Het accoord Weenen-Berlijn een Italiaansch succes Sotelo begraven Parijs viert den veertienden Juli Spanning in China Het nieuws van heden DUITSCHLAND VERRAST KLEINE INCIDENTEN OP DE CHAMPS ELYSÉES De onlusten in Palestina DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN C° I I VERZEKERINGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 15 JULI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20048 Van groote beteekenis voor de ontwikkeling in Europa en het behoud van den vrede „Voorloopige regeling" 'l Het accoord tusschen Berlijn en Weenen Het Weer Menigte bracht herhaaldelijk den fascistengroet en riep weg met de Cortes" Vijf dagbladen weer toegelaten Hevige schietpartij Openluchtbijeenkomsten te Madrid verboden Blum en Daladier verklaren dat het program van het Volksfront zal worden uitgevoerd Optochten van het Volksfront Botsingen De troepen van Yoe-Han-Moe rukken op in de provincie Kwantoeng Een felle rede van Tsjang Kai Sjek Staat van beleg in Kanton Wordt de opstandige beweging door Moskou gesteund? Heden laatste dag der sancties In heel Italië wordt gevlagd Legende van het leven Bezetting van het Rijn land uitgebreid? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Berlijnschen correspondent) Om negen uur Zaterdagavond be leefde Duitschland de sensatie dr. Goebbels via de radio te hooren bekend maken, dat de vrede tus- schen Weenen en Berlijn geteekend is. Ofschoon Zaterdagavond negen uur nu niet bepaald een oogenblik is, waarop 'n ieder voor den luid spreker zit, was het groote nieuws binnen korten tijd het onderwerp van alle gesprekken. De kranten- verkoopers die tegen elf uur de vervroegde edities der Zondagoch tendbladen uitventten, deden vlotte zaken. Het gesprek van den dag hetwelk aan de pas beklonken DuitschOostenrijksche broederschap gewijd is, geeft allerminst den indruk dat de gemiddelde Duitscher de zaak verder als afgedaan beschouwt. Eigen, lijk zoekt hij alleen maar de redenen van opportuniteit te doorgronden welke de na tionaalsocialistische regeering tot dezen stap hebben gedreven. Hij wordt in zijn opvatting dat deze overeenkomst slechts een voorloopig karakter heeft en niet zoo heel erg au sérieux genomen hoeft te worden, gesterkt door de Duitsche bladen, die in hun uitvoerige commentaren angst vallig vermijden te zeggen dat er tusschen Weenen en Berlijn iets definitief uit den weg geruimd of tot stand gekomen zou wezen. In de Duitsche hoofdstad neigen ingewijden er sterk toe over om het accoord tusschen Weenen en Berlijn op de allereerste plaats als een nieuw en gToot succes te beschouwen voor de buitenlandsche politiek van Mussolini. In Hitier prijst men het dat hij, ook al moet hij weten hoe hij het Duitsche volk in deze een teleurstelling bereidt, als een werkelijke „Real- politiker" liever de bemiddeling van den „Duce" heeft aanvaard, dan zich te storten in avontu ren, waarvan op het oogenblik het einde niet te overzien en slechts te vreezen is. De DuitschOostenrjjksche overeenkomst is, wanneer men den tekst goed leest, een soort van gentlemen's fgreement tusschen Berlijn enRome, waarbij Oostenrijk slechts een rol van den tweeden rang speelt. Tot twee malen toe wordt het Duitsche karakter van den Oostenrijkschen Bondsstaat er plechtig in geproclameerd. Iets wat op een louter formeele erkenning van het Duitsche standpunt neer komt, daar Italië nooit gepoogd heeft Oosten rijk te latiniseeren, terwijl Oostenrijks herhaal de proclamaties van zijn onafhankelijkheidswil aan zijn Duitsche karakter niets af doen. Als tegenprestatie belooft het Derde Rijk de bin- nenlandsche politiek van Oostenrijk met inbe grip van het vraagstuk van het Oostenrijksch nationaal—socialisme, als een Oostenrjjksche aangelegenheid te zullen beschouwen, en zich daar noch middellijk, noch onmiddellijk mee te zullen bemoeien. De verwezenlijking van deze uitdrukkelijke belofte is niet zoo eenvoudig als zij er op het eerste gezicht misschien uitziet. Op de eerste plaats zal de verhouding van de NSDAP tot Oostenrijk geregeld moeten wor den. De nationaalsocialistische partij die reeds wettelijk één met den Duitschen staat ver klaard is, kent geen onafhankelijken Oosten rijkschen Bondstaat. Oostenrijk is voor de NSD AP niet meer of minder dan een der gouwen, waarin zij het Duitsche Rijk heeft verdeeld. Als de algemeene leider der NSDAP is Adolf ln het mijnencomplex Scholven hij Gelsenkirchen-Buer is een schoorsteen gebouwd, welke met een lengte van 150 meter de hoogste van Europa is. Niet minder dan een half millioen bakstee- nen werden voor den bouw gebruikt! Hitier dus ook de „Führer" van hetzelfde Oostenrijk, welks onafhankelijkheid hij thans officieel heeft erkend. Natuurlijk ware het onvereenigbaar met de thans gesloten overeen komst een dergelijk staatsrechtelijk monstrum te handhaven. Uit het bovenstaande vloeit voort dat de leiding van het Oostenriiksch nationaal— socialisme, vooral sinds de NSDAP door Wee nen wettelijk verboden is, in Duitschland zetelt. De „Gau.Verwaltung Oesterreich der NSDAP" te Berlijn, alsook de Ocstenrijksche afdeeling in het Bruine Huis te Miinchen, zijn na het accoord van 11 Juli niet meer te handhaven, daar immers voortaan ook het Oostenrijksch nationaal-sccialisme een interne Oostenrjjksche aangelegenheid geworden is. Vervolgens valt het niet zonder meer te be amen dat Oostenrijkers als Frauenfeld en con sorten gerechtigd zijn om zitting te hebben in den Duitschen Rijksdag. In het hoogste Duit sche regeeringslichaam immers is om voor de hand liggende redenen alleen maar plaats voor Duitschers. In de verwarring der Duitsch- Oostenrijksche verhouding kon men de zaak misschien zoo draaien dat ook vertegenwoor digers van het stamverwante volk een plaats waard waren in de Duitsche volksvertegen woordiging. Nu de DuitschOostenrijksche ver houding echter niet meer verward en integen deel in enkele paragrafen welke niet de minste mogelijkheid tot twijfel open laten, zeer dui delijk omschreven is, kan een dergelijke schee- ve toestand niet blijven voortbestaan. En ten slotte rijst de vraag wat Duitschland nu moet beginnen met de tienduizenden Oos tenrijksche nationaalsocialisten welke het binnen zijn grenzen herbergt. De ongeveer veertigduizend leden van het voormalig Oos tenrijksch Legioen en de duizenden anderen wien de grond in het vaderland te warm onder de voeten werd, worden door Oostenriik en van Oostenrijksch standpunt beschouwd: te recht; dat kan ook de vurigste nationaal- socialist niet loochenen; staatsgevaarlijk geacht. In Duitschland heeft de meerderheid van hen een onderkomen gevonden bij de S. S., de S. A. en in allerlei onderdeelen van de partij-administratie, ten deele op zeer verant woordelijke posten. Is dit een toestand die ongewijzigd kan blijven voortbestaan, zonder dat ten minste de geest der gelukkig tot stand gekomen „Vereinbarung" geschonden wordt? In de officieele motiveering van het Ber- lijnschWeensch accoord wordt gezegd dat beide partijen er een bijdrage tot het behoud van den vrede en tot de versterking der oeco. nomische betrekkingen tusschen de twee Duit sche staten in zien. Te recht! Oeconomisch zal Oostenrijk dat bij voorbeeld alleen al door de beruchte „1000 Mark-Sperre" ontzaglijk geleden heeft, van den nieuwen toestand wel de rijkste vruchten plukken. Dat een Dulisch-Oostenrijksche over eenstemming juist op dit oogenblik van inter nationale spanning een bijdrage, en zelfs een groote bijdrage tot het tv houd van den vrede is, behoeft geen betoog. Nog onlangs maakten wij melding van de ontelbare geruchten welke omtrent Oostenrijk in Duitschland de ronde doen. Het Derde Rijk neemt in deze de houding aan welke het en- kele jaren geleden ook aannam tegenover de even sensationeele geruchten betreffende de geheime bewapening. Het doet er niet aan mee, het tracht er zelfs zijdelings geen invloed op uit te oefenen, maar het verzet er zich ook niet tegen. Het neemt den schijn aan van op het standpunt te staan: „Laat maar gaan, wanneer de wereld zich op het ergste wil voor bereiden, dan hebben wij daar geen bezwaar tegen." Ook de onderhandelingen welke tot de over eenkomst van 11 Juli leidden, gingen van alar. meerende geruchten vergezeld. Londen en Parijs gaven hun instemming te kennen. Het gerucht echter wilde dat niet Oostenrijksl onafhankelijkheid, doch integen deel de „Anschluss" onderwerp der besprekin gen was. Italië zou Duitschland met Oostenrijk moeten „betalen" voor de remilitairiseering van het Rijnland waardoor Mussolini uit de grootste moeilijkheden welke hij tijdens zijn Abessinische onderneming ondervond, bevrijd werd. Engeland zou Italië zijn aanslag op het Britsche prestige betaald willen zetten met een Duitsche wacht aan den Brenner Zelfs het verloop der gebeurtenissen stond reeds nauwkeurig vast. Schuschnigg moest aftreden om plaats te maken voor dictator Fey. De nationaal-socialisten zouden een opstand moeten forceeren en Duitschland „uitnoodi- gen", natuurlijk zonder eenige schending van grenzen of verdragen om zijn troepen naar Weenen te zenden. Een en ander zou zich ook niet lang meer laten wachten. De Olympiade moest natuurlijk voorbij zijn, doch dan was ook de laatste hinderpaal uit den weg geruimd. Echter ook degenen die deze verhalen gaarne deden omdat voor hen de wensch de vader der gedachte was, konden niet nalaten aan het einde van hun beschouwingen de vraag op te werpen: Wat zal Tsjecho.Slowakije doen? En wat de Kleine Entente? En wat Sovjet-Rus land? Men overdrijve niet. De eeuwige vrede tus schen Oostenrijk en Duitschland is nog niet een feit hetwelk men niet hoog genoeg zou kunnen bezingen. Maar men onderschatte ook niet Een ontspanning in Midden-Europa, juist op dit oogenblik, is inderdaad, zooals het of ficieele communiqué zegt, van groote be teekenis voor „de algemeene ontwikkeling in Europa en het behoud van den vrede." Verwachting: Zwakke tot matigen, Ia. 1= ter toenemende Zuidelijke tot Zuidwes- teljjken wind, betrokken met regen, la- ter wellicht opklarend, weinig verande. ring in temperatuur. Verdere vooruitzichten: tijdelijk op. klarend. £JIIMI III1II lllll lllltl MIMIMMM III III III IIMMIMIMIMMIMMMMIMIMIMIIIIIIIIU MAKELAARS IN ASSURANTIëN TE AMSTERDAM I SLUITEN OP ELK GEBIED 1 DAMRAK GO - TEL. 45014 en 45016 ÜMMMMMMIMI MIMI II III MMMMMMMIIIIII MIMI MMMMMMMMMMMIMMMMIM7 WEENEN, 14 Juli. (Stefani). Als een uit vloeisel van de regeling der betrekkingen tus schen Duitschland en Oostenrijk is thans een accoord tot stand gekomen, krachtens hetwelk vijf bladen van elk der beide landen in het andere vrij mogen circuleeren. MADRID, 14 Juli (D. N. B.) Hedenmiddag is het stoffelijk overschot van Calvo Sotelo begraven. Een delegatie van de Cortes, die in verschillende auto's was verschenen, zag zich gedwongen terug te keeren, daar de menigte een dreigende houding aannam. Tijdens de begrafenisplechtigheid bracht de zeer groote menigte toeschouwers herhaalde ma len den fascistischen groet, waarbij gejuicht werd voor het fascisme en „weg met de Cortes" werd geschreeuwd. Onder de aanwezigen bevond zich ook Gil Robles, de leider van de Accion Popular, bene vens talrijke vertegenwoordigers van rechtsche en midden-partijen. In den loop van den ochtend was het stoffelijk overschot bijgezet van den vermoorden inspec teur van politie, wiens baar in een roode vlag was gehuld. Deze lijkstoet werd voornamelijk door com munisten gevormd. Toen de bezoekers van de bijzetting van Sote lo terugkeerden, ontstond nog een schietpartij tusschen politieke tegenstanders, in den loop waarvan een persoon gedood en drie levensge vaarlijk gewond werden. MADRID, 14 Juli. (D.N.B.) De civiele gouverneur van Madrid heeft alle bijeen komsten in de openlucht verboden. De pers- censuur wordt in vollen omvang gehand haafd. Te Oviedo zijn strenge politiemaatregelen genomen, daar geruchten over een aan staanden Putsch de ronde deden. Dr. Edmund von Glaise-Horstenau is door Bondskanselier Schuschnigg be noemd tot minister zonder portefeuille In het Gemeentehuis te Purmerend is Majoor J. Tesebelt, Brigade-Commandant van de Rijksveldwacht, gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum, een feit, dat zich nooit bij de Rijksveldwacht heeft voorgedaan. Burgemeester H. Cramwinkel feliciteert den jubileerenden Majoor. In het midden de Districts-Commandant der Rijksveldwacht, de heer C. Sesink PARIJS, 14 Juli. (Reuter). Parijs viert vandaag het feest der Republiek. Op den 14en Juli hei-denken de Franschen n.l. de bestorming der Bastille. Reeds in de mor genuren begaven zich velen naar de Champs Elysées om de parade bij te wonen. De pa rade werd ingeleid met een „leve Frankrijk". De Parijzenaars begroetten de verschillende troepenafdeelingen met groote geestdrift. Na het défilé der troepen trachtten eenige personen een optocht te vormen. Bij de Are de Triomphe stuitten zij op betoogers van andere richting, doch de politie greep onmiddellijk in. Men hoorde de „Internationale" en de „Mar seillaise" zingen. Vier betoogers zijn gearresteerd. De Amerikaansche ambassadeur, Jesse Straus, die de parade op de Champs Elysées bijwoonde, is plotseling onwel geworden. Hij is onmiddellijk naar de ambassade gebracht. Daar is hij echter spoedig, naar later werd gemeld, hersteld. Blum en Daladier hebben hedenmiddag het woord gevoerd, Blum wees in zijn rede op de noodzakelijkheid van een aaneensluiting der partijen in het Volksfront en gaf vervolgens een overwicht van hetgeen door de regeering gedaan is en wordt. De Kamer zal zich in de eerstvolgende dagen bezig houden met de nationalisatie van de oor logsindustrie en de hervorming van het statuut der Fransche Bank. Vervolgens zal een plan voor uitvoering van groote werken worden be studeerd, terwijl tevens de aandacht gewijd zal worden aan de organisatie van het crediet, en het nemen van maatregelen ter verzekering van een controle op de prijzen, met name de klein handelsprijzen van levensmiddelen. Wanneer de Kamers uiteen zullen gaan, aldus spr., zullen zij reeds het grootste deel van het program van het Volksfront hebben verwerkelijkt. Daladier, die vervolgens een rede uitsprak, zei- de dat de radicaal-socialisten algeheele mede werking aan de samenstelling van de regeering van het Volksfront hadden gegeven. Dagelijks verleent de partij de regeering haar stem en steun. Spr. zeide gemachtigd te zSn te verklaren, dat geen enkele hervorming zijn partij zou kun nen verontrusten. Het gaat om het volk en zijn leer, die den mensch vrij wil maken binnen de souvereiniteit van de natie, die één groote volks partij wil blijven. Ter viering van de verkiezingsoverwinning van het Volksfront zijn vanmiddag twee optochten gehouden. Op de Place de la Bastille zijn de beide stoeten bijeengekomen. Er bestond zeer groote be langstelling van den kant van het publiek en voortdurend klonk de Marseillaise, de internatio nale of de Carmagnole. De optocht trok vervol gens langs de officieele tribune, waar verschei dene leden der regeering hadden plaats genomen. Het weer, dat in het begin van den middag vrij goed was geweest, werd later stormachtig. Terwijl de eindelooze stoet betoogers voorbij trok, heboen nog verschillende sprekers rede voeringen gehouden. De voorzitter van de liga voor de rechten van den mensch, Victor Basch, gaf de regeering de verzekering van den vol- ledigen steun van het Volksfront bij het vredes offensief, dat Frankrijk zich voorstelt te onder nemen. De communist Duclos juichte de ver zoening toe, die tot stand was gekomen tus schen de roode vlag en de driekleur. Ook hij gaf Blum de verzekering van den steun zijner par tij tot het einde van het program van het Volksfront. Ook de overige sprekers verklaar den, dat zij en hun partijen zich geheel achter de regeeiing plaatsten. Tegen het einde yan den middag heeft zich op de Champs Elysées, na de plechtigheid van de eeuwige vlam een botsing voorgedaan tus schen aanhangers van de rechtsche partijen en betoogers, die van de Place de la Nation terug keerden in auto's en met opgeheven vuist groetten. Er vielen vijf gewonden. Een der ge wonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht. KANTON, 14 Juli. (Reuter). De troepen van generaal Yoe-Han-Moe rukken in Kwantoeng op, terwijl het tweede Kwan. toeng-leger teruggetrokken is in de rich, ting van Sjioekwan. Gemeld wordt, dat generaal Tsjong Tsji Tang in de provincie Kwantoeng den staat van beleg heeft afgekondigd. Hij zou twee re gimenten, die er van verdacht werden, Nan king gunstig gezind te zijn, ontwapend en 12 nieuwe regimenten gevormd hebben. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een rede, gehouden op het congres van de een. trale comité's der Kwomingtang, o.a. verklaard, dat China geen accoord zou onderteekenen, waarbij inbreuk werd gemaakt op de territo riale onschendbaarheid. Wanneer men ons Mandsjoekwo zou willen doen erkennen, zei- de hij, zouden wü ons op het uiterste offer moeten voorbereiden. Wij willen niet het lot van Abessinië deelen, doch wij zouden er niet voor terugschrikken om, indien dit noodig was, de rol van Abessinië te spelen. NANKING, 14 Juli. (D.N.B.) De plenaire zit ting van den uitvoerenden raad der Kwomin- tang is gesloten met de uitvaardiging van een manifest, waarin de nadruk wordt gelegd op het gewicht van een eensgezind China en de hoop wordt uitgesproken, dat de aangenomen resoluties ten uitvoer zullen worden gelegd. In openlijk verzet tegen het besluit van de centrale regeering heeft de politieke raad van het Zuid-Westen besloten zijn ontbin ding niet te erkennen. De Kwangsi-generaal Li Tsjoeng Yen heeft zich bij het standpunt van den politieken raad aangesloten en hem militairen steun beloofd. Volgens een bericht uit Kanton worden voor bereidingen getroffen voor het samensmelten van de legers van Kwantoeng en Kwangsi. Er zal een „vereenigd anti-Japansch leger" worden ge vormd onder bevel van generaal Tsjen Tsji Tang. Plaatsvervangend bevelhebber zal generaal Li Tsjoeng Yen zijn. In den loop van deze reor ganisatie zijn verscheidene onbetrouwbare divi sies van het Kwantoengleger van het Noordelijk front teruggetrokken. In het noorden van Kwantoeng zijn krachtige afdeelingen troepen samengetrokken. In Kanton is de toestand uiterst gespan nen. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de staat van beleg afgekondigd. LONDEN, 14 Juli. (D.N.B.) De „Daily Mail" meldt uit Jeruzalem, dat de Britsche geheime politie geconstateerd zou hebben, dat de opstandige beweging in Palestina grootendeels door Moskou zou worden ge steund. Onlangs zou in het N. van Tel Aviv het hoofdbureau van de communistische verbinding ontdekt zijn, dat in rechtstreeksche verbinding met Moskou zou hebben gestaan en van daar uit aanwijzingen voor de onlusten zou hebben gekregen. In het gebouw zouden o. a. stukken van het departement van propaganda voor het Na burige Oosten te Moskou zijn gevonden bene vens souches van kwitanties voor groote som men gelas uit Moskou. Eenige stukken zouden in cijferschrift zijn gesteld, andere zouden met onzichtbaren inkt geschreven zijn. Vanmorgen vroeg is de spoorlijn op 16 K.M. van Jeruzalem met behulp van springstoffen beschadigd, evenals de spoorbrug bij Tulkarm. ROME, 14 Juli. (Stefani). Evenals op den eersten dag van het „economisch beleg" zal ook morgen, den laatsten dag der sancties, in Italië den geheelen dag worden gevlag'4 Gespannen toestand in China; staat van beleg in Kwantoeng en Kanton. Parijs viert den 14den Juli; slechts kleine in cidenten; Blum en Daladier houden een rede. Na den moord op Sotelo; openluchtbijeen. komsten te Madrid verboden; bloedige botsin gen na de begrafenis van Calvo Sotelo. Vijf bladen zijn wederkeerig in Oostenrijk en Duitschland toegelaten. Steunt Moskou de opstandige beweging in Palestina? Pastoor Wessels werd bij Kediri door een onge val gewond. H.H. Wijdingen en benoemingen in de Congrega tie van Mill Hill. Verschenen is de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het handelsverdrag met Amerika. Een van de te Vlissingen gearresteerde colpor teurs vastgehouden. New Yorksche Beurs: Opening prijshoudend, slot vast. Na de legende van den Dood de le gende van het Leven. Eens was er een man, zat van jaren en moe van zor gen maar die toch niet sterven wilde. Want de dood is nu eenmaal een straf en kinderlijk hunkerde hij nog naar wat leven. Gods Engel der Ver lossing ging hem voorbij en den stum- perd voor zijn raam ineengedoken ziende zitten kreeg hij medelijden met den arme en wilde hem meevoeren naar het zonneland van 't geluk. Doch de oude begon te gillen alsof hem het grootste onrecht werd aan gedaan. Toen ging de Engel tot een kind in den opbloei des levens. Hoeveel ram pen kan ik dit besparen! dacht de Engel en wilde het meevoeren naar de plaats waar geen leed is, doch de kleine begon te schreien van verdriet. En ook de mannen en vrouwen in de kracht van hun leven keerden zich angstig van hem af als ze den Gods gezant zagen naderen. Toen ging deze bedroefd tot God, maar de Allerhoogste glimlachte. „Het Leven heb ik hun gegeven als een Godsgave en dit geschenk staan ze natuurlijk niet gaarne afMaar leert hen begrijpen dat het heengaan uit hun ellende geen levenseinde is maar levensbegin. Zij zullen leven in eeuwigheid." X Dr. Guido Smith is benoemd tot staats secretaris van Buitenlandsche Zaken in het Oostenrijksche kabinet LONDEN, 14 Juli. De diplomatieke corres-, pondent van de „Daily Herald" zegt vernomen te hebben, dat Hitier besloten heeft de „sym bolische" bezetting van het Rijnland in een werkelijke om te zetten. In gewoonlijk wel ingelichte kringen wordt gezegd, dat de gar. nizoenen versterkt zullen worden tot gelijke kracht als de garnizoenen aan de Fransche zijde van de grens. In Saarbrücken b.v., waar sinds de bezetting slechts 800 man waren, zal een troepenmacht van 15.000 man komen. Tevens zou, volgers in lichtingen uit betrouwbare bron, de verster king van het Rijnland in snel tempo worden uitgevoerd. r-v wviiiiniiiTiiiinyu i dx? Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 753.4 Vorige stand: 757.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1