STADSNIEUWS m mr„ i ff a Ifi AAfliilt qpIip fin9*iibminer N.V. WED. OOSTEN Zn., Haarlem, 17 Juli MARIA-STICHTING H. LAND-STICHTING ONZEN OMROEPER 20 JULI VRIJDAG 17 JULI 1936 LATHYRUS-TENTOON STELLING V. V. Zonder Werken Niets MUZIEK TWEEDE VOLKSCONCERT H.O.V. Solist: Boris Pelsky, zang De Stadsschouwburg Middelbare School voor Meisjes met 5-j. cursus te Haarlem VERKEERSONGEVALLEN Groote snelheid en toch geen remmen DE GASZINKER TE VELSEN Pech door den storm Examens hoofdakte en handen arbeid „Zonnestraal-collecte Wie werd er aangereden? De verkoop van den Neethof Mijnbouwkundige werken Excelsior NOG ENKELE PLAATSEN De badplaats Noordwijk Verkoopingen Marschoefening korps Motordienst Personalia UIT DEN OMTREK Circus in de openlucht Concert in Groenendaal BEVERWIJK HAARLEMMERMEER LISSE Eet fruit en blijf gezond! En geef daarbij de voorkeur aan het product der Nederland- sche kweekers - 's Morgens ÏO uur begint onze MAANDAG IhISBI jddl lljBVdblin UgJI UIIIIMIg BARTELJORISSTRAAT 13-17 LEIMUIDEN NIEUW-VENNEP VELSEN-NOORD IJMUIDEN EERSTE KAMER Industrie-financiering De heer Blomjous dringt aan op voorzichtigheid bij de de toepassing AGENDA Bioscopen 18 Juli Bioscopen INSTELLINGEN IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De staking te Mexico Ernstig gevaar voor uitbreiding Auto-ongeluk op den St. Gothard Nieuw-Zeeland wenscht een zetel te Genève 2^ Het groote succes door bovengenoemde ver- eeniging behaald met de in 't vorige jaar ge houden Lathyrus-tentoonsteiling, heeft haar doen besluiten dit jaar wederom een onderlinge Lathyrus-tentoonstelling te houden op Zondag 19 Juli ai. in het voor dit doel speciaal inge richte gebouw op haar Tuincomplex aan de Jan Gijzenvaart. Het doel der vereeniging, deel te nemen aan de Nationale Tentoonstelling in het Krelage- huis, heeft er toe bijgedragen, dat de kwaliteit der bloemen nog beter is, dan die van het vorige jaar. Voor belangstellenden en liefhebbers yoor deZe prachtige zomerbloemen zij nog medege deeld, dat de toegang geheel gratis is, zonder eenige verplichting en dat er gelegenheid be staat het geheele tuincomplex te bezichtigen. De ingang is gelegen aan het einde der Lek straat nabij de eindpunten der buslijnen 2 en 3. Een goed bezette zaal, een draaglijke tempe ratuur, Russische muziek, een Russische solist, ziedaar toch wei componenten, die een avond kunnen doen slagen. Dat dit desondanks niet over de heele linie het geval was, lag voor een deel wel aan de keuze der uitgevoerde nummers. In de eerste plaats wel aan de vrij slappe uitvoering van de aria en arioso uit Tschaikowsky's opera „Eugène Onégin". In de tweede aan de nogal vervelende variaties van Arensky over een thema van Tschaikowsky. Boris Pelsky is wel een uitmuntend kamerzanger, maar zijn volume is te gering, zijn geluid te zwak en te gevoelig voor de groote ruimte onzer gemeentelijke con certzaal, zoodat er dan ook weinig of niets doorkwam, vooral wanneer het orkest even sterker speelde dan wel noodzakelijk ware geweest. De voordracht van den zanger viel natuurlijk zeer te loven, zijn dictie was van zelfsprekend uitmuntend. De zanger kreeg veel applaus en bloemen in de Haarlemsche kleuren. Zooals gezegd wisselden ook in het orkest goede, ja, zelfs uitstekende momenten af met minder goede. Zeer mooi was vooral het slot van Borodin's „Steppenskizze", terwijl ock de frissche, echt Russische muziek van Glinka, den stichter der Russische school, eerbied afdwong door zijn originaliteit van karakter en sfeer. Beter dan bij Tschaikowsky, die ten slotte een ver-internationaliseerde Rus was, om het zoo eens uit te drukken, komt hier het oer-eigene van de Russische muzikaliteit tot zijn recht, pittig, gevarieerd en onverwacht rhythme, droomerige melcdiek. Men kan deze muziek gerust opne men op een programma der winterconcerten. Want van de H. O. V. hoorden we nog slechts van Glinka diens Ouverture „Russian en Ludmilla" op den Russischen avond in Januari van dit jaar. Geen grootsche symphonie besloot dezen avond, maar de Ouverture „Romeo et Juliette" van Tschaikowsky, en de blijkbaar zeer in den smaak der aanwezigen gevallen Balletmuziek uit de opera prince Igor" van Borodin. J. S. B. en W. schrijven aan den raad: Wij achten het in het belang van de ge meente, dat aan den Stadsschouwburg steeds iemand verbonden is, die met deze inrichting, alsmede met het onderhoud van den inventaris, enz. voldoende op de hoogte is. Onder verwijzing naar de voor uw leden ter inzage gelegde stukken, deelen wij u mede, dat het o.i. gewenscht is, daarvoor weder in gemeentedienst aan te stellen, den opzichter (eerste tooneelmeester), die aanvankelijk als zoodanig in gemeentedienst aan den Stads schouwburg was verbonden, doch wegens reor ganisatie op 1 October 1933 werd ontslagen. Tot op heden bleef hij in dienst van den tegen, woordigen pachter van den Stadsschouwburg. Laatstgenoemde kan zich ermede vereenigen, dat bij indienstneming door de gemeente van vorenbedoelden persoon, de thans geldende pachtsom van den Stadsschouwburg wordt ver hoogd met het salaris, hetwelk deze functionaris thans bij den pachter geniet, zijnde 2000.— per jaar, met dien verstande evenwel, dat daar door voor dien pachter geen verhooging van andere lasten, als personeele belasting ed zal onstaan. Zooals u bekend is loopt de tegenwoordige pacht tot en met 31 Augustus 1939. Naar aanleiding van het bovenomschrevene stellen wij u voor, de pachtsom van den Stads schouwburg met ingang van 1 September 1936 te verhoogen met 2000per jaar, zoodat deze wordt vastgesteld op 14.000.— per jaar. Een ontwerp-besluit is ter bekrachtiging hierbij gevoegd. Bevorderd van klasse 1 naar 2: A. Bal, J. Eekkers, B. Boes. T. Brakel, M. Broekers, J. Etty, B. Gerzon, W. Goebertus, C. Hazewinkel, R. Hessels, L. Klimbie, J. Kneynsberg, L. Pan- jer, B. v. Perlstein, J. v. Perlstein, J. Polak, H. Schijf, B. v. Suchtelen v. d Haere, S. v. Veen, H. Winkel, G. Bosma, B. Breijer, G. Broekema, G. Bruyn, J. Duinker, G. v. Dijkum, P. Haan- drikman, W. Hazevoet, C. Ingerman, P. Koiter, J. Komen, O. v. Kralingen, G. Leffelaar, T. Rincker, R. Schoaten, L. v. d. Stad, J. Teves, A. Visser, M. de Vries, S. Wester, R. Woud, C. Baas, E. Bekker, T. Brouwer, E, Dieters, M. Duyvendak, A. Hobijn, H. Koenigs, H. Mees, D. Polak, F. de Raay, R. Schagen, M. Termets, C. v. d. Veen, E. Veurman, A. Bonting. Bevorderd van klasse 2 naar klasse 3: J. Al ma, P. Bigot, L. Brouwer, C. Crombouw, K. Douglas Broers, B. Hemmes, B. Hennis, B. Kamp, C. Kits v. Heynlngen, C. Klijzing, A. Kroes. E. v. d. Laaken, H. Langerijs, F. Reus, M. Wiskerke, I. Zaalberg, T. Anthoni, C. Becking, S. Boogerd, E. Botje, W. v. Dellen, H. Duiker, D. v. d. Groot, L. Kroon, O. Kempe, A. de Klerk, T. Luikinga, N. Post, F. Posthu mus. D. Reinders, W. Simons, J. Teunissen, L. v. Thiel, B Thon, H. Bierboom, H. Blanke- vport, H. Ehrbecker, C. Kemp, G. Koster, F. Kuyper, W. de Lugt, N. Muntinga, C. v. Ommen, G.'j Pleging, I. Putz, N. Sorgdrager, L. Tack, C. Visser, W. v. Walen, G. Wijma. Bevorderd van klasse 3 naar 4: G. Bom, B. Cats, W. Cieremans, J. v. Engers, C. Fooij, T. Hazewinkel, L. Jousra, A. Koppen, J. Len- nings. M. Levert, K. v. d. Molen, L. de Nijs Bik, M. Piek, W. Pleging, L. Poel, W. Roesink, J. Specht Grijp, F. v. d. Berg, N. Bloem, J. Botman, F. Bruce, M. Cats, H. Dieters, W. v. Dijkum, T. v. d. Graaf, M. Granpré Molière, I. v. Hardenbroek, M. Kielstra, H. zur Klein- smiede, N. Koenigs, J. Kubatz, N. Muntinga, L. Paardekooper Overman, B. Polak, H. Pol derman, M. v. Rassel, A. Schouten, M. Stro man, T. Valstar, H. v. d. Waa, H. van Walsum. Bevorderd van klasse 4 naar 5: T. van den Bosch, A. Dalmeijer, F. Dahlhaus, R. van Dam v. Hekendorp, M. van Dam, A. Dik, T. Goe- ting, E. Huykman, G. de Jong, T. Klijn, L. Ku batz, R. Monnier, Z. van de Poll, M. v. Such telen van de Haere, V. Tesch, Th. Touwen, M. v. Benthem Jutting, T. Biersteker, M. Gün- ther Mohr, R. Hückriede, F. de Jong, T. Kol- dewijn, L. Levy, C. Meijer, G. Muntinga, J. Petri, I. Prins, B. Pronker, N. Reinalda, N. Roos, G. Schouten, C. Seyffert, I. Vink. Donderdagmorgen heeft de gemeentepolitie te Halfweg een twee-persoons luxe auto in beslag genomen, waarvan de remmen zoo onvoldoende waren, dat er van eenige remcapaciteit geen sprake meer kon zijn. Uit de richting Haarlem naderde een autobus, die dicht bij Halfweg moest stoppen op een plaats, waar de weg wegens herstellingswerk zaamheden tijdelijk zeer versmald is. Achter dezen bus stopte een personenauto, terwijl ook een two-seater met groote snelheid naderde; daar van dezen wagen de remmen zeer ondeug delijk waren, kon de bestuurder, Jonkheer Str. v. L. niet tijdig stoppen en daar uitwijken niet mogelijk was, was een aanrijding onvermijdelijk. Met een harden slag vloog de two-seater op den achterkant van den luxe auto, die zeer groote schade kreeg. Het gevaarliike vehikel werd door de politie in beslag genomen en tegen den bestuurder werd proces-verbaal opgemaakt. Het bleek ook nog, dat het stuurrad een speling had van on geveer negentig graden. Des middags werd een groote vrachtauto aan gehouden, waarvan de remmen niet werkten, de banden tot op den draad waren versleten en het stuur een gevaarlijke speling toeliet. De aannemersfirma Wiener te Amsterdam, aan welke opgedragen is de breuk in den nieu wen gaszinker in het Noordzeekanaal bij de slui zen te IJmuiden op te zoeken en te herstellen, heeft door d'en storm pech gehad. Na dagen lang werken was men zoover gekomen, dat de duiktoren op den zinker was geplaatst. Maar door den storm van Woensdag is een schuit losgeslagen en is in dten duiktoren zand gekomen, dat pu eerst verwijderd moet worden. Bij kalm weer hoopt men jiu echter spoedig de breuk te zullen vinden. Het mondeling gedeelte van het examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hccfdonderwijzer(es) zal o.a. worden gehouden te Haarlem in het gymnastieklokaal der Rijks kweekschool voor onderwijzers en onderwijze ressen aan de Leidsche vaart 220, op alle werk dagen gedurende het tijdvak van 20 Juli tot en met 17 Augustus a.s., des voorm. om 8.45 uur'; Het examen ter verkrijging van een akte van bekwaamheid in handenarbeid zal worden ge houden te Haarlem in het gebouw van de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen. Leidsche vaart 220, op alle werk dagen gedurende het tijdvak van 22 Juli tot en met 13 Augustus a.s., aanvangende des v.m. om 9 uur. Het plaatselijk comité voor de „Zonnestraal collecte heeft van B. en W. toestemming ont vangen tot het houden van de bekende „Zonnestraal"-collecte op Zaterdag 1 Augustus a.s. Dinsdag j.l. had om kwart over 6 in d'en mid dag op den hoek Zaanenstraat en Rijksstraat weg een aanrijding plaats tusschen een onge veer 16-jarigen wielrijder en een auto. De auto bestuurder is na de aanrijding doorgereden. Volgens verklaringen van getuigen zou de schuld bij den automobilist liggen. De jongen, wiens fiets door de aanrijding ge heel vernield was, zou na het ongeval in zenuwachtigen toestand zijn weggeloopen. Hij wordt verzocht zich voor het geven van nadere inlichtingen te vervoegen aan het bureau van politie. Ter rectificatie van ons bericht in het ochtendblad van Woensdag, waarin gemeld werd, dat een deel van den Neethof te Sant poort verkocht was, zij medegedeeld, dat de kcoper was de N.V. Kennemer Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen te Bloemendaal en niet de N.V. Mij. tot Exploitatie van Onroe rende Goederen „Kennemerland". i In de te Haarlem gehouden buitengewone al- gemeene vergadering van de Ned. Mij. tot het verrichten van Mijnbouwkundige Werken N.V. is het voorstel tot statutenwijziging met alge- meene stemmen aangenomen. Bovengenoemde vereeniging organiseert een wedstrijd voor A-, B- en C-klassers en Junio ren. De A-klassers rijden 100 K.M. voor een gou den medaille. De C-klassers en Jun. rijden om een zilveren medaille. De winnaars van elke klas komen uit tegen de winnaars van andere clubs, die eveneens de zelfde wedstrijden verrijden als „Excelsior". De vereeniging voor vreemdelingenverkeer „Noordwijk Vooruit" heeft een fraai uitgevoer de hotel-, pension-, villa-, huizen- en kamer- lijst van de badplaats Noordwijk voor 1936 uit gegeven. Het is een origineele folder in een aardigen rooden omslag gestoken, die o.m. een duidelijk beeld geeft van de centrale ligging der badplaats ten opzichte van de groote ste den. Voorts zijn verschillende badplaatsfoto's, een plan met de ligging der hotels en pensions met tal van foto's opgenomen. Het is een zeer geslaagde uitgave, waarmee men als propa- ganda-middel voor Noordwijk als badplaats on getwijfeld succes zal boeken. BESCHIKBAAR VOOR BEZOEK te Nijmegen op Zondag 19 Juli a.s. Prijs ƒ4.50; diner en entrée inbegr. Adres: G. Scholte, Smedestraat 23 of Middenweg 13, Haarlem-Noord Uitslag van de verkooping in ,,'t Notarishuis" te Haarlem op Donderdag 16 Juli 1936. Een huis en erf met vóór- en achtertuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg no. 491. Gekocht door F. A. Groen q.q. voor f 3975. Een huis en erf met vóór- en achtertuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg no. 493. Gekocht door C. H. Kramer voor f 3950. Een huis en erf met vóór- en achtertuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg no. 495. Gekocht door P. J. v. Empelen voor f 3950. Een huis en erf met vóór- en achtertuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg no. 497. Gekocht door J. C. M. Poulen voor f 4180. Een huis en erf met vóór- en achtertuin te Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg no. 499. Gekocht door W. v. Ekeren voor f 3880 Een heerenhuis met schuur, erf en vóór- en achtertuin te Haarlem aan de Zomerluststraat no. 7. Gekocht door W. Blankevoort q.q. vooi f 5550.—. Het woon- en winkelhuis met schuur en erf te Haarlem aan de Spaamwouderstraat no. 57. Gekocht door G. Snoeks q.q. voor f 5450. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Bakenessergracht 51. Opgehouden op f 4900.—. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem aan de Oranjestraat no. 16. Gekocht door J. C. v. d. Pol q.q. voor f 2650. Een woonhuis, erf en tuin te Haarlem (voorm. Spaamdam) aan de Pol no. 30. f 1450.Op gehouden Een woonhuis en erf te Haarlem aan de Bree- straat no. 15. f 2950.Opgehouden. Een villa met erf, vóór-, zij- en achtertuin, schuur en garage te Aerdenhout, gemeente Bloemendaal aan de Teding van Berkhoutlaan no. 9 B. f 9850.Opgehouden. Een huis en erf te Haarlem aan de Aelberts- bergstraat no. 49. Gekocht door J. J. Bekelaar voor f 3250 Van 20 tot 25 Juli zal het korps een marsch oefening houden naar het Zuiden van Lim burg. In den vroegen morgen van 20 Juli vertrekt de troep in 4 colonnes naar Maastricht, alwaar de troepen zullen worden ondergebracht in de kazerne van het 13e Regiment Infanterie. Op 21 Juli zullen oefeningen in het colonne rijden w'orden gehouden door het heuvelterrein van Zuid-Limburg. 22 Juli oefening in het troepenvervoer met het 2e, 17e en 13e Regiment Infanterie uit de gar nizoenen Vëhlo en Maastricht. 23 Juli oefening in Zuid-Limburg en bivak oefening op de Brunssumsche heide. 24 Juli marsch van Maastricht naar Breda. Aldaar oefening in vervoer met het 6e Regi ment Infanterie en 2 batterijen veldartillerie. Na afloop van deze oefening nachtmarsch naar Haarlem, waar de troep in den morgen van 25 Juli terugkeert. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen fraaie handwerken mej. W. v. Andel te Benne- broek en mej. G. J. Kruyf te Haarlem. Te Den Haag is geslaagd voor het diploma heilgymnastiek en massage mej. J. Roosen te Heemstede. De directie van circus Strassburger heeft het, I na de pech van Woensdag, gisterenavond met het weer bijzonder getroffen. Er was n.l. geen 1 tentzeil gespannen, waardoor het publiek, dat weer voor een uitverkocht huis zorgde, in de j openlucht zat en regen dus geenszins welkom was. De mooie avond heeft de voorstelling in- tusschen nog aantrekkelijker gemaakt. Het laat zich begrijpen, dat de Heemstede- naars, die niet in het circus konden komen, op de wegen rondom bleven kijken naar de ver richtingen die in de nok vertoond werden. Het „kantpubliek" op de Sportparklaan, den Meerweg en den Glipperweg was dan ook tal rijk. Het groote nummer „De vliegende men- schen" heeft men buiten even mooi als binnen kunnen aanschouwen. Zondagmiddag van 35 uur zal het fanfare corps „Excelsior", directeur de heer R. van 't Hoff een concert geven in het wandelbosch Groe nendaal. Het programma luidt: 1. L'Entrée des Gladiateurs, van G. Wittmann. 2. Les Triumvirs, ouverture, van L. J. Boudonke. 3. Fête nuit, Fantasie Ballet, van R. Deneufbourg. 4. Vie d'Artiste, wals, van Strauss. 5. El Capitain, marsch, van Sousa. 6. Einzug schneidiger Truppen, marsch, van Blankenburg. 7. Verdiana, Potpourri, van H. Klement. 8. La Fiancée du Korrigan, Fantaisie, van Quoquelet. Tuinbouw en Plantkunde. Donderdagavond hield de afdeeling Beverwijk van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een leden vergadering in het veilingsgebouw 't Centrum, onder voorzitterschap van den heer B. Heijne- kamp. Met betrekking tot de a.s. verkiezing van hoofdbestuursleden werd besloten de candida- turen van de heeren Jhr. van Test van God schalkoord, Hanegraaf, Hartlieb en van Es te steunen. Tijdens het afgeloopen seizoen behaalde de heer A. J. Martens bij de onderlinge keuringen het hoogste aantal punten, n.l. 104, en kwam daardoor in het bezit van den eersten prijs. De heeren C. Broese en J. Steijn, behaalde den 2en en 3en prijs met respectievelijk 77 en 67 punt. De prijzen werden door den voorzitter met 'n toepasselijk woordje uitgereikt. Na een langdurige bespreking werd in principe besloten om voor de bloemententoonstelling tijdens de as. V. V. V.-feesten een, zij het dan bescheiden inzending voor de afdeeling te doen verzorgen. De voorbereiding werd opgedragen aan een commissie, bestaande uit het bestuur en een drietal leden, n.l. de heeren Martens, Phille- poom en Passchrei. Bloempjesdag De vanwege de afdeeling Haarlemmermeer van de N.H. Vereeniging het Witte Kruis bij gelegenheid van het concours- hippique te Hoofddorp gehouden bloempjesver koop tten bate van de T.B.C.-bestrijding heeft 100.opgebracht. Dit is een bevredigend resultaat, in aan merking genomen het slechte weer. Aanbesteding Bij de aanbesteding voor den bouw van een boerderij aan den Sloterweg nabij Hoofddorp voor den heer A. C. van Dorsten (architect de heer C. van Damme) werd in massa het laagst ingeschreven door de Gebrs. Randsdorp naby Lisse voor de som van 15.889. Het werk werd aan deze firma gegund. Gegund De R. K. Woningbouwvereeni- ging „Het Gezinsbelang" alhier, heeft aan den heer L. Raaijmakers te Breda, gegund het bouwen van 37 arbeiderswoningen, met ver hoogde zolderverdiepingen bij 22 woningen, waardoor de aanneemsom wordt in totaal 54.755.—, en 535.— voor het dempen van een sloot. Drankwet Burg. en Weth. dezer ge meente hebben aan den heer D. J. Hul alhier, ingevolge de Drankwet, voor het gebouw Dat het eten van fruit bevorderlijk is voor de gezondheid is een feit, dat in den tegen- woordigen tijd van algemeene bekendheid kan worden geacht. Naast den medicus is ook de vruchtenkweeker geworden tot een persoon, die op de bres staat voor het behoud der volksgezondheid, door de menschen in de gelegenheid te stellen de met zorg omringde producten, welke zijn onderne ming opleveren, te betrekken. De kassen waarin druiven en tomaten rijpen, de uitgestrekte boomgaarden waarin de tak ken der appelboomen zwaar hangen van over vloedige dracht, hebben evengoed groote pre ventieve en geneeskrachtige waarden als de apotheken. Ons kleine landje bezit een groote verschei denheid van algemeen voorkomende vruchten, waarvan naast de qualiteiten voor streeling van het smaakorgaan, ook die ter bevordering der gezondheid bekend zijn. Bovenaan staat de appel met zijn zuiverende kracht, die het gebit even afdoende als de meest zorgvuldige reinigingsmethode met tandenbor stel en de duurste pasta zuivert van de ont bindende kiemen, ontstaan uit achtergebleven voedselresten. Dan kennen we, om nog eenige voorbeelden te noemen, de tomaat, een vrucht die de ge zondheid eveneens op bijzondere wijze dient, en de pruim, waaraan tallooze aan stofwisse- lingsstoornissen lijdende menschen groote ver plichtingen hebben. Men kan werkelijk de vrij algemeene en ge lukkig nog steeds stijgende populariteit, waar in de uitgebreide buitenapotheek van Moeder Natuur zich verheugen mag, niet overdreven noemen. Haar producten zijn voor een ieder te genieten en daarenboven zeer smakelijk, zoo dat nooit iemand met tegenzin van deze uit stekende medicijnen gebruik behoeft te ma ken. Staat het fruit in het algemeen in het tee- ken der waardeering, met het Hollandsche fruit, gekweekt en geplukt als de vruchten van den Nederlandschen bodem, is dit helaas hier te lande nog steeds niet in voldoende mate het geval. Nog te veel landgenooten geven ook op dit gebied blijk van de onhebbelijke en helaas ty- aard, dat (dit boven gesignaleerd wantrouwen wat uit eigen streken komt en reeds bij voor baat tot voortreffelijk te kwalificeeren, wat uit den vreemde naar hier wordt geëxporteerd. De ondernemingslust en de vakkennis van onze eigen kweekers is echter toch van dien aard, dat dit boven gesignaleerd wantrouwen, zeker niet door de resultaten van hun arbeid gerechtvaardigd wordt. Zij weten dat de meest logische en de meest afdoende afweermethodc tegen het buitenlandsch product gelegen is in het voortdurend verhoogen van de qualiteiten van het eigen product en handelen er naar! Enkele Bunniksche kweekers zijn er eenige jaren geleden al toe overgegaan degenen die van den weg Bunnik-Ulrecht gebruik maakten, in de gelegenheid te stellen te midden van een landelijke omgeving de vruchten te keuren welke hun ondernemingen opleverden. Zij be wezen daarmede den verbruiker dat ons eigen fruit zeker niet behoeft onder te doen bij dat gene, wat uit andere landen naar hier wordt getransporteerd, maar wat smaak en sappig heid betreft, daarboven verre te verkiezen valt. Dit kan toch immers niet anders, want zoo zullen, om een voorbeeld te noemen, Italiaan- sche perziken die hier op de markt komen, nooit zoo volop rijp en ontwikkeld kunnen zijn als die, welke hier geplukt en den consument ter beschikking worden gesteld. Bij bovenbedoelden verkoop aan den weg heeft niet de bedoeling voorgezeten, den win kelier in den omzet van zijn waren den wind uit de zeilen te nemen. Bij een onderhoud dat wij destijds met den kweeker van de „Burbanc" hebben gehad, is dit ons trouwens met klem verzekerd. Onze zegsman betreurde het dan ook zéér, dat een der andere kweekers zijn prijzen lager ging stellen dan bij den opzet de bedoeling is ge weest. Het doel toch was enkel en alleen het Neder- landsche publiek meer in contact te brengen met het Nederlandsche product en naar wij zelf hebben kunnen ervaren, hebben velen ree-Js op ondubbelzinnige wijze van hun bewondering blijk gegeven voor hetgeen hun hier als eerste klas fruit ter consumptie werd voorgezet. Omstandigheden hebben er toe geleid, dat twee der kweekers die, boven nader uiteenge zette actie zeer krachtig en ook zeer consequent hebben gesteund, deze reclamecampagne heb ben moeten staken. Dit wil echter niet zeggen, dat het publiek, dat in den zomer des avonds zoo gaarne de stad verlaat voor een korten fiets tocht over den Bunnikschenweg, niets meer gewaar zou worden van den vruchtbaren arbeid der hier gevestigde fruitteeltondernemingen De gelegenheid daar nader met de goede quali teiten van het eigen product kennis te maken, is op eenige plaatsen gebleven en daarenboven ziet men overal de ruime, modern ingerichte kassen, waar onder zeer deskundige leiding de sappigste vruchten met groote zorgvuldigheid en gedegen vakkennis worden opgekweekt. De-ze ondernemingen zijn de belangstelling zeker waard en die belangstelling, indien een maal opgewekt, zal zeker leiden tot een stijgen de vraag naar, in eigen land gewonnen, vruchten, die, dat heeft men, evenals in Westland, ook in de omstreken van Bunnik zonneklaar bewezen, zeker geen slecht figuur maken naast hetgeen door het buitenlanrd hier op de markt wordt gebracht. Rehoböth Achterweg no. 1 alhier vergunning verleend tot het verkoopen van zwak alcoholi- schen drank andere dan sterken drank (ver lof A), Burgerlijke Stand Geboren: Elisabeth Geertruida Antonia, dochter van C. van Leeu wen en M. T. van Steijn; Helena Clasina, dochter van L. Koelewijn en C. J. Gahrmann; Maria Jacoba Anna Cornelia, dochter van A. H. Lefeber en M. C. van der Vlugt; Johanna Maria Petronella, dochter van A. Th. van Bezu en M. A. R. van Steijn; Jacoba, dochter van M. Buurman en A. van 't Wout; Johannes Abra ham Albertus, zoon van A. J. Schrama en G. M. van Stein; Petrus, zoon van C. Lemmers en S. Heemskerk; Susanna Bertha, dochter van H. Veltman en G. Does; Hendrika Johanna, doch ter van A. van der Voet en E. A. Brouwer; Cornelis, zoon van J. G. Duinmeijer en W. P. van der Stelt. Ondertrouwd: Jeroen Langelaan, 29 jaar te Lisse met Margaretha Maria van Stijn, 26 jaar te Haarlemmermeer; Franciscus Theodorus Jelierse, 34 jaar met Johanna Sophia de Groot, 33 Jaar, beiden te Lisse; Corstianus Theodorus van der Meer, 25 jaar te Lisse met Petronella Alida Heemskerk, 19 jaar te Amsterdam. Getrouwd: C. Stuhldreier met A. P. Wasse naar, beiden te Lisse. Overleden: Adrianus Theodorus Schippers, 75 jaar, wed. van W. M. J. Dries. Burgerlijke Stand Geboorten: Anthonius, zoon van Johannes Sanders en van Louisa Maria Hoogervorst; Jan, zoon van Willem Vonk en van Maria Treur; Jan, zoon van Ernst Zweegman en van Fokje van der Zee; Adriana Theresia, dochter van Wilhelmus Johannes de Hollander en van Quirina Loos. Ondertrouwd: Cornelis Engelbertus Antho nius Cornelissen, oud 22 jaren, bloemistknecht, en Cornelia Johanna van den Heiligenberg, oud 29 jaren. Koninginnefeesten De Vereeniging tot het houden van Koninginnefeesten te Nieuw-Ven- nep, organiseert Woensdag 2 Sept. kinder- en volksfeesten. Bond voor Groote Gezinnen Op de be stuursvergadering is besloten, op 25 Augustus a.s. een feest voor de kinderen der leden te or- ganiseeren. Des morgens te 8 uur wordt tot intentie van dón Bond een H. Mis opgedragen. Verzocht wordt, dat de kinderen der leden al daar bij aanwezig zullen zijn en ter I-I. Tafel zullen naderen. N.m. te 2 uur is 't verzamelen op 't Kerk plein voor de kinderen, die 6 jaar zijn of 't dit jaar zullen worden, met alle kinderen der leden van de z.g. groote school, ook zij die met de a.s. groote vacantie de school zullen gaan verlaten. Na opstelling wordt afgemarcheerd naar 't Beukenwoud in Rooswijk, waarvoor toestemming- zal worden gevraagd. Aldaar vinden diverse kinderspelen plaats, zooals mastklimmen, doeltrappen, zakloopen, wasch ophangen, hindemisbaan enz. Tusschen de bedrijven door zullen de kinderen getracteerd worden. Na afloop voor de niet-prijswinnaars nog eten grabbelton. Met groote voldoening werd door 't bestuur vernomen, dat de stichting voor „Moeder en Kind", door onze afd. ingesteld tot een finan cieel blijk van welkom voor de moeders en de jonggeborenen zooveel instemming van de le den mocht ontvangen. 't Volgende jaar zal bij voldoende medewer king de Moederdag op 12 Mei niet onopgemerkt voorbijgaan. De storm. Door den storm is op 't terrein van het gasbedrijf een keet van een aannemers firma omgewaaid. Persoonlijke ongelukken kwamen daarbij niet voor. In de hedenmiddag gehouden vergadering van de Eerste Kamer is voortgezet de behandeling van het wketsontwerp inzake oprichting van de N.V. Maatschappij voor Industriefinanciering. De heer BLOMJOUS (R.K.) acht voortzetting van industrialisatie voor ons land noodzakelijk en wijst cr op, dat", hoewel jaarlijks 40.000 jonge menschen op de arbeidsmarkt komen, de be hoefte aan arbeidskrachten door de mechanisa tie vermindert. Wat denkt de Regeering te bereiken met deze industrie-financiering, wanneer zij voortgaat onze nijverheid op te offeren aan het buiten land, doo rinvoer van vreemde producten toe te staan? Verhooging van invoerrechten is dringend noodig. Men zij voorzichtig bij de toepassing van de industrie-financiering en houde rekening met de ervaring bij het Werkfonds opgedaan, waar- bil in sommige gevallen in plaats van werkver ruiming, werkverschuiving werd verkregen. Van deze toepassing zal spreker zijn stem laten af hangen. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG (N.S.B.) heeft bezwaar tegen het voor nemen van den minister, om in alle provincies technologisch-economische instituten te vesti gen. De heer WERKER (V.D.) heeft bezwaren» te gen dit ontwerp, omdat niet vaststaat, dat de industriefinanciering een tijdelijke maatregel is. hoort U niet door de radio. Toch hééft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelen? Span onzen Om roeper er voor! Dagelijks bereikt hij 80.000 ge zinnen, Hü zal U dus zeker vaa dienst kunnen zijn. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau. Kunstzaal Reeker. Wagenweg. Tentoonstel ling teekeningen Rie Cramer, 106 uur. Heemstede. Circus Strassburger, 8 uur. Kunstzaal De Bois. Tentoonstellingen, 9—5 uur. Rembrandt-Theater „M'n Hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater „Het testament van dr. Mabuse", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en.7 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg. Tentoonstel ling teekeningen Rie Cramer, 106 uur. Heemstede. Circus Strassburger, 8 uur. Kunstzaal De Bois. Tentoonstellingen, 9—3 uur. Rembrandt-Theater „M'n Hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Sound-Theater „Het testament van dr. Mabuse" (geprolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-filmac, 115 uur —1 O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Jonge Harten", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 1012 yur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 10—4 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 e» van 7 tot 9 uur. MEXICO CITY, 17 Juli. (Reuter). De sta king in het electriciteitsbedrijf omvat slechts 2500 electriciens, doch ongeveer 50.000 werklieden worden in diverse industrieën tot werkloosheid gedoemd. Er bestaat zeer veel kans, dat deze staking in een algemeene staking ontaardt. Reeds neemt het trampersoneel er aan deel. Ook de spoorwegbeambten en de bond van grafische kunsten en bedrijven besloten de be weging te steunen. Op den St. Gothard-weg tusschen Luzem en Schwyz is een auto in een meer gereden. De vijf inzittenden zijn om het leven gekomen. GENEVE, 17 Juli. (Reuter). De regeering van Nieuw-Zeeland heeft den Volkenbond er van in kennis gesteld, dat dit land zich candidaat zal stellen voor den zetel in den Volkenbondsraad, die thans door Australië wordt bezet. De termijn van Australië loopt met September af. NIEflW Meer dan f 7.500.000,be talen Neêrlands fietsers elk jaar aan rijwiel belasting. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar... waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEGI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2