\-y m Het Danziger vraagstuk D Christelijk com munisme Een insinuatie oi ™'c Instanlinë I NAT. VERBOND K.J.M.V. HERINNERINGEN UIT DE HISTORIE DINSDAG 7 JULI 1936 Het Trappistenleven inSTANTINE'. JAARVERGADERING ST. PETRUS R.K. P.T.T.-personeel in Den Bosch bijeen V erbondsbestuur K.O.V. Het acht pensioenen onaantastbaar BLOEMEN- EN FRUITFEEST Reizen in Italië Tegen pensioenverlaging Dr. T. Baader Nieuwe rector-magnificus der R.K. Universiteit AARDAPPELEN-OVERVLOED De verhouding ten opzichte van de jongeren uit den werknemen- den middenstand SIR HENRY DETERDING 40 jaren dienst bij de Koninklijke BETERE BESCHERMING VAN MINDERJARIGEN BUITENLANDSCH OVERZICHT Handhaving der vrije stad gewenscht Een propaganda-maand NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES De ziekenverpleging bij Mgr. Huibers In Zundert hebben onlangs bewoners van het Heike eenigen overlast aan de Paters Trappisten aangedaan, ofschoon deze tot vijftig gratis-maaltijden per dag aan sommigen van het volkje verstrekken. Een medewerker van „Het Volk" is eens om Inlichtingen aan het klooster gaan aan schellen. Het geval was spoedig opgehel derd, maar de journalist maakte van de gelegenheid gebruik, om iets meer van het Trappistenleven aan de weet te komen. Hij beschrijft het als een vorm van communistische gemeenschap. „Het lijkt of de eeuwen hier zijn blijven stilstaan, het is alles zoo onwezenlijk, zoo niet van dezen tijd." Hij ondervraagt een Pater, die hem vertelt- „In volkomen isolement vormen wij hier een oer-christelijk communistische gemeen schap. Twee en zestig man zijn wij sterk. U Vindt er een baron Van Voorst tot Voorst naast een gewonen arbeidersjongen aan het wieden. Alle onderscheid is vervallen." „Waarom heeft uw orde geen aanraking met de buitenwereld? Laat u op die manier niet uw licht onder een korenmaat schij nen?" „Ach neen. Het zou mij zeer ver voeren om u dit te verklaren en ik vrees, dat een niet-katholiek er toch vreemd tegenover blijft staan. Laat ik u alleen zeggen, dat wij gelooven in de gemeenschap der Heiligen, waaronder wij alle geloovigen, alle „sanc- ti" verstaan. Al onze daden, ook al merkt de buitenwereld daar niets van, komen de geestelijke gemeenschap ten goede. Wan neer ik bid, help ik daarmee bijvoorbeeld mijn broer, die als missionaris in Britsch- Indië voor een bovenmenschelijk zware taak staat," De lezer zal misschien denken, dat hier een geloofsfanaticus, een geestesvervoerde aan het woord is. Maar hoe gezond en gewoon-menschelijk deze Trappistenpater zich gedraagt, moge hieruit blijken: Wanneer hij zegt, dat het zoo mooi is, dat een professor in de wijsbegeerte net als een boerenarbeider inspannend landwerk moet verrichten, veroorloof ik me de opmerking dat dit ook voor de wereldlijke philosopher; uitermate gezond zou zijn. En dan slaat de pater zich kinderlijk-hartelijk lachend op de knieën. Zoo reageert geen fanaticus!. Mijn zegsman is reeds zes en dertig jaar in het klooster. Hij ziet er gezond en frisch uit en vertelt me, dat hij nog geen dag spijt Van zijn gelofte heeft. „Ons leven is gezond en hoe vreemd het u als wereldling ook in de ooren moge klin ken, wanneer u ons „harde" bestaan ver neemt, toch vloei ik over van vreugde!" Ik verlaat het klooster. Het ligt daar als een stuk bevroren middeleeuwen. De kwij nende zon werpt er haar laatste stralen op.... Zoo bevroren zijn die middeleeuwen niet, of ze zouden de liefdelooze moderne tijden nog wel kunnen verwarmen. Pas schreef de communist Karl Radek in „Het Volk" een artikel, om den Sovjet-staat onder de nieuwe grondwet te verheerlijken. Het blad moest eens de grondwet van den H. Benedictus naast die van de Sovjet af drukken. En eens de vergelijking maken tusschen hetgeen de beginselen der tyran- nie daar ginds terroriseeren en wat de vrije liefde in een Trappisten-gemeenschap schept. En de feiten Men herinnert zich, dat bij den over gang van mr. Marchant tot de Ka tholieke Kerk de Amsterdamsche sociaal-democratie in het roode Amstel- cabaret een caricaturaal extra-nummer Wijdde aan wat „Het Volk" noemde „Mar- chants wonderbare bekeering". Ook werd een satyre geënscèneerd „op de onderwijs- afbraak" van de neutrale school door den katholiek geworden Minister. Want de Ar beiderspers begreep „nu ook beter, hoe het mogelijk was, dat de vrijzinnig-democra tische minister zoo hardhandig het open baar onderwijs kon aantasten en het bij zonder onderwijs buiten schot laten, blijkbaar was de heer Marchant al eeni gen tijd afvallig geworden van het open baar onderwijs, en had hij zijn hart aan het kerkelijk onderwijs verpand." Deze hoonende insinuatie tegen het Ka tholicisme van mr. Marchant als den be weeggrond van zijn ministerieele besluiten heeft „Het Volk" volgehouden ondanks de desbetreffende afdoende tegenspraak. Thans komt het blad er opnieuw mee voor den dag en schrijft: „Men- herinnert zich, hoe mr. Marchant, toen hij reeds heimelijk roomsch was of bezig was te worden, gauw nog eenige hon derden openbare lagere scholen ophief en hoe de besturen der bijzondere scholen daarna slechts in uiterst geringe mate Voldeden aan het verzoek, om nu hunner zijds ook tot opheffing van een dergelijk aantal scholen over te gaan. De staatscom missie, die probeeren zou dit varkentje te Wasschen, is nog altijd aan het zwoegen." Het is bekend, dat minister Marchant hiet door het „heimelijk roomsch" zijn of de bezigheid om het „te worden" is be- invloed bij de opheffing van scholen, maar door het feit, dat er pl.m. 900 kleine scho len bij het verloopende openbaar onderwijs Voortsukkelden, terwijl er maar pl.m. 200 bij het bijzonder onderwijs bestonden of schoon dit laatste het dubbel aantal leerlin gen van het openbare telde. Lang vóór mr. Marchant's katholiceeren was dan ook al sprake van de later gevolgde opheffing, en ook Minister Oud, die niet katholiek, maar vrijmetselaar is had haar op een vrijzinnig-democratisch congres verdedigd hog tijdens het Ministerschap van mr. Mar chant. En bij dat alles bleef deze zooveel mogelijk druk uitoefenen, dat ook het bij- Zonder onderwijs vrijwillig zou concentree- ren. De insinuatie schiet dus de feiten voor bij. kan U te PaS komen. Instance help» spoedig b'i hootdpiimk,esplin stilt en voorkomt pijnen! Prijs 50 ets: Onder leiding van den voorzitter, den heer M. v. d. Broek (Utrecht), houdt de Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf-, en Telefoonperso neel „St. Petrus" zijn congres in Den Bosch, in hotel „Noord Brabant." Maandag was de eerste congresdag. Algemee- ne beschouwingen werden gehouden, jaarver slag en begrooting uitgebracht en goedge keurd. Volgens het jaarverslag van den heer Water borg (Utrecht) is de bond in ledental achter uitgegaan met 109 leden, terwijl in het tijd vak 1934/1935 de teruggang 85 leden be droeg. In het afgeloopen jaar traden 167 nieuwe leden toe, terwijl 276 le den zijn heengegaan, waarvan 10 overleden, 12 wegens ontslag als huwende ambtenares, 25 wegens het bereiken van de leeftijdsgrens, 27 wegens eindigen van de dienstbetrekking, 3 ge royeerd, 16 bedankt wegens financieele moei lijkheden. Geruimen tijd bleef ook het aantal fondsle den terugloopen, doch thans is er weer vooruit gang. Gedurende het geheele jaar werd een krachtige propaganda gevoerd. Het kasverslag van den penningmeester, den heer De Ruiter, (Den Haag) vermeldt als winst en verliesrekening over 1934/1935, een totaal van f 33304.de balans 1935 totaal f 25911. de fondskas 1935 totaal f 20691. Het totaal aantal leden bedroeg in het afge sloten jaar 3765. Bij enkele candidaatstelling werd de heer M. v. d. Broek tot voorzitter herkozen. De eerste dag werd voorts gewijd aan de be handeling van de zeer vele agenda-punten be treffende de bondsbelangen niet alleen, maar ook betreffende den dienst. Zaterdag en Zondag Vergaderde hef Verbonds bestuur van het Katholieke Onderwijzers Ver bond in Hotel „Noord-Brabant" te Utrecht on- den voorzitterschap van den heer Willem Wilt- schut. In zijn openingsrede sprak de voorzitter de ontstemming uit van het K.O.V., dat de Re- geering zoo goed als in het geheel niet toegan- e in verband staan met onderwijs of on van een telegram aan den Rector-Magnificus der Utrechtsche Universiteit prof. Vollgraff waarin het K.O.V. zijn leedwezen uitspreekt over de passage in diens herdenkingsrede bij het 300-jarig bestaan der Universiteit, waardoor de Katholieken van Nederland diep zijn gegriefd. Aan het dagelijksch Bestuur werd opgedragen ten spoedigste een audiëntie aan te vragen bij den Minister van O., K. en W. ter bespreking werkbehoud, werkverruiming, steun aan werk- looze onderwijzers en alle andere zaken, waar over in deze vergadering'eenig besluit is genomen In het Westland Op initiatief van de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer Monster-Poeldijk-Terheyde zal van 20 tot en met 26 Augustus a.s. met uit zondering van Zondag 23 Augustus in het gebouw van de bloemenveiling te Poeldijk en op de daaraan grenzende gemeentegronden een groot bloemen- en fruitfeest worden gehouden. Propaganda voor het Westland en zijn pro ducten en bevordering van het vreemdelingen verkeer zijn de doeleinden van de feestweek, die men organiseert. Het fijnste fruit zal worden tentoongesteld. Op het terrein zal een druivenkas worden ge plaatst, waar men zich aan druiven te goed zal kunnen doen. Zoowel in de zaal als op „Oud Westland" zul len bloemenperken een overzicht geven van hetgeen het Westland aan kinderenflora's op levert. Men kan thans ook in Italië zelf aan de grenzen, haven- en luchthavenplaatsen net- kaarten verkrijgen tegen betaling van Fran- sche en Zwitsersche francs, dollars of ponden. Desgewenscht kunnen de netkaarten aan ieder station of reisbureau in Italië eenige malen verlengd worden tot een maximum van den dubbelen geldigheidsduur van het biljet. Eigenaars van minstens 12 hotelbons genie ten bij een verblijf van minstens 12 dagen in Italië, op een retourbiljet le klasse 60 pet. en op een retourbiljet 2e klasse, 55 pet. korting. kelijk is voor de nooden der jeugdige werklooze onderwijzers. Van eenigen financieelen steun voor hen, die in zeer moeilijke omstandigheden zijn, is geen sprake; de ontheffing die verleend wordt van de betreffende wetsartikelen aan onderwijzers, die door den militairen dienst ge dupeerd zijn geweest om voor 1 Januari 1934 een betrekking te verwerven, wordt zoo matig door den minister toegepast, dat slechts zeer enkelen het geluk hebben gehad, een betrekking te verkrijgen; van het examengeld voor de hoofdakte kan door den minister gedeeltelijke ontheffing worden verleend, doch de vragen lijsten, die bij de aanvrage voor deze ontheffing moeten worden ingevuld, zijn van zoodanigen aard, dat reeds vooruit te zeggen is, dat zeer weinigen van deze ontheffing zullen profitee- ren. Het is zeer ernstig, dat de verzoeken om werkverruiming geen gehoor vinden. Men be grijpt het gevaar niet, of men wil het niet be grijpen, dat het het bestuur steeds meer moeite kost, de jonge collega's er van te doordringen, dat zij als katholieken, moeten berusten in deze droeve omstandigheden, aldus spr. Het ergste is echter, wat de Regeering thans weer voorstelt, n.l. de herberekening' van de pensioenen, hetgeen beteekent: verlaging der pensioenen. Spreker stelt vast, dat volgens de overtuiging van het K.O.V. de pensioenen onaantastbaar zijn. Er zal tot het bittere einde op alle moge lijke manieren tegen geageerd worden. En mocht de politieke constellatie in ons land het niet toestaan, dat dit wetsontwerp wordt verworpen, dan zal nader worden overwogen, wat den on derwijzers ten opzichte van den Nederlandschen Staat te doen staat. Van het K.O.V. moet de roep blijven uitgaan: Pensioenen zijn en blijven onaantastbaar. Tenslotte releveerde spr. dat het de tiende vergadering van het Verbondsbestuur in pleno sinds de oprichting van het K.O.V. op 1 Juli 1934 is. In dat korte tijdsbestek is er hard en veel gewerkt, waardoor het K.O-V. een naam heeft verworven in Nederland. Op voorstel van een der aanwezigen werd met algemeene stemmen besloten tot de verzending derwijzers. Adhaesie zal worden betuigd aan het adres van den R.K. Bond voor groote gezinnen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ter verhooging van den kindertoeslag vanaf het vierde kind tot 4 pCt. De Zondag voortgezette vergadering werd gedeeltelijk bijgewoond door den Geestelijken Adviseur van het K.O.V., den Hoogeerw. Heer Mgr. J. G. van Schaik. Na uitvoerige besprekingen werden achter eenvolgens de volgende voorstellen aangenomen: Het K.O.V. richte een schrijven tot het Hoogw. Episcopaat met het verzoek te willen voorkomen, dat achtereenvolgens verschillende wachtgelders tijdelijk worden aangesteld in een en dezelfde vacature van verplicht onderwijzer, welke tijdelijke aanstelling dan geschiedt ten einde te zijner tijd voor bedoelde vacature in aanmerking te kunnen brengen een onderwijzer, die thans niet voor benoeming in aanmerking kan komen. Het K.O.V. dringe er bij de Regeering op aan, in de wet vast te leggen, dat in een vacature van verplicht onderwijzer binnen zes maanden moet worden voorzien door een benoeming voor vast. Het K.O V. wende zich tot het Hoogw. Epis copaat in verband met de benoeming der leer krachten aan Kath. Scholen na de opheffing der wettelijke beperking van de benoemings vrijheid. T rige week nog pl.m. 400.000 kilo aardappelen, in hoofdzaak uit Egypte en Malta ingevoerd. Het vakblad meent dan ook, dat de heffing van 3 cent per kilo aan de grens blijkbaar niet te hoog is, dan wel dat de gave gulden trekt, en het wordt noodig geoordeeld, dat de Regeering hieraan de aandacht schenkt. De groote vloed van vroege aardappelen heeft zich al eenige weken op de diverse veilingen doen gelden en vele tienduizenden kilo's zijn tijdelijk opgeslagen in de hoop, dat binnenkort afzet naar het buitenland beter mogelijk zal zijn. Het zonderlinge feit doet zich evenwel voor, dat terwijl de Hollandsche aardappelen inge kuild moeten worden, nog vroege aardappelen geïmporteerd worden Naar de „Tuinderij" mededeelt, werd de vo- Van officieele zijde wordt ons medegedeeld, dat tot opvolger van prof. F. van Wely is benoemd tot rector-magnificus van de R.K. Universiteit voor het volgende studiejaar dr. T. L. J. A. M. Baader. Dr. Baader werd te Münster in 1888 gebo ren. Hij studeerde aan de hoogeschool te Münster en te Bern en promoveerde aan d< Universiteit te Münster tot doctor in de phyio- logie. In 1923 werd hij benoemd tot gewoon hoog leeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen in de Germaansche en Keltische taal' en letterkunde. Hij publiceerde zeer veel' op phylologisch ge bied en neemt te Nijmegen ook in de kunst- en muziekwereld een voorname en eigen plaats in. Ter gelegenheid van het feit, dat Sir Henry Deterding Maandag 13 dezer 40 jaar ip dienst is van de Kon. Petroleum Mij., zal op dien dag in het gebouw der Mij. hem een marmeren borstbeeld van hemzelf aangeboden worden, dat in de hal van het gebouw zal worden ge plaatst. Een overzicht van de verschillende ballons, die aan het luchtvaartfeest in het Heysel-stadio n deelnamen Verschenen is de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer in zake het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de zeden in het Wetboek van Straf recht ter betere bescherming van minderjarigen. De instemming door verscheidene leden bij het afdeelingsonderzoek met het wetsontwerp betuigd, is den minister zeer aangenaam. Met deze leden is hij van oordeel, dat een krachtiger en ruimer bescherming van minderjarigen tegen verleiding, vooral tegen die gepleegd door per sonen onder wier gezag of psychisch overwicht de minderjarigen staan, gewenscht moet worden geacht. Hij meent ook met deze leden, dat een bescherming van de minderjarigen tegen verlei ding tot boven den achttien jarigen leeftijd ge wenscht is. Het onfatsoenlijke optreden !te Genève van den Danziger Senaatspresident, den nationaal-socialist Greiser, moet onder alle omstandigheden worden veroordeeld. Maar daarmede is het Danziger probleem niet van de baan. Danzig, de vrije stad, is sedert den wereldoorlog met het lot van Polen ver bonden. Eenige historische herinneringen zul len het waagstuk Duitschland-Danzig-Polen in het juiste licht stellen. „Nog is Polen niet verloren," zongen veór den wereldoorlog de Polen in hun geheime bijeen komsten. En wat vóór 1914 als een hersen schim werd beschouwd, werd in 19181919 werkelijkheid: Polen was inderdaad niet ver loren en een nieuw rijk ontstond. Vier malen in de geschiedenis was het ongelukkige land onder de drie groote mogendheden, welke het oude Polen naar alle kanten insloten, Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland, verdeeld. Het laatst op het Congres van Weenen na den val van Napoleon. Rusland kreeg het land van Warschau, de kern van het oude koninkrijk Polen, het zoogenaamde Congres-Polen, Duitschland zag zich de provincies Posen en Pommerellen (toegewezen en (Oostenrijk ont ving bezit en bestier van Oost-Gallicië. Het lij den van het Poolsche volk begon opnieuw. De Russen onderdrukten hun Poolsch bezit op de wreedste wijze. Duitschland ontwikkelde zijn Foolsche provinciën tot bloeiende gewesten, maar stelde alles in het werk, om de bevolking te verduitschen. Het gelukkigste leefden de Polen van Oost-Gallicië onder het milde be wind der Oostenrjjksche keizers, vooral van Franz Joseph. Toen in 1914 de wereldoorlog uitbrak, werd de Poolsche kwestie automatisch acuut. Wel toonden de Polen zich in het begin loyaal te genover de landen, waarbij zij waren inge deeld, maar er kwam desniettemin allerwegen gisting onder allen die Poolsch bloed in de aderen hadden. De Duitschers wierpen de Rus sen in het begin van den wereldoorlog tot over Warschau terug. Om soldaten uit het verover de gebied te kunnen halen, dreef Ludendorff door, dat het veroverde Russische Polen tot onafhankelijken staat werd verklaard, tot een staat, die in eng bondgenootschap moest staan met Duitschland en Oostenrijk. Bethmann Hollweg, de Duitsche kanselier, zag het gevaarlijke van dit experiment in, maar ook in deze zaak was zijn houding tegenover het militaire uiterst slap. Hij voorzag, dat de Polen niet tevreden zouden zijn met de vrij making van Russisch Polen alléén. Hadden de centralen den oorlog gewonnen, dan zou het Poolsche vraagstuk onopgelost zijn gebleven. Het feit, dat zij den corlog verloren, werd de oorzaak der algeheele restauratie van Polen als onafhankelijke republiek. Op instiga tie van president Wilson werd in 1918 de on afhankelijkheid van Polen reeds door de En tente gegarandeerd. En het „Nog is Polen niet verloren" werd het lied der overwinning. Het verdrag van Versailles regelde de grenzen van het nieuwe rijk. Een der moeilijkheden was het gemis van Polen aan een uitgang naar zee. De „groote vier" van Parijs scheurden de kern- Duitsche stad Danzig van het Duitsche rijk af, verklaarden het tot een vrije stad en ga ven aan Polen het gebruik van de haven, de douanerechten en de buitenlandsche vertegen woordiging van Danzig. Tevens werd de Fool sche corridor in het leven geroepen, een strook gronds, die Oost-Fruisen geheel van het overige Pruisen afsneed. e nieuwe Poolsche staat sloot zich innig aan bij Frankrijk. Men zou haast kun nen zeggen, dat Polen een soort van vazalstaat van Frankrijk werd. Van meet aan stond Polen op gespannen voet met de repu bliek van Weimar. Het verslagen Duitsche rijk voelde het verlies van Danzig als groot onrecht en de corridor was een voortdurende bron van ergernis en twist. Héél Duitschland was in merg en bloed anti-Poolsch. Geen der regee ringen der republiek van Weimar zou het heb ben kunnen wagen met Folen op vriendschap- pelijken voet te komen. De Rijksdag zou zulke plannen absoluut hebben verworpen. De grootste propagandist tegen Polen was Adolf Hitler. Hij had geen woorden sterk ge noeg om het verlies van Duitsch Polen te brandmerken. Hij stelde het op één lijn met de inlijving van het Duitsche Zuid-Tirol bij Italië. Van Poolsche zijde was de stemming tegenover Duitschland eveneens zoo guur mo gelijk. Pilsoedski haatte Duitschland Toen Hitier aan het bewind kwam, veranderde bijna op slag de verhouding tusschen Polen en Duitschland. Polen maakte zich los van de Fransche voogdij en Hitier scheurde de anti- Poolsche bladzijden uit „Mein Kampf" en sloot een non-agressiepact van tien jaren. Hij gaf het Duitsche deel van Polen prijs, zooals hij ook Zuid-Tirol prijs gaf. Hadde de republiek van Weimar dit gedaan, hij zou haar uitge kreten hebben als de incarnatie van lands- verraad. De Danziger kwestie verloor door het pact met Polen bijna alle angels en klemmen. Alle vraagstukken, die dag in dag uit jaren en jaren lang evenveel twistappels waren geweest, konden thans vriendschappelijk worden gere geld. De Hooge Commissaris van den Volken bond zag zijn taak verschuiven. Hij was niet langer de bemiddelaar tusschen Polen en Duitschland, maar werd als van zelf de be schermer der rechten der niet-nationaal-socia- listische Danzigers. Polen heeft geen direct levensbelang meer bij Danzig, zoolang de Duit sche vriendschap aanhoudt. Het had vlak bij Danzig een eigen haven, Gdinia, gebouwd en kon van zich uit allerlei vrijheden van Danzig met gerust hart waarborgen. Dringend vraag stuk bleef alléén de beruchte corridor. In deze gegeven omstandigheden schijnt de taak van den Volkenbond in Danzig beëindigd te zijn. Toch kan de Volkenbond niet van Dan zig afzien. Want wie garandeert, dat de vriendschap van Duitschland voor Polen blij vend is? Wat gebeurt er na het afloopen van het tienjarig pact? Hitier hoeft maar op een knop te drukken en de vriendschapsliederen van het bruine Duitsch land voor Polen veranderen weer in haatge- zangen. ooals de zaken nu staan, ligt het eigen lijk voor de hand, dat Polen en Duitsch land het vraagstukDanzig onder elkan der regelen. In welingelichte kringen te Berlijn wordt dan ook te kennen gegeven, dat in ge val men in de volgende Assemblée te Genève in September as. niet tot een overeenstemming komt over de kwestie-Danzig, Duitschland en Polen de regeling van de aangelegenheid zelf ter hand zullen nemen en geen verdere notitie zullen nemen van de verzoeken of nota's van den Volkenbond. Polen, zoo verklaart men, zal aan de regelingen, die onderling getroffen zul len worden, geen hinderpalen in den weg leg gen. Bij de overeenkomst zullen tegelijkertijd maatregelen worden getroffen betreffende den Corridor, waarbij o. a. ook de pasvoorschrif ten zullen worden afgeschaft en zoowel Duit schers als Polen vrij in den Corridor zullen kun nen in- en uitreizen. Aan Polen zullen daarbij zekere rechten worden verleend op economisch gebied. Verder zal Polen een aandeel verkrij gen in de haven van Danzig. In officieele krin gen in de Wilhelmstrasse wordt van deze plan nen geen geheim gemaakt. Maar al komt zulk een regeling tot stand, dan zal de Volkenbond vrijwillig toch moeielijk, zoo als wij reeds aanduidden, zijn toestemming kunnen geven, gelet op de rechten der minder heid in Danzig, die, wordt de vrije stad weer Duitsch, subiet kennis zou maken met het concentratiekamp, en vooral gelet op de wispel turige politiek van Hitler, die niets blijvends kent, als het al dan niet vermeende belang van Duitschland in het gedrang komt. Door zijn toestemming niet te geven aan een eventueele regeling der Danziger kwestie door Duitsch land en Polen onderling neemt de Volkenbond Polen tegen zich zelf in bescherming! Het Nationaal Verbond der Katholieke Jonge Middenstands-Vereenigingen in Nederland kwam op 5 Juli te Utrecht bijeen, onder voorzitter schap van den heer C. Kloppenborg. Aanwezig waren twee afgevaardigden van ieder Bisdom en de Moderatoren der vijf diocesane bonden. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de regelmatige afwerking van het winterpro- gramma 19351936 en op het streven om jonge middenstanders ook in de zomermaanden in vereenigingsverband te houden, door het Natio naal program in dienst te stellen van het bui tenleven. Het orgaan, dat voor de leiders is opgericht, voorziet in een dringende behoefte en de ver- bonds-moderator ziet, dat zijn werk rijke vruch ten draagt. Ter bevordering van het 'saamhoo- righeidsgevoel en de eenheid zullen op 9 en 10 Augustus de derde Nationale besturendagen in St. Louis te Amersfoort gehouden worden. Dank werd gebracht aan den afgetreden verbonds voorzitter H. Engels uit Leidton, die op cultureel gebied zulk een baanbrekend werk voor de K.J.M.V. heeft verricht. Na deze openingsrede bracht de voorzitter allereerst een ernstige kwestie ter tafel. In het orgaan van den Werknemenden Middenstand is n.l. door de redactie geschreven, dat de jeugdige werknemende middenstanders weliswaar voor- loopig in de K.J.M.V. zijn ondergebracht, maai dat ten spoedigste plaatselijk moet worden be keken of een eigien jeugdorganisatie voor de toekomstige leden kan worden opgericht. De voorzitter wilde hiertegen krachtig pro testeeren, omdat het Episcopaat in zijn richt lijnen van enkele jaren geleden duidelijk naai voren heeft gebracht, dat de K.J.M.V. bedoeld is voor jongeren zoowel uit den werknemenden als uit den werkgevenden middenstand, in den breedsten zin des woords. De K.J.M.V. is thans een organisatie van ruim 3000 leden en wanneer men dit aantal zou gaan splitsen, is het gevaar niet denkbeeldig, dat beide groepen aan bloed armoede zouden sterven. Er is verder met den W. M. een compromis en het gaat niet aan, daar nu maar plotseling over heen te stappen. ft Aalmoezenier Wolfs uit Limburg meende, dat in het orgaan van den W. M. de kwestie prin cipieel gesteld mocht worden, waartegen rector v. d. Berg uit Utrecht stelde, dat dit waar moge zijn, maar dat er een practische onmogelijkheid geopperd wordt. Men zou, aldus deze spr., in be paalde plaatsen groepen kunnen maken vcvr werknemenden en werkgevenden onder de alge meene leiding der K.J.M.V. De vergadering be sloot gelegenheid te vragen tot practisch ver weer in het orgaan van den W.M. Het winterprogramma Daarna werd het concept Winterprogramma 19361937 in behandeling genomen. Wat het godsdienstige gedeelte betreft overheerscht het algemeene Katholieke actie-program onder den titel „De Priesterlijke Jeugd in de K. A." In dit program wordt de sociale, de cultureele en de zakelijke voorliéhing verder weer systematisch over den geheelen winter verdeeld. Dit jaar is echter een scherpere scheiding gemaakt in het zakelijke gedeelte, dat én voor den werknemen den én voor den werkgevenden jongen mid denstand voldoende interessant gemaakt is ge worden. De maand September wordt zoo goed als ge heel gewijd aan de propaganda onder het motto: ,De Bisschop roept de Jongeren van den Mid denstand". Een intense propaganda voor de beweging zal gevoerd worden door middel van Kerk, Pers, Radio, intens huisbezoek etc. Het geheele program zal op de Nationale Be sturendagen in voor-studie genomen worden door twee afgevaardigden van elke afdeeling. Rector J. van Campen uit Breda zal den dog- matischen opzet van het godsdienstig program verklaren, waarna èèn K.J.M.V.er uit elk dio cees het program in de praktijk van het K.J.M.V. leven gestalte zal geven. Drs. Jansen, adj.- directeur van 't Nationaal Hanze-Bureau, leidt het sociaal program in, terwijl voor het onder deel „Werknemende Middenstand" een spreker gezocht wordt. Gerard Peet bespreekt de actie groepen en rector Beune, Verbondsmoderator, zal een algemeene toespraak houden.' Het cul tureele gedeelte wordt verzorgd door het gezel schap „De Brug" uit Nijmegen. Nieuwe Verbondsvoorzitter Een voorstel van het Bisdom Roermond, om het bestuur van het Nationaal Verbond tot vijf leden uit te breiden, werd na eenige discussie ingetrokken, daar het dagelijksch bestuur alleen de besluiten van het Nationaal Verbond kan uitvoeren. Voor de installatie-plechtigheid zal op voorstel van het Bisdom Breda een uniforme handleiding ontworpen worden. Tot algemeen voorzitter kozen de afgevaar digden den heer G. Peet, bondsvoorzitter van 't Aartsbisdom. Nadat nog verschillende huishoudelijke zaken besproken waren ging men uiteen, om op 9 Augustus in Amersfoort het voorbereidende werk voor den winter voort te zetten. Dezer dagen hield de Aartsbroederschap van de Ziekenverpleging van O. L. Vrouw van Lour- des van de Nationale Ned. Bedevaart te Haar lem een vergadering ter bespreking en voor bei eiding van de a.s. Nationale Bedevaart naar Lourdes. Na afloop werd aan Z. Exc. Mgr. Hui bers, oud-Aalmoezenier der Ziekenverpleging, het geschenk overhandigd dat hem door de Ziekenverpleging bij zijn verheffing tot Bis schop van Haarlem werd aangeboden. De voorzitter hield een korte toespraak, waar in hij er aan herinnerde hoe algemeen door de leden der ziekenverpleging, brancardiers, infir- mières en zieken, die Monseigneur als Aalmoe zenier hadden gekend, tot dit huldeblijk was bijgedragen. Hij overhandigde den Bisschop een schitterend uitgevoerd album, dat hun aller handteekening bevat. Mgr. Huibers was vol bewondering voor het huldeblijk, paarse Misparamenten, waarvan de fi?:ma C. M. de Vries te Amsterdam een kunst werk heeft gemaakt. Na bezichtiging der paramenten bood Mgr. aan de leden der Ziekenverpleging een thee aan, waaraan allen geruimen tijd aanzaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5