De nieuwe Rijksdag in Finland Alcohol in het spel Het nieuws van heden TALRIJKE ARREST A TIES TE DANZIG MGR. 0RSENIG0 BIJ HITLER WINST DER SOCIAAL DEMOCRATEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 7 JULI 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20035 Heeft Greiser Maandag van Berlijn een wenk gekregen zich wat te matigen? Verontwaardiging te Londen De meening der Poolsche pers aüi ■llPisl SlliSlllS I Japansche officieren ter dood veroordeeld Overweegt Berlijn opzegging van het Concordaat? Abessinië vraagt twee millioen pond Ter verdediging van het westen des lands Wegens deelneming aan den opstand van 23 Februari Aartsbisschop van Rouaan afgetreden Aardbeving in Iran Zamora naar Skandi- navië Hevige gevechten in Spanje Tusschen fascisten en linkschen Zeer ernstig gewonde bij auto ongeluk te Helmond Met 90 K.M. vaart tegen boom 441 dooden in de V.S. Slachtoffers van de viering van Independance Day Zweedsche Volkspartij en soc.- dem. hebben de volstrekte meerderheid in den Rijksdag Positie der regeering verzwakt Fransche vliegtuig kanonnen Een kolonel wil zijn uitvinding niet aan de Sovjet-Unie afstaan mmmm Het Weer lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillljc Grondwetsdag Rusland m Grootsche sport-demonstratie te Moskou Fortuin in een schuur gevonden DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Uit de N.S.B. getreden Tweede Statenlid van Noord- Brabant neemt ontslag Commissaris v. d. M. is failliet verklaard Koning Leopold III in gesprek met prof. Piccard en zijn assistenten Cosyns en van der Eist in het Heysel-stadion, ivaar hij Zondag met zijn stratosfeer ballon zou opstijgen. Zooals men weet is deze tocht door het scheuren van het ballon-omhulsel, niet doorgegaan Stakingsonlusten in Griekenland NIEUWE HAARLEMSCHE MANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Warschau, 7 juiï. (Reuter). Te Danzig zijn vele leden der oppo sitie-partijen gearresteerd. Alleen Maandag hebben 150 arrestaties plaats gehad. Greiser passeerde gisteren Berlijn, waar hij nog besprekingen voerde met de leiders van de nationaal-socialistische partij. In Berlijn- sche kringen wordt de kwestie van herziening van het statuut van Danzig niet op den voor grond geplaatst, alleen wijst men erop, dat de Danziger kwestie de betrekkingen tusschen Duitschland en Polen niet mag aantasten en derhalve acht men het waarschijnlijk, dat Greiser Maandag opdracht heeft ontvangen, in te binden. Naar Reuter verneendt, heeft Eden in den Maandagavond gehouden ministerraad met nadruk gewezen op het ernstige ka rakter van de gebeurtenissen te Danzig. De geheele kwestie zal in den kabinetsraad opnieuw aan een onderzoek onderworpen worden. De intimideerende houding, die de president van den senaat van Danzig, Greiser, Zaterdag te Genève heeft aangenomen, heeft in Enge- land diepe verontwaardiging gewekt. De Fransche ambassadeur en de zaakgelas tigde van Groot Brittannië hebben zich Maan dag naar de Wilhelmstrasse begeven, waar zij, daar Von Neurath afwezig was, met den di recteur van het ministerie, Dieckhof, een on derhoud hadden over de rede van Greiser te Genève. De president van den senaat, Greiser, is van morgen per trein te Danzig teruggekeerd. Een groote menigte bracht hem een ovatie. De Poolsche bladen blijven commentaar le veren op den toestand in Danzig. De regee- ringsgezinde „Express Poranny" wijst er op, dat de Poolsche missie alleen betrekking heeft op het incident met den kruiser Leipzig", daar dit onder de buitenlandsche zaken van de Vrije Stad ressorteert, waarmede Polen belast is. De kwestie van het optreden van den Hoogen Vol kenbondscommissaris ten aanzien van net sta tuut zelf der Vrije Stad maakt dus van de Poolsche missie geen deel uit. De aard van de Polen opgedragen missie, aldus gaat het blad verder, is door minister Beek uiteengezet, die gezegd heeft bereid te zijn het incident langs diplomatieken weg te regelen, hetgeen stappen te Berlijn met zich zal medebrengen. Wat de problemen van algemeenen aard be treft, die door Greiser zijn opgeworpen en zijn „voorstellen" moet er aan herinnerd worden, dat de president van flen senaat van Danzig, die geen lid is van den Volkenbondsraad niet het recht heeft voorstellen of eischen, van wel ken aard ook, in te dienen. Danzig is geen lid van den Volkenbond, maar is geplaatst onder zijn controle. De Volkenbond had dan ook het recht geen nota te nemen van de vooistellen van Greiser. De regeeringsgezinde „Kurjer Poranny" schrijft: „Wij gelooven, dat het overbodig is ons te verwikkelen in een polemiek met Grei ser. Het is voldoende, dat wij eenvoudig ver klaren, dat, wanneer de Duitsche politiek er naar streeft het Volkenbondsprotectoraat over de Vrije Stad op zij te schuiven, dit doel voor Polen onaanvaardbaar is." Te Lydda, een centrum van den Arabischen opstand in Palestina, is de staat van beleg afgekondigd. De huizen van de rebellen-leiders werden met den grond gelijk gemaakt. 1500 Britsche soldaten met pantserauto's en eenige vliegtuigeskaders wer den te Lydda gestationneerd. Hierboven het verwoeste huis van &en rebellen-leider Het Katholieke Duitsche weekblad ,,Der Deutsche in Polen" weet te berichten, dat de Pauselijke Nuntius, Mgr. Orsenigo in de afgeloopen week eerst door den Staats secretaris in de Rijkskanselarij, Lammcrs, en later door Hitier zelf in audiëntie is ontvangen. Over hetgeen in Hitiers kabinet werd besproken wordt natuurlijk het groot ste stilzwijgen bewaard, doch men mag wel aannemen, dat de algemeene verhouding tusschen Kerk en Staat in het Derde Rijk ter sprake werd gebracht en dat de verte genwoordiger van den H. Stoel met nadruk gewezen heeft op de herhaalde schendin gen van het tusschen den H. Stoel en de Duitsche regeering plechtig gesloten Con cordaat. Naar de Berlijnsche corr. van de „Telegraaf" uit welingelichte kringen verneemt zou de Duitsche regeering van plan zijn, het concor daat met het Vaticaan op te zeggen. De Duit sche regeering zou voornemens zijn zich met het Vaticaan in verbinding te stellen en een wijziging van het concordaat te verlangen, vooral wat betreft een beperking van het geven van onderwijs door leden van katholieke orden, om op die wijze de confessioneele scholen langzamerhand geheel te doen verdwijnen. Bovendien verlangt de nationaal-socialisti sche regeering de financieele controle op de kloosters, als gevolg van de vele deviezenpro- cessen, en verder een regeling van de kwestie betreffende de katholieke beroepsorganisaties (werklieden- en gezellen-vereenigingen) A Ingeval de onderhandelingen met het Vati caan niet tot een positief resultaat zullen lei den, is de Duitsche regeering besloten, het con cordaat op te zeggen. TOKIO, 7 Juli (Stefani). Dertien van de officieren, die aan den opstand van 23 Febr. j.l. hebben deelgenomen, zijn ter dood veroor deeld. Vijf officieren zyn veroordeeld tot levens langen dwangarbeid, terwijl enkele andere wer den gestraft met 10 tot 15 jaren dwangarbeid. De executie der ter dood veroordeelde officie ren zal over vijf dagen plaats hebben. ROUAAN, 7 Juli (Reuter). De Aartsbisschop van Rouaan, Mgr. De la Villerabel, heeft Zon dag van Staatssecretaris Pacelli een schrijven ontvangen, waarin deze hem mededeelt, dat Z.H. de Paus heeft toegestemd in zijn aftreden, waarom hij den 28sten Juni had verzocht. Na mens Z.H. den Paus deelde Kardinaal Pacelli Mgr. De la Villerabel mede, dat hij tot titulair Aartsbisschop van Melitona was benoemd. TEHERAN, 7 Juli. (D. N. B.) Verscheidene districten van Iran zijn gisterenavond door een hevige aardbeving geteisterd. Vooral de stad Banand bij Birjand werd zwaar getroffen. Hier werden 12 menschen gedood en meer dan 50 ge wond. LONDEN, 7 Juli (Reuter). Het Abessinische gezantschap te Londen heeft een oproep aan het Britsche volk gepubliceerd, waarin verzocht wordt, een bedrag van minstens twee millioen pond sterling bijeen te brengen, ten einde Abessinië in staat te stellen de verdediging van het nog onbezette Westelijke deel des lands te organiseeren. Het door dr. Martin ondertee- kende document draagt den titel: „Oproep na mens het ten ondergang' gedoemde volk". MADRID 7 Juli. De vroegere president van de Spaansche republiek, Alcala Zamora, is naar Santander vertrokken, waar hij zich aan boord van de „Hamburg" van de Hapag zal begeven, waarmede hij naar Skandinavië zal vertrekken, waar hijdrie maanden denkt te blijven. MADRID, 7 Juli (D. N. B.). In het plaatsje Miguelturra in Ciudad Real zijn bij een vuur gevecht tusschen fascisten en linkschen twee personen gedood en tien gewond. Van de ge wonden verkeeren vier in levensgevaar. De directeur van de Madrileensche politie deelt mede, dat 110 personen zijn gearresteerd omdat zij den fascistengroet brachten toen zij het dorpje Vallalba op een uitstapje pas seerden. Op het station van Madrid zijn tachtig per sonen gearresteerd, die deel hadden genomen aan de socialistische bijeenkomst te Oviedo en zonder te betalen naar Madrid waren terugge reisd. Zij hadden een geheelen wagon van de spoorwegen in beslag genomen. In den afgeloopen nacht is op den Ba- kelscheweg, in de bebouwde kom van Hel mond, een personenauto met een ontzet tende vaart, naar schatting negentig K.M., uit de bocht gevlogen en tegen een boom te pletter gereden. De slag was zóó hevig, dat hij honderden meters m den omtrek was te hooren. Ijlings toegeschoten voorbijgangers moesten eerst den wagen, die gekanteld was en waarvan de voorruit twintig meter verder in splinters lag, overeind trekken en de merkwaardig genoeg heel gebleven, zijruiten kapot slaan, om de beide inzittenden te bevrijden. De bestuurder van den auto, Verkuylen uit Helmond, had geen letsel bekomen. Zijn mede passagier, de 26-jarige M. Smits, eveneens uit Helmond, werd in bewusteloozen toestand met zwaar bebloed hoofd uit den wagen gehaald. Hij werd nog op den weg van het H. Oliesel voorzien. Later is hij per ziekenauto naar het St. An- tonius-gasthuis te Helmond overgebracht. Van morgen was het bewustzijn nog niet terugge keerd. Het staat vast, dat de inzittenden van den wagen vóór den dollen rit drie café's hadden bezocht. NEW-YORK, 7 Juli (Reuter). Tengevolge van ongelukken e.d. in de Ver. Staten tijdens den Onafhankelijkheidsdag zijn 441 personen om het leven gekomen. Ondanks de uitgebreide maatregelen om dit maal het resultaat van de verkiezingen voor den Finschen Rijksdag aanmerkelijk vlugger op te kunnen maken dan vorige keeren, toen daar ongeveer een week mee heen ging, waren Zaterdagmorgen nog slechts zeer voorloopige cijfers bekend. Op verschillende plaatsen op het platteland, waar men 't nu druk heeft met den hooioogst, die ook de deelneming aan de verkiezingen beïnvloed moet hebben, heeft de organisatie gefaald en de cijfers van een paar kleine stemdistricten kunnen indirect de sa menstelling van den Rijksdag veranderingen doen ondergaan. Zekerheid, dat de op grond van de nu bekende gegevens verrichte bereke ningen juist zullen blijken te zijn, heeft men daarom nog niet, al kan er wel in groote lijnen de uitslag van de verkiezingen van Woensdag en Donderdag uit afgeleid worden. Volgens deze voorloopige berekeningen, al dus de Scandinavische correspondent van de ,,N. R. Cri.", hebben de sociaal-democraten op nieuw een winst te boeken, al is die niet zoo groot als men, ook buiten hun gelederen, had verwacht en al blijkt de Zweedsche volkspartij tegen de voorspellingen in haar positie in den Rijksdag op zijn minst gehandhaafd te hebben, terwijl zij mogelijk zelfs een mandaat wint. De conservatieve partij en haar vroegere storm troep, de fascistische Vaderlandsche Volksbe weging, voorheen Lappo, zijn tezamen even sterk vertegenwoordigd gebleven, maar de breuk tusschen beide groepen heeft er toe ge leid, dat de eerste versterkt en de laatste ver zwakt is. De krachtigste verliezen zijn geleden door de beide kleine partijtjes, de volkspartij, die vermoedelijk van haar twee afgevaardig den er maar één in den Rijksdag terugkrijgt, en de partij der kleine boeren, die, na tot nu toe drie Rijksdagleden gehad te hebben, waar schijnlfjk geheel uit het parlement verdwijnt, en dan door de liberale partij, de partij van den premier Kivimaki. Het voorloopige resultaat, zooals dat door de bladen te Helsingfors berekend is, ziet er aldus uit: Sociaal-democraten 83 (vorige Rijksdag 78) agrarische partij 54 (53), Zweedsche Volks party 22 (21), conservatieven 19 (17), Vader landsche Volksbeweging 13 (15), liberalen 8 (11), volksparty 1 (2) en de partij der kleine boeren 0 (3). Ook al zouden deze cijfers nog eenige wyzi- gingen ondergaan is het toch zeer waarschijn- ïyk, dat de sociaal-democraten en de Zweedsche Volkspartij tezamen meer dan 100 zetels bezet ten en dus een volstrekte meerderheid in den nieuwen Rijksdag vormen. En aangezien de sociaal-democraten over het algemeen een zeer liberale taalpolitiek voorstaan zy strijden voor de belangen van de arbeidersklasse en willen hun kracht niet verzwakken door Finsch- sprekende en Zweedsch-sprekende arbeiders tegenover elkaar te zettèS mag verwacht worden, dat de toekomst er voor de Zweedsche minoriteit gunstiger zal uitzien dan zy langen tijd gedaan heeft, dat de Finsch-nationalis ten vooreerst geen gelegenheid meer krygen hun antj-Zweedsche plannen te verwerkelijken. Ook de achteruitgang van Lappo is in dit verband van belang, al wordt hun zetelverlies dan op gevangen door de conservatieven. De positie der regeering is door het resultaat van de verkiezingen aanmerkelijk verzwakt, wel is de premier Kivimaki in twee kieskringen ge kozen, maar zijn party verloor waarschyniyk drie van haar elf zetels. Men verwacht dan ook vry algemeen, dat het kabinet de portefeuille ter beschikking zal stellen, ook al omdat de parlementaire basis tevoren reeds verzwakt, maar juist in afwachting van deze verkiezin gen niet gerepareerd was. Hoe het nieuwe kabinet er uit zal zien, of er een nieuwe groepeering gevonden zal worden of dat het kabinet gereconstrueerd wordt on der leiding van Kivimaki, valt op het oogenblik nog met geen mogelijkheid te voorspellen. Uit gesloten is het niet, dat Tanner, de leider der sociaal-democraten, daartoe aangezocht een nieuw kabinet wil vormen. Den steun, dien hij dan buiten zyn partij noodig heeft, zal hy by de agrariërs of bij de Zweedsche volkspartij moeten zoeken. Vennoedeiyk kiest hij de eer sten als bondgenooten. Zulks volgens hfct, naar men zegt, „beproefde voorbeeld" van Zweden en Denemarken. PARIJS, 7 Juli. (D. N. B.) In verband met de Maandag in de „Echo de Paris" door Henry de Kerillis uilgesproken bewering, dat de mi nister van Luchtvaart voornemens was de tee- keningen en het model van het nieuwe, een buitengewone capaciteit vertoonende, vliegtuig kanon 23 ter beschikking te stellen van de Sovjet-Unie. heeft kolonel Bellanger, die on langs een belangrijke verbetering in de rich tingsinstallatie van dit kanon heeft uitgewerkt, verklaard, dat hij deze nieuwe plannen alleen dan aan het ministerie van Luchtvaart zal voorleggen wanneer hij de zekerheid zal heb ben, dat zij alleen gebruikt zullen worden by het Fransche luchtwapen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke tot Zuidelyke rioh- tingen, betrokken tot zwaar of half be- wolkt, kans op regen of onweer, weinig H verandering in temperatuur. ËS Hoogste barometerstand: §j 763.3 te Stettin. Laagste barometerstand: 749.1 te Vestmanoer. Zon op 4.49 - onder 9.21 Licht op 9.51 Maan op n.m. 10.34 onder v.m. 8.05 Laatste kwartier 11 Juli iiliiiiililllllliilillllllllllliilllillllllillillliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiË Te Sarafand in Palestina hebben de Engelschen een concentratiekamp inge richt voor de opstandige Arabieren. Bo venstaande foto werd genomen in het kamp, dat geheel met prikkeldraad is afgezet en wordt beivaakt door Britsche troepen. Men ziet hier den leider der re bellen, Aouney Bey, in het concentratie kamp MOSKOU, 7 Juli (A.N.P.) Gisteren is in geheel Rusland de grondwetsdag gevierd met be toogingen, sportfeesten, parades, enz. Op het Roode Plein te Moskou is een grootsche sport- parade gehouden, waaraan 75.000 arbeiders sportbeoefenaars deelnamen. Stalin, Molotof, Kalinin en andere leiders van partij en regee ring waren bij den optocht aanwezig. Geduren de vier lange uren trokken de sportlui langs het mausoleum van Lenin. Het was een boeiend schouwspel te zien, hoe de eindelooze stoeten onder het meevoeren van artistieke vaandels en vlaggen en onder het uitvoeren van oefenin gen langs trokken. Zoo werd o.m. op een enorme stellage een geheel zwembassin meegevoerd, waarin de zwemmers hun kunnen aan de be langstellenden vertoonden. Andere rijdende stel lages hadden tennisvelden, boksringen, enz., waar, al rijdende, wedstrijden en matches werden gehouden. Aan het slot van de parade werden oefeningen vertoond door 3.000 gymnasten. TIPTON (IOWA), 7 Juli. Een vermogen van 350,000 dollar, waarvan niemand het bestaan vermoedde, is gisteren gevonden in de machine- schuur van een farmer, waarvan de eigenaar kort geleden is overleden. 17 Bloedverwanten maken thans aanspraken op dit fortuin en be strijden de geldigheid van het testament, dat de overledene heeft nagelaten. Talryke arrestaties te Danzig. Overweegt Berlijn opzegging van het concor daat? Mgr. Orsenigo bij Hitier. Abessinië vraagt twee millioen pond ter ver dediging van het Westen des lands. Japansche officieren ter dood veroordeeld. Dr. T. Baader is benoemd tot rector-magni ficus der R. K. Universiteit voor het nieuwe studiejaar. Jaarvergadering van den R.K. Bond van P.T.T.- personeel te Den Bosch. Besprekingen op verschillend gebied van het bestuur van het Katholiek Onderwijzers Verbond Een zwaargewonde bij auto-ongeval te Helmond. De heer G. Sengers te Eindhoven heeft me degedeeld. dat hij ontslag heeft genomen ais lid van de N. S. B. en zijn zetel in de Staten van Noord-Brabant ter beschikking van deze beweging heeft gesteld. Zijn opvolger op de lijst is de heer J. Dibbits, industrieel te Breda. De heer Sengers heeft hiermede het voorbeeld gevolgd van zyn vroeger mede-lid, den heer Van der Grinten te Asten, die einde Mei zyn N. S. B.-zetel ter beschikking stelde. Opvolger van laatstgenoemde zou zijn de oud-fabrikant Swinkels uit Helmond, die evenwel sedert lang in Antwerpen woont. Indien het hem tenge volge van dit buitenlandsche domicilie niet mogelijk zou zyn, een Statenzetel in Nederland te bezitten, dan is aan de beurt de heer J. Vroegindewey. Heden is het faillissement uitgesproken van S. van der M., commissaris van politie te Ny- megen, thans gedetineerd te Arnhem. ATHENE, 7 Juli (Stefani). De staking der ta baksbewerkers te Kavalla, waarby 11.000 arbei ders betrokken zyn, duurt voort. Er hebben bot singen plaats gehad tusschen stakers, die een aanval op een fabriek wilden doen en de po litie. Verscheidene personen werden gewond. De communistische afgevaardigde Manoleas is ge arresteerd, verdacht van opruiing. Hy is in hon gerstaking gegaan. li-1 Stand op Dinsdag I uur n.m.: 756.9 Vorige stand; 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1