De Haarlemsche schuilkerken Laatste Nieuws KOL'S TEGELS Kol's Tegelhandel De uitvoering der Rubenscantate MEEST OP MOUTZOLDERS GESTICHT Het Oostenrijksch- Duitsch accoord VERKEER WORDT OMGELEGD ZONDAG 12 JULI 1936 STADSNIEUWS In de 17de eeuw werd in bijna elk goed katholiek gezin nu en dan kerk in huis gehouden „Maagden van den Hoeck" i De Haarlemsche Hoeck Elisabeth Verver De ruimten FEESTMAALTIJDEN Hotel ROYAL, Stationsplein GELDKISTJE GESTOLEN Een niet gloednieuwe truc FANCY FAIR ST. AGNES- STICHTING Ontheffing winkelsluiting BURGERLIJKE STAND CIRCUS STRASSBURGER KOMT (Gedeeltelijk gecorrigeerd) R.K. STAATSPARTIJ HAARLEM De Jongeren-actie De radio-uitzending te Addis Abeba Het station der Britsche legaten zou zijn uitgezonderd Kabinetswijziging in Oostenrijk DOOR EEN AUTO GEGREPEN Jeugdige fietser gedood Hoe de Groote Markt Maandag avond ingedeeld zal worden Rijwielen worden niet toegelaten Verkeersregeling Rijwielen Indeeling Groote Markt Toegangen tot Groote Markt Olympische vijfkamp Hoe zal de Nederlandsche equipe zijn samengesteld? Het auto-ongeluk bij Otterloo Militairen reden niet te snel, doch de weg was slecht VRACHTAUTO OMGESLAGEN Allerlei lekkers over den weg verspreid SIR HENRY DETERDING IN DEN HAAG Geen aftreden als directeur van de Koninklijke, noch een vestiging in ons land COMMUNISTEN-CONGRES IN NEDERLAND? Eindexamen H.B.S. Toen de Hervormden aan de Katholieken al hun schoone bede huizen ontnamen, en de klooster lingen verjoegen, was 't grootste deel der Haarlemmers nog katho liek. Behalve de parochiekerk, de Sint Bavo, de Bakenesserkerk en eenige kapellen aan den rand der oude stad gingen hier niet minder dan twintig grootere en kleinere kloosterkerken voor den dienst ver loren. Zoo verwondert het niet, dat dadelijk in ver schillende groote huizen van voorname katho lieken heimelijk kerk gehouden werd, waarbij velen aanwezig waren; en daar hier in Haarlem ln 't bijzonder de Mariadienst hoog gehouden was, hielden nog tot ln de 17e eeuw devote katho lieken stille omgangen langs de zeven kerken en kapellen, speciaal aan haar vereering ge wijd. Trljn Olie, die de lotgevallen van Haarlem sche katholieken te boek stelde, schreef hoe er in het 17de-eeuwsche Holland bijna geen goed katholiek gezin was, of daar werd nu en dan door een priester kerk in huis gehouden, maar steeds onder bedreiging van ontdekking door den schout of zijn „rakkers of knechten" die onvermoeid waren in het speuren naar „paep- sche stoutigheden" met als belooning een deel van de opgelegde boeten, die soms voor een ontdekten en verstoorden dienst 350 beliepen. En als na het eerste kwart der 17de eeuw de ergste vervolgingen geleden waren en vaste schuilkerken konden worden ingericht, die als „papenhuizen" bij de regeeringen der steden en dorpen geboekt varen, dan stonden die pan den meestal op naam van vermogende wedu wen of ongehuwde vrouwen, opdat bij moge lijke moeilijkheden de kostwinners der gezinnen nietin hun bedrijf konden worden aangetast. ah De Haarlemsche Maagd Trljn Olie beschreef in het bijzonder de lotgevallen van de bewoon sters van de oudst bekende plek, waar gere geld dienst gehouden werd, namelijk den „Haar lemschen Hoeck" d.i. het deel van het oudste grafelijke Haarlem tusschen Koudenhorn en Bakenessergracht gelegen, waar de ineenge- kronkelde oude bouwsels waaraan nu nog de naam Krom herinnert, een kostelijk geheel vormden om den op katholieke samenkomsten azenden schout te verschalken. De klopjes, die zich daar vereenigden, kregen weldra door een hunner, Machteld Bicker, wier huis op de Oude Gracht lang kerkehuis was geweest, een vaste verzamelplaats onder de schaduw van de oud ste kapel, aan Maria toegewijd, de Bakenesser kerk. Steeds vermeerderde zich het aantal der „Maagden van den Hoeck" en ofschoon vele harer stamden uit voorname en vermogende Hollandsche en Friesche families, leefden zij daar niet alleen in de strengste onthou ding. maar droegen vrijwillig ook alle bezwaren van overvolle kleine ruimten, waarbij vaak dagenlang op stoelen moest geslapen worden. Ook hier was het in een turfschuur waar de opgestapelde turen lichte barricaden vorm den dat de eerste kerk gehouden werd, maar toen in 1642 daar reeds meer dan tweehonderd maagaen bijeen woonden, ongerekend nog de velen, die daar de feestdagen kwamen door brengen, werd tct een vaste kerk in een der woningen besloten en die „groote kerk" toege- De Bakenesserkerk te Haarlem, in wel ker omgeving de „klopjes" een vaste ver zamelplaats hadden De trotsche oude St. Bavo te Haarlem, die sedert de Hervorming' aan den katholieken eeredienst onttrokken is wijd aan den grooten Mariavereerder, St. Ber- nardus. De Hoeck was toen ook reeds de vaste ver gaderplaats. voor de Eerw. Heeren van het Haarlemsche kapittel, waarin een Aartspriester den verdreven bisschop verving. tjj de Haarlemsche Maagden deden ook vrome katholieke moeders, wier echtgenooten soms tot de Hei-vormers waren overgegaan, hun kleine meisjes in den kost en voor arme meisjes, wier godsdienstige opvoeding dreigde verwaarloosd te worden, stichtten de Maagden in de huidige Hildebrandlaan in het eerst kort geleden verdwenen huisje Lommerlust, een buitenhuis, het zoogenaamde Haarlemsche Maagdenhuis, waar die meisjes ook leerden naaien en kantklossen. Maar de grootste ijver der maagden ging in en buiten den Hoeck uit naar de bevordering van het houden der Diensten. De reeds meer genoemde Trijn Olie geeft ons van dit ijveren een teekenend staal in het optreden van de Amsterdamsche Maagd Elisabeth Verver, die in haar eigen gezin bleef wonen. Trijn schrijft: „Eerst maakte zy een kleyn autaer in ha?i camerke en bracht daarheen haer suster- en broerskinderen, die ket.ers waren". Later maakte zij een groot altaar hoog in haars va ders huis achter de turven op den turfzolder en wel zoo bedekt, dat haar kettersche vader, als hy op dien zolder kwam, er niets van kon zien. Nog later „maakte zy zelfs in een vrye benedencamer een kerkje met cierlijck autaer, versparende er voor al t geen haer ghegeven werde tot haer eygen vercieringe ende ver- maeck, en nam een priester in haar huis op voor Je H. Geheimen." Die schuilkerken moesten niet alleen uiter lijk alle kenteekenen van hun doel missen, maar mochten ook nooit aan hoofdstraten worden ingericht, zelfs niet toen tegen de helft der 17de eeuw de katholieke geestelijken, die door het Haarlemsche kapittel voor bediening in de stad waren voorgedragen an de regee ring der stad, en „door goede getuygenisse op 't serieust gerecommandeert moesten zijn" meest na zeer lange deliberatie, die soms jaren tijds nam, door burgemeesters en regeering dei- stad werden „geadmitteert" tegen een jaar- lijksche recognitie van gewoonlijk 100. Maar dan moesten ze nog eerst uitdrukkelijk beloven, dat „die toelatinge haer tot geen misbruyek soude brengen en dat specialijck zij door haer selfs ofte hare doppen en andere bediendens die van de Gereformeerde religie door geen solicitatiën, devoiren ofte andersints tot haere gelooff soude soecken te brengen". Wat de ruimten voor de schuilkerken betreft, konden de Haarlemsche katholieken in het bij zonder profiteeren van den achteruitgang der brouwersnering, die van het midden der 17de eeuw tot 1800 van vijftig brouwerijen tot slechts drie is teruggeloopen. Bovendien waren veie brouwers katholiek geljleven. Zoo zijn vijf der zeven nieuwe staties van Haarlem gesticht op de verlaten moutzolders van oude brouwerijen. slagen het best in pralen in honderden Ilaarl. huizen, omdat KOL den tijd aanvoelt en GOED en GOEDKOOP levert. Laat eens een berekening maken. KL. HOUTWEG 13 TEL. 16572 Waren die ruimten ondanks hun dikke mu ren weinig voor kerkruimten geschikt, hun al- gemeene toestand werd met de jaren steeds slechter, zoodat als in 1800 hier een algemeerie telling der Kerkgenootschappen gehouden wordt, de 11820 Hervormden van Haarlem de beschikking blijken te hebben over zeven ruime kerkgebouwen, en de aartspriester in zijn Mis- sieverslag van de zeven kerkjes voor de 6854 kathol'?ken meende te moeten getuigen: Zij zijn meest alle ongeschikte en wanstaltige ge bouwen en worden met veel moeite onderhou den. Trouwens reeds in 1699 verklaarden zelfs de burgemeesters, dat een dier schuilkerken, na melijk die in de oude brouwerij „De Vier Heemskinderen" op het Spaame, hoek Helm- brekerssteeg, zoo oud en bouwvallig was, „dat de grootste ongelucken daer door te vresen waren" en toch is in dat kerkje nog tot 1851 dienst gehouden. Een ander bezwaar was het gebrek aan ruimte. Als bijv. in 1710 door het talmen der regeering met. de toelating van de noodige nieuwe geestelijken in meer dan één statie geestelijken tekort zijn, vermelden de paters Dominicanen bij hun request om toelating van een hunner dat „alle Sondagen een groot getal mensrhen genoodzaakt is buiten te blijven staan en dat de vergaderingen lijden door de drangh ende opgeproptheyt der menschen". Gezier ook de ruimten in de oude kerken, kunnen we ons levendig begrijpen dat de bijna 7000 Haarlemsche communicanten ter nauwer- nood aan hun verplichtingen konden voldoen. J. M. STERCK—PROOT Bij een winkelierster aan den Schoterweg kwam een persoon vragen, of „de zaak" mis schien ook stofzuigers repareerde. Hij verliet daarop den winkel om enkele ©ogenblikken la ter met een soortgelijke vraag terug te komen. De winkelierster stond hem ..adermaal te woord en kwam eerst later tot de ontdekking, dat zij sinds dit dubbele bezoek een geldkistje vermiste, dat f 140.bevatte. Mede om het feit, dat dezelfde truc reeds eenigen tijd geleden met gelijk succes is uit gehaald, worden de winkeliers nogmaals tegen deze geraffineerde practijken met nadruk ge waarschuwd. Mocht men den indïuk krijgen, dat iemand met bcoze bedoelingen in den winkel komt, dan is het zaak, de politie onmiddellijk van dit feit in kennis te stellen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben ten aanzien van de winkels op het door de Sint Agnes Stichting op 12 Juli (dus vandaag) te houden tuinfeest met fancy-falr in het gebouw en den tuin van het perceel aan het Frederikspark 8 ingevolge de Winkelslui tingswet 1930 toestemming verleend dat die winkels op genoemden datum van des middags 12 uur tot des avonds 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Geboren: 8 Juli: z. van M. v. d. Wekken— Amperse; d. van S. M. W. v. Emmerik—Root 10 Juli, z. van E. van Turnhout—van Dijk; d. van R. Drevjer—Schittko; d. van C. Zaadstra— Frölichz. en d. van j. Kuiper—Kuik. Overleden: 9 Juli: H. C., 2 jaar, z. van H C. Eggelte, Teslastraat; 10 Juli: E. Walter— Schelltevis,84 jaar, Tesselschadestraat; M. v. Saasev. Diemen, 49 jaar, Kamperlaan. Bwrat «rass Maandagmorgen zeven uur arriveert de extra- trein van het circus Strassburger in Haarlem. Strassburger komt met 'n grooten tros wagens, waarin het circusmateriaal is verpakt, waarin de bureaux zijn ondergebracht en waarin de artisten wonen. Het circus bezit een stal, waar in een zeventigtal paarden. Een aantal olifan ten, waarvan een gedeelte wordt gebruikt bij het af- en opladen op de spoorwagens en waar van het andere gedeelte in de manege optreedt, maakt een bezoek aan het dierenpark zeer in teressant. Rustig als hun aard is, duwen ze de wagens op hun plaats, waartoe dikwijls geen tractor in staat is. Het circusfront is in Syrischen trant gehou den en het spreekt vanzelf, dat des avonds honderden lichtjes voor de feestelijke verlichting van de facade zorgen. Behalve olifanten en paarden vinden we ln de zorgvuldig onderhouden stallen nog een prachtcollectie dieren uit alle landen: leeuwen, tijgers, panters, luipaarden, bruine beren, kraag- en ijsberen, buffels, zeeleeuwen, enz. In de centrale bestuursvergadering van de R. K. Kiesvereeniging- „Credo Pugno" Haarlem werd verslag uitgebracht van de succesvolle propagandavergadering der jongeren. De heeren A. J. Lips en H. O. H. Knötschke werden verzocht zich met de verdere organi satie te willen belasten, terwijl tevens de volle medewerking van het bestuur werd 1 toegezegd. Met het oog op het zomerseizoen en de daarin vallende vacantie werd besloten op 4 September wederom te vergaderen, ten einde het intus- schen opgestelde programma te bespreken, waarna ten spoedigste zal worden begonnen met de uitvoering. Zij, die geen toegang meer kregen tot de vergadering, wegens de geweldige opkomst van onze jongens, zullen volkomen schadeloos ge steld worden. Voor hen, die belangstelling hebben voor de jongerenactie, wordt medegedeeld, dat de adres sen Van de bovengenoemde heeren zijn als vólgt: dat van den heer A. J. Lips: Burg. Sandberg- straat 32 en dat van den heer H. O. H. Knötschke: Kleverlaan 157. LONDEN, li Juli (Reuter) Het radiostation der Britsche legatie te Addis Abeba, blijft, naar Reuter verneemt, werken. Het decreet van Graziani beoogt, dat de uitzendingen twee we ken worden gestaakt, doch omtrent de ont vangst is niets bepaald. Voor zoover het de Britsche legatie be treft, is de kwestie te Rome in bespreking en intusschen is het decreet niet op deze legatie van toepassing. De Britsche regeering overlegt op het oogen- blik met Frankrijk, de Vereenlgde Staten en Duitschland naar aanleiding van het decreet. Door Reuter wordt nader medegedeeld, dat de Oostenrtfksch-Duitsche overeenkomst betreft: 1. Amnestie met de reeds gemelde restric ties; 2. De belasting van 1000 Mark bij het ver trek uit Duitschland zal door het rijk geleide lijk worden opgeheven. De Duitsche regeering zou zich echter nog niet accoord hebben ver klaard met de kwestie van den uitvoer van deviezen en het verleenen van faciliteiten aan reizigers naar Oostenrijk; 3. Het dragen van hakenkruis-insignes zou slechts worden toegestaan aan Duitsche bur gers in bijeenkomsten, welke een besloten ka rakter dragen; 4. De kwestie der Oostenrijksche immigratie en het Oostenrijksche legióen zal later worden geregeld. Als minister zonder portefeuille zal, naar men verneemt, in het Oostenrijksche kabinet worden opgenomen Glaise Horstenau, de historicus en directeur der staatsarchieven, die vroeger pre sident van de federatie der Katholieke univer siteiten is geweest. Voorts verwacht men de benoeming van Guido Schmidt tot staatssecretaris van Buitenland- sche Zaken. Deze benoeming heeft niets uit staande met de Duitsch-Oostenrijksche overeen komst. Op den rijksweg naar Duiven is Zaterdag middag om 5 uur een ernstig auto-pngeluk gebeurd, hetwelk den veertien jarigen H. Nieuwenhof uit Oosterbeek het leven heeft gekost. Komende uit de richting Duiven, fietste het jongmensch op het midden van den weg, toen de garagehouder W. de N., eveneens afkomstig uit Oosterbeek, met zijn auto den jongen wild6 voorbijgaan. De chauffeur, die met geen groote snelheid reed, heeft op het laatste moment ge tracht, het jongmensch, dat ook rechts ging rijden, rechts te passeeren, teneinde een aanrij ding te voorkomen. De jongen werd bij deze manoeuvre door den wagen gegrepen en raakte bekneld tegen een boom. Dr. Muller kon slechts den dood constateeren, die direct moet zijn in getreden. Het slachtoffer had een schedelb.asis- fracuur bekomen, terwijl zijn borstkas was inge drukt. De politie te Westervoort, geassisteerd door de inspectie der rijksveldwacht te Arnhem, stelde onmiddellijk een uitgebreid onderzoek in. Het lijk werd na schouwing door den officier van Justitie te Arnhem vrijgegeven. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl een der inzittende dames lichte verwondingen opliep. Maandagavond zal op de Groote Markt de u'tvoering van. de Rubenscantate plaats vin den, waaraan weken, ja maanden van voorbe reiding besteed is. Deze intensieve voorberei ding betrof echter niet alleen de muziek en zang zelf, dus dirigent, orkest, zangers en zan geressen, maar ook - de verkeersregeling tij dens de uitvoering, dus de politie! En dat cleze verkeersregeling heel wat voeten in de aarde heeft, bleek wel op de „instructie les", welke de hoofdinspecteur G. Draayer, chef van den Gemeentelijken Dienst der po litie, Vrijdagmiddag aan de bij die regeling be trokken agenten gaf. Om cis Groote Markt, welke natuurlijk voor a,le verkeer zal afgesloten zijn, wordt een stil tecirkel getrokken, want een zang- en muziek uitvoering moet temidden van groote stilte kunnen gegeven worden. Daarom zij op de eer ste plaats aan allen, die de uitvoering bijwo nen of die in de nabijheid van de Groote Markt noodzakelijkerwijze op een of ander voertuig zullen passeeren, dringend aanbevolen zooveel mogelijk de stilte te bewaren, dus elk over bodig signaal of lawaai weg te laten. Het verkeer uit de Groote Houtstraat zal de Anegang ingeleid worden, vervolgens de Lange Veerstraat, het Klokhuisplein, de Lange Be- gijnestraat en de Jansstraat, enz. Het verkeer van de Kruisstraat gaat de Krocht op, vervolgens de Nieuwe Groenmarkt, Zijlstraat, Postkantoor, Ged. Oude Gracht, enz. De Smedestraat, Barteljorisstraat, Konings straat, Groote Houtstraat tusschen Anegang en Groote Markt zullen dus o.a. geheel voor verkeer verboden zijn. Op diverse plaatsen worden verkeersagenten voor regeling van het verkeer opgesteld, te vens tot taak hebbend om de bestuurders van voertuigen aan te manen zoo weinig mogelijk lawaai te maken. Het autobusverkeer zal geheel om de binnen stad geleid worden en gaat via Nieuwe Gracht en Spaame. De trams uit Haarlem-Noord heb ben tusschen 8 en 10 uur een tijdelijk eindpunt cp het Stationsplein en die uit Haarlem-Zuid sloppen vóór het Proveniershuis in de Groote Houtstraat. Autobussen zullen via de Nassau- laan en de Gierstraat de trampassagiers van het Stationsplein naar het Proveniershuis bren gen en omgekeerd via Groote Houtstraat en Nassaulaan. Daar de Groote Markt natuurlijk als par keerterrein vervalt, worden parkeerterreinen in gericht in de Damstraat, de Riviervischmarkt, Kiokhuisplein en zoo noodig ook de Oude Groenmarkt. Ook hier geldt het wachtwoord voor de automobilisten: bewaar tijdens de uit voering zooveel mogelijk stilte! Rijwielen worden Maandagavond binnen den „Stiltecirkel", dus op de Groote Markt en omgeving, niet toegelaten, ook niet als ze aan de hand worden meegevoerd. Tijdens de uitvoering zal c)e Groote Markt als volgt zijn ingedeeld. Vóór het stadhuis, naast den uitbouw, dus vóór de trap en de rijwielstalling komen de tri bunes en plaatsen voor de genoodigden: den Belgischen gezant, burgemeester, raadsleden, enz. Op het groote, ronde, pasaangelegde midden- tmttoir voor het stadhuis zijn de uitvoerenden opgesteld. Daarachter staan de vaandeldragers in een boog en weer daarachter wordt een rij sjoelen opgesteld, ioopende van het hoekpunt Groote Houtstraat-Groote Markt tot voorbij het standbeeld van Coster. De rest van de Groote Markt achter deze rij stoelen is vrij voor het publiek, behoudens een zittribune op het parkeerterrein vóór de Vleeschhal. Voor het bewaren van de orde (de stilte!) worden achter de rij stoelen en banken agen ten opgesteld, terwijl eenige agenten zich ook onder het publiek zullen mengen voor hetzelf de doel. Onrustverwekkers worden naar het po litiebureau gebracht. Leden van den Nachtveiligheidsdienst en padvinders zorgen voor het transport van de stoelen en banken uit en naar de Groote Kerk r.aar en van de Groote Markt. Dit moet na tuurlijk snel geschieden. Voorts zijn er nog gereserveerde plaatsen (o.a. voor leden van den Nieuwen Haarlem- schen Kunstkring', die het feest organiseert) op de trottoirs op de Groote Markt tusschen Koningsstraat en Groote Houtstraat, en vóór Kreymborg. Om half acht wordt de Groote Markt voor het verkeer afgesloten. (Om 8 uur voor de tram). De zangeressen, zangers en kinderen, zoowel als de orkestleden moeten om 8 uur aanwezig zijn. Alle personen, die voorzien zijn van een kaart of insigne (dus de genoodigden, zangers, zan geressen en kinderen, orkestleden, leden van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, perso nen met kaarten 10.40) komen alléén vanuit de Zijlstraat op de Groote Markt. Alleen de Zijlstraat geeft dus toegang tot de Groote Markt voor bovengenoemde per sonen. Personen in het bezit van een kaart voor de publieke tribune vóór de Vleeschhal komen via de Lepelstraat op hun plaats. Voor aanvragen voor deze tribune moet men zich wenden tot het kantoor van den Nachtveiligheidsdienst, aan wien de contróle in handen is gegeven cbor het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring. Het publiek zonder kaart of insigne komt op de Groote Markt alléén vanaf de Ri viervischmarkt, vanuit de Smedestraat en Lepelstraat. De toegangen tot de Zijlstraat, Barteljorisstraat, Groote Houtstraat en Koningsstraat zijn op de Groote Markt ab soluut afgesloten door politic en borden. Om 8 uur vertrekt een Vaandelstoet met de Harmonie Crescendo voorop vanaf het Sta tionsplein om te kwart over 8 uur de Groole Markt via de Zijlstraat te bereiken. De Vaan deldragers nemen nun plaatsen in rondom de medewerkers(sters), clie midden op de Markt zijn opgesteld. Om half 9 met den halfuurslag van de toren klok begint het concert. De klok wordt dan stilgezet. Ter gelegenheid van de uitvoering van dq Cantate gaat het gemeentebestuur voor in het uitsteken van de vlag. Het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring verzoekt vooral den winkeliers uit de binnenstad eveneens de vlag uit te steken en des avonds hun étalages te verlichten. In geval door slecht weer de uitvoering niet doorgaat, wordt dit door de N.C.R.V. om 6 uur per radio bekend gemaakt. De uitvoering zal aan plaats hebben op Maandag 20 Juli. Verder verzocht het bestuur aan alle werk gevers hun personeel, dat aan de uitvoering medewerkt, vroegtijdig vrijaf te geven, aange zien het noodzakelijk is dat het tijdig op de Groote Markt aanwezig is. Als nu nog het weer medewerkt kan het Maandagavond een groot muziekfestijn wor den l Vrijdag heeft de vijfkampcommissie van hetNed. Olympisch Comité een voordracht opgemaakt voor de uitzending van vijfkampen naar de Olympische Spelen te Berlijn. Van de zeven officieren, die vanaf April te Amersfoort in training zijn, zijn thans voorgedragen, de luitenants J. P. F. van der Horst, J. Serré en jhr. A. van Geen. Dat deze laatstgenoemde is voorgedragen kan eenige verwondering baren, daar hij bü den laatsten officieelen vijfkarrip, twee weken geleden gehouden, als no. 4 eindigde, zoodat thans de luit. G. Struys, die bij de vijfkamp no. 3 was, gepasseerd is. Als motivee ring voor deze, keuze wordt opgegeven, dat sedert dien de prestaties van jhr. Van Geen aanmerkelijk verbeterd zijn. Intusschen is het waarschijnlijk, dat het Ned. Olympisch Comité, alvorens de defini tieve beslissing te nemen, nog een laatste ver- gelijkingsproef door de luitenants Struys en Van Geen zal laten afleggen. Het onderzoek in verband met het auto ongeluk bij Otterloo is thans door den com missaris van politie te Ede beëindigd. Het ongeluk moet werden toegeschreven aan den toestand van den weg en niet aan de snelheid, waarmede gereden is. Deze was zeer gering. Op het stoffelijk overschot van de slacht offers fs sectie verricht. De begrafenis der beide omgekomenen zal Maandag a.s. met militaire eer plaats hebben te 's Heerenberg en te Oosterbeek. De toestand van den eersten luitenant Al- barda, die in het gemeenteziekenhuis te Arnhem wordt verpleegd, is gunstig. Zaterdagmorgen is op den Amersfoortscheweg te Apeldoorn een vrachtauto van de Deventer Expresse, bestuurd door J. W„ uit Apeldoorn, bij het uitwijken voor een auto, die van het par keerterrein bij den Echoput kwam, tegen een links van den weg staanden boom gebotst en omgeslagen. De vrachtauto was volgeladen met kruide nierswaren en comestibles afkomstig van een grossier uit Rotterdam en bestemd voor winke liers te Apeldoorn. Dé gehëele inhoud werd over den weg gestrooid. Over tientallen meters lagen honderden blikken met biscuit, zure ballen, con fituren, chocolade en andere versnaperingen verspreid. De vier personen, die in de cabine zaten, kre gen geen noemenswaardig letsel. Naar wij vernemen, zou het ongeval hieraan te wijten zijn, dat de vrachtauto bij het uitwij ken aan één kant in het mulle zand terecht kwam. Met den Duitschen nachttrein is Sir Henry Deterding Zaterdagmorgen in Den Haag aange komen, waar hij eenige dagen zal doorbrengen. Dr. Deterding zal Maandag op het clubhuis te Werve te Rijswijk de sportfeesten bijwonen, die in verband met zijn 70sten verjaardag en zijn 40- jarige werkzaamheid bij de „Koninklijke'' ge organiseerd zijn. Tevens zal hem op dien dag namens het géheele personeel der Koninklijke zijn borstbeeld worden aangeboden. Een verslag gever van het A. N. P. heeft dr. Deterding, toen hen Zaterdagochtend uit den trein, stapte, twee vragen gesteld. „Wat is er waar van de geruchten in verschil lende dagbladen opgenomen, waarin uw aftre den als directeur-generaal van de Koninklijke wordt aangekondigd?" Op deze vraag ontwoordde Sir Henry, dat dit gerucht van allen grond ontblcot is. „Is het juist," vroeg de verslaggever voorts, „dat gij voornemens zijt het landgoed van de familie Kröller in Wasenaar te koopen en u daar te vestigen?" Ook op deze vraag antwoordde de heer Deter ding ontkennend. Volgens het „Dagblad van Noord Brabant" zou een bericht in het Parijsche blad „Le Jour" over een communistische samenzwering, welke op 30 Juni j.l. in het grootste geheim te Breda heeft plaats gehad, inderdaad met de werkelijkheid overeen Komen. Ruim een vijftigtal communisten uit Ne derland, België en Frankrijk zou voleens het blad, Dinsdag 30 Juni in een particuliere ruim te, beschikbaar gesteld door een ingezetene van Breda, beraadslaagd hebben over de mogelijk heid eener revolutionnaire actie in West- Europa. Het zou hier geen communisten van de Derde Internationale die van Moskou, betref fen, maar die van de Vierde Internationale, de aanhangers van Trotzki. De politie-autoriteiten zijn a'clus het „Dagblad van Noord-Brabant" volkomen op de hoogte van de samenzwering. AMSTERDAM, (R.K. H.B.S. met 5-jarigen cur sus) Afdeeling B. Geëxamineerd 21 candidaten. Geslaagd: Jan Bakker; Herman v. Balen; Henk v. d. Berg; Gerard Dijkzeul; Han Evers; Wim v. d. Heijden; Hans Hollekamp; Serry Kroese; Giel de Kruyf; Oh' - Markowitsch; Piet Nooy; Jarq. Putman; Bob Serné; Rob Sjoukes; Henri Uytenhaak; Ko Wee. ink; Anton Wiewei: Ben Wiggers; Herman v. Woerden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3