STADSNIEUWS m Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats dan een Omroeper" g I voor 80.000 gezinnen Het noodweer WIT!! ABESSINISCHE AANVAL TE WACHTEN? TESCHMACHER SLAAT VAN SWOL Eden neemt een week rust WOENSDAG 8 JULI 1936 Noodweer richt groote schade aan In Bloemendaal Te Heemstede Ziekentriduum te Bloemendaal Ondanks het onweer, eerste dag goed geslaagd Het noodweer De nieuwe brug bij Schiphol Door mr. J. B. Bomans geopend Onweer maant tot spoed PATER BILDERBEEK O.E.S.A. Geslaagd voor candidaatsexamen klassieke letteren Eindexamen 1ste H. B. S. B 5-j. c. Haarlem Examen Nuttige Handwerken Examen Handenarbeid DAMMEN HAARL. R. K. DAlMBOND HaarlemW est-F r iesland R. K. DAMCLUB T.E.P. Onderafd. St. Jozefsgez. Haarlem I INTERN. CORRESPONlDENTITE- COMPETITIE Badhuizen „Witte Kruis" De Jonge Kampioen ACHTERSPATBORDEN Spoorlijn naar Djiboeti zal worden vernieldraids op Addis Abeba Een nieuwe leening in Duitschland Spaarbanken zouden voor een milliard moeten inschrijven Mr. T. J. Verschuur Opvolger van prof. Aalberse als Rijksbemiddelaar Incidenten te Ajaccio Zendelingen vluchten uit Kwangsi Twee inbrekers verdronken GEEN PRETTIGE VERRASSING Voor duizenden guldens sieraden en zilver verdwenen Groninger Graanbeurs LAWNTENNIS De Amerikaan Stratford wint in drie sets van Leembruggen De kampioenschappen te Noordwijk Veehouder door den bliksem getroffen en gedood Boerderij in de asch gelegd Wettelijke regeling handelsonderwi j s Opheffing der H. B. S. met drie-jarigen cursus Een voorbereiding op belangrijke besprekingen te Brussel SCHAKEN LANDAU KAMPIOEN Laatste partij van Geyser gewonnen MARKTNIEUWS |llllllllll!llllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllll||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiilliiiiiiiiiiiiliniiiiiiiiliiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuidiiiiiiiuiiiiiiï Het onweer heeft in Haarlem hevig huisge houden. In aansluiting op hetgeen wij hier over reeds gisteren mededeelden, kunnen wij nog melden dat in de Padellastraat een riolee- ring sprong, waardoor een huis ondergraven werd. Personeel van de Stadsreiniging was hier zeer langen tijd in actie. In het laag gelegen Vogelenkwartier in Haarlem-Noord liep de jeugd nog langen tijd nadat de regen had opgehouden, in badpakjes rond en nam zwemles in de ondergeloopen straten. Onder de viaducten stond zooveel water, dat zoo goed als aJle auto's daar bleven steken onder groot gejuich van de menigte, die dit gratis schouwspel in oogenschouw nam. Maar erger was het nabü het nieuwe via duct over de spoorbaan HaarlemZandvoort in den Brouwerskolkweg te Overveen. Het in aanbouw zijnde viaduct bleef onbeschadigd, maar de daarnaast gelegen duinhelling zakte om kwart voor drie, zooals elders reeds in het kort gemeld, over een groote breedte in en de spoorbaan werd over een flinken afstand met een laag zand van 1 meter dik bedekt. Onmid dellijk werd een ploeg spoorwegarbeiders, vijf tig man sterk, uit Haarlem en Amsterdam gerequireerd. die er na een half uur in slaagde één baan vrij te maken en na nog een half uur de tweede baan. Daarna werd begonnen aan de versterking van de duinhelling. Het spoorwegverkeer is eenigen tijd ge stremd geweest. Bloemendaal kreeg natuurlijk ook zijn deel. Op den laag gelegen Kinheimweg achter de Kleverlaan stond bijna een halve Meter water, dat ook de benedenverdiepingen van de huizen binnendrong. De Bloemendaalsche brandweer is onder lei ding van haar commandant van 4 tot 10 uur bezig geweest om met zes slangen de huizen en de straat leeg te pompen. Dit water werd geleid naar een weiland aan de Kleverlaan, waarbij de slangen over den weg lagen, zoodat het verkeer dus gestremd was. De politie heeft het verkeer omgelegd. Ook de autobussen van de N.Z.H. moesten een andere route nemen. In Heemstede heeft men wel van het on weer last gehad, doch ook hier zijn geen per soonlijke ongevallen te betreuren. Wel sloeg de bliksem op de bliksemafleiding van het raadhuis. Zij ging langs de dakgoot en sloeg daarna in den grond zonder schade te veroorzaken. De rioleeringen konden op enkele plaatsen het water niet verzwelgen en zoo werden spoedig de Javalaan, Bankastraat, Camplein en Val kenburgerplein in miniatuurkanalen en meren herschapen. Ook in het Bronstiepark stonden enkele straten blank. Bij de brug aan de Adr. Pauwlaan spoelde een stuk straat weg en moest de brug gedeel telijk voor het verkeer afgesloten worden. Achter een deel der huizen aan de Vijf- heerenstraat is langs de Bleekersstraat een pad aangelegd van tegels, met een betonnen wal kant langs de Vaart. Hier is een groot deel van dit pad onbruik baar geworden. Er liggen gaten in van 1 Meter diep, terwijl de betonnen schoeiing zeker een halven meter is uitgezet. Hier zou ook de blik sem ingeslagen zijn. Daar de rioleering van het Raadhuis het hemelwater niet kon verwerken stroomde het vanuit een putje in de kelders van het raad huis. Door personeel van Openbare Werken werd 5000 L. water uit den kelder gepompt. Openbare werken was ook spoedig in de weer om de rioolkolken open te maken, terwijl loodgieters en metselaars menig telefoontje kregen van verstopte goten. Voor de elfde maal begon Dinsdag in de pa rochiekerk van de Allerh. Drieëenheid te Bloe mendaal het Eucharistisch Ziekentriduum. Reeds om ongeveer acht uur arriveerden de eerste auto's met zieken en om 9 uur waren alle zieken, dit jaar ten getale van 136 aanwe zig. De auto's waren door parochianen van Bloe mendaal en ook door vele Haarlemmers welwil lend beschikbaar gesteld. De hoofdleiding was in handen van Zuster Cassander en mevrouw Smit uit Bloemendaal, terwijl de verpleegsters van het provinciaal ziekenhuis nabij Santpoort voor verzorging en behandeling der zieken zorg droegen. Ondergeschikte werkzaamheden wer den verricht door padvinders en verkenners van de St. Laurentiusgroep. Zooals wij reeds gisteren meldden, werd om 9 uur het triduum geopend met een plechtige H. Mis, gecelebreerd door pastoor L. Willenborg, met assistentie van Kanunnik M. W. A. Wij- tenburg als diaken en kapelaan B. Henning als sub-diaken. Ook Mgr. O'Brien uit Liverpool, secretaris van het Engelsche Ziekenapostolaat was aan wezig. Onder deze H. Mis sprak pastoor Willenborg het welkomstwoord en zette de hoofdgedachte van het triduum „Weest dankbaar" uiteen. Na de Hoogmis werd het Allerheiligste naar de sacristie gebracht, zoodat lichamelijke ver zorging der zieken kon plaats vinden. Om twaalf uur had de handoplegging, de kerkelijke zegening, plaats, met assistentie van tien geestelijken uit naburige parochies. Deze plechtigheden duurden tot ongeveer half een. Terwijl andere jaren 't weer altijd goed was, begon nu de lucht reeds 's morgens te betrek ken en om een uur brak een hevige wolkbreuk los, gepaard met onweer. De zieken, die zich in den tuin hadden kun nen verpoozen, moesten zich ijlings in de kerk terugtrekken, maar zelfs tot hier drong het wa ter door, daar de goten aan den zuidkant het water niet konden verzwelgen. De Verkenners hebben zeer verdienstelijk werk verricht. Onder den middagdienst moes ten ze doorgaan met het loozen van het water. De middagoefening begon ongeveer om 2.10 met het bekende ziekenlof. Pastoor Willenborg hield ook thans de preek, waarin hij aan de hand van de liturgische gebeden, die de pries ter zegt tijdens de H. Mis bij de H. Communie den zieken voorhield, hoe zij 't beste hun dank baarheid jegens God konden uiten, wanneer zij 't geluk hadden de H. Communie te ontvangen. Ondanks bliksem en onweder, ondanks geratel van emmers en gekletter van water, ging pas toor ongestoord verder. Na de preek werd de processie gehouden met het Allerheiligste, waarna de zegening van iederen zieke plaats vond. Hiermede waren de plechtigheden van den eersten dag geëindigd en dank zij het feit, dat het weer was opgeklaard, kon het vervoer der zieken betrekkelijk geregeld plaats vinden. Dinsdagmiddag is nabij het vliegveld Schip hol de nieuwe brug over de Ringvaart van de Haarlemmermeer geopend. Deze brug zal een belangrijke schakel vormen in de in aanleg zijnde snelverbindingen tusschen de Amster- damsche luchthaven en het Oosten van ons land, in het bijzonder tusschen Haarlem, Ken- nemerland en den Haag naar het Gooi en Utrecht. De breede autoweg van Amstelveen naar Schiphol sluit thans aan op den verhoogden weg aan den overkant van de Ringvaart en tevens op den toegangsweg tot de luchthaven, zoodat Amstelveen en de Haarlemmermeer di rect met elkaar verbonden zijn. Naar den an deren kaut is deze weg reeds doorgetrokken tot Ouderkerk aan den Amstei, en het wachten is nu slechts op de overbrugging van den Amstei op deze plaats en de voltooiing van het weg gedeelte tusschen den Amstei en Duivendrecht, waardoor de verbinding tusschen het Gooi en Schiphol tot stand zal zijn gebracht. De uit voering van dit weggedeelte is reeds aanbe steed. De nieuwe brug was getooid met de vlaggen der diverse landen, die op Schiphol een pleis terplaats voor hun verkeersmachines vinden, toen de verschillende genoodigden zich op het bruggehoofd aan den kant van de Haarlem mermeer verzamelden, tegenover de plaats waar tot voor kort het fort Schiphol was, O.a. waren aanwezig het lid van Gedeputeerde Staten van Nocrd-Hollanu, Mr. J. B. Bomans, wethouder S. R. de Miranda, de burgemeester van Haar lemmermeer Mr. Slob, de burgemeester van Amstelveen Mr. Haspels, verschillende hoofd ambtenaren en technische ambtenaren van den Provincialen Waterstaat en van den dienst van Publieke Werken van Amsterdam, de ditecteur en de onderdirecteur der K.L.M., de heeren Plesman en Guillonard, de havenmeester van Schiphol de heer Dellaert, de commandant van de jachtvliegtuig-afdeeling kapt. van Weerden Poelman, de heer E. Crone, voorzitter van de Amsterdamsche Aeroclub, de heer E, Smits var de Fokkerfabrieken en vele anderen. Toen de heer, Bomans de openingsplechtig heid zou gaan verrichten, kwam een zóó lood grauwe lucht aandrijven, dat de feestredenaar aigemeene instemming verwierf toen hij be sloot, zonder tijdroovende formaliteiten het lint, dat de brug afsloot, door te knippen en daarmee de biug in gebruik te stellen. Het ge- heele gezelschap wandelde eenmaal over de nieuwe brug( waarna men zich op uitnoodiging van den heer Boogert, directeur van den dienst der hande'sinrichtingen van Amsterdam en van de directie der K.L.M.'ijlings naar de boven zaal van het restaurant van het stationsge bouw begaf, waar men juist tijdig binnen was voor de bui losbarstte. Hier sprak Mr. Bomans namens het provin ciale bestuur van Noord-Holiand en prees hij het zoo juist tot stand gekomen werk op deze plaats, een brandpunt van energie en onder nemingsgeest en technisch kunnen. Wethouder de Miranda bracht hulde aan Gedeputeerde Staten en herinnerde eraan, dat de opening van deze brug samenviel met de verbreeding van den Amstelveenscheweg. De heer Plesman bracht dank namens de op Schiphol vertegenwoordigde buitenlandsche luchtvaartmaatschappijen en de K.L.M. voor de verbeterde aansluiting en sprak zijn waardee ring uit voor de goede aansluiting van lucht- en wegverkeer. Mr. Slob, burgemeester van Haarlemmer meer, noemde Schiphol den trots van Amster dam en de glorie van Haarlemmermeer. Hij prees de samenwerking tusschen alle instan ties, die bij de luchthaven op eenigerlei wijze betrokken zijn en achtte zich gelukkig, dat Haarlemmermeer door deze brug uit zijn isole ment verlost was. Tenslotte werden nog woorden van waardee ring gesproken door den burgemeester van Amstelveen, Mr. Haspels. De zeereerw. pater C. M. Bilderbeek, leeraar aan het R. K. Lyceum aan den Zijlweg te Haarlem, is geslaagd voor het candidaatsexa men in de klassieke letteren aan de Gemeen telijke Universiteit te Amsterdam. Van de 5de groep slaagden de dames M. L. E. v. d. Hart, L. Klingen, J. K. Kranen en de heeren D. Andréa, J, W. Dijk, A. J. H. Elfers, J. G. der Kinderen, J. F. van Leer, C. Fortgens, C. P. Leersnijder. Afgewezen; geen. Het examen duurt voort. vrouwen, 0 schoolbaden, 153 baden werkloozen, totaal 1577. Badhuis Leidscheplein: 1329 mannen, 605 vrouwen, 320 schoolbaden, 216 baden werkloo zen, totaal 2470. Badhuis Schotersingel: 1723 mannen, 643 vrouwen, 969 schoolbaden, 169 baden werk loozen, totaal 3504. Badhuis Hofdijkplein: 1500 mannen, 543 vrouwen, 952 schoolbaden, 343 baden werkloo zen, totaal 3338. Badhuis var, Egmondstraat: 1658 mannen, 855 vrouwen, 930 schoolbaden, 517 baden werk loozen, totaal 3960. HAARLEM, 7 Juli. (Rijkskweekschool.) Toe gelaten de dames M. van Eerden, P. Giltaij, I. Hinze, T. Leunis, P. Moesker, A. M. Ooster- vela, J. A. Vliegen, allen Haarlem; A. Eveleens en A. de Wilde, Aalsmeer; A. M. van der Werff, Zandvoort. i HAARLEM, 7 Juli. (Rijkskweekschool). Ge slaagd de heeren G. B. Banning, Bloemendaal; J. Brugman, Beverwijk; P. Dekker, K. Neijen- huis, te Haarlem; C. Peet, Bloemendaal; J. Foots, Zandvoort; A. Rijkeboer, IJmuiden; K. Willigenburg, Haarlem. Zondagmiddag a.s. vindt wederom een tref fen plaats van bovengenoemde bonden Hoewel in voorgaande jaren steeds een massakamp werd gehouden, heeft men thans gemeend in plaats van het massale, het spelgehalte naar voren te moeten brengen en o.i. zeer juist. Een. 20-tal met zorg gekozen spelers van den Haarl. RKD zullen zich meten met een dito aantal van de sterkste West-Friesche dammers. De vorige kampen werden alle door de Haarlemmers verloren, doch thans achten wij ze niet kans loos. Wij zien met spanning den uitslag van dezen zoo belangrijken wedstrijd tegemoet. Een en ander vindt plaats in het R.K. Ver- eenigingsgebouw te Heemstede en neemt om twee uur een aanvang. De onderlinge competitie is thans geheel be- einaigd. Zooals reeds eerder gemeld, was er een beslissingswedstrijd noodzakelijk tusschen de heeren P. Hollenberg en B. v. d. Kroft. Het is eerstgenoemde gelukt dezen te winnen, zoo dat hij wederom den kampioenstitel heeft be haald De eindstand is thans als volgt: P. Hollenberg 14 11 2 1 24 B. v. d. Kroft 14 9 2 3 20 A. Bronstring 11 6 4 1 16 H. de Reus 11 5 4 2 14 C. Koek 11 2 7 2 11 Jac. v. d. Kroft 11 2 6 3 10 P. Klaver 11 3 4 4 10 J. v. d. Kroft 11 2 3 6 7 J. Valk 11 3 1 7 7 J. Overtoom 11 2 3 6 7 J. Dijt 11 2 3 6 7 C. Castricum 11 1 3 7 5 De vier jaar geleden aangevangen Interna tionale correspondentie competitie, uitgeschre ven door de Haagsche Post, is thans tot den eindstrijd gevorderd. Van de 70 binnen- en buitenlandsche deel nemers bereikten 28 spelers de halve finale. In deze halve finale plaatsten zich 9 spelers in den eindstrijd en dezen zullen nu kampen om de beschikbaar gestelde drie kostbare prij zen. In deze finale zullen nu uitkomen: G. Steenhuis te Veendam, onze nationale kampioen R. C. Keiler te Amsterdam; H. M. Levi te 's-Gravenhage; J. Boerkoel te Rotter dam; de Damier Lionnais te Lyon (Frankrijk); H. van Lunenburg Jr. te Haarlem (lid der Haarlemsche Damclub)A. Havaert te Brussel (België)J. Metz te Amsterdam en J. Struyck te Rotterdam. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Juni was: Badhuis Koudenhorn: 1026 mannen. 398 Bovengenoemde vereeniging hield haar club kampioenschappen op de Halfwegsche Wieler baan. De uitslagen luiden: A klassers, sprint, tijd over de laatste 200 meter. Halve finale: le serie: 1. Huig; 2. v. Dijk 16.8 sec. 2e serie: 1. Verboon. Finale kampioen Sprint A kl.1. Huig, 2. Verboom, tijd 15.2 sec. B klassers: Kwart finale: le serie: 1. Hoog land, 2. W. Vonk, 15.6 sec.; 2e serie: 1. F Jan sen, 2. Hamersveld, 16 sec.; 3e serie: 1. Smit; 2. Veen, 15.4 sec. Tusschenrit: le serie: 1 Hamersveld; W. Vonk, 15.2 sec.; 2e serie: Veen, Rouman, 17.4 sec. Halve Finale: le serie: 1. Hoogland, F. Jan sen, 18.2 sec.; 2e serie: Smit, G. Jansen, 16 sec. Finale kampioen B klasse: 1. Hoogland, 2. Smit, 16.8 sec. Halve finale C klassers: le serie: 1. Duyns, 2. Mink, 17.8 sec.; 2e serie: 1. Veerman, 2. Duyns, tijd 16 sec. Totaal uitslag kampioen Junioren: 1. K. Neeft, 2. G. v. Dijk, 3. De Groot, 4 m. 42.6 sec. Lange afstand B kl. 50 ronden 19 m. 42.6 s. 1. Smit; 2. Hoogland, 3. U. Vonk, 4. J. Rouman. C klasse: 1. Veerman, 2. Duyns, 3. Tichelaar, 4. Severijnse, 13 min. 40 sec. Junioren, tijd 4 m. 42.6 sec.: 1. H. Neeft, 2. G. v Dijk, 3. De Groot, 4 m. 42,6 sec. 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm boven den grond) alléén is niet voldoende: bovendien moet uw achterspat- bord wit van kleur zijn, ook overdag dat zegt de wetl Gezicht op de prachtige Geirangerfjcrd in Noorwegen Berichten reeds geplaats in een deel onzer vorige oplaag. LONDEN, 7 Juli. (A.N.P.) Volgens den specialen correspondent van de „Daily Herald" te Djiboeti zou binnen de eerstvol gende dagen een Abessinisch offensief aan vangen met het opblazen van den spoorweg, het aanvallen van geïsoleerde garnizoenen, het afsnijden van wegen en raids op Addis Abeba zelf. De Abessinische krijgers aldus seint de cor respondent, wachten slechts op het begin van het regenseizoen om hun offensief te ontke tenen. De correspondent zegt in staat te zijn de aigemeene richtlijnen van het offensief mee te deelen. Allereerst zal de spoorlijn naar Djiboeti wor den vernield, waarbij het vrij gemakkelijk zal zijn de brug over de Awasj op te blazen. Daar op zullen dan nachtelijke aanvallen op kleine garnizoenen volgen langs de wegen, die de Ita lianen bij hun opmarsch hebben gevolgd. Ten derde zullen talrijke gewapende benden rondom de hoofdstad worden geconcentreerd. Het vier de gevaar voor de Italianen is gelegen in het nog niet verslagen leger van ras Imroe; dat in de hoogste bergen van Noord Abessinië is teruggetrokken. Ras Imroe zal zijn offensief hervatten, wanneer de regens het optreden der Italiaansche luchtstrijdkrachten moeilijk zullen maken. Ten slotte verzamelen in het We-sten talrijke hoofden hun troepen. PARIJS, 7 Juli. (A. N P.) De „Information" meldt in haar editie van heden, dat Duitsch land, behalve de openbare leening van 700 millioen R. M. streng in het geheim bezig is met de heffing van een andere leening ten bedrage van 1 milliard R. M. waarop uitslui tend moet worden ingeschreven door de spaar banken en idepositobanken.. Deze vertrouwe lijke leening heeft een looptijd van 28 jaar. Doel der leening is de Duitsche spaargelden uitsluitend door het Rijk te doen gebruiken. Het schijnt, aldus het blad, dat dit de eerste maal is, dat een Duitsche regeering met zoo veel zorg een transactie van dit belang ver bergt. Bij K. B. van 1 Juli 1936 is met ingang van dien datum aan prof. mr. P. J. M. Aalberse, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als Rijksbemiddelaar in het Vierde district, onder dankbetuiging voor de vele belang rijke diensten, door hem in die functie bewezen en is benoemd tot Rijksbemiddelaar in het vierde district de heer mr. T. J. Verschuur, oud-minis ter van Economische Zaken. AJACCIO, 7 Juli. (Reuter). Maandagavond en in den afgeloopen nacht hebben hier vrij ernstige botsingen plaats gehad tusschen leden van rechtsche organisaties en de politie. Ook vechtpartijen tusschen nationalisten en volks- fronters kwamen voor. Verschillende personen hebben verwondingen opgeloopen. In den och tend was de orde overal hersteld, maar de toe stand blijft gespannen. PEKING, 7 Juli (Reuter) Bijna alle bui tenlandsche zendelingen zijn uit de provincie Kwangsi gevlucht in verband met de door de bandieten veroorzaakte onveiligheid. Eenige zendelingen bevinden zich nog te Woetsjau bij de grens van Kwangtoeng; ook zij zijn gereed om het land te verlaten, zoodra dat noodzake lijk zal blijken, Bij een achtervolging van twee dieven te Drlel, die op heeterdaad betrapt werden, spron gen beide achtervolgden in den Rijn, naar de achtervolgers aannemen De dieven hadeten zich eerst in een wilgenbosch je, dat omsingeld v/erd, verscholen, doch wisten toch nog te ont komen, Men vermoedt, dat zij door den stroom meegesleurd zijn en aldus omgekomen. Tijdens afwezigheid van de bewoners, die van 12 Juni tot 3 Juli met vacantie waren ge weest, hebben ongenoode gasten zich door m- klimming en verbreking toegang verschaft tot de woning van een familie aan den Wester singel te Rotterdam. De onbekende bezoekers nebben alle kasten overhoop gehaald en zijn ten slotte vertrokken met een groote partij tafelzilver en damessieraden. De waarde van de vermiste goederen wordt op eenige duizen den guldens geschat. De familie was tegen in braak verzekerd. Voorts hebben de dieven zich meester ge maakt van een hoeveelheid postzegels ten be drage van 25 en een actentasch. inhoudende honderd gulden. Van de inbrekers ontbreekt tot dusverre elk .^poor. De Groninger graanbeurs is heden wegens beursvacantie gesloten. Het was Dinsdagmiddag te Noordwijk tot vier uur loom en dreigend weer en toen begon het te stortregenen, zoodat de weinig talrijke toe schouwers het casino bestormden en de par tijen moesten worden onderbroken. Intusschen hadden de Hongaar Gabrovitch en Marinkelle op het centrecourt gespeeld, ge volgd door Kho sin Kie tegen Leyenaar Marin kelle en Leyenaar hadden hoegenaamd geen kans. De Hongaar sloeg Marinkelle met 61, 63 (Marinkelle had in de voorronde des och tends Pasteur met 6—1, 75 geslagen) en Kho Sin Kie won van Leyenaar met 63, 64. De Amerikaan Stratford had het moeilijker. Hij speelde op de eerste baan tegen den taaien Leembruggen en moest drie sets spelen. Strat ford, die beter in het dubbel- dan in het enkel spel is, won, omdat hij nu eenmaal jonger en vlugger dan zijn tegenstander is. De uitslag was 26, 64, 62. Om half vijf kon het spel hervat worden. De Italiaan de Stefani had het gemakkelijk tegen den Deen Koerner. Hij won met 62, 61. Maar op een der zijbaneil werd hard gevochten. Teschmacher heeft het van Swol heel lastig gemaakt en in twee long sets gewonnen (97, 8—6). Van Swol heeft veel fouten gemaakt. Tesch macher passeerde hem herhaaldelijk aan het net als van Swol half court stond en een ge makkelijke lob te verwerken kreeg, gebeurde 't vaak, dat deze keihard in het net gesmasht werd. Toen van Swol in den tweeden set op 54 stond en serveeren moest, verloor hij zijn ser vice en nog wel op love. In de volgende game werd het deuce en toen Teschmacher op adven- tage kwam, gaf hij een lob, die van Swol in het net smashte. Teschmacher leidde nu met 6—5. Weer werd het deuce. Een ace en een balletje, dat even den band raakte en in stuitte, brach ten de score ap 68. Teschmacher won vervolgens zijn service op love en toen hij in de volgende game twee win ning strokes had, maakte hij den set en scha kelde hiermee van Swol uit. Allison had gewonnen van van Olst, maar had drie sets noodig. (46, 62, 63). De vroegere Belgische Davis-cupspeler van Zuylen won met 46, 86, 63 van Heynen. De uitslagen van de overige wedstrijden luid den: Heeren enkelspel: van Rijn slaat Karsten 64, 64; Mr. Brouwer slaat Metselaar 64, 46, 6—3; Stalios (Griekenland) slaat Castendijk 62, 86; Hughan slaat v. d. Graaff 79, 63, 6I; Knottenbelt slaat Hoeke 36, 60, 64; Jamain slaat Mr. Brouwer 6—1, 6—2. Voorronde damesenkelspel: Mej. L. Heyink Gedeeltelijk gecorrigeerd) Te Jonkersland onder Lange-Zwaag is de 29-jarige veehouder Bouke Krikke, toen hij Dinsdagmiddag per fiets van het melken huis waarts keerde, door den bliksem getroffen en gedood. De man was gehuwd en vader van één kind. In den vooravond ontlastte zich Dinsdag boven de omgeving van Steenwijk een bijzon der hevig en langdurig onweer, dat met zware slagregens gepaard ging. Van omstreeks half vier tot half negen was het weerlicht niet van de lucht en aanhoudend rolden de don derslagen. De bliksem sloeg in de boerderij van den landbouwer Fleer te Marienkampen (gemeente Steenwijkerwold), waar juist een groote hoe veelheid pas gewonnen hooi was opgeslagen. De boerderij met al het aanwezige hooi en den geheelen inboedel gingen verloren. De motorspuit van Steenwijkerwold bestreed den brand, maar kon weinig redden, boerderij en inboedel waren verzekerd. Het vee bevond zich in de weide, zoodat er geen schade aan den veestapel is aangericht. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der Middelbaar-Onder wijswet. De minister zet uiteen, dat een regeling van het handelsonderwijs in de Middelbaar- Onderwijswet zeer goed tot haar recht kan komen. Naast de hoogere burgerschool B wordt mede geregeld de hoogere burgerschool A, waardoor in hoofdzaak het onderwijs, dat tot nu toe wordt gegeven aan die scholen te Amsterdam, Rotter dam, Haarlem, Utrecht en Groningen, als type dient. Naast de handelsdagscholen worden in het ontwerp d.e handelsavondscholen gesteld. De wet stelt te dien aanzien verschillende criteria. Voorgesteld wordt de hoogere burgerschool met driejarigen cursus op te heffen. De datum 1 September is gekozen als begin der schoolcursussen. LONDEN, 7 Juli. (Havas) Britsche di plomatieke kringen geven te kennen, dat Eden met. verlof gaat, hetgeen geenszins zou beteekenen, dat een ernstige wending is ge komen in den gezondheidstoestand van den minister, maar zijn geneesheer heeft het noodig geoordeeld, dat Eden een week rust zal nemen na een buitengewoon druk jaar aan den vooravond der belangrijke bespre kingen met de Locarno-mogendheden. Eden zal midden volgende week naar Londen terugkeeren ter voorbereiding der conferentie te Brussel- Volgens goedingelichte Belgische kringen zal deze conferentie direct na den Belgischen na- tionalen feestdag, 22 Juli, haar werkzaamheden beginnen. slaat mej. Menko 6—1, 97; mej. A. Kerck- hoff slaat mevr. Marinkelle 62, 63; mevr. van Haagen-Groenewegen slaat mej. de Wal 26, 62, 63; mevr. Vleugels Schutters-Spit slaat mej. A. Broese van Groanou 63, 62; mej. Baumgarten (Hongarije) slaat mevr. de Brauw 60, 60; mevr. de Joncquiere slaat mej. Shaw 60, 61; mej. Mechel w.o. mevr. Wetselaar; mevr. van Alphen slaat mej. Broe se van Groenou. Tweede voorronde damesenkelspel: Mej. Ter- windt slaat mevr. Vleugels Schutters-Spit 61, 86; mej. de Borman (België) sl. mevr. van Alphen 63, 86. Heerendubbelspel: Van Rijn en Allison slaan Go T. G. en Go T. H. 6—1, 60; De Stefani en Gabrovitz slaan Mr. de Ruyter en Pasteur 6—1, 6—1. Heden wordt o.a. om twee uur gespeeld: Al lison tegen Knottenbelt, Breeze tegen de Braauw en Timmer tegen Cabot. Omstreks drie uur: mevr. Mathieu tegen mej. Baumgarten, mej. Horn tegen mej. Terwindt en mej. Couquerque tegen mevr. van Haagen- Groenewegen. Om vier uur: winnaar partij Timmer—Cabot tegen Stalios, Kho Sie Kie tegen Teschmacher en de Stefani tegen winnaar Breezede Braauw, gevolgd door verschillende dubbelspelen. In de laatste ronde van het tournooi te Rot terdam won Landau Dinsdag van Geyser, waar door Landau kampioen van Nederland is ge worden. 's-HERTOGENBOSCIJ, 7 Juli. N.V. Botermijn. Aanvoer 20725 kg. Hoogste prijs 1.50, laagste prijs 1.40, mlddelprtjs 1.47 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4