WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN r Gaat U op reis? VI Dagfilm DINSDAG 14 JULI 1936 Twee gewonden bij Zwolle Auto rijdt ijscoventer aan en grijpt daarna wielrijder Schipbrug ontzet Door aanvaring met Duitsche motorboot 50 ARBEIDERS ONTSLAGEN Aan de kunstzandsteenfabriek te Hillegom GOEDE VANGST VAN DE POLITIE Inbraken te Amersfoort opgehelderd OPVOERINGEN DOOR BUITEN LANDERS Vragen aan den minister over de geweigerde opvoering van »»Tijl Uilenspiegel" PERSONEEL WAGONS-LITS Beveiliging tegen vreemde wet geving gewenscht ALGEM. NED. ZOUAVENBOND Nog 54 oud-strijders in leven ARBEIDSBEMIDDELING Aan zijnverwondingen bezweken Heete asch over het lichaam Een ontvoering, die fantasie was De „schuldige" bleek de vader te zijn GOUVERNEUR WOUTERS Te Willemstad aangekomen GROOT TEKORT AAN VISCH Op de Scheveningsche markt INDISCHE VOLKSRAAD De heer Kerst ens becritiseert de handelspolitiek De Twentsche kwestie in den I.V.C.B. OPENLUCHTSPEL TE GOUDA „Het is u niet geoorloofd" Belangencombinatie scheep- en luchtvaart Aardappelziekte Bespreking te Hengelo EEN TENTOONSTELLINGS TERREIN JDP^HOUTRUST Haagsche gemeenteraad besluit ertoe POOLSCH BEZOEK ZWEEFVLIEGMODEL 3% UUR IN DE LUCHT De Jeroen Bosch-tentoonstelling Woensdag 15 Juli GOLFLENGTEN Kerkelijke benoemingen in Ned.-Indië Opheffing sanctiemaatregelen in Indië Het motorongeluk te Slootdorp Notarieel examen Stuurlieden-examen Examen nuttige handwerken Maandagavond omstreeks acht uur is op den oprit van da Spoolderbergbrug in de gemeente Zwollerkerspel een ernstig ver keersongeluk gebeurd, waarbij twee perso nen werden gewond. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak reed een luxe-auto uit Groningen den wagen van den Xtaliaanschen ijscoventer Zan- grado, die in de richting van Zwolle ging, van achteren aan. De auto. waarvan de chauf feur blijkbaar geheel cle macht over het stuur had verloren, slingerde vervolgens naar den overkant van den weg en greep den 20-jarigen wielrijder G. Wendt uit Hattem, die op weg naar huls was. Terwijl de venter gewond bij den geheel vernielden ijscowagen was blijven liggen, werd de wielrijder over een afstand van ongeveer 15 meter onder den auto mee gesleurd, eerst de helling van den oprit af en vervolgens een eindweegs langs den voet daarvan. Ernstig gewond is hij onder het voertuig vandaan gehaald. Hij had verschillende inwendige kneuzingen, een gebroken been en vermoedelijk een bek kenfractuur. In zorgwekkenden toestand is hij naar het Sophia-Ziekenhuis te Zwolle vervoerd. De ijscoventer was er met verschillende bloedige verwondingen iets beter afgekomen, doch moest niettemin eveneens in het zieken huis worden opgenomen. Tegen den bestuurder, den heer B. uit Ha ren, is proces-verbaal opgemaakt, terwijl het voertuig door de marechaussee te Zwolle in be slag is genomen. Hedenmorgen om kwart over acht wilde de Duitsche motorboot „Thueringen' uit Hamburg de schipbrug te Zutphen passeeren. Het schip maakte daarbij een zwenking om, als voorgeschreven, achterwaarts door de brug te gaan. Hierbij kwam de boot in aanvaring met een van de pontons. De brug raakte daardoor ontzet met het gevolg, dat zij voor alle rij- en schepvaartverkeer was afgesloten. De brug zelf liep weinig schade op, evenmin als de aanvarende boot. Na anderhalf uur was de brug zoover hrsteld, dat het rijverkeer weer nomaal doogang kon vinden. Een half uu later was ook het schep vaartverkeer weer narmaal. Doordat de afname van zandsteen aan de Kalkzandsteenfabriek „Arnoud" te Hillegom den laatsten tijd sterk beneden de productie blijft, is het bedrijf ingekrompen en moesten ruim vijftig arbeiders worden ontslagen. Ook zijn de loonen en salarissen verlaagd. De laatste maanden werden te Amersfoort talrijke grootere en kleinere inbraken gepleegd, waarbij nu eens een bedrag aan geld, dan weer huishoudelijke of luxe-voorwerpen werden ont vreemd. Als verdacht van een van deze inbraken werd Maandag door de politie een 63-jarige man, J. L. genaamd, aangehouden, sinds korten tijd' te Amsterdam woonachtig en voordien te Amers foort. De man ontkende echter iets met deze inbraken uitstaande te hebben. De recherche toog evenwel op onderzoek uit en begaf zich naar Amsterdam. Zij slaagde erin aldaar een opslagplaats van L. te ontdekken, waarin tal van voorwerpen, bij de inbraken te Amersfoort ontvreemd, werden aangetroffen: zilveren le pels, jassen, tafelkleeden, flesschen met wijn en jenever en dergelijke. ,Met deze vondst bleken de inbraken opgehel derd. L. is een goede bekende van de politie. Het Eerste Kamerlid Van Vessem heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd, of het den minister bekend is, dat aan 'het Viaamsch Volkstooneel de noodige vergunning geweigerd is. voor het opvoeren van het too- neeispei „Tijl Uilenspiegel", in een bijeenkomst van de N. S. B. te Rotterdam. Hij wijst er op, dat wel gelegenheid is ge geven tot het optreden hier te lande van andere buitenlandsche gezelschappen en dat in Amsterdam werkzaam zijn 52 buitenland sche musici en 142 Nederlandsche, in Scheve- ningen 49 buitenlandsche en 92 Nederlandsche; dat van de in Nederland werkende musici ongeveer 36 pet. buitenlanders zijn, en dat tientallen Nederlandsche musici, die volkomen in staat zijn het werk dezer buitenlanders te verlichten, volstrekt werkloos zijn en van on dersteuning moeten leven." In het gebouw van den R. K. Volksbond te 's-Gravenhage is een vergadering gehouden van de vakgroep „Wagons-Lits" van den Ned. R. K. Bond van hotel-, café- en restaurant geëmployeerden „St. Antonius", in verband met de erkenning van den bond door de Cie. Inter nationale des Wagons-Lits, welke erkenning op prijs gesteld werd. omdat daardoor de mogelijk heid tot organischen opbouw werd geopend. Besproken werden vervolgens de rechtspositie het loon en de verantwoordelijkheid, waarbij vooral naar voren kwam de precaire positie var. het personeel op restauratierijtuigen welke de grenzen passeeren, in verband met de wetgeving in andere landen, alsmede de verantwoordelijk heid voor het verliezen van onderdeelen der wagen-inventarissen, breken van ruiten, enz. Tenslotte werd besproken de kwestie van het scheidsgerecht, waarna besloten werd met een opdracht aan het hoofdbestuur om de directie der Cie. Internationale des Wagons-Lits, dis trict Amsterdam, uit te noodigen tot het sluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst. Voorts zal den heer Serrarens, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond, ver zocht worden, pogingen in het werk te stellen, welke er toe kunnen leiden, dat het personeel der Wagons-Lits op internationale lijnen meer beveiliging tegen vreemde wetgeving krijgt. Zondag is te Utrecht de jaarlijksche verga dering van den Algemeenen Nederl, Zouaven- bond gehouden. Vertegenwoordigd waren de afd. Amsterdam, Den Bosch, Utrecht, Gouda en Nijmegen, ter wijl de afd. Den Haag bericht van verhinde ring had gestuurd. Aanwezig was behalve het voltallige Bonds- bestuur ook het bestuur van het Ondersteu ningsfonds, benevens de Aalmoezenier, Pastoor B. van Leeuwen uit Hillegom. Nadat de voorzitter, de heer J. Harks uit Vught, met een korte inleiding de vergadering had geopend, werden de jaarverslagen van den Bond en het O.F. uitgebracht, waaraan wij ontleenen, dat de Bond zich mag verheugen in de sympathie van den nieuwen Nuntius, Z. H. Exc. Mgr. Giobbe, die zich welwillend iiet in lichten over alles, wat den Bond betreft. Dank baar werd gememoreerd de financieele steun, dien de Bond van Z.H. den Paus geniet, waar door 't mogelijk is. de behoeftige Oud-Zouaven te steunen. Er blijken nog 54 oud-Strijders in leven te zijn, die allen ver in de tachtig zijn. Totaal werd in 1935 f 1776 aan steun uitgekeerd. Jammer is het, dat het aantal donateurs zoo achteruitgaat; de Bond wilde zoo graag dezen laatsten strijders een onbezorgden levensavond bezorgen. Medegedeeld werd, dat het Bisschopoelijk Museum te Haarlem een aparte afdeeling heeft ingericht voor de Oud-Zouaven, wat met applaus werd ontvangen. Op voorstel van de afd. Nijmegen werd be sloten de volgende jaarvergadering te houden te Haarlem en op het programma te zetten: gemeenschappelijk bezoek aan het Bisschop pelijk Museum. Nadat de voorzitter nog eens gememoreerd had 't vele dat Pastoor van Leeuwen, de vader der Oud-Zouaven, voor de Oud-Strijders doet. werd deze zeer geanimeerde vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. De rijksbemiddelaar in het derde district, prof, mr. A. C. Josephus Jitta, zal op Donder dag 16 Juli in het gemeentehuis te Almelo een bespreking houden met de partijen, betrokken bij het dreigend conflict bij de Kon. Stoom weverij te Nijverdal. De rijksbemiddelaar in het tweede district, mr. dr. S. de Vries Czn., zal op Donderdag 10 Juli op net departement van Sociale Zaken te Den Haag een bespreking houden met de par tijen, betrokken bij het dreigend conflict bij dc Amsterdamsche Huidenclub. Omtrent het ongeval met den luchtschommel op de kermis te Den Helder vernemen wij nog dat de marienier J. Schaap aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij was 22 jaar en ongehuwd. Eenlge weken terug was hij pas be vorderd tot eersten klasser. De 53-jarige nachtwaker J. den Ouden uit Ouderkerk aan den IJssel heeft in de zoutzie derij van de N.V. Kollf en Vis te Rotterdam een hoeveelheid heete asch over het lichaam gekregen. Later is de man aan zijn zware brand wonden overleden. Naar aanleiding van het bericht, volgens het welk een Nederlandsche te Eeckeren bij Ant werpen zou zijn ontvoerd, heeft het Handels blad een onderzoek ingesteld. Het blad vernam, dat er van een ontvoering door handelaren in blanke slavinnen geen sprake is. Het meisje heeft eenigen tijd geleden heimelijk het ouder lijk huis te Rotterdam verlaten; zij is met een jongeman eerst naar Vlissingen en daarna naar Antwerpen vertrokken. Haar vader heeft on middellijk van de verdwijning van zijn dochter aangifte bij de politie gedaan, maar in verband met het feit, dat het meisje meerderjarig was, heeft de politie verder geen werk van de zaak gemaakt. De vader is er toen zelf per auto op uit getrokken en hij is er in geslaagd haar gan gen nauwkeurig te volgen. Van Vlissingen is hij naar Antwerpen gereden, waar hij eon dag naar zijn dochter heeft gezocht. Dank zij de hulp van de politie is hij erin geslaagd zijn dochter te Eeckeren te vinden, toen zij op straat liep te wandelen. Dit was Zon dagavond omstreeks half negen. Zoodra de jon geman, die in haar gezelschap was, den vader bemerkte, heeft hij snel het hazenpad gekozen onder het geroep van: „Moord, moord, er wordt een meisje ontvoerd!" De vader heeft zijn doch ter in den auto geduwd, waarin behalve haar moeder een broertje en een familielid waren gezeten. Gezamenlijk heeft men toen de terug reis naar Rotterdam aanvaard. Vergeet dan toch vooral niet AMILDA- zonnebruincrênve mede te nemen. Deze voor komt pijnlijke zonnebrand en vervellen en bevordert tevens een snelle, mooie huidbruining, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 cent. Tube 60 cent. Doos 50 en 25 cent. De nieuwe gouverneur van Curasao, G. J. J, Wouters, is Maandag aan boord van het m.s. „Colombia" van dë K.N.S.M. te Willemstad aan gekomen. Op een receptie, die kort na zijn aankomst werd gehouden, verschenen vele autoriteiten. De waarnemend gouverneur, mr. F. A. Jas Jr. heette den nieuwen gouverneur hartelijk wel kom. Spr. verklaarde, dat Z. Exc. op den steun en de trouw van den Kolonialen Raad kan re kenen. Gouverneur Wouters hield een toespraak, waarin hij wees op den gezonden financieelen toestand, waarin Curasao zich mocht verheugen en op de mogelijkheid, dat dit gebied tot grooter ontwikkeling kan worden gebracht. Spr. bracht in dit verband hulde aan den vorigen gouver neur, Z. Exc. B. W. Th. van Slobbe. De nieuwe gouverneur deed een beroep op het vertrouwen van den Kolonialen Raad. Hij zeide het vaste voornemen te hebben, zich met volle energie aan de behartiging van Curacao's be langen te wijden. Z. Exc, eindigde met de bede dat Gods zegen op Curasao én zijn bevolking moge rusten. De nasleep van de IJmuidensche visschers- staking doet zich op het oogenblik te Scheve- ningen wel heel sterk gevoelen. Het kwantum visch, dat momenteel wordt aangevoerd, is niet toereikend voor de vele honderden vischhan- delaren en venters, die dagelijks aldaar koopen. Vele neringdoenden zijn op het oogenblik zon der handel. De vischhandelaarsvereeniging „Vrede" heeft inmiddels stappen gedaan en bij de regeering er op aangedrongen, meer buitenlandsche visch op de Scheveningsche markt te krijgen. Het eenige schip, een schokker, die Maandagoch tend j.l. markte, besomde slechts ƒ8. Dit was de geheele aanvoer uit zee. Heden ochtend was er geheel geen aanvoer uit zee. Binnenkort is, vanzelfsprekend, door het ein digen der staking te IJmuiden, een grootere aanvoer te verwachten, doch deze geheele week zal het tekort zich nog doen gevoelen. De Volksraad zette heden de algemeene be schouwingen over de begrooting-1937 voort. De heer Kerstens constateert miskenning van de Katholieke bevolkingsgroep en bevoor rechting van het leger des heils. Spreker oefent critiek uit op de handels- en loonpolitiek. Nederland en Indië zitten beide zoo vast als een muur, zoowel ten aanzien van de staats- als van de volkshuishouding. Beide landen moeten een economische eenheid voi- mèn, doch op andere wijze dan langs de „richt lijnen", waarbij de bekende fout gemaakt wordt. De Rijksregeering, zoo zegt spreker, verlate haar defensieve houding voor een agressief en creatief beleid. Er is geen andere uitweg. Pater H. J. A. de Wit O.F.M., praeses der St. Joseph Gezellen te Gouda schrijft ons: Het is nu 3 jaar geleden, dat we voor het eerst in optimistische vrijmoedigheid durfden overgaan tot het opvoeren van een openlucht spel. Het was „De Rabbijn van Selcha". Wij moesten ons groote offers getroosten en be rekenden, dat in het gunstigste geval ternau wernood onze onkosten gedekt waren. Daar men hier in den verren omtrek geen openluchtspel kent, was de belangstelling van alle zijden groot. Daardoor aangemoedigd kwamen wij het tweede jaar met „Christus Verworpen" van Jan Vuysters. De geheel eigen visies en opvat tingen van den regisseur Jan van Vliet hadden de bewondering van den auteur, die hiervan herhaalde malen blijk gaf. Het derde jaar stel den wij ons in verbinding met Alphons Laudy, die voor de eerste maal zijn „Paradijsvloek" in handen gaf van een niet-beroepstooneel. Het werd een groot succes bij ons en door zijn schit terenden décorbouw werd het zelfs iets bijzonders. De bijzondere blijken van belangstelling en goedkeuring van den heer Laudy hebben ons er toe gebracht een vaste openluchtspel-commis sie samen te stellen, waarvan ondergeteekende, als president der Gezellenvereeniging, voorzit ter is. Reeds gedurende de opvoeringen van de Paradijsvloek bood ons de heer Jan Vuysters de première aan van zijn nog onderhanden werk: „Het is u niet geoorloofd", waarvan de eerste opvoering in ons land gaat op Zondag 19 Juli 'si avonds om 8 uur in den grooten tuin van het Vereenigingsgebouw, Gouwe 93. te Gouda. Toen de auteur dankbaar gebruik maakte van de opmerkingen, welke onze regis seur en voornamere spelers maakten uit hun ervaring, hebben wij het aanbod van den auteur dankbaar aanvaard. Het décor nadeft zijn voltooiing, hetwelk zulke hooge eischen stelde door zijn dubbeltooneelen. Alleen door belangeloozen arbeid konden wij zooiets aan durven. Dankbaar voor de gulle en hartelijke mede werking van alle zijden, durven wij dit spel niet alleen aan Gouda en omgeving, maar ook aan tooneelliefhebbers van verre aanbieden als het succes van onderlinge samenwerking en Van zuivere tóewijding aan de kunst. De scheepvaartmaatschappijen Cunard en White Star hebben in samenwerking met Im perial Airways een gecombineerden proefdienst per schip en vliegtuig ingesteld naar Centraal en Oost-Europa. Direct na aankomst van de Queen Mary in Cherbourg, kunnen de passagiers doorvliegen naar Parijs, Zürich, Miinchen, Weenen en Bu dapest, waar zij nog denzelfden dag aankomen. Deze samenwerking schijnt goed te voldoen en de voorwaarden voor een definitieve combinatie van diensten schijnen aanwezig te zijn. In het etmaal van 's avonds 12 Juli tot 's avonds 13 Juli is in Friesland en West-Fries land de weersgesteldheid critiek gev.feest voor het optreden van aardappelziekte. Te Hengelo is een bespreking gehouden tus- schen de indertijd bij formeering van één eerste klasse in het Oosten uitgetreden I. V. C. B.-ers „Achilles", P. H. Neo en Padmos Boys, met een delegatie uit het bestuur van den I. V. C. B., zulks in verband met het feit, dat de vereenigingen Achilles en P. H. als num mer een en twee van de eerste klas-compe titie Utrechtschen Bond in Twente in aanmer king komen om wederom naar den I. V. C. B. over te gaan. De besturen dezer vereenigingen hebben hun bezwaren aan de aanwezige bestuurderen van den I. V. C. B. voorgelegd, en deze zullen thans in het volledig I. V. C. B.-bestuur een punt van bespreking uitmaken. De Haagsche Gemeenteraad heeft Maandag met 22 tegen 16 stemmen aangenomen het voorstel tot tusschentijdsche ontbinding van de met de N. V. Sportterrein „Houtrust" aange gane huurovereenkomst betreffende het terrein, om dit gedeeltelijk in erfpacht uit te geven ten liehoeve van de stichting van een Tentoonstel lingsgebouw c. a., om voor deze stichting een geldleening te verstrekken, groot f 350.000, en om het overige gedeelte van genoemd terrein te verhuren. Heden is uit Warschau in Den Haag aange komen admiraal J. Swisski, chef van de Pool- sche oorlogsvloot, om een bezoek te brengen aan den chef van de Nederlandsche Marine en tevens, om de bij „De Schelde" te Vlissingen en bij de Droogdokmaatschappij te Rotterdam in aanbouw zijnde Poolsche onderzeebooten te in- specteeren. Op het station is admiraal Swirski verwelkomd door den Poolschen gezant te 's-Gravenhage, dr. W. Babin.s'ki. Admiraal Swirski en de Poolsche gezant hebben hun handteekening geplaatst in het audi ëntieboek van H. M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana. Daarna bracht de ad- miranl een bezoek aan den minister-president en minister van Defensie a.i., dr. H Colijn, aan den Minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. dr. De Graeff en aan den schout-bij-nacht J. Th. Für.s'tner, chef van den Marinestaf. Een zweefvliegmodel, vervaardigd door een Duitsch scholier, werd door dezen te Hamburg gestart, en landde na 3 y, uur te Preetz in Hol- stein. De afstand, door het model afgelegd, be droeg 91.2 K.M. Voor zoover kon worden nage gaan, bereikte het model een hoogte v&n circa 1000 M. Met deze prestatie is een wereldrecord tot stand gebracht, dat niet gemakkelijk ver beterd zal kunnen worden. Het beroemde groote altaar van Jeroen Bosch uit Lissabon is thans in het museum Boymans te Rotterdam aangekomen. Sinds pl.m. 1530, toen de Portugeesche schil der Damiano de Goes het naar Portugal bracht, is het niet meer in ons land te zien geweest. Toen dit meesterwerk van onze schilderkunst op de tentoonstelling Van Spyck tot Breughel was geëxposeerd, heeft het duizenden bezoekers ge trokken. Het groote drieluik, dat opengeslagen 2.70 M. breed is, is dadelijk, nadat talrijke fotografische opnamen gemaakt waren, in de Bosch-zaal, waar het nu een geheele wand beslaat, tentoongesteld. Bovendien heeft de Portugeesche regeering een prachtig schilderij door den meester van dc „Virgo inter Virgines", voorstellende het mystie ke huwelijk van de Heilige Catharina, ingezon den. Dit paneel is buiten Portugal nog niet geëx poseerd. 9 9 9 9 GODSDIENST 8.00 Hilversum II (NCRV. Schrift lezing en meditatie) 10.30 Hilversum II (NCRV. Morgen dienst) ORGELBESPELING 11.00 Hilversum II (Harmonium bespeling) 12.20 Droltwich (Quentin MacLean) 8.15 Hilversum II (Jan Zwart) ORKEST-CONCERTEN 12.30 Hamburg (Symphonie-orkest) 1.00 Luxemburg 1.20 Brussel I 1.20 Langenberg (Symphonie-ork.) 2.50 Parijs I (Symphonieconcert) 3.35 Droltwich 4.20 Deutschlandsender 6.50 Beromünster 8.15 Hilversum I (Vara-orkest) 8.20 Brussel I (Symphonle-ork.) 8.20 Brussel II 9.00 Rome (Symphonieconcert) 9.05 Berlijn (Von Blon-concert o. 1. v. componist) 9.20 Brussel II 9.30 Hamburg (16e Symphonle V. Berlioz) 9.35 Brussel I (symponle orkest) 10.20 Toulouse (concert „Carmen" van Biset) 10.35 Kalundborg (Fransche muz.) 10.40 Toulouse (phllharm. orkest) LICHTE MUZIEK 8.35 Luxemburg 11.05 Hamburg 11.20 Droltwich 12.00 Hilversum I (Notenkrakers) 12.15 Brussel I 12.20 Brussel II 12.20 Kalundborg 12.20 Langenberg 12.20 Luxemburg 12.20 Deutschlandsender 1.00 Hilversum I (Eddy Walls) 1.20 Droltwich 1.30 Brussel II 2.05 Deutschlandsender 2.10 Droltwich 2.35 Langenberg 2.40 Hamburg 3.40 Kalundborg 4.60 Langenberg 5.20 Beromünster 5.25 Brussel I (dansmuziek) 5.30 Hilversum I (Orvltropla) 5.35 Droltwich (Henry Hall) 6.30 Hilversum I 6.35 Brussel I 6.35 Luxemburg 7.05 Droltwich 7.20 Milaan 7.20 Deutschlandsender 8.05 Droltwich (Schotsche dansm.) 8.20 Kalundborg (werken v. Kal man) 8.20 Boedapest 8.30 Toulouse 8.45 Toulouse 9.35 Deutschlandsender 10.05 Hilversum I (Flierefluiters) 10.20 Brussel I (dansmuziek) 10.20 Parys II 10.35 Boedapest (zigeunerkapel) 10.40 Hilversum I (Flierefluiters) 10.50 Rome (dansmuziek) 11.00 Toulouse 11.05 Milaan (dansmuziek) 11.05 Parijs I (dansmuziek) 11.05 Luxemburg (dansmuziek) 11.10 Kalundborg (dansmuziek) 11.35 Toulouse (dansmuziek) 11.35 Weenen (dansmuziek) 11.35 Droltwich (dansmuziek) 12.00 Toulouse (operettemuziek) 12.40 Toulouse GRAMOFOON 8.00 Hilversum I 8.15 Hilversum II 8.20 Brussel I 8.20 Brussel II 12.15 Hilversum II (Joh. de Heer) 12.45 Hilversum I 2.00 Hilversum II 2.05 Luxemburg (pianosoll) 4.20 Parijs I 5.05 Berlijn 5.20 Brussel II 5.20 Hamburg 6.00 Hilversum I 6.05 Luxemburg 6.10 Rome 6.50 Langenberg 6.55 Parijs II 7.20 Berlijn 7.45 Hamburg 7.50 Weenen („Werther", opera van Massenet). 8.05 Parijs II 8.25 Rome 8.25 Luxemburg 8.30 Deutschlandsender (Debussy- Chopin-concert) 9.05 Luxemburg 10.15 Hilversum II 10.50 Brussel II 10.50 Parijs II 10.50 Rome 11.00 Hilversum J Woensdagavond wordt 'n zang recital gegeven van werken van Ludwig von Beethoven, dat via Brussel II van 7.207.50 uur te beluisteren is 11.35 Boedapest 11.50 Droitwlch (dansmuziek) SOLISTEN-CONCERTEN 3.05 Droltwich (pianorecital) 3.35 Deutschlandsender (werken v. Bach, bariton en piano) 4.00 Hilversum II (zang recital) 5.35 Rome (sopraan en piano) 6.20 Deutschlandsender (zang en piano) 6.20 Langenberg (plano sonate van Schubert) 7.10 Parijs II (cellorecital) 7.20 Brussel II (zang: liederen van Beethoven) 7.35 Beromünster (Noorsche piano muziek, werken v. Grieg) 8.10 Toulouse (Jachthoorn) 8.20 Parijs I (pianorecital) 10.00 Boedapest (zang en plano) 10.30 Hilversum I (zang aan 2 vleu gels) 10.50 Deutschlandsender (cembalo recital) OPERA EN OPERETTE 9.05 Langenberg („Zwel lm Sonnen- schein'", operette v. Kurt Felz) KAMERMUZIEK 11.20 Parijs I (kamerorkest) 12.30 Hilversum II (salonorkest) 2.00 Hilversum I (viool en piano) 2.30 Hilversum II (Haagsche trio) 3.50 Hamburg (trio) 5.10 Droitwlch (sextet) 5.35 Milaan (sopraan en strijkkwar tet) 5.50 Parijs I (kamerorkest) 6.30 Brussel II (werken v. Feigolesi) 6.30 Hilversum I 6.50 Parijs I (kamerorkest) 8.20 Beromünster 8.20 Droitwlch (kamerorkest m.m.v. plano) 9.35 Kalundborg (strijkorkest) 9.45 Parijs II 10.30 Weenen (strijkorkest) 10.50 Langenberg (kamerorkest) 11.05 Droitwlch (trio) TOONEEL 9.05 Parijs I („Antonius en Cleopa tra" spel v. Shakespeare) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.00 Hilversum II 8.03 Hilversum I pl.m. 9.55 Hilversum II 10.00 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Brussel II 10.20 Deutschlandsender VARIA 9.30 Hilversum I (Onze keuken door P. J. Kers) 10.15 Hilversum I (uitzending voor arbeiders ln continubedrijven) 12.00 Hilversum II (politieberichten) 2.30 Hilversum I (voor de vrouwen) 3.00 Hilversum I (voor de kinderen m.m.v. Vara-tooneel) 5.00 Hilversum II (kinderuurtje) 6.15 Hilversum II (Enkratela-kwar- tler) 6.30 Hilversum II (op last v. den minister afgestaan) 7.00 Hilversum II (politieberichten) 7.15 Hilversum I (Vara-klnderkoor- tje) 7.15 Hilversum II (landbouwhalf- uurtje) 7.45 Hilversum II (radio-reportage) 8.03 (S.O.S.-berichten) 9.00 Hilversum II (causerie over he- dendaagsche kunst in Museum Borgmans) 9.00 Hilversum I (Maxim Gorkt- herdenking) 9.05 Hamburg (koorconcert) 9.30 Hilversum II (Christ, zang- en muziekvereen.) 10.00 Hilversum II (Christ, zang- en muziekvereen.) 10.00 Kalundborg Ckoorconcert) SPORT 12.60 Parijs II (reportage Tour de France) 7.00 Hilversum I (Nabeschouwing kampioenschappen Wimbledon stadion) 7.40 Hilversum I (dr. Euwe over a.s. schaaktournooi te Zandvoort) BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. DEUTSCHL. SEND. 1571M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 1875 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 301.5 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M- PARIJS II 312.8 M. ROME 420,8 M> TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Nederl.-Indische Rubber- en Koffie cultuur Mij. boekte in 1935, na overboeking van f 17.000 (v. j. f 26.000) uit buitengewone reserve, een winst van f 876 tegen f 6216 het vorig jaar. De uitvoer van Java en Madoera bedroeg in Juni f 16.200.000 tegen f 19.100.000 in Mei en f 14.000.000 in Juni 1935. In Januari-Juni f 102.600.000 tegen f 99.800.000 in het over eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De thee-oogst in Noord Britsch-Indië per einde Juni bedroeg 66.845.760 lb. tegen 62.987.680 einde Juni 1935. Volgens mededeeling van het Ameri- kaansch departement van Landbouw was de stand van den Amerikaanschen tabaksoogst op 1 Juli slechts 57.2 pet. van het normale, als gevolg van de droogte. De oogst wordt geschat op 7.114 mill. lbs. of 14 pet. minder dan in 1935 en 22 pet. minder dan het ge middelde van 1928132. Verschillende groote raffinaderijen in New Jersey hebben de benzine-prijzen met 1 dollarcent verlaagd. De prijs van staalschroot te Pittsburg is met 0.25 per ton gestegen. De goudprijs te Londen steeg met Vz d. tot 138l8Vz. De Bank van Engeland kocht 752.196 goud in baren. Sedert het begin van het jaar bedroeg de aankoop 29.43 millioen en steeg de totale goudvoorraad met 93.58 mill. Volgens geruchten, waarvan Financial Times melding maakt, zouden besprekingen worden gevoerd tusschen Amerikaansche bankiers en de Mexicaansche regeering over een nieuwe schuldregelingwelke het Mexi caansche parlement in den herfst zou rati- ficeeren. De 5 pet. en 6 pet. oude stukken van 1000 zouden worden omgewisseld in 1000 pesos 4 pet buitenlandsche schuld. De 4 pet. en 5 pet. zilverleeningen zouden iets minder krijgen. De nieuwe Amerikaansche douane-tarie ven, welke voor bepaalde Duitsche artikelen 22 tot 56 pet. zijn verhoogd, zijn gisteren van kracht geworden. De Amerikaansche regee ring heeft geweigerd, rekening te houden met de offïcieele protesten van den Duit- schen gezant. De nieuwe tarieven beoogen de iliivoerpremies der Rijksregeering op ze kere artikelen te niet te doen. De Reconstruction Finance Corp. heeft besloten, den rentestand voor verschillende categorieën te verlagen met ten hoogste 1 pet. Deze verlaging zal ook gelden voor bankleeningen, waarvan de rente zal dalen van 4 tot 3 pet., industrieele leeningen van 5 tot 4 pet. en leeningen van de Credit Com modity Corp. van 3 tot 2'£ pet. De verlaging van den rentevoet ivordt als zeer belangrijk beschouwd, omdat het de bedoeling is, de credietnemers te helpen en daarmede tevens het economisch herstel De Southern Pacific heeft haar schuld aan de Refico, groot 48.88 millioen, terug betaald. Volgens verklaring van een der meest be kende oogstdeskundigen, is Kansas de eênige staat in Amerika, die een goeden tarweoogst zal hebben. De korte regenval in andere staten is teleurstellend geiueest en voor de naaste toekomst is geen verbetering te ver wachten. De Amerikaansche st aalproductie bedroeg in het begin der week 69 pet. der capaciteit tegen 67.2 pet. de vorige week. De productie van benzine in de Ver. Staten bedroeg in Mei 43.438.000 vaten (vorige m. 41 286 000 v.), het verbruik 42.007.000 vaten (v.m. 38.825.000 v.) en de uitvoer 2.702.000 vaten (v.m. 2.532.000 v.). Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 7.377 88V2 (v. slot 7.38), de Franc op 9.719.72 (9.71M) en de Dollar op 146VS1.461's (1.46 15116) De Nivas verkocht 342 tons superieure suiker en 150 tons bruine suiker vooi expoi^ Voorts 1178 tons superieur voor consumptie. BANDOENG, 14 Juli. (Aneta). Pastoor G. M. Minderop uit Semarang is benoemd tot rector van het Xaverius-College te Moentilan en pas toor G. J. Versteeg van Soerabaja tot rector van het Stanislaus-College te Oengaran. Pastoor H. J. M. Kok is van Oengaran naar Soekaboerm overgeplaatst. BUITENZORG, 14 Juli. (Aneta). Kon. Beslui ten inzake de intrekking van het uitvoerverbod op wapenen en van transport-dieren en grond stoffen naar Italië, zullen hedenavond in de Javasche Courant worden gepubliceerd en tre den 15 Juli in werking. Naar wij hedenmorgen bij informatie verna men is de toestand van den motorrijder W„ uit Driebergen, het slachtoffer van het motoronge val van Maandag in de Middenmeer, die in het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar wordt ver- verpleegd, naar omstandigheden redelijk wel. Direct levensgevaar wordt niet aanwezig geacht. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I H. K. Wallien te Amsterdam en voor deel II M. Levano te Amsterdam en mr. A. J. W.Koch te Kerkdriel. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor derde stuurman groote stoomvaart de heeren C. Haak en J. van Roosendaal. AMSTERDAM (R.K. Kweekschool „De Voor zienigheid"). Geslaagd de ldames: G. Straver, M. van Aalst, H. van Acker, A. Bol enB. Geyer, Afgewezen 2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6