l n NA DEN MISLUKTEN AANSLAG OP KONING EDWARD Een conferentie van vijf? Rede van minister Krofta Pauselijk schrijven aan de Fransche „Sociale Week" Het nieuws van heden DE DADER HEET GEORGE ANDREW MACMAHON NA HET 00S TENRIJKSCH- DUITSCH ACCOORD Hitte in Amerika duurt voort DE STRIJD DER BE- SCHA VINGEN Uit Vaticaanstad DE BAROMETER IAMERIS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 17 JULI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20050 Tijdens het verhoor verklaarde hij niet van plan geweest te zijn den koning te doo- den; hij wilde slechts protesteeren Hij had Sir John Simon gewaarschuwd Telegram van Hitier aan koning Edward Londen wenscht op het oogenblik geen versterking van het Westelijk blok De hervorming van het V olkenbondspact STRATOSFEER-BOMMEN- WERPER Talrijke arrestaties in Spanje Wilden fascisten een opstand uitlokken? Het Weer Schrijven van het Oostenrijksche Episcopaat aan Schuschnigg Processen tegen nazi's gestaakt Reeds vierduizend dooden Abnormale hitte in Rusland Accoord tusschen Berlijn en Weenen kan een kalmee ring in Centraal Europa tengevolge hebben De houding van Tsjecho- Slowakije Het Christendom zal alle bescha vingen doordringen en hun één gemeenschappelijke ziel geven De eenheid van het menschdom Poolsch vliegtuig neergestort Drie inzittenden gedood De winterhulp in Duitschland Ook katholieke liefdadigheid Engeland en de vroegere Duitsche koloniën Verklaring van Baldwin Het statuut van de Fransche Bank Kamer keurt wijziging goed NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct., Tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 16 Juli. (Reuter). De autoriteiten van Scotland Yard heb ben het volgende officieele commu niqué gepubliceerd: „Toen de koninklijke stoet terugkeerde van de plechtigheid, die vanmorgen in Hyde Park heeft plaats gehad ter gelegenheid van de overhandiging der vaandels aan de gar deregimenten, drong nabü de Wellington poort op Constitution Hill een man uit de menigte naar voren. Het is nog niet duide- lyk, hetgeen daarop geschiedde, doch een revolver is op den weg gevallen tusschen den koning en de troepen, die hem begeleidden. De man is onmiddellijk gearresteerd en naar het politiebureau Hyde Park overgebracht. Er is geen enkel schot gelost, doch de re volver was met vier kogels geladen." Toen de politie den gearresteerde wegleidde, trachtte een andere man hem aan de politie agenten te ontrukken, doch hij werd zelf even eens gearresteerd. De Koning zag het incident, doch hij ver volgde zijn weg alsof er niets gebeurd was. Na eenige oogenblikken in het Buckingham Palace te hebben vertoefd, begaf Koning Ed ward zich per auto naar York House, waar hij de lunch gebruikte. Vervolgens begaf de vorst zich naar zijn werkkabinet, waar hij de loopen- de zaken afhandelde en verschillende staats stukken teekende. Het incident heeft te Londen hevige beroe ring gewekt. Op een foto, die een minuut na het incident is genomen, ziet men drie agenten, die op eeni ge meters van het hek van het park een man arresteeren. Deze was blootshoofds en armoe dig gekleed. Nader meldt Reuter, dat de gearresteerde een Engelschman is en George Andrew MacMahon heet. Met gesloten deuren is de beklaagde heden middag verhoord voor het politie-gerechtshof in Bowstreet. Onderweg daarheen ontkende Mac Mahon tegenover de hem begeleidende inspec teurs van politie, dat hij werkelijk het voorne men had een aanslag op den koning te plegen. Hij wilde slechts protesteeren. De minister van Binnenlandsche Zaken Sir John Simon draagt de schuld voor het incident. Hij had hem gis teravond nog geschreven en vanmorgen opge beld. Toen de beklaagde op het politiegerechtshof arriveerde, vroeg hij of de Koning gewond was. De man trilde over het geheele lichaam, toen de eerste getuige, een inspecteur van politie, gehoord werd. Deze verklaarde, dat in het be zit van den beklaagde een revolver was ge vonden met vijf kamers, waarvan vier geladen waren. Bovendien beschikte hij over twee ban den scherpe munitie, terwijl hij verder in zijn zak had, een couvert, een postkaart en een exemplaar van de „Daily Telegraph" van van daag. De inspecteur herhaalde daarop de ver klaringen van den dader onderweg naar het gerechtshof. De dader had daarbij nog den wensch uit gesproken zich met zijn advocaat in verbinding te mogen stellen. De voorzitter bepaalde daarop, dat de behan deling een week zou worden uitgesteld, gedu rende welken tijd de beklaagde in hechtenis zal worden gehouden. De aanklacht tegen Mac Mahon luidt, dat hij in het bezit is geweest van een revolver met het doel levens in gevaar te brengen. Na het incident in Hyde Park hebben alle leden van het corps diplomatique zich indivi dueel naar Buckingham Palace begeven, teneinde een schrijven te onderteekenen, waarin de Koning' gelukgewenscht wordt met zijn ont snappen aan den aanslag. BERCHTESGADEN, 16 Juli. (D. N. B.) Rijks kanselier Hitler hëeft den Koning van Enge land het volgende telegram gezonden: „Zoojuist kreeg ik bericht van den op uwe majesteit gepleegden vloekwaardigen aanslag, en ik bied u ter gelegenheid van de ontsnap ping aan dit gevaar mijn hartelijke gelukwen- schen aan." LONDEN, 16 Juli. (Reuter). De datum, het program en de samenstelling van de conferentie der Locamo-mogendheden zijn nog steeds niet vastgesteld. Het kabinet heeft in dat opzicht ook vandaag geen be slissing genomen. Men is van meening, dat deze conferentie tot uitsluitend doel het op stellen van een Europeesche regeling moet hebben. Volgens Britsche opvatting kan dit het best bereikt worden door een conferen tie van vijf op een lateren datum, mis schien in begin September. Wanneer Frankrijk echter een conferentie van drie, ter voorbereiding van een grootere con ferentie later, onontbeerlijk acht zal Engeland zich daartegen niet verzetten. Het doel dezer conferentie zal echter niet mogen zijn het con- stateeren van de mislukking der verzoenings pogingen, die in het witboek genoemd zijn. De opstelling van een Europeesche regeling moet hoofddoel blijven. Verder is men hier van meening dat een versterking van het Westeiyk blok, Frank- rük-België-Engeland, tegenover het Mid den-Europeesche de zaak van den vrede niet zou dienen. Naar men meent te weten is dit standpunt van middag door Eden be kend gemaakt aan de ambassadeurs van Frankryk en België. De Italiaansche pers bespreekt de eventueele hervorming van den Volkenbond en wijst daar bij op de noodzakelijkheid tot afschaffing van artikel 16, dat men „internationalen vijand no. 1" zou kunnen noemen. Proefondervindelijk is bewezen, zoo schrijft de „Tribuna" dat artikel 16 uitbreiding van het conflict tengevolge heeft, inplaats van het te localiseeren. Het Derde Rijk zal dit jaar zijn luchtma- noeuvres houden bij Halle. Men zal o.a. uit komen met den twee-motorigen Dornier- bommenwerper en de Ju 52 Bovendien komt Duitschland met iets nieuws voor den dag: een stratosfeer bommenwerper, waarvan ech ter nog geen nadere gegevens bekend zijn. De Berlijnsche beeldhouwer Lemcke ver vaardigde bovenstaande keten, welke voor 't eerst door de leden van het Internationaal Olympisch Comité bij de openingsplechtig heden van de Xle Olmpiade gedragen zal worden MADRID, 16 Juli. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld, dat 185 fascisten kortelings op Spaansch gebied in arrest zijn gesteld. Het gaat om leidende figuren van de „Spaansche Phalanx" die instructies hadden een opstan dige beweging uit te lokken. De politie heeft vannacht huiszoekingen ver richt in de lokalen van verschillende extremis tische organisaties. Een twintigtal personen werd gearresteerd, o.a. Ramon Sales, de voor zitter der vrije vakbonden, bij wien veertig revolvers werden gevonden, alsmede 7 perso nen, die in relatie stonden met de Spaansche Phalanx. De garde heeft vergeefs getracht een taxi tot stoppen te dwingen, waarin eenige perso nen gezeten waren, die schoten losten, en een kapitein, een luitenant en twee garden ver wondden. Verwachting: Zwakke tot matigen, later s toenemende Zuidelijke tot Zuid-Weste- j§ lijken wind, aanvankelijk half, later toe- |1 nemend bewolkt met kans op regen, p aanvankelijk iets warmer. j§ Verdere vooruitzichten: waarschyniyk toenemende wind en regen. WEENEN, 16 Juli (D.N.B.) De Aartsbisschop van Weenen, Kardinaal Innitzer heeft uit naam van de Oostenrijksche bisschoppen tegenover Bondskanselier Schuschnigg uiting gegeven aan zijn vreugde over de tot standkoming van het Duitsch-Oostenrijksch accoord. De bisschoppen hebben hun medewerking beloofd in alles, wat tot consolideering van den vredesarbeid in Oostenrijk kan bijdragen. GRAZ, 16 Juli. (D. N. B.) Alle hier aanhan gig gemaakte politieke strafprocessen tegen Oostenrijksche nationaal-socialisten zijn van de rol afgevoerd; de stukken zullen naar het mi nisterie van Justitie worden overgebracht. Reeds eenige dagen voor de publicatie van het accoord met Duitschland zijn in Graz en Stiermarken de arrestaties wegens nat.-soc. ge zindheid gestaakt. Tot dusver is geen enkele nieuwe aanhouding verricht. De eerste Alpenetappes stelden de deelnemers aan de Ronde van Frankrijk voor moeilijke problemen. Hierboven ziet men de kopgroep bij het bestijgen van den Col des Aravis tijdens de etappe van Evian naar Aix-les-Bains NEW YORK, 16 Juli. (D. N. B.) Het aantal personen dat tengevolge van de hitte in de sta ten van het Midden-Westen is overleden, is reeds tot ruim 4000 gestegen. Daarbij komen dan nog duizenden, die ernstig ziek zijn ge worden. De autoriteiten van Minneapolis verklaarden, dat de hospitalen en ziekenhuizen sedert de griepepidemie tijdens den oorlog nooit meer zoo vol zijn geweest als op het oogenblik. Woensdag kwamen in Minnepolis per minuut drie gevallen van zonnesteek voor. De zieken auto's reden onafgebroken heen en weer door de straten. MOSKOU, 16 Juli. (Reuter). In de Russi sche Poolgebieden heerscht op het oogenblik een tropische hitte. Men heeft temperaturen ge meten van 30 graden C„ hetgeen sinds men- schenheugenis niet is voorgekomen. In Zuid- Rusland steeg de temperatuur tot 40 graden in de schaduw. Er hebben zich talrijke gevallen van zonnesteek voorgedaan. PRAAG, 16 Juli. (Reuter). De Tsjechische minister van Buitenandsche zaken heeft op een bijeenkomst van journalisten een redevoe ring gehouden over den toestand, zooals die Een uitstapj'e dat nooit verveelt: naar Ouwehand's Dierenpark Rhenen op den Grebbeberg Onze Rom. correspondent schrijft ons: Kard. Pacelli heeft in naam van den Paus aan het bestuur der Fransche Sociale Weken, waarvan dezer dagen de 27e jaarlijksche bij eenkomst wordt gehouden, een schrijven ge richt, waarin hij hooge waardeering voor dit werk uitspreekt en met name de keuze van het onderwerp prijst, dat dit jaar zal worden behandeld, n.l. de strijd der beschavingen. Na uiteengezet te hebben, dat het belang rijkste in elke beschaving niet de stoffelijke factoren zijn, maar de intellectueele, geestelij ke, moreele en juridische elementen, die men onder den naam van cultuur verstaat en clie de ziel van een beschaving vormen, zegt het pauselijk schrijven, dat de groote verscheiden heid van beschavingen, die de historie naast elkander laat groeien, een beeld van wonder bare schoonheid zou bieden, indien zij elkan der in broederlijke samenwerking aanvulden: maar integendeel staan zij vaak in rivaliteit, haat en afkeer tegenover elkaar. „Hier zooals elders," zoo verklaart dit be langrijke document, „verschijnt het Christen dom als bevrijder en redder. Het schept im mers den „nieuwen mensch", zedelijk vervol maakt als individu en als lid der gemeen schap, en gewend om de aardsche goederen en het aardsche leven te beschouwen als een mid del, om zich tot een hooger en eeuwig leven te verheffen. Het verricht dus op geestelijk ge bied een werk van vredig en weldadig weder zij dsch begrip; het richt zich met zijn eenheid en zijn universaliteit tot datgene, wat in alle menschen, onveranderlijk en gelijk is; het brengt hen daardoor tot elkander en versterkt de banden van vriendschap of beter verwant schap in den schoot van het groote en ééne gezin der kinderen Gods en der broeders van Onzen Heer Jezus Christus. Want ondanks de verscheidenheden en te genstellingen blijft de mensch mensch, in welken tijd en in welk land hij ook leeft. De menschelijke natuur, begiftigd met verstand en wil, komt van eenzelfden stam, ontspringt uit eenzelfde beginsel en is bestemd voor eenzelf de hoogste goed; daarom moet zij, op elk sta dium van haar stoffelijken en geestelijken vooruitgang, in haar diepsten grond dezelfde levensnoodzakelijkheden terugvinden, waaraan alleen het Christendom volledig kan beant woorden. Daar het Christendom bovendien alle menschen zonder uitzondering aan de oneindi ge schatten der bovennatuur laat deelachtig worden, maakt het zich het program van den Apostel eigen: „Alles en in allen is Christus." Aldus zal het Christendom alle beschavingen doordringen en hun één gemeenschappelijke ziel geven. Doch dit beteekent niet, dat de Kerk onder de vólken een nivelleering tot eenvormige een heid wil brengen, welke tegen de natuur zou strijden. De geschiedenis toont, hoezeer de Kerk steeds de verscheidenheid van karakter, de eigen en gerechtigde waarden der volken heeft geëerbiedigd. Trouw aan haar taak, het heil van alle zielen te verzekeren, heeft zij zich dan ook steeds gekeerd tegen elk godsdienstig par ticularisme, dat zou beweren, dat de Openba ring en het heil een voorrecht van één bescha ving boven de andere zou zijn. In tegenstelling met de door menschen ge schapen culturen, die altijd begrensd, onvolle dig en feilbaar zijn, richt het Christendom, dat in den glans van waarheid en deugd de gren zen van tijd en ruimte overwint, zich inder daad tot alle menschen; het neemt hen zooals zij zijn en waar zij zijn, om hen te voeren naar „den Berg die Christus is", zelfs langs verschil lende wegen. Door den wil van den God-Mensch zelf, die gekomen is „opdat zij het leven bezitten, en het overvloediger bezitten", is het Christendom ten slotte en moet het zijn de opperste inspiratie en de machtigste deesem van alle culturen en alle beschavingen." ontstaan is door het Duitsch-Oostenrijksche ac coord. Hij zeide o.m. dat er in de Tsjecho-Slowaak- sche politiek niets geheims gebeurt. Zonder dat het mogelijk is, aldus Krofta, nauwkeurig de beteekenis en de gevolgen te schatten van het Duitsch-Oostenrijksche accoord kan dit toch voor eenigen tijd een kalmeering in Centraal Europa tengevolge hebben, omdat de Anschluss en de restauratie van de Habsburgers daarme de van de baan worden geschoven. Er is geen gevaar, dat de door het accoord nader tot el kaar gebrachte staten tot een aanval zouden willen overgaan, of dat een dreigend blok van staten wordt gevormd. Daarvoor zijn er tus schen de staten, die dit blok moeten vormen te diepgaande verschillen en bestaan er te zeer vitale belangen tusschen zekere van deze sta ten en andere, tegen wie dit blok zou zijn ge keerd. De tot elkaar gebrachte staten behoeven niet noodzakelijk een voor andere staten vijandige politiek te voeren. Integendeel kan gehoopt worden dat de Duitsch-Italiaansche toenade ring een economische organisatie van Mid den-Europa mogelijk zal maken, welke steeds stuitte op de Italiaansch-Duitsche rivaliteit. Tsjecho-Slowakije zal met voldoening iedere ernstige poging tot samenwerking op econo misch gebied in centraal-Europa ontvangen, mits die plaats vindt in overeenstemming met de algemeene lijn van de politiek zijner bond- genooten en met hun deelneming. WARSCHAU 16 Juli. (D.N.B.) Nabü Gdingen is vandaag een Poolsch vliegtuig in zee gestort. De drie inzittenden zijn om het leven geko men. De lijken zijn reeds geborgen. Tot de slachtoffers behoort ook generaal Orlicz-Dres- zer, die pas eenige dagen geleden tot lucht vaartinspecteur van het Poolsche leger was be noemd. Het ongeluk, waarvan de oorzaak een motor defect zou zijn, vond plaats tusschen Zoppot en de Poolsche badplaats Adlershorst, op slechts een paar honderd meter van het strand. In de Nationaal-Socialistische partijpers, zoo meldt de K. W. P., werd steeds de indruk gewekt, dat het werk van de Nationaal-Socia listische Winterhulp alle Katholieke liefdadig heid verre overtrof. Thans bevatten de Kirch- liche Amtsblatter een officieele dankbetuiging der regeering voor de medewerking van het Katholieke Karitasverband bij het Winterhulp- werk. Aan den President van het Duitsche Karitas verband, den heer Prelaat Dr. Keutz, Freiburg in Breisgau. Hooggeachte Heer Prelaat, Het boekjaar van het Winterhulpwerk van het Duitsche volk is thans afgesloten. Het groote succes dat bereikt werd, is een gevolg van een voorbeeldige offervaardigheid en hulpvaardig heid van heel het Duitsche volk. Voor Uwe zeer gewaardeerde medewerking die tot dit succes zeer veel heeft bijgedragen, breng ik U mijn hartelijken dank en ik verzoek U mijn dank ook te willen overbrengen aan Lwe medewerkers en alle ondergeschikte in stanties Uwer organisatie. Ik durf de hoop uit spreken ook bij het Winterhulpwerk voor het a.s. seizoen op Uwen steun en medewerking te kunnen rekenen. w.g. Hilgenfeldt. LONDEN, 16 Juli (Reuter). In het Lagerhuis heeft Baldwin heden verklaard, dat ten aanzien van de kwestie der oude Duitsche koloniën niets veranderd is in de houding der regeering sedert de vorige desbetreffende berichten. De uitlatingen van den Zuid-Afrikaanschen mi nister van Defensie in verband met deze kwes tie geven alleen zijn persoonlijk standpunt weer en zijn zelfs niet bindend voor de Zuid-Afri- kaansche regeering. Baldwin heeft Pirow op de vraag, of, wanneer eischen naar voren zouden worden gebracht betreffende overdracht van mandaten, de Britsche regeering deze in welwil lende overweging zou nemen, een ontkennend antwoord gegeven. De mislukte aanslag op Koning Edward; de dader aan een verhoor onderworpen; hy zegt, niet van plan geweest te zün den koning te dooden. Fransche Kamer keurt wijziging van het sta. tuut der Fransche Bank goed. Poolsch vliegtuig neergestort; drie inzittenden om het leven gekomen. Reeds 4000 dooden in de V. S. tengevolge van de hitte-ramp. Sehrüven van het Oostenryksche Episcopaat aan dr. Schuschnigg naar aanleiding van het accoord met Duitschland. Engeland wenscht een conferentie van vijf. Program en datum der Locarno -conferentie nog steeds niet vastgesteld. Hiaten in het alibi van de directeuren van het onlangs afgebrande gebouw voor K. en W. te Rotterdam. De Eerste Kamer nam de begrooting van het Landbouwcrisisfonds 1036 z. h. st. aan. De Rijksmiddelen bleven in het eerste half jaar van 1936 bijna 10 millicen beneden de raming. New-Yorksche Beurs: Opening nauwelijk» prijshoudend, slot iets beter. O Dankbaar zijn Als ons iets tegenloopt, als iets niet gaat zooals wij gehoopt of verwacht hadden, dan komt ons zoo licht een ontevreden trek om den mond. „Waarom loopt me ook alles zoo tegen!" „Wat ben ik toch een ongeluks vogel!" Dit zijn de uitroepen, die maar al te dikwijls gepaard gaan met een grooten, soms zelfs met een kleinen tegenslag. Deze fouten we geven het toe zijn menschelijk! Ze zijn echter óók gemakkelijk te vermijden, als we den ken hoe gelukkig ive dikwijls geweest zijn met andere dingen, die voor vele andere menschen misschien zelfs on gelukkig zijn verloopen. Waarom waardeeren we het geluk dat ieder van o?is krijgt, zoo weinig en staren we ons blind op de onple zierige dingen in het leven, die in de meeste gevallen absoluut niet kunnen opwegen tegen het vele aangename, dat we dagelijks van God ontvangen. Laten we dankbaar zijn voor het geluk, dat we ondanks alle tegensla gen smaken. Dan zal ons het leven veel lichter worden, en alle tegenslagen in de schaduw vallen, bij ons stralend le vensgeluk. De Ritencongregatie heeft zich in haar zit. ting van 14 dezer bezig gehouden met het on derzoek van een tweetal wonderen, die zijn voorgedragen in het heiligverklaringsproces van den Zal. Andreas Bobola S. J. Dinsdag is een begin gemaakt met de ver nieuwing van ihet plaveisel van St. Pieter. waarvan reeds dikwijls sprake was. Op die gedeelten van het plein, waar het drukste wagenverkeer is, zullen de straatstee- nen op een ondergrond van beton komen te liggen, om inzakkingen te voorkomen Het werk, dat door den dienst der Romein- sche publieke werken wordt uitgevoerd, zal verscheidene maanden in beslag nemen. Het is inderdaad de eerste maal, dat het plaveisel van het ongeveer vijf hectaren groote plein totaal vernieuwd wordt. PARIJS, 16 Juli. (Reuter). De Kamer heeft met 430 tegen 111 stemmen het wets ontwerp op de wijziging van het statuut der Fransche Bank goedgekeurd. UiJRWERKHANDEL LEIDSCHESTRAAT 10 "li VZ I 2 ij 9 'N-" 3* 1>H 7 e r-, 4; r-V-VXVTVTVrVVVnTT1TnTrTT77T777-777-<^ Stand op Vrijdag 1 uur v.m. 758.0 Vorige stand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1