Razende Zuid-Wester vordert een drietal slachtoffers WÊ ik Vallende iepeboom doodt te Hilversum drie voetgangers Heimwehrleiders bijeen Spaansche monarchisten verlaten het parlement Het nieuws van heden GROOTE SCHADE AAN VRUCHTBOOMEN ALARMTOESTAND MET 30 DAGEN VERLENGD SANCTIES OPGEHEVEN De conferentie te Montreux De chaos in China DE BAROMETER LAME RIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 16 JULI 1936 OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20048 De krachtige Zuidwesterstorm, die Woensdag in den namiddag en in den avond over ons land raasde, richtte op tal van plaatsen groote schade aan. Te Hilversum eischte het noodweer een drietal slachtoffers. De zestig-jarige weduwe Krant en haar kleindochter, beiden uit Hilversum en de veertig-jarige koopman A. Spaan uit Amsterdam werden door een gebroken iepeboom getroffen. De beide eersten waren op slag dood; de koopman overleed in het ziekenhuis. Ook de scheepvaart had duchtig van den storm te lijden. Rijnschip in de Ooster-Schelde gezonken; de bemanning nog juist gered Lunapark door hoog water bedreigd Derde slachtoffer overleden Rijnschip gezonken Vliegtuig beschadigd Spanning weer niet gelegd Boven Nijmegen en omgeving Phenen Het Weer Verscheidene aken gezonken Boom over spoorbaan Houding ten aanzien van het accoord met Berlijn zal nader bepaald worden Starhemberg boos op Baar Barenfels Opnieuw zijn verscheidene per sonen gedood tijdens de straatgevechten 150 arrestaties te Madrid Een interview met minister Schmidt Italiaansche landen erkentelijk jegens de niet-sanctie-landen Vrees voor represailles ongegrond Practisch is thans overeen stemming bereikt Tsjeng Tsji Tang laat mijnen leg gen in de Paarl-rivier Italiaansche troepen uit Libye V NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ Ingei. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Woensdagmiddag om kwart voor zes is er in de Stationsstraat te Hilversum een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. Een zware iepeboom werd door den hevigen storm middendoor gebroken. Het valrende gedeel te kwam terecht op eenige voetgangers, die op het trottoir liepen, te weten cte onge veer 60-jarige weduwe Krant, haar klein dochter, mej. Krant, beiden te Hilversum en den ongeveer 40-jarigen koopman A. Spaan, uit de Rustenburgerstraat te Am sterdam, die van de Hilversumsche markt kwam. De beide vrouwen bleken op slag gedood te zijn. Van den man werden beide beenen gebro ken en voorts liep hij nog inwendige kneuzin gen op. In zorgwekkenden toestand is hij naar de R. K. ziekenverpleging vervoerd. Een meis je, dat in een invalidewagentje op den rijweg reed. kreeg eenige takken van den boom bo ven op zich. Wonderlijk genoeg bleef zij on gedeerd. Wel werd het wagentje vernield. Voorts zijn de draden van het electrische net ter plaatse zwaar beschadigd. Het derde slachtoffer van het ongeval te Hilversum, waarbij een zware iep op vier personen is neergekomen, de heer A. Spaan uit Amsterdam, is in de R. K. Ziekenver pleging te Hilversum aan een longbloeding overleden. Aan het begin van de raadsvergadering van Woensdagavond heeft burgemeester J. M. J. H. Lambooy woorden van deernis aan de slachtoffers gewijd. Het Nederlandsche Rijnschip „Jan van Rooien" van de Nederlandsche Steenko- lenmaatschappij te Rotterdam, geladen met steenkool en varende naar Vlissingen, is Woensdagmiddag omstreeks 6 uur in de z.g. „Witte Tonnen-Vallei" op de Ooster- Schelde doof een vliegenden storm over. vallen, welke zoo hevig was, dat groote Veilig verkeer bij onbewaakte overwe gen tracht men. in Duitschland te ver- hoogen door het plaatsen van waar- schuwingslichimasten. Bij het naderen van een trein worden op het bord roode lichtjes ontstoken hoeveelheden water over boord kwamen en het schip in weinige minuten begon te zinken. Het was niet mogelijk een sloep uit te zet ten, daar voordat de bemanning hier in had plaats genomen de sloep reeds gekapseisd was. Gelukkig had men aan boord van de sleep boot „Sloe", kapitein Zwartepoorte uit Rotter dam, van den Nederlandschen sleepdienst P. Smit Jr. te Rotterdam bemerkt, dat het schip in nood verkeerde, en werd ijlings hulp gebo den. De uit zeven koppen bestaande beman, ning van de „Jan van Rooien" en de schipper Hamelink werden door de sleepboot te We- meldinge aan wal gezet. Het Rijnschip dat met 1865 ton kolen ge loden was zonk op een diepte van 8 a 9 me. ter en verdween aldus geheel onder den wa terspiegel. Er deden zich op de Oosterschelde nog an dere kleinere ongevallen van mindere betee. kenis voor. Zoo liep het motorscheepje Mag- dalena nabij Wemeldinge op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. Woensdagmiddag is de Fokker F b 7, de P. H. E. E. Z„ op het vliegveld Haamstede be schadigd, toen het toestel, na het rol en naar de startplaats, in den wind wilde keeren en het door een plotseling opkomenden rukwind op den rug werd geworpen. De F b 7 was een extra-vliegtuig, dat op de liin Haamstede—Rotterdam was ingezet. Per soonlijke ongelukken Kwamen niet voor. De materieele schade is gering. Tengevolge van een hevigen storm die los brak, juist op het oogenblik dat men bezig was de nieuwe overspanning van de Moerdijkbrug to Dordrecht los te maken van den pijler, waaraan zij was vastgelegd, is de definitieve plaatsing wederom een dag verschoven. Het weer liet zich, tegen den tijd dat met het draaien van het transport in de lengte, richting van de brug een aanvang moest wor den gemaakt, uitstekend aanzien. Nauwelijks echter waren de kabels losgemaakt, of een vliegende storm stak op, die alles deed trillen. Gelukkig waren de sleepbooten sterk genoeg, om alles op zijn plaats te hou. den en kon zoodoende het transport weer stevig bevestigd worden. De storm hield gerui- men tijd aan, zoodat men alle krachten heeft moeten inspannen om mogelijke ongelukken te voorkomen. Waarschijnlijk zal nu hedenmiddag opnieuw een poging worden gedaan tiet werk te vol tooien. Woensdagmiddag en -avond heeft er een kort en hevig onweer, met feilen bliksem en zware slagen, een kleine orkaan, gewoed boven de geheele streek in en om Nijmegen, tot ln de Betuwe en aan den Maaskant toe. In de stad Nijmegen werden in verschillen de buitenwijken boomen ontworteld, waarbij er twee, een aan den Groesbeekscheweg en een aan de Rijnlandstraat op de huizen terecht kwamen, zonder nochtans groote materieele schade aan te richten. In het ahrtje van de stad, namelijk op het kruispunt Molenstraat-Broerstraat, viel bij een hevige windvlaag de topgevel van een huis, waarbij een 40 K.G. wegend stuk bazalt mid den in de straat terecht kwam, juist tusschen twee menschen in, die passeerden. De personen bleven ongedeerd, een rijwiel werd totaal ver nield. Ook over de Waal, in het nabije Lent, hield de storm leelijk huis. Van het strandbad-Lent werd de restauratie en alle kleedgelegenheid, als met den oever gelijk geblazen. Groote scha de en persoonlijke ongelukken hadden daar niet plaats. De versieringen in de stad Nijmegen, ter ge legenheid van de Waalbrugfeesten aangebracht, liepen vooral in de open en breede straten groote schade op. Vlaggen werden in flarden geslingerd en in sommige straten, als de Zie- kerstraat, werden alle versieringsemblemen weggevaagd. In de Molenstraat woei de hooge vlaggemast om en moesten sommige versie ringen worden weggenomen. Tot 's avonds acht uur woedde de storm. De gemeente was met man en macht in de weer om de zware takken, welke over alle wegen verspreid lagen, op te ruimen. Van den Maas kant tusschen Grave, Cuyck en Schaik kwa men berichten van omgewaaide boomen, be schadigde huizen en versperde wegen. Per soonlijke ongelukken zijn daarbij gelukkig uit gebleven. In de Betuwe is zeer veel schade aan de op der Grebbe berq VERWACHTING: Matige tot krachtigen, later afnemende Westelijke tot Zuidwes telijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog regenbuien en kouder. Verdere vooruitzichten: tijdelijk opklarend. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind te De Bilt om 19.40 aan de pos ten van Delfzijl tot Hoek- van Holland: Verwacht; storm uit het N.-Westen. vruchtboomen aangericht, ook tengevolge van den hevigen hagelslag, welke met onweer ge paard ging. Tal van boomen zijn daar ontwor teld. Oncler de gemeente Brakel zijn Woens dagmiddag, tengevolge van den plotseling opkomenden storm, twee Rijnschepen ge zonken die met kolen geladen waren. Bij een der schepen de „Berna" uit Raams- donk heeft men nog getracht het met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mis lukte tengevolge van het breken van den sleepkabel. Alle opvarenden werden gered. Ook onder de gemeente Nieuwaal is een schip geladen met hout, gezonken. Tengevolge van den storm begon de lading te werken en sloeg over boord, waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook werden verscheidene schepen tengevolge van den storm op den wal gezet. Nader wordt gemeld, dat behalve het sleep- schip „Berna", te Brakel voorts in cle diepte is verdwenen het Nederlandsche sleepschip „Maria", eveneens met steenkolen geladen. Dit schip hoorde te Alsum (Duitschland! thuis. Het onder Nieuwaal gezonken vaartuig blijkt te zijn het Duitsche sleepschip „Matthias Stin- nes 63" geladen met hout, thuisbehoorende te Miihlheim a. Ruhr. Alle gezonken schepen kwamen uit Duitschland. Zij waren voor an ker gegaan en zijn daarna vol water geloopen. De „Maria'1 is geheel onder water verdwe nen, cle beide andere schepen steken een klein gedeelte boven de oppervlakte uit. De gezonken vaartuigen liggen aan den kant, zoodat het scheepvaartverkeer er geen hinder van ondervindt. De opvarenden hebben zich allen in de roei- booten in veiligheid kunnen stellen. Vanaf Woensdagmiddag omstreeks vijf uur heeft te Apeldoorn gedurende enkele uren een zware storm gewoed, die in de boss<hen en tuinen veel schade heeft aangericht. De Apel- aoornsche brandweer is met vier ploegen aan 't werk geweest om de langs verschillende ver. keerswegen omgewaaide boomen te verwijde ren. Niet minder dan 14 maal is daarvoor haar assistentie ingeroepen. Nabij de gedenknaald aan het einde van de Loolaan viel een zware beukeboom dwars over de spoorbaan van het traject Apeldoorn Zwolle, waardoor een juist aankomende per sonentrein ongeveer een half uur vertraging ondervond. De storm heeft in vele, met zorg aangelegde siertuinen veel vernieling aangericrt. De vruchtboomen werden te spoedig van vele vruchten ontdaan. Talloos waren de afge waaide dakpannen en andere dakbedekkingen. Van persoonlijke ongevallen is te Apeldoorn niets vernomen. Ook in het uitgestrekte Ko ninklijke park Het Loo vielen veel boomen aan den storm ten offer. Voor het park werden twee zware woudreuzen door den storm ge veld. (Zie ook pag. 2) Si De stad Taltal in Chili werd door een zware aardbevinggevolgd door 'n catastrophalen springvloed, volkomen verwoest WEENEN, 15 Juli. (Reuter). Starhemberg heeft de districtsleiders van de Heimwehr van daag voor een conferentie te Weenen bijeen geroepen. Men hecht in politieke kringen wel eenige beteekenis aan deze bijeenkomst, waar aan de Heimwehr-ministers van het kabinet. Schuschnigg eveneens zullen deelnemen, even als de president van den Bondsdag. In deze bijeenkomst toch zal de houding van den Hei. matschut-z, die steeds als de kampvechter te gen de Oostenrijksche nazi's optrad, ten aan zien van het Duitsch.Oostenrijksche accoord worden vastgesteld. Aan de bijeenkomst is een incident vooraf gegaan. Vice-kanselier Baar Barenfels, zelf Heimwehrman, had in een interview verklaard, dat de Heimatschutz het accoord zonder eeni ge reserve goedkeurde. Staf hemberg heeft er thans in een communiqué aan herinnerd, dat hij de eenige was, die uit naam van de Heim- wehren mocht spreken en dat de verklaringen van Baar Barenfels dus alleen diens eigen persoonlijke opinie betroffen. Men hoopt, dat dit incident in de conferentie zal worden bij gelegd. De Bondsdag heeft een wetsontwerp aange nomen, waarbij een perskamer wordt inge steld, en is vervolgens tot den herfst uiteen gegaan. In een interview met een vertegenwoordiger van de „Giornale d'Italia" heeft Schuschnigg Prins Starhemberg MADRID, 15 Juli. (D. N. B.). De monarchistische afgevaardigde graaf Vallellano heeft heden in de permanente parlementaire commis sie een nota voorgelezen, waarin de monarchistische afgevaardigden van het nationale blok op grond van de jongste gebeurtenissen verklaren, zich definitief uit het parlement te rug te trekken. De moord op Calvo Sotelo, zoo wordt in de nota gezegd, is een staatsvergriip en de af gevaardigden van het nationale blok kunnen ook maar geen minuuc langer de relatie met de moreel medeplichtigen voortzetten. De permanente deputatie der Cortes die vanmorgen bijeengekomen is. heeft beslo ten den alarmtoestand met 30 dagen te verlengen. In een voorstad van Madrid is vandaag een bouwvakarbeider, die op weg was naar zijn werk, door anarcho.syndicalistische stakers vermoord. Ook te Sevilla zijn tijdens een anti-fascis tische vergadering twee personen gedood. Naar eerst thans bekend is geworden, zijn bij de schietpartij na de teraardebestelling van Calvo Sotelo drie fascisten gedood en zes deels zwaar gewond. De directeur der veiligheidspolitie te Ma drid heeft de journalisten ontvangen en hun medegedeeld, dat in verband met de inciden ten, die gisteren na de begrafenis van den mo. narchisten-leider Calvo Sotelo hebben plaats gehad 150 personen gearresteerd zijn. Vanmorgen zijn in de kerken te San Sebas tian rouwplechtigheden gehouden ter herden king van Calvo Sotelo. Na afloop der plechtigheden werd een fas. cistische demonstratie-optocht gevormd, die door linksche elementen beschoten werd. Een fascist werd daarbij gedood, terwijl 3 andere levensgevaarlijk gewond werden. De politie ontbond den optocht en herstelde de orde, o.m. verklaard, dat de economische reorgani satie van het Donaubekken nog steeds cp het programma staat. Schuschnigg erkende de verdienste van Mussolini, die de kwestie op het werkelijke economische terrein had ge bracht. Aan het einde van het onderhoud zei de de Eondskanselier nog, dat de protocollen van 1934 open staan voor toetreding van alle lan den van goeden wil. De minister van Buitenlandsche Zaken, Schmidt, heeft in een onderhoud met een re dacteur van het „Weltblatt" verklaard, dat vol gens hem de huidige positie van Oostenrijk, voor wat het binnenland betreft, gekarakteri seerd wordt door de verklaringen, die Hitier ver leden jaar heeft afgelegd, volgens welke Duitsch land er niet aan denkt, zich in de Oostenrijk sche aangelegenheden te mengen, noch de sou- vereiniteit van Oostenrijk te schenden, terwijl in internationaal opzicht de protocollen van Rome, die tegen niemand gericht zijn, de basis blijven vormen eener vreedzame economische en cultureele samenwerking, ook met andere landen. Schmiclt zeide, ervan overtuigd te zijn, dat de vernieuwing der hartelijke betrekkingen tusschen de beide Duitsche staten in Midden-Europa ook een gunstige atmosfeer zal scheppen voor de ko mende internationale onderhandelingen tot waarborging van den vrede in Europa. ROME, 15 Juli. (Reuter). In geheel Italië zijn op een radiosein om half acht de vlaggen neer gehaald, evenals zij des morgens ter gelegen heid van het opheffen der sancties geheschen waren. De Italiaansche pers maakt zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansche volk je gens de landen, die niet aan de sancties heb ben deelgenomen. Onze erkentelijkheid schrijft de „Messagero" werd verworven door Albanië, Oostenrijk en Hongarije, die tegen alle in het gevoel van eer bewaarden. Ook dient men zich die landen te herinneren, die, hoewel lid van den Volkenbond, zich met tegenzin in de toe passing der sancties, zij het met eenige reser ves geschikt hebben en jegens Italië een correc te houding hebben aangenomen. Tenslotte de vier groote mogendheden buiten den Volken bond: De Vereenigde Staten, Brazilië, Duitsch land en Japan, die tijdens de periode der sanc ties met Italië dezelfde vriendschaps- en han delsbetrekkingen zijn blijven onderhouden. De bladen verklaren eenstemmig, dat Italië nooit de bewijzen van sympathie en vriend schap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsch economische belegering." In politieke kringen te Rome verklaart men, dat Italië, nadat de sancties eenmaal zullen zijn opgeheven, hoewel het dankbaarheid koes tert jegens de niet-sanctielanden, geen wrok zal blijven koesteren jegens de landen, die de Ge- neefsche politiek hebben gevolgd. De vrees voor represailles, die in sommige kleine landen tot uiting is gekomen, is dan ook geheel onge grond. MONTREUX, 15 Juli. (Reuter.) De zee- engteneonferentie is practisch tot overeen stemming gekomen. Op voorstel van Paul-Boncour heeft de plenaire zitting van hedenavond zonder debat het amendement op artikel 16 van het Engelsche tegenvoorstel aangenomen, dat voorziet in een volledige sluiting van de zee-engten in tijden van oorlog, wanneer Turkije neutraal is; zulks in overeenstem ming met de Russische eischen. De eenige uitzonderingen, die opgenomen zijn, worden gevormd door de uitvoering van een besluit van den Volkenbondsraad tegen den aanvaller of van een regionaal accoord, dat f&ede door Turkije zou zijn onderteekend. De Fiansch-Russisch-Roemeensche stelling heeft het dus gewonnen, zoodat hiermede het succes der conferentie verzekerd is. Men ver wacht, dat de nieuwe conventie aan het einde van deze week, of op zijn laatst in het begin van de volgende week «al kunnen worden on derteekend EEN HEVIGE STORM WOEDDE BOVEN ONS LAND. TWEE VROUWEN EN EEN MAN WER DEN DOOR VALLENDEN BOOM G"EDOOD; SCHEPEN ZONKEN EN GROOTE SCHADE WERD AANGERICHT. Mjonarchisten verlaten het Spaansche parle ment; weer verscheidene slachtoffers gevallen bij straatgevechten. Starhemberg roept de Heimwehrleiders bijeen. Op de conferentie te Montreux is thans prac tisch overeenstemming bereikt. Terugtrekking Italiaansche troepen uit Libye. Tsjeng Tsji Tang laat mijnen leggen in de Paarl-rivier. De rexisten beschuldigd van diefstal van ge heime documenten. Degrelle aan een verhoor onderworpen. De tweede dag der marine-manoeuvres. Succesvolle proeven van de L.V.A. te Soesterbcrg met radio-uitzending op 5-meter-golflengte. De Eerste Kamer vereenigde zich met de Natu- ralisatie-Mannheimer. Drie arrestaties in verband met brand in ge bouw voor K. en W. te Rotterdam. Verschenen zijn de Voorloopige Verslagen der Tweede Kamer over kolonisatie Nieuw-Guinea en stenn aan de Textielindustrie. De Eerste Kamer kan zich blijkens het Voor- loopig Verslag wel met het Amsterdamsche raadhuisplan vereenigen. New-Yorksche Beurs: Opening verdeeld, slot onregelmatig. O Aangenaam Aangenaam heeft een onaangena- men bij-klank. Want met aangenaam wordt onaangenaam gelogen. Met ijs koud gelaat wordt beweerd tot iemand, voor wien men misschien grooten afkeer, minstens alge- heele onverschilligheid heeft„aan genaam met u kennis te maken" of „aangenaam u een dienst te mogen bewijzen." In zoovele ge vallen wordt het goede tooordje misbruikt voor het tegengestelde. En dat is niet aangenaam voor aange naam. Aangenamer ware het indien men niet met conventioneele woordjes loog doch allen woorden de eeidg juiste beteekenis in de praktijk gaf. We behoeven niet lomp te worden, we kunnen beleefd blijven maar we moe ten waar zijn en geen conventioneele leugentjes in den omgang dulden. Aangenaam! SJANGHAI, 15 Juli. (Reuter) Naar verluidt heeft generaal Tsjeng Tsji Tang mjjnëh in de Paarl-rivier doen leggen en aan de Kanton- neesche vloot verboden zich verder dan de forten Rocca en Tigris, die den mond der ri vier verdedigen, te wagen. Twee divisies van het Kwangsi-leger zijn te Santjoei op 40 K.M. ten Westen van Kanton aangekomen, om de afdeelingen van Tsjen Tsji Tang te versterken, terwijl generaal Ong Tsjao Hoenan de verdediging van Noord Kwantoeng, langs de spoorlijn Hankau—Kanton, organi seert. De directie van de bank van China deelt mede, dat Tsjeng Tsji Tang er niet in geslaagd is, zich meester te maken van de douanegelden, die in het kantoor te Kanton bewaard worden. ROME, 15 Juli. Van bevoegde zijde wordt het bericht over een a.s. terugtrekken van een deel der Italiaansche troepen uit Libye bevestigd. Het terugtrekken van troependeelen zal gelei delijk parallel met het terugtrekken van Brit- sche vlooteenheden uit de Middellandsche Zee geschieden. USJRWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 18 |Ï0*H ri l ~2: li9 "v*" 3* B 7 6 r> <V Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 749.8 Vorige stand: 754.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1