; J. A. H. v. d. Berg Lipman d; J. RykersEelman z. Overleden 3 Juli: D. EppingaTienstra 85 j., Ripperdapark; P. M., 3 j. d. v. P. G. Fass- sen, Zuidpolderstraat; C., 4 j., z. v. A. Terstall, Zuid-Brouwersstraat. Zooals gemeld, zal Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers hedenmiddag in de St. Bavo-Kathe- draal voor de Graal een Pontificaal Lof cele- breeren. Deze plechtigheid begint te vier uur. PAROCHIE VAN DEN H. BONIFACIUS ZONDAG: Eerste Zondag van de maand, 5e na Pinksteren. De stille H.H. Missen om 6, 7 en half 9, kwart voor 10 Kindermis (uitsluitend voor kin- dern toegankelijk); (om tien min. over half 11 begint de „Asperges")de Hoogmis om kwart voor 11. Onder de H.H. Missen schaalcollecte voor onze eigen priesterstudenten; om 12.15 Ka- techismus voor de jongens. Om 7 uur Lof en preek. In de week de H.H. Missen om 6.45, 7.30, 8 en 9 uur. MAANDAG: Geen H. Mis om half 8. Feest van Kerkwijding, 's Avonds om 8 uur H. Fam. afd. mannen. DINSDAG: om 9 uur gez. maandstond voor Simon van Santé. WOENSDAG: om 3 uur Katechismus voor de meisjes. Begin van de Novene voor de PI. H. Communie. DONDERDAG: Feest van de H.H. Martelaren van Gorcum. 's Avonds om 7 uur Lof met Ro zenhoedje en gebeden ter eere van onzen Kerk- patroon St. Bonifatius, voor de bekeering van ons Vaderland. VRIJDAG: 's middags om 11.30 en 4 uur biechtgelegenheid voor de kinderen van de St. Jozefschool. Om 7.30 uur Recollectie voor de oud-retrai- tanten, ZATERDAG: 's morgens onder de H. Mis van 8 uur Alg. H. Communie voor de kinderen. Des middags van 4 tot 8.30 uur gelegenheid om te biechten, 's Avonds 7 uur Lof ter eere van de H. Maagd Maria voor de bekeering van de zon daars. ZONDAG a.s.: Tweede Zondag van de maand. Viering van het feest van Kerkwijding. N.B. 1. Op dezen Zondag 5 Juli, inning van het plaatsengeld van 4.30 tot 7 uur in het St. Bonifatiuslokaal. 2. Aangifte leerlingen Jongensscholen Zondag 5 Juli van 127 uur in het St. Bonifacius-lo- kaal. 3. Vergadering van de Zeia's van het Aposto laat des Gebeds op Donderdagavond om 8 uur in de pastorie. Resultaten in de achtervolging De uitslagen van de voorwedstrijden voor het kampioenschap achtervolging voor professionals waren aldus: Series: le serie: 1. J. van Hout 6 min. 42 2/5 sec. 2. van Amsterdam 6.52 4/5; 2e serie: 1. J. Clignet 6.47 3/5. 2. van der Heyden 6.512/5; 3e serie: 1. K. van Nek 6.57 3/5. 2. Cornelis 7.05 1/5; 4e serie: 1. van Egmond 6.55 2/5. 2. Sliphorst 7.06 1/5; 5e serie: 1. Schotman. 2. Franken; 6e serie: 1. Gommers 6.37. 2. Vaessen 6.411/5; 7e serie: 1. Vaessen 6.47. 2. Matena 6.50; 8e se rie: 1. Savelberg 6.30 3/5. 2. van Schijndel 6.411/5; 9e serie: 1. Schoolmeester 6.52 2/5. 2. Verschuren 6.56 3/5; 10e serie: 1. Pellenaars, tijd na 5 ronden 3 min. 44 2/5. 2. Pelser (inge haald); 11e serie: 1. J. W. Visser 6.40 2/5. 2. G. Leene; 12e serie: 1. Slaats tijd na 4 ronden 2 min. 05 1/5; 2. van Iersel (ingehaald); 13e serie: 1. Wiegman 6.46; 2. van der Leur 6.54 2/5; 14e serie: 1. J. Pijnenburg 6.35; 2. P. van Kem pen 6.45 1/5; 15e serie: 1. J. van Kempen 6 41 4/5, 2. Kuiper opgegeven. Achtste finales: le serie: 1. J. van Hout 6.38 3/5. 2. Clignet 6.47 2/5; 2e serie: 1. Schot man ingehaald na 5)^ ronde in 4 min. 07 sec. 2. K. van Nek; 3e serie: 1. van Egmond 6.46 2/5. 2. Vaessen 6.56; 4e serie: 1. Gommers 6.56 1/5. 2. Verschuren 7.44; 5e serie: 1. Pellenaars 6.58 1/5. 2. Wiegman 7.08; 6e serie: 1. Slaats 6.38. 2. Visser 6.44 3/5; 7e serie: 1. Savelberg 6.30 3/5; 2. Jan van Kempen 6.38 1/5; 8e serie: 1. Pijnenburg w. o. Kwarteindstrijden: le serie: 1. Van Egmond 6.28. 2. Slaats op 40 meter; 2e serie: 1. Pelle naars 6.35 1/5. 2 Schotman 6.54 4/5; 3e serie: 1. Pijnenburg 6.30 2/5. 2. Gommers; 4e serie: 1. Savelberg 6.31. 2. van Hout 6.32 1/5. Bovengenoemde vereeniging hield Donder- een recordrit voor de competitie. De regen kon niet beletten dat er nog 28 renners aan den start verschenen. Eenige renners moesten we gens pech of Vermoeienis opgeven. Het rijden van Buys mag hier vermeld worden. Hoewel hij na 20 K.M, gereden te hebben een val maakte en schaafwonden onliep, wist hij toch nog de eerste plaats te veroveren. De uitslag is als volgt: A-klasse 60 K.M.: 1. Buiis, 1 uur 42 min. 49 3/5 sec.; 2. Klinkenberg, 1.43.18; 3. Kemp, 1.46.6; 4, Groenendijk, 1.47.4; 5. Groenendijk, 1.50.4. B-klasse 40 K.M.: 1. Oosterbaan, 1 uur 10 min. 13 sec.; 2. Been. 1.10.58; 3. de Veer, 1.11.14; 4. Schrama, 1.13.25. C-kl'asse 40 K.M.: 1. Stet, 1 uur 9 min. 58 sec. Deze jonge renner heeft nog sneller ge reden dan de B-klassers; 2. Maison, 1.10.16; 3. Sluiters, 1.20.19; 4. de Klerk, 1.26.36. Junioren 20 K.M-: 1. v. Sprundel, 34 min. 46 sec.; 2. B. Jansen, 35.15; 3. Bouwman, 35.54; 4. Watereus. 35.59. Vrijdagavond hield de H. F. C. Haarlem in hotel De Leeuwerik de jaarlijksche algemeene vergadering. De voorzitter, de heer J. P. .van Balen Blanken, herdacht in zijn openingswoord het overlijden van den heer J. A. J. Paulen, oud-secretaris en oud-voorzitter der vereeni ging en van den oud-speler A. Thomas Gememoreerd werd voorts het succes van het derde elftal, dat het kampioenschap van den H. V. B. wist te behalen en het succes der licht installatie. welke in het afgeloopen seizoen ook van officieele zijde werd erkend door de vast stelling van den wedstrijd van het Ned. B- elftal tegen Southend U. F. C. Na goedkeuring der notulen van de vorige algemeene vergadering bracht de secretaris, de heer W. Onkenhout, een uitvoerig en uitermate verzorgd verslag uit over het afgeloopen ver- eenigingsjaar, welk lijvig stuk werk groote in stemming der vergadering verwierf. Ook het gunstige verslag van den penningmeester, den De eenvoudige conclusie uit de Pause lijke encycliek over de film, gisteren en eergisteren in ons blad gepubli ceerd, kan geen andere zijn, dan dat de ka tholieken in allé landen te strijden hebben tegen de slechte en voor de goede film. Een simpele conclusie inderdaad en geen nieuwe. Maar het feit, dat de Paus het noo- dig vond een afzonderlijk schrijven te for muleeren over de film en de actie der ka tholieken, geeft aan deze conclusie een zeer bijzondere en actueele waarde. De nadruk, gelegd op het werk van het Amerikaansche Legion of decency, wijst er op, dat het pau selijk woord voornamelijk de moreele en ethische zijden van het filmvraagstuk op het oog heeft, doch op vele plaatsen blijkt de aandacht van den H. Vader ook uit te gaan naar alle factoren die „de goede film" samenstellen, met name naar de artistieke zijde van de cinematografie. Het is een bekend feit, dat het werk van het Legion of decency een der oorzaken was, dat de Hollywoodsche industrie niet te gronde is gegaan, hoewel verschillende deskundigen in Amerika zelf het ergste hadden gevreesd. Met name heeft de jonge regisseur James Whale in een opzienbarend artikel, destijds ook in ons blad overgeno men, betoogd dat in 1935 de filmindustrie van Amerika onherroepelijk zou vallen. Juist op dat oogenblik brak de onstuimige actie van het Legion of decency door en wees op de groote tekortkomingen der film industrie, tekortkomingen, die tegelijkertijd de verontwaardiging der katholieken en protesten gaande maakten en de oorzaak waren van een sterk afnemende belang stelling bij het groote publiek. Daar vond men ineens de oorzaak van alle kwaad en van den slechten gang van zaken. En nau welijks waren de filmfabrikanten begonnen met toe te geven aan de eischen van het Le gioen, of zfj constateerden een aanzienlij ken vooruitgang in hun zaken. Men spreekt dus een waar woord, wan neer men zegt, dat de katholieke actie in Amerika, gesteund trouwens door vele dui zenden protestanten en joden, Hollywood een grooten dienst hebben bewezen, al zul len velen dit niet willen toegeven. We ver bazen ons dan ook niet, als we zien met hoeveel nadruk de Paus op deze actie heeft gewezen. Ook het vraagstuk der filmkeuring en der distributie had de aandacht van den H. Va der en in deze passages treffen ons enkele bijzondere opmerkingen, die met name voor ons eigen land van beteekenis zijn, vooral omdat in Nederland reeds werd gewerkt in de richting, door den Paus aangegeven. „Waarom", zoo staat er letterlijk, „zou men inderdaad alleen de kwestie stellen van ver mijding van het kwaad? De film behoeft niet slechts een verstrooiing te zijn om waardelooze en werkelooze uren te vullen. Zij kan en moet met haar magnifiek ver mogen het goede in het licht stellen en po sitief tot het goede lelden." Dit magnifiek vermogen van de film werd al te lang en door al te veel werkers in de filmactie uit het oog verloren. Men was doorgaans tevreden, wanneer de films geen kwaad deden, neutraal aanvaardbaar wa ren, of indien zij al een goede tendenz had den, deze tendenz op banale, althans niet zeer edele wijze in beeld brachten met voor bijzien van de „magnifieke vermogens", die de film bezit. Een aansporing dus om niet langer meer te berusten'in een tamme aanvaarding van de onschadelijke doch smakelooze film, doch om te streven naar een positieve film cultuur in den besten zin met toepassing van de bedoelde magnifieke vermogens. Een andere passage, betreffende de keu ringslijsten, is eveneens van bijzonder be lang, n.l. die waarin wordt opgemerkt, dat- men bij de beoordeeling van films rekening heeft te houden met de verschillende lan den, mentaliteiten, klassen der maatschap pij enz., die het onmogelijk maken in de praktijk lijsten vast te stellen, welke voor al deze en andere gebieden kunnen gelden. Behalve de keuring, kreeg ook de distri butie een bemoedigend woord. Inderdaad en wel voornamelijk voor ons eigen land is de filmdistributie in katholieke handen van het grootste belang. Het is geen toe valligheid, dat juist deze kwesties het on derwerp van gesprek zijn op de bijeenkom sten der Katholieke Film Actie in Neder land, die zich hiermede volkomen richt naar de gegevens van deze encycliek en er zonder twijfel een aansporing uit putten mag om op den ingeslagen weg voort te gaan. Voor de actie, als door den Paus be doeld, werd in Nederland en zonder twijfel ook elders reeds de grondslag ge legd. De Nederlandsche Katholieke Film Actie, die in zich vereenigt de instanties, welke alle aspecten van het filmprobleem in studie namen, lijkt zich volledig te rich ten naar de wenken van den Paus. Zij om vat immers zoowel de keuring der films (Katholieke Filmcentrale) als de distributie van films (K. S. A., P. O. C- en R. K. Werk liedenverbond), als positieve productie (Ge zinsfilm), als de voorlichting en de critiek (Filmfront), enz enz., waarnaast de katho lieke pers een belangrijke taak verricht, uiteraard los van de Kath. Filmactie, doch eraan verwant door aard en wezen. De meeste werkers in de katholieke actie zijn voorstanders van een separaten arbeid in alle landen in dien zin, dat zij meenen meer resultaten te kunnen bereiken door een getrennt marschieren dan door een ge forceerde samenwerking, die de nuances die er steeds zullen blijven, camoufleeren ten nadeele van een organische ontwikke ling al dezer acties. Juist op het oogenblik, dat de Katholieke Filmactie in Nederland zich steeds sterker gaat consolideeren en zeer onlangs tot nieu we initiatieven besloot, komt deze pauselij ke encycliek de inzichten bevestigen, die in Nederland heerschen en aan het beleid d.r K. F. A. in den korten tijd van haar be staan verantwoordt. ii KOL'S TEGELHANDEL Kleine Houtweg 13 - Haarlem - Telef. 16572 (Adv.) heer N. J. Twisterling, mocht zich in de volle aandacht der vergadering verheugen. Aanvaard werd een Bestuursvoorstel tot het aangaan van een ongevallenverzekering voor alle leden der vereeniging. De contributie wera op voorstel var. het Bestuur tot lagere bedragen vastgesteld. Een voorstel van het bestuur tot verminde ring van het aantal bestuursleden werd ver worpen. In verband hiermede werd het punt bestuursverkiezing aangehouden tot een bin nen een maand te houden buitengewone alge meene vergadering. Aan de aftredende, niet- herkiesbare bestuursleden J. Utermark en D. Houtkooper werd dank gebracht voor hetgeen zfj in het belang der vereeniging nadden ver richt. Na ballotage nieuwe leden en uitloting obli gaties werden tot leden der kas-commissie be noemd de heeren A. J. Schalekamp, C. Nagt- zaam en J. Bovendorp. Het aftredende lid, A. W, Roggeband, werd dank gezegd voor zijn ar beid in deze commissie. Na een geanimeerde rondvraag werd ver volgens de vergadering gesloten. Zaterdag zijn de bekende internationale roei - wedstrijden te Henley geëindigd. Er bestond voor deze eindwectetrijden een zeer groote be langstelling en een enorme massa toeschouwers sloeg de vaak spannende races gade. De wed strijden, die door iraai weer werden begun stigd, werden o.a. bijgewoond ctaor den Engel- schen minister-president Stanley Baldwin. Eerst werden de halve einstrijden om de Thames Callenge-cup afgewerkt, waarvoor zich drie Amerikaansche achten en een Engelsche acht hadden geplaatst .Heowel er zeer weinig wind stond, waren de gemaakte tijden niet bij zonder goed te noemen. De Amerikaansche acht van de Kent- school won van haar landgenooten van de Browne and Nicholls-school met slechts een halve lengte in den tijd van 7 min. 49 sec. In c):n tweeden halven eindstrijd plaatste de Amerikaansche ploeg van de Tabov Academy zich in de finale door een overwinning op de Engelsche Kingston Rowing-club, die zij in den tijd van 7 min. 42 sec. met 1lengte achter zich liet. In ieder geval zou de finale dus een Ame rikaansche zege brengen en het gelukte ten slotte de acht van de Tabor Academy om de cup te winnen door de Kent-school met niet minder dan vier lengten te slaan in 7 min. 44 sec. In de finale om de Grand Challenge Cup verdedigde de beroemde acht van de F. Z. Zürich de Cup, die zij het vorige jaar had gewonnen. In prachtigen stijl won Zürich het kleinood wederom en versloeg de Engelsche Leanderclub met VA lengte in 7 min. 25 sec. In öe finale om de Ladies' Challenge Plate roeide de acht van Clare College van Cam bridge tegen de eveneens uit Cambridge ko mende acht van de First Trinity B.C. Laatst genoemde ploeg won met 2j-j lengte in 7 min. 48 sec., waarmede zij dus de plate voor een jaar bemachtigde. In d n eindstrijd om de Diamond Sculls verdedigde de Zwitsersche skiffeur Rufli van de F. C. Zürich de sculls, die hij het vorig jaar gewonnen had, tegen den Engelschman Tyler van de Thames R. C. Rufli toonde zich ook nu weer de sterkste en hij liet zijn tegen stander met drie lengten achter, een tijd van 9 min. 22 sec. noteerend. In de finale om de Wyford Challenge Cup roeiden de stuurmanlooze vieren van Londen R. C. en Reading R. C. Met drie lengten en in den tijd van 8 min. 26 sec. won de Londen R. C. wedstrijd en cup. De finale om de Visitors' Challenge Cup bracht twee studenten-vieren tegen elkaar, n.l. cie van Jesus-college uit Cambridge en de vier van Oriel College uit Oxford. De Cambridgeploeg won tenslotte met 2 2/3 lengte in den tijd van 8 min. 34 sec. De eindstrijd om The Silver Goblets and Nickalls Challenge Cup werd verroeid tusschen de gebr. Offer van de Kingston R. C. en Win- gate en Baddeley van de Vesta R. C. De beide broers bleken toch beter te roeien dan hun tegenstanders en wonnen met ïyi lengte in 9 min. 17 sec. Ten slotte bracht de finale om de Stewards' Challenge Cup de derde Zwitsersche zege. Met twee lengten won de vier van de F. C. Zürich in den tijd van 7 min. 50 sec. van de Leander R C. De handicapwedstrijden 1935/1936 der Haar lemsche Damclub zijn thans geheel beëindigd. Aan deze wedstrijden werd met groote animo door ongeveer 60 spelers deelgenomen. Voor een prijs kwamen echter alleen in aanmerking de spelers, die minstens vijftien partijen in deze wedstrijden hadden gespeeld, terwijl voor de classeering niet het behaalde puntental gold, doch uitsluitend het moyenne. klasse gesp. pnt. moy. 1. A. Slinger III 25 45 1.80 2. Chr. Gerritsen II 19 31 1.63 3. j. J. van Kesteren II 49 79 1.61 4. J. Balk II 76 112 1.47 5. J. W. van Dartelen hoofd. 40 55 1.33 6. J. J. Aling III 56 74 1.32 7. Jac. Fr. van Garderen III 76 99 1.30 8. J. J. Groenewoud II 82 105 1.28 9. W. Jonkhof III 104 131 1.26 10. A. Kiel II 69 86 1.25 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) GENèVE 4 Juli. (D.N.B.). De Volkenbonds raad heeft vanavond in geheime zitting beslo ten een commissie voor de Danziger kwestie te vormen, bestaande uit de gedelegeerden van Engeland, Frankrijk en Portugal. De Raad heeft voorts besloten zijn 92e zit ting nog niet te beëindigen. Reuter seint nader, dat Greiser in zijn heden middag tijdens de zitting van den Volkenbonds raad gehouden rede nog gezegd heeft: Duitsch volk verwacht de volgende maand beslissingen, die het mij zullen mogelijk maken, niet meer te Genève te verschijnen. Naar men ons meedeelt, zal de jorge film diva Shirley Temple dezen zomer een bezoek brengen aan Europa. Het gaat hier om een vacantie, waaraan geen optreden in theaters of filmopnamen verbonden zal zijn. De kleine Shirley, thans 7 jaar oud. zal worden vergezeld door haar moeder en noor miss Pep percorn, die steeds bij haar is Hoogstwaar schijnlijk zal het bezoek zich uitsluitend tot een verblijf aan de Riviera bepalen. Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag. Zaterdagmorgen om tien uur is Z.K. H. de hertog van Kent vertrokken van de Britsche legatie te Den Haag, waar hij tijdens zijn ver blijf-in Nederland vertoeft, voor zijn bezoek aan Haarlem en Amsterdam. Prins George was vergezeld door Iüit.-kolonel jhr. de Jonge van Ellemeet, adjudant van H. M. de Koningin, Sir Hubert Montgomery, den Brit- schen gezant en nog twee leden van zijn gevolg. Per hofauto werd gereden naar Haarlem, waar tusschen elf uur en half twaalf het Frans Halsmuseum werd bezocht. Burgemeester Maar schalk was. hier ter begroeting aanwezig, terwijl de hooge bezoeker werd rondgeleid door direc teur Gratama. Prins George toonde bijzondere belangstelling voor een portret van Stadhouder Willem III, die ook als Koning over Engeland regeerde. Tegen twaalf Uur bereikte de auto de gemeen tegrens van Amsterdam, waar de gemeente-se cretaris van Amsterdam, Mr. S. van Lier, den hertog verwelkomde en de motorpolitie een eere escorte vormde. Men reed allereerst naar den Amstelveenschen weg bij het Stadion, waar de Engelsche konings zoon in het bouwblok van Patrimonium een eerste bovenhuis bezichtigde, bewoond door de familie Stork. Na een korten rit door nieuw-Zuid werd een benedenhuis bezichtigd op het Olympiaplein, be woond door de familie Jansen. De bedoeling van deze bezoeken was, dat de Engelsche prins een indruk zal krijgen van het interieur van een moderne Hollandsche woning. De bewoners van de twee huizen waren voor bereid op het bezoek, ofschoon zij niet wisten, wie er komen zou. Tenslotte bezocht de Prins het Rijks museum, waar hij rondgeleid door directeur Schmidt Degener o.a. bezichtigde de collectie Delftsch aardewerk en de Rembrandts. Hierna begaf men zich naar het huis van den burgemeester aan de Heerengracht, waar tevo ren reeds waren aangekomen de minister-presi dent, Dr. H. Colijn met zijn echtgenoote, Minis ter Slotemaker de Bruine. Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Koningin in Noord-Holland en Baron van Hardenbroek. Er was een groot aantal belangstellenden toegestroomd, dat na een langdurig geduldig wachten toch kort na één uur gelegenheid kreeg den prins toe tf 'juichen. Ook Dr. Colijn werd bij zijn komst met hoera's uit het publiek begroet. Bij den burgemeester gebruikte het hooge ge zelschap de lunch. wedstrijd voor, dat slechts twee hoofdklasse- spelers (J. W. van Dartelen en H. Greeuw) boven het moyenne van 1.00 bleven. Het ver- leenen van voorgift aan de tweede- en derde- klasse-spelers was voor de hoofdklassers in vele gevallen wel wat al te zwaar SOFIA, 4 Juli (Reuter). Minister-presi dent Koesseivanof heeft den koning het ontslag van het kabinet aangeboden en opdracht gekregen tot de vorming van een nieuwe regeering. In het nieuwe kabinet zal hij waarschijnlijk minister van Buitenlandsche Zaken zijn. Krenovski wordt vermoedelijk minister van Oorlog, Karajosof van Justitie, Micaicof van Handel, Koenef van Financiën, Ka .'.ivassilef van Landbouw, generaal Solarof van Spoor wegen, Ganef van Publieke Werken, Kojoerarof van Onderwijs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3