De Duitsche katholieken in den geloofsstrijd Militaire vrachtauto omgeslagen De Dardanellen- conferentie 1B Het nieuws van beden REDE VAN MGR. RACKL De Arabieren blijven staken DANZIG VERWACHT HET VERTREK VAN LESTER De droogteramp in Amerika Accoord tusschen Nanking en Kanton De opstanden in Abessinië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 10 JtLI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20040 Na de politieke revolutie zoekt men nu de omwenteling van het godsdienstig denken De processen van Koblenz Onbegrijpelijke sabotagewelke slechts de eigen bevolking treft Het Weer Blijven zou de spanning slechts verhoogen, schrijft de Danziger Vorposte De Rexist Sindic laat verstek gaan Een interpellatie, die niet door kon gaan Bestudeering van artikelen, doch geen besluiten worden genomen De Turksche pers toont zich geprikkeld Gaat de Negus naar Amerika? Een soldaat gedoodeen sotdaat en een luitenant ernstig gewond In het Midden-Westen wordt de ramp nog vergroot door een sprinkhanenplaag Een burgeroorlog zal vermeden worden De toestand in Noord-China Prinses Ingrid heeft dezer dagen een oezoek gebracht aan een bijeenkomst van de Deensche padvinders op het eiland Fünen. Zij werd welkom ge- beeten door Lady Raden Roxcell Italië geeft toe, dat de pacificatie met zonder wrijving geschiedt T ragiek Nazi-propagandisten krijgen rust Van 1 Augustus tot 7 September geen vergaderingen Zwitserland heft de sancties op NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Onze Rom. correspondent schrijft ons: De „Osservatore Romano" publiceert een redevoering, die de nieuwe bisschop van Eichstatt, mgr. Michael Rackl, gehouden heeft op een bijeenkomst der katholieke jeugd van zün diocees, en waarin hij sprak over den „verschrikkelijken godsdienststrijd", dien de katholieken heden in Duitschland heb ben te voeren. „Na de politieke revolutie zoekt men nu de omwenteling van het godsdienstig denken. De „Weltanschauung" is niet anders dan een denkwijze, die den godsdienst wil vervangen." „De bijl wordt aan den wortel gelegd", aldus de bisschop: „men wil de grondslagen zelf van onzen heiligen katholieken godsdienst treffen. Velen weten wel, wie het sinistere woord gezegd heeft. „Wij moeten den katholieken godsdienst van zijn inhoud ontdoen." In den Kulturkampf van 1870 wilde men het volk zonder priesters; heden wil men de priesters laten blijven, maar zonder het volk. Een geweldige geestesstrijd is ontketend; iedereen moet daarom het recht heb ben, openlijk en eerlijk de waarheid te zeggen. Het gaat niet meer om een politieke revolutie, maar om een omwenteling der levensbeschou wing." Na de tegenstelling tusschen de christelijke en de enkel-aardsche levensbeschouwing in het licht gesteld te hebben, vervolgde mgr. Rackl: „In het Concordaat is weliswaar overeengekomen, dat de Katholieke Kerk haar volle vrijheid zal genieten; maar gü weet, dat dit niet meer het geval is. Gü weet, hoe moeilük men het den genen maakt, die tot een katholieke vereeniging behooren. De ambtenaren weten, dat het hun tot plicht gesteld werd, uit de katholieke vereeni- gingen te treden. De strüd tegen de confessio- neele vereenigingen is echter een strüd tegen de Katholieke Kerk." De „Osservatore Romano" wüst er van haar kant op, hoe ook de befaamde processen van Ko blenz een wapen in dezen strü'd zü'n, nu de be schuldigingen van „politiek-katholicisme" even als die van samenzwering met de communisten en van anti-nationale gezindheid onhoudbaar gebleken zijn en de deviezenprocessen hun uit werking op de publieke opinie hebben gemist. „Men weet, zoo schrijft het Vaticaansche blad, „waarover het gaat: de beschuldiging van im moraliteit treft een congregatie van leekenbroe- ders. Doch bü de eerste, opzienbarende cüfers voegde men tevens een dubbelzinnig spel met den naam en sprak van de Orde van S. Fran- ciscus. In plaats van een bijzonder genootschap dat niet uit priesters bestaat, treft men aldus de gansche Franciscaansche gemeenschap. Hoe onverschillig en onwetend men zich ook beroemt te zün in katholieke dingen, men weet toch zeer wèl, wat deze valsche aanduiding beteekent; evengoed als men weet, dat de eerst-vermelde cijfers in rook vervlogen zün; dat onder de be schuldigden ook de personen zijn, die reeds uit de congregatie waren gestooten; dat nog steeds niet alle in hechtenis genomenen terecht gestaan hebben en dat niet alle veroordeelden inderdaad schuldig gebleken zijn. De gansche zaak is dus te herleiden tot proporties, die ten aanzien van andere personen en van andere kas ten of instellingen door naastenliefde en publiek fatsoen binnen de „gesloten deuren" van de rechtszaal zouden zijn gehouden." En na eenige nationaalsocialistische persuitin gen te hebben geciteerd, waaruit de bedoeling dezer processen aan den dag treedt, besluit het blad: „Het wapen der gerechtigheid is dus slechts het foudraal, waaruit men het zwaard der po litiek trekt. Onder het strenge verzet tegen de onzedelükheid komt te Koblenz de bevooroor deelde en hardnekkige strijd te voorschün te gen het spook, van het „politieke katholicisme" en de weerwraak tegen de kloeke houding die de Kerk tegenover de anti-religieuze politiek heeft ingenomen." De hoofdingang van het Rijkssportveld in Berlijn, zooals de bezoekers der Olym pische Spelen haar bij het verlaten van het station zullen zien JERUZALEM, 9 Juli. De oproep van den Britschen Hoogen Commissaris aan de Arabische bevolking, welke ook door middel van door vliegtuigen uitgeworpen strooi biljetten is verspreid, heeft tot nu toe geen succes gehad. De algemeene staking en de daarmede ver bonden vernielingsmaatregelen hebben zelfs op vele plaatsen nog een verscherping ondergaan. Het middelpunt van de stakingsbeweging is op het oogenblik Jeruzalem, waar reeds een dreigende levensmiddeienschaarschte merkbaar wordt. De melktransporten worden op den weg naar de stad door Arabische stakingsposten opgevangen en de melk wordt uitgegoten. Onbegrüpelük is het echter, waarom de Arabieren tot dergelüke maatregelen hun toe vlucht nemen, daar hierdoor slechts de Arabi sche bevolking zelf getroffen wordt, terwül de Joodsche bevolking er geen hinder var. heeft. Verwachting: veranderlüke, later matige H westelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt, met regen of onweer, later op- klarend, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opkla- EE rend. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMlllllli BERLIJN, 9 Juli (Reuter). De Duitsche pers publiceert een artikel van Wilhelm Zaerske, den hoofdredacteur van de Danziger Vorposte, over de positie van den Hoogen Commissaris van den Volkenbond, Lester. Zaerske schrüft daarin o.m.: „Lester zal zich er rekenschap van geven, dat, na de bespreking betreffende zijn persoon, zijn in functie blijven te Danzig slechts de spanning tusschen de regeering van Danzig en den Volkenbond zou kunnen verhoogen." Men verwacht algemeen, dat Lester zal ver trekken en men denkt niet, dat hij zal terug- keeren. BRUSSEL, 9 Juli (Reuter). De rexist Sindic moest vandaag in de Kamer den minister van Justitie interpelleeren over de samenwerking tusschen politici en financiers, doch toen de interpellant tien minuten nadat de zitting be gonnen was, nog steeds niet op zün plaats aan wezig was, hief de voorzitter de zitting op. De interpellatie komt op grond hiervan niet meer op de agenda voor en zal dus teruggenomen moeten worden, met het gevolg, dat zü voor de zitting van November niet meer aan de orde zal komen. MONTREUX, 9 Juli (Reuter). Nadat de conferentie geconstateerd had, dat voor alsnog geen overeenstemming bereikt is ten aanzien van artikel 16, betreffende de doorvaart van oorlogsschepen in oorlogs tijd, is zü overgegaan tot bestudeering van artikel 17, dat Turkije opdraagt te zorgen voor de sluiting der zee-engten in oorlogs tijd, als het tot de oorlogvoerenden be hoort. Tevens ging de conferentie over tot bestu deering van artikel 18, dat Turküe tot sluiting machtigt, indien het zich bedreigd voelt, op voorwaarde, dat Turkije ten eerste den aard van de bedreiging nader aangeeft, ten tweede zün besluit bekend maakt aan de verdragson. derteekenaars en den Volkenbond. Op dit laatste punt behield de conferentie zich haar besluit voor. Wat de civiele en mi litaire luchtvaartuigen betreft, zeide Roestoe Aras, dat hij voornemens was een tekst voor te leggen, die de mogelükheid biedt, dat de vlieg, tuigen passeeren in beide richtingen, zonder echter boven de verboden zones te komen. Met steun van Roemenië, Bulgarüe en Grie kenland verzocht de Turksche delegatie af schaffing van de internationale* commissie voor de zee-engten. De Fransche en Engelsche de legaties houden integendeel het nut staande van deze commissie met het oog op het op. stellen van statistieken. Ook deze aangelegen heid werd in beraad gehouden. De meeningsverschlllen, die zich te Mon- treux hebben voorgedaan, hebben tot ge volg, dat in de Turksche pers een dagelüks toenemende geprikkeldheid valt waar te nemen. In gematigde taal verklaren de bladen, dat, nu het recht tot versterking der zee-engten erkend is, er geen enkele reden is aan te ge ven, waarom Turkije zelf niet tot de remili- tarisatie zou besluiten, indien de conferentie te Montreux zou mislukken. Titoelescoe is om zes uur vanavond naar Boekarest vertrokken. Tegenover de journalisten heeft de Roemeen- sche staatsman verklaard, dat hij vertrekt om redenen de conferentie betreffende. Hü ging zün regeering op de hoogte stellen van de resul taten der conferentie. - LONDEN, 9 Juli. Door het Italiaansch nieuwsbureau Stefani wordt het bericht ge lanceerd, dat de Negus besloten zou zijn tegen het einde der maand met zijn familie naar de Vereenigde Staten te vertrekken, omdat hem de Amerikaansche badplaatsen groote sommen zouden hebben aangeboden voor zijn aanwezig heid, welke zü verwachten een groote menigte nieuwsgierigen ta zullen trekken. Ouwehand's Dierenpark Rhenen op den Grebbeberg Holland's mooiste natuurpark Aan de groote schietwedstrijden in Bisley (Engeland) nam deze terdege uitgeruste veteraan deel Op den Otterloschenweg nabü Arnhem is Donderdagmiddag een militaire vracht auto van het korps rijdende artillerie uit Arnhem, welke auto op weg was naar de legerplaats Harskamp, waar een demonstra tie zou plaats hebben met 6 c.M. veldge schut, omgeslagen. Door onbekende oorzaak begon de auto, waar op een officier en eenige manschappen hadden plaats genomen, te slingeren en eenige oogen- blikken later sloeg de auto over den kop. De dienstplichtige soldaat Vink uit Arn hem werd op slag gedood. De soldaat Brijs, wonende te Oosterbeek, werd ernstig ge wond. De luitenant der rüdende artillerie Albarda, uit Arnhem, bekwam eveneens vrü ernstige kwetsuren. De overige manschappen kwamen er met lichte verwondingen af. De luitenant Albarda en de soldaat Brüs zün per Roode Kruisauto naar het gemeente ziekenhuis te Arnhem overgebracht. de bevolking van de meer in het Westen gelegen droogtestreken weer eenige hoop kregen. De hitte trekt echter onverminderd voort over den staat New York. De laatste weerberichten voor spellen aanhoudend mooi weer. Overal sterft het vee en verschroeit het graan, terwül de steden onder recordtemperaturen zuchten. In Devilslake in Noord-Dakota is een tem peratuur waargenomen van 112 graden in de schaduw, in Southbend in Indiana steeg het kwik tot 106 graden, in de stad New York tot 93 graden, terwijl uit vijftig andere steden tem peraturen worden gemeld bo.ven de 95 graden. Ruim 90 procent der boeren in Noord-Dakota zün financieel geruïneerd. De ellende wordt ook in Kansas nog vergroot door een sprinkhanen plaag. NEW YORK, 9 Juli. Het hittegebied strekt zich thans uit van de Rockey Mountains tot aan den Atlantischen Oceaan. Wat in het Midden-Westen nog niet door de zon is vernield, wordt door sprinkhanen wegge vreten. Naar schatting worden 3 tot 5 millioen per sonen rechtstreeks door de droogte getroffen. Op de beurs te Chicago is de bushel mais en tarwe sinds het begin van de droogte met 20 cents gestegen. In de laatste 24 uur zün te New York 47 personen tengevolge van de warmte om het leven gekomen. De aan den oogst toe gebrachte schade wordt geraamd op ruim 60.000.000 dollar. In enkele deelen van Montana en Noord Dakota zijn eenige buitjes gevallen, waardoor NANKING, 9 Juli (D.N.B.). De te Nan king aangekomen commandant van het eer ste Kwantoeng-leger, generaal Yu-Han-Moe, heeft Tsjang-Itai-Sjek medegedeeld, dat Kanton in ieder opzicht zal voldoen aan de wenschen van Nanking. De plaatsvervanger van Yu-Han-Moe heeft Tsjen-Tsji-Tang en de andere commandanten van Kanton telegrafisch bevolen, de oorlogs voorbereidingen te staken om een burgeroorlog vermijden. Te Nanking spreekt men van een onverwachte wending in den toestand. Uit Peiping wordt gemeld, dat de missie van Wang Ko Min, den voorzitter van de economi sche commissie van Hopei en Tsjahar, het vol gende omvat: 1. herziening der betrekkingen tusschen de anti-communistische autonome regeering van Oost-Hopei en den politieken raad van Hopei en Tsjahar en verbetering der betrekkingen tus schen China, Mandsjoekwo en Japan in Noord- China. 2. regeling van het vraagstuk van den smok kelhandel in Noord-China. 3. reorganisatie van het 29e leger, dat thans onder bevel' staat van Soeng Tsje Joean, den voorzitter van den politieken raad van Peiping. Wang Ko Min zal waarschijnlijk Zaterdag van Peiping naar Nanking vertrekken, na be sprekingen te hebben gevoerd met Soeng Tsje Joean, teneinde aan maarschalk Tsjang-Kai- Sjek verslag uit te brengen. Te Danzig wordt algemeen het vertrek ver wacht van den Hoogen Commissaris van den Volkenbond, Lester. De Dardanellen-conferentie blijft zich beslui ten voorbehouden. Accoord tusschen Nanking en Kanton, waar door de burgeroorlog vermeden wordt. De droogte.ramp in het Midden-Westen der Vereenigde Staten nog vergroot door een sprinkhanenplaag. De algemeene staking in Palestina wordt door de Arabieren voortgezet. Italië ontkent ernstige opstanden in Abessinië, doch geeft toe, dat de pacificatie niet zonder wrjjving geschiedt. De Negus zou, volgens een Italiaansch nieuws bureau, voornemens zijn naar de Vereenigde Staten te vertrekken. Militaire vrachtauto bij Arnhem omgeslagen; een soldaat gedood; soldaat en luitenant ernstig gewond. Visschersstaking te IJmuiden opgeheven. Voorloopige hechtenis van den Nijmeegschen commissaris verlengd. Tegen arbeider, die zijn vrouw te Boxtel doodde, twintig jaar geëischt. Minister Deckers bezocht Goeree en Overfiakkee. Ministerieele belangstelling voor de nachtpost treinen. Stand der clearing met Duitschland per 8 Juli. New Yorksche Beurs: stemming vaster. ADDIS ABEBA, 9 Juli (DNB) In toon aangevende Italiaansche kringen wordt op nieuw ontkend, dat in Abessinië opstan den van emstigen omvang plaats hebben. Met nadruk wordt -gewaarschuwd tegen de verbreiding van dergelijke alarmeerende be richten, doch daarmede wil men niet zeggen, dat de pacificatie zonder wrijving geschiedt. Men noemt het vanzelfsprekend, dat zekere Abessinisohe persoonlijkheden zich niet met de feiten verzoenen. In hoofdzaak zijn de geruchten echter, naar men meent, op rekening van bepaalde geïnte resseerde buitenlandsche kringen te schrüven. De regeering meent redenen te hebben om aan te nemen, dat niet alle vreemdelingen de gastvrüheid kunnen waardeeren. Zij heeft dezer dagen haar toevlucht tot strenge maatregelen moeten nemen, die noodig zijn voor het bestaan van soepele betrekkin gen tusschen de Italiaansche autoriteiten en de vreemdelingen. Het bericht, dat bü den overval op de Ita liaansche luchtvaartmissie in Lekemti 35 Ita lianen den dood hebben gevonden, wordt van bevoegde Italiaansche zijde als „volkomen onjuist" gekenmerkt. Nauwkeurige cijfers wor den echter niet gegeven. Men verklaart, dat niet slechts de missionaris Borella, doch ook een mecanicien zich heeft kunnen redden, met be hulp van Gallas, die hadden verzocht een Ita liaansche missie te zenden om hun onder werping aan te bieden. Tenslotte worden van bevoegde Italiaansche züde alle verdere berich ten over daden van sabotage aan den Djiboeti- spoorweg en de vorming van een nieuw Abes- sinisch leger tegengesproken, Niet alles wat droevig is, is tragisch. Tragisch noemen we alleen datgene, waarin het noodlot een rol speelt, waarbij wij den indruk krijgen, dat een hoogere macht het streven der menschen doorkruist. Wanneer een verkwister al zijn geld opmaakt en straatarm sterft, dan is dat droevig, maar tragiek zit er niet in. Maar wanneer iemand zijn leven lang hard. gewerkt en zuinig geleefd heeft, en dan op zijn ouden dag door brand of diefstal zijn spaarcenten kwijt raakt, dan vinden wij dat tragisch. In alle tijden heeft de tragiek de menschen aangetrokken. Tragedies behooren tot de oudste literatuur der menschheid, en tegenwoordig worden ze nog geregeld geschreven, zij het dan vaak in den vorm van filmscenario's. In ons dagelijksch leven spelen reeds zooveel krachten een rol, die wij niet beheerschen kunnen, in onze naaste omgeving spelen zich zooveel kleine tragedies af, dat we in iedere groote tragedie iets van ons zelf herkennen, en daarom voelen wij er ons toe aan getrokken, ook al stemt zij ons droe vig en drukt zij ons ter neer. Maar voor den Christen bergt alle tragiek dezen troost in zich, dat het Gods Voorzienigheid is, die alles zoo beschikt heeft, en dat de ondergang hier op aarde het begin kan zijn van een beter leven hierboven. Daarom behoeft de bitterste tragiek ons onze levensblijheid niet te ontrooven. BERLIJN, 9 Juli. (D.N.B.) De Rijksminister voor Propaganda, dr. Goebbels, heeft bevolen, dat tusschen 1 Augustus en 7 September geen propagandavergaderingen mogen worden ge houden. Dit besluit werd genomen daar de win- tercampagne en de Rü'ksdagverkiezingen veel van de propagandisten hebben gevergd, terwül bovendien na de Olympische spelen, voor den Rijkspartijdag en den Oogst-dankdag opnieuw veel van hen geëischt zal worden. BERN, 9 Juli (DNB) De Zwitsersche Bonds raad heeft heden besloten, de sancties tegen Italië met ingang van 15 Juli op te heffen. Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 750.6 yorige stand 755.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1