de stad Vreemdelingen in boerenland HANDELSVERDRAG MET AMERIKA WOENSDAG 15 JULI 1936 Excursie onder auspiciën van de propagandakern voor Noord- Holland van het Zuivel- bureau Hollands welvaren OM EEN BURGEMEESTERS BENOEMING Minister kan niet op elke beschul diging ingaan Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer verschenen Eerste Kamer bijeen Aantal wetsontwerpen goedgekeurd SPANNING MOERDIJKBRUG NIET GEPLAATST Goudvoorraad Ned. Bank AMBTENAREN VAN HET O. M. NIET IN N.S.B. Vragen naar aanleiding van Hoornsch geval door minis ter beantwoord F IETSPLAAT JES MET UW NAAM Bestempeld door onvolwaardigen RECEPTIE BIJ FRANSCHEN GEZANT Ter gelegenheid van den natio- nalen feestdag TARIEFSVERLAGING OP INDIË-LIJN Communistencongres te Breda Een nieuwe Belgische staking in Juli voorbereid? FORTVERLAGING LOCALE BRIEFKAARTEN Mogelijkheid tot inwisseling van oude briefkaarten KOOLHOVEN WIL WEER NEDERLANDER WORDEN DE FILM „RUBBER" NAAR DE BIËNNALE De Zondagswet Gelukwenschen voor Deterding De malversaties te Vlissingen Drie gearresteerden vrijgelaten; nog verrassingen te verwachten ZICH AAN EEN AUTO VASTGEHOUDEN Jonge wielrijder bij Vriezenveen gevallen en gedood BRANDSTICHTING TE BOSKOOP Het O. M. eischt drie jaar f 44.000 aan effecten verduisterd Tegen Haagsch commissionnair iy2 jaar geëischt VERONGELUKTE STUDENT BEGRAVEN Groote belangstelling MEISJE ONDER VRACHTAUTO Ernstig ongeval te Alphen aan den Rijn FRIEDEL DOTZA SPEELT WEER UIT DE STAATSCOURANT Rechterlijke macht Posterijen Onderscheiding NDER DEN GROND door Charles Fowley Men scnrijft ons uit Alkmaar; Toen ze wat over de eerste teleurstelling heen waren, de in sportkleeren gestoken Britten, de coipulente en uilgebrilde Germanen en de Fransche meisjes met die nieuwmodische lin nen mutsjes toen al hun gezond verstand was gaan begrijpen, dat ze op de Alkmaarsche Kaasmarkt heusch niet de échte hoerendracht zouden zien, die hun reisbureaux in Regent- street, Wilhelmstrasse en Bvd. des Italiens hun hadden voorgespiegeld, vernamen ze tot hun groote opluchting, dat er gelegenheid was het kaasmakende landvolk zóó maar aan den ar beid te zien. En wel heel comfortabel geregeld, want de ijverige Propagandakern voor Noord- Holland van het Zuivelbureau laat voor al die belang stelf in de bereiding van kaas een auto bus rijden, die vreemdeling en landzaat want ook deze categorie kan best wat kennis over zuivel gebruiken naar een groote zuivelfa briek brengt en tenslotte naar de hoeve van een „zelfkazenden" boer, waar men gastvrij wordt ontvangen en deskundig wordt voorge licht. De eerste excursie heeft Vrijdag j.l. plaats gevonden, onder leiding van Ir. De Waal, den voorzitter van de Kern en directeur van het Kaascontrölestation „Noord-Holland". Het ver zamelpunt voor de liefhebbers was het in de ruimte achter de Waag ingerichte kaasbuffet, waar fleurige schilderijen en opschriften in 4 talen de bezoekers al vast od de hoogte Drach ten van de beteekenis van Nederland ais na tuurlijk zuivelland en hen vertrouwd maakt.én met de Rijksmerken van kaas en boter. Men kan daar, hongerig geworden door het zien van levensgroote figuren die melk, boter en kaas aandragen, zich te goed doen aan hompjes Edammer, waarvan zoo straks het ge heim van de bereiding zal worden onthuld. Natuurlijk was er op de fabriek nog veel meer te zien. Een sensatie verwekte de fabricage van melkpoeder volgens het Hatmakerprocédé; de langzaam draaiende walsen met het dunne vlies net papier vond men dat op de tong smelt en zoetig smaakt, trokken veel belangstelling. Maar het was toch begonnen om de kaaskogels, die men daar1 in de vormen zag liggen, zóó be reid uit melk die dienzelfden morgen was ge wonnen. In doek gewikkeld, het uit caseïne ge maakte Ryksmerk, dat met de korst één geheel gaat vormen, erop, gaan ze in de persen, die in deze streek van het land een aparrcn vorm hebben. Tenslotte zag men de pekeïbakken met al die drijvende bollen, groote grape-fruits en sinaasappelen gelijk, de diverse soorten de bezoekers spraken al spoedig vak-technisch over Babies, Edammers, Commissie en Middelbare kazen met koppen wit besneeuwd met zout. Daar de fabriek is ingesteld op kaas, ge schiedt de boterbereiding op beperkte schaal. Toch kon menigeen zün kennis verrijken om trent karnen, kneden en Rijksmerk voor de échte Hollandsche boter. Maar net interessantste was toch het bezoek aan de boerderij van den conform zijn naam gÈ?kleeden landbouwer Blauw, die rap bijgestaan door zijn gezin gedurende den tijd, dat het vee in de wei is per dag uit hun melk twintig goud gele bollen toovert, volvet een betrekkelijke uitzondering voor leden van de familie Edam. En voordat alle bezoekers tijd hadden rond te kijken werden vlug, vlug de persen losgemaakt en de „meloenen" er uit getild om netjes te worden bijgesneden, zoo gaafjes rond als de bobbed hoofdjes van de meest modieuze Pari- siennes. Men moest zien hoe goed de staten van het Kaascontrölestation waren ingevuld, hoe zin delijk alle gereedschappen er uit zagen en hoe mooi de kaas ook van binnen was. Want met een listig booitje werd hup! zoo maar een De min. van Binn. Zaken heeft op de vra gen van het Tweede Kamerlid Drees betref fende de herbenoeming in 1935 van den bur gemeester van 's-Gravenzande in verband met tegen dien burgemeester als president-kerk voogd ingebrachte bezwaren geantwoord, dat de in den aanvang van het jaar 1934 geuite beschuldigingen over feiten, welke in 1933 zouden hebben plaats gehad, aanleiding heb ben gegeven tot een onderzoek, waarbij de juist heid dier beschuldigingen niet is kunnen wor den bewezen. De herbenoeming, welke mede op grond van de resultaten van het onderzoek kon geschie den, kon, zij het met een tijdsverloop van ruim een jaar, worden beschouwd als bevestiging van het prestige van den burgemeester. Het ligt niet op den weg van den minister te ageeren telkenmale als een burgemeester openlijk wordt beschuldigd. pijpje uit den buik van de kaas getrokken, dat ter keuring rondging lang niet tot plezier van de kleine Blauwtjes met precies zulk goud blond haar als vaders mooiste Edammers, die ijlings vroegen of zij toch ook een stukje moch ten hebben, hetgeen hun „voor een anderen keer" werd toegezegd. Zoo eindigde het bezoek van de stadsmen- schen aan de vriendelijke boerderij, waarover men straks in verre landen zal vertellen. Er liep een vaart langs, natuurlijk, daar was het Holland voor, en voor het huis was het perk één laaiende brand van Oost-Indische kers. Laag geboomte groeit er met een zilverachtigen glans er op, want we waren in een net land, waar alles spiegelt en blinkt, de straatjes en de ruiten en de goedige koeien, waarvan ze die heerlijke kazen maken. Nu ja, dat is wat raar uitgedrukt, maar 't is ook zoo moeilijk dat alles na te vertellen. Jullie moeten het zelf gaan zien, mes chers amis, yes indeed, auch Sie Herr Doktor, zien en proeven, want het is joli, lovely, ganz nett! Laten we het allen aanmoedigen de belang stelling van den vreemdeling voor Neêrlands Zuivel- 't is Hollands Welvaren! Verschenen is de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp goedkeuring van het op 20 December 1935 te Washington, d.c., tus- schen het Koninkrijk der Nederlanden en de Vereenigde Staten van Amerika gesloten han delsverdrag met bijlage en bijbehoorende nota wisseling. Er wordt aan ontleend, dat het geen bevreem ding behoeft te wekken, dat de regeering aan eenige wenschen van de Amerikaansche regee ring met betrekking tot de invoerpositie in Nederland van eenige voor de Vereenigde Sta ten belangrijke producten is te gemoet geko men. Over bezwaren, die aan elk offer verbonden zijn, zal een regeering die de totstandkoming van een verdraè wenscht te bevorderen, indien eenigszins mogelijk, dienen heen te stappen, al zal zij zich nauwkeurig rekenschap hebben te geven van de verschillende consequenties. De bezwaren, aan de verlaging van de mono polieheffingen op fruit verbonden, konden tot 'n minimum worden gereduceerd. De derving aan inkomsten door het Landbouwcrisisfonds zal worden gecompenserd door de verbeterde uit- voermogelijkheid voor Nederlandsche land- en tuinbouwproducten naar de Vereenigde Staten. De meening van de commissie, als zouden de thans aan de verschillende Tanden bij verdrag toegestane contingenten voor draad en draad materiaal in totaal een grootere hoeveelheid uitmaken dan het Nederlandsche verbruik be draagt, kunnen de ministers niet deelen. De Nederlandsche industrie participeert tot 20 25 procent in de voorziening in het ge bruik van gecontingenteerde draadproducten, dit aandeel is stijgende in verband met de da lende tendenz van den totalen invoer dezer ar tikelen. Het aandeel van de Nederlandsche maalin- dustrie in de bloemvoorziening is ten gevolge van de tarwewet opgeloopen van 70 75 pet. tot thans 92 97 pet. De verplichting tot afneming van Amerikaansche tarwebloem van 5 pCt. van de Nederlandsche consumptie, zijnde ongeveer 30.000 ton, levert geen overmatig bezwaar op. Dinsdagavond te half negen vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van mr. W. L. baron de Vos van Steenwyk. De VOORZITTER deelt mede, dat de cen trale afdeeling heeft besloten, in de afdeelingen te doen onderzoeken, onmiddellijk na de open bare vergadering, het wetsontwerp tot goedkeu ring van de overeenkomst, houdende afstand om niet cioor de gemeente Amsterdam aan den staat van het Koninklijk paleis aan den Dam, te Amsterdam, en uitkeering door den staat aan de gemeente Amsterdam van een bedrag groot 10 millioen gulden, voor den bouw van een nieuw raadhuis, en om Vrijdag 17 Juli des morgens 11 uur een reeks wetsontwerpen in de afdeelingen te doen onderzoeken. Aan de orde was een aantal wetsontwerpen, waaronder goedkeuring van het besluit van den G.-G, van Nederlandsch-Indië tot regeling van de bestemming der voordeelige en de dekking der nadeelige sloten van de rekeningen van uitgaven en ontvangsten van Ned.-Indië over het tijdvak 1922 tot en met 1931, die zonder debat en z. h. s. werden goedgekeurd. Daarna ging de Kamer in de afdeelingen. De vergadering werd te 8.40 uur verdaagd tot hedenochtend 11 uur. Om kwart voor tien Dinsdagmorgen vertrok onder groote belangstelling de laatste overspan ning voor de nieuwe verkeersbrug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk. Er stond een hevige wind, waarvan reeds bij den tocht door het Dordtsche Kil veel hinder werd ondervonden. Op het Hollandsch Diep werd de windsterkte nog heviger en slechts na uiterst voorzichtig manoeuvreeren kon de span ning tusschen het Noordelijk landhoofd en den pijled ten anker gaan, om hoog tij af te wach ten. Toen het echter zoo ver was, durfde de leider van het transport, de heer de Wit, het niet aan, de overspanning op haar rustpunten te leggen. Dit werk werd uitgesteld tot heden middag. De overspanning is intusschen stevig ter plaatse vastgemeerd. Blijkens den jongsten weekstaat steeg de goudvoorraad van de Nederlandsche Bank in de afgeloopen berichtperiode met 12 y3 mil lioen., Het Tweede Kamerlid van der Heide had aan den minister van Justitie gevraagd of de minister bij zijn onderzoek naar de uitlatingen van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Hoorn ook heeft onderzocht, of deze ambtenaar lid van de N. S. B. is en tot welk resultaat dit eventueel nog in te stel len onderzoek heeft geleid. Verder vraagt hij, of de minister niet van meening is, dat de ambtenaren van het O. M. vallen onder de beschikikng, d. d'. 5 April 1934 van den voorzitter van den raad van ministers, waarbij het lidmaatschap van de N. S. B. voor alle ambtenaren in 's rijks dienst verboden is. De minister heeft hierop thans geantwoord: dat de bedoelde ambtenaar van het Openbaar Ministerie lid van de N. S. B. is geweest tot ultimo 1933, toen deze door den voorzitter van den Raad van Ministers werd geplaatst op de lijst der voor ambtenaren verboden vereenigin- gen. Het antwoord op de tweede vraag luidt be vestigend. Door de Nederlandsche vereeniging tot be- vorderng van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten wordt een poging ondernomen om een vrij groot aantal onvolwaardigen aan den arbeid te zetten en aan een inkomen te helpen door hen te belasten met het bestem pelen der nieuwe rijwielplaatjes met naam en adres van den bezitter. Zij plaatst daartoe een aantal stempelmachines in alle belangrijke plaatsen des lands en zet daarbij een onvol waardige arbeidskracht als stempelaar. Dat is nieuw werk, het ligt buiten de gewone arbeidsmarkt en het is by uitstek geschikt voor een invalide. Omdat het merken der rijwielplaatjes een afdoend middel is tegen den nog voortdurend veel voorkomenden diefstal der plaatjes, mocht het bestuur bij zijn poging groote instemming en medewerking ondervinden van het Depar tement van Financiën. De belangstelling van verschillende groote werkgevers gaat zelfs zoover, dat zij het be stuur in de gelegenheid stellen voor al hun personeel de rijwielplaatjes collectief te stem pelen. Ook voor scholen zal collectief kunnen worden gestempeld. En in verband hiermede heeft Zijne Excellentie de Minister van Finan ciën goedgevonden, dat de vereeniging een groot aantal plaatjes in consignatie ontvangt, om tijdig de groote zaken te kunnen voorzien. Ook voor het groote publiek, speciaal voor alle fietsrijders is deze zaak van belang. Ter gelegenheid van den Franschen natio- nalen feestdag hebben de Fransche Gezant, baron de Vitrolles, en baronesse de Vitrolles Dinsdagmiddag in het legatiegebouw aan het Korte Voorhout te 's-Gravenhage een drukbe zochte receptie gegeven, waarop behalve de le den van de Fransche Legatie en van de Fran sche Kolonie met hun dames, verschillende ge zanten en andere leden van het Corps Diplo matique verschenen en voorts een aantal- Ne derlandsche autoriteiten en verder bezoekers, velen vergezeld van hun dames. Voor het Oostelijk gedeelte van de inter continentale lijnen der K. L. M., Air France en Imperial Airways zullen de tarieven voor het passagiersvervoer worden verlaagd. Op voorstel van de K. L. M. is door de drie luchtvaartmaatschappijen besloten, de be staande tarieven op de trajecten tusschen Karachi en Batavia met ingang van 1 Augustus meer in overeenstemming te brengen met die, welke op het Westelijk gedeelte der Indië- lyn gelden. Het Dagbl. v. N-Brab. gaat voort met zijn onthullingen over het communistisch congres, dat te Breda onlangs gehouden is. Te Breda zou zijn gebleken, dat er tusschen Stalinisten en Trotskiïsten een brug is ge slagen. De samenkomst te Breda zou zelfs georga niseerd zijn onder auspiciën van de Komin tern, de Internationale van de officieele com munistische partijen. Zij is in het bijzonder voorbereid te Brussel, en de tocht naar Breda is voor de meeste deelnemers georganiseerd vanuit Brussel door mej. Augez, medewerkster van den heer Thorez, leider van de officieele communistische partij in Frankrijk. Deze me.j. Augez, die reeds 28 Juni 's ochtens om 7 uur per autobus uit Brussel vertrokken is, is ook te Breda geweest. Op de vergadering te Breda waren 9 Duitsche communisten aanwezig; één van hen, een Duitsch communist uit Eupen, heeft het voorzitterschap waargenomen. Verder was er ook een communistisch verte genwoordiger van Tsjecho-Slowakije, één uit Oostenrijk en één uit Bulgarije Van te voren heeft de bekende Russische leider Boekarin te Rotterdam vertoefd met het oog op de voorbereiding der bespreking te Breda. Te Breda zelf waren maar zeer weinig Russen aanwezig. Hun man, die intusschen de leiding achter de schermen in handen heeft en die ook de voornaamste bewerker is van de brug, die thans tusschen Stalinisten en Trotskiïsten geslagen is, is niemand minder dan Dimitroff. Naar aan het blad met stelligheid uit de beste bron verzekerd is, vallen reeds op korten termijn nieuwe communistische woelingen in België te verwachten; zoo mogelijk wordt nog in den loop van de maand Juli een algemeene staking in België afgekondigd. Zeker is, dat tegen eind September, begin October een com munistische omwenteling in België zal wor den beproefd. Een harde beet. In verband met de op 1 Augustus as. in gaande verlaging van het port der locale brief kaarten, zullen enkele en dubbele briefkaar ten van 2, resp. 4 cent verkrijgbaar worden ge steld Briefkaarten van 3 en dubbele van 6 cent zullen t. z. t. tot en met 31 Augustus as. kun nen worden ingewisseld tegen een gelijk aantal briefkaarten van 2', resp. 4 cent, met verreke ning van het overschietende bedrag in geld of in briefkaarten. Arbeidslijsten met aangehechte briefkaart van 3 cent kunnen tot en met 31 Juli a.s. op de postkantoren worden teruggegeven tegen 8 ct. per lijst Ingediend is een wetsontwerp tot naturali satie van A. M. H. Berckmans en 19 anderen. Onder dezen bevindt zich Sijtse Frederik Willem Koolhoven, geboren te Bloemendaal op 11 Januari 1886, de bekende vliegtuigbouwer, wonende te Rhoon. In de memorie van toelichting wordt om trent hem medegedeeld: verzoeker, Nederlander van geboorte, heeft het Nederlanderschap verlo ren door naturalisatie tot Britsch burger. Sinds 1920 is hij weder in Nederland gevestigd. Als leider van een Nederlandsche vliegtuigenfabriek wordt het Nederlanderschap door hem op prijs gesteld. Naar wij vernemen is de „Nederlandsche Filmgemeenschap" uitgenoodigd haar Tobis- film „Rubber" in te zenden op de internationa le Film-biennale, welke in Augustus 1936 in Venetië wordt gehouden. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist betreffende het plaats hebben van kermisver makelijkheden in den Dierentuin te 's-Graven- hage voor en tijdens de avondgodsdienstoefe ningen op Zondag nog medegedeeld, dat hij overweegt op welke wijze de naleving van de bepalingen der Zondagswet kan worden ver zekerd. Ter gelegenheid van het veertig-jarig jubi leum van dr. Henry Deterding heeft de Neder landsche Kamer van Koophandel te Londen hare telegrafische gelukwenschen gezonden. Wij vernemen over de malversaties bij het plaatselijk Crisis-Comité te Vlissingen nader, dat drie van de vier aangehouden collectanten in vrijheid zijn gesteld, nadat zij verhoord wa ren. De vierde bevindt zich nog in bewaring en zal ter beschikking van de Justitie worden ge steld. Hij heeft zich niet alleen goederen uit het magazijn van het plaatselijk Crisis-Comité, zoo als clekens, lakens, schoenen, costumes, koffie, tabak enz. toegeëigend, doch moet zich ook heb ben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit collectebussen, waarmede- hij langs de huizen ten bate van het plaatselijk Crisiscomité col lecteerde. Ook als steuntrekker pleegde hij bedrog, door rninder verdiensten op te geven clan hij had, waardoor hij grooter steun genoot. Deze prac- tijken heeft hij geruimen tijd met maar al t.e goed succes toegepast. Alle aangehoudenen heb ben buiten hun kolentoeslag aanzienlijke hoe veelheden kolen weten te verkrijgen. Het onderzoek, dat zeer ingewikkeld is, is nog lang niet geëindigd en biedt de mogelijk heid van verrassingen. Dinsdagvoormiddag is de 14-jarige J. Teunis, die zich, op zijn fiets gezeten, op den Alme- loschenweg by Vriezenveen liet voortrtekken door een vrachtauto, gevallen en op slag ge dood. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat Teunis schrok voor een auto bus, toebehoorende aan den heer Bolhuis te Vroomshoop, die den vrachtauto wilde inhalen en passeeren. Ten gevolge van de groote snel heid, die de fietsende jongen had, was de val op straat zoo hevig, dat de dood onmiddellijk intrad. Voor de Haagsche Rechtbank stond terecht de koopman F. J. C. uit Boskoop, thans gedeti neerd, verdacht van opzettelijke brandstichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen te duch ten is, gepleegd in dén namiddag van 26 Febru ari j.l., in zijn zaak aan de Bootstraat te Bos koop, waar de brand was ontstaan op den zol der. Het O. M., waargenomen door Jhr. Mr. Van Asch van Wijck, heeft naar aanleiding van de verschillende getuigenverklaringen, speciaal die van de deskundigen, de schuld van verdachte aan het hem ten laste gelegde misdrijf vast gesteld. Vaststaat, dat deze brand opzettelijk is aangestoken en eveneens staat vast, dat C„ toen de brand uitbrak, alleen in het perceel was. Waar hier gemeen gevaar voor goederen te duch ten was, eischte de officier tenslotte drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. C. Jonker vroeg primair ontslag van rechtsvervolging, subsidiair vrij spraak. Uitspraak op 21 Juli. Als verdacht van verduistering van effecten tot een bedrag van 44.000.stond voor de Haagsche rechtbank terecht de commissionnair in effecten S. J. van C., die indertijd te Den Haag een speculatiebank onder den naam Ha- sabeco exploiteerde. In deze onderneming, die een vrij uitgebreide eliënteele bezat, konden de deelnemers door midael van maandelijksche stortingen, hetzij in contanten, hetzij in fondsen, tegen beperkt ri sico op cl? beurs speculeeren. In het begin van dit jaar werd tegen ver dachte door een cliënt uit Bergen op Zoom een klacht ingediend, nadat gebleken was, dat aan deze toebehoorende effecten niet konden wor den verantwoord. Uit het politie-onclarzoek kwam toen vast te staan, dat C. van verschil lende cliënten grootere en kleinere bedragen had verduisterd. Verdachte, die door mr. M. Mout als raads man werd bijgestaan, gaf de feiten toe; er werd met goedvinden van partijen van diens ver hoor afgezien. Het O. M., waargenom endoor mr. Cohen Ter- vaert, eischte wegens verduistering, meermalen gepleegd, l'A jaar gevangenisstraf. Mr. Mout vroeg op juridische gronden vrij spraak, subs, een straf gelijk aan het voor arrest, en verzocht de rechtbank om zijn cliënt onmiddellijk in vrijheid te stellen. Nacht de rechtbank dit verzoek had afge wezen, werd de uitspraak bepaald op 21 Juli a.s. Op Oud Eik en Duinen te Den Haag is Dins dagmiddag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den Leidschen student D. Em- merling uit Heiloo, die Vrijdag j.l. op den Rijks straatweg naar Assen te Bovensmilde met zijn motorrijwiel tegen een melkkar is gebotst en op slag werd gedood. De belangstelling op de begraafplaats was, vooral van de zijde van het Leidsche Studen tencorps, zeer groot. Talrijke studievrienden vergezelden hun op zoo noodlottige wijze ver ongelukten makker naar zijn laatste rustplaats. Een schat van bloemstukken en kransen dekte de baar. Namens het Leidsche Studentencorps heeft de praeses, de heer André de la Porte, het woord gevoerd. Ofschoon Emmerling slechts' 'n jaar van het corps deel uitmaakte, aldus spr., nam hij er een vooraanstaande plaats in. in het bijzonder voor wat het muziekgezelschap betreft. Zijn nagedachtenis zal bij het corps in hooge eere blijven. Een familielid dankte voor de betoonde deel neming. Vele bloemstukken werden op het graf ge legd, waaronder een van den rector en de leeraren van het gymnasium te Alkmaar. Dinsdagmiddag is de vierjarige Alida de Jong bij het plotseling oversteken van den Gouwslui- schenweg te Alphen a/d Rijn door een vracht auto van de Stoomwasscherij „De Pelikaan" te Gouda overreden en zeer ernstig gewond. Het meisje, dat onder den auto door ging werd vrij wel gescalpeerd en bekwam bovendien een sche delfractuur. In zorgwekkenden toestand is het kind naar het St. Elisabethziekenhuis te Leiden overgebracht. Den chauffeur treft geen schuld. Friedel Dotza komt Hannerl sjoelen by de Fritz Hirsch-operette. Vrqdag 17 Juli a.s. houden Fritz Hirsch en zqn gezelschap hun rentrée in den Princesse Schouwburg te Den Haag, na een korre vacantie. Zij openen het zomerseizoen met Schubert's „Das Dreimaederlhaus". Deze opvoering houdt verband met het feit, dat het tot de belangrykste werken behoort, welke het Fritz Hirsch-gezelschap in de afge loopen tien jaren in ons land heeft vertoond. September opent het gezelschap zqn Jubi leumseizoen met een omvangrijk werk. Fritz Hirsch treedt op in zijn rol van vader Tscholl. Liesl Frank als Grizi en verder zijn van de party Eman Silten, Leo Reicher en Walter Triebei, om vooral niet te vergeten: Paul Harden als Franz Schubert. Hans Lich- tenstein dirigeert het orkest. Herbenoemd tot kantonrechter-pl.verv.: met 1 Juli in het kanton Haarlem mr. dr. W. P. Vis; met 9 Juli in het kanton Arnhem mr. A. J. W. N. Stokvis; met 10 Juli in het kan ton Amsterdam mr. J. W. Foest; met 27 Juli in het kanton Gorinchem mr. C. Vervoorn; met 1 Aug. in het kanton Heerlen J. L. H. E. Wy- nands; met 17 Aug. in het kanton Roermond jhr. mr. A. C. H. M. Michiels van Kessenich; met 13 Sept. in het kanton Helmond mr. A. H. H. Vullinghs; met 17 Sept. in het kanton Haar lem mr. P. J. Prinsen Geerligs en mr. J. van der Vegt. Benoemd tot directeur van het P. en T.- kantoor te Schiedam de referendaris der P. T. en T.: P. J. Kraayeveld, thans directeur van het P.- en T.-kantoor te Wageningen. Aan den luit. ter zee le klasse J. Callen- fels is vergunning verleend tot het aannemen van het ordeteeken van officier der Orde van de Kroon van België, hem geschonken door Z. M. den Koning der Belgen. 23 „De staart is noodzakeiykzei Tao en gaf Bermond een klein bruin-zijden kapje, waaraan eén lange staart van zwart haar was bevestigd. „Vertrekken wy nu eindelyk, Tao?" „Man man ti! (Kalm aan!)" zei de Chinees. „Laten wij niets overhaast doen. Het is nog geen middernacht! Van nu af aan moet u zoo weinig mogeiyk spreken en in elk geval alleen Chineesch!" De jongeman was zeer verwonderd toen hy zag, hoe Tao zorgvuldig de deur afsloot, die toe gang tot de straat gaf! Zijn verwondering werd nog grooter, toen zijn gids, nadat hij alles her metisch gesloten had, zeide: „Yao tsau, lou hao! (Nu moeben wy vertrekken, de weg is goed!)" „Welke weg?" vroeg Bermond zich af. De Chi nees ging hem voor naar het achterste vertrek van het huis, drukte daar op een knop en plot seling werd een deur zichtbaar, die door een be schot verborgen was geweest. Door deze deur kwamen zy in een lange gang en ten slotte in een labyrinth van gangen en straatjes. „Wij zul len wel ergens buiten de stad uitkomen," dacht Jacques. Integendeel, urenlang gingen zy door zeer nauwe gangen, die zoo laag waren, dat Bermond zich voortdurend moest bukken. De at mosfeer werd zwaar en benauwd. Zij ontmoetten in deze gangen slechts Chi- neezen, die zeer stil achter elkander slopen en als schaduwen langs de muren gleden. Spoedig daalden nu de gangen schuin naar beneden en werden, evenals kelders, hier en daar verlicht door lantaarns, die in de muren waren aange bracht. „Ik geloof, dat Tao mij in de rondte heeft laten loopen om my van het spoor te brengen!" dacht Jacques. Toch meende hy, on danks de talryke kronkelingen, een vaste rich ting te ontdekken in den weg ,diten Tao volgde. Steeds daalde de weg schuin af en Tao moest herhaaldeiyk de haastige stappen van Jacques matigen door dezelfde spottende woorden: „Man man ti, tai Kouai ti! (Langzaam, lang zaam, mynheer Snel-Snel!)" De gewelfde gangen volgden tot in het on eindige op elkander en waren volkomen gelyk van bouw. Soms waren er trappen, die naar la ger gelegen kelders leidden. De lucht werd steeds benauwder en Jacques kreeg den indruk, dat hy in het binnenste der aarde doordrong! Hy kon nu nauwelijks ademhalen en dacht met grooten angst: „In welk somber en akelig verblyf zoudten de Chineezen de arme Evelyne en Janine wel verborgen hebben?" Bermond schrikte plotseling op uit zyn overpeinzingen, door een waarschu wing van Tao: „Siao sin, Tchan tao! (Opgepast, blijf staan!)" zy stonden voor een lage deur. Met zijn lange nagels begon de Chinees eerst op de deur te krabben en daarna klopte hy verschei dene malen. Op dit teeken werd de deur ge opend. Beiden traden zyn in een nieuwe gang, die bewaakt werd door een Chinees. Deze boog niet alleen voor hen, maar wierp zich ook op de knieën en raakt met zijn voorhoofd den grond aan. Bermond kreeg daardoor de zekerheid, dat Tao werkelyk een la-jen of zeer hooge per soonlijkheid voor de Chineezen van Kowa was. Hy gevoelde zich zeer onrustig by de gedachte, dat hij in dit labyrinth, dat tevens nog zeer goed bewaakt werd, nooit alleen den terugweg zou kunnen vinden en dus van nu af aan geheel en al afhankeiyk was van Tao. Ondanks deze onprettige gedachte moest Jac ques toch het enorme geduld en het taaie uit houdingsvermogen van de Chineezen bewonde ren die onder de stad Kowa al deze gangen had den weten aan te brengen. Voor een derden keer krabde Tao met zyn nagels aan een deur en klopte. Behendig verborgen in de steenen, werd eèn trap zichtbaar. Voorover gebogen slopen de reizigers deze trap af en kwamen in een breede gang. Plotseling bleef Jacques staan, verblind door een hellen lichtstroom, die door een hoog hek kwam. Op een gebiedenden wenk van Tao werd dit hek voor hem geopend. Bermond was verstomd van verbazing over het schouwspel, dat hij voor zich zag. In een onmeteiyke grot, waarvan het gewelf zóó hoog was, dat men er het einde niet van kon zien, strekte zich een stad uit, fantastisch en tooverachtig; een stad met huizen, die verlicht waren door kleurige lan taarns; een stad met straten en pleinen, waar een enorme menschenmassa door elkander krioelde. Deze geweldige grot, die waarschijn- lyk door een aardbeving ontstaan was, strekte zich onafzienbaar ver uit en verborg een onbe kende wereld! Bovendien haddten de Chinee zen zelf nog, met buitengewone bekwaamheid, wegen aangelegd, galerijen gemaakt en wonder lijke trappen, balkons en terrassen in de rot sen uitgehouwen. En in het midden onder een vaalrood schynsel, stonden ontelbare huizen van klei, steen en hout, waarvan de groene dakpan nen en de plateelen gevels in het licht schitter den. Bij dit tooneel, dat als een levend beeld uit Duizend en een Nacht was, werd Jacques door een eigenaardige ontroering aangegrepen. Het aanzien van deze sprookjesachtige stad was ge heel en al Oostersch. De Chineezen schenen hier geen enkele verbinding met de Yankees meer te hebben. Zy hadden zich e'en ontzaglijk uitge strekt toevluchtsoord geschapen in den vorm van een Chineesche stad, die precies gelyk was aan de steden uit het land der Zon en instinct matig hadden zy daardoor tevens gehoorzaamd aan hun machtig ingeboren instinct, om zich van de wereld af te zonderen. Tao stoorde de overpeinzingen van Bermond niet en liet hem rustig alles in zich opnemen. Het hek was ech ter reeds lang achter hen gesloten en vele Chi neezen bleven stilstaan en putten zich uit in nederige begroetingen. Tao, die hun nieuwsgie righeid begon te vrezen, maakte een bevelende beweging naar eenige Chineezen met een draag stoel, die op een eerbiedigen afstand stonden, zy snelden onmiddellijk toe en zetten den stol vlak voor Tao neer. Haastig nam deze plaats en be duidde Jacques, naast hem te komen zitten. Te- geiykertiid werd de „Kiao" of draagstoel in be weging gebracht en begon zacht heten en weer te schommelen op de schouders der dragers. Jacques bewonderde de prachtige zijde, waar mede het binnenste van den draagstoel bekleed was. Zelfs al had hij niet geweten, dat een ge letterde, die zichzelf respecteert, nooit te voet uitgaat en de palankyn alleen bestemd is voor ministers en gouverneurs, ook dan zou hy aan de kostbaarheid van den draagstoel de hooge positie van Tao hebben herkend. De heerschzuchtige ten trotsche houding die de Chinees aannam, bewees trouwens, dat hy zich wel degeiyk van zijn voornaamheid en macht bewust was. Bermond had echter ook nog andere dingen, die hem bezighielden. Door een kleine opening, die in het kostbare gordijn was aangebracht, kon hy rustig naar buiten kij ken, zonder zelf gezien te worden. Opnieuw werd hij aangegrepen door het denkbeeld, dat hy met open oogen droomde. Verscheidene bedienden met toortsen, liepen voor en naast den palan kyn, om den weg vry te maken. Zy duwden de voorbygangers ruw ter zyde en riepen onophou- delyk: „Tou-Ouh! Jang lou, jang lou; Ta jen trau! (Doorloopen! Uit den weg! Dn manda- ryn moet passeeren!)" Aan beide zyden der straten krioelden kooplieden, pakjesdragers en andere Chineezen dooreen, zy liepen tegen el kander aan, gingen dan weer een paar stappen achteruit, groetten elkaar zeer beleefd en lach ten daarbij op een luidruchtige en onaangena me wyze. Deze mennigte scheen door de gelijk heid der gele gezichten zóó groot, dat het Jac ques onmogeiyk was, het aantal der Chine zen ook maar bij benadering te schatten. De smalle straatjes, waarin deze massa zich voortbewoog, hadden geen trottoirs; links en rechts verhieven zich de dicht op elkander ge drukte huisjes. In het voorbygaan zag Jacques soms groote manden met sinaasappelen en an dere vruchten op den grond staan én wat verder het kraampje van een slager. Overal Hepen koopüeden met eetwaren, py- penhandelaars, waarzeggers en zelfs juweliers rond. Op de drukste punten van de stad heersch- te een vreeselyk rumoer, veroorzaakt door het ruwe lachen en schreeuwen der voorbygangers, de kreten der kooplieden en het gelui van klok ken en gongs. Jacques trachtte den tyd te be rekenen, dien de Chineezen besteed moesten hebben aan het opbouwen van hun onderaard- sche stad. Millioenen blanken leefden daarbo ven. in het heldere zonlicht, maar tienduizenden Chineezen leefden hier als mollen onder den grond! Wat een geweldige tegenstelling was er tusschen deze beide steden, die zich boven elkan der uitstrekten, zoo naby en toch zoo geheel verschillend en ver af! Hoe was het mogelyk, dat een wereld van het verleden herboren was onder een wereld van vooruitgang en toekomst? Plotseling werd de jongeman in zyn overpein zingen gestoord; de palankijn werd met een schok neergezet. Zy waren aangekomen by het paleis of Ya-men van den gouverneur. Een van de dragers hield diep buigend het zijdten portier open. Snel trok Tao zyn gast mee naar het pa leis, dat een groot, laag gebouw was en er ver vallen uitzag. Het Ya-men was door een muur omringd, waarin twee groote poorten waren aan gebracht. .(Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3