WAT IS... Z0MER- 0PRUIMING? Krijgen we een koelen zomer? K Na den moord op Calvo Sotelo VACANTIE J. VAN DAM Het nieuws van heden Ziet nog heden de etalages van /ayoTijri,, /VedetVam en U heeft het antwoord Tsjeng Tsji Tang Het Vatïcaan en het Derde Rijk Hitte in Amerika blijft voortduren msm Costuum naar maat BESCHERMING VAN DEN STAAT OOSTENRIJK WANDGEDIERTE ZOMERNUMMER Uit Vaticaanstad DE BAROMETER CR. HOUTSTRAAT 36 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 14 JULI 1936 AVONDDLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20047 Strenge censuur op de bladen en uitgebreide politiemaatregelen uit vrees voor ernstige ongeregeldheden De Cortes voor een week gesloten 600.000 werkloozen protesteeren Hongeroptocht naar de hoofdstad van Pennsylvania de ware beteekenis van een Aanvang morgenochtend 9 uur De twee Kantonneesche torpedo booten te Nanking gearriveerd Een nieuwe vergadering van het Duitsche Episcopaat Nieuwe bewindsleiders te Weenen Hun beteekenis in het kabinet Een zomer, die zich in Juli in ongunstigen zin ontwikkelt, keert zelden ten goede Nog geen stabiel weer te verwachten Hevige aardbeving in Zuid-Amerika Talrijke gebouwen beschadigd; geen slachtoffers Het aantal slachtoffers thans reeds tot 1800 gestegen Bliksem versplintert twee bedden De familie met den schrik vrij gekomen De laatste inspectie van het Engelsche Goldstream-regiment in zijn tegenwoordige uniform. Vanaf Donderdag zal het regiment een nieuwe uniform ontvangen van koning Edward f 40.- f45. fSO.- eerst nog 'n met 2 pantalons 78 GEO. OUDE GRACHT 78 Aanvulling van de strafwet door een aantal nieuwe wets artikelen Voortdurend verzet in Palestina Zeven Arabieren gedood in een gevecht met Britsche militairen Greiser steunt op het geheele Duitsche volk Absolute verdelging onder geheimhouding ;n schriftelijke garantie. Talrijke tevreden heidsbetuigingen ter inzage. Overal te ont bieden. Zuiveringsonderneming RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telef. 11657 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN Een gevecht tusschen politie en stakers Minister Hodza te Weenen WAT IS HET MYSTERIE VAN STRAND, ZEE EN ZON? S3 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voof de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 14 juli (DNB) Ieder commentaar op den moord op Calvo Sotelo is verboden. De kranten wer den voor het verschijnen gecensu reerd en in de rechtsche bladen, die zich klaarblijkelijk met den moord bezig hielden, zijn de hoofd artikelen geschrapt. Alleen een por tret van het slachtoffer en een korte levensbeschrijving werd toegestaan. Na de zitting van den ministerraad heeft de minister van Financien een nota aan de pers overhandigd, waarin wordt meegedeeld dat de regeering de politieke gewelddaden verfoeit en energieke maatregelen zal nemen om de bur gers te beschermen. De regeering zal alles doen om de misdadi gers, van welke politieke richting of deze ook zijn te straffen en twee speciale rechters zijn belast met het onderzoek naar de moorden op Sotelo en den luitenant van de Guardia d'Asulte. Reeds zijn te Madrid en elders vele arrestaties verricht en zijn vele partijgebouwen gesloten. De regeering verklaart verder, dat zij een proclamatie zal uitvaardigen, waarin van de bevolking wordt geëischt het vredeswerk van de regeering te steunen in deze moeilijke uren, opdat geen revolutionnaire elementen de over hand krijgen. Minister-president Quiroga heeft na overleg met den president van de Cortes, Martinez Barrio, den leider der links.repu- blikeinsche groep, Domingo en 'n vertegen woordiger der socialisten besloten, de Cor tes nog vóór het begin van de zitting van heden by regeeringsdecreet voor een week te doen sluiten. Zoowel te Madrid als in de provincie zijn buitengewoon strenge politiemaatregelen ge troffen, daar men ernstige ongeregeldheden vreest in verband met den moord op den mo- narchistischen leider Calvo Sotelo Alleen te Madrid zijn reeds 175 rechtschen gearresteerd. De departementen staan onder scherpe bewaking. De regeering heeft besloten het gebouw der anarcho.syndicalistische partij en alle lokalen der monarchisten te doen sluiten. Dokter Albinana, de leider der nationalis tische partij, een der weinige personen, aan wie gegund werd het lijk van Calvo Sotelo te zien, heeft aan een vertegenwoordiger van Havas verklaard, dat in tegenstelling met de algemeen verbreide lezing, het lijk geen enkel spoor van een blank wapen vertoonde. Wel waren de talrijke kneuzingen het bewijs voor den verschrikkelijken strijd, dien de verslagene met zyn aanvallers heeft gevoerd. Een kogel was in den nek binnengedrongen en nad. na de hersenen te zijn gepasseerd, het hoofd door het linkeroog weer verlaten. Maandagmiddag werd in de wandelgangen van de Cortes verzekerd, dat de politie-beamb- ten, die Sotelo doodden alvorens zich naar diens woning te begeven, zich eerst aan de woningen van Gil Robles, den leider der volks actie, en van Gaicoecha, den vroegeren menar- chistischen afgevaardigde, hadden vervoegd. Beiden waren echter niet te Madrid aanwezig. Gil Robles keerde des avonds naar Madrid terug en heeft in een telefoongesprek met Barrio onmiddellijk krachtig tegen den moord geprotesteerd. Barrio wenschte toen, dat de Cortes voor een week zouden worden gesloten om de gemoederen tot rust te laten komen. Robles verzette zich hiertegen. Het grootste katholieke blad te Madrid „Ya" is wegens het uitgeven van een bijzondere editie betreffende den moord op Calvo Sotelo door den minister van Binnenlandsche Zaken tot nader order verboden. In deze speciale editie heeft het blad mede gedeeld, dat een zijner redacteuren het lijk van Sotelo heeft gezien. Het hoofd vertoonde twee kogelwonden, ook in de hartstreek was een wonde zichtbaar. HARRISBURG, 14 Juli (D. N. B.) Van alle kanten stroomden gisteren werkloozen naar Harrisburg, de hoofdstad van Pennsylvanië, om te protesteeren tegen de intrekking der werk- loozen-uitkeering. De regeering van den staat Pennsylvanië had n.l. verleden week Dinsdag de betalingen stop gezet, waardoor meer dan 600.000 werkloozen aan den honger zijn prijsgegeven. De voor de uitkeeringen benoodigde 45 millioen dollar kon den als gevolg van de oneenigheden tusschen de republikeinsche en de democratische afge vaardigden tot dusver nog niet worden gevo teerd. De werkloozen kampeeren op de open bare stadspleinen en dreigd'en in een gisteravond gehouden protestby eenkomst het Senaatsgebouw te zullen bestormen. KANTON, 14 Juli. (Reuter). Het tweede Kwangtoeng-leger .rukt onder bevel .van Tsjeng-Tsji-Tang, die door de Nanking-re- geering is afgezet, naar het Noorden om het leger van Yu-Han-Moo, die als zijn opvolger benoemd is, aan te vallen. De beide torpedobooten, die gisteren van Kan ton zijn vertrokken, zijn te Nanking aangeko men en hebben zich ter beschikking van de Centrale regeering gesteld. Naar de Reichspost bericht, is het aantal incidenten, dat zich in den laatsten tijd tusschen Kerk en Staat in Duitschland heeft voorgedaan, vooral in de laatste twee maan den in zeer belangrijke mate gestegen. Volgens berichten, die door de Nuntiatuur te Berlijn aan het Vaticaan zijn verstrekt, is de positie der Katholieke Kerk in Duitschland se dert de laatste Bisschopsconferentie aanmerke lijk slechter geworden en de beloften, die des- tyds van de zijde van het Ministerie van Eere- dienst aan het Episcopaat waren gedaan, zijn niet in vervulling gegaan. Tal van aanslagen door plaatselijke en cen trale Regeeringsautoriteiten en officieele instan ties, dus niet slechts door partijfunctionarissen, moeten juridisch als schendingen van het Con cordaat beschouwd worden. Het feit, dat offi cieele Kerkbladen en Godsdienstige tijdschriften steeds meer moeiiykheden ondervinden en dat de priesters strafrechterlijk vervolgd worden we gens predikaties of afkondigingen vanaf den kansel, wordt algemeen zeer ernstig opgevat. Te Rome wordt algemeen verwacht, dat nog vóór den herfst een vergadering van het Duit sche Episcopaat te Fulda op het graf van den H. Bonifacius zal plaats vinden. Op deze conferen tie van het Duitsche Episcopaat zouden belangc rijke nieuwe besluiten genomen worden, terwyi het uitdagend schenden van het Rijksconcordaat openlijk veroordeeld zal worden. De Katholieken, die uit nationale zelftucht be reidwillig het nieuwe regiem onvoorwaardeiyk hadden gevolgd, zijn meer en meer teleurge steld, vooral nu gebleken is, dat de anti-chris telijke houding van de vooraanstaande leiders in het Derde Rijk niet alleen ongewijzigd bleef, maar zelfs nog in belangryke mate is verergerd. Aan den H. Vader is dezer dagen een rapport overhandigd over de verscherpte verhouding tus schen Kerk bn Staat in het Derde Rijk. In dit rapport wordt tevens uiting gegeven aan de groote bezorgdheid, die men in breede kringen in Duitschland koestert over de huidige ont wikkeling van zaken in het Derde Ryk. De benoeming van dr. Edmund von Glaise- Horstenau, vroeger lid van de Duitsch-Natio- nale partij, tot minister zonder portefeuille mag een waarborg heeten voor den oprechten wil tot samenwerking met Duitschland. De benoeming van dr. Guide Schmidt tot staatssecretaris by Buitenl. Zaken behoeft verder geen commen taar. Schmidt is een persooniyk vriend van den bondskanselier. Zij bezochten samen het Je zuïeten-College „Stella Mystica" te Feldkirch in Vorarlberg, en hebben lang samengewerkt. O.a. begeleidde hü dr. Schuschnigg op zyn bei de Italiaansche reizen in Maart en Mei. zy zul len voortgaan met dit werk in het ministerie voor Buitenlandsche Zaken, waarvan, zooals men zich zal herinneren, dr. Schuschnigg de lei ding op zich heeft genomen na het vertrek van Berger-Waldenegg. Een beslissend antwoord op deze vraag is nu nog moeiiyk te geven. In het algemeen is het geen gunstig teeken, dat in dezen tijd van het jaar zware regenbuien beginnen te vallen. Wij hebben de laatste dagen gezien hoe op vele plaatsen zooveel regen is gevallen, dat de nor. male maandsom reeds is overtroffen. Verbete ring is nog niet in uitzicht. Na elke opklaring volgt spoedig een ineenstorting, komen weer zware wolkenmassa's uit het Zuidwesten op en valt de regen in zware buien neer. Om de juiste beteekenis van dpze verschijn selen te zien moeten wy de diepliggende oor zaken nagaan. Deze liggen ongetwijfeld hierin, dat het altyd by de Azoren liggende gebied van hoogen lucht druk zyn Noordelijkste uitloopers hoe langer hoe meer heeft teruggetrokken. Het gevolg hier van is, dat de depressies, de eigenlijke regen- brengende storingsgebieden, hoe langer hoe dichter in onze nabijheid zijn gekomen en dat wü hiermede hoe langer hoe meer last hebben gekregen van hunne activiteit, die hierin be staat, dat zij ons sterken Westenwind met zware bewolking en overvloedige regens bren gen. Ten overvloede is hierby gekomen, dat de laatste dagen over de Noordzee een actieve de pressie is blijven liggen, waarin telkens nieuwe storingskernen tot ontwikkeling komen, die de rechtstreeksche oorzaak zyn van het buiige weer. Dat z«n zeer ongunstige omstandigheden. Wij weten bij- ondervinding, dat een zomer, die zich in Juli in zulk een ongunstigen zin ontwikkelt, zelden ten goede keert. Immers de diepere oor zaak van het ongunstige weer, het terugtrekken van den hoogen druk uit Midden-Europa naar het Zuiden, heeft diepere, langdurig werkende oorzaken en men kan hiervan bezwaarlijk ver wachten, dat zy spoedig zullen ophouden te werken. Intusschen, de zomer is nog niet zoo ver ge vorderd, dat alle kans op een gunstige wending verkeken is. Wij moeten daarom afwachten. Voor de eerstvolgende dagen is echter geen stabiel weer te verwachten. Het is te hopen, dat er spoedig een gunstige wending komt in de algemeene weersgesteldheid. (Nadruk verboden.) BUENOS-AIRES, 13 Juli. (Reuter.) In de Cordilleras is hedenmorgen om 7 uur een hevige aardbeving waargenomen. SANTIAGO DE CHILI, 13 Juli. (Reuter.) Een aardbeving, welke hedenavond de provincie Atacama teisterde, veroorzaakte aanzienlijke materieele schade te Taltal, Copiapo en Caldera Chile. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van dooden. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ VERWACHTING: Meest matige, Weste- H lijke tot Zuidelijken wind, zwaar be- EE EE wolkt met tijdelijke opklaring, later waarschijnlijk regenbuien, weinig ver- andering in temperatuur. Hoogste barometerstand: 764.6 te Biarritz. H Laagste barometerstand: 748.1 te Aberdeen. Zon op v.m. 4.56 onder n.m. 9.15. EE Licht op n.m. 9.45. Maan op n.m. onder n.m. 5.38. ji Nieuwe Maan 18 Juli. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil NEW YORK, 14 Juli. (D.N.B.). Niette genstaande den regenval der laatste dagen en de vooruitzichten, door meteorologische instituten aangekondigd, op een algemeene afkoeling, blijft de hitte in Amerika voort duren en wordt zij steeds ondraaglijker. Het aantal slachtoffers bedraagt thans reeds byna 1800 en stijgt met gemiddeld 50 per uur. Te Detroit bezweek Maandag gemid deld één persoon per tien minuten tengevolge van de hitte. Overigens schynt het, dat de regenval der laatste dagen bovendien te laat gekomen is om nog een redding van het lang tegen de vernie tigende droogte te kunnen vormen. In Noord- en Zuid-Dakota althans schieten na den regen nog slechts oacteeën uit den grond op, de eenige planten, die de droogte hebben doorstaan. Eenige hooggeplaatste ambtenaren zullen zich per vliegtuig naar de droge gebieden begeven ter voorbereiding van het overbrengen van een deel der bevolking naar andere streken. Naar verluidt heeft Roosevelt het voornemen, het con gres zoo spoedig mogelijk een grootscheepsch plan voor het weer bruikbaar maken van on vruchtbaar géwordén gebieden voor te leggen. Boven Groningen en omgeving woedde in den afgeloopen nacht een kort, maar hevig onweer. Omstreeks half vier sloeg de bliksem in de woning van de familie A. Talens te Peize. Het voorste gedeelte van het huis werd vernield. De twee ledikanten, waarin vader, moeder en drie kinderen sliepen, werden totaal versplinterd. De menschen bleven wonderlijk genoeg ongedeerd, doch waren, zooals van zelf spreekt, zeer ge schrokken. Er ontstond geen brand. Coupe, be- werking en STOFFEN onder volle garantie! Onze Weensche correspondent schrijft ons d.d. 12 Juli: De ervaringen der laatste jaren hebben geleerd, dat de bepalingen van de Oosten- rüksche strafwet niet toereikend zijn om het geheele terrein der politieke misdaden te bestrijden. De nieuwe artikelen ter bescherming van den staat beoogen deze leemten aan te vullen, het geen vooral onder de huidige omstandigheden dringend noodig is. De nieuwe bepalingen, die bijna alle ontleend zijn aan buitenlandsche wetten, met name aan het Duitsche Ryksstrafwetboek, de Tsjechische wet ter bescherming van de veiligheid van het Eedgenootschap, zijn slechts van kracht, wanneer de daad niet reeds volgens het gel dend recht, b.v. volgens de onveranderd ge bleven artikelen betreffende hoogverraad, strenger strafbaar is. Het deelnemen aan illegale organisaties of vereenigingen, welke den staat vijandig gezind zyn, wordt voortaan als misdaad bestraft. Het is haast overbodig te vermelden, dat hier in de allereerste plaats gedoeld wordt op de nationaal-socialistische party, echter ook andere buitenlandsche partyen vallen onder deze bepalingen. Immers de Oostenrijksche Staat erkent als eenig mögeiyke uitdrukking van zyn wil slechts het Vaderlandsche Front. De strafbepalingen tegen het verbreiden van vervalschte officieele mededeelingen worden door deze wet in dien zin uitgebreid, dat ook de z.g. „fluisterpropaganda" er onder valt en dat het voor de strafbaarheid reeds voldoende is, dat een gerucht in staat is de bevolking onrustig te maken en op te hitsen of de open bare meening in het buitenland op onjuiste wijze ten nadeele van Oostenrijk beïnvloedt. Ten slotte valt ook elke geheime berichten dienst, welke in het nadeel van Oostenryk werkzaam is, onder deze strafbepalingen. JERUSALEM, 14 Juli. (Reuter). In een gevecht tusschen Arabieren en Britsche militairen naby Jenin zyn zeven Arabieren gedood en een gewond. Een Britsch soldaat werd licht gewond. Arabische terroristen hebben thans een offen sief geopend tegen de Arabieren, die de staking willen beëindigen. Op een klacht van dorpsbewoners, die onder bedreiging met wraak gedwongen werden by te dragen in het rebellenfonds, hebben Britsche troepen en politie het dorp Mujeidal naby Na zareth omsingeld. Er werden zeven personen gearresteerd, die herkend werden als leden der terroristische bende, die de dorpsbewoners geld afperste. LONDEN, 14 Juli. (D.N.B.) Op een vraag in het Lagerhuis verklaarde onderstaatssecreta ris lord Cranbourne, dat den Britschen ambas sadeur te Berlijn op 6 Juli j.l. was medegedeeld, dat het essentieele van de rede van den presi dent van den senaat van Danzig, Greiser, te Genève in de zitting van den Volkenbondsraad, den vollen steun heeft van het geheele Duitsche volk. De Cortes voor een week gesloten; uitgebreide politiemaatregelen te Madrid en in de provin. cie uit vrees voor ernstige ongeregeldheden in verband met den moord op Calvo Sotelo. Vóór den herfst wordt een nieuwe vergadering van het Duitsche Episcopaat te Fulda verwacht De hitte in Amerika blijft voortduren, niette, genstaande den regenval der laatste dagen. Generaal Tsjeng Tsji Tang geeft zich niet ge wonnen. Zeven Arabieren gedood in een gevecht met Britsche militairen nabij Jenin in Palestina. Benoemingen in het Aartsbisdom H.H. Wijdingen in het bisdom Haarlem Verbondsvergadering van het R.K. Werklieden, verbond te Venlo geopend. De veerdienst tusschen Enkhuizen en Stavoren bestaat vijftig jaar De marine-manoeuvres begonnen Felle brand te Beverwijk Colledtanten van het crisiscomité te Vlissin- gen verdacht van diefstal aangehouden. iimiiiiiHiiiiiiiiim iiimiiim min iHiiiiiiiiiiiiiifiiiiiimiiiiiimiiiiir Bij dit blad behoort een afzon- 5 derlijk Zomer-bijvoegsel, dat wij, niet alleen wat den tekst, I doch vooral ook wat de adver- 5 tenties betreft, in de aandacht van onze lezers en lezeressen aanbevelen "iiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim Bij besluit van 7 Juli 1936 van de Congrega tie van de Propaganda Fide zyn drie nieuwe Chineesche Bisschoppen benoemd, die alle drie tot de Inlandsche saeculiere geesteiykheid behooren: n.l. dr. Paul Yupin, benoemd Apos tolisch Vicaris van Nanking; Joseph Tchang, benoemd Apostolisch Vicaris van Suan Huafoe en Fabian Yu-Teh-Guen, benoemd Apostolisch Vicaris van Yachoe. Met byzondere goedkeuring van den H. Va der zal het eerste Internationale Christus Ko ning Congres in 1937 te Posen (Polen) gehou den worden. Kardinaal Hond heeft het Cen traal Comité van Katholieke Actie te Posen met de organisatie van het Congres belast, dat een greote manifestatie zal worden voor Christus' Koningschap. KAIRO, 14 Juli. (Reuter). Ty'dens een ge vecht tusschen politie en stakers eener suiker raffinaderij te Hawamdeya, naby Ka'ïro. wer den twee personen gedood en vier ernstig ge wond. De stakers hadden zich in het gebouw verschanst en de politie slaagde er niet in hen daaruit te verdrijven. WEENEN, 13 Juli. (Stefani.) De Tsjecho- Slowaaksche minister-president Hodza is hier incognito gearriveerd. In welingelichte kringen wordt verklaard, dat dit bezoek zuiver particu lier is, doch het gerucht gaat, dat hy toch wil spreken over het Duitsch-Oostenryksch ver drag, in zooverre dit zyn land betreft. É3 S3 Stand op Dinsdag 1 uur n.m.; 757.4 Vorige stand: 752.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1