Bij het overlijden van Tsjitserin Middenstand en overheid DIPLOMAAT VAN GROOT FORMAAT Uw beste vriend, Kerkelijk leven WOENSDAG 8 JULI 1936 De man van Rapallo Tsjitserin DE HARINGWEEK NADERT Haringlied gedicht en getoonzet CEBUTO-REIZEN vanaf 6 Juli a.s. wekelijks 4 POPULAIRE REIZEN CEBUTO-REISBUREAUX POSITIE HUIS- EN GROND EIGENAREN Bespreking op Bondscongres te Arnhem Regeling golflengten AUTOSTRADE ARNHEM— NIJMEGEN BOEKHANDEL-BELANGEN Op definitieve beslissing in spel lingstrijd aangedrongen Kootwijk of Bod op een hand, die nog bij de scheepvaart in gebruik is? NED. MIJ. TER BEVORDERING DER PHARMACIE Minimum-salaris van apotheker assistenten vastgesteld CAMPAGNE VOOR NED. WAAR Gezonde actie voor werk verruiming ZEDENMISDRIJVEN TE KERKRADE In totaal twintig personen gearresteerd H.H. PRIESTERWIJDINGEN Bij de Paters Carmelieten Een zeer belangwekkende rede van drs. Jansen voor de Bos sche Middenstanders, te Nijmegen bijeen Iets over aanpassing Goudvoorraad Ned. Bank DE DUINDORPRELLETJES Verdachte door het Haagsche Hof vrijgesproken DE SOEMBER-BOFONG-ZAAK Kroongetuige opnieuw gehoord SMOKKELAAR BETRAPT Partij moest per vrachtauto worden vervoerd PSEUDO-RECHERCHEUR VEROORDEELD NOG EEN SLACHTOFFER VAN DEN BLIKSEM Café afgebrand Geen giftig carbolineummengsel De tweede Volkscommissaris voor Buiten- landsche Zaken, dien de Unie der Sovjet republieken heeft gehad, Tsjitserin, is overleden. Met hem is een brok historie uit het vroegere en huidige Rusland heengegaan. Tsjitserin heeft een merkwaardige loopbaan gehad. Hij werd in 1872 uit adellijke familie ge boren. Na het voleindigen zijner studiën trad hij in dienst van de tsaristische diplomatie. In 1907 verliet hij echter den Russischen staatsdienst. Hij had langen tijd in Berlijn ver toefd en was daar socialist geworden van bolsjewistische observantie. Zijn overgang naar het socialisme werd ook toegeschreven aan ge krenkte ijdelheid. Maar daarover kunnen wij niet oordeelen. Zeker is, dat hij de konsekwen- ties van zijn daad ten volle aanvaardde. Hij deed afstand van een zeer belangrijk erfgrond- bezit en wijdde zich in het buitenland aan de socialistische propaganda. Uit Duitschland werd hü in 1908 verbannen wegens het voeren van een valschen naam. Tijdens den wereldoorlog vertoefde hij aan vankelijk in Parijs onder den naam Ornatzki, werd echter in 1915 uitgewezen, Waarop hij naar Londen ging en in nauwe betrekkingen trad met de Labourpartij. Na het uitbreken van de Februari-revolutie van Kerenski in 1917 werd hij in Londen voorzitter van de Engelsch- Russische herstelcommissie. In deze kwaliteit voerde hij talrijke Russische vluchtelingen naar hun land terug. Toen Lenin en Trotzki bij de October-revolutie, eveneens in 1917, het heft in handen namen, stelde hij zich in hun dienst, werd in Londen een verdacht persoon en ten slotte gearresteerd. Toen hij nog in Londen in het gevang zat, benoemde Lenin hem tot Volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken als opvolger van Trotzki, die commissa ris van Oorlog werd. Pas toen*enin met ré- presaillemaatregelen dreigde, liet de Engelsche regeering den benoemden Minister vrij. In December 1917 kon hij naar Rusland terugkee- ren, om zijn post te aanvaarden. Hij deelde in den eersten tijd zijn ambtsbevoegdheden met Kacharan en Karl Radek. Trots de bijna volledige ineenstorting van Rusland tengevolge van den wereldoor log, de revolutiejaren en den bur geroorlog probeerde Tsjitserin van meet af aan een actieve buitenlandsche politiek te voeren. De politieke wereld heeft hem het getuigenis moeten geven dat hij dit met groote sluwheid klaarwonderde en dat hij een diplomaat van buitengewoon formaat was. Vooral de beroem de conferentie van Genua van 1922 werd sterk door hem beheerscht. Zijn tegenspeler aldaar was Lloyd George, die toen zijn laatste groote gastrol gaf als leidend Europeesch politicus. De Russen, die voor het eerst aan een na- oorlogsche conferentie deelnamen, woonden niet in Genua, maar onder sterke be-Waking van Italiaansche zijde te Rapallo. Mèt de Duit- schers werden zij door de zoogenaamde we reldoorlog-overwinnaars als menschen van den tweeden rang beschouwd. De conferentie behandelde vooral herstel- en oorlogsschuldbetalingen. Men verkeerde nog in den overwinningsroes en goochelde zoo maar wat in de ruimte met milliarden gouds. Het ergste was, dat de Entente nog in den waan verkeerde, dat het axioma „le boche payera tout" (de Mof moet alles betalen) onwrikbaar en rotsvast was. De onderhandelingen naderden het doode punt, daar de gouddorst der Entente met den dag groeide en oversloeg in een goudkoorts, die met geen thermometer meer op te nemen was. Toen de spanning het hoogste was, sloten Duitschers en Russen het verdrag van Rapal lo, waardoor de oorlogsschulden over en weer werden geannuleerd. Dit ging natuurlijk lijn recht in tegen de herstelpolitiek der Entente, die alleen van betalen, en nog eens betalen wist. Tsjitserin speelde de leidende rol en drong midden in den nacht den nog aarzelenden Dr. Wirth, die-toen Rijkskanselier was, en den nog meer huiverigen Rathenau, toenmaals Duitsch minister van Buitenlandsche Zaken, tot een be slissing. De Entente stond den volgenden mor gen perplex en verbijsterd voor het feit, dat de „tweede-rangsmenschen", zonder voorkennis der Europeesche oppergoden, zulk een besluit hadden genomen, een besluit, waarvan het on middellijk gevolg was, dat het schrikbeeld van nauwere Russisch-Duitsche vriendschap wer kelijkheid werd. Gelukkig is de oriënteering der Duitsche bui tenlandsche politiek in Oostelijke richting ma tig gebleven. En het Derde Rijk heeft aan deze oriënteering een resoluut einde gemaakt. Maar dit was toen nog in den schoot der toekomst verborgen. Lloyd George kreeg zijn beroemden woede-aanval. Hij weigerde verder Russen en Duitschers te ontvangen. Tenslotte moest hij het voldongen feit aanvaarden. En de wereld heeft er in den loop der jaren tot in de huidige crisis toe een idee van kunnen krijgen, dat wederzijdsche schuldendelging heel wat beter is dan voortgezette betaling! In de vele Europeesche kwesties der naoor- logsche jaren speurde men dikwijls de hand van Tsjitserin. Hü voerde de Russische politiek niet passief, maar met vaag gedurfd initiatief. Zij ging uit van de nationale tradities van het sla vendom in één Groot-Rusland. Tydens zün ministerschap kreeg Tsjitserin ernstige meeningsverschillen met zijn medewer ker Litwinof, die naar de eerste plaats streef de in het Volkscommissariaat. Hij diende her haaldelijk zün ontslag in, maar Stalin wilde hem niet laten gaan met het oog op den slech ten indruk dien Tsjitserin's heengaan op het buitenland zou kunnen maken. Tsjitserin nam toen zijn toevlucht tot een list. Hü vluchtte in 1928 naar Duitschland en eenmaal daar aangekomen, schreef hü een brief met de aankondiging, dat hü niet naar Moskou zou terugkeeren, zoolang Litwinof niet uit het commissariaat zou vertrekken. Minstens anderhalf jaar weigerde hij aan de dringende verzoeken om terug te keeren, gevolg te ge ven. In 1930 verscheen ten slotte het bericht van zijn definitief aftreden en de benoeming van Litwinof in zün plaats, en twee jaar later werd gemeld, dat hü niets meer met de politiek te doen wilde hebben en dat hü zich wijdde aan de muziek en de literatuur. Eenmaal deed hij heel de wereld nog van zich spreken. Zün naam stond weer dagen lang in de wereldpers. En overal zag men zün ca- ricatuur. Dit alles naar aanleiding van het opzienbarende bericht, dat de Russische ge heime politie, de G. P. Oe, een in lompen ge- kleeden dronken bedelaar had opgepakt, die bü nader onderzoek de gewezen volkscommissaris Tsjitserin bleek te zijn. De wereld wist wel, dat deze man na zijn aftreden naar het buiten land was gegaan om herstel van gezondheid te vinden en dat hü bij Stalin en trawanten vol komen had afgedaan, maar dat hij zóó diep gezonken was, was onbekend. Het bedoelde be richt meldde, dat Tsjitserin meermalen had getracht, om een ondergeschikte positie te verkrijgen aan het Volkscommissariaat van Bui tenlandsche Zaken. Hü werd echter overal uit de bureaux weggestuurd en tenslotte kregen de portiers en schildwachten bevel, hem nergens meer toe te laten. Dat Tsjjtserin zóó tragisch zou zinken, had nooit iemand gedacht, die den man, welke ook in bolsjewistischen dienst naar uiterlüke le venshouding aristocraat bleef, in den loop van zijn politieke loopbaan heeft gekend. Bijkans vergeten is Tsjitserin thans van het wereldtooneel verdwenen. De Reedersvereeniging voor de Nederland- sche Haringvisscherü schrijft ons: In de kringen der haringvisscherij heerscht groote geestdrift bij het naderen van de „ha ring-week" Bijna 90 gemeentebesturen hebben ATTENTIE BELANGRIJK 6 volle dagen langs den Rijn 40. 6 volle dagen Ardennen-Luxemb. 40. 4 volle dagen Valkenburg- Ardennen-Eifel 25. 2 dagen Brussel en omgeving 12.50 MET VOLLEDIGE CEBUTO-SERVICE Inlichtingen bü de bekende spontaan toestemming verleend tot het „inlui den" van deze week door versierde visscherü- wagens; dit inluiden zal geschieden van Maan dag 13 tot Zaterdag 18 Juli. De gehtele .haringhandel en de distribuan- ten van haring hebben medewerking toegezegd voor het doen slagen van de eigenlijke haring- week, welke, gelük bekend, wordt gehouden van 20 tot 25 Juli a.s. Mej. Jo Mulder heeft een nieuw haringlied gedicht, dat de heer Ant. L. W. Voerman, directeur van de mandoline club Excelsior te Scheveningen, heeft getoonzet. De Ned. Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers hield heden zün bonds congres te Arnhem. Nadat de congressisten door het gemeente bestuur van Arnhem officieel waren ontvangen, begon om twee uur in Musis Sacrum de con gresvergadering. De bondsvoorzitter, de heer S. J. Mook, sprak over „Onze positie voor en na de verwerping der vaste-lasten-ontwerpen door de Tweede Kamer". Spr. herinnerde er aan, dat de Tweede Ka mer art. 1 van het wetsontwerp tot verlaging van sommige vaste lasten en van huren heeft verworpen. Vrüwel zeker mag, volgens spr., worden aangenomen, dat op korten termijn wettelüke voorzieningen van deze strekking niet tot stand zullen komen. Door dezen gang van zaken is inderdaad, aldus de heer Mook, onze positie een andere geworden clan voor de verwerping het geval was. De gevolgen dezer verwerping zullen volgens spreker, niet uitblijven: nog meer openbare en stille executies en huurcessies en een extra- druk op hen, die nog over eenige reserves be schikken en die door betaling van sterkere af lossingen zullen worden afgemat en uitgeput om uiteindelijk te worden gevoegd bü de dui zenden reeds gevallen slachtoffers. Na de positie der huiseigenaren voor en na de verwerping van het vaste-lasten-ontwerp te hebben geschetst, besprak de heer Mook ver volgens de maatregelen, welke z.i. onder de ge geven omstandigheden noodzakelijk zijn. Spr. meende, dat van directe saneerende hulp van de zijde der overheid geen sprake zal zijn. Bhjft dus praktisch alleen over de bescherming van den debiteur in dien zin, dat getracht wordt zoo goed en zoo kwaad als het gaat met inachtneming der gemeenschappelüke belan gen van crediteuren en debiteuren, de exploi taties drijvend te houden. Wij zien als consequentie van de verwerping der wet tot verlaging van vaste lasten en van huren, geen andere, dan dat de crisis-hypo- theekaflossingswet wordt gewijzigd, besloot spr. Van zeer wel ingelichte zijcle wordt ons me degedeeld, dat de nieuwe verkeersweg Arnhem —Nijmegen, de z.g. autostrade, binnen korten tüd zal worden aangelegd. Door de autoriteiten is tot definitieven aan leg besloten. De aanbesteding is dus spoedig te verwachten. Heden is in Artis te Amsterdam de 119de algemeene vergadering gehouden van de Ver. ter bevordering van de belangen des boekhan dels. De voorzitter, de heer A. B. van Holkema, sprak daarbij een rede uit, waarin hü o. m. de nieuwe spelling besprak. De overtuiging heeft meer en meer post gevat, dat er nu ten spoe digste een definitieve besiissing genomen dient te worden. Want vele uitgevers weten niet wat zü moeten doen, vele drukkers wachten op het fiat voor afdrukken van boeken, die reeds ge heel in proef zijn en vele schrijvers zitten met kopijen, die niet uitgegeven kunnen worden, voordat er een beslissing over de juiste spel ling genomen is. Een andere zaak die in deze tijden weer duchtig opbloeit, is de vraag naar gratis boe ken. Spr. bedoelt al die liefdadigheidsinstel lingen en bazars, die in alle mogelijke plaatsen gehouden worden en waarvan de commissies of besturen maar denken, dat boeken in ieder ge val en in iedere hoeveelheid gratis geleverd dienen te worden. Het zou belangrük zijn eens na te gaan wat er ieder jaar gevraagd en helaas ook nog gegeven wordt, alles ten nadeele van het vak. De actie die opeens begon om op tüdschrif- ten korting te eischen onder bedreiging, dat anders de abonnementen gestaakt zouden wor den, werd gelukkig direct verüdeld. Naar het Handelsblad meldt, is op de half- jaarlijksche vergadering der Union Internatio nale de Radio-Diffusion besloten, dat zal worden nagegaan, of de Europeesche omroep- banden van 1875 M. als bovenste grens tot 2000 M. kunnen worden „omhooggebracht" (reeds werkt Kaunas met een zwakken zender op 1961 M.) De bedoeling zou dan zün, dat óf Kootwük öf Bod op een langere golflengte dan 1875 M gaat werken, derhalve op een band, die thans nog bü de scheepvaart in gebruik is. Aan de Nederlandsche P. T. T.-administratie zal voorts verzocht worden zich terzake met de bü deze aangelegenheid belanghebbende regee ringen in verbinding te stellen. Zoodra de zgn. scheepvaartband vrij komt voor den omroep, zal niets meer een opheffing van de storing NederlandRoemenië in den weg staan. I In de te Den Haag gehouden vergadering van de Ned. Mü- ter bevordering der Pharmacie werd met algemeene stemmen besloten tot aan vaarding van de door het hoofdbestuur voor gestelde wüzigmg der statuten, waarin nu o. a. is opgenomen een raad van tucht. Voorts werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur om 3000.beschikbaar te stellen, teneinde daarmede behoeftige assisten ten, die niet voor uitkeering in aanmerking komen, te ondersteunen. De leden van de bestaande commissie wer den herkozen. Tot lid van het hoofdbestuur, wegens aftreding van den heer M. F. L. Enne- ma te Apeldoorn, werd gekozen de heer J. A. Koning te Winschoten. De deelnemers aan de 85e jaarvergadering zün in het gebouw, Javastraat 26, te Den Haag. van gemeentewege ontvangen. Namens den burgemeester sprak de wethou der, de heer J. R. Snoeck Henkemans, de ge- noodigden toe. De voorzitter der Maatschappü, de heer M. F. L. Ennema, dankte den wethouder voor de woorden van welkom. Hierna werd thee aangeboden. In de hedenochtend te Den Haag voortgezette 85e jaarvergadering van de Nederlandsche Mij. ter bevordering der Pharmacie werd na eenige discussie aangenomen een voorstel van de com- De Duitsche militaire motorrijders verleen den hun medewerking door zeer bijzondere turnoefeningen op rijdende motoren ten bate van het ondersteuning swerk voor „Moeder en Kind" missie voor maatschappelüke belangen, be- oogende het minimum-salaris per maand voor apothekers-assistenten te stellen op 60.over het eerste, op 70.over het tweede, op 75. over het derde jaar en op 80.over het vier de en volgende jaren van hun werkzaamheid. Tevens werd aangenomen een voorstel van genoemde commissie om den le.den te verbie den, gedurende langer dan een jaar in dezelfde apotheek een of meer apothekers-assistenten werkzaam te hebben, zonder dat dezen het in het zooeven genoemde besluit vastgestelde sa laris ontvangen. zoowel thuis als op reis ,is Purol. Deze ver zacht en geneest zonnebrand, doorzitten, schrij nen, stukloopen, insectensteken, muggebeten en allerlei huidverwondingen. Tube 45 ct. Doos 60-30 ct. Bij Apoth. en Drog. In een onderhoud met Z. EXc. mr. M. Slin- genberg, minister van Sociale Zaken, over de campagne, die sedert Maart van dit jaar door de propaganda-commissie voor Nederlandsch Fabrikaat systematisch gevoerd wordt, ver klaarde deze, dat vanuit een oogpunt van werk verruiming gezien, deze actie zeer uitgebreide mogelükheden biedt, naar zijn meening. Als deze campagne zóó intensief zou kunnen doorwerken, dat het Nederlandsche publiek als het ware intuïtief bij iederen aankoop zich zelf realiseert: kan ik mijn aankodp in Neder landsche waar doen en bü zün leverancier dien wensch ook tot uitdrukking brengt, dan moet daaruit werkverruiming ontstaan en dan zal daardoor automatisch de overheid kunnen wor den ontlast van een deel der drukkende zorgen, die aan dit probleem van dezen tijd vastzitten. Wie aan dat welslagen in hooge mate zal kunnen medewerken aldus de minister is de middenstand. Als die de grondgedachte dezer campagne goed voor oogen houdt, dan zal hij ongetwüfeld de commissie aan zich verplichten en haar taak aanmerkelük vergemakkelijken. Op de vraag of de minister van meening was, dat de Nederlandsche fabrikant in staat moest worden geacht prijswaardig en concurreerend te kunnen leveren, achtte Z. Exc. geen twijfel aanwezig. De minister sprak de hoop uit, dat de Neder landsche industrieel het nut zou inzien, dat de nu loopende campagne inderdaad systematisch en met een behoorlijke continuïtèit kan wor den gevoerd. P. S. uit Kerkrade is, op verzoek der politie te Kerkrade in Den Helder aangehouden we gens een zedendelict.. Nog vüf andere personen zijn reeds eerder aangehouden en zijn allen in het Huis van Bewaring te Maastricht ingeslo ten. Dinsdag werden in Kerkrade aangehouden zekere S. v. K. (recidivist), wegens overtreding van art. 247 van het W. v. S. In het geheel werden de laatste weken in Kerkrade onge veer twintig personen gearresteerd, wegens ge pleegde zedendelicten. Het meerendeel hunner vertoeft in het Huis van Bewaring tê Maas tricht. Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens zal a.s. Zondag de H. Wüding van het Pries terschap toedienen aan de volgende fraters Carmelieten te Merkelbeek: Matthias Arts (Boxmeer), Nicolaas Boots (Spanbroek), Hila- rius Martron (Tandjong-Balei, Ned. O. I.), Xa- verius Luts (Vinkeveen), Timotheus Bruggeman (Haarle), Lucas van Waterschoot (Hontenis- se), Hilarion Kersten (Gassel), Everardus Ver- sett (Gennep) en Callistus de Rouw (Amster dam). Nümegen, 7 Juli. De nieuwe Waalbrug trekt in deze eerste we ken na haar opening nog onophoudelük men schen naar de stad van Keizer Karei. Vandaag zün het de middenstanders van het Bossche diocees, die in de groote zaal der St. Joseph- gezellen büeen kwamen in een korte, buiten gewone vergadering, gewüd aan de bespreking van enkele actueele vraagstukken van alge- meenen aard, hoofdzakelük van de vraag, wat de middenstand in dezen tijd van de regeering te wachten heeft en wat niet. Herinnerend aan de groote en veelsoortige nooden van den middenstand in dezen tüd, opende de voorzitter, de heer W. van der Kar, na een kort begroetingswoord door den heer J. Hendriks namens de af deeling Nümegen tot de vergadering gericht, deze Mjeenkomst. Er zün wel maatregelen genomen, verklaarde hü, doch er blüven nog tai van desiderata, vooral nu het vaste lastenontwerp, waar de middenstand een zoo groote verwachting op had gebouwd is inge trokken. Er valt nog veel te klagen over de wüze, waarop onze nooden behartiging vinden bü de regeering zoowel als bü een deel der volksvertegenwoordiging en bü andere over- heidscolleges. Nadat nog enkele mededeelingen van inter nen aard van de bestuurstafel af waren gedaan, kreeg drs. Jansen, adjunct-directeur van het nationaal Hanze-bureau te Den Haag, 't woord om het aangekondigde onderwerp van bespre king in te leiden. De middenstand klaagt in dezen tüd veel, zoo ving spr. zijn betoog aan, doch hü wachte er zich voor door al het klagen het oog te ver liezen voor wat door de regeering en door de overheid reeds werd gedaan en voor wat zij tenslotte slechts kan doen. Kreeg het meeren deel der middenstanders zün zin, dan kwam er morgen aan den dag een wet, die hen zonder meer het levenspeil en het rustige, ongestoorde zakendoen van enkele jaren terug weeromgaf. Bekükt men goed, wat de middenstanders zoo al van de overheid vragen, dan komt het fei telijk op een dergelyken inderdaad diep-ingrij- penden maatregel neer. De vraag is echter of de vervulling van een dergelijken wensch mogelijk is. Men kan vragen wat men wil, doch waar niet is, kan de overheid ook niet geven. Men stelle zich nu scherp dit voor oogen: Nederland heeft in deze wereldcrisis de po sitie verloren, die het vroeger tot een zoo wel varend land maakte, de dubbele positie van handelsagent en vee- en fruitleverancier der geheele wereld. Bovendien komt er geen cent meer binnen van onze overzeesche koloniën. Onze nering is geslonken en wü kunnen er niet omheen, hoe impopulair het woord aanpassen ook moge zün, wü zullen de tering naar de veranderde nering moeten zetten; wü moeten ons economisch apparaat op een kleinere markt instellen, op de binnenlandsche. Geen enkele regeering kan daaraan ontkomen. Nu kan men echter op verschillende manieren aanpassen. Men kan den liberalen weg kiezen en de aanpassing ongeremd haar loop laten nemen. Dat zou leiden tot enorme verliezen aan kapi taal en aan volkskracht. Men kan echter ook den weg der geleidelük- heid inslaan. Dezen weg bewandelden deze re geering en haar voorgangster. Deze geleidelijke aanpassingspolitiek kan niet anders dan een tweeslachtig karakter dragen. Zü moet aan den eenen kant rem men, wat zij aan den anderen kant wil stimuleeren; aan den eenen kant omhoog houden wat zü aan den anderen kant neer drukt; haar sociale politiek gaat een andere richting uit dan haar economische. Men critiseere daarom niet, het kan niet anders. In het kader van deze politieke noodzakelijk heid moet ook de eisch tot steunverleening aan den middenstand van regeeringswege wor den bezien. Vooreerst zóó, dat men ten volle rekening houdt met het afhankehjk karakter van dezen stand. De middenstand leeft geen leventje op zichzelf, hij is in hooge mate aangewezen op de welvaart van andere groepen der bevolking. Treft hen een crisis, dan wordt indirect ook de middenstand er na eenigen tüd door geraakt. Worden zij gesteund, dan komt die steun mid- dellük ook den middenstand ten goede. Bij alle critiek op de overheid beginne men dan ook met voorop te stellen, dat de middenstand meedeelt in twee groote bedragen, die de over heid aan de crisisafweer en "aan positieve crisis- bestrijding besteedt, in 't bedrag van 100 mil- lioen, dat jaarlijks wordt uitgegeven om den landbouw op de been te houden en in een be drag van 100 millioen, dat jaarlüks aan werk- loozensteun wordt uitgekeerd. Wat dan den rechtstreekschen steun aan den middenstand zelf betreft, bij het beschouwen hiervan en bü het stellen van eischen vooral bedenke men, dat hier zoowel voor de regie ring, die het heele landsbelang heeft te dienen, als voor de middenstandsleiding, die de belan gen der elkaar vaak tegengestelde groepen, die onder haar ressorteeren, tegen elkaar heeft af te wegen, groote moeilijkheden bestaan. Noch in het land, noch onder de middenstanders zelf kan men alle maatregelen zoo nemen, dat iedere groep voor honderd procent is bevredigd. Vrage dus noch de middenstand in zün gehee! noch iedere afzonderlijke groep in den midden stand het onderste uit de kan. Wat men terecht kan vragen is: binnen het raam der thans gevolgde politiek een complex van maatregelen, die er op be rekend zjjn te behouden wat er nog aan gezonds is in den middenstand en wat zich desnoods met eenige hulp dank zü eigen vaardigheid en deskundigheid, staande kan houden. Voor den gezonden middenstander beginne men dan met een behoorlüke credietmogelük- heid te openen. Daarbij sluite voor den straks uitgeschakelden middenstander uit het niet- gezonde bedrijf, dat tenslotte moet verdwünen, hoe hard het ook moge klinken, een steunre geling aan. Om dan den toeloop tot het bedrijf te remmen, wanneer het eenmaal door beper king tot een gezond peil is gebracht, kan men vestigingseischen stellen. En tenslotte kan men de overheid vragen, dat zü het middenstands- bedrijf beschermt tegen de concurrentie van de grootbedrijven, zoolang het saneeringsproces zich aan het voltrekken is. Naast dit alles 'onderschatte men echter vooral niet de macht van het zelf doen. Zeker één schakel in deze aaneengesloten reeks kan men goeddeels zelf verzorgen: de credietver- leening. Onderling in organisatie kan men hier buitengewoon treffende resultaten bereiken. Deze zeer belangwekkende rede werd met al gemeene instemming ontvangen, met name door Dr. van Beurden, die op den individualis- tischen oorsprong der hedendaagsche nooden wees, en door den heer Meyring, eere-voorzitter van den Bond, die met den tegenwoordigen voorzitter, den heer Coops, de vergadering bij woonde. De laatste wekte nog op tot het bü- wonen van den kaderdag, die op 22 dezer te Utrecht zal worden gehouden. Kapelaan Slie pen spoorde de afdeelingen aan tot nog meer offervaardigheid voor de zieke standgenooten, die in het Santosfonds worden geholpen. Onder het motto „Wie schrijft, blüft" be toogde vervolgens de bondssecretaris, de heer Daams, het nut van een boekhouding, even tueel van een centrale boekhouding voor de middenstandsbedrüven. Als gast van de vergadering hield de heer C. Ivens een boeiende causerie over de nieuwe Waalbrug. En tot slot sprak Pater van Ruth S.J. den wensch uit de katholieke midden standers en eventueel hun kinderen of hun excursies nog meermalen in het gastvrüe Jo- sephgezellenhuis te mogen terugzien. Na de sluiting van de bijeenkomst kwam men in den middag opnieuw bijeen om onder geleide van Ir. Schoorl de brug te bezichtigen en verder te genieten van het vele schoone en vroolüke, dat Nümegen deze dagen aan zün gasten biedt. Blükens den jongsten weekstaat is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met ruim 17 millioen toegenomen. Het Haagsche gerechtshof heeft arrest gewe zen in de zaak tegen den verdachte D. P. Jr., die door de Haagsche rechtbank wegens mis handeling van een colporteur der N.S.B.. in den avond van 26 April 1935, is veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Verdachte, die de mishandeling toegaf, doch zich op noodweer beriep, daar hü uitsluitend ter verdediging van zijn moeder handelde, die door colporteurs der N.S.B. zou zün mishan deld, hoorde in hooger beroep een geldboete van f 10 subs, vüf dagen en een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 14 dagen tegen zich eischen. Het hof heeft met vernietiging van het von nis der rechtbank, het aan verdachte ten laste gelegde feit niet bewezen verklaard en sprak hem vrij. SOERABAJA, 8 Juli. (Aneta). De Raad van Justitie begon opnieuw het verhoor van den kroongetuige Faeran in de zaak tegen den vroegeren administrateur van Soember Bo- pong. Paeran verklaarde, dat hij door M. op het kantoor was ontboden, waarbü hü getuige me dedeelde, dat het vinden van het lijk van Ka- simin moest worden toegeschreven aar Karmi, de vrouw van getuige Lam. Zü was de eenige, die de schietpartij had gezien. M. suggereerde aan Paeran, om Lam mede te deelen, dat alleen zün vrouw van het vervoer van het lük afwist, dus gevaarlük was, ook voor Paeran. Op een desbetreffende vraag verklaarde Paeran dat de preciese opdracht van M. luidde, ten eerste aan Lam te zeggen, dat het vinden van het lijk van Kasimin aan zijn vrouw te wijten was, ten tweede, dat zü een slechte vrouw was, waarbij, aldus verklaarde getuige, de bedoe ling van M. was, dat de vrouw vermoord zou worden door haar eigen man. Op een vraag van den voorzitter van den Raad van Justitie, of M. aan Paeran had op gedragen, om Lam tegen zijn vrouw op te stoken, met de bedoeling haar te doen ver moorden, antwoordde Paeron volmondig: „Ja". Paeran, zijn getuigenis vervolgend, deelde dan mede, van M. strootjes te hebben gekregen, benevens minjan (wierook), om onder de bank van Lam te strooien. Een en ander zou ten gevolge hebben dat Lam zijn vrouw zou ver moorden. Bovendien ontving Paeran een be drag van honderd gulden om Lam hiermede om te koopen. Waar M. 't geld vandaan haal de, verklaarde getuige niet te weten. Vroeger verzekerde getuige, dat M. het geld uit een kast haalde, welke stond in het vertrek, waar het onderhoud plaats had. Reeds geruimen tüd verdachten ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en ac cijnzen J. R. te Rotterdam er van, dat hij een partij smokkelwaar in zijn woning verborgen hield. Dezer dagen, toen vaststond, dat hij een grooten voorraad had opgeslagen, deed men plotseling een inval. Aanvankelijk kon men niets vinden; eerst na een minutieus on derzoek, kwam onder een kast een bergruimte te voorschijn, waar een groote partij flesschen eau-de-cologne en ruim 35.000 boekjes siga rettenpapier verborgen waren, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 4000. Met een vrachtauto moest de in beslag ge nomen smokkelwaar worden overgebracht naar het bureau der directe belastingen. Tegen R., een ouden bekende van de polite, is proces-verbaal opgemaakt. acp(l fWC Het Haagsche hof heeft bevestigd het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbü de 25-jarige kantoorbediende H. K., uit Amsterdam, gede tineerd, is veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf met aftrek van vüf maanden voor arrest,, wegens oplichting en diefstal in ver- eerriging. K. behoorde tot het drietal, dat in den nacht van 30 op 31 Augustus 1935 in het hotel Ameri- cain in de Wagenstraat zich uitgaf voor re chercheurs van politie en aldaar een tweetal Italianen heeft beroofd. Dinsdagmiddag is tüdens het hevige onweer dat boven Vrouwenparochie woedde de 37- jarige ongehuwde landarbeider Jan Bildtkert door den bliksem getroffen en gedood. In den afgeloopen nacht te omstreeks drie uur is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in het café-restaurant Amicitia, gelegen aan de Wilhelminastraat te Ginneken. Het twee verdiepingen hooge gebouw is geheel afgebrand. Een aantal muziekinstrumenten, muziekkas- ten en andere eigendommen van muziek-ver- eenigingen is verloren gegaan. Hiervan was niets verzekerd. De schade aan het gebouw wordt door ver zekering gedekt. Dezer dagen is een bericht gepubliceerd, dat een zeventien-jarige jongen, wonende in de Biesbosch, overleden zou zün tengevolge van het besproeien van vruchtboomen met giftig carbolineummengsel. Naar men ons van deskundige züde meedeelt, is nader gebleken, dat niet met carbolineum, doch met derris werd gesnoten, welke stóf voor den mensch niet schadelük is, behalve dat bü net verstuiven (en dan waarschünlijk nog door de stof, waarmede de derris gemengd wordt) lichte oogontstekingen kunnen ontstaan. De 'doodsoorzaak van den jongen man staat dan ook niet met het besproeien der vrucht boomen in verband.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5