De haringweek officieel ingeluid. De A.A.A.-lcampioenscHappen Ie Londen. KEUKEN KLEINE WENKEN Voor oudere dames us Df.fi grnimiimrainiiniiiiiiiiiiiii w I I DINSDAG 14 JULI 1936 HfiiuniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiinininiuiiiiiiuiiiiiiiiiHiiuiiuiiiiimiiimuuiiiiu: fiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic Ze zien er heel aardig uit in 2 kleuren gebreid, bijv. rose voor de slofjes zelf en licht blauw voor de garneering ervan. Met de rose wol worden dan 68 st. op gezet en men breit daarop 2 r., 2 aver, tot het werk 28 c.M. lang is. Dan kant men het af en men vouwt het breiwerk dubbel, zoodat men dus 'n hoogte krijgt van 14 c.M. Aan weerskanten wordt het breiwerk nu dicht genaaid. Eén kant vormt den hiel en één kant het voorstuk. Het soepele brei werk vormt zich geheel en al naar den voet. Voor versterking van hiel en teen breit men nu nog 2 reepjes met lichtblauwe wol. Voor elk reepje worden 5 st. opgezet en 7y2 a 8 c.M. r. gebreid. Aan het reepje breiwerk bestemd voor den achterkant haakt men, na het afkanten, nog 'n lusje van losse st. Men naait nu dit reepje aan één kant over het naadje en het andere over het naadje aan den voorkant. Met de lichtblauwe wol haakt men nu, langs den bovenkant, 1 toertje van telkens 1 vasten st., 1 lossen st. Door dezen gaatjes- toer rijgt men een elastiek, dat men pre cies op maat maakt. De voorkanten van de slofjes krijgen nu nog 'n versiering van blauwe bloempjes, die men op de allereenvoudigste manier kan borduren, bijv. door steken als van 'n kettingsteek in het rond bij elkaar te zet ten. In 't midden kan men ze dan 'n geel hartje geven van 'n Fransch knoopje. Zoo men. wil, kan men deze bloemetjes nog met elkaar verbinden door groene takjes van steelsteken. DORA Voor warme dagen Ice cream kan men heel goed zelf ma ken. Men heeft er vruchten voor noo- dig met 'n stroop je van vruchtennat, wat roomijs en spuitwater. Ice cream soda met aardbeien bijv. is 'n heerlijke versnapering. Bij elk ons goed schoon gemaakte aardbeien rekent men 1 theelepel citroensap en 1 afgestreken eet lepel suiker. Men roert dit voorzichtig door de vruchten en laat het mengsel ongeveer één uur, toegedekt, staan. Bij het opdienen legt men een eetlepel van het vruchtenmengsel op den bodem van elk glas en daarop een opgehoopten lepel roomijs. Men vult het glas verder met spuitwater, roert alles even om en presenteert den koelen dronk met lang- stelige lepeltjes en rietjes. Er worden wa feltjes of biscuits bij gegeven. Napolitaine is een heerlijk verfrisschen- de limonade, welke onverdund in de glazen wordt geschonken. Bij 5 sinaasappelen heeft men er voor noodig: 1 citroen, 2y2 d.L. bessensap, 7/2 d.L. water en 1 ons suiker. Met een scherp mes haalt men zoo dun mogelijk de schil van de goed gewasschen sinaasappelen en citroenen en brengt die langzaam aan de kook met het water. In de heete vloeistof laat men de suiker op lossen, waarna men het mengsel koud laat worden. Dan voegt men er het bessen sap bij en het uitgeperste sap van sinaas appelen en citroenen. Deze limonade moet 'n paar keeren ge zeefd worden door een flanellen doek, tot ze geheel helder is. Men kan ze eenigen tijd bewaren. Tomaten sandwiches. De tomaten wor den even in warm water gedompeld, ge schild en in dunne plakjes gesneden. Voor elke sandwich rekent men één blaadje goed gewasschen en tusschen doeken ge droogde sla, 2 plakjes tomaat, boter en dikke mayonnaise en 2 dunne sneedjes brood zonder korst. Een der sneetjes brood besmeert men met roomboter en daarop legt men 'n blaadje sla met twee schijfjes tomaat. Het andere sneetje besmeert men met dikke mayonnaise en daarna drukt men beide sneetjes op elkaar. Men kan ze dan nog, zoo men wil, tot twee driehoekjes snijden. Geroosterd brood met tomatenmoes en kaas. Men kookt een groote tomaat met een weinig water, ontdoet ze van de schil en moest ze fijn met peper en zout, naar smaak. Dan klutst men 1 ei met 'n kluitje boter en roert dat door het tomatenmoes. Met dit moes besmeert men sneetjes geroosterd brood en men strooit er tot slot nog wat geraspte kaas overheen. Tomatenmoes met kaas voor de boter ham. Men kookt 'n groote tomaat met 'n wei nig water, ontdoet ze van de schil en maakt ze fijn met zout en peper. Dan klutst men 'n ei en roert dat met 'n klontje boter door het tomatenmoes. Op warme sneetjes geroosterd brood gesmeerd en bestrooid met geraspte kaas kan men met dit tomatenmoes een zeer feestelijk gerecht bereiden. Citroen-limonade zonder vruchten. Deze limonade kan men gemakkelijk en goed koop bereiden van: 2 pond suiker, 40 gram citroenzuur, 15 gram citroenspiritus en liter water. Men kookt het water met de suiker en het citroenzuur tot een strooperige massa. Dit vocht zeeft men door 'n doekje en na afkoeling voegt men er den citroenspiritus bij, waarna men de limonade terstond in flesschen vult. A. K.—P. 8 Van alle op deze bladzijde voorko- 8 mende genummerde modellen, die 3 aan het mode-album „Zomerweelde" 8 ontleend zijn kunnen bij het Patro- g 8 nenkantoor „Panora", Nassauplein 1, 8 8 Haarlem, patronen besteld worden 8 8 tegen den prijs van 50 ets. voor com- 8 8 plets, 35 ets. voor mantels en japon- 8 8 nen, en 20 ets. voor rokken, kleine 8 avondjasjes en kinderkleedingVoor 8 8 toezending per post, ook bij bestel- 8 8 ling aan de agenten, 10 ets. extra. Het voorstuk is aaneen geknipt met het kleine ceintuurtje in den rug. De V-vor- mige halsuitsnijding wordt aangevuld door een geplooiden jabot en de driekwart mouw heeft wat ruimte ter hoogte van den elle boog. Voor dit model hebben we 4.50 M. stof noodig van 90 c.M. breed. Beide patronen zijn verkrijgbaar in de maten 46, 48, 50 en 52. POLA Skisokjes voor 'n kindje van 4 a 5 jaar Deze sokjes kunnen gebreid worden van witte wol met 3 gekleurde streepjes, bijv. blauw, in den bovenrand. Men begint met de witte wol en zet 48 st. op in de rondte, 16 st. op elke naald Men breit eerst 2 r. en aver, voor den rand, 5 toeren met wit, 2 met blauw, 2 met wit, 2 met blauw, 2 met wit, 2 met blauw en 8 met wit. Verder breit men met de witte wol, al door r., tot het werk 15 c.M. lang is. Dan begint men aan het hieltje. Men breit de eerste 12 st. van den toer en neemt daar bij de laatste 12 st. van den toer op de zelfde naald. Deze 24 st. zijn voor den hiel. De overige st. verdeelt men over 2 naal den voor de wreef. De hiel breit men in heen- en weergaan- de toeren, waarbij de 1ste st. steeds wordt afgehaald. lste toer: 24 aver., 2de toer: 23 r.; om keeren. 3de toer: 22 aver.; omkeeren. 4de toer: 21 r.; omkeeren. Zoo gaat men door, steeds 1 st. minder breiend tot men aan weerskanten 7 st. on bewerkt heeft. De laatste toer is dan: 10 aver. Dan keert men het werk om, breit 10 r., neemt het lusje vóór den llden st. op en breit dat tegelijk met den llden st. Omkeeren. 11 st. aver, breien en den 12en st. tegelijk met het lusje daarvóór aver, breien. Zoo gaat men nu door, bij eiken toer 1 st. meer breiend met het lusje ervoor (dit is om 'n opening te voorkomen) tot men weer alle 24 st. heeft gebreid. Men eindigt met 'n aver, toer en breit dan nog 12 st. r. Hiermee is 't hieltje klaar. Men neemt nu de 24 st. voor de wreef op 1 naald en men breit de overige 12 st. van den hiel op 'n 3de naald. Na deze 12 st. neemt men nog 2 st. op vóór den st. van de wreef en neemt weer 2 st. bij op eer men de 12 st. van den hiel breit. Men breit dan 1 toer zonder minderen. Volgende toer: de lste naald breien tot er nog 3 st. over zijn. Dan 2 samenbr., 1 r. De 2de naald van de wreef breit men zonder min deren, 3de naald: 1 r., 2 samenbr. Ver der r. Deze beide toeren breit men ongeveer nog 2 keer. Dan breit men ongeveer TA c.M. zonder minderen tot aan den teen. Voor den teen breit men aldus: lste toer: op de lste naald: breien tot de laatste 3 st. Dan: 2 samenbr., 1 r. 2de naald: 1 r., 2 samenbr., verder r. tot de laatste 3 st., 2 samenbr.,. 1 r. 3de naald: 1 r-, 2 samenbr., verder r. Dan breit men 2 toeren zonder minde ren. Deze 3 toeren herhaalt men tot er nog 26 st. overblijven. De steken van de lste en van de 2de naald worden nu bij elkaar gezet met 1 st. van de 2de naald, zoodat men op elke naald een gelijk aantal steken heeft. Men legt dan beide naalden op elkaar en kant de steken af 2 bij 2 van elke naald telkens 1 st. DORA. Eenvoudige gebreide slofjes Deze wollen slofjes zijn vooral geschikt voor een zieke, die veel moet liggen. Voor gebruik in de slaapkamer bijv. zullen ze ook bij niet-zieken te pas komen en wie last heeft van koude voeten, kan ze even eens in bed gebruiken. Weet U, dat een goed mes bedorven kan worden door het slijpen, b.v. als men te hard slijpt en het dan langzaam laat afkoelen? Ze worden hierdoor zacht. Er mogen bij het slijpen nooit vonken uitspringen, vandaar dat goede slijpers op een natten steen slijpen. Bij het zelf slijpen houdt men het mes zoo plat mogelijk, zoodat het geleidelijk afslijt en nooit teruggaan, tegen den scherpen kant in, omdat dan het gescherpte gedeel te weer bot wordt. Er mag ook geen braam omgeslagen randje aan den scherpen kant) komen. De messenplank moet van hard hout en tevens breed zijn, zoodat het mes er geheel op kan. Afgeschraapt mes- sensteen is het beste; zand maakt de mes sen weliswaar vlugger scherp, doch ver oorzaakt tevens krassen. Men slijpt de messen eenige malen van links naar rechts en van rechts naar links. Voor het wegmaken van vlekken ge bruikt men een stukje geperst amaril. Vele invretende vlekken kunt U voorko men, indien men de messen na het ge bruik direct met een stukje papier af veegt. Polijsten kan men de messen daarna; om ze glad te maken gebruikt men een plank met linoleum of leer bekleed, strooit hierop een weinig amarilpoeder en wrijft de messen heen en weer totdat ze glanzen. Bij het koopen van een zeemlap lette men er op dat het leer goed zacht en rek baar is en dat de lap tegen het licht geen dunne plekken vertoont en zoo weinig mogelijk naaisels. Werksponsen moeten bij voorkeur bruin zijn; de lichtgele zijn minder sterk omdat ze gebleekt zijn. Sponsen houdt men prachtig schoon, door ze een enkele maal in citroensap uit te wasschen. Men hoort de oudere dames zoo vaak klagen: „Voor mij staat er nu nooit eens iets in de modeplaten alles is voor de jeugd." En zij hebben gelijk. De mode legt het er op aan om den vrouwen hun leef tijd te doen vergeten, doch grootmoeders en oud-tantes, vooral als ze de slanke lijn verloren hebben, verlangen in den regel toch naar een wat meer bezadigd costume, een costume, dat de modelijn behoudt, zonder in excessen te vervallen. De mantel, dien wij hier zien afgebeeld (fig. 520) maken we natuurlijk liefst van donkere stof. De stiksels, die wij op het voorpand zien, keeren ook terug op 't mid den van den rug. Een smalle bies loopt langs de geheele voorzijde, terwijl een groote knoop dient voor sluiting. De lange mouw is naar onderen 'n beetje verwijd, wat voor een bejaarde dame zeer goed staat. Fig. 514 is gemaakt van soepele zwarte zijde met een wit tippeltje of bloemetje. IZoekt Pgi:~tear i FOTOREPORTAGE |plr^oöo°SSr De haringweek is Maandag te den Haag ingeluid, bij welke plechtigheid ode minister rar. dr. L. M. Deckers van zijn belangstelling deed blijken Duizenden oud-strijders van vele natiën hebben in de nacht van Zondag op Maandag hulde gebracht aan de na gedachtenis van hun gevallen kame raden op het militaire kerkhof te Douaumont nabij Verdun De Bruyn (Nederland) tijdens het discuswerpen bij de A.A.A.-kampioen schappen in White City te Londen Op de Noordzee zijn Maandag de manoeuvres van onze vloot begonnen. Kijkje tijdens de manoeuvres genomen van de .Gelderland" Het winnende jacht van de jaarlijksche regatta van Le Havre Leden der Eerste Kamer brachten Maandag een bezoek aan het werkverschaffingsobject van de N.V. Ontginnings Mij^ .Land van Vollenhove" bij Giethoorn. Tijdens de bezichtiging, links vooraan: minister mr, M. Slingenberg

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 18