1 Hoogtij van onfatsoen te eneve H Bij baden in zee verdronken Een geslaagde proeftocht van de „Chahsevar" Passen EEN WEEK BESCHA VING mm \v. LUXUEUS JACHT VAN SHAH VAN IRAN WAAR DE ROODE HAAN KRAAIDE DE HERTOG VAN KENT VERTROKKEN MAANDAG 6 JULI 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT i Volkenbond in diepste vernedering <üt Anny Ondra moet rust houden Haar zenuwen ernstig geschokt tengevolge van den bliksem inslag in haar huis mmmm Twee personen te Zandvoort in een „mui" verdwenen Vergeefsche pogingen Jongen omlaag gestort Doodelijk ongeval bij het kijken naar luchtballonnen EEN AUTOBOTSING TE AMSTERDAM De werf van aanbouw draagt het schip aan de Nederl. Mij. voor Havenwerken over Juweel van Nederlands scheepsbouw Hoe het er van binnen uitziet ZATERDAG 11JUU Groote Prijs van Nederland der K.N.M.V. STERK VERLAAGDE PRIJZEN Brand in cacaofabriek te Wormerveer Joerderijbrand Bakkerswinkel uitgebrand Vijf jaar voor De Saai WIELRIJDSTER DOOR EEN MOTOR GEGREPEN Twee jonge menschen bij aan rijding onder Boxtel gedood KINDERWAGEN TE WATER Agent springt gekleed te water en redt kind Zondag te ongeveer half twaalf verliet zijn vliegtuig Schiphol Verrassing voor personeel TROUWLUSTIGEN WERDEN VERGETEN Doch de bruidegom wist zich te helpen MOTOR TEGEN EEN AUTO GEREDEN Berijder onder Petten ernstig gewond Kind overreden en gedood P luiten en lange-neuzen-trekken is thans aan de (wan) orde van den dag In Genève waren in de afgeloopen week gedelegeerden der volkeren, de vertegen woordigers der internationale pers en honder- öeh en honderden belangstellenden in de Bfootsche zittingszaal van het Volkenbonds- Paieis getuigen van het door zijn ingetogen Waardigheid diep schokkende optreden van den Negus. Zij waren ook getuigen van de Nauwelijks nog menschelijke houding van de ■^aliaansche journalisten ten opzichte van een bevallen monarch, van een simpel ongelukkig 'hensch. Het Eclair-journaal van deze week doet in Verschillende bioscopen héél de wereld getuige zUn van dit drama van zuivere merschelijk- heid en afstootende onmensehelijkheid. Niet Zonder groote ontroering ziet men den Negus, hl hooge en onaantastbare waardigheid, boven- hienschelijk rustig en fier in den storm der °ntketende hartstochten, op het podium van den Volkenbond staan en hoort men zijn ver- Seefsch pleidooi voor een verloren zaak. een 2aak, die luttele maanden terug de Volken hond door zijn sancties zoo geestdriftig steunde. Alles is nu voorbij. De bond der volken is die- Per vernederd dan ooit iemand had gedacht, dat mogelijk zou kunnen zijn. De Negus heeft de slotzitting, aan het Abessinische drama ge- Wijd, niet bijgewoond. En dat was goed. De sanc'ties werden feitelijk opgeheven. Abessi- hië werd prijsgegeven. Een doodsche. haast Piet te verdragen pijnlijke stilte heerschte Hl het gremium der naties. De eene scnaamde 2'ch voor de andere. Het wereldgeweten sid derde machteloos. Een groot historisch oogen- blik vond een slap, een futloos geslacht. Ja- Wel, men trachtte nog een vuist te zetten: dien zou de verovering van Italië niet erken den. Och, wacht U maar een paar maanden en dan is er van dat vuistje ook niets meer over. ■Maar alles is toch nog niet voorbij? De Negus Wil toch terug naar het onbezette deel van zijn land, om nieuw verzet te organiseeren? blaakt U geen illusies. De dappere niet-erkenners der verovering Zullen met alle hun ten dienste staarde mid delen er voor zorgen, dat de Negus nooit naar Zijn land terugkeert. Abesinië is namelijk van de agenda afgevoerd. De godin van het recht trekt haar blinddoek vaster aan en verbergt haar kapotte weegschaal angstig en beschaamd hl de plooien van haar hopeloos genavend kleed. In Genève is deze week college gegeven in de hoogere beschaving. Het ongekend ge cultiveerd optreden der journalisten van het aanvals-land Italië werd door den Ita- haanschen minister voor propaganda en volks- °Utwikkeling toegejuicht, en toen dit niet vol doende scheen te zijn te midden der algemeene verontwaardiging, onderstreepte de dictator htussolini deze toejuiching persoonlijk in zijn Populo d'Italia. Het fascisme heeft namelijk e«n eigen fatsoen. Dit zou de Volkenbond den Elfden dag nog aan den lijve ondervinden. De v°orzitter Van Zeeland likwideerde de Abessi nische kwestie met de verzuchting, dat de Volkenbond thans „het nauwste en somberste ravijn was doorgegaan, dat hij ooit op zijn Weg had ontmoet." Nauwelijks had hij deze Woorden in de Assemblee gesproken, of de Haad stond alweer voor een nieuw ravijn, even hauw en somber. De Senaatspresident van h>anzig, de nationaal-socialist Greiser, was via Vteimar naar Genève gekomen, nam aan de Raadstafel plaats, maakte gebruik van den ne- ^ligen toestand, waarin de Volkenbond ver beert, hoonde het Geneefsche' instituut in de hrenkendste woorden, eischte verandering, Zelfs opheffing van de Volkenbondvoogdij over Ranzig, dreigde, dat hij, Greiser, in de kc- hiende maanden besluiten zou nemen, die het °Verbodig zullen maken, dat hij nog ooit naar Renève zou behoeven te komen, uitte deze be dreigingen niet alleen in zijn eigen naam, blaar ook in naam van het Duitsche vclk, ver- blaarde, vierkant tegen alle waarheid in, dat °hder patronaat van den Hoogen Commissaris de niet-nationaaal-socialistische minderheid in Danzig de brave bruine meerderheid terrori seerde, wierp zijn dossier „Zum Donnerwetter noch einmal" bruusk op de Raadstafel, schud de vol spot en hoon den verbluften Raads leden de hand en trok achter hun rug als de °rdinairste straatjongen een langen neus. Dreiser kwam van Weimar, waar het Duit se staatshoofd een van zijn schier dagelijk- S°be massale feesten vieerde, welke dienen ter hpzweeping van de revanche-lust, ter rehabi- atie van het zich tot de tanden wapenende "Dermanendom". In dit milieu van verwaten °Vermoed, waar Hitier voor de zooveelste maal Zijn overwinning bezong op de repre- ^htanten der republiek van Weimar, die toch lïlaar in 1918—1919 Duitschland van den vol den ondergang hebben gered, toen alle a°°genaamde nationalen in alle voorhanden Zl'hcie muizengaten waren weggekropen, welke ïebresentanten hij thans brandmerkte als „de ®6zellen van lafhartigheid en corruptie", in de biet meer nuchter denkend milieu had J"' voorname, deftige Senaatspresident van J anzig zonder twijfel zijn instructies gekregen, ltlstrUcties, die zelfs voor de kroegbiertafe] on- ^^sserid zijn en culmineerden in het van de iibste beschaving getuigende „neussie-trek- 6tl-" Deze symbolische handeling moet zeker eSchouwd worden als het Duitsche antwoord 013 de Britsche vragenlijst! Eden trilde dan ook de ontketening van Mussolini's wapengeweld. Wat haalt die trillende verontwaardiging uit? Almachtige dictatoren geven niets om al dan niet trillende verontwaardiging. Zij laten hun afgezanten er op antwoorden met op cents fluitjes fluiten en lange neuzen trekken. et hoogtij van onfatsoen dat de wereld in de afgeloopen week te Geneve be leefde, is beschamend, maar is ten slotte het gevolg van de gedragingen van den Volkenbond zelf. Alle schuld wreekt zich op aarde en het is de vloek van de booze daad, dat zij altijd meer booze daden voortbrengt. De miskenning van het recht gaf den rechts- verdraaiers ruggesteun en gaf anderen lieden moed tot openlijke bespotting van een insti tuut, dat zwakke compromissen voor sterke rechtsnormen wil doen doorgaan. Dit volmondig erkennen staat echter nog heelemaal niet gelijk met goedkeuren van het openbare onfatsoen, dat in Genève ten toon werd gespreid en de hooge waardeering weg droeg der hoogste autoriteiten in de landen, wier vertegenwoordigers als straatjongens flui ten en neuzen trekken. Te verwonderen be hoeft dit niet. Dictaturen zwijmelen alleen van eerbied voor zichzelf. Voor alle andersdenken den in hun eigen staten en in het buitenland hebben zij niets anders over dan de diepste verachting. Anderer meeningen, anderer hei lige overtuigingen hebben eenvoudig geen be staansrecht. En daarom kennen zij ook geen fatsoen in den zin der tot nu toe geldende be grippen. „Wjj leven in een bezeten wereld", schreef Huizinga in zijn laatste boek en mi nister Colijn, Zaterdag 1.1. in Artis op den Anti-revolutionnairen Landdag de geestelijke en intellectueele verwarring beschouwende, sloot zich bij deze voor onze fatsoenlijke be schaving zóó vernietigende woorden aan. Eer bied voor anderer overtuiging wordt bewust ge dood en daarmede valt ook het fatsoen. Te Lunteren zei Mussert onlangs: „Wij verachten wat die anderen fatsoen noemen." Iedereen be grijpt dat dit in wezen omwenteling, revolutie beteekent. Het beteekent onderdrukking der eigen onderdanen, die niet hetzelfde denken als de dictatoren en oorlogsgevaar naar buiten. Als op een buurtrap in een achterbuurt het maatschappelijk fatsoen ophoudt, beginnen de bewoners ordinair te knokken. Zoo gaat het ook op zulk een buurtrap der wereld. prijsgeven van het fatsoen tusschen de vol keren is het allerergste wat de wereld nog kan overkomen. De dictatuur is de tegenvoeter van de school van het respect in de wereld. Een wereld, die in het teeken staat van fluitjes en neuzentrekken, staat op den drem pel van afzichtelijke gevaren. Oorlog trouwens geen fatsoen! kent ..verontwaardiging",, evenals index tijd bij BERLIJN, 5 Juli (Reuter) Anny Ondra, de bekende filmster, die getrouwd is met den bok ser Max Schmeling, is lijdende aan een zenuw schok, als gevolg van den brand, die door blik seminslag ontstaan is in het landhuis van het beroemde echtpaar. Max Schmeling heeft verklaard, dat de zenu wen van zijn vrouw zoodanig geschokt zijn, dat zij haar medewerking aan een film, waar voor de opnamen een dezer dagen hadden moe ten beginnen, voor een maand heeft moeten uitstellen. m H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana met den Engelschen Koninklijken gast, den Hertog van Kent, op het paleis het Loo Omstreeks het middaguur waren aan het stille Noorderstrand te Zandvoort twee bewo ners uit Haarlem, de 30-jarige stucadoor P. Zoethout en de 43-jarige verpleger van het groote gasthuis te Haarlem, A. G. Gau, aan het baden. De vrouw van Zoethout riep haar man nog toe: „Piet, ga nu niet te ver," doch enkele seconden later verdwenen beide per sonen in de diepte. Zoethout werd op de tweede bank gevonden, terwijl Gau ander half uur later aanspoelde. Een arts kon slechts den dood der beide mannen con- stateeren. Per politiebrancard zijn hun lijken naar de Algemeene Begraafplaats overgebracht. Waarschijnlijk zijn zij bij het oaden in een „mui" terecht gekomen. De twee Haarlemsclie families, 'oeide bestaan de uit man en vrouw, waren Zaterdagavond in het tentenkamp aangekomen. Zondag even voor den middag' gingen de twee mannen in zee zwemmen. Door een der echtgenooten wer den de mannen nog gewaarschuwd niet te ver in zee te gaan. Niet lang daarna klonk reeds het hulpgeroep en zag men de beide mannen in zee wegzinken, ongeveer 200 meter ten Noor den van den aldaar gestatiomneerden politiepost- De mannen waren een vijftig meter ver in zee. De heer van Waardenburg, tijdelijk agent van politie te Zandvoort, die het ongeluk zag ge beuren, ontdeed zich onmiddellijk van zijn uni form en begaf zich moedig te water. Het mocht hem echter niet gelukken een der beide dren kelingen te bereiken. Ook de dienstdoende op zichter van het tentenkamp heeft nog gepoogd- met de vlet der Zandvoortsche Reddingsbrigade, die eerst in zee gebracht moest worden, naar de mannen te roeien, doch hij slaagde hierin niet. Reeds een half uur later spoelde een der mannen aan op de tweede bank en kon toen aan land worden gebracht. Even later arriveer de dr. C. A. van Fraassen, die geruimen tijd trachtte door toepassing van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken. Na dit diep tragisch ongeval, waarbij in en kele uren twee gezinnen uit elkaar werden ge rukt. spraken we den geneesheer, die bij den eerstaamgespoelden persoon nog kunstmatige ademhaling had toegepast. Deze uitte zijn-ver ontwaardiging er over, dat door 't nog steeds hangende geschil tusschen de gemeenten Zandvoort en Bloemendaal het hem niet mo gelijk was eerder bij den drenkeling te zijn, doordat de duinreep recht tegenover de plaats des onheils met prikkeldraad is afgesloten, ter wijl daar twee goede toegangswegen aanwe zig zijn. Had de dokter van een dezer wegen gebruik kunnen maken, dan was het volgens zijn meening niet uitgesloten geweest den heer Zoethout nog in het leven te houden of al thans de kunstmatige ademhaling met succes toe te passen. De afgang naar het strand, die ver verwijderd was van de plaats, waar het ongeval zich afspeelde, maakte een snelle hulp onmogelijk. Volgens zijn meening moest in ge vallen als deze zoowel dokter als politie het recht hebben van deze afgesloten afgangen, gebruik te maken. Dat ook de Zandvoortsche Reddingsbrigade op dit zeer drukke gedeelte van het strand geen vasten post heeft, ondanks het feit, dat het benoodigde hout hiervoor gratis is aan geboden, geeft te denken. Om de boven Baarn passeerende A.V.R.O.- luchtballonnen die ter gelegenheid van de A.V.R.O.-feesten waren opgelaten, beter te kunnen zien, waren de 16-jarige C. Lammert- sen en de 22-jarige M. van Ee uit Baarn Zon dagmiddag op het dak van de manege der Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij te Baarn ge klommen. Lammertsen had daarbij het onge luk, door een raam te vallen. Hij kwam met zijn hoofd op een tegelvloer bij de paarden- boxen terecht. Onmiddellijk werd geneeskun dige hulp ingeroepen. Dr. Heybroek, die spoe dig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huis op de Algemeene Begraafplaats overge bracht. Op de Weesperzijde te Amsterdam heeft Zon dagmorgen een autobotsing 'plaats gehad. De drie inzittenden van een der wagens, die uit Delft afkomstig was, werden gewond. Een heer en een dame konden, na in het O. L. Vrouwe gasthuis verbonden te zijn, weer vertrekken. De derde, een heer van 32 jaar, werd ter ver pleging opgenomen. Hij had een groote wonde aan het hoofd en een hersenschudding. De roem van onze zeevaarders en van on zen scheepsbouw is doorgedrongen tot alle einden der wereld ook tot de landen rond de Perzische Golf. Toen het Iransche staatshoofd een zee waardig motorjacht wenschte te bezitten, was het de industrie uit het „lage land aan de zee", dat op zoo grooten afstand van het Perzische land is gelegen, welke deze op dracht van den Oosterschen Vorst zich zag toegewezen. In September 1935 kreeg de Nederlandsche Maatschappij voor Havenwerken de opdracht een ontwerp met prijsopgave van een jacht voor den Shah van Iran te maken. Het Technisch Bureau voor Scheepsbouw H. W. de Voogt te Haarlem maakte toen in op dracht dezer maatschappij plannen en bereke ningen, welke door den Shah werden goedge keurd. De bouw van het jacht werd op 9 December 1935 aan de N.V- Boele's Scheepswerven en Ma chinefabriek te Bolnes (gemeente Ridderkerk) opgedragen. En Zaterdag, op een grauwen, bewolkten och tend, is dit jacht, „Chahsevar", de Rotterdam- sche haven uitgevaren voor zijn officieelen proef tocht. De directie van de werf van aanbouw, de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes, ontving tusschen tien uur en half elf een uitgelezen gezelschap van genoodigden aan boord van dit jacht, dat voor het clubhuis van de Kon. Roei- en Zeilvereeniging „De Maas" aan den wal gemeerd lag. Omstreeks kwart over elf werd de loop plank ingehaald en begon de officieele proeftocht. Toen kregen wij gelegenheid het jacht eens grondig te bekijken. De afmetingen van het jacht bedragen 54,30 meter lengte, 7,80 meter breedte, 5,02 meter hoogte en 3,20 meter diepgang. De bruto ton- nenmaat bedraagt 531 ton. De verblijven van Z. M. den Shah van Iran bevinden zich op het hoofddek en zijn uitge voerd door de Kon. Ned. Meubelfabriek fa. H. P. Mutters en Zoon. Niet alleen deze vertrekken maar ook die van den kroonprins zijn van een geraffineerde luxe, die aan 'n Oostersch sprook je doet denken. Door breede glazen deuren komt men van het achterdek in den salon van Z. M., een zeer hoog vertrek (trouwens alle hutten aan boord zijn ter wille van de lengte van den Aziatischen vorst- opdrachtgever, die naar men ons verzekerde ongeveer 2 meter lang is, zeer hoog), uitge- voerd in eschdoorn met teak- en ebbenhout. De Tt deuren van de wanden zijn licht-blauw en crème en in harmonie met het meubilair. De werk kamer van den Shah is in groen-bruine tinten gehouden. Boven een elegant teakhouten bureau is een paneel aangebracht, voorstellende de kroon van den vorst op een zon, omlijst door de in metalen lijnen geteekende contouren van het Iraansche rijk. Een eetkamer en een bar completeeren dit gedeelte van het interieur. Alle vertrekken zijn centraal verwarmd en indirect verlicht. De hutten van den kroonprins, offi cieren, onderofficieren en andere leden van de bemanning zijn buitengewoon comfortabel.. Overal zijn badkamers in het schip aangebracht. Op het sloependek is een dekhuis, bevattende stuurkamer, radio- tevens kaartenhut en ka- piteinskamer. Overal zijn ingebouwde luidspre kers aangebracht, die de muziek, in de radio hut opgevangen, kunnen uitzenden. De bezichtiging van het jacht, duurde gerui men tijd. Intusschen had een sleepbootje de „Chahsevar" de haven uitgevoerd. Door den Nieuwen Waterweg voer het schip op eigen kracht tot de Berghaven in Hoek van Holland, waar het anker werd uitgeworpen, en de lunch werd gebruikt. Na een overvloedigen maaltijd, in de electrische keukens van het jacht bereid, kwam de zeeloods aan boord om ons buiten gaats te voeren. Het schip bleek prachtig te liggen, ook in volle zee. Bij den aanvang van den tocht deelde men ons reeds mede, dat de Woens dag gehouden technische proeftocht op de Noordzee volkomen geslaagd was. Teruggekeerd op den Waterweg had omstreeks vier uur op de voorplecht de overdracht van het jacht door de scheepswerf aan de Maatschappij voor havenwerken plaats. Zondagmorgen te elf uur werd brand ontdekt in de branderij der cacaofabriek van de firma Keyzer en Stolp, aan den Zaanweg te Wormer- veer. De sorteerafdeeling, gelegen op de bo venverdieping, brandde geheel uit, terwijl de daaronder gelegen cacao-perserij zeer veel waterschade kreeg. De vrijwillige brandweer, onder leiding van commandant B. Klinken berg, bestreed het vuur. De schade, wblke op 20.000 gulden geschat werd, wordt door verze kering gedekt. Zondagmiddag om twee uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kapi tale boerderij van den landbouwer B. van Huis- seling te Ravestein (N.-B.). De brand is ont staan in de bij de boerderij behoorende schuur. Vijf varkens, de nieuwe hooioogst, alsmede alle landbouwmachines en gereedschappen werden een prooi der vlammen. De inboedel kon groo- tendeels worden gered. Het huis en de schuur brandden tot den grond toe af. De brandweer was met een motorspuit spoedig ter plaatse en bluschte het nog smeulende hooi en stroo. De aangerichte schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Door het warmloopen van een motor tijdens de fabricage van consumptie-ijs is Zondagmid dag om vijf uur brand ontstaan in de banket bakkerij van den heer L. Halbersma, aan de Noorder Hoofdstraat te Krommenie. De brandweer was spoedig ter plaatse en be streed het vuur met vier stralen. Zij kon echter niet voorkomen, dat de bakkerij en winkel ge heel uitbrandden. Het vuur tastte ook een aangrenzende groentenhal aan, doch hier w'ist de brandweer uitbreiding te voorkomen. De heer Halbersma was verzekerd, doch de eige naar van de groentenhal, welke veel water schade bekwam, niet. Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft heden arrest gewezen in de zaak tegen den ge detineerden voerman A. M. H., bijgenaamd de Saai, uit Eindhoven, die door de rechtbank te 's Hertogenbosch was veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, terzake dat hij 26 Decem ber 1930 te Eindhoven 230 heeft weggenomen en 28 December ƒ200. Het Hof heeft het von nis bevestigd, doch het voorarrest in mindering gebracht. Op den Rijksweg EindhovenBoxtel onder Liempde is Zondagavond ongeveer te negen uur een ongeluk gebeurd, dat aan twee jonge menschen het leven heeft gekost. De twintigjarige mej. A. M. Schalks kwam op de fiets een zijweg uit, toen een motorrijder naderde. Een aanrijding kon niet meer wor den voorkomen en het meisje werd in de flank aangereden. De motorrijder, de 24-jarige H. Verrijt, werd van den motor geslingerd en was op slag dood. Het meisje bekwam een schedel breuk en stierf korten tijd daarna ter plaatse. Hun stoffelijk overschot is in het St. Lidwina- ziekenhuis te Boxtel opgebaard. De marechaussee te Boxtel heeft het onder zoek in handen. Op den Achterburgwal te Amsterdam, ter hoogte van de Hoogstraat, is Zondagmiddag een kinderwagen met een kind van anderhalf jaar in de gracht gereden. De politieagent van Heezik, die in de nabijheid was, sprong gekleed te water en mocht het genoegen smaken het kind te redden. Het werd in het Binnengast huis ter verpleging opgenomen. Met het privé-vliegtuig van den Koning van Engeland, de rood en blauw geschilder de De Havilland Rapid G.A.D.D.D., is de Hertog van Kent Zondagmorgen, kort voor half twaalf, van Schiphol vertrokken om naar Londen terug te keeren. Het fraaie vliegtuig was reeds tijdig tot voor den uitgang van het terras gereden, waar de Union Jack wapperde, naast de Nederlandsche driekleur en de vlag met het Amsterdamsche wapen. Kort voor elf uur kwam burgemeester de Vlugt op Schiphol aan om, tezamen met den havenmeester van Schiphol, den heer Dellaert, den Hertog te ontvangen en uitgeleide te doen. De Hertog van Kent was omstreeks negen uur van Het Loo vertrokken, vergezeld door enke le heeren van zijn gevolg, den hem toegewe zen adjudant van H. M. de Koningin, jhr. de Jonge van Ellemeet, den Britschen Gezant te 's-Gravenhage, Sir Hubert Montgomery en La dy Montgomery. Te ruim elf uur reden de hofauto's het voor plein van Schiphol op De Prins werd hier ver welkomd door burgemeester dr. de Vlugt, den heer Dellaert, en de overige autoriteiten, die in middels waren aangekomen om afscheid te ne men. Tot hen behoorden o. a. de militaire at taché, Major D. K. Paris en de luchtvaart-at taché, Squadron-leader, Captain H. N. Thor- ton, de Britsche Consul-generaal te Amster dam, de heer Dennis Thompson en de stations chef der K. L. M. op Schiphol, de heer Thom son. Alvorens te vertrekken, overhandigde de Hertog van Kent den chauffeurs van de hof- auto's, die hem gedurende zijn driedaagsch ver blijf in ons land gereden hebben, ieder een ge schenk als aandenken aan zijn bezoek. Naar wij vernamen, had de Hertog van Kent, voor zijn vertrek van het Loo, ook daar de leden van het personeel ten paleize, die speciaal met de zorg voor den Engelschen gast belast waren, met geschenken bedacht. De Hertog van Kent onderhield zich eenigen tijd met den burgemeester, wien hij o. a. zijn groote ingenomenheid over zijn verblijf hier te lande te kennen gaf, en vervolgens sprak hij nog eenigen tijd met den gezant, Sir Hubert. Inmiddels had de piloot van het koninklijk vliegtuig, Captain Fielden, de beide motoren aan het draaien gebracht. Toen, nadat de Prins op hartelijke wijze van alle aanwezigen met een handdruk had afscheid genomen, stapte hij in en het vliegtuig taxide naar den Noordoostelij ken hoek van het vliegveld, om in de juiste positie in den wind te komen om op te stij gen. Het was de havenmeester van Schiphol, de heer Dellaert persoonlijk, die het start sein gaf. Te ongeveer tien minuten voor half twaalf stoof het roodblauwe vliegtuig over het Veld om even later los van den grond te raken en in rechte lijn in Zuidwestelijke richting te verdwijnen. Dezer dagen begaf een trouwlustig paartje te Oldenzaal zich naar het Stadhuis om zich te laten inschrijven voor ondertrouw. Ten Ge meentehuize werden de jongelui door een jongsten bediende in een vertrek gelaten. Deze bediende nu verzuimde aan zijn superieur te zeggen, dat er een trouwlustig paartje ter in schrijving was gearriveerd, en schijnt nadien zelfs zoozeer door zijn werkzaamheden in be slag te zijn genomen, dat hij de jongelui zelf ook heeft vergeten. Te half een heeft het per soneel de secretarie verlaten. Toen de jongelui ongeveer drie kwartier in het vertrek hadden vertoefd, meende de as. bruidegom reden ge noeg te hebben om eens te informeeren hoe het met de aangifte-mogelijkheid stond. Doch wie beschrijft zijn verbazing toen hij moest consta- teeren, dat niemand meer aanwezig, en het Raadhuis gesloten was. Nu was er één gunsti ge omstandigheid die dan ook door de jongelui direct benut werd De eene helft van de voor deur wordt gesloten door spanjolet-sluiting, waarna de andere met een slot in de eerste helft grijpt. De jongeman heeft de spanjolet-sluiting op geheven en de deuren vervolgens dusdanig ge- rameid, dat het slot het opgaf en de deuren naar binnen openvielen. De Burgemeester werd onmiddellijk van het gebeurde in kennis ge steld. Des middags te half drie geschiedde toen de inschrijving, waarbij de dienstdoende beamb te het paartje zijn spijt betuigde over het on aangename voorval. Zondagmiddag is tusschen Petten en Kam perduin de motorrijder K. Manneveld uit Assendelft in botsing gekomen met een per sonenauto, bestuurd door den heer Niels uit Den Helder. De motorrijder werd van zijn rijwiel geslin gerd en is ernstig gewond, met een beenfrac tuur en inwendige kneuzingen, naar het zie kenhuis te Zaandam vervoerd. De motorfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. Zaterdagmiddag is te 'tZand (Gr.) op een zomerfeest het zeven-jarig dochtertje van den heer Schriemer, dat een oogenblik het feest terrein verliet, bij het oversteken van den straatweg aangereden door een vrachtauto, be stuurd door den chauffeur B. V. Het kind werd dermate gewond, dat het eenige oogenblikken later aan de gevolgen van deze aanrijding is overleden. Den bestuurder van den vrachtwagen treft geen schuld, daar het kind plotseling den rij weg overstak.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5