HASSAN 5, TELEFOON ,3Stó ^1^111^1^ kf MPU f P l l ÜT Engeland bewapent reusachtig Onbewaakte over weg laat zich gelden De socialisten en het Volksfront Drie fabrieken in lichter laaie Het nieuws van heden GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DEN PAUS Een verklaring van Léon Blum Dertig Italianen gedood 200 DOODEN IN DE V.S. De conferentie te Montreux WANDGEDIERTE DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 9 JULI 1936 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: m TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20039 Het oude wijkt voor het nieuwe. De uren van het stadspontje zijn geteld, nu de nieuwe brug vóór de Jan van Galenstraat in Amsterdam-West gereed is gekomen en Zaterdag voor het verkeer wordt opengesteld Het laatste jaar is de H. Vader meer en meer de lasten van den ouderdom gaan gevoelen Zijn ijzeren wilskracht overwint telkens De noodzakelijkheid der ontwikke ling van de FranschJoego slavische betrekkingen Z. H. Paus Pius XI Bij Abessinischen overval in Jimma; strafexpeditie onderweg Hitte, boschbranden, sprinkhanen De „Cima" vlotgekomen Noodweer in Frankrijk Groote schade aangericht „Als het Volksfrontprogram geen resultaten oplevert, dan zullen wij onze vrijheid hernemen Rede van Paul Faure Koning Edward naar Frankrijk Aanvullende begrootingen voor vloot, luchtmacht en leger gepubliceerd De meeningsverschillen niet ernstig? Oppositie in Danzig wordt weggewerkt Leiders der socialisten en commu nisten verlaten de Vrije Stad Het W eer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii| Een bananenrijperij en kousen- fabriek te Roosendaal uit gebrand; belendend pand ernstig getroffen De schade bedraagt Lijdt Eden aan hart zwakte Berlijn bevrijd van een inbrekersbende FIRMA H. VAN LOON DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Boerenknecht bij Heerlen door trein zwaar gewond Complot tegen Batista Groot aantal officieren te Havana gearresteerd Bij zijn terugkeer uit Genève is de senaatspresident van Danzig doo rde bevolking met buitengewoon ent housiasme ontvangen tienduizenden guldens ABONNEMENTEN: fl^| B ^^BB WW B fl fl 1 M ^Lp fl Bn tIlj* &fl BB 8 I W» SW Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ ingez. VOOr Haarlem en Agentschappen per mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent week 25 cent; per kwartaal f325; per DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERfeJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor post, per kwartaal 13.58 Dij vooruitbetaling de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Onze Romeinsche correspondent meldt ons: De meest tegenstrijdige berich ten doen de ronde over den gezond heidstoestand van den Paus. Aan leiding daartoe zijn somtijds de uitingen van den H. Vader zelf, die trots de physieke weerstandskracht van den vroegeren stoeren bergbe klimmer de lasten van den ouder dom het laatste jaar meer en meer is gaan gevoelen en dikwijls zin speelt op een naderend einde. Voor zijn vertrek naar Castel Gandolfo heeft de Paus zelfs de mogelijkheid, onder oogen ge zien, dat het zijn laatste bezoek aan de „villa" zou zijn. Van den anderen kant hoort men juist uit de naaste omgeving des Pausen dagelijks de meest geruststellende berichten omtrent zijn gezondheidstoestand. De meeste „familiari" van het pauselijk hof denken den H. Vader nog een lange reeks van jaren toe. ook al gaat hun verwachting niet zoo ver als de wensch van den directeur van de „Ósservatore Romano", die onlangs bij de audiëntie ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van het blad den Paus een „tot weerziens bü het eeuw feest" toewenschte. De uiteenloopende aard van al deze berich ten en geruchten is blijkbaar te verklaren uit het feit, dat de Paus minder onder een be paalde ziekte dan wel onder de algemeene ouderdomsverschijnselen lijdt, wier ernst van dag tot dag sterk kan verschillen. De laatste dagen te Rome was de H. Vader vooral des avonds dikwijls zeer verzwakt en uitgeput, ter wijl hart en ademhalingsorganen reeds door een korten weg te voet of het opstijgen van enkele treden overmatig werden ingespannen. Van den anderen kant echter vormt het stoere gestel van den grijsaard mét zijn enorme wils kracht telkens weer de bron van een onver wacht herstel van krachten. Wie ln het laat ste jaar de pauselijke audiënties bijwoonde, heeft den grijsaard na het beklimmen van den troon vaak schijnbaar geheel uitgeput ge zien, zoodat de eerste woorden van zijn toe spraak slechts hijgend en bijna onhoorbaar waren. Maar dan was het steeds weer, alsof er een geheime kraohtreserve in werking trad en terwijl de stem aan klank en kracht won, sprak de Paus dan vaak een half uur lang en scheen aan het eind van zijn toespraak min der vermoeid dan te voren. Zoo is het wel te verklaren, dat terwijl de oogenblikken van zichtbare uitputting bij velen aanleiding geven tot dringende bezorgd heid de ervaring van deze schijnbaar on uitputtelijke krachtreserve aan de naaste om geving steeds weer vertrouwen geeft. En som migen, die de ijzeren wilskracht van den grijs aard kennen, meenen dat Pius XX sterven zal wanneer hij het zelf wil. BELGRAIX), 8 Juli (Reuter). Léon Blum heeft tegenover den correspondent van de Prawda een verklaring afgelegd, waarin hij zegt, dat zijn groot verlangen is de hartelijke betrekkingen tusschen Joego Slavië en Frankrijk niet alleen te handhaven, maar ze. nog hartelijker te maken. De Fransche regeering is zich bewust van den ernst van den toestand in Midden- Europa, met name ten aanzien van Oostenrijk. Zij doet alle mogelijke pogingen voor dit pro bleem een oplossing te vinden, welke voor alle belanghebbende volken aanvaardbaar is, en zal veroorloven een oorlog te vermijden. „Ik begrijp zeer goed," zeide Blum, „dat het noodzakelijk is de oeconomische betrekkingen tusschen Frankrijk en Joego Slavië te ontwik kelen. Te dezen aanzien ken ik uw eischen, Wij zullen alles doen om het handelsverkeer tusschen onze beide landen actiever te maken. Joego Slavië heeft geen enkele reden tot ongerustheid. De regeering van het Volksfront kan slechts wenschen de politieke en oecono mische banden, welke de Fransche democratie met den staat Joego Slavië vereenigen aan te halen." ROME, 9 Juli. (Reuter). Naar thans wordt medegedeeld zijn in totaal circa dertig Italiaan- sche soldaten gedood bij den overval in de pro vincie Jimma. Deze overval was gisteren reeds eerder officieel bevestigd, doch bij deze gelegen heid werd medegedeeld, dat slechts vier militai ren om het leven waren gekomen. Inmiddels hebben vliegtuigen al represaille maatregelen genomen, terwijl een gemotoriseer de colonne, bestaande uit circa honderd vracht auto's, onmiddellijk naar de plaats van den overval is gezonden. NEW YORK, 9 Juli (Reuter) Het aantal slachtoffers van de reusachtige hitte is thans gestegen tot bijna 200. In Noord-Dakota is de temperatuur opgeloopen tot 45 graden Celsius. Terwijl Kansas door een sprinkhanenplaag wordt bezocht, woeden in Wyoming boschbran den, zooals ze de laatste vijf jaar niet zijn voor gekomen. Naar schatting heeft een derde van het bouwland der Vereenigde Staten onder de verschillende plagen te lijden. In Noord-Dakota moet 90 pet. der landbouWers geruïneerd zijn. TOKIO, 8 Juli (Reuter) Het Russische stoomschip „Cima", dat met 900 opvarenden gestrand was bij het eiland Ona-kotan in de Xoerillen, is vanmorgen vlotgekomen en ver trokken naar PetropawloWsk. De passagiers wa ren tevoren door andere schepen overgenomen. PARIJS, 9 Juli. (Reuter) De secretaris generaal van de Fransche socialistische partij, minister van Staat Paul Faure, heeft gisteren het woord gevoerd op een socialistische meeting te Puteaux. De volksfrontregeering, aldus spreker, is in het leven geroepen om hef program van het volksfront ten uitvoer te leggen. Het is echter mogelijk, dat, wanneer dit program als gevolg van de economische crisis over enkele maanden niet de resultaten schijnt op te leveren welke men er van verwacht, wij onze vrijheid zullen hernemen om aan het Fransche volk een integraal socialistisch pro gram voor te leggen. Faure zinspeelde vervolgens op de Senaats zitting van Dinsdag j.l., waarbij, naar hij zeide, aan min. Salengro uitermate gewichtige vra gen zijn gesteld. Voor het oogenblik zijn wij ver plicht, zoo zeide spreker, te antwoorden, dat het bezetten van fabrieken een onwettige strijd- methode is. Wij wenschen echter niet, dat de gewapende macht tusschenbeide komt en dat bij het doen ontruimen der fabrieken onze han den met bloed besmeurd worden. Daarom vragen wij de arbeidersklasse, vertrouwen in ons te stellen. Vervolgens besprak Faure zijn indrukken, de vorige week te Genève opgedaan. „Het leek mij toe," aldus spreker, „alsof ik over puinhoopen liep". Vrijdag zal wëderom een ministerraad wor den gehouden. Hierin zal de Raad overwegen, welke houding moet worden aangenomen, voor het geval opnieuw fabrieken zouden worden be zet. De ministers zullen verder in kennis worden gesteld van de maatregelen, clie zullen worden genomen tot handhaving van de orde op 14 Juli, den nationalen feestdag. Bovendien zal het vraagstuk der onwettige speculaties worden onderzocht. Bij de Olympische Spelen kunnen de gemaakte tijden tot op duizendsten precies worden vastgesteld. Met het afgaan van het schot wordt de chronometer bij het eindpunt in werking gesteld, die bij het aanraken van de doellijn automatisch stopt PARIJS, 9 Juli (Reuter) De Britsche am bassadeur te Parijs heeft den Franschen minis- ter van Binnenlandsche Zaken Salengro in kennis gesteld me't den wensch des Konings twee weken aan 'de Cöte d'Azur door te j brengen. LONDEN, 9 Juli (Reuter) Vandaag zijn de reeds aangekondigde aanvullende begroetingen voor uitbreiding van de vloot, de luchtstrijdkrachten en het leger gepu bliceerd. Voor de vloot wordt een bedrag gevraagd, groot 1.059.000 pond sterling, voor het leger een bedrag van 6.600.000 pond sterling en voor de luchtstrijdkrach ten een bedrag van 11.790.000 pond ster ling. Men stelt voor aan het vlootprogram van 1936 toe te voegen twee kruisers, een „leader" en acht torpedojagers, een vliegtuigmoederschip en 'vier onderzeeërs. Het luchtvaartpersoneel zal gebracht worden van 50.000 op 55.000 man. Het aantel overzeesche luehtescadrilles, 25 in totaal, zal voor 1939 verhoogd worden met 12 escadrilles. Het aantal eerste linie-toestellen van de thuisvloot zal worden gebracht op 1750 machines, waarbij de vloottoestellen niet zijn inbegrepen. Het aanvullend crediet voor bestellingen bij de wapenfabrieken bedraagt 293.700 pond ster ling, zoodat het totaal der vier gevraagde cre- dieten dus 19.652.700 pond sterling bedraagt. De aanvullingen van het vlootprogram wor den geraamd op 11.015.000 pond sterling. Het program tot aanvulling van de lacunes in net leger zal naar schatting kosten meebrengen, groot 5.614.000 pond sterling, terwijl de speciale maatregelen met betrekking tot het Ita- liaansch-Abessinische conflict uitgaven met zich hebben meegebracht van naar schatting 1.252.000 pond sterling. LONDEN, 9 Juli (Havas). In diplomatieke kringen acht men de meeningsverschillen tus schen de Engelschen en de Russen te Mon treux niet van ernstigen aard. Men merkt op, dat de delegaties van beide landen tot over eenstemming zijn gekomen ten aanzien van belangrijke beginselen. Hoe belangrijk men ook de kwestie der getallenverhouding' acht, men oordeelt haar niet onoplosbaar en blijft hopen op een algemeene regeling. Anderzijds blijkt het juist, dat de Duitsche regeering acht dagen geleden heeft laten we ten, dat een inwilliging der Russische eischen een verstoring van het evenwicht tengevolge zou hebben, zoodat Duitschland herziening van het vlootverdrag met Engeland zou moeten eischen. Te Londen beschouwt men dat als een fantastischegedachte. In de eerste plaats wordt opgemerkt,, dat het inwilligen der Russi sche eischen slechts den bestaanden toestand zou doen voortduren. Bovendien acht men het niet mogelijk, dat door de uitbreiding der Russische vloot het evenwicht binnen afzienbaren tijd verstoord wordt, zoodat men het Duitsche argument on gegrond acht.- WARSCHAU, 8 Juli (Reuter). Het laat zich aanzien, dat de Danziger senaat met de oppositie wenscht af te rekenen. De vergun ning tot het dragen van wapens werd aan de leiders en de vooraanstaande leden der oppo sitie ontnomen. Uit vrees voor represailles heb- oen verschillende socialisten- en communisten- leiders het grondgebied der Vrije Stad Danzig verlaten. Er zijn slechts nationaal-socialistische bladen te krijgen, daar alle oppositie-bladen, zelfs' die in de Duitsche taal in het buitenland jverschijnen, in beslag werden genomen. Verwachting: zwakke tot matigen, ver- anderlijke wind, later uit Westelijke ES richtingen, betrokken met regen, later jj= opklarend, weinig verandering in tem- pe ra tuur. Waar niemand in het fabrieksgebouw aanwe zig was en het vuur m het aanwezige brandbare materiaal gretig voedsel vond, had de brand binnen in het gebouw reeds een tamelijken om vang aangenomen alvorens deze werd ontdekt. Spoedig was nu de brandweer met groot ma teriaal aanwezig en werd het vuur met kracht bestreden, met het resultaat, dat men na ruim anderhalf uur den brand meester was. Intusschen had de brand nog uitbreiding ge vonden in aantasting van nog een derde fa briekspand, de carrosseriefabriek der firma Dekkers, van welke fabriek de inhoud voor het meerendeel tijdig in veiligheid kon worden ge bracht. S' De breifabriek en de bananen-rijperij, welke gebouwen in eigendom toebehooren respectieve lijk aan de wed. L. Cockx en den heer J. de Bruyn, brandden geheel uit, terwijl aan de car rosseriefabriek de brand beperkt bleef tot het dak. Van den inhoud der bananen-rijperij is niets gered kunnen worden; van de breifabriek werden eenige lichte machines in veiligheid ge bracht benevens een hoeveelheid kousen en wol. De oorzaak van den brand kon nog niet met zekerheid vastgesteld worden. Vermoedelijk is dé brand ontstaan door een of ander defect aan de gasverwarmings-installatie van de bananen- rijperij, doch de mogelijkheid van kortsluiting is ook niet uitgesloten. De schade, welke aan de drie fabriekspanden in de tienduizenden beloopt, wordt door verze kering gedekt. LONDEN, 9 Juli (D.N.B.) Volgens de „Daily Mail" zou de Engelsche minister van Buitenland'sche Zaken, Eden, lijden aan hart zwakte, waarvan hij ook reeds het vorig jaar last heeft gehad na zijn bezoeken aan Moskou, Warschau en Berlijn, om deze reden, aldus het blad, heeft hij zich voor acht dagen aan 'ajn bezigheden onttrokken. BERLIJN, 8 Juli (D.N.B.) De politie heeft den laatsten tijd successievelijk de leden van een uit 13 man bestaande inbrekersbende ge arresteerd, die 139 inbraken op haar geweten heeft. Voorts zijn nog 19 andere personen ge arresteerd, die zich aan heling en diefstal heb- ben schuldig gemaakt. De destijds door de inbrekers, die bij voor keur in 't Zuid-Oosten van Groot-Berlijn, doch ook wel in Silezië opereerden, aangerichte schade bedraagt volgens een voorloopige schatting /eenige honderdduizenden marken. Gegarandeerd totale uitroeiing ZUIVERAARS VAN RIJKS- EN GEMEENTEGEBOUWEN. TEL. 23037, MARNIXSTRAAT 116, Haarlem De geruchten omtrent den gezondheidstoestand van den H. Vader. Zijn de Fransche socialisten voornemens zich ios te maken van het Volksfront? Abessiniërs dooden bij een overval in de pro vincie Jimma dertig Italianen. Noodweer boven Frankrijk. Groote schade aan gericht. Groot aantal officieren op Cuba gearresteerd iu verband met een complot tegen kolonel Ba tista. De uitbreiding der bewapening in Engeland. Aanvullende begrootingen gepubliceerd. Verlenging van den werkingsduur der Crisis- pachtwet is in voorbereiding. Brand te Roosendaal in drie fabrieksgebouwen: de schade beloopt tienduizenden guldens. O Hedenmorgen is op den onbewaakten overweg, op de grens tusschen Heerlen en Schaesberg, de 19-jarige landbouwersknecht J. A. C. Gulikes uit Heerlen door een trein gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd. Met ernstige hoofdverwondingen en in be- wusteloozen toestand werd G. opgenomen. Na dat de eerste geneeskundige en geestelijke hulp was verleend, is het slachtoffer naar het St. Jozef-Ziekenhuis te Heerlen vervoerd. De politie van Schaesberg stelt een onder zoek in. Zooals bekend is, propageert de K.N.A.C. de toepassing van automatische lichtsignalen, een betere aanduiding van de onbewaakte overwe gen, zoomede de toepassing van een derde licht bij de treinen. Ten slotte heeft zij verzocht een onderzoek te willen doen instellen naar de uit zichtsnormen by onbewaakte overwegen, ook in verband met de grootere treinsnelheden. HAVANA, 9 Juli. (Reuter) Een lid van den Inlichtingsdienst heeft onthuld, dat meer dan twintig officieren zijn gearresteerd onder be schuldiging van medeplichtigheid aan een com plot tegen kolonel Batista. Agenten van den inlichtingsdienst hebben een document ont dekt, waarin de plannen der samenzweerders werden vermeid. Men verwacht de arrestatie van meer dan 150 officieren en burgers. Nader meldt Reuter, dat omstreeks midder nacht 70 personen waren gearresteerd in ver band met de samenzwering tegen kolonel Ba tista. Vrywel alle arrestanten zijn ex-officie ren en vroegere soldaten, die lid zijn van de partij der „Autonticos", welke onder leiding staat van oud-president Grau San Martin. Stand op Donderdag l uur n.m.: 755.7 Vorige stand: 755.3 De Prawda voegt aan deze verklaring van minister-president Blum toe, dat deze met des te grooter sympathie door geheel Joego Slavië zal worden ontvangen op het moment, dat het vertrouwen der Kleine Staten ten aanzien van de groote Europeesche democratieën en het Instiuut van Genève begon te wankelen. De verklaring van Blum wijst er vo'gens het blad op, dat de Fransche buitenlandsche po litiek ln veilige en bevriende handen is. PARIJS, 9 Juli (D.N.B.) De heftige on- weders, die Woensdag boven het land gewoed hebben, hebben in de omgeving van Clermont- Ferrand groote schade aangericht. Geheele dor pen kwamen blank te staan, dijken werden vernield, straten en spoorbanen zwaar bescha digd. De oogst is voor een groot deel verloren Bij Annecy in Savoye hebben wolkbreuken uitgebreide overstroomingen veroorzaakt. Vele huizen moesten worden ontruimd, terwijl ver scheidene bruggen door het water vernield wer- den. Hoogste barometerstand 769.3 La Coruna Laagste barometerstand 748.4 Thorshavn Zon op 4.51 - onder 9.19 - Licht op 9.49 M Maan op n.m. 11.09 onder v.m. 10.48 EZ Laatste kwartier 11 Juli illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllli?. Woensdagmiddag is brand ontstaan in de ba nanen-rijperij, staande aan de Kalsdonksche- straat te Roosendaal en eigendom van den heer W. van Rooy te Eindhoven. Het vuur greep snel om zich heen en tastte vervolgens het nabij gelegen fabriekspand aan, waarin gevestigd was de brei- en kousenfabriek „Mormes". Aangezien is gebleken, dat de talrijke onge vallen met fatale gevolgen op onbewaakte over wegen een groote beroering in het land hebben gewekt, heeft de K.N.A.C. aan den minister van Waterstaat verzocht een beslissing te wil len nemen op haar verzoek van 30 October 1935, waarin gemotiveerde voorstellen werden gedaan tot het treffen van veiligheidsmaatre gelen bij onbewaakte overwegen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1