N0USSANA WIJ LUISTEREN NAAR r FINANCIEN ST. JORIS BESTAAT 25 JAAR V Dagfilm MAANDAG 6 JULI 1936 Feestelijke herdenkingsbijeen komst te Utrecht iïUGGET' RADIO-ZONDAG GEVIERD Feesten van de Avro en Vara V .A.R.A.-zomeri eest Internationale Handels betrekkingen Dreigend conflict bij de Sphinx Circulaire aan de bevolking van Maastricht Ook andere fabrieken? OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Dubbele oogstvergunning voor 1 groen te plukken landbouw- erwten De postvluchten Een rede van dr. F ent ener van Vlissingen dmtaaAt a£i cAa/npcupte Dr. A. VAN DOMMELEN t Nieuwe centrale der P.G.E.M. Door minister v- Lidth de Jeude in bedrijf gesteld Rede Minister van Waterstaat Kerkelijk Leven BEGRAFENIS PATER KUYT Pauselijke onderscheiding Afscheid directeur Verificatie bureau Gouden kloosterjubileum Nationale woningraad Resolutie op den tweeden congres dag aangenomen Meer dan 6000 Doktoren snel helpt bij NEDERLAND-SPANJE Handelsbesprekingen waar schijnlijk in October Dinsdag 7 Juli K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS gramofoon GOLFLENGTEN Javasche Bank Dividend van 91/2 Pct- oit- gekeerd worden VROUW VERBRAND Aardappelziekte Hooge Raad Op waarlijk schitterende wijze is Zondag te Utrecht het 25-jarig bestaan van den Ned. R. K. Bond van arbeiders (sters) in de slagers-en aan verwante bedrijven, St. Joris herdacht. De dag werd ingezet met een H. Mis van dankbaarheid, opgedragen door den bondsadvi- seur. rector L. Brink in de kapel van St. Jo annes de Deo aan de Mariaplaats. Na de H. Mis werd gemeenschappelijk ontbe ten in hotel Noord Brabant. De feestvergadering werd des middags ge houden in de groote bovenzaal van Noord-Bra bant, welke met al de bloemstukken, die van verschillende zijden als blijk van hulde en waar deering ingekomen waren, een ware bloemen hof leek. Nadat de vele schriftelijke felicitaties welke het bestuur bereikt hadden waren voorgelezen heette de Bondsvoorzitter, de heer J. H. F. Scharff. de aanwezigen welkom. Bij den aanvang der vergadering werden de aanwezigen aangenaam verrast door de komst van Mgr. J. G. van Schaik, adviseur van het R. K. Werkliedenverbond, die aan de bestuurs tafel plaats nam. Namens de afdeelingen werd dan bij monde van den heer Koks uit Rotterdam het cadeau aangeboden: een nieuwe artistiek ontworpen bondsvlag, vervaardigd door de Eerw. zusters Franciscanessen uit Amsterdam. Alvorens de bondsvlag te wijden, richtte de bondsadviseur zich met een kort woord tot de vergaderden. Deze bijeenkomst, aldus spr., is een sprekend bewijs van het rijke en vruchtbare leven dat in dezen Bond bloeit. Bij het terugzien op het vele werk in de voor bije jaren verricht, dient vooral met waardee ring en hoogachting worden gewaagd van het bestuursbeleid. Deze tijd staat in het teeken van het de fensief en daarom stelt hij zulke hooge eischen. Door spanningen en stooten, aldus besloot spr. ontstaat echter steeds nieuwe geestkracht, nieu we energie. Hierop werd het vaandel gewijd. De jubileerende Bond werd dan o.m. geluk- gewensctrt door den oud-bondsadviseur Pastoor Hart, den heer De Bruijn, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond en den oud-hoofd bestuurder den heer Lindeman. Ook Mgr. Van Schaik nam daarbij het woord en bedankte in zijn toespraak voor de gift van f 100 door „St. Joris" uitgetrokken voor het Mgr. Van Schaikfonds. Nadat de voorzitter den sprekers dank had gebracht voor de gelukwenschen, werd het woord verleend aan de verschillende afdeelings- afgevaardigden die namens de door hen verte genwoordigde afdeelingen, het Bondsbestuur fe liciteerden met het 25-jarig bestaan. Door den heer Bloemers uit Oss werd daar bij den voorzitter een fraaie barometer aan geboden voor het bondskantoor. Uit de redevoeringen bleek duidelijk dat de verhouding tusschen Bondsbestuur en afdeelin gen uitstekend is en niets te wenschen over laat. Van twee uur tot half vier recipieerde het bestuur. Deze receptie werd druk bezocht. De feestelijkheden werden besloten met een bondsdiner. EEN GLANS GEWONE DOOS 10 (T. (iltOOTE 000S 20 CT. De afgeloopen Zondag stond in het teeken van de radio. De A.V. R. O. vierde de inge bruikneming van een nieuwe studio, terwijl de V. A. R. A. een zomerfeest vierde. Du'zenden radio-liefhebbers trokken naar het Gooi. om aan de feestelijkheden deel te nemen. Reeds vroeg in den morgen trokken de Avro- luistervinKen in groepen door de versierde stad Hilversum, naar de drie feestterreinen, resp. gelegen nabij de Craailosche brug, aan den Utrechtschen weg en aan den Loosdrechtscoen weg. Op deze uitgestrekte terreinen, welke fees telijk met vlaggen waren versierd, stonden commando-torens opgesteld, vanwaar de leiders een goed uitzicht hadden en door de microfoon hun mededeelingen bekend maakten. De festiviteiten bereikten haar hoogtepunt, toen naar schatting honderdvijftigduizend per sonen lanes het nieuwe studiogebouw aan den 's-Gravelandscheweg trokken. Van een tot ruim vier uur duurde het défilé, waarna de deelne mers weer in goede orde de feestterreinen be reikten. Op elk der terreinen steeg een luchtballon op. die behalve met de ballonvaarders, bemand was met een Avro-re'porter. Nagenoeg gelijktijdig kozen de ballons het luchtruim en dreven weg in de richting van de Duitscn» grens Tot besluit van de feestelijkheden werd op het terrein aan den Loosdrechtschen weg een groot vuurwerk ontstoken. Tienduizenden hadden zich denzelfden dag te Amersfoort verzameld in het bekende sportpark „Birkhoven", ter gelegenheid van het V.A.R.A.- zomerfeest, dat het hoogtepunt vormde van de viering van het tweede lustrum van den ar beiders-omroep. Op drie groote podia werden des morgens muziekuitvoeringen gegeven. Te ruim elf uur ving het z.g. kernprogramma aan, waarbij de heer K. de Jonge, tweede voorzitter van de V. A. R. A., een rede uitsprak. Des middags werd het zomerfeestspel „Het vrije woord" opgevoerd. Het slot van de op voering was een propaganda-toespraak van den voorzitter van de Vara, den heer A. de Vries, en de overdracht van het jubileumges :aenk van de Vara-leden. Aan de Sphinx te Maastricht is reeds eeni- gen tijd een loonsverlaging in het vooruitzicht gesteld, welke zal loopen tot 30 pCt. Met spanning wordt de 21e Juli tegemoet- gezien. Op dien datum is het collectief contract afgeloopen en staan beide partijen vrij. Is er derhalve voor 21 Juli geen overeenstemming met de directie bereikt, dan wordt een conflict ge vreesd van zeer grooten omvang. Reeds hebben de arbeiders-organisaties hun standpunt bepaald en aan de directie van de Sphinx" medegedeeld, dat ze afwijzend staan tegen het aanvaarden van verdere loonsverla gingen, temeer omdat de directie haar contrac tueel aanvaarde verplichtingen niet is nageko men. Met het oog op den ernst van dit conflict hebben de betreffende arbeiders-organisaties, n.l. de Nederl. Vereeniging van Fabrieksarbei ders en de R.K. Nederl. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus", zich met een gezamenlijke circulaire tot de bevolking van Maastricht ge wend, omdat de vrees niet denkbeeldig is, dat een doorvoering van de voorgestelde loonsver laging aan de „Sphinx" ongetwijfeld door an dere fabrieken te dezer stede zal worden ge volgd. In deze circulaire wordt erop gewezen, dat de Regeering het voorbeeld geeft met haar aan passingspolitiek, hetgeen de werkgevers met graagte volgen, waardoor een gevyeldige vermin dering van koopkracht komt, die de winkeliers op hun beurt treft. Bij het conflict zouden ongeveer 800 arbeiders betrokken zijn. Aan de aangeslotenen D. bij de Nederland- sche Groenten- en Fruitcentrale, zijnde oogsters van groen te plukken landbouwerwten wordt ter kennis gebracht, dat terwijl tot op heden aan deze aangeslotenen was toegestaan in 1936 eenzelfde oppervlakte te oogsten als in 1934, zooals dit op de in hun bezit zijnde oogstver- vergunning staat aangegeven, dit met ingang van 6 Juli a.s. wordt uitgebreid met 100 °/o van deze oppervlakte. Op genoemde oogstvergunning mag dus de dubbele oppervlakte worden geplukt. De Ferkoetoet is op de uitreis te Athene geland; de Edelvalk is op de thuisreis te Bagdad geland. Het departement Middelburg var de Maat schappij voor Handel en Nijverheid heeft Zater dagmiddag in het Schuttershof een koffiemaal tijd aangeboden ter gelegenheid waarvan de voorzitter van de Int. Kamer van Koophandel dr. F. H. Fentener van Vlissingen een rede heeft gehouden over „De Internationale handelsbe trekkingen". Het wezen van de handelsbetrekkingen is, al dus spr., dat de arbeidsverdeeling wordt voort gezet over de landsgrenzen heen. Het gaat er om, goederen te produceeren en uit te wisselen op de meest doelmatige wijze. Het geld is in de maatschappij ruilmiddel, meer niet. De uit te wisselen goederen en diensten moeten uitein delijk met goederen en diensten betaald worden. Geen volk kan geheel zelfstandig op eigen houtje in de tegenwoordige behoeften voorzien. Autarkie zoo betoogt spr. is duur en be- teekent verlaging van den levensstandaard. Al is het begrijpelijk, waar zoovele gewapende con flicten dreigen, dat men hier en daar zelfvoor ziening wil toepassen, toch moeten we ons goed realiseeren, dat autarkie veel kost. Een mogelijkheid is er, om uit cle buitenge woon groote moeilijkheden te geraken, n.l. in gemeenschappelijk en internationaal overleg te treden. Een der grootste zondaren. Amerika, begint zijn dwaling in te zien. Het is bereid handels verdragen af te sluiten. In verschillende landen valt een verhoogde productie waar te nemen. De werkloosheid ver mindert hier en daar. Vele van de belangrijkste grondstoffen zijn in prijs gestegen en de kosten van levensonderhoud in de verschillende landen zijn bezig naar elkaar toe te gaan. Is de toestand zooveel verbeterd, dat we kun nen zeggen: het ergste is voorbij en de crisis is goeddeels overwonnen? Zoover is het nog niet. De verruiming van den wereldhandel is nog be trekkelijk gering. Toch is er stijging waar te nemen (voor de eerste maal in 1934). W(j kunnen niet zeggen, dat we een bevre digenden toestand hebben gekregen, zoolang er millioenen zijn, die gebrek aan noodzakelijke levensbehoeften hebben (zooals in Oost-Europa) en anderzijds millioenen werkloozen. Twee punten baren de grootste zorg: de mo netaire verwarring en de politieke spanning. De politieke gevaren komen voor een groot deel hierdoor dat emigratie zoo goed als onmo gelijk is en dat de snel gegroeide bevolking binnen de grenzen samengeperst blijft. De wereld is nog niet rijp voor een interna tionale ordening, maar de internationale samen werking moet er komen. Daartoe moeten we met eenvoudige middelen beginnen, zooals het ver minderen van de handelsbelemmeringen en het stabiliseeren van de monetaire eenheden. Af schaffing van de contingenteering zal ook noo- dig zijn. Wat de stabilisatie der munteenheden betreft, zou al veel gewonnen zijn, als Engeland en Amerika bereid zouden zijn, hun financieele politiek van de laatste tien maanden nog eeni- gen tijd v?J te willen houden. Dan konden we komen tot meer handelsverruimingen. Allerwegen voelt men dat een uitweg uit de moeilijkheden noodig is en is men bereid zicli offers te getroosten. De bevolking in de verschillende landen moet worden voorgelicht: we zullen den weg moeten vinden om elkander nationaal en internationaal tc verstaan. De vergadering betuigde haar instemming met deze belangrijke rede door een krachtig applaus. MOUSSERENDE APPELWIJN Fa. H. J. PHAFF WINSCHOTEN Te 's-Gmvenhage is overleden dr. A. F. A. M. van Dommelen, oud-voorzitter van het college van regenten van het RK. Wees- en Oudelieden-gesticht, aldaar. Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De teraardebestelling zal Woensdag, na een H. Requiemmis in de Parkstraatkerk, om half 12 geschieden op het R.K. Kerkhof aan de Kerkhoflaan. De nieuwe Centrale van de N.V. Prov. Geld. Electriciteits Mij., gebouwd aan den mond van het Maas-Waalkanaal te Nijme gen, is hedenmiddag door den Minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, officieel in bedrijf gesteld in tegenwoordigheid van een groot aantal autoriteiten. De Commissaris der Koningin in Gelder land mr. S. Baron van Heemstra, president van 'den Raad van Beheer der Mij., heeft de plechtigheid geopend met het uitspreken van een rede, waarin hij zich allereerst richtte tot den Minister van Waterstaat en hem dank bracht voor zijn bereidwilligheid om de nieuwe centrale in gebruik te stellen en er zijn leed wezen over uitsprak, dat de minister president en de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheep vaart verhinderd waren de plechtigheid bij te wonen. Van Minister Gelissen, die verhin derd was, was een telegram ontvangen. Spr. zag in het tot stand komen dezer cen trale in de allereerste plaats een groot lands belang, waar deze centrale in de algemeene electriciteitsvoorziening van Nederland een onmisbare schakel zal blijken te zijn. Behalve centrale zullen ook onderlinge koppelingen noodzakelijk zijn. Aan de hand van cijfers gaf de Commissaris vervolgens een overzicht van de wijze, waarop de vennootschap haar sociale taak, om aan zooveel mogelijk Geldersche ingeztenen zoo goedkoop mogelijk electriciteit te bezorgen, heeft vervuld. Vervolgens is het woord gevoerd door den directeur der Prov. Geld. Electriciteits Mij., ir. H. Lohr, die herdacht hetgeen vooraf is gegaan aan den bouw van deze nieuwe centrale en een uiteenzetting gaf over de nieuwe installatie. De Minister van Waterstaat, jhr. ir. van Lidth de Jeude, hierop het woord nemende, zeide, dat de Commissaris der Koningin, presi dent-commissaris, en de directeur van de P. G. E. M. met rechtmatigen trots kunnen wijzen op den geweldigen groei, zoowel econo misch als technisch, van deze onderneming, welke zich kenmerkt door steeds grooteren afzet tegen steeds lageren prijs. Spr. stond eenige oogenblikken stil bij de voorgeschiedenis van het bedrijf en besprak vervolgens de kwestie der nationale koppeling. Thans zijn wij hier en daar esn enkel stapje verder gekomen, doch van een koppeling van landelijke beteekenis is nog geen sprake. Een wetsontwerp, bevattende algemeene regelen terzake van de electriciteitsvoorziening is thans in voorbereiding. Spr. hoopt daarmede de moge lijkheid te openen tot een spoedige, bevredi gende oplossing van deze aangelegenheid. Hij neemt aan, dat het wetsontwerp spoedig zal kunnen worden ingediend. Vervolgens deelde de Minister mede, dat ir. Fels benoemd was tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Tenslotte ging de Minister over tot de opening der Centrale. Zaterdag is op het kerkhof van de Nebo der Eerw. Paters Redemptoristen bij Nijmegen be graven het stoffelijk overschot van den Zeer- Eerw. Pater Kuyt C.S.S.R., die na korte onge steldheid in het St. Canisius-ziekenhuis te Nij megen is overleden. De H. Mis werd opgedragen door den Z. E. Pater van Baarle uit Rotterdam met assistentie van de Z. Eerw. Paters Hilde- brand uit Noordwijkerhout en Moonen van de Nebo te Nijmegen. De Hoog Eerw. Pater Pro vinciaal Sant was agens bij de plecntigheid. De absoute en beaarding werden verricht door den Eerw. Pater van Baarle. Veel Eerw. Paters Re demptoristen uit alle deelen des lands waren bü de begrafenis tegenwoordig'. De heer J. H. H. van Groenendaei, archi tect te Maastricht, is benoemd tot Ridder in de Orde van St. Sylvester. Het personeel van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeni ging van Ned. Gemeenten heeft aan een ge- meenschappelijken maaltijd in het Kurhaus te Scheveningen afscheid genomen van den heer J. Meijer Azn., die sinds 1 Juli 1917 het direc teurschap van het Bureau heeft vervuld. De districts-verificateur, de heer J. M. A. Wind, voerde namens het personeel het woord en bood den heer Meijer namens het geheele personeel een geschenk aan. De Eerw. Zuster Acyline herdacht in huize St. Anna te Venray haar gouden kloosterjubi leum. In de kloosterkapel celebreerde pater Siegfried O. F. M. met assistentie de Hoogmis van dankzegging. De plaatselijke harmonie bracht de jubilares- se een serenade. Na heropening der vergadering van den Na- tionalen Woningraad te Leiden werd zonder discussie en hoofdelijke stemming een nieuw huishoudelijk reglement vastgesteld. Aan het bestuur werd opgedragen de noodige voorbereidingen te r.reffen voor herdenking van het in 1938 plaats vindend 25-jarig bestaan der vereeniging en bij die gelegenheid een boek werk te doen verschijnen over den arbeid der woningbouwverenigingen in ons land. In zijn inleiding tot het rapport der com missie voor de goedkoope woning zette ir. M. E. H. Tjaden, directeur van het gem. bouw en woningtoezicht te Amsterdam de conclusies uiteen, welke door het hoofdbestuur in hoofd zaak werden aangenomen in een resolutie. In deze resolutie werd aangedrongen op een streven naar verlaging van den grondprijs door herziening van da waardebepaling bij onteige ning; ordening van de woningvoorziening met als gevolg krachtiger bevordering van den ver- eenigirigs- en gemeentebouw; en rationalisatie in het bouwbedrijf. Deze resolutie werd met op een na algemeene stemmen aangenomen. Na een gemeenschappelijken maaltijd in ho tel „De Burcht" werd in de middaguren per touringcar een excursie gemaakt naar de nieu we woonwijken en omstreken van Leiden. verklaren dal pijnen in de gewrichten en ledematen Rheumatiek, Spit, Ischias, Griep, Hoofd- en Zenuwpijnen, Slapeloosheid Ook In verouderde gevallen en indien andere medicamenten gelaaid hebben, Onschadelijk voor maag hart en nieren. Duizenden die door pijnen geplaagd werden verkregen door TOGALtabletten weer het genot van een goede gezondheid. Neem In Uw eigen belang een proef met TOGAL maar sta er op, dat U TOGAL krijgt I TOGAL is het goedkoopste omdat het werkelijk helpt Bij alle Apoth. en Drog, verkrijgb. a t 0 80 en 12.— O.B. en voor langer gebruik de kliniekverpakking f 8.75 -F O.B., welke het voord,eeligste is. Volgens het ministerie van Buitenlandsehe Zaken te Madrid is het wel bijna zeker, dat de onderhandelingen aangaande het handels verdrag met Nederland te Madrid zullen plaats hebben. De Spaansche regeering had gaarne vertegenwoordigers naar Nederland gezonden, doch daar de gelegeerden van de deviezen- centrale zich moeilijk verplaatsen kunnen, zal men wel gedwongen zijn het aanbod van de legatie der Nederlanden te Madrid, om de on derhandelingen te Madrid te doen plaats heb ben. te accepteeren. Aangaande den achterstand in de betalingen, wijst men op het enorme deficit in de Spaan sche handelsbalans en hoopt men van Neder land grootere invoer-mogelijkheden voor Spaan sche producten te verwerven. De Spaansche autoriteiten stellen de relaties met Nederland zeer op prijs. De Spaansche minister van Buitenlandsehe Zaken heeft, naar men verder mededeelt, in Den Haag voorgesteld, in verband met de zo mermaanden, de onderhandelingen uit te stel len tot October a.s. 9 9 9 O SjOO Morgengebed en. gewijde gramofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (Yehudi Menuhin mei. orkestbeg.) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. ingeleid en besloten door gewijde gra mofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwcr 1.00 Gramofoonmuziek 1.10 KRO-Melodisten o. 1. v. Plet Lustenliouwer 1.30 Gramofoonmuziek 1.40 KRO-Melodisten o. 1. V. Plet Lustenhouwer 2.00 Vrouwenuurtje: mevr. A. de HoogNooy over „Poëzie en proza ln de menschen om ons heen" en mej. H. Houben: „De regenboog boven den af grond" 3.00 Gramofoonmuziek (Beetho- venprogr.) 4.00 Gramofoonmuziek (opera- progr.) 5.00 KRO-Orkest o. 1. V. Marinus van 't Woud 5.45 KRO op fellcltatlebezoek 6.00 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 6.15 Zwemcursus door S. Borsten 6.30 KRO-Orkest o. 1. v Marinus van t Woud 7.00 Politieberichten 7.15 Prof. W. Lampen O.F.M. over de H.H. Martelaren v. Gorkum 7.35 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 8.00 Nieuwsberichten en KRO-me- dedeelingen 8.10 Sted. Orkest van Maastricht o. 1. v. Henrl Heimans 9.00 S. Landau over Humor ln de schaakwereld 9.15 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 10.00 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer 10.30 Nieuwsberichten 10.35 John Kristel en zijn orkest 11.30 Gramofoonmuziek GODSDIENST 10.00 Hilversum I (AVRO. Morgen wijding) 7.30 Brussel I (reportage Boete processie v. Veuren) ORGELBESPELING 8.00 Hilversum I (Pierre Palla) 11.20 Droltwlch (Sidney Torch) 5.20 Brussel X ORKEST-CONCERTEN 12.20 Deutschlandsender 12.35 Droitwlch (orkest m. m. v. sopraan) 12.40 Hamburg (Symphonie-orkest m. m. v. tenor en guitaar) 1.20 Luxemburg 3.20 Parijs I 3.45 Hilversum I 4.20 Hamburg 7.20 Langenberg 7.50 Weenen 8.20 Brussel I (Symphonie-orkest) 8.30 Langenberg 8.30 Berlijn 9.30 Beromilnster 9.35 Brussel I (Symphonle-ork.) 9.35 Luxemburg 10.20 Droltwich LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 11.05 Hamburg 12.00 Hilversum X 12.20 Luxemburg 12.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.50 Brussel II (dansmuziek) 1.20 Brussel II 2.05 Luxemburg 2.05 Deutschlandsender 2.40 Hamburg 2.45 Luxemburg 4.20 Deutschlandsender 6.20 Brussel II 5.35 Droitwlch 5.45 Hilversum I (dansmuziek) 6.35 Luxemburg 7.20 Milaan 7.50 Droitwlch 8.00 Toulouse 8.10 Hilversum I (Avro's bonte Dinsdaguitzending) 8.15 Toulouse 8.20 Droitwlch 8.20 Brussel II 8.20 Brussel II 8.25 Luxemburg 8.30 Deutschlandsender (dansmu ziek) ln het K. R. O.-programma van Dinsdagavond worden o.m. Oud-Nederlandsche dansen van Julius Röntgen uitgevoerd (Hilversum II, 8.10—9 uur) 10.10 8.45 10.15 10.35 10.35 11.05 11.10 11.15 11.20 11.20 11.20 11.35 11.35 11.45 12.40 8.15 8.20 8.20 10.15 12.20 12.20 12.25 1.40 1.50 1.50 2.00 Boedapest Toulouse Luxemburg Rome (dansmuziek) Toulouse Parys I (dansmuziek) Hilversum I Toulouse Milaan (dansmuziek) Luxemburg Kalundborg (dansmuziek) Droitwlch (dansmuziek) Toulouse Weenen Toulouse Hilversum Brussel I Brussel II Hilversum Brussel I Brussel II Parijs II Parijs II Brussel I Brussel II Hilversum 2.35 Droltwich 2.50 Parijs I 3.50 Hamburg 4.05 Droltwich 4.20 Parijs I 4.60 Berliln 5.20 Langenberg 5.30 Hilversum I 5.35 Milaan 5.35 Rome 6.05 Luxemburg 6.30 Beromilnster (Ned. volkslie deren) 6.35 Brussel I 6.50 Brussel II 6.55 Parijs II 7.20 Brussel II 7.20 Deutschlandsendei 7.35 Hamburg 8.05 Parijs II 10.20 Brussel I 10.25 Parijs II 10.30 Brussel II 10.40 Kalundborg 11.15 Boedapest 11.50 Droltwich (dansmuziek) KAMERMUZIEK 11.20 Parijs X 12.35 Parijs I 1.35 Langenberg 1.45 Luxemburg (kwintet) 1.50 Droitwlch (sextet) 3.00 Hilversum I (Lyra-trio) 3.20 Droltwich (kwintet) 3 40 Kalundborg 4.35 Droltwich (strijktrio en so praan) 5.50 Parijs I 6.50 Droltwich (sextet) 6.50 Parijs I 8.25 Luxemburg (kwintet) 9.20 Berlijn 10.30 Weenen (kwartet) 10.50 Deutschlandsender (fluit en harp) 10.50 Hamburg SOLISTEN-CONCERTEN 4.30 Kalundborg (zang en piano) 6.10 Deutschlandsender (tenor en pianoheg.) 7.20 Berliln 8.20 Kalundborg (plano) 9.20 Droitwlch (pianorecital) OPERA EN OPERETTE 10.20 Toulouse (fragm. „Faust" opera v. Gounod) 11.00 Hilversum I VARIA 10.45 Hilversum I („Tomaten" door mevr. R. LotgeringHille- brand) 11.15 Hilversum I (Jaarvergadering Kon. Ned. Middenstandsbond) 4.30 Hilversum I (kinderkoorzang o. 1. v. Jacob Hamel) 5.00 Hilversum I (mevr. A. v. Dijk vertelt voor kleine kinderen) 6.30 Hilversum I (R.V.U.) 7.00 Hilversum I (het schoollied klinkt ln de hulskamers) 7.30 Hilversum I (boekenhalfuur door dr. P. H. Ritter Jr.) 9.05 Milaan (Belllniprogr. m. m. v. koor) 10.30 Hilversum I (Zwitsersche volksmuziek m. causerie) SPORT 1.10 Parijs II (reportage Tour de France) 6.50 IX'Utzclilandsender (Olympia- denieuws) 7.50 Parijs II (reportage Tour de France) BERLIJN BEROMUNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.00 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender DEUTSCHE. SEND. 1571M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 1875 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 301.5 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS II 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Cultuur Mij. Pasir Karet stelt een reconstructie voor ivaarbij de preferente aandeelen tot 50 pCt. en de gewone tot 25 pCt. worden afgeschreven. Een oude schuld van f 540.000 zal worden omgezet in aan deelen. Rutten's Bierbrouwerij „De Zwarte Rui ter" boekte in 1935136 een netto-winst van f 107.006 tegen f 74.538 het vorig jaar en keert een dividend uit van 4 pCt. (vorig jaar 3 pCt.). De liquiditeit der maatschappij is sterk verbeterd. De Duitsche automobielproductie bedroeg in Mei 43.248 wagens tegen 41.146 in April. Hiermede werd een nieuw hoogterecord be reikt. De fabrieken hadden een afzet van 99.5 mill, in het binnenland en 10 mill, in het buitenland. De Duitsche buizen-industrie heeft in de eerste vijf maanden 184.500 ton uitgevoerd, tegen 99.100 ton in de overeenkomstige pe riode van het vorig jaar. De stijging is dus niet minder dan 88.4 pCt. De Bank van Frankrijk heeft in totaal fr. 23 milliard van de Fransche schatkist te vorderen; hierbij gevoegd fr. 10 milliard re serve crediet komt men tot een bedrag van fr. 33 milliard. De minister van Financiën is geenszins zeker, dat de nieuwe leenings- operatie van circa fr. 15 milliard zal slagen. Bij mislukking zou hij gedwongen zijn, oen bijzonder voorschot van fr. 10 milliard bij de Bank van Frankrijk aan te vragen. De resultaten in het eerste kwartaal van het Engelsche begrootingsjaardie een stij ging van het deficit tengevolge hadden, too- nen duidelijk, dat er iveinig kans op sen begrootingsevenwicht bestaat. In welinge lichte Londensche kringen is men in ver band hiermede van meening, dat het aan gaan van een leening voor defensie niet langer zal kunnen wordien verschoven. De goudprijs te Londen steeg met 2!4 d. tot 139I1V2. 145.000 werd aan goud omge zet. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.367.37 (vorig slot 7.36); de Frank op 9.72—9.73 (vorig slot 9.72Vs). De Nivas verkocht 191 ton superieure sui ker voor consumptie. In de heden te Batavia gehouden gewone algemeene vergadering' van aandeelhouders van de Javasche Bank werd medegedeeld, dat het uit te keeren dividend over het op 31 Maart 1936 afgeloopen boekjaar 9pet. bedraagt. In de commissaris-vacature, ontstaan door het vertrek van den heer mr. B. Th. W. van Hasselt, is benoemd de heer mr. A. C. Sand- kujjl, hoofdvertegenwoordiger Van de Balaaf- sche Petroleum Maatschappij in Nederlandsch- Indië. De heer P. Th. Elfring, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen. Aan het jaarverslag is het volgende ontleend: Uit de gedurende het afgeloopen jaar tot stand gekomen de-facto-stabiliteit der wissel koersen mag worden afgeleid, dat de eerste be langrijke schrede op den weg naar herstel van geregelde monetaire verhoudingen is gedaan en het verdere verloop kan derhalve met meer ver trouwen tegemoet worden gezien. Voor zoover in Nederlandsch-Indië met zijn naar groep en landstreek sterk heterogenen opbouw van het economische leven, van alge meene economische situatie in de beteeke nis van een soort gemiddelde sprake kan zijn, mag worden gesteld, dat zij in de door dit verslag hestreken periode geene beteekenen- de wijziging ten opzichte van 1934/35 heeft aan getoond. Tegenover de hier en daar ontwijfel baar te constateeren verbeteringen stond elders een even duidelijke teruggang. Ofschoon aldus de totale landswelvaart zich nog weinig of niet boven die van vorig jaar verhief, vond het her stel van normaler verhoudingen ten aanzien van hare verdeeling nochtans verderen voort gang. Naast de oprichting van nieuwe bedrijven viel in verschillende bedrijfstakken een krach- tigen drang tot expansie waar te nemen, welke in sommige gevallen zelfs zoodanige vormen aannam, dat de overheid ter voorkoming van overproductie en kapitaalvernietiging de be- drijfsreglementeeringsordonnantie 1934 van toe passing moest verklaren, waardoor verdere uit breiding van de productiecapaciteit in die be drijfstakken onder controle werd gesteld. De ernstige onderlinge concurrentie en de al gemeen geringe koopkracht waren oorzaak, dat de door de fabrieksnijverheid in 1935 behaalde resultaten behoudens enkele gunstige uit zonderingen in het algemeen weinig bevre digend zijn geweest. Ook voor de inheemsche nijverheid was het jaar 1935 over het algemeen weinig gunstig. De positie van de Javasche Bank bleef krach tig, ofschoon zij uiteraard de gevolgen onder vond van de hernieuwde monetaire onrust. De verlies- en winstrekening wijst een netto winst aan van f 1.395.710 tegen f 1.035.805 voor het vorige boekjaar. De dividenduitkeering zal, zooals hierboven gemeld, 9y: procent bedragen of f 47.50 per aandeel van f 500 en f 23.75 per aandeel van f 250. BATAVIA, 6 Juli (Aneta). Bij een brand, ln den afgeloopen nacht in de bijgebouwen van een perceel aan den Mampang-weg, is de vrouw van een inlandschen tuinman verbrand. Het verminkte lijk werd in een bediende-kamer aangetroffen. In het etmaal van 's avonds 2 Juli tot des avonds 3 Juli is in Zuid-Holland de weersge steldheid critiek geweest voor het optreden van aarappelziekte. Van 3 op 4 Juli in Noord-Holland critiek be houdens te weinig regen. Geen audiëntie De gewone audiëntie van den minister van Sociale Zaken zai Woensdag 8 Juli niet plaats hebben. De bureaux van den Hoogen Raad der Ne derlanden zijn tijdelijk verplaatst naar het per ceel Plein 1813 no. 3, te 's-Gravenhage. Lawn-tennis

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6