Het Udensche college 50 jaar WIJ LUISTEREN NAAR r FINANCIEN BIJ EEN JUBILEUM V Kerkelijk leven Dagfilm VRIJDAG 10 JULI 1936 Een bruine zomerteint Een hechte band MINISTER SLINGENBERG NAAR FRIESLAND Onderzoek naar mogelijkheid-, van werkobjecten RIJKSVELDWACHTER VOOR DE RECHTBANK Van mishandeling vrijgesproken EFFECTEN VERDUISTERD Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie (Ingezonden Mededeeling) HEVIGE HOOFDPIJNEN Voor altijd verdwenen DE VERKOOP VAN DE AMSTERDAM Italië heeft eenige eischen gesteld ERASMUS-HERDENKING TE ROTTERDAM Bijzondere vacantiekaarten BENOEMINGEN In de Congregatie van het Goddelijk Woord Audiëntie SIGARENFABRIEK MAJOOR Productie begint Maandag weer Postvluchten GOEDK ORE RETOURS Huid en tanden spreken HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE SPHINX Loonsverlaging in een motie afgewezen Aardappelziekte R.K. Universiteit Landbouwhoogeschool Academische examens KOOPT ZOMERPOSTZEGELS Voor doelmatige straatnaam bordjes Zuterdag 11 Juli K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS Zaterdag worden weer de T.T.- Races te Assen verreden, waar van de K.R.O. reportage geeft vanaf den start (9.15 uurtot en met de finish der middagraces (4.45 tot 5.30 uur) gramofoon GOLFLENGTEN OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Teeltpremie vlas Het Udensche college, onder welken ver trouwden naam het „Collegium Sancti Crue is" te Uden In de Meierij, bestuurd door de Paters Kruisheeren, algemeen be kend is, zal bij de opening van het nieuwe studie-jaar in September vijftig jaar be staan. Tevens is het 18 Augustus 700 jaar geleden, dat de stichter van de Orde der Kruisheeren, de Zalige Theodorus de Celles, stierf. Er is dus alle reden voor de Kruisheeren, die een der oudste kloosterorden van ons land vormen, om feest te vieren. Maar ook de studenten en vele oud-studenten maken zich op om in het bijzonder het jubileum van hun school pas send te herdenken. De officieele herdenkingsdag valt vermoede lijk op 10 September, bij welke gelegenheid de studenten een spel van den bekenden priester dichter Jac. Schreurs zullen opvoeren, „De Uhristusspeler" genaamd, dat speciaal hiervoor geschreven is. De bisschop van 's-Hertogenbosch, Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, zal het feest door zijn tegenwoordigheid opluisteren, terwijl ongetwij feld nog vele andere autoriteiten aanwezig zul len zijn. Waar wij op willen wijzen, is de groote sym pathie, die voor het jubileerend college en zijn leiders bestaat onder allen, die langen of kor ten tijd hier hebben doorgebracht en niet alleen in vele nuttige vakken werden onder wezen, maar ook menige practische les voor het leven ontvingen, waarvan zij later de rijke vruchten hebben geplukt. Dit kunnen allereerst getuigen de 422 pries ters, die nu in ons land of elders werkzaam zijn en eens op het Udensche college student Waren. Meer dan 1800 jongens hebben hier hun gymnasiale studies gemaakt, van wie er meer dan 800 priester zijn geworden of zich daartoe nog voorbereiden. Ook de oud-studenten, die in het maatschappelijk leven een plaats bezet ten, spreken echter met veel lof en dankbaar heid over den tijd in „Ujen" doorgebracht Treffend komt dit tot uitdrukking in de tal rijke brieven, die het comité voor den reünis ten-dag te houden op 11 Augustus, bereikten, waaraan door zeer vele leeken zal worden staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonnebruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. deelgenomen. Een van hen is een werkloos huisvader die schrijft op de fiets te zullen komen. Zijn „Uden" moet hij weerzien. Allen voelen nog een band met het college, een bewijs, dat er een bijzondere invloed van uit is gegaan. De een zoekt het in de betrekkelijke vrijheid, die er heeft bestaan, zoowel toen het college externaat was en de studenten bij de dorpe lingen in den kost waren als na 1922, in welk jaar het internaat werd en Waarschijnlijk een gevolg was van de omstandigheid, dat de jon gens vrij worden gelaten in het kiezen van hun richting, waardoor een bepaalde „stijl" aan de opleiding ontbrak. Een ander meent het te vinden in den gemoedelijken omgang tusschen professoren, surveillanten en studenten, welke echt Brabantsch was. Het onderwijs, dat door vele deskundigen geprezen wordt, komt niet op de laatste plaats, doch allen zijn het erover eens, dat er op het college van de Kruisheeren een bepaalde eigen sfeer was, die den oud-leerling, ook lang nadat hij de inrichting heeft verlaten, er nog eens graag voor een bezoek doet terugkomen. Met veel hartelijkheid hebben de Kruisheeren altijd hun vroegere discipelen ontvangen, en wij voor onzen ptrsoon bewaren aangename herinneringen aan de genoeglijke gesprekken met onzen oud-Latijnschen leeraar, Pater R. D. Bad.oux O.S.Cr., die helaas het jubileum van zijn school niet kan meemaken en nog kort geleden te Helmond overleed. Een man van fijne beschaving met een edele priesterziel, d>* een aparte en zeer te Waardeeren wijze van doceeren had. Prior was in onzen tijd de tegenwoordige Apostolisch-Vicaris van Java, Mgr. J. Gou- mans, die voor zijn jongens een vaderlijke vriend was. Zelden streng, omdat hij reeds met een enkel w'oord, dat uit een warm priesterlijk hart voortkwam, den goeden geest erin wist te houden. Prior Goumans was behalve goed leeraar een uitstekend paedagoog. Het was het aangenaamste oogenblik van heel de week, wanneer op Zaterdagavond de lessenaren in de studiezaal werden dichtgeklapt en de prior op den katheder verscheen om het Evangelie van den Zondag uit te leggen, wat hij op pak kende wijze deed. Klooster en college staan bij de dorpelingen in Uden in hoog aanzien. Daar draagt niet weinig toe bij de joviale omgang tusschen de „heeren" en de menschen uit het dorp. Vooral echter de aanwezigheid van het miraculeuze beeld van „Onze Lieve ter Linde" (Behoudenis der Kranken) in- de kapel, waar naar in den zomer vele bedevaarten worden ondernemen, is oorzaak, dat de Kruisheeren. hoewel zij geen parochie hebben, bij de Udena- ren zoo populair zijn. Moge het: „Collegium sancti Crucis" in bloei blijven toenemen en zijn roem steeds hand haven. I. A. i Heden heeft de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, zich, vergezeld van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meyer de Vries naar Leeuwarden begeven, 'om met Ged. Staten van Friesland overleg te plegen over de vraag, of er in genoemde pro vincie werkobjecten zouden kunnen worden ter hand genomen. dus rekening dienen te worden gehouden. Nog beter is het gebruik van transparanten met inwendige verlichting. Een maximum afstand van de straathoeken, b.v. 5 meter, ware aan te houden. Voor cl? hoogte van de letters kan een minimum maat;, van.. l'A c.M. qf cün aanbevolen. Voor de rechtbank te Zwolle heeft zich te verantwoorden gehad de rijksveldwachter J. W. uit Genemuiden. die zich zou hebben schuldig gemaakt aan mishandeling en meineed. Eenig positief bewijs heeft de Officier van Ju stitie, mr. J. C. van Hasselt, niet tegen den verdachte bi) kunnen brengen, zoog at hij vrij spraak moest vragen. Wel bleek uit het verhoor, dat Genemuiden een onmogelijke plaats is voor politiemenschen om er te werken, terwijl de bevolking er be hept is met een eigenzinnige lastigheid, die er toe leidt, dat alles samenspant als het tegen de politie gaat. Zender zelfs in raadkamer te zijn geweest sprak de rechtbank den veldwachter vrij van het hem ten laste gelegde. Naar wü vernemen zal de zaak tegen den eommissionnair in effecten S. J. van C„ die in Februari j.l. werd gearresteerd, verdacht van verduistering van effecten tot een waarde van ongeveer 95.000.as. Dinsdag voor de vacantiekamer van de Haagsche rechtbank dienen. Als verdediger treedt op mr. Mout, advocaat te 's-Gravenhage. De 85ste algemeene vergadering van de Ned. Mij. ter bevordering der Pharmacie, werd Donderdagochtend voortgezet. In de plaats van den heer M. F. L. Ennema, uit Apeldoorn, wiens lidmaatschap van het hoofdbestuur bij het einde van dit jaar statu tair eindigt, werd tot voorzitter der maat schappij gekozen mr. dr. K. Holm, te 's-Gra venhage. Een merkwaardig geval van beterschap door gebruik van Kruschen Salts werd ons beschre ven door mevr. H. E. te S. „Eiken morgen opnieuw stond ik op met on draaglijke hoofdpijnen. Ik was altijd moe en het leven scheen nauwelijks de moeite waard. Maar ik had zooveel over Kruschen Salts gelezen, dat ik besloot het ook eens te probeeren. Toen ik het ongeveer een maand lang genomen had, merkte mijn vriendin plotseling op: „Je ziet er veel beter uit, voel je je nèt zoo goed?" Toen 'ik ja zei, en dat het door Kruschen Salts kwam. schoot zij in den lach en zei: „Och, waarschijn lijk zou je je zonder dat goedje wél zoo goed voelen." Maar ik hield vol en na ongeveer drie maanden zei ze: „Werkelijk, ik heb nog nooit iemand zóó zien veranderen. Je bent een heel andere vrouw en als dat door Kruschen Salts komt, ga ik het ook probeeren." Kruschen Salts bestaat uit 6 zouten, die de werking van ingewanden en nieren bevorderen en zoodoende voor meer afdoende verwijdering van afvalstoffen zorg dragen. Hierdoor wordt de oorzaak weggenomen van klachten als hoofd pijn, gevoel van vermoeidheid e.d. Probeer eens een tijdlang de dagelijksche dosis Kruschen Salts en U zult zich in alle opzichten prettiger voe len: geen hoofdpijnen meer, maar nieuwe levenslust en een onverstoorbare opgewektheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, ƒ0.70 en ƒ1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij, Amsterdam voorkomt. Het grootste vrachtschip van Nederlard, de „Amsterdam" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij., welk schip naar Italië is verkocht, ligt thans reeds geruimen tijd bij de Ned, Dok Mij., welke onderneming het schip voor zijn nieuwe bestemming gereed maakt. Van Italiaansche zy'de zijn te dien aanzien verschillende eischen gesteld, welke vervuld moeten zijn, voor de Amsterdam door de nieuwe eigenaresse wordt geaccepteerd. Het staat dan ook nog niet vast. wanneer het vertrek plaats zal vinden. Hedenmorgen heeft de burgemeester van Rot terdam, de heer P. Droogleever Fcrtuyn, cte biieenkomst van het congres der Erasmus-her- derking in de aula van de Nederlandsche Han- c'fclshoogeschool met een. kort w"Sb?!i geopend. Hij heette alle aanwezigen hartAijk welkom en zeide, dat hij gaarne aan hof verzoek om cteze plechtigheid te openen, had voldaan. In het bijzonder verwelkomde hij de verte genwoordigers der stad Bazel, waar Erasmus een deel van zijn leven heeft doorgebracht en waar hij ook is gestorven. Rotterdam en Bazel waren beglti- en eindpunt varf Erasmus' levêü. Verder dankte spr. de vertegenwoordigers der v-.rschillende universiteiten voor1 hun aanwezig heid en verklaarde daarna het congres, waarop verschillende sprekers het woord voerden, voor geopend. Wij verwijzen naar de advertentie der Neder- landsche Spoorwegen, waarin iets nieuws dezen zomer voor de groote afstanden wordt aange kondigd, n 1. bijzondere vacantiekaarten tegen verlaagde prijzen (Maandags, Dinsdags, Woens dags en Donderdags van 13 Juli tot en met 3 September aan alle stations N. S.). Door den Hoogeerwaarden P. Generaal- Superior der Missionarissen van het Goddelijk Woord te Rome werd tot Provinciaal van de Neöerlandsche Provincie benoemd de hocgeerw. P. Drs. Jos. Boots, uit het Missiehuis te Tete- ringen. Tot Rector van het Missiehuis te Uden werd benoemd P. dr. C. Schoutens; tot Rector van het Missiehuis te Soesterberg P. J. van de Laar; tot Rector van het Missiehuis te Hel- voirt P. P. Bordes; tot Rector van het Missie huis te Teteringen P. M. Kammels; tot Rector van het Missiehuis te Heide P. M. van Es. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal a.s. Woensdag de gewone audiëntie verleenen voor Geestelijken en a.s. Vrijdag voor leeken (niet Dinsdag). Naar wü vernemen, zijn de moeilükheden bij de sigarenfabriek van de Gebr. Majoor te Be- verwük thans opgelost. Met de regeering is o.a. een bevredigende overeenkomst verkregen. Het bedrijf is weer in werking gesteld, doch daar eenige voorberei dende werkzaamheden moeten worden getrof fen, komt het groote personeel eerst over eeni ge dagen weer in dienst. De productie zal Maan dag aanvangen. De Kievit is op de thuisreis te Rangoon aan gekomen. De Kwak is op 17.35 uur op Schiphol geland. De „Nachtegaal" (uitreis) bereikte Bagdad. SS"*" Aaw/CM „acht HOllANO Sv/fT*' Ll/IVUFV I Arnhtm VLI55INQEN Prospectus en inlichtingen bij Je S.M. Zeeland, Vlissïngen, hare Hoofdagenten Wü H. MÜLIER Co. w.v„ Fa. HUDIG PIETERS, Rotterdam en Hoek. en bfj de REISBUREAUX. Bü een bruine zomerteint valt de kleur Uwer tanden bijzonder op. Poets ze dus met wat goeds. Poets met IVOROL. Deze tandpasta maakt Uw tanden blank en geeft ze tevens 'n mooie ivoor glans. In tuben vari 60 en 40 ct. Doos 20 ct. In verband met de in het vooruitzicht ge stelde loonsverlaging per 21 Juli a.s. bij de aardewerkfabriek „de Sphinx" te Maastricht, waarvan wy een dezer dagen reeds melding maakten, hebben de beide organisaties met hun leden vergaderd. Een motie werd aangenomen waarin de loonsverlaging ten sterkste wordt afgewezen. Deze motie zal ter kennis van de directie worc'ten gebracht. In het etmaal van 's avonds 8 Juli tot 's avonds 9 Juli is de weersgesteldheid in Fries land, in Noord-Holland ten Noorden van Alk maar en vermoedelijk op de Zuid-Hollandsche eilanden critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. NIJMEGEN, 9 Juli Candidaatsexamen ln de geschiedenis: mej. A. Tombroek, uit Leeuw arden en de heeren L. J. M. Hopmans, uit Klundert, en T. B. M. Tangelder, uit Arnhem. WAGENINGEN. Bevorderd tot doctor in de landbouwkunde de heer ir. W. Feekes, gb. te Meester Cornelis, op proefschrift met stellin gen, getiteld: De ontwikkeling van de natuur lijke vegetatie in den Wieringermeerpolder, de eerste groote droogmakerü van de Zuiderzee. LEIDEN, Candidaats-examen Ned. letteren mej P. Hees. Candidaats-examen klassieke letteren, de heeren P. H. L. Eggermont en mej. C. E- Vos. Candidaats-examen rechten: mej. H. C. Crol en de heeren W. Tj. Hepkema en W. C. Bothe- nius Lohman. Doctoraal-examen rechten (vrije studie), de heer F. van Reigersberg Versluys. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de Rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld: „De be paalde straffen in het Hanbalietische recht", de heer J. P. M. Mensing, geboren te Amsterdam. Idem, tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Onderzoek naar den overgang van eenige geneesmiddelen in de moedermelk", de heer Th. A. G. Haanappel, ge boren te Rotterdam. Idem, tot doctor in de Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getiteld: „Theorie der optische activiteit", de heer J. M. J. Kooi, geboren te Rotterdam. Candidaatsexamen Rechten: de heeren J. H. Diephuis en G. M. J. v. d. Ven. Candidaats examen Wis- en Natuurkunde, letter L: Mej. J. C. Mieke. Doctoraal examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Wiskunde: de heer J. Braber. Candidaatsexamen Klassieke Letteren: de heeren S. Kooij en J. C. Kist en mej. J. de Jonge. Candidaatsexamen Geschiedenis: de heer C. H. Burgemeister. Economisch doctoraal examen Indologie: de heer C. Proper. De inzending der bcstelkaarten of gewone briefkaarten, beplakt met drie zomerpostzegels van 6 ct. (10 ct.), welke recht geven op deel neming in een verloting van waardevolle prij zen, is nog opengesteld tot en met 15 Juli ai. Tot deze, onder toezicht van een notaris te houden verloting Is door den Minister van Jus titie vergunning verleend, terwül de prijzen zooveel mogelijk aan cte winnaars worden toe gezonden of anders gedurende een jaar ter af haling beschikbaar blijven. De K.N.A.C. heeft de aandacht van alle gemeenten gevestigd op de toepassing van passende straatnaambordjes, welke van belang werden geacht voor een veilig en vlot wegver keer. Het verdient aanbeveling, de bordjes normaal iJiet hooger dan 2 meter, bij uitzondering maximaal 3 meter boven het straatoppervlak aan te brengen, waardoor zü Van alle typen motorrytuigen uit zonder bezwaren zijn te on derscheiden. Ten behoeve van het verkeer uit btide richtingen levert het voordeel op de bordjes aan weerszijden bü de straathoeken te doen aanbrengen, opdat te ver doorrüden en „achteromzien" wordt vermecten. Ook bij duis ternis behooren zü goed zichtbaar te zün; bü de opstelling van de lichtpunten zal hiermede 9 9 8.00 Morgengebed en gewijde gra- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.159.45 Reportage start TT-Ra- ces te Assen 9.45 Gramofoonmuziek 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- ultzendlng voor fabrieken) 10 20 Situatieschets TT-races 10.50 Gramofoonmuziek 11.00 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. ingeleid en besloten door gewijde gra mofoonmuziek 11.30 Finish morgenraces der TT- races 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Politieberichten 12.45 KRO-Orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 1.20 Gramofoonmuziek (vocale opera-fragmenten) PI m. 1.30 Postdulvenberlchten 1.45 TT-races. Start middagraces. 2.30 Voor de rijpeie jeugd: W. H. RUff over: „Nestbouw en broedverzorglng" 3.00 TT-races. Schets middagraces. 3.30 Kinderuurtje, verzorgd door mevr. S. Nuwenhuls—-v. d. Rijst 4.30 Gramofoonmuziek 4.45 TT-races. Finish mlddagraec3. 5.30 Esperantonleuws door P. Hell- kcr 5.45 KRO-Melodisten o. 1. v. Piet Lustenhouwer 6.20 Journalistiek weekoverzicht 8.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 C. Meuleman over „Hcden- daagsche kerkelijke kunst en de kunstenaars" 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten cn KRO- mededeellngen 8.10 Lichtbakens, tienminuten- overpeinzing door Henri de Greeve, pr. 8.30 KRO-Orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 9.00 Hoorbeelden uit een circus 9.25 „Reisbelastlng", hoorspel van D. v. d. Linden, spellelding Henri Kerens 9.45 Internationale sportrevue door H. Koemans 10.00 KRO-Orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 10.30 Nieuwsberichten 10.35 KRO-Boys o. 1. v. Piet Lus tenhouwer 11.00 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parijs II (Actualiteiten voor katholieken) ORGELBESPELING I.15 Hilversum I (Joh. Jong) 3.20 Droitwich (D. Thorne) ORKEST-CONCERTEN 11.05 Hamburg Symphonie-orkest) 11.20 Parus I 12.20 Deutschlandsender (Sympho nie-orkest) 12.35 Parijs 1 12.50 Luxemburg 2.20 Droitwich 3.40 Kalundborg 6.20 Hamburg (Symphonie-ork.) 6.20 Brussel 11 (opera- en operet teconcert) 6.20 Langenberg (werken van Bach en Walther) 7.20 Droitwich 8.20 Brussel 1 (Symphonie-orkest) 8.30 Hamburg (orkest m. m. V. koor en solisten) 8.50 Brussel I (Symphonie-orkest) 9.00 Luxemburg 10.05 Hilversum I (Vara-Orkest) 10.40 Droitwich II.00 Toulouse 11.15 Weenen (militair concert) 12.40 Toulouse LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg (gevar. concert) 11.20 Droitwich 12.15 Brussel I 12.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.20 Luxemburg (gevar. concert) 12.30 Hamburg 1.20 Droitwich 1.30 Brussel I 1.35 Langenberg 2.05 Deutschlandsender 2.20 Langenberg 2.40 Hamburg 3.00 Hilversum I (Fantasia) 4.20 Berlijn 4.45 Hilversum I (Bohemians) 5.20 Beromünster 5,2Q Brussel II (dansmuziek) 5.40 Droitwich (dansmuziek) 6.20 Deutschlandsender 6.35 Luxemburg 6.50 Parijs I 7.20 Deutschlandsender (dansmuz.) 7.20 Milaan 8.00 Toulouse 8.15 Hilversum I (Vara-orkest) 8.15 Toulouse (dansmuziek) 8.20 Beromünster 8.20 Brussel IX 8.20 Droitwich 8.40 Weenen 8.45 Toulouse 0.05 Kalundborg 9.20 Parijs II (dansmuziek) 9.20 Toulouse (operettemuziek) 9.50 Brussel II 9.50 Kalundborg 10.20 Toulouse 10.30 Brussel I (dansmuziek) 10.35 Boedapest (zigeunerkapel) 10.35 Brussel II (dansmuziek) 10.40 Luxemburg 10.50 Milaan 10.50 Langenberg (dansmuziek) 10.50 Rome 11.20 Deutschlandsender (dansmu ziek) 11.20 Langenberg 11 30 Boedapest (dansmuziek) 11.35 Kalundborg (dansmuziek) 11.35 Toulouse (filmmuziek) 12.00 Droitwich (dansmuziek) 12.15 Toulouse 12.20 BerlUn (dansmuziek) 12.20 Kalundborg (dansmuziek) 1.20 Kalundborg (dansmuziek) 8.00 Hilversum I 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 12.25 Parijs II 12.35 Droitwich 1.25 Pari,js II 2.00 Hilversum I 2.25 Luxemburg 2.50 ParUs I 3,20 Brussel II 3.30 Deutschlandsender 4.00 Hilversum I („Carmen", ope ra v. Bizet) 4.20 Deutschlandsender 4.20 Langenberg 4.20 Droitwich 4.35 Brussel I 4.40 Luxemburg 4.50 Brussel II 5.35 Brussel I 5.50 Luxemburg 6.00 Hilversum I 6.10 Rome. 6.30 Beromünster 6.35 Rerlyn 7.00 Parijs II 7.20 Hamburg 7.40 Beromünster 7.50 Boedapest 8:i0 Parijs II 8.30 Berlijn („Der Waffenschmid" opera v. Lortzi) 9.05 Beromünster 9.15 Hilversum I 9.50 Hilversum I 10.20 Beromünster 10.50 Parijs II 11.00 Hilversum I 11.10 Brussel II 11.20 Luxemburg 12.20 Weenen KAMERMUZIEK 1.20 Brussel II (klein-orkest) 1.45 Luxemburg (kwintet) 3.50 Droitwich (trio) 4.20 Parijs I (kwartet) 5.35 Milaan (kamerorkest) 5.35 Rome (kamerorkest) 6.35 Brussel I (kwartet 7.05 Langenberg (kwintet) 10.50 Deutschlandsender (trio) SOLISTEN-CONCERTEN 4.10 Luxemburg (zang) 4.30 Kalundborg (zang m. plano- beg.) 4.40 Luxemburg (accordeon) 6.05 Luxemburg (zang) 7.20 Brussel II (zangrecital) 8.0C Weenen (planorecital) 9.30 Kalundborg (zang m. plano- beg.) 9.50 Boedapest (zangrecital m. pla- hobeg.) 9.50 Brussel I (oud-Fransche lie deren) 10.10 Luxemburg (piano) OPERA EN OPERETTE 8.20 Parüs I (uitzending uit de Ned. Opera) 9.05 Milaan („L'Amlco Fritz" opera v. Pietrö Mascagni) TOONEEL 2.30 Hilversum I („Op reis met tante Iteko", hoorspel) 9.05 Brussel I („Erasme", hoorspel v. P. Hubermont) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.05 Hilversum I 10.00 Hilversum I 10.20 Berlijn 10 20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender VARIA 10.15 Hilversum I (uitzending voor arbeiders ln continubedrijven) 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht door G. Walschap) 7.00 Hilversum I (arbeldersnm- ziekvereeniglng) 7.20 Hilversum I (voordracht door Adolf Bouwmeester) 7.40 Hilversum I (koorconcert) 8.03 Hilversum I (SOS-berichten) 9.00 Hilversum I ("bestrijding v. vervelende gewoonten) SPORT 4.20 Parijs II (reportage Tour de France) 4.20 Langenberg (reportage Re gatta o. d. Baldeneysee 4.45 Droitwich (reportage A.A.A.- kampioenschappen 8.30 Hilversum I (reportage Ned. zwemkampioenschappen te Gouda) 7.50 Parijs II (reportage Tour de France) 8.06 Langenberg (reportage Re gatta o. d. Baldeneysee) BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL. SEND DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571M. 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS o aio iOjo'oiajO|Q.'o|DjajD;njo<oa|aio :oioiojo|p|Olp|o;a!Dio}ojoiojn]Djaio|D'iDjDlO|0|Oio[p}o;D!Diiffioloio|oiojnjoioio)DjoiBio|o!o'o'ióiojoiDjDi.p|0}OiDioiaiojo'''Oiojofp;.o:'Oioja!n I p l p;p]p|p;a|p|piPllaio|p|pipia|pip|piD|plo|oip|P|p|alaiPialp|ajoiP'°i'P;'a In den Indischen Volksraad verklaarde de voorzitter, dat ten aanzien van den fi- nancieelen toestand het voor Nederl. Indië onmogelijk is, uit de moeilijkheden te ge raken door toepassing van devaluatie. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek is het indexcijfer van groothan- delsprijzen in ons land over de maand Juni van 61 tot 61.6 gestegen en dat der voe dingsmiddelen van 62.8 tot 64.8.' De uitvoer van ondernemingsrubber uit Java en Madoera bedroeg in Juni 4.686.940 K.G. drooggewicht, tegen 4.370.318 K.G. in Mei en 5.794.518 K.G. in Juni 1935. Van ondernemingsrubber in de Buitengewesten 7.360.290 K.G. tegen 7.283.723 K.G. in Mei en 9.437.538 K.G. in Juni 1935. Bevolkingsrub ber uit de Buitengewesten 14.811.632 K-G. tegen 10.796.762 K.G. in Mei en 14.576.493 K.G. in Juni 1935. In Engeland zal 1.05 mïllioen voor de vloot, 6.6 millioen voor het leger, 11.7 mïllioen voor luchtstrijdkrachten en 293.000 voor de bewapeningsfabrieken van den Staat' extra ivorden beschikbaar ge steld. De 20 mill, voor buitengewone be wapening, waarmede reeds in de begroo ting is rekening gehouden, zal dus nog met 19 millioen stijgen. De invloed hiervan is echter op de beurs te Londen niet merkbaar. De Goudprijs te Londen steeg met 1 d. tot 139/1. 453.000 werd aan goud omgezet. De Bank van Engeland kocht 654.146 aan goud. Volgens „Financial News" wordt er in de Londensche City reeds over gesproken, dat de Engelsche banken na de opheffing der sancties bereid zouden zijn, weer handels- credieten aan Italië te verleenen. Ten an dere moet men te dien opzichte zeer gere serveerd zijn, omdat alle publiciteit omtrent de financieele en monetaire positie des lands is stopgezet en acht men het een be- zwaar, dat in Italië alle credietwaardige banken practisch gesproken staatsinstellin gen zijn. De Fransche minister Auriol deelde mede, dat heden de schatkistbons zullen worden uitgegeven. De rentevoet bedraagt 4 pCt. voor bons met een looptijd van een jaar en 3V% pCt. voor bons met een looptijd van zes maanden. De regeering besloot 500 en 200 frs. te creëeren, die een keer voor zes maanden kunnen worden verlengd en steeds kunnen ivorden beleend. Auriol verklaarde, dat aan het beroep van de regeering op het land, opdat het ver trouwen zou terugkeeren, is gehoor gegeven; dat na 15 Juni goud naar Frankrijk terug vloeide en in twee weken ruim V/i milliard franc. Voorts dat de Bank van Frankrijk het disconto heeft kunnen verlagen. Hij kondig de een rationeele reorganisatie van het ere- diet, bescherming van de spaarders en ver eenvoudiging van het belastingstelsel aan. De regeering verwerpt devaluatie, als zijnde een gevaarlijke en kortstondige illusie. Blijkens den weekstaat van 3 Juli is de goudvoorraad bij de Bank van Frankrijk met fr. 342 mïllioen toegenomen n.l. van fr. 53998 millioen tot fr. 54340 millioen. Ondanks de verdere disconto-verlaging in Frankrijk van 4 pCt. tot 3 pCt- blijft de stemming op de beurs te Parijs gedrukt. Volgens verklaring van den voorzitter der Amerikaansche federatie van den arbeid, William Green, aan president Roosevelt, zijn 800-000 arbeiders ten gevolge van het on grondwettig verklaren van de Nira zonder werk gekomen. Te New York wordt geloofd, dat een sta king in de staalnijverheid niet zal uitbre ken, De schade, door de droogte in Zuid-Da- kota veroorzaakt, wordt officieus op 140 millioen geraamd. De tarwe-oogst in Noord- Dakota is slecht of zeer slecht en de toe stand der boeren is zeer precair. Volgens den minister van Landbouw Wallace zal voor niet minder dan 30 millioen aan vee worden opgekocht, aangezien door de droogte hiervoor geen voedsel is. In Wallstreet wijst men er op, dat door de stijging van levensmiddelenprijzen, als ge volg van de droogte, de consument voor an dere behoeften minder kan uitgeven. Het nationaal inkomen in de Vereen. Sta ten steeg in Mei tot 60 milliard tegen 53 milliard in 1932 als laagte-record, terwijl in 1929 81 milliard werd bereikt. De Neio-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 960 millioen tegen 1004 millioen de vorige week. De Associated Gas and Electric boekte in het jaar per 31 Mei aan netto-bedrijfsont- vangsten 42.33 mill, tegen 8 41.95 mill, het vorig jaar en een bedrijfswinst van 33.64 mill, tegen 32.86 mill. Op de nieuwe Russische binnenlandsche leening is thans voor ruim 1 milliard roebel of 25 pCt. ingeschreven van het totaal be drag- De conversie van oude leeningen zal nadef worden bekend gemaakt. Voor een totaal bedrag van 65 milliard roebel zullen leeningen ivorden geconverteerd. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 7.367-37 (vorig slot 7.36VS); de Frank op 9.73—9.74 (vorig slot 9.73%); de Belga op 24.80—24.84 (vorig slot 24-82) en de Dollar op 1.461.46 (vorig slot 1.46 13/16). De Nivas verkocht 3043 ton bruine suiker met bestemming voor Japan, 262 ton su perieur met onbekende bestemming en 438 ton superieur voor consumptie. Op de heden gehouden inschrijving van 14.703 pakken Sumatratabak was de stem ming zeer willig en kochten Hollandsche fa brikanten de beste partijen zandblad tot hooge prijzen. Goedsoortig voetblad werd eveneens hoog betaald. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1936, het welk met Inachtneming van de te dien aanzien, gegeven voorschriften is verkocht in het -tijd vak vóór 5 Juli 1936, een teeltpremie zal wor den uitgekeerd overeenkomende met een bedrag van gemiddeld f 100.per H.A,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6