H.L.O. de stad Het werk van de KASGELDLEENINGEN AAN GEMEENTEN DINSDAG 7 JULI 1936 <D' Doel en werkzaamheden zijn over het algemeen nog te weinig bekend Waarde der diploma's Rupsenplaag WIELRIJDER ZWAAR GEWOND Door een taxi gegrepen Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen wordt geteisterd Acte-examen L.O. R. K. Leergangen Stuurlieden-examens Academische examens Examen Gymnasium Notarieel examen Examen radiotelegrafist De deelneming in het kapitaal van de Bank voor Nederl. gemeenten Korenmolen afgebrand UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ing Adjudant Eervol ontslag K. ter Laan gaat heen Als burgemeester van Zaandam DUITSCHE TRAWLERS TE IJMUIDEN Vischprijzen zijn weer loonend geworden WERKVERSCHAFFING Adviescommissies voor Utrecht en Limburg WETHOUDER NEEMT ONTSLAG R.K. SCHOOL VOOR HOO- GERE BOUWKUNST Aan de R.K. Leergangen te Tilburg ND ER DEN GROND door Charles Fowley EERSTE KAMER De volgende week bijeen UNITED WARDS' CLUB Ontvangst op Het Loo H. VAN DER SCHRIECK t MINISTER DE GRAEFF TERUG BEREN IN HUN ELEMENT Officieele belangstelling voor televisie De postvluchten (Wordt vervolgd.) l cue*. Sar maar mannetje, wie 't laatst lacht, lacht het best denkt Adamson. (Sondagsnisse Strix.) Voor het examen, dat ingesteld is en af genomen wordt door de Nationale Vereeni- ging tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling slaagden dezer dagen te Amsterdam 56 candidaten. Hoewel de vereeniging, die kortweg H. L. O. genoemd wordt, reeds sinds het voorjaar 1934 be staat, zijn het doel en de werkzaamheden van de H.L.O. in verhouding tot haar al gemeen nuttig streven nog te weinig be kend. Nu weer vele candidaten voor de H. L. O.- examens slaagden, kan een kleine toelichting betreffende het doel, dat met deze examens beoogd wordt, wel gerechtvaardigd zijn. Het is waar, dat door de Nederlandsche jeugd vrij veel sport beoefend wordt, hetgeen dus leiden kan tot een behoorlijke lichaams ontwikkeling. Bij het klimmen der jaren even wel verdwijnt vaak het enthousiasme, ontbreekt veelal ook tijd en gelegenheid en wanneer men toch nog wat aan sport blijft doen, is dit meestal slechts een bepaalde tak van sport, waardoor men in het algemeen iedere andere lichaamsbeweging verwaarloost, terwijl men voor zichzelf echter de overtuiging heeft, cloor het bedrijven van dien eenen tak van sport, veel aan lichamelijke oefening te doen. Dit laatste komt trouwens ook bij jeugdige personen voor. Te weinig legt men zich nog toe op het doen van eenvoudige dagelijksche oefeningen, die het lichaam in alle richtingen trainen, hetgeen niet alleen noodig is om be paalde sporten met succes te beoefenen, doch hetgeen tevens een middel is om in het alge meen „fit" te blijven Als kroon op het werk zijn door de H.L.O. examens ingesteld, welke bestaan uit het af leggen van eenige eenvoudige* proeven, die met weinig, doch geregelde oefening, door ieder normaal gezond mensch kunnen worden afge legd. Het examen wordt met name hi de vol gende onderdeden gehouden: hardloopen, met en zonder hindernissen, ver- en hoogspringen, kogelstooten, balwerpen, zwemmen, wielrijden, klimmen (voor heeren), evenwichtsoefeningen (voor dames) en langen afstand wandelen. Als men het examen met gunstig gevolg af legt, ontvangt men een diploma en een in signe. Legt men nu successievelijk iecter jaar het examen opnieuw af, dan krijgt men steeds een insigne van hoogeren graad. Dit laatste is na tuurlijk een prikkel om zich geregeld te oefe nen, want het is duidelijk, dat men na het af leggen van het eerste examen niet in tevreden nietsdoen moet vervallen: hetgeen aan exa men-doen nu eenmaal inhaerent schijnt te zijn, doch voort moet gaan met de lichamelijke training. De kracht van den prikkel bestaat dus daarin, dat de examens ieder jaar opnieuw moeten worden afgelegd. Geeft het examen nog eenige bijzondere be voegdheden, zal de practicus zich afvragen. Allereerst dient te worden gezegd, dat van een ideaal sportieven kant bekeken, dit slechts een bijkomstigheid is. Men legt het examen af, om voor zich zelf de overtuiging te hebben nog „fit" te zijn. Het heeft echter ook een zekere voldoening dit tegenover de buitenwereld te kunnen toonen, terwijl bij het solliciteeren voor bepaalde betrekkingen het H. L. O.-diploma een goede aanbeveling kan zijn. Reeds heeft het diploma practische resultaten afgeworpen. Burgemeesters van verschillende gemeenten hebben het gemeente-personeel, dat met goed gevolg het examen aflegde, een dag vrfl gegeven, terwijl overwogen zal worden om het examen verplichtend te stellen voor nieuw aan te nemen personeel bij de politie. Een be wijs, dat het streven door autoriteiten wordt gewaardeerd. Ook de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft aan de H. L. O. zijn adhaesie betuigd door middel van een schrijven, waarin de minister de H.L.O. proe ven aanprijst als middel om physieke en dus ook geestelijke energie te ontwikkelen. Tenslotte nog iets omtrent de verhouding van de H.L.O. tot het N.O.C. Men zou, op pervlakkig beschouwd, denken dat de H. L. O. met de door haar ingestelde proeven het N.O.C., dat ongeveer dezelfde doelstelling heeft, zou beconcurreeren. Niets is minder waar. Er is zeer nauwe samenwerking tusschen bei de organisaties en dat is ook wel begrijpelijk. De proeven van het N. O. C., die veel zwaarder zijn, zijn, hebben een geheel ander doel. Bij de H. L. O. zijn de proeven een test van iemands algeheele constitutie, zonder daarbij bepaald aan het beoefenen van sport te denken. Bij het N. O. C. vormen ze een grondslag voor hooge sportieve prestaties. De samenwerking blijkt verder nog uit het feit, dat bet H. L. O.-insigne tevens voorzien is van de letters N. O. C„ terwijl zoowel in het bestuur als in de technische commissie van de H. L. O. een lid van het N. O. C. zitting heeft. Beide instellingen streven een verschillend doel na, doch steunen elkaar daarbij onderling. De H.L.O. tracht nu haar doel te bereiken, door over het geheele land werkcomité's te in- stalleeren, belast met de propaganda en het voorbereiden en afnemen van examens. Natuurlijk is over het geheele land nog geen volledig net van werkcomité's gespannen, doch het bestuur zal niet rusten voor dit is bereikt en dus door iederen Nederlander het examen kan worden afgelegd, zonder dat hij zich de moeite en kosten van het maken van een reis behoeft te getroosten. Reeds zijn comité's gevestigd in Amsterdam Zeist, Haarlem, Edam, Hoorn, Amersfoort, Den Haag, Rotterdam en Hilversum. Nadere inlichtingen over doel en werkwijze der vereeniging H.L.O. verstrekt de secretaris Dr. S. Sturkop, Willemsparkweg 25, Amster dam-Zuid, Maandagavond te ruim zes uur is op den Steenwijkerweg te Drachten de 54-jarige groen- tenhandelaar S. van Zinderen, toen hij op de fiets een stilstaanden auto moest passeeren, door een achter hem rijdende taxi aangereden en tegen den grond geslingerd. Met een schedelbasisfractuur is de man in zeer zorgwekkenden toestand naar het zieken huis te Leeuwarden vervoerd. Gaan er veel leerlingen van je klas over? Tien omdat ze goeie cijfers hadden en 18 omdat ik ze den baas niet kon en ze graag kwijt wilde ziin. (Montreal Star). Verschillende deelen van ons land hebben den laatsten tijd van ongedierte veel overlast on dervonden. Wjj hebben reeds kakkerlak- en krekelplagen gekend, thans wordt Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen door 'n rupseninvasie ge teisterd. In de boomgaarden, welke niet of niet voldoende besproeid zijn, zit vrijwel geen stukje groen meer aan de boomen. Alleen de verdorde nerven der bladeren blijven over, zoodat van den fruitoogst niet veel terecht zal' komen in de getroffen boomgaarden. Speciaal de boomgaar den in de omgeving van Biervliet hebben veel te lijden. ren P. de Vriest van Heyst en A. A. B. van Geelen. Candidaatsexamen wis. en natuurkunde, let ter K, de heer J. S. Zaneveld. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op proefschrift getiteld: „De val van Sora", de heer E. J. van den Berg, ge boren te Kaban-Djahe (N.I.)idem, tot doctor in de Geneeskunde, op proefschrift getiteld: „De waarde der Diathermie voor de behandeling van Prostaatvergrootingen", de heer J. H. Zaaijer, ge boren te Leiden; idem, tot doctor in de Wis- en Natuürkunde, op proefschrift getiteld: La géo- logie de la vallée supérieure du Serio", de heer J. Weeda, geboren te Niirnberg. Candictaats examen Wis- en Natuurkunde letter A, de heer J. de Kort; doctoraal examen Wis- en Natuurkunde hoofdvak Pharmacie, mej. J. v. d. Burg en de heer H. A. Nanning; candidaats examen Wis- en Natuurkunde let ter L mej. M. Persant Snoep; doctoraal examen klassieke letteren de heer J. van Waalwijk van Doorn; doctoraal examen Nederl. letteren, mej. A. M. Nijkamp (cum laude) LEIDEN. Doctoraal examen Ned. letteren mej. G. M. J. Duijfhuizen; doctoraal examen klassieke letteren mej. M. J. Vorrink; doctoraal examen Indisch Recht, mej. P. W. Driessen. OUDENBOSCH. (Bissch. Kweekschool St. Louis). Geslaagd: W. Runderkamp, C. Twaalf - hoven, J. Schrauwen, B. Veraart, A. J. Visser. MAASTRICHT. Juvenaat Broeders Onbevl. On tv. Geslaagd: Lubbers, Eindhoven; Pil, Schiedam; Reinerie, Haarlem; De Rijk, Venlo; Roumen, Roermand. Voor het diploma Gemeente-Administratie zijn de volgende cursisten geslaagd van de R. K. Leergangen te Tilburg, die daarvoor oplei ding geven, behalve te Tilburg, te Den Bosch, Eindhoven, Bergen-op-Zoom, Nijmegen, Maas tricht, Roermond, Valkenburg en Oldenzaal: W. Aggenbach, Meerssen; J. Th. Beckers, Maas tricht; P. J. Beckers, Heijthuizen; J. J. Bieze- naar, Nederweert; W. F. Boeijen, Berchem; .T. H. Eussen, Geleen; G. Greijn, Grevenbicht; F. A. M. Hendrikx, Alphen (N.-B.)L. J. J. van Hezewijk, Tilburg; J. H. Hodiamont, Wijlre; W. A. van Hoek, Gilze; J. J. de Hoen, Couberg; H- van den Hout, Tilburg; A. F. H. Kiepe, Ber- gen-op-Zoom; H. J. Kotte, Tubbergen; F. A. M. Lahaye, Kerkrade; G. F. B. Maas, Oldenzaal; J. F. j. Maenen, Heerlen; W. v. d. Mee, Nij megen; j. j M. A. Nieuwaard, Nijmegen; A. G. Thoonsen, Nijmegen; F. A. J. Vernooy, Til burg; j. a. A. C. Verbraak, Roosendaal; P. K. Verheijen, Wychen; H. H. Vlek, Maastricht; H. G a. Vrins, Gemert; J. F. M. Wevers, Ol denzaal; W. J. Wiertz, Kerkrade. Verder slaagden nog voor het diploma Ge- meente-FinanciënF. J. W. Clarijs, Bergen-op_ Zoom; A. A. Hoefnagels, Haaren; Th. C. de Werd, Kessel (N.-B.); G- J. M. v. d. Wilden berg, Loon-op-Zand. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor 3e stuurman groote stoomvaart de heeren: G. H. J. P. de Wolf, A. W. Bos en A. Bisschop Wijnvelüt. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor eersten stuurman groote stoomvaart J. Spoei. AMSTERDAM, Doctoraal-examen in de Klas sieke Letteren de dames: M. Junod (Cum laude) en F. B. van Amerongen en de heeren J. S. de Groot (Cum laude), C. Vink en P. Hoonhout. AMSTERDAM Doctoraal-examen Rechten (Vrije Studierichting) de heer B. R. de Swarte, voor het doctl. ex. Rechtsgeleerdheid de hee ren: H. Thesingh, J. H. van Wijk, H. Aa (cum laude) en J. A. B. Gomperts en voor het doc toraal-examen in de Klassieke Letteren de heeren: W. Zwikker (cum laude), M. Linders S. C. J. en P. J. Reus. AMSTERDAM. Candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde de heeren R. Timman (cum laude) C- Kramer, J. R. de Bock (cum laude) en W. J. Bos. LEIDEN. Doctoraal-examen rechten de hee- NIJMEGEN. (St. Canlsius-College)Na herexa men is nog geslaagd voor B: H van Leeuwen, te Nijmegen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel 1H P. J. Hollmann, Den Haag en voor deel 2: D.J. van Bodegraven, Amsterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel II M. Ruizeveld, Zoeterwoude-Leiderdorp. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het certificaat radiotelegrafist le klasse de heeren: J. But, Den Helder; J. A. van den Hof, Alkmaar; R. B. J Nieuwenhuls, Soest; N. M. Trijselaar, Zuidlanrt. Voor het certificaat radiotelégrafist 2e klasse de heeren: W. van Agteren, Groningen; W. A. Alberts, - idem; L. van Beusekom, Vllsslngen; N. J Gerus, IJmuiden; N. A. Hoogvliet, Rotterdam; A. H. Kattouw, Zevenhuizen; P. Klaver, Den He,- der; A. C. de Klerk, Utrecht; H. de Koene, Elburg; J. N. Mollevanger, Rotterdam; J. Nesselaar, Den Helder; W. Oliemans, Rotterdam; D. H. Poelman. Amsterdam; H W. Prinsen, Almelo; H. M. van Rooijen, Rotterdam; W. Tonneman, Amsterdam, P. de Vos te Nieuw- en St. Joostland; Ch. Wes ters, S. F. Westra en R. de Wit, allen Amster dam. Voor het certificaat als radiotelefonist de hee ren: M. Ros, Rottèrdam; J. Dekker, G. Zwart, C. Dekker, P de Jong, P. Zwaar en E. Konijn, Egm'ond a. Zee; J. van Duijvenvoorde, Katwijk .a Zee; P. J. Wemmerus, IJmuiden; H. W. J. van Ouwerkerk en J. N. Op den Brouw, Rotterdam; E. Smid, Groningen; J J. Toet, Scheveningen; W. Vrolijk, idem; A. Bruin, IJmuiden; J. A.. Saar- loos, Rotterdam; M. de Jager, M. E. NutbeiJ, M Mos, L. Kuijper, A. Zuurmond en L. A Verbaan, Scheveningen; S. H. Spruijt, Vlaardingen; W. U. Pronk, Scheveningen; A. J. W. van Haren Vlaar dingen; A. J. W van Haren, Vlaardingen; A- Vrolijk, Scheveningen; T. Zuurmond, Den Haag; J. J. Kleijn, Scheveningen; J. Groeneveld, Vlaar dingen; F. Stam, Vlaardinger Ambacht; R. Beu kenkamp, Haarlem; E. Palm', Rotterdam; Z. G Blok, Scheveningen; M. Vrolijk, Idem; B A. van der Velden, Vlaardingen; P. de Jong en M. van der Toorn, Scheveningen; L. vap der Keijl, Katwijk a. Zee; H. Haasnoot, P. Ouwehand, B Varkevlsser, N. van Duijn en T. van der Plas, Katwijk a. Zee; Ch. Felger, Amsterdam; P. van Noordennen, Rotterdam; W. Mollenvanger Rot terdam J. Plug, IJmuiden en W. D. Pronk, Sche veningen. Aan een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over een suppletoire begrooting van Financiën voor 1935 is het vol gende ontleend: De minister herinnert er aan, dat bij de wet van 28 Juli 1921 ƒ5.000.000 werd toegestaan voor in 1921 en volgende jaren wegens deel neming van den Staat in het kapitaal van de naamlooze vennootschap „Bank voor Nederland sche gemeenten" te verrichten stortingen, zijnde de helft van het door die instelling te plaatsen maatschappelijk kapitaal. Daar dit kapitaal niet onmiddellijk geheel is geplaatst, heeft het Rijk aanvankelijk slechts voor 1.965.000 deelge nomen, zijnde hetzelfde bedrag, waarvoor door de provinciën, gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen in het aandeelenkapitaal destijds was deelgenomen en heeft het Rijk sindsdien ieder jaar eenzelfde bedrag bijge stort, als waarmede de deelneming der overige publiekrechtelijke lichamen werd uitgebreid. Het bedrag, waarvoor het Rijk in het aandeelen kapitaal der bank deelneemt, is zoodoende thans gestegen tot ƒ3.195.000. Uit het bovenstaande blijkt, dat wan een plaatsen van nieuw kapitaal, noodig geworden door de uitbreiding van de werkzaamheden der bank, geen sprake is. Aan de volgende gemeenten zijn thans door het Rijk de nevenvermelde bedragen als kas- geldleening verstrekt: Het Bildt ƒ13.200, Brakel ƒ3.726.80, Dantu- madeel 56.084.78, Eindhoven 3.400 000, Em- men 390.893.99, Haskerland 100 000, Krimpen aan de Lek ƒ42.744, Mierlo ƒ2.421.70, Onstwedde ƒ43.589.13, Rotterdam ƒ33.820.000, Weststelling werf ƒ278.568.69. Dat de over deze leeningen berekende rente, welke thans algemeen 5 pCt. beloopt, te hoog zou zijn, kan de minister niet toestemmen. Bij de beoordeeling dezer rente mag niet uit het oog worden verloren, dat deze voorziening in de kas behoeften van gemeenten een uitzonder lijke maatregel is. De gemeenten behooren zelf in de financiering harer huishouding te voor zien. Zijn zij daartoe niet in staat, dan kunnen zij een beroep doen op de hulp van het Rijk. Deze hulpverleening kan slechts tijdelijk zijn en de daaraan verbonden voorwaarden mogen niet zoodanig zijn, dat voor de gemeenten de prikkel verloren gaat, om haar pogingen om langs den normalen weg in haar geldbehoeften te voorzien onverzwakt te blijven voortzetten. Ter nadere oriënteering moge de minister op merken, dat de marge tusschen het in reke ning gebrachte rentepercentage en de reëele rente welke het Rijk zelf verschuldigd is, niet groot kan worden genoemd. In het tijdvak van 1 Mei 1935 tot 30 April 1936 gaf de rente van jaarspapier, welke voor vergelijking het meest in aanmerking komt, een geleidelijke stijging te zien van 4.14 pCt. op 1 Mei 1935 tot 5.71 pCt. op 1 October d-a.v., om daarna langzaam een dalende richting in te slaan tot 2.26 pCt. op 1 April 1936. Bij de laatstgehouden publieke uit gifte was deze rente weder gestegen tot 3.9 pC' Zondagmorgen is de korenmolen van den heer P. R. Boekema te Stedum tot den grond toe afgebrand. De oorzaak moet vermoedelijk worden ge zocht in kortsluiting. Een groote hoeveelheid graan ging verloren. Verzekering dekt de schade. Bij Kon. B. is de gouden eere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, toe gekend aan: J. H. G. Spillenaar, brigadier van politie te Rotterdam. Bij K. B. is met ingang van 7 Juli 1936 be noemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, de kolonel A. R. v. d. Bent, commandant van de Brigade Grenadiers en Jagers (Ie Infanteriebrigade). Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau ds. D. A. v. d. Bosch, voorzitter van het Christ. Militair tehuis aan de Heemskerckstraat te 's Gravenhage. Bij Kon. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau mr. W. J. van Balen, te Bilthoven, lid der commissie betreffende de be vordering van het vreemdelingenverkeer, inge steld bij beschikking van den minister van Han del, Nijverheid en Scheepvaart van 20 December 1935. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau G. J. B. Stork, predikant bij de Nederduitsch Hervormde Gemeente te Didam. Bij Kon. B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau, ir. J. J. Fels te Arnhem, onder-directeur van de N.V. P.G.E.M. Bij K.B. is, te rekenen van 1 Mei 1936, aan ir. J. Nüsingh te Zwolle eervol ontslag verleend als rükslandbouwconsulent bü den cultuurtech- nischen dienst. In een Maandagmiddag te Zaandam gehou den persconferentie heeft de heer K. ter Laan medegedeeld, dat hij in het begin van het vol gend jaar zijn ambt als burgemeester van Zaandam zal neerleggen. Lie heer Ter Laan hoopt Woensdag 8 Juli a.s. den 65-jarigen leeftijd te bereiken, doch zijn zesjarige benoemingsperiode als burge meester eindigt pas 5 Februari 1938. Of hij ook als lid der Tweede Kamer zal aftreden is nog niet beslist. Maandagmorgen markte te IJmuiden voor het eerst sinds eenigen tijd weder een Duitsche stoomtrawler, welke door andere zal worden gevolgd. Deze booten mogen in Nederlandsche visschersplaatsen markten, doch hebben daar van den laatsten tijd geen gebruik gemaakt, omdat de vischprijzen niet loonend waren. Nu de staking in IJmuiden nog steeds voort duurt, en daardoor de vischprijzen hooger zijn geworden, komen deze booten hier haar visch lossen. Aangezien deze buitenlandsche trawlers in hoofdzaak rondvisch aanbrengen, wordt van dezen aanvoer verwacht, dat het bestaande ge brek aan deze visch zal worden opgeheven. Na overleg met den minister van Sociale Za ken zijn thans ook in de provincies Utrecht en Limburg rijkscommissies van advies voor werk verschaffing en werkverruiming in het leven geroepen. In Utrecht is de samenstelling van de com missie, welke haar veranderingen op Maandag 6 dezer aanvangt de volgende: Voorzitter: G. H. J. van Spanje, lid van Ge deputeerde Staten; leden: B. J. J. Wijkamp, lid van Ged. Sta ten; mr. J. J. P. C. van Kuük, rijksinspecteur voor de werkverschaffing in de provincie Utrecht; ir. F. E. D. Enschede, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat en mr. dr. T. Kruijff, hoofd van de 2 e af deeling ter provin ciale griffie, terwijl de heer P. Emmelot, ad junct-commies le klasse ter provinciale griffie als secretaris optreedt. De commissie voor Limburg, welke 9 Juli met haar werk een aanvang maakt, is als volgt samengesteld Voorzitter: J. H. Maenen, lid van Ged. Sta ten en verder Th.' P. H. Rutten, eveneens lid van Ged. Staten, j. H. Martin, rijksinspecteur voor de werkverschaffing, mr. H. A. H. de Ronde, hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, F. P. Dinjens en J. H. Defesch, hoofden van afdeelingen der provinciale grif fie, terwijl als secretaris optreedt mr. E. J. C. Marres. Naar wij vernemen, heeft de heer F. V. be dankt als lid van den raad en wethouder van de gemeente Smilde. Zijn opvolger volgens de lijst van de A. R.-partij is de heer A. Tuinman. Zooals bekend mag worden verondersteld, werd de naam van den heer V. genoemd in verband met het slordige beheer van de admi nistratie van de vereeniging, ingevolge de land- arbeiderswet, welk beheer op 1 Januari 1936 op het gemeentehuis is ondergebracht, nadat het tot zoolang was beheerd door den wethouder F. V., als secretaris-penningmeester van de vereeniging. Aan de Academie voor bouwende en beeldende Kunst der R.K. Leergangen in Tilburg is sinds vele jaren een opleiding voor architectuur ver bonden. Tot nu toe echter heeft slechts een leerling de volledige examens daarvoor afge legd. Om deze studie aan te moedigen en deze tevens op breeder basis te vestigen heeft het Curatorium het plan opgevat de leiding daar voor volgens een geheel nieuw program, waarbij ook vooral de Katholieke Kerkelijke bouw kunst zal worden betrokken te regelen. Het Curatorium zal daartoe een afzonderlijke commissie van advies in het leven roepen, waar voor zoowel de Katholieke Kunstenaarsvereeni- ging, afd. Bouwkunst als het St. Bernulphus- gilde zal worden verzocht een lid aan te wijzen. Het is de bedoeling, reeds in October a-s. deze nieuwe opleiding te doen aanvangen. Na het doorloopen van den cursus, die vier jaar zal duren, bestaat de mogelijkheid tot het behalen van het diploma van architect. Tot nu toe bestond in Nederland nog geen enkele inrichting, waar onderwijs werd gegeven Bermond was zeer ontroerd door de tranen ten de opgewondenheid van zijn verloofde. Hij trachtte haar te kalmeeren en zei: „Vertel mij alles, lieveling. Wat heb je dan wel ontdekt?" „De kamermeid heeft zeer overdreven, wat de bloemen betrof. Men gooit hier niet altijd overal orchideeën neer! De keukenmeid heeft mij verzekerd, dat de gangen en de keukens iederen avond zorgvuldig geveegd worden. De twee meis jes, die haar helpen, hebben ook dten avond van de verdwijning, tusschen tien en elf uur, alles nog schoongemaakt en nergens bloemen gevon den. Ik heb mij er tevens van overtuigd, dat men nog nooit verwelkte bloemen bij de groeve heeft weggeworpen!" „Dat zijn zeker belangrijke punten „Maar nog niet alles! Ik weet van een der lakeien, dat ondanks het uitdrukkelijk verbod van mijnheer Stone, de eerste koetsier uit zui nigheid een Chinees als hulp heeft aangenomen, een ma-fou, zooals zij hem hier noemen!" „Ben Je daar absoluut zeker van, Janine?" riep Jacques verbaasd uit. „Dan was het de ma-fou, in specifiek Katholieke bouwkunst. In verband hiermede zal bij dezen cursus speciale aandacht worden besteed aan vakken als symboliek, iko- nografie en liturgie. De nieuwe cursus zal worden ondergebracht in de gebouwen van de Academie der R.K. Leer gangen, doch de leiding ervan zal geheel berus ten bij personen, die buiten de tegenwoordige Academie staan. In de tweede helft van deze maand hoopt men klaar te komen met de samenstelling van de Commissie van Advies, waarna het program de finitief zal worden opgesteld. De Elerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdagavond 14 Juli half negen. Op cle voor- loopige agenda komt een aantal kleine wets ontwerpen voor. Voorts zal mededeeling worden gedaan van een besluit der Centrale afdeeling. De voorzitter is voornemens, aan die afdeeling voor te stellen, in de afdeelingen te doen onder zoeken onmiddellijk na de openbare vergade ring het wetsontwerp aangaande de overeen komst met de gemeente Amsterdam met be trekking tot de Raadhuis-kwestie. De Kamer zal op Woensdag 15 Juli weer in openbare vergadering bijeenkomen. Aan de orde zijn dan onder meer de suppletoire Defensie- begrooting voor 1935, do begrooting van het Landbouwcrisisfonds en de oprichting van de Maatschappij voor industrie-financiering. De voorzitter is verder voornemens op Vrij dag 17 Juli in de afdeelingen te doen onder zoeken eenige wetsontwerpen, die in de afge- loopen week door de Tweede Kamer zijn goed gekeurd. De leden van de United Ward's Club of The City of London, die een bezoek aan ons land brengen, zijn Maandagochtend per trein naar Utrecht vertrokken en hebben zich van daar per auto over Zeist, Doorn en Wagenin- gen naar Arnhem begeven, waar de lunch werd gebruikt in hotelDu Soleil. Vervolgens is hét gezelschap naar Het Loo gereden, waar het door H. M. de Koningin in de audiëntie-zaal is ontvangen. De buitenlandsche gasten bezichtigden daarna eenige bezienswaardigheden van het paleis en van het oude Het Loo en vertrokken vervolgens via Otterloo en Ede naar het vlieg terrein bij Soesterberg, waar de thee werd ge bruikt. Daarna keerde het gezelschap over Utrecht naar het Palacehotel te Scheveningen terug. Dezer dagen is te Parijs vrij plotseling over leden de heer Henry v. d. Schrieck, voorzitter van cle Ver. van Katholieke Nederlanders in Frankrijk, van welke vereeniging hij van haar oprichting af bestuurslid is geweest. De heer van der Schrieck had ook zitting in de per manente commissie voor de internationale Eu charistische congressen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, is uit Genève terugge keerd en heeft ten departemente zijn ambts bezigheden hervat. In Ouwehand's Dierenpark op den Grebbe- berg is een nieuw rotsverblijf gebouwd, waar een heele troep Maleische beren naar harte lust in kunnen klauteren en rondsnuffelen. Elke vierkante meter beteekent een gymnas tische oefening en om het ze heelemaal naar den zin te maken, staat er bovendien een doode boom, waar ze net zooveel aan mogen knau wen als ze maar willen, 't Is een zeldzaam boeiend gezicht, die koddige dieren, met hun glanzend zwarte pelzen, op de borst versierd met een geelachtig witte vlek, zooals ze won derlijk behendig, met treffend sierlijke bewe gingen, van het eene blok op het andere klimmen. Geen hek belemmert U bij het ob- serveeren van „Ursus Malayamus" in zijn element. De vrijheids-illusie is volmaakt, voor de toeschouwers en voor de dieren. Het be kende Rhenensche natuurpark is een bijzon dere attractie rijker geworden. Het regeerings-televisie-comité zal Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan de Philips-Televisie Installatie te Eindhoven. Evenals kort geleden, ter gelegenheid van het bezoek van Prinses Juliana aan deze inrichting, heeft ook thans het Philips-Concern de zang en spraakpaeda- goge Mariette Sarlé uitgenoodigd om voor den televisie-zender te verschijnen. De Perkoetoet (thuisreis) kwam eveneens in Jodhpur aan. De Kwak (thuisreis) is te Rangoon aangeko men; de Perkoetoet (uitreis) kwam in Bagdad aan. De Edelvalk (thuisreis) bereikte Athene. De Djalak is op de uitreis te Rangoon ge land. die het in- en uitgaan van den auto afloerde! Hij is dus de schaduw!" „De koetsier heeft hem absoluut verboden, zich buiten de stallen te wagen en toch had de Chinees de brutaliteit om zijn meesteres te be- spionneeren! Waarom?" „Tot den avond van de ontvoering heeft de Chinees zich in ieder geval aan het verbod ge houden, want ik heb dten ma-fou nooit ont moet!" „Maar ik wel! Gisteren ben ik tegen de sche mering naar den tuin gegaan," zei Janine, „en daar zag ik hem! Hij had een schop in de hand en sloop om de groeve heen!" „Misschien moest de ma-fou de groeve wel dichtmaken!" „Onmogelijk! Dat is geen werk voor een stal knecht. Het werk bij de groeve was opgedragen aan metselaars! Waarom sluipt die ma-fou daar des avonds rond?" „Ik geloof dat deze zaak niets met de ver dwijning van mevrouw Stone te maken heeft." „Je gelooft dus niet, dat deze Chinees hier als spion dienst deed? Dat hij de gewoonten hier kende en zijn handlangers heeft geholpen?" „Neen, Ninette! Dat lijkt mij zeer onwaar schijnlijk! Waarschuw mijnheer Stone, wat be treft de ongehoorzaamheid van den koetsier en laat den Chinees wegjagen!" „Ja! Ja! Ik zal mijnheer Stone waarschuwen, maar eerst wil ik dien ma-fou etens gadeslaan „Kom, Janine, wees nu redelijk! Ga niet meer naar die steengroeve!" „Welk gevaar vrees je voor mij? Ik dacht, dat je zoo zeker was, dat mevrouw Stone niet door die groeve ontvoerd is?" Hierop wist Bermond niets meer te antwoor den! EEN VALSTRIK De schemering begon te vallen. Janine maak te zich gereed naar den tuin te gaan, om de verdachte manieren van dien ma-fou gade te slaan. Waarom zocht hij juist de schemeruren uit om te werken? Een bediende stoorde Janine en zei; „Er is in de vestibule een metselaar, die de juffrouw wil spreken over zijn werk." „Mijnheer Stone heeft mij niet over een met selaar of een reparatie gesproken!" „Moet ik den metselaar vragen, waarvoor hi) komt?" „NeenIk ga zelf, dat is eenvoudiger." De met selaar wachtte in de vestibule en zei: „Ik wilde graag van u weten, of wij morgen kunnen ko men om het werk in de groeve af te maken!" „Is de muur nog niet klaar?" „Neten, jufrouw. Wij werden plotseling naar de fabriek in Bettingham geroepen, om eenige re paraties te doen." „Meh heeft mij verzekerd, dat de muur klaar was!" „Natuurlijk! Dat hebben de bedienden ge dacht, omdat wij zijn weggegaan met al ons ge reedschap!" „Maar zelf ben ik ook bij de groeve geweest," hield Janine aan, die zeer angstig werd door de woorden van den metselaar. „Ik heb den muur gezien, er is geen opening meer in!" „Toch wel, juffrouw! Heelemaal links in dten hoek is nog een groot gat „Ik heb niets gezien!" „Zeker, er is wel een gatO, niet groot, maar een man zou er wel door kunnen! Een uurtje werk en de muur is klaar! Kunnen wij morgen komten, juffrouw?" Geheel ontdaan, kon Janine slechts uitbrengen: „De groeve is dicht! Ik heb geen opening gezien! De groeve is dicht!" „Neen, juffrouw, er is werkelijk een gat, links! Voor wij weggingen heeft de koetsier ons nog een grooten hoop zand op het gat laten gooien en daarom heeft u de opening niet gezien" „Heeft de koetsier dat zelf. gezegd?" „Neen, de Chineesche stalknecht, de ma-fou." „Kom morgen vroeg," zei Ninette. „Wij zullen zeker metselaars noodig hebben, misschien wel voor iets anders!" De metselaar beloofde vroeg te zuilen komen en ging heen. Janine bleef na denkend staan. „Wat jammer, dat Jacques niet hier is," dacht zij. „Mijnheer Stone zal vreeselijk angstig zijn, als ik hem alles van den ma-fou en de woorden van den metselaar vertel. Zou de groeve dus werkelijk de plaats zijn, waar Eve- lyne.... afschuwelijk!" Zij rilde van afgrijzen en draaide zich om, waarbij zij door het raam, ondanks de schemering, d!en metselaar herken de. Hij stond dicht bij het huis en sprak met iemand, die met zijn rug naar het huis gekeerd stond. Een nieuwe verdenking kwam bij haat- op. Zij ging snel de deur uit en stapte den tuin in. Hoe vlug Janine ook geweest was, de man, met wien de metselaar had gesproken, was ech ter reeds verdwenen! „Met wien sprak je?" vroeg Janine. „Met den ma-fou; hij riep mij, toen ik weg wilde gaan. Hij is weggehold, toen hij de deur hoorde open gaan en wees mij, dat ik mijn mond moest houden!" „Wat heeft h(j gezegd? Verberg mij niets!" „Ik zal u niets verbergen, juffrouw, maar ik begrijp niets van dat heele gedoe! De ma-fou vroeg mij alleen waarover wij gesproken had den." „Heb je hem alles verteld?" „Waarom niet? De ma-fou zei, dat mijnheer Stone ontevreden was omdat wij weg warten ge gaan voordat het werk af was. Toen ik zei, dat wij morgen terug moesten komen, voor dit werk of iets anders, vroeg hij of wij den muur weer af moesten breken! Hij scheen daar erg bang voor te zijn!" „Dat doet er niet toe," zei Janine, die haar kalmte trachtte te bewaren. „Ga nu heen, en spreek met niemand meer. Tot morgen!" Het jonge meisje wachtte totdat de metselaar bui tten het hek verdwenen was. Vervolgens ging zij terug naar de vestibule, maar niet zonder angst. Zij had het gevoel, dat de ma-fou in de strui ken verborgen zat en haar beloerde. „Waren mjjnheer Stone en Jacques maar hier," mom pelde zij, ,,ik voel mij zoo angstig met dien Chi nees om mij heen!" In de hal kwam een be diende haar tegemoet, en zei: „Een secretaris van het Stone's Office vraagt u aan de tele foon!" De hand van Janine beefde toen zij den hoorn naar haar hoofd bracht. „Bent u het, juffrouw Flory?" „Ja, mijnheer." „Mijnheer Stone heeft mij bevolen te zeg gen, dat hij niet komt dineeren! Mijnheer heeft zeer belangrijke zaken af te doen." „Zeg aan mijnheer Stone," antwoordde Ja nine, „dat, hoe belangrijk zijn zaken ook mo gen zijn, ik hem veel dringender dingen vertellen moet! Verzoek hem, zoo spoedig mogelijk naar Stone-House te komen!" „Mijnheer is juist vertrokken in den auto, met mijnheer Bermond!" „Zeg het hem dan, zoodra zij terugkomen!" „Mijnheer stone zal wel niet meer op het kan toor komen, juffrouw, het is al zeven uur!" Janine stond nog steeds roerloos bü de tele foon, toen de bediende haar kwam vragen: „Komt mijnheer Stone dineeren, juffrouw?" „Mijnheer Stone zal niet hier dineeren!" „Kan ik dan voor u laten opdienen?" Janine bedacht, dat zü veel vrijer zou kunnen handelen, als alle bedienden na het diner in de keukens zouden zijn om te eten. „Goed! Laat dadehjk voor mü opdienen!" Zü had weinig eetlust en was spoedig klaar. Eenmaal alleen in de hall, dacht zij: Het juiste oogenblik om te handelen is nu aangebroken. Niemand zal mü nu nog komen storen. Ik kan gerust naar de groeve gaan en zien of de met selaar de waarheid heeft gesproken. Vergist hü zich, dan behoef ik mijnheer Stone daarmee niet meer lastig te vallen. Ik moet zien of er een gat in den muur is! Hoe kom ik echter aan licht?" Janine liep snel naar haar kamer en nam een doos lucifers en twee kaarsen. Zachtjes ging zü naar beneden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3