Ons Dames-double weert zich New-Yorksche Beurs BOUW HOOGSPANNINGS LABORATORIUM COMPETITIE-INDEELING IN DEN K.N.V.B. DINSDAG 7 JULI 1936 Bij suppletoire begrooting worden ook gelden aangevraagd voor het herstel der Cunera- kerk te Rhenen Cunerakerk te Rhenen Tentoonstelling Parijs Ter bestrijding der kosten van deelneming wordt f 150.000 aangevraagd LAWNTENN1S In de mixed-double zegevieren de Amerikanen WEGENS BRANDSTICHTING GEARRESTEERD NATURALISATIE VAN OUDw NEDERLANDERS Bezwaren van Eerste Kamerleden Vereenigde Staten winnen de match Damesdouble won Holland Mixed-double won Amerika VOETBAL Vier af deelingen met elk twaalf eerste klassers voorgesteld Promotie en degradatie zullen worden behouden Promotie en degradatie WIELRENNEN ROND HET IJSELMEER STOOMVAARTLIJNEN De algemeene marktstem- ming was aan den zwak ken kant WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT Een Russisch schip vermist Ernstige griepepidemie te Moskou De instortingsramp te Boekarest Maïs AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 6 Juli MARKTNIEUWS FAILLISSEMENTEN Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het zesde hoofdstuk (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegrooting voor 1936. De aanvraag van een bedrag voor den bouw van een hoogspanningslaboratorium te Delft werd reeds in het vooruitzicht gesteld in het antwoord, dat de minister en zijn ambtgenoot van Waterstaat gaven op de schriftelijke vragen van het lid der Tweede Kamer ir. van der Waerden betreffende de K.E.M.A.-aangelegen- heid. Het resultaat van de onderhandelingen tus- schen de Regeering en de K.E.M.A., namelijk het besluit, om af te zien van de verplaatsing dezer vennootschap van Arnhem naar het rayon Delft, bracht voor de Regeering de consequen tie mede, om de inrichting van de Technische Hoogeschool uit te breiden. Deze toch heeft, wil zij aan de vereischten van de maatschappij blij ven voldoen door aan cte studenten de gelegen heid te bieden tot het doen van onderzoekin gen, welke voor een doelmatige opleiding van den electrotechnischen ingenieur noodig zijn, dringend behoefte aan eenige nieuwe inrich tingen. Hiertoe behoort in de eerste plaats een hoogspanningsl-aboratorium, dat tegenwoordig een van de belangrijkste hulpmiddelen is voor wetenschappelijk onderzoek op het gebied der electrotechniek. De door den Rijksgebouwendienst opgemaakte raming voor een dergelijk laboratorium, dat vol doet aan bescheiden eischen van het hooger onderwijs, bedraagt ƒ222.000. Dit bedrag wordt in één termijn aangevraagd, waarmede bedoeld wordt, dat met den bouw kan worden aange vangen zoodra de plannen zijn uitgewerkt en de aanbesteding en gunning hebben plaats gehad. Reeds vóór 1934, toen de Cunerakerk te Rhe nen door een brand geteisterd werd, bestonden voornemens tot herstel. De brand, die de ge- heele bedaking in vlammen deed opgaan, maak te onmiddellijke voorziening onvermijdelijk. Toch werd ook toen uit geldelijke overweging een algeheele restauratie nog niet aanstonds ter hand genomen. Men besloot zich voorloopig te beperken tot het aanbrengen van nieuwe da ken en het herstellen van buitenmetselwerk (vooral van eenige portalen), terwijl men aan nam, de verzorging van het interieur der kerk nog wel tot betere tijden te kunnen aanhou den. De nieuwe ramp, die dit monument onlangs trof, deed de situatie geheel veranderen en stelde op het onverwachts ook het inwendige van het gebouw aan de orde. Zooals de dagbla den uitvoerig gemeld hebben, is een van de pij lers ingestort, waardoor zich tevens gedeelten van de gewelven begeven hebben. Het voortbe staan van het monument werd ernstig bedreigd, er moest onmiddellijk ingegrepen worden, om aan het machtige bouwwerk een van de weg gevallen hoofdsteunsels te hergeven, terwijl consolideering ook van de andere pijlers voor zoover noodig en verdere verzorging van vrijwel het geheele zwaar getroffen inte rieur zaak van urgentie werden. Hoewel het onderzoek naar hetgeen inwendig dient te geschieden nog niet geheel beëindigd is en dus ook nog niet nauwkeurig kon worden vastgesteld, welk extra-bedrag thans noodig zal zijn, mag worden aangenomen, dat dit een totaal van 120.000 niet zal overschrijden. Getracht zal worden, in den kring van het Ned. Herv. Kerkgenootschap de kosten van nieuw meubilair, centrale verwarming en ver lichting, in totaal op ten hoogste 20.000 ge raamd, bijeen te brengen. Er blijft dan nog 100.000 te dekken over, welk bedrag ten spoedigste beschikbaar moet zijn, omdat vooral de constructieve voorzienin gen geen uitstel kunnen lijden. Evenwel zijn de kerkelijke gemeente te Rhenen zelve, eige nares van het gebouw, en de burgerlijke ge meente voor het oogenblik althans tot geen of fer van eenige beteekenis in staat. De minister denkt zich de geldelijke oplos sing als volgt: Het Rijk neemt, als tot dusver, 50 pCt. van de 100.000 als subsidie voor zijn rekening. Ver klaart ook de provincie Utrecht zich bereid, voor haar aandeel op te komen, en dit te stel len op 25 pCt., dan blijft voor de kerk zelve, eventueel gezamenlijk met de burgerlijke ge meente, nog 25 pCt. over. De minister is met zijn ambtgenoot van Financiën overeengeko men, dat dit laatste aandeel, groot 25.000, zoo noodig, eveneens van Rijkswege zal worden verstrekt als renteloos voorschot onder voor de kerk en de burgerlijke gemeente zoo weinig mogelijk bezwarende voorwaarden. De terugbe taling zal over een groot aantal jaren kunnen worden verdeeld. Voor het oogenblik vraagt de minister dus 50.000 aan. Deze leden bepleitten andermaal, dat de voorstellen tot naturalisatie van dezulken in den vervolge in één wetsontwerp zullen worden sa mengevoegd,, van een behoorlijke toelichting voorzien. Een dezer leden verklaarde intusschen, niet langer bereid te zijn, zijn stem aan naturali satie-ontwerpen te geven, indien daarbij, zon der eenige nadere adstructie, wordt voorgesteld, oud-Nederlanders weder op te nemen in het vroegere Staatsverband. Mitsdien zou dit lid zijn stem aan de beide onderhavige wetsont werpen onthouden. De andere hier aan het woord zijnde leden toonden zich genegen, ditmaal nog hun stem er aan te geven. De in 1937 te Parijs te houden internationale tentoonstelling zal gewijd zijn aan „kunst en techniek in het hedendaagsche leven", men zou kunnen zeggen aan een verbintenis tusschen het schoone en het nuttige. Zij wil aantoonen, dat kunst en techniek tezamen het leven van c,en mensch schooner en rijker maken, wanneer bij de productie aan den kunstenaar en den kunstnijvere een belangrijke plaats wordt inge ruimd en op juridische wijze een band wordt gelegd tusschen den denkenden geest en de scheppende hand. De Fransche regeering noodlgde ook de Ne- dtrlandsche tot deelneming uit. Aanvankelijk heeft de laatste hiertegenover een afwijzende houding aangenomen, omdat wel vaststond dat de kosten, die een waardige vertegenwoordiging var. ons land onvermijdelijk met zich brengt, aanzienlijk zouden zijn. Toen evenwel bleek, dat de deelneming van de Europeesche landen vrijwel algemeen zou zijn en reeds een veertig tal regeeringen de uitnoodiging had aanvaard, heeft de Nederlandsche regeering het niet lan ger verantwoord kunnen achten, alleen Neder land te doen wegblijven. Elk land komt met een eigen paviljoen uit. Voor het onze is een uitstekend gelegen ter- rcingedeelte gereserveerd. Van de kosten, die in overeenstemming met de deelneming van ons land aan de tentoon stelling te Brussel in 1935 op ongeveer 300.000 geraamd worden, zal ongeveer de helft recht streeks ten laste van de Rijksbegrooting dienen te komen. Voor het overige is op verschillende wijzen dekking gezocht. Zoo heeft de Fransche tentoonstellingsleiding een aanzienlijke tege moetkoming in de kosten van den paviljoen- bouw toegezegd, terwijl ook op particuliere bij dragen mag worden gerekend. Een bedrag van 150.000 wordt thans bij suppletoire begrootlng door minister Slotemaker de Bruïne aange vraagd. Maandagmiddag is brand uitgebroken in een pand, bewoond door vier families te Neder- Hardinxveld. Door het krachtig ingrijpen van de bewoners heeft men den brand tijdig kunnen blusschen, zoodat het vuur vrijwel geen schade heeft kunnen aanrichten. Even voor het uitbre ken van den brand had men den eigenaar van het pand, den heer G. H. te Hoog-Blokiand, een schuur, behoorende bij een der woningen, zien binnen gaan. Even later is daar brand uitge broken. In verband hiermee is de heer H. ge arresteerd en naar het huis van bewaring te Dordrecht overgebracht. Hij ontkent echter den brand te hebben gesticht. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van de wet houdende na turalisatie van: le. Matthias Andreas Josef Basten en 19 anderen en 2e, Arnold Beck en 19 anderen, geven enkele leden in het algemeen hun verontrusting te kennen over de toeneming van het. aantal voordrachten ter naturalisatie. Eenige leden constateerden, dat van de veertig ter naturalisatie voorgedragenen weder niet wei nigen, name Hik tien, het Nederlanderschap hebben verloren door nalatigheid en nu trach ten, het met behulp van den wetgever te her krijgen. De wedstrijd NederlandVereenigde Staten is Maandag te Noordwijk voortgezet. Het programma opende met het enkelspel mej. Terwindtmevr. van Rijn. De Amerikaansche domineerde bijna voortdurend, dank zij haar vast en beheerscht spel en mooien passings. Mej. Terwindt had vele missers en leek niet erg in vorm. Mevr. van Rijn won met 6—1, 61. Het hierop volgende enkelspel tusschen van Rijn en Hughan was ook zeer eenzijdig. Met 62, 60 sloeg de Amerikaan onzen speler. Zoowel de fore- ais backhand van den Ame rikaan waren buitengewoon hard en laag. Hug han had vrijwel geen gelegenheid aan het net te komen en van Rijn vertoonde ook weinig neiging eenige afwisseling in dit base-line-duel te brengen. Door het winnen van deze beide enkelspelen brachten de Vereenigde Staten den stand van den wedstrijd op 5—2. De dames Rollin Couquerque en Terwindt hebben voor een aardige verrassing gezorgd, door de dames van Rijn en Babcoch met 6—3, 7—5 te slaan. Onze dames zetten al goed in door de twee eerste games te winnen. Dan scoren de Amerikaanschen 3 games achter el kaar. Mej. Terwindt, die uitstekend gespeeld heeft, wint haar service en de games staan 3—3. De Amerikaansche dames halen geen game meer en de set eindigt in een 63 overwinning voor onze speelsters. Even zakt het spelpeil van de Hollandsche combinatie, maar mej. Terwindt redt de vol gende game, waarin haar partner twee double- faults slaat. Nadat de score verscheidene malen deuce is geweest, winnen de Amerikaansche speelsters de volgende (31). Onze vertegenwoordigsters voeren het tempo op en met succes. Het wordt 55, waarna mej. Rollin Couquerque haar ser vice wint. In de twaalfde game wordt het 3040 en dus winning stroke voor de Hollandsche dames. Mej. Babcoch slaat in het net en het pleit is ten gunste van de dames Couquerque en Ter windt beslist (63, 75). De mixed-double: Allison en mej. Babcoch van Swol en mej. Terwindt was een vinnige strijd tusschen volkomen tegen elkaar opge wassen partijen. In de eerste set wint Holland na 6—6 de game. Van Swol moet dan servee ren en komt op 400 en haalt dan de set (86). Het is weer mej. Terwindt, die uit blinkt, herhaaldelijk passeert en Allison's ser vices uitstekend retourneert. Allison heeft nog al eens pech en mej. Babcoch slaat te hard. In de tweede set wint de Nederlandsche combinatie de derde game (na 11) met love op mej. Babcoch's service. De laatste maakt een vermoeiden indruk en dit schijnt Allison's capaciteit te drukken. Na 31 voor Holland wordt het tweemaal deuce en dan 41 voor Holland, maar Van Swol verliest zijn service op love. Ook de volgende game is voor de Amerikaan sche combinatie, die nu 3 games hebben tegen 4 voor de Hollandsche combinatie. Van Swol, die tot nu toe zeer op dreef was, zakt wat af. Het wordt 44 en Allison moet serveeren. Al zwoegende komt hij op advantage en als Van Swol dan een gemakkelijken bal in het net slaat is het 54 voor de Vereenigde Staten. Mej. Terwindt grijpt uitstekend in bij 't be slissende punt en passeert keurig, daarmede den stand op 55 brengend. Allison en mej Babcoch winnen de elfde game en de beslis sende (75). Beide partijen hebben dus ieder een set ge wonnen. In snel tempo scoren Allison en partner de eerste en tweede game van de beslissende set. Van Swol verliest zelfs zijn service op love en weer is het mej. Terwindt, die redding brengt en de game wint, nadat Van Swol eenige ma len dankbaar gebruik heeft gemaakt van de door mej. Babcoch toegespeelde lobs, die hij met keiharde smashes beantwoordt en Allison tenslotte in het net slaat, wordt het 22 en dan 32 voor de Vereenigde Sta ten. In de zesde game wordt het tweemaal deuce. Twee aces en een smash van Van Swol brengen den stand op 33 en na 43 voor Al lison en partner: 4—4. En dan wint Allison zijn service en Van Swol de zijne (55). Een love game op mej. Bab coch's service brengt de score op 65. Mej. Terwindt moet nu serveeren en komt op 15-40. Een smash van Van Swol wint nog een Hol- landsch punt, maar de set en match gaan voor ons verloren. (75). De Amerikaansche double won dus met 86, 75, 75; de Vereenigde Staten hebben den wedstrijd dus met 63 gewonnen. Tenslotte speelden Kho-Sin-Kie en Knot tenbelt een exhibition tegen Surface en Strat ford. De in de K.N.V.B.-vergadering van 1 Septem ber 1935 voorgestelde en later door het bonds- bestuur benoemde commissie inzake de com petitie-indeeling, heeft haar rapport uitge bracht. De commissie bestond uit de heeren A. L M. Schroder voorzitter, W. H. van Baarle, W. H. A. Burgwal en A. Wubs, secretaris. Aan de clubs en de belangenvereenigingen waren de volgende vier vragen gesteld: 1. Acht u uitbreiding van het aantal elftallen per afdeeling gewenscht en zoo ja, waarom? 2. Acht u een hoofdklasse gewenscht? 3. Hoe staat u ten opzichte van het behoud of de afschaffing van promotie- en degradatie wedstrijden? 4. Stelt u prijs op het behoud der beker wedstrijden? De antwoorden worden volgens de .Sportkro niek" als volgt geresumeerd: 1. Een hoofdklasse werd in groote meerderheid niet gewenscht. 2. Onder de eerste en tweede klassers was een sterke strooming voor uitbreiding van het aan tal elftallen per afdeeling, onder de derde klas sers kwam deze wensch in mindere mate naar voren, terwijl men de uitbreiding, voor zoover deze door de vierde klassers Werd gewenscht, veelal beperkt wilde zien tot tien elftallen per afdeeling. Nochtans bleek uit vele antwoorden dat men moeilijk een standpunt kon innemen, zonder te weten, welke oplossing voor uitbrei ding zou worden gevonden. 3. Vrijwel evenveel vereenigingen spraken zich uit zoowel voor als tegen promotie- en degra datiewedstrijden. In alle klassen waren zoowel voor- als tegenstanders. Uiteraard toonden de eerste klassers zich voorstanders en de over- groote meerderheid der vierde klassers zich tegenstanders van het behoud dezer wedstrijden. 4. Hoewel een flink aantal clubs voor het be houd der bekerwedstrijden bleek, vonden deze wedstrijden weinig vurige aanhangers en werd de regeling van thans algemeen afgekeurd Mede aan de hand van de ingekomen ant woorden kwam de commissie tot een voorstel inzake de competitie-indeeling, waaraan wij het volgende ontleenen: het aantal eerste klassers worde gebracht op 48. Deze worden ingedeeld in vier afdeelingen van twaalf clubs. Onder deze vier eerste klas-afdeelingen komen twaalf tweede klas-afdeelingen van maximaal elf vereenigingen. Daaronder volgen 36 afdeelingen derde klas sers en daaronder 72 afdeelingen vierde klassers. In de derde en vierde klas-afdeeling zullen maximaal 10 elftallen per afdeeling uitkomen, behoudens een noodzakelijke afwijking in uit zonderingsgevallen. Men krijgt zoodoende vier afdeelingen, iecler bij complete bezetting bestaande uit: een eerste klas-competitie van twaalf elftallen; drie twee de klas-competities van elf elftallen; negen derde klas-competities van tien elftallen, en achttien vierde klas-competities van tien elf tallen. Per afdeeling is dus plaats voor twaalf eerste klassers totaal 48; 33 tweede klassers totaal 132; 90 derde klassers totaal 360; 180 vierde klassers tctaal 720. Deze totalen zijn bedoeld voor het geheele land. Daar thans zijn toegelaten: 50 eerste, 1CV tweede, 220 derde en 170 vierde klassers, is er met uitzondering van de eerste klas, nog ruim schoots plaats. Hierdoor blijft de mogelijkheid open niet onmiddellijk in alle tweede, derde en vierde klasse afdeelingen tot een maximum aantal elftallen over te gaan, doch hiertoe ge leidelijk te geraken door de promotiekansen voor de derde en vierde klassers te vergrooten. De meeningen over de promotie- en degrada tieregeling zijn bij de vereenigingen zoowel als bij de scheidsrechters en andere officials zeer verdeeld. Na nauwkeurige vergelijking van het pro en cox: tra acht de commissie de bezwaren, aan het spelen van promotie- en degradatiewedstrijden verbonden, niet van voldoende overwicht om tot afschaffing van deze wedstrijden te kunnen ad vise eren. Het plan van competitie-uitbreiding is ove rigens zoodanig ingericht, dat dit los van de promotie- en degradatiewedstrijden beoordeeld kan Worden. De Amsterdamsche wielrenner D. Vermeulen heeft Maandag een geslaagden recordrit rond het IJselmeer gemaakt. Hij vertrok des ochtends vijf uur bij het Tol huis aan den overkant van het IJ, waar de heeren Hogenkamp en Zeegers Veeckens van de N.W.U. voor de controle aanwezig waren. Omstreeks vier uur arriveerde Vermeulen weer bij de Diemerbrug. Zijn tijd bedroeg tien uur 51 min. 14 sec., waarmede zijn poging ge slaagd mocht heeten want het oude, het vorige jaar gevestigde record, dat on naam staat van Snijders, bedroeg 10 uur 59 min. 51 sec. Vermeulen won dit jaar bij de Nederlandsche kampioenschappen te Hoogerheide het weg- kampioenschap voor veteranen. De 38-jarige wielrenner is lid van „Excelsior". BINNENLANDSOHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 4 Juli: Prinses Ju liana. opleidingssschip, Noordzee; Fauna, s„ Kopenhagen. 5 Juli:Uden, s., Lulea (voor Velsen); West- falia, s., Barna; Vlieatroom. s., Hull; Costa Rica, s. ,W.-Indië; Venezuela, s., Hamburg; Al- cinous, s., Java; Authority, s„ Londen; Amstel- stroom, m.s., Leith; Starling, s.. Londen; Nor- mandia, s., Gothenburg: Odysseus, s., Ham burg; Akershus, s., Oslo. 6 Juli: Rheln, s., Hamburg; Lingestroom, s., Bristol; Agamemnon, s., Middl. Zee; Trito, s., Fowey; Marnix van St. Aldegonde. m.s., Kopen hagen; Alphee, Fransch Jacht, Noordzee; St. Anna- land, s.. Leningrad (voor Zaandam). Vertrokken' 4 Juli: Bassethound, s., Hamburg; Wilbo, m.s., Londen. 5 Juli: Dalaro, s., Newcastle; Vienna, s., Vlis- singen; Henca, m.s., Teignmouth. 6 Juli: Krosfonn, Port Arthur. Aangekomen 6 Juli: Texelstroom, s., Liverpool. Vertrokken 6 Juli: Normandia, s., R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 5 Juli: Fauna, Ko penhagen, stukgoed. Levantkade, Verg. Carga doorskantoor; Westfalia, B'arna, Veldspaat, En- gelsche boeien, Spliethoff; Vliestroom, Huil, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Costa Rica, W -Indië stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Venezuela, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, idem: Autority, Londen, ledig. Zeeburgerkade. Abeca; Alcinous, Java, stukgoed, Borneokade, Meyer Co.'s Scheepv. Mij.; Starling, Londen, stukgoed, Handelskade, General Steam Transport Cy.; Amstelstroom, Leith, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. 6 Juli: Normandia, Gothenburg, stukgoed. Zee burgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Odvsseus, Hamburg, stukgoed. Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor; Akershus, Oslo, stukgoed, Handels kade. idem; Rhein, Hamburg, stukgoed, De Ruy- terkade, Van Es van Ommeren; Lingestroom, Bristol, stukgoed en steenkolen, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.: Agamemnon. Middl. Zee, stuk goed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor; Trito, Fowey, stukgoed en klei, Rietlanden, idem; Marnix van St. Aldegonde, Kopenhagen, toeris ten, Javakade, Mij. Nederland; Alphee, Fransch lacht, Noordzee, Steiger H.A.L. Aangekomen 6 Juli: Texelstroom, Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij. ICON. HOLL. LLOYD SALLAND, thuisreis, 4 Juli v.m. 2 u. van San tos. SALLAND, thuireis, 5 Juli van Rio Janeiro. KON. NED. STOOMB. MIJ. FAUNA, 5 Juli van Kopenhagen te Am'st. COSTA RICA, 5 Juli van W.-Indië te Amst. VENEZUELA, 5 Juli van Hamburg te Amst. ODYSSEUS, 6 Juli ran Hamburg te Amst. AGAMEMNON, 6 Juli van Middl. Zee te Amst. ULYSSES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 5 Juli Dungeness. CALYPSO, R'dam naar Middl. Zee, pass. 5 Juli Dungeness. ARIADNE, Amst. naar Kopenhagen, pass. 5 Juli n.m. 8 uur 30 Holtenau. BARNEVELD, 4 Juli van Curacao te Cristobal. CERES, 5 Juli van Malta te Istanboul. DEUCALION, 5 Juli van Palermo te Cartha- gena. HEBE, 4 Juli van Setubal naar Portimao. HERCULES, 4 Juli van Izmir naar Kimassi. HERMES. 4 Juli van Algiers naar Lissabon. ORION, 5 Juli van Alexandrië naar Haifa. PERSEUS, 4 Juli van Musel naar Oporto. PLUTO, naar Amst., pass. 5 Juli 's nachts 12 uur Brunsbuttel. VAN RENSSELAER, uitreis, pass. 5 Juli n.m. 6 uur Ouessant. TIBERIUS, 4 Juli van Barcelona te Patras. VULCANUS. 4 juli van Constanza n. Istanboul CLIO, arr. 3 Juli te Balboa. STUYVESANT, 3 Juli van New-York n. W.- Indië. AMAZONE, 3 Juli van New-York n. W.-Indtë. .HERMES, Algiers naar Lissabon, pass. 6 Juli Gi braltar. HEBE, 6 Juli van Portimao naar Cadix. PERSEUS, 6 Juli van Muj£l te Oporto. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 5 Juli Dungeness. TRAJANUS, R'dam naar Middl. Zee, was 5 Juli 7 uur 20 v.m. 115 mijlen Z.O. Van Lands End. VULCANUS, 5 Juli van Constanza te Istanboul. MEROPE 4 Juli van Catania n. Barcelona. ORESTES, 5 Juli n.m. 2 uur van Amst. te Hamburg. ARIADNE, 6 Juli van Kopenhagen n. Gdynia. JUNO, 6 Juli van Napels te Barcelona. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 4 Juli van Tokaradi naar Port Bouet. MAASKERK, 3 Juli van Bordeaux n. Las Palmas. MIJ. NEDERLAND POELAU BRAS, thuisreis, 4 Juli van Marseille. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, toeristenvaar t, arr. 6 Juli te Amst. JAN PZ. COEN. uitreis, pass. 5 Juli Perim. SALAWATI, thuisreis, pass. 5 Juli Gibraltar. POELAU LAUT, uitreis, was 5 Juli 8 uur v.m. 220 mijlen O. van Lands End. SEMBÏLAN, thuisreis, 4 Juli van Satoang. KON. PAKETV. MIJ. NIEUW ZEELAND, 4 Juli van Singapore te Brisbane. TASMAN, 3 Juli van Hongkong n. Bangkok. BONTEKOE, 4 Juli van Tanrative n. Mauritius. MIJ. OCEAAN ALOINOUS, 5 Juli van Java te Amst. POLYPHEMUS, Amst. naar Java, 4 Juli van Liverpool. EURTPYLUS, 4 Juli van Batavia naar Amst. PHiRONTIS, 5 Juli van Amst. te Batavia. holland-amerika lijn EDAM, R'dam naar New-York, was 5 Juli 1 u. 10 n.m. 30 mijlen van Nlton. RLOMMER8DIJK, 3 Juli van New-York n. Gal veston. BILDERDIJK, 5 Juli van New Orleans te R'dam. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 5 Juli van B.-Aires n. R'dam. ALCHIBA, thuisreis, 4 Juli van Victoria. ROTT. LLOYD SITOEBONDO, utlreis, pass. 5 Juli 1 u. 25 n.m. 70 mijlen' van Niton. INDRAPOERA, uitreis, pass. 5 Juli Kaap dei Armi. SLAMAT, thuisreis, 5 Juli n.m. 2 u. v. Sabang. BLITAR, uitreis, pass. 5 Juli 's nachts 12 uui Sagres. DJAMBI, uitreis, pass. 4 Juli n.m. 6 uur Point de Galle. KOTA BAROE, thuisreis, pass. 4 Juli n.m'. 4 uur Perifll; wordt 14 Juli te Marseille verwacht. GAROET, 5 Juli van Java te R'dam. KEDOE, 4 Juli van Batavia naar R'dam. SITOEBONDO, uitreis, pass. 6 Juli Ouessant. JAVA-NEW YORK LIJN 'KOTA TJANDI, Java naar New-York, 5 Juli 12 uur 's middags van St. Vincent. TABINTA, 2 Juli van Hampton Roads n. New- Orleans. TALISSE, 5 Juli van Batavia n. New-York. SALABANGKA, 6 Juli van Sabang n. New-York. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN KOTA INTEN, New Orleans naar Macassar, 4 Juli van Kaapstad. MANOERAN, 3 Juli van Calcutta te Singapore. KOTA AGOENG, 5 Juli van Banjoewangi naar Pacific Kust. SIANTAR, New-Orleans naar Calcutta, 5 Juli te Kaapstad. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJIKANDI. arr. 3 Juli te Batavia. HALCYON LIJN VREDENBURG, Vlaardingen n. Oxelosund, 4 Juli uit den N. Waterweg. STAD HAARLEM, naar Oran, wag 4 Juli 10 u V.m. 35 mijlen Z. van Nlton. STAD ZWOLLE, naar Lissabon, was 3 Juli 5 u. 35 n.m. 25 myien Z.O. van Niton. ROZENBURG, 4 Juli van Huelva naar Sas van Gent. STAD AMSTERDAM Lulea naar R'dam-Vlaar- dingen, pass. 6 Juli Brunsbuttel. VREDENBURG, Vlaardingen naar Lulea, pass. 6 Juli Holtenau. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN MELISKERK, uitreis, pass. 5 Juli Perim. HOLLAND. 3 Juli van Durban n. Belra. MELISKERK, 6 Juli n.m. 3 u. van Aden naar Mombassa. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN HOOGKERK. R'dam naar Hamburg, 5 Juli Uit den N. Waterweg. HOLLAND-AUSTRALIE LIJN AAGTEKERK, uitreis, 3 Juli van Algiers. GAASTERKERK, 4 juli van Hamburg te R'dam DIVERSE SCHEPEN TROMPENBERG, 3 Juli van Amst. te Kemi. ROSSUM, 4 Juli van Calais n. Frederikshamn. BRITSUM, 3 Juli van Rosario te Huil. OOTMARSUM, 4 Juli van San Niocals te Dieppe. NIEUWLAND, 6 Juli van R'dam te Grange mouth. ARY SCHEFFER, 6 Juli van R'dam te Havre. BERNISSE, 5 Juli van R'dam te Hamburg. BATAVIER V, 5 Juli van R'dam te Gravesend. THEMISTO, 5 Juli van Antwerpen te Swansea. THEANO, R'dam n. Dublin en Belfast, pass. 4 Juli Lizard. AMELAND, R'dam n. Archangel, pass. 4 Juli n.m. 10 u. Honnlgsvaag. ALDERAMIN. 6 Juli n.m. 11 u. van Narvik te 1 R'dam verwacht. NEW YORK, 6 Juli. (Part.) De berichten uit het bedrijfsleven behouden hun optimistisch karakter. De bedrijvigheid in tal van in dustrieën is gestegen tot het hoogste peil sinds 1930 en er is nog weinig van een teruggang, die in verband met het seizoen reeds algemeen verwacht werd, te bespeuren. Het ziet er naar uit, dat de strijd in de staalindustrie moeilijk kan worden voorkomen, daar beide partijen hardnekkig aan hun standpunt vasthouden. Ook gaat een ongunstige invloed uit van de aanhoudende droogte en hitte in de tarwege- bieden, waardoor de oogst in verschillende staten der Amerikaansche Unie geheel vernield is. Staalwaarden lagen meerendeels gedrukt. U. S. Steels daalden na vaste opening bene den het vorig slot, doch herstelden zich later. Spoorwegwaarden waren weinig veranderd, evenals koperaandeelen. Petroleumwaarden vertoonden slechts fractioneele koerswinsten, evenals automobielaandeelen. Warenhuisaan- deelen waren verdeeld; Montgomery Ward wa ren gedrukt. Public-utilities lagen eveneens ge drukt, al bleven de verliezen tot fracties be perkt. Canningshares en vliegtuigwaarden ver toonden kleine koerswinsten. Van de chemische waarden stegen Du Pont bijna 3 punten. In het verloop was de tendenz onregelmatig, hoewel de koersverschillen in doorsnee uiterst beperkt bleven. Case Treshing waren flauw en verloren 4 dollar. In het verder verloop bleef de stemming aan den zwakken kant, waarbij de noteeringen bij zeer kalmen handel verder afbrokkelden. Laat- beurs veroorzaakten dekkingsaankoopen echter hier en daar een licht herstel, hetgeen echter niet verhinderde, dat de noteeringen voor de meeste fondsensoorten zich op flink verlaagd niveau plaatsten. Dit was vooral het geval met de staalwaarden; Republic Steel lagen slechts fractioneel lager, doch zoowel U. S. Steels, Bethlehem Steel en National Steels verloren van 1 tot 2% punt. De taxatie van de bedrij- vigneid in de staalindustrie wordt deze week, mede in verband met den feestdag in de vorige week, geschat op 67.2 pet. tegen de vorige week nog 74 pet. Spoorwegwaarden lagen verdeeld in de markt; met een enkele uitzondering, w.o. Chesap. Ohio, die wat hooger werden afge daan, gaven de andere shares een verlies te re- gistreeren Koperwaarden waren verdeeld, met Anaconda's aan den vasten kant. Mijnen had den echter van aanbod te lijden. Chemische verdeeld; Allied Chemical verloren 314 dollar, doch Du Pont en Procter Gamble ontmoetten goede vraag en boekten een winst van 1 2 punten. Public-utilities waren zwak, met aan- deelen in telegraafmaatschappijen flauw, even als aandeden in fabrieken van landbouwwerk tuigen, natte waarden en aandeden in fabrie ken van electrische uitrustingen, en automo bielwaarden onder leiding van Chrysler. Olie waarden en tabakken waren lichtelijk verdeeld, doch warenhuis- en rubberfondsen hadden in meerdere of mindere mate van verkoopen te lijden. De omzetten bedroegen 840.000 shares. Slotkoersen Juli 6 3 2 1 Allied Chemical 199% 202% 201 200% American Can Co. 133Vi 1321/2 133 133 Am. Car. F.dry 341/4 341/4 34 34 Am. Smelt. Ref. 77% 79 79 79% Ara. Tel. u Tel. 166% 168 167% 166% Am. Tobacco B. IOOI/4 100% IOOS/4 1021/4 Am. Waterworks 241/4 24 231/4 23% Anaconda Copper 341/4 33% 338/8 33% Atchison Topeka 75 76% 77 76% Baltimore Ohio 18 18% 18% 18% Bethlehem Steel 48% 50% 49% 50% Canadian Pacific 12% 123/4 12% 123/4 Case Treshing 165% 169% 167 172% Chase National B. 44 44 44 44 Ches. Ohio 61% 607/s 59% 59% Chicago Rock Isl. 1% 18/4 17/s is/4 Chrysler Corp. 1127/8 114% 1121/8 112% Cities Service 4% 4% 4% 4% Consol Gas N.Y. 37% 367/8 36% 363/8 Continental Oil 29% 30%: 301/s 30% 7 Dawesl. 338/4 33% 331/4 333/4 5 Mi Young 26 26 Deleware Huds. 381/4 39% 39% 39% Douglas Aircraft 611/2 59% 58 57% Dupont de Nem. 150 149 149% 1493/4 Eastman Kodak 168% 169 169 1701/4 El. Bond Sh. 22% 23% 22% 22% General Electric 38% 383/4 381/4 38% General Motors 68% 69V8 67% 66% Good Year 228A 24 241/4 243/8 Hudson Motor I6I/4 16% 153/4 16% Illinois Central 21% 21% 213/s 213/4 Intern. Harvester 81 833/8 83% 86% Intern. Nikkei 498/4 493/g 493/s 49% Intern. Tel. Tel. 138/4 14 14 14 Kennecott Copper 38% 39 38% 38% Missouri Pacific 21/4 2 2% 2% Idem pref. 47/s 5 47/s 42% 5 Montgomery Ward 42% 43 437/8 Nat. City Bank 38 38% 38 38% Nat. Dairy Prod. 28 27% 26% 26% New York Central 35% 361/4 36% 363/4 North. Amer. Co. 29% 301/s 30 29% Norfolk Western 265 261 257 252 Pennsylvania 328/8 328/s 31% 32% Phillips Oil 41% 413/g 41% 41% Proctor Gamble 453/4 44 44% 451/8 PubL Serv. N. J. 46 457/s 45 44% Radio Corporation 11% 11% 11% 11% Sears Roebuck 733/4 74 731/4 741/g Shell Union Oil 17% 17% 17% 17% Socony Vacuum 13% 131/s 13% 13 Southern Pacific 33% 33% 331/s 333/g Southern Railway 157/g 16% 16 16V8 Standard Brands 153/g 151/4 15% 153/s Stand. Oil of N.-J. 581/4 58% 58% 58 Tidewater Ass. Oil 153/4 153/4 151/4 15% Union Pacific 127% 1273/4 1283/4 128% United Aircraft 227/8 221/4 22 22 United Corp A. 7% 7% 7% 73/g U. S. Leather 6% U. S. Rubber 28 287/8 29 281/2 U. S. Steel 58% 59% 583/4 59% Western Union 85 86 85% 851/2 Westingh. Electr. 121% 122% 121% 1233/4 Wool worth Building 51s/4 52% 527/8 53% ex div. ex. coupon. gedaan en laten, t bieden. NEW YORK, 6 Juli Sloth. Juli 6 3 2 1 Brussel 16.92 16.92 16.92% 16.93 Rome 7.87 7.87 7.87 7.87 Madrid 13.74 13.74 13.74 13.73% Bern 32.77 32.76 32.75% 32.75 Weenen 18.86 18.88 18.86 18.86 Oslo 25.25 25.25 25.25 25.22% A'flam 68.21 68.19 68.18 68.21 Londen 5.02 "/32 5-02;% 5.02j% 5.02AS Parijs 6.63% 6.63 6.62% 6.63 Berlijn 40.39 40.38 40.36 40.34 6 Juli 3 Juli Rubber Standaard Juli 16.50*- Sept 16.60-- Oct. 16.62- NEW YORK, 6 Juli 6 Juli 3 Juli ARCHANGEL, 6 Juli. Het Russische mail schip „Storm", dat een wetenschappelijke expeditie aan boord heeft, die naar de Barendsz-Zee is vertrokken, heeft, na S.O.S.- seinen te hebben uitgezonden, geen teeken van leven meer gegeven. Men vreest, dat het schip door slcht weer verrast en gezonken is. MOSKOU, 6 Juli. In de Russische hoofd stad is een ernstige griepepidemie uitgebroken. Het aantal zieken is onrustbarend gestegen, terwijl reeds talrijke personen zijn overleden. BOEKAREST, 6 Juli (Stefani) Tijdens het proces tegen de bouwers van de tribune, die onlangs te Gotroceni is ingestort, is het aan tal slachtoffers meegedeeld. Officieel bedraagt dit elf dooden en 936 gewonden, waarvan 721 zwaar. Katoen Juli 12 52-- 12.39-40 Jan. 11.8711.72 Oct. 11 83-— 11.70-71 Mrt 11.92-- 11.79 Dec. 11 8711.73-74 Mei 11.94-- 11.83 Tin Loco 41.75 Suiker 40.75 Termijn 41.37% 40.00 16.33-f Dec. 16.68-- 16.57- 16.48-— Jan. 16.73-- 16.60- 16.50-— Mrt. 16.79-— 16.68- Mei 16.8716.77- Juli 2.76-78 2.76-78 Jan. 2.54-55 2.51-52 Sept. 2.80-81 2.81-82 Mrt. 2.50-51 2.47-48 Nov, 2.76-78 2.76-78 Mei 2 50-51 2.48-49 Dec. 2.68-70 2.68-70 Juli 2.51-52 2.49-50 Koffie (Rio) (Santos) Juli 4.38 4 34-- Juli 8.47-48 8 39 Sept 4.52- - 4.48 Sept. 8.68 8.58 Dec. 4.71 4.66 Dec 8.84-- 8.72-73 Mrt. 4.85 4.80-- Mrt 8 89 8.81 Mei 8.93 8.87 Juli 8.98-- CHICAGO, 6 Juli 6 Juli 3 Juli 6 Juli 3 Juli Tarwe Juli 1057/g- - 100%. 101 Sept lOö'/s- - 101%.3/8 Dec. 107%-- 102%-% Juli 76% - - 72% - - Sept 75V8 -71% - Dec. 70% 66% - Reuzei Haver Juli 35% - - Sept 37% - - Dec. 38% - - Rogge Juli 731/4 - Sept 73 - Dec. 741/4 - - Juli 1097% Dec. 11 10 10.67% Oct. 11.12% IO.82V2 Dec. 10.70 32% - 341/4 - 35V4 - 681/4 •- 68 - 691/4 - 10.85 10.20 6 Juli 4 Juli Tarwe Juli 923/g 87% - - Oct. 91% - - 86% - - Dec. 92% 87% - - Rogge Juli 57%-- 52%-- Oct. 58% - - 53% Dec. 591/4 - - 541/1 - - Haver Juli 37%-- 32%-- Oct. 37% 32% - - gedaan en laten, t t nominaal. WINNIPEG, 6 Juli 6 Juli 4 Juli Gerst Juli 477/g - - Oct. 45% -- Dec. 457/6 - - Lijnzaad Juli 1.5b% Oct. 1.56 Dec. 1.54% 43% 41% 41% 1.51% 1 51 1.49% Dec. 368/432 bieden. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie A'dam Anaconda Beth. Steel Shell Union Tidewater 21713 '/2—273 131 20% 30 10% 913/16 Van 4.305 uur U. S. Steel 35% AMSTERDAM, 6 Juli. Eierveiling Centrale Markt Heerengracht 23. 5052 kg. f2.25; 5254 kg f2.40; 54—56 kg. f2.55; 56—58 kg. f2.65; 58—60 kg. f2.70; 60—62 kg. f2.75; 62—64 kg. f2.80; 6466 kg. f 3.—'. Aanvoer 52.000 stuks. Stemming matig. AMSTERDAM, 6 Juli. Tabak. Doorsnee Taxa tiën van 4.891 pakken Sumatra, aangekondigd bij inschrijving op 10 dezer. N.V, Deli Maatschappij; 355 pn. Deli Maatschij- KB-Langkat-1 229'/2, 253 pn. Deli-Maatschij-K B- Langkat-i A 102(/2, 177, 356 pn. Deli Maatschy- P G-l 261(4, 180 pn. Deli Maatschij-P G-l A 129i/2, 217%; 189 pn. Deli Maatschij-A-1 130(4, 153 pn. Deli Maatschij-A-1 A 66(4, 102; 594 Deli Maatschij-P B-2 199(4; 453 pn. Deli Maatschy- A B-4 39, 152 pn. Deli Maatschij-A B-5 26, 35(4; 113 pn. Deli Maatschij-W B-5 23; 495 pn. Senem- bah Maatschy-P M-2 161; 454 pn. Senembah- Maatschü-B K-3 104. Deli Batavia Maatschappij N.V.514 pn. Deli Ba My-A-1 147(4; 210 pn. Deli Ba Mlj-A-I 1 80(4; 520 pn. Deli Ba Mij-A-3 53'4. GRAANNOTEERING LIVERPOOL, 6 Juli. Tarwe. Oct. 6/2(4, Deo. 6/2%. ROERMOND, 6 Juli. Coöperatieve eiermijn. Aanvoer 4.650.000. Kippeneieren (export) 2.10 3.10 p. 100 stuks. Eendeneieren 2.202.40 p. 100 stuks. Opgegeven door afd. Handelsinformaties, v. d. Graaf Co. N.V. Amsterdam. Failliet verklaard: 3 Juli; J. E. Snitsier, Voorburg, Veenkade 16. zaakdoende onder den naam J. E. Snitsier Sc Co., Den Haag, Vondelstraat 112. DC. van Vliet, Wassenaar, Gravestraat 5. j. de Koning, Den Haag, Anna van Bueren- strfi&t 39 S. de Groot Jr., zonder beroep, Den Haag, Juliana van Stolberglaan 92. 4 Juli. L. Meter Jr., aannemer, Groningen, Kraneweg 51. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis sementen van W. van Gaasbeek, Den Haag, J. Snoek, Roelofarendsveen, A. Klem, Delft en L. Kamerling, Den Haag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2