Groote spanning in Danzig m Kind onder zand bedolven Auto door trein gegrepen Het nieuws van heden POLEN BLIJFT KALM Jonge avonturiers t "N DE BALANS VAN ZONDAG GOEBBELS VERSPREEKT ZICH TE WEIMAR Russisch schip in gevaar SANCTIES OPGEHEVEN OP 15 JULI A.S. Weer onlusten in Frankrijk WANDGEDIERTE DE VLIEGER MELROSE GEDOOD DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 6 JULI 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20033 In minder dan zes uur kan Polen de Vrije Stad met zijn troepen bezetten Een interview met Greiser Een interview met Greiser Pertinax over de grofheden van Greiser Nazi's wachten slechts op de gunstige gelegenheid W De tallooze studenten, die als vrijwilligers aan het front in Oost-Afrika hebben ge streden, zijn dezer dagen naar Italië teruggekeerd; in Rome viel hun een glorieuze ontvangst ten deel Het Weer fun Bij 't spelen in de zand-afgraving achter de Utrechtsche Water leiding te Laren Vader deed wanhopige reddingspogingen Zeg Amsterdamsche jongens in een „geleende" boot, achtervolgd door politie Acht dooden, vijf gewonden Het mooie weer van Zondag heeft weer talloozen naar buiten gelokt; en als immer moest de zomervreugde van velen met het leven van enkelen betaald wor den. Ontevredenheid weet men thans wel te onderdrukken Negenhonderd menschen aan boord m O-tbiit en lunch zijn niet compleet o Ontbijt e Wanneer u TARVO Brood vergeet. Ter nagedachtenis van mevr. Hernia von arbeidsdienst op den Semmering 'n kapel Schuschnigg is door den OostenrijkscKen gebouwd, die Zondag plechtig is ingewijd Twee personen nabij Venlo op onbewaakten overweg gedood Zes gewonden te Aix-en-Provence. Arrestaties tijdens een betoo ging te Parijs Ongeregeldheden te Oran Onafhankelijkheidsdag in Amerika Ter gelegenheid van de gildenjubilea zijn te Huissen enkele poorten opgesteld. Een beeld uit vervlogen dagen, wanneer een der Dominicaners uit het klooster te Huissen zich in de stad begeeft RADIODISTRIBUTIE - HAARLEM DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Absolute verdelging onder geheimhouding m schriftelijke garantie. Talrijke tevreden heidsbetuigingen ter inzage. Overal te ont bieden. Zuiveringsonderneming „RADICAAL" Bij vliegongeluk in Australië NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WARSCHAU, 5 Juli (Havas). In Dan zig heerscht groote opgewondenheid na het debat in den Volkenbondsraad. De bladen verschijnen des Zondags niet. Alleen de „Vorposten" kwam vandaag met een extra-editie uit, waarin de tekst der gisteren door Greiser afge legde verklaring is opgenomen. Men meldt, dat tal van soldaten en officieren van het Duitsche leger, die hun verlof in Danzig doorbrachten, te legrafisch naar hun garnizoenen zijn teruggeroepen. Hoewel het mogelijk is, dat men hier met een normale dienstorder te doen heeft, geeft dit be vel toch aanleiding tot gissingen, welke niet be vorderlijk zijn om de atmosfeer te kalmeeren, daar dit bericht ontvangen werd, nadat ver nomen was, dat ook de SA en SS van Danzig van verlof was teruggeroepen en het gerucht aangaande een concentratie in Danzig in om loop bracht. De Poolsche vertegenwoordigers te Genève hebben vandaag verklaard, dat men niet bijzonder verontrust is over de bedreigin gen van Greiser, daar Polen de interna tionale verplichtingen van Danzig zal doen naleven. In minder dan zes uur zou Polen in staat zijn het geheele gebied der Vrije Stad door eenige divisies te doen bezetten. In geen geval zal het een voldongen feit aan vaarden. Poolsche kringen zeggen, dat Greiser zich gisteren zoo beminnelijk heeft uitgelaten jegens de Poolsche regeerders, omdat Duitsch- land op de hoogte was van hetgeen hij zou zeg gen. Om een krachtige uitdrukking van een Foolsch staatsman te gebruiken: Greiser weet, dat Polen niet zal toestaan, dat den Hoogen Com missaris van den Volkenbond, Lester, een haar zal worden gekrenkt, aldus de Poolsche verte genwoordigers. Tijdens den vliegtocht uit Genève huis waarts heeft de Danzigsche Senaatspresi dent, Greiser, een vertegenwoordiger van den „Völkischen Beobachter" een onder houd toegestaan betreffende de belangrijk ste problemen, die na de raadszitting in verband met het optreden van Greiser zijn opgekomen. Daarbij vroeg de persvertegen woordiger o.m. of Greiser een verklaring kon afleggen ten aanzien van het feit, dat een deel van de buitenlandsche pers, bewust het verband van Greiser's rede in Genève over het hoofd ziende, veronderstellingen naar voren gebracht heeft, volgens welke, ten behoeve van een opheffen van het sta tuut van Danzig een gewelddadige actie voorgenomen was. Greiser antwoordde: deze stemmingmakerij is mij in Genève bekend geworden. Ik ben zelfs tot mijn groote verbazing tijdens mijn kort oponthoud aldaar verscheidene malen door En ge lsche bladen uit Londen opgebeld, die van mii de bevestiging wilden hebben, dat 6000 Rijksduitsche soldaten in den nacht op Zondag Danzig zouden binnenrukken. Ik heb over dit verzinsel gelachen, omdat ik wist, dat men in Genève om afleidingsredenen sensaties noodig had. Mijn optreden in Genève vond zijn oor zaak in de omstandigheid, dat ik door den Voikenbondsraad was uitgenoodigd daar de belangen van Danzig te verdedigen. Voor mijn vertrek wist ik nog in het geheel niet, hoe de inhoud van het rapoort, ten aanzien waarvan ik toen een standpunt heb bepaald, er uitzag. De tweede vraag van den vertegenwoordiger van den „Völkischen Beobachter" luidde: „Zult ll blijven aandringen op een herziening van de verhouding, zooals die tot dusverre tusschen Danzig en den Volkenbond bestond?" Het antwoord van Greiser was: „Nu door het optreden van den tegenwoordigen Commissa ris, die verder niets gedaan heeft dan te trach ten zich te mengen in de binnenlandsche po litiek van een souvereinen staat, een ondraag lijke toestand is ontstaan, zal ik er naar stre ven, dat deze niet alleen tijdelijk beperkt, maar voor goed overwonnen wordt. Daarop vroeg de journalist: Zal Danzig in den vervolge aan een discussie in den Volken bond deelnemen en op uitnoodiging verschij nen, wanneer in Genève binnenlandsch poli tieke gebeurtenissen van Danzig zullen worden behandeld? Greiser antwoordde: Mochten in de toe komst nogmaals zuiver binnenlandsch po litieke gebeurtenissen voor het forum van den Volkenbond ter sprake gebracht wor den, dan zal de Vrije Stad Danzig weigeren aan een zoodanige bespreking deel te ne men. Bij alle andere aangelegenheden, die de Vrfje Stad interesseeren, zal zij iedere mogelijkheid te baat nemen ingeschakeld te worden. De laatste vraag luidde: Gelooft u, dat een gewijzigde verhouding van Danzig tot den Vol kenbond de Duitsch-Poolsche betrekkingen zou kunnen verstoren? Greiser antwoordde hierop: Ik vrees dat geenszins, maar ben er in tegendeel vast van overtuigd, dat Danzig dan in staat zal zijn een nog grootere bijdrage te leveren tot een ver sterking van de goede Duitsch-Poolsche be trekkingen. Pertinax schrijft in de „Echo de Paris", dat uit de herhaalde grofheden van Greiser, den president van den Senaat van Danzig, de be doelingen van Hitier zijn gebleken. Indien Beek medeplichtige van Duitschland is, indien hij wil schipperen over Polens uitgang naar zee om de plaats te verkrijgen, die Polen in het pan-germanistische stelsel is toegedacht, zullen de Westelijke mogendheden de verdragen niet kunnen verdedigen. Volgens de „Figaro" bezit men in Engel- sche kringen verontrustencis inlichtingen over de Duitsche voornemens. De „Jour" meldt, dat Warschau gereed Is om de verdragen te doen eerbiedigen. De Engelsche bladen keuren de beslissing om t ester te handhaven en Polen tot bemiddelaar te benoemen, algemeen goed. De „Daily Tel." schrijft, dat de positie van Lester te Danzig wellicht onhoudbaar zal worden, indien Greiser een beroep doet op het sentiment van het Duit sche volk. Indien dat niet geschiedt, is Duitschland in de gelegenheid, den ongelukki ge n indruk, die te Genève is gewekt, weer goed te maken. George Soloveytchik is voor de „Daily Te legraph" naar Danzig geweest. Hij schrijft m het blad over zijn waarnemingen o. a.: ik heb de nat.-soc. in Danzig gesproken. Zij maakten er geen geheim van, dat zij alleen maar wach ten op da gelegenheid om volledig bezit te ne men van de Vrije Stad, de andere partijen uit den weg te ruimenj Lester te verdrijven en de hoogste macht in handen te nemen. Hun opvatting schijnt te zijn, dat de Vol kenbond niet langer meetelt en dat Frank rijk en Engeland niet in staat, of niet ge neigd zijn eenigerlei actie te ondernemen. Derhalve is er niets, dat de Danziger nazi's weerhoudt te gelegener tijd een werkelijken „Putsch" te organiseeren en eens te meer een voldongen feit voor de wereld te plaat- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiii^ VERWACHTING: Meest zwakke, ver- anderlijke wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, toenemende kans op regen -- of onweer, waarschijnlijk iets koeler 5 E? overdag. E= H Hoogste barometerstand 764.1 te Hannover. Laagste barometerstand: 745.0 te Vestmanoer. Zon op 4.48 - onder 9.21 Licht op 9.51 M Maan op n.m 10.13 onder v.m. 6.44 Laatste kwartier 11 Juli Zondagmiddag was de zevenjarige Brunja de Ruiter met nog twee zusjes in de heide achter de Utrechtsche waterleiding te Laren in de zandafgraving aan het spelen. De ouders der drie kinderen zaten op eenigen afstand. Plotseling hoorden deze de kinderen hevig huilen, waarna de twee kleinen kwa men vertellen, dat haar zusje van zeven jaar onder het zand bedolven was, doordat een groot deel van de afgraving was inge stort. De verschrikte ouders togen oogen- blikkelijk naar de plaats des onheils, maar konden het kind niet meer vinden. De vader ging direct aan het graven, terwijl de moeder hulp ging halen bij het gebouw der Utrechtsche Waterleiding. Ook eenige wande laars, die zij egen kwam, waarschuwde zij en die dan ook onmiddellijk medehielpen gra ven. De heer Jansen van de Utr. Waterleiding tele foneerde direct naar de Hilversumsche en Laarder politie. De Hilversumsche politie arri veerde met den politie-auto en dr. Kooistra van den Gem. Geneesk. Dienst, terwijl ook de Laar der politie met dr. Gribling weldra aanwezig was. Ook de Larensche burgemeester was ter plaatse. Met man en macht toog men aan het gra ven, doch eerst na een half uur vond men het meisje. Men heeft daarna ly„ uur lang pogingen in het wterk gesteld, door kunstmatige ademhaling en met behulp van een zuurstofapparaat, om de levensgeesten van het meisje weder op te wekken, doch alle moeite was vruchteloos. De levensgeesten waren geweken. Het lijkje is daarna door de Larensche poli tie in beslag genomen en naar het St. Jans ziekenhuis vervoerd. Zes Amsterdamsche jongens uit de Bloe- menbuurt aan den overzijde van het IJ hebben Zondagochtend een avontuur be leefd, dat hen nog lang zal heugen. Heel in de. vroegte trokken de knapen, die van 16 tot 18 jaar oud zijn, er op uit, de Water- landsche natuur tegemoet. Onder Schouw, ge meente Landsmeer, vonden zij een roeiboot in het Noordhollandsch Kanaal. Zonder zich te bedenken, en mogelijk wel met de bedoeling hiermede fuiken te gaan lichten, maakten zij zich van het vaartuigje meester. Zij hadden ech ter buiten den waard, in dit geval den eigenaar van het bootje gerekend, die, zoodra hij zijn vaartuigje miste, en ontdekte wie zich er over ontfermd hadden, het politiebureau aan den Adelaarsweg hiervan in kennis stelde. Drie agenten hadden spoedig succes op hun speurtocht. Voordat zij hun prooi ech ter te pakken hadden, moest nog heel wat gebeuren. De jongens stoorden zich niet aan de vermaningen der politie, welke met een waarschuwingsschot in de lucht gepaard gingen. Integendeel, zij zochten 'n heenko men het land in, aan de overzijde van het Kanaal, waar de agenten hen evenwel ach tervolgden. Ten slotte werden zij ingehaald, doch vóór tot arrestatie kon worden overgegaan, moest nog een der jongens, die zich met een sprong over een breede sloot in veiligheid dacht te brengen, doch daarin niet slaagde, uit het wa ter worden opgevischt, wat met de noodige moeite gepaard ging. De jongens werden naar het bureau Adelaarsweg overgebracht, waar de politie uit Landsmeer hen aan een ondervra ging onderwierp. Onder Venlo werd een auto door den trein gegrepen: twee dooden, een gewonde. Onder Boxtel greep een mo tor een wielrijdster: twee doo den. Bij Zandvoort waagden twee mannen zich te ver in zee: twee dooden. Een 7-jarig meisje, dat te La ren speelde, werd onder zand bedolven: een doode. Een jongen te Baarn viel bij het kijken naar ballons door een dakraam: een doode. Onder Petten werd een mo tor door een auto gegrepen: een gewonde. Te Amsterdam had een auto botsing plaats: drie gewonden. WEIMAR, 5 Juli (Havas) De tiende ver jaardag van den eersten partijdag te Weimar werd heden gesloten met een défilé van de verschillende nationaal-sccialistische formaties voorbij den Fuehrer. Dr. Goebbels hield een rede, waarin hij o.a. verklaarde: „Zij, die het nationaal-socialisme verwijten atheïstisch te zijn, zouden beter doen te kijken naar hetgeen is gebleken in het pro ces van Coblenz. Zij zouden dan genoeg te doen hebben. Sprekend over de bloedige gebeurtenissen van 30 Juni 1934 zeide hij, dat men thans dergelijke ongeregeldheden te boven is, aangezien men ze weet te onderdrukken met groote middelen. Tot slot hield Adolf Hitler zelf een rede, waarin hij o.a. zeide, dat de herbewapening alleen reeds een rechtvaardiging voor de partij is. Zij was even snel in de herbewapening, als de voorgangers in de ontwapening. De taak van het nationaal-socialisme is den Duitschen man weer op te voeden; dit kan eeuwen duren. Daarom moet de jeugd van jongs af in de Hitler-Jugend, verder in arbeidsdienst, militie en partij. Het groote doel van de revolutie is „de eenheid van Duitschland". TOKIO. 6 Juli (Reuter) Het Russische vrachtschip „Cima", dat 4000 ton meet, is in den mist gestrand op het eiland Onefcaton in de groep der Koerillen. De machinekamer heeft ernstige averij. Aan boord bevinden zich niet minder dan 900 menschen, voor het meerendeel visschers. De toestand is zeer ern stig, daar schepen, die hulp willen bieden, de plaats van het ongeluk nog niet hebben kun nen bereiken wegens den dichten nevel. Het schip was op weg van Wladiwostok naar Petrapowlowsk. De Russische schepen „Orochon" en „Boere- westinik" hebben van de Japansche autoritei ten vergunning gekregen om de havenzone van One—Katon, die anders voor buitenland sche schepen verboden gebied is, binnen te varen. >,vv 'A GENèVE, 6 Juli. (Reuter). De coördinatie-commissie heeft beslo ten de sancties tegen Italië op te heffen op 15 Juli. Zondagmiddag is op den onbewaakten overweg in de buurtschap ,,Het Ven" aan den spoorweg VenloStraelen, een luxe auto uit Venlo door den Duitschen trein gegrepen, die om 12.27 uur uit het station Venlo vertrekt. Twee menschenlevens zijn bij dit ongeval te betreuren. De auto kwam uit de richting der stad en werd bestuurd door den 24-jarigen A. H. G. G., terwijl als passagier achterin gezeten waren de 26-jarige J. H. G. Geertsen en diens verloofde, de 20-jarige mej. J. H. Everts. Uit de sporen op den weg valt af te leiden, dat de bestuur der nog getracht heeft, den wagen voor den overweg tot stilstand te brengen. Het uitzicht ter plaatse wordt belemmerd door een woning, die dicht bij den spoorweg overgang gelegen is. Het achterste gedeelte van den wagen werd door de locomotief gegrepen en de inzittenden werden naar buiten geslingerd. De 26-jarige G„ die tegen een steenen dui ker werd gesmakt, »was op slag gedood. De 20-jarige mej. E. bleek zwaar gewond aan het hoofd. Haar toestand is zeer ernstig. De bestuurder werd eveneens aan het hoofd gewond, doch niet levensgevaarlijk. De slachtoffers zijn per ziekenauto naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd. De wagen, die totaal vernield werd, is voorloopig in beslag genomen. Nader vernemen wij, dat de 20-jarige mej. J. H. Everts enkele uren na aankomst in het ziekenhuis te Venlo is overleden. AIX-EN-PROVENCE, 5 Juli. (Reuter) Na afloop van een besloten politieke vergadering, waar de oud-afgevaarcligde van Marseille, Sa- biani, behoorende tot den uitersten linkervleu gel der radicaal-socialisten, het woord had ge voerd, wilden hij en zijn aanhangers per auto een tocht door de stad maken. Dit lokte een tegenbetooging uit, waarbij steenen naar de auto's werden geworpen en ongeveer dertig schoten gelost, waardoor zes personen werden gewond. Na een plechtigheid bij het graf van den on bekenden soldaat te Parijs drong een groep be- tcogers door de afsluiting heen naar een café op de Avenue George 5 en wierpen hier de stoe len en andere voorwerpen naar de politie. De politie ontving versterking en herstelde de orde. Een aantal personen aan beide zijden werd ge wond. De politie verrichtte enkele arrestaties. Ir. de haven van Oran lag een schip met 5000 schapen aan boord, dat niet gelost kor. werden tengevolge van de staking. Aangezien de dieren in drie dagen geen voedsel meer had den ontvangen, wilden de eigenaars met geweld de lading lossen. Hierdoor ontstonden gevech ten met de stakers en verscheidene schapen werden in zee geworpen. Drie compagnieën mo biele garde en afdeelingen militairen herstel den de orde. NEW YORK, 5 Juli (A.N.P.) Gisteren is in de Vereenigde Staten op uitbundige wijze, zoo als in de laatste tien jaren niet is voorgekomen, de onafhankelijkheidsdag gevierd en millioenen menschen bevonden zich op de wegen, in de treinen en booten om uitstapjes te maken. Het aantal doodelijke ongelukken had om 10 uur des avonds de honderd reeds overschreden en het steeg met het uur. De meeste personen werden gedood bij auto-ongelukken. 22 Personen zijn verdronken. Nader seint Reuter, dat 161 menschen om het leven zijn gekomen. Het cijfer schijnt in elk geval veel lager te zijn dan verleden jaar, toen 214 dooden te be treuren waren. Alles wat Uw vriend beluistert Krijgt U ook, maar.... eerste klas. En Uw vriend zou 't ook zoo krijgen Als hij ook centraler was. NIEUWE GRACHT 5 - TELEF. 10010 Gespannen toestand te Danzig. Polen in staat in 6 uur de Vrije Stad te bezetten. De Negus wederom naar Londen teruggekeerd. De Chineesche ex-minister Tsjing vermoord. Melrose bij vliegongeluk in Australië om het leven gekomen. Talrijke ongelukken in Amerika ter gelegen, heid van Independance Day. Russisch schip in groot gevaar; 900 menschen bevinden zich aan boord. De Hertog van Kent is Zondagmorgen van Schiphol vertrokken. Twee personen bij Zandvoort in zee verdron ken. Zeven-jarig meisje te Laren onder zand be dolven en levenloos opgegraven. Onder Boxtel reed een motorrijder een wiel rijdster aan; beiden werden gedood. De onbewaakte overweg kostte bij Venlo weer twee menschenlevens. Het 25-jarig bestaan van den R. K. Slagers- gezellenbond St. Joris feestelijk herdacht. Gen. Cronjéstraat 135 - Telef. 11657 MELBOURNE, 5 Juli (Reuter). De be kende Australische vlieger Melrose Is van daag bij een vliegongeluk te Melbourne om het leven gekomen. Melrose was met zijn vliegtuig op weg naar Adelaide. Een vriend, die hem vergezelde, is eveneens om het.leven gekomen. I V. ivvuunmiuimii 11 t 111 j i r j Stand op Maandag 1 uur n.m.: 762.4 Vorige stand: 760

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1