Rijksmiddelen de stad Begrooting Landbouw-crisisfonds aangenomen UITSTEKEND BETOOG I VAN DR. DECKERS VRIJDAG 17 JULI 1936 EERSTE KAMER Er is meer tevredenheid dan men vermoedt en de crisis is niet van alles de schuld Industrie-financiering Het crisis-apparaat De heffingen De ontslagkwestie Industrie-financiering Luchtvaart pr opaganda- feest Vliegmachines boven Noordwijk aan Zee VEEHANDELAREN BIJEEN Verschillende maatregelen besproiken R.K. Herstellingsoord „Mgr. Mutsaers" Het eerste halfjaar bijna 10 millioen beneden de raming gebleven BELGISCHE ARBEIDERS- LEIDERS IN ONS LAND Als gasten van het R. K. W. V. WIE BESLEEDIGDE DOMINEE? Een Enkhuizer cause célèbre NOTARIS GEARRESTEERD Wegens gepleegde valschheid in geschrifte Nog niet geplaatst Vannacht de laatste overspanning van de Moerdijkbrug op haar plaats? EEN NOTARIS VOOR HET GERECHTSHOF In hooger beroep opnieuw een jaar geëischt Gouverneur Wouters aanvaardt zijn bestuur Nijverheidsonderwijs Eindexamen Midd. Koloniale Landbouwschool Examen Nuttige Handwerken De postvluchten Een mislukt alibi? De arrestaties in verband met den brand in gebouw van K. en W. te Rotterdam HOOG BEZOEK UIT HET VAT IC AAN Mgr. Constantini en Mgr. Eras in ons land aangekomen BRAND IN BENKOELEN De schade beloopt 10.000 UIT DE STAATSCOURANT Ontslag burgemeester Onderscheidingen Regeeringscommissaris ONDER DEN GROND door Charles Fowley Den Haag, 16 Juli 1936 Doordat Minister DECKERS zoo gewe tensvol en met groote kennis van zaken is ingegaan op de tallooze détails van het landbouwcrisisbeleid, die de Eerste Kamer leden (wel lichtelijk in strijd met het ka rakter van dit college) aan hem hadden voorgelegd, heeft het debat over de begroo ting van het Landbouwcrisisfonds nog heel wat tijd in beslag genomen. Eerst in den middag om half vier klonk «ie hamerklop van den voorzitter ten tee- ken, dat de begrooting was aangenomen. Dit geschiedde zonder hoofdelijke stemming, waarbij de N.S.B. vergat te doen aantee- kenen, dat zij geacht wilde worden, tegen te hebben gestemd. De heer DE MARCHANT ET D'ANSEM- BOURG heeft in de ochtenduren opnieuw het agrarisch „program" van de N. S. B. verheer lijkt. Hij keuvelde daarbij even vaag als dier baar over de saamhoorigheid van het Neder- landache volk, die ook voor het herstel van den Neaerlandschen landbouw noodzakelijk is, als of niet buitenlandsche oorzaken de ontredde ring veroorzaakt hebben en nu al jaren lang de volkomen ondergang van den boerenstand wordt tegengehouden door de heffingen, die de bin- nenlandsche consument moet opbrengen. En hij lanceerde de enormiteit, dat, als dit beleid van Minister Deckers nog lang voortduurt, de Nederlandsche land- en tuinbouw geheel ver loren zal gaan. De Minister, die vandaag al een zeer slagvaardige bui had, reageerde op die bewering alleraardigst door eraan te herinne ren, dat dezelfde heeren hem óók al verwijten, dat hij in zijn vorige functie de defensie des lands om hals gebracht heeft. Dit toonde na tuurlijk met één slag het belachelijke van het thans gedane verwijt duidelijk aan. En ook overigens behandelde de Minister den nationaal-socialistischen betweter precies, zoo als deze behandeld moet worden. Opnieuw kreeg deze tegemoet gevoerd, dat het agrarisch program zijner partij oen Duitsch program is, dat voor Nederland geen moment in aanmer king komt. Wat de gerechtvaardigdheid van de land- bouwcrisispolitiek betreft, heeft Minister Dec kers nog eens vooropgesteld, dat zij haar drie- ledig doel, n.l. voorkoming van verdere inzin king, het waarborgen van een redelijke beloo ning van den arbeid der landbouwers en de aanpassing aan de gewijzigde economische om standigheden, op vrij bevredigende wijze be reikt. Ook den last, dien zij op de bevolking legt, moet men niet onderschatten. Zonder de prijs regelingen, aldus de Minister, zou het leven beslist duurder zijn, omdat men dan langs an deren weg de noodlijdende boeren zou moeten helpen. Het apparaat, dat de Regeering ten behoeve van ds uitvoering der crisiswetten ter beschik king staat, is Minister Deckers in de tien maanden, dat hij in zijn nieuwe functie is, stellig niet ondeugdelijk voorgekomen, al waro het, achteraf beschouwd, beter geweest, als men indertijd het crisis-apparaat in den ge wonen landbouwdienst had ingeschakeld. Er is thans, nu die gewone dienst zeer ver beterd is, contact gebracht tusschen hem en de crisisdiensten. En het rapport van de com missie-van Loon zal ongetwijfeld wel advlsee- ren, dat in die richting verder moet worden gegaan. De Minister kon voorts constateeren, dat er op het algemeen beleid de kleineerende speech van den N.S.B.-er dan uitgeschakeld vrijwel geen critiek was geoefend. Alleen had de katholieke afgevaardigde RUIJTER zijn vrees uitgesproken, dat het de bedoeling zijn zou, den „steun" geleidelijk te verminderen. Te zijner geruststelling legde Minister Deckers uit, dat op de eerste plaats een eenvoudiger organisatie tot een vermindering van de uit gaven voor dezen steun zou kunnen leiden en dat op de tweede plaats een inkrimping van den steun hier en daar incidenteel mogelijk zou kunnen zijn in een kacler, waarin ook andere factoren, die een rol in het bedrijf spelen, da len. Wat de onderdeelen der crisispolitiek be treft, is, gelijk gezegd, de Minister zeer in dé tails afgedaald, reden, waarom wij ons tot het meer belangrijke mogen bepalen. Mr. dr. L. N. Deckers, minister van Landbouw en Visscherij, die in een voortreffelijk betoog zijn beleid in de Eerste Kamer verdedigde Een actueel geval is natuurlijk cle verlaging van de heffingen op boter en margarine en de daarmee gepaard gaande verhooging van de heffingen op de spijsoliën en -vetten, waaraan de liberaal VAN DEN BERGH een korte be schouwing had gewijd. Hij vreesde, dat deze maatregel, gelijk cle heffing op de margarine reeds deed, weder zeer ten nadeele werken zal van- die bevol kingsgroepen, die nu eenmaal op de goed koopste vetten zijn aangewezen. Minister DECKERS herinnerde eraan, dat de zooge naamde „volksmargarine", waarop geen rech ten worden geheven, thans naast zich krijgt een groote partij „volksvet", waarvan deze minst draagkrachtigen gebruik kunnen ma ken. Overigens ried hij aan, de werking van den nieuwen maatregel eens even aan te zien. Hem persoonlijk had de maatregel nog geen aanleiding gegeven, om ten aanzien van de wijze, waarop hij wordt opgenomen, erg som ber te zijn. Wat de zuivelpolitiek betreft, gaf de Minis ter overigens toe, dat dit onderdeel van het landbouwcrisisbeleid (in tegenstelling met de andere) geen volledige tevredenheid wettigt. Tn den befaamden verliesgevenden export naar Engeland kondigt zich intusschen in de prijs stijging ter Londensche markt een moedge vend verschijnsel aan. Het bekendeontslagnemen door vier jonge juristen op het Landbouwcrisisbureau (onder werp, door Mr. MENDELS uitvoerig behan deld) oordeelde de Minister een onverstandige daad. Zelfs wanneer hij toegaf, dat hun grie ven tegen een inmiddels uit dit milieu verwij derd functionaris gegrond waren, moest hij vaststellen, dat daarin geen „dringende reden" voor dit ontslagnemen gelegen was. Eerst hadden zij hun grieven aan hun hoog- sten chef, den Minister, moeten voorleggen. Daar zij dit hadden nagelaten, was er geen aanleiding, om hen na hun demonstratieve daad weder terug te plaatsen op het bureau. De ambtenaren van de crisisdiensten hebben overigens in minister Deckers een warm ver dediger gevonden, al erkent hij ten volle, dat ook onder dit koren wel kaf aanwezig is. Noteeren wij verder uit 's ministers voortref felijk betoog, dat hij overweegt, fruit, groenten en vroege aardappelen ter voorkoming van ge knoei onder de Landbouw-uitvoerwet te brengen, dat hij eveneens overwegen wil een teeltpremie voor korrelmaïs, dat de speciale dienst voor de „kleine boeren" in een ver gevorderd stadium van voorbereiding verkeert, dat er meer tuin ders zullen komen in de colleges voor de crisis- tuchtrechtspraak, dat vóór Sint Michiel, datum van den aanvang van den uitzaai der winter tarwe, de nieuwe tarwe-richtprijs, die wel meei om de negen gulden draaien zal, zal worden be kend gemaakt, en dat de minister geen verdere decentralisatie in de organisatie van den steun aan den tuinbouw noodig acht. Dan rest alleen nog de verstandige slotopmer king. Deze slotopmerking omvatte tweeërlei: ten eerste, dat er onder de land en tuinbouwers meer tevredenheid heerscht dan de stem hun ner organisaties wel eens doet vermoeden, en ten tweede, dat eveel de crisis op den voor grond wordt gesteld als oorzaak van iederen slechten gang van zaken. Gebrek aan ijver, ont breken van vakkennis, wangedrag, aldus minis ter Deckers, spreken waarlijk ook nog altijd hun woordje mee in menig geval. Het ontwerp ter stichting van de N.V. Mij. voor Industrie-financiering, waarmee de Eerste Kamer morgen verder gaat, heeft vandaag reeds drie sprekers aan het woord gebracht. De sociaal-demccraat DANZ was voorstander en vond vooral prachtig, dat dit ontwerp in be ginsel de blijvende taak erkent, die de Overheid heeft ten opzichte van de productie en de ar- beidsverdeeling. De liberaal GELDERMAN daarentegen wees het voorstel af. Kleinere pro jecten kunnen z.i. uit het Werkfonds gefinan cierd worden en grootere dienen geval voor ge val, gelijk b.v. geschiedde met het hoogovenbe- drijf te IJmuiden, aan de Staten Generaal te worden voorgelegd. De Christelijk-Historische afgevaardigde TER HAAR was er eveneens tegen Hij ziet hier geen taak voor den Staat en vreest van de wering aan den invoer, die ten behoeve der nieuwe industrieën zal moeten plaats heb ben, een stijging van de kosten van het levens onderhoud, welke in strijd is met het systeem van aanpassing. De heer Ter Haar is in econo misch opzicht liberaler dan de liberalen. Van 18 tot en met 21 Juli aA. zal in het Casino te Noordwijk aan Zee een propaganda- feest voor de luchtvaart georganiseerd worden, bestaande uit een tentoonstelling, een middag met demonstratievluchten en een feestavond. De tentoonstelling wordt ingericht in de zalen van het Casino, met medewerking van de offi- cieele vertegenwoordiging van vrijwel alle met Nederland door de lucht verbonden Europee- sche landen. Bovendien zullen o. a. medewer king verleenen verschillende vereenigingen op luchtvaartgebied. Zweden, Duitschland, Hongarije, Oostenrijk, Italië, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland zullen door een expositie vertegenwoordigd zijn: Gedurende de tentoonstelling zal Noordwijk extra druk door vliegtuigen bezocht worden. Verschillende oefen- en proefvluchten zullen dan naar Noordwijk gedirigeerd worden. Op Za terdag 18 Juli a.s. zullen boven de terrassen van het Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee vlieg- demonstraties gehouden worden. Het programma vangt om 3 uur aan. De N.L.S. afd. Schiphol, verleent hieraan haar medewerking, waarbij o. a. een reeks kunst- en stuntvluchten met een Tiger-Moth zal wor den uitgevoerd. Voor het publiek wordt hieraan nog een hoogte-schattings-wedstrijd verbonden, waarvoor het luchtvaarttijdschrift „Vliegsport' met een eigen vliegtuig een vlucht naar Noord wijk zal maken. Het hoogtepunt van het feest is de Gala- avond met nachtfeest op Zaterdag 18 Juli as in de speciaal gedecoreerde zalen van het Ca sino. Kunstenaars van internationalen naam. die allen uit hun land per vliegtuig naar Ne derland speciaal voor dit doel zijn overgeko men, zullen aan deze avond medewerken. Op dezen avond worden ook de uitslagen der wedstrijden bekend gemaakt en aal de trek king der tombola plaats vinden. In de te Groningen voortgezette vergadering van den Nederlandschen Bond van veenande- laren werd o.m. besloten, dat het hoofdbestuur bij de betrokken autoriteiten stappen zal doen, om te komen tot afschaffing van de tien pro cent crisis-heffing op rundvleesch. Uitvoerig werd gediscussieerd over de maat regelen, die genomen moeten worden tegen den verkoop van wrak of slecht vee. Zooveel mo gelijk zullen niet-bonafide leden van de leden lijsten worden geschrapt, eventueel zullen „zwarte lijsten" worden aangelegd. Ook de export van vee kwam ter sprake. Het hoofdbestuur zal bij de Regeering krachtig op export blijven aandringen. Men acht het ge- wenscht, dat in de Nederlandsche handelsde legaties ook zitting zal hebben iemand, die ten aanzien van vee volkomen deskundig is. Het hoofdbestuur werd verzocht middelen te beramen, het in beslag genomen gesmokkelde vee niet meer op de markt te doen verkoopen. In overleg met de slagersbonden zal getracht worden den aanvoer van deze koeien op de markten tegen te gaan. Na uitvoerige besprekingen werd het hoofd bestuur opgedragen bij de Regeering aan te dringen op een billijker regeling van de steun- verleening voor vetweiders-. De volgende jaarvergadering zal in Zeeland worden gehouden. Aan het slot van de vergadering hield dr. Veenbaas, directeur van den gezondheidsdienst voor vee in Leeuwarden, een inleiding over het T. B. C.-vraagstuk. De trekking van de groote verloting ten bate van cte R. K. Herstellingsoord-Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „Mgr. Mutsaers" zal plaats hebben op Woensdag 29 Juli a.s. des v.m. 8 uur in restaurant „Thalia", Stations plein 9 te Utrecht. Zij zal geschieden door twee Utrechtsche weesmeisjes ten overstaan van no taris W. A. Th. Warren. Elke bezitter van een lot heeft op vertoon hiervan toegang. Voor zoover er nog loten beschikbaar zijn, worden deze franco toegezonden na storting van een bedrag van 0.50 voor elk lot op giro nummer 117331 van het bestuur der vereeni- ging te Utrecht. Trekkingslijst gratis. De Rijksmiddelen hebben over Juni opgebracht f 30.254.177, hetgeen f 67.961 meer is dan over Juni 1935. doch f 706.239 minder dan 1/12 van de raming. De opbrengst over de eerste zes maanden van dit jaar was f 1 75.980.506 en is daarmede f9.781.1 99 beneden 6/1 2 van de raming gebleven en f 4.734.185 beneden de opbrengst der eerste zes maanden in 1935. Van 20 tot en met 23 Juli as. zullen een twintigtal arrondissements.secretarisssn van het Algemeen Christen-Werkersverbond in België, een studiereis maken door ons land, op uitnoodiging en als gast van het R.K. Werk liedenverbond in Nederland. Het programma zal in groote lijnen als volgt luiden: 20 Juli: bezqek aan het sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. 21 Juli: bezoek aan de levensverzeke.ingsmij. „Concordia", de spaarbank „De Centrale Volks bank", drukkerij Lumax en R.K. Arbeiders woningbouw „Frinses Juliana" te Utrecht. 22 Juli: bezoek aan de bureaux der R.K. Staatspartij, het R.K. Centraal bureau voor Onderwijs en Opvoeding, de gebouwen der Eerste en Tweede Kamer te 's Gravenhage. 23 Juli: bezichtiging van het R.K. Werkkamp voor jeugdige werkloozen De Hooge Veluwe, en bezoek aan het KJV-huis Bouvigne te Gmneken Voor de Vacantiekamer van het Amsterdam- sche gerechtshof is Donderdag een zaak behan deld, die in Enkhuizen en omgeving nogal de, aandacht heeft getrokken. Ongeveer een jaar geleden reden drie palirfg- kooplieden met een vrachtauto van Enkhuizen naar Amsterdam. Voor hen uit reed een luxe wagen, waarin o. m. ds. Bik uit Enkhuizen was gezeten. De bestuurder van den vrachtauto deed alle pogingen den luxe-wagen te passeeren, maar de dominee liet hen ondanks herhaalde signalen niet passeeren. Op de pont over het IJ kwam het tot een woordenwisseling, waar door ds. Bik zich beleedigd achtte. Een klacht werd ingediend en ingevolge daar van stond de palingkoopman E. voor den po- litie-rechter te Amsterdam terecht. Op die zitting hebben V. en de W. verklaard dat niet E. de beleedigende woorden zou heb ben gesproken maar de W. Een strafvervolging tegen beide getuigen we gens meineed was het gevolg, welke zaak voor de rechtbank te Alkmaar diende. Het o.m. vroeg toen vrijspraak, waarbij de rechtbank zich aansloot. Het O.M. ging echter in hooger beroep. De burgemeester van Enkhuizen, de heer J. C. Haspels, die in den auto van den dominee zat, verklaarde dat er geen aanleiding was de men- schen in den vrachtauto, die men niet kende, te hinderen. Deze getuige verklaart dat E. den dominee heeft uitgescholden; verdachte de W. heeft ge tuige niet gezien. Ook de echtgenoote van den burgemeester verklaart dat zij E, beleedigende woorden heeft hooren zeggen. De procureur-generaal zette uiteen, dat beide auto's groote haast hadden. Er is geen sprake van plagen geweest. Dominee had haast en had er belang bij voor te blijven. Dat was on aangenaam voor de visschers. En nu is de vraag wie het eerst scheldwoorden bezigde. Het kan best zijn dat de W. ook gescholden heeft, doch de verklaring van E. dat hij niet heeft gescholden is in strijd met andere ver klaringen. Spr. vroeg tenslotte vernietiging van het von nis der rechtbank te Alkmaar en eischte voor beide verdachten schuldigverklaring aan mein eed en een gevangenisstraf van negen maan den. De verdediger, mr. B. W. C. Dwars uit Hoorn, zeide van meening te zijn, dat beide partijen te goeder trouw waren en vroeg be vestiging van het vrijsprekend vonnis. In verband met de arrestatie van notaris L. L. te 's-Hertogenbosch vernemen wij van be trouwbare zijde, dat deze arrestatie is geschied wegens valschheid in geschrifte. Omtrent bijzonderheden bewaart men ech ter tot dusver het diepste stilzwijgen. De nachtmerrie van een dierentemmer. „Zoo, directeurtje, nu zullen we jou eens een beetje hoepeltje laten springen. Ondanks het feit, dat het weer Donderdag veel kalmer was, heeft men het nog niet aan gedurfd om de laatste overspanning van de brug over den Moerdijk te plaatsen. Tegen het aanbreken van den dag, dus heden nacht om ongeveer vier uur, zou men een nieu we poging wagen. Daar de wipd aan het afne men is, zal deze vierde poging wel succes heb ben. De firma Penn en Bauduin heeft Donder dag in verband met het moedig optreden van Woensdag het personeel en werkvolk van de sleepdienst-maatschappij een extra gratificatie toegekend. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden stond in hooger beroep terecht de 66-jarige oud-no taris A. F. voorheen te Langeweer, thans te Apeldoorn, die door de Leeuwarder rechtbank wegens verduistering van 4000 gulden en 2300 gulden was veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. Verdachte voerde te zijner verdediging aan, geen opzet tot verduisterng te hebben gehad, terwijl zijn verdediger, mr. Beekhuis, erop wees, dat er ook geen aanleidingen waren tot de daad van verdachte, daar deze in die jaren volkomen liquide was. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis van de rechtbank, daar z. i. de opzet volkomen is vast komen te staan. Uit spraak 30 Juli. De Minister van Staat, minister van Kolo niën, maakt bekend, dat, blijkens bij zijn De partement ontvangen telegrafisch bericht, de nieuwbenoemde Gouverneur van Curagao, de lieer G. J. J. Wouters, het bestuur over dat Ge west op 13 dezer heeft aanvaard. LEIDEN (R.K. Vakschool voor Meisjes). Ge slaagd voor het tweede gedeelte (praktijk) van het examen akte N VII, Leerares Huishoud kunde en Waschbehandeling, de dames M. H. Th. Flint, Winschoten en M. Bouter, Leiden; v. het tweede gedeelte (praktijk) van het examen akte N VIII, Leerares Koken en Voedingsleer de dames: J. W. B. Visser, Noordwijk en A. E. M. van Horn, Hilversum. DEVENTER. Het einddiploma der Midd. Kol. Landbouwschool is uitgereikt aan O. H. Bentinck, J. L. Dolk, R. J. van Getsen, J. W. Hofman, G. Boelen, H. J. Geusken, J. J. C. v. Renesse. R. Saijers, W. A. Hogewind, W. F. H. Jager, H. A. Winter en H. H. Woudstra. AMSTERDAM (R.K. Kweekschool „De Voor zienigheid") Geslaagd de dames F, Kuyt, Driehuis; A. Mooy, Limmen; M. Nieland, Am sterdam; W. Nijssen, Haarlem; E. van Mens, Bandoeng. Afgewezen 1. De „Perkoetoet" is Donderdag om 17.58 op Schiphol geland. Op het politiebureau aan de Witte de Withstraat te Rotterdam bevinden zich op het oogenblik in arrest de 62-jarige J. M., diens beide zoons de 30-jarige E. M. en de 26-jarige I. M„ alsmede de 53-jarige M. van E. directeuren van het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Rotterdam. De politie heeft Woensdagavond tot laat in den nacht verhooren afgenomen en het is ge bleken, dat diverse verklaringen van de bij de zaak betrokken personen niet met elkaar klop pen. Vele punten vragen om nadere ophelde ring. Het alibi bijvoorbeeld, dat, terwijl het gebouw van Kunsten en Wetenschappen af brandde ten huize van de familie M. juist een verlovingsfeestje werd gevierd, was wel zeer mooi, doch de politie ontdekte, dat er toch hiaten in bleken te zijn. De verklaring van den nachtwaker Wuyster, dat voor ongeveer een maand altijd door de nachtwachten zelf in het gebouw was gesurveil leerd, hetgeen later niet meer het geval was, daar de directie den sleutel ingenomen had en zelf voor de controle in het gebouw zorgde, is van belang gebleken. Ongeveer een half uur vóór dat de brand uitbrak, hebben voorbijgangers twee perso nen uit het gebouw zien komen, die het ijzeren toegangshek met een sleutel achter zich hebben afgesloten. De heeren begaven zich vervolgens naar een auto, die op hen wachtte en waarmede zij weg reden. Toen naderhand bleek, dat een brand in het gebouw van K. en W. had gewoed, hebben deze voorbijgangers de politie van hetgeen zij ge zien hadden in kennis gesteld. In verband hiermede verzoekt de commissaris van de af- deeling Centrum den chauffeur of auto-bezit ter, die in den nacht van den brand tusschen een en twee uur een tweetal heeren naar het gebouw van K. en W. heeft vervoerd zich aan het bureau aan de Witte de Withstraat te willen vervoegen tot het geven van inlichtin gen. De bewuste automobiel heeft tusschen den Binneweg en de Witte de Withstraat, in den tijd tusschen een entwee uur in den nacht, op den Schiedamschen Singel gewacht. Met het sa. „Christiaan Huygens" zijn Don derdagmiddag te Amsterdam aangekomen Mgr. CeJso Constantini, secretaris van de Congrega tie van de Propaganda en Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederlandsch Episcopaat te Rome. BENKOELEN, 16 Juli. (Aneta). In de Doe soen Soeka Bandoeng, in de onderafdeeling Manna, in Benkoelen, zijn 18 houten huizen en een missigit afgebrand, terwijl de nieuwe oogst tot een duizend pikol padi werd vernield. De schade wordt geschat op f 10.000. Aan J. Versteeg Jr. is op verzoek, met 1 Augustus 1936, eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Monnikendam en Katwoud'e, met dankbetuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. De heer Versteeg voornoemd is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Bij K. B. van 9 Juli 1936 is aan de volgende personen verlof verleend tot het aannemen der achter hunne namen vermelde vreemde ordetee- kenen, te weten: Mr. W. F. L. graaf van Bylandt, Gezant- schapsraad te Parijs, het officierskruis door Or de van het Legioen van Eer van Frankrijk. Dr. A. Sevenster, rijkslandbouwconsulent en waarnemend handelsattaché aan het Gezant schap der Nederlanden te Parijs, het officiers kruis der Orde van het Legioen van Eer van Frankrijk. R. J. van Groningen, 1ste kanselier aan het Gezantschap der Nederlanden te Brussel, het ridderkruis der Orde van de Kroon van Bel gië. M. Visser, 1ste kanselier aan het Consulaat- Generaal der Nederlanden te Brussel, het rid derkruis der Orde van de Kroon van België. De minister van Landbouw en Visscherij heeft benoemd tot lid van het college van regeerings- commissarissen dr. C. C. Hulst, accountant bi) het departement van Financiën, te 's-Graven- hase. 25 Met een zwaar hart en langzamen tred her vatte Jacques Eijn tocht. Onder een grooten boog, gevormd door een enorme kalkrots, die boven de straat uitstak, was de rustplaats der dooden. Deze plaats ging niet in de diepte van de een of andere grot verloren, doch scheen eerder langzaam te stijgen. Bermond veronderstelde, dat het kerkhof waarschijnlijk met hooger ge legen galerijen in verbinding stond. De doodkis ten, die in onafzienbare rijen naast elkander waren opgesteld, trokken zijn aandacht. Hij her innerde zich, dat de Chineezen met een bijzon deren eerbied de lijken van hun familieleden be waarden. De dooden, die gebalsemd werden, wachtten hier, zorgvuldig in de gelakte kisten geborgen, op een gunstige gelegenheid om naar het geboorteland te worden gezonden. Vermoeid van al de emoties, die hij had doorstaan, besloot Jacques den terugweg naar het Ya-men te zoe ken. HOOP Zonder moeite vond Bermond het Ya-men weer terug. De deur had geen anderten bewaker dan de afgrijselijke draak, die op den muur ge schilderd was. De eenzaamheid en stilte rond om dit officieele gebouw bewezen de absolute veiligheid, waarin de Chineesche machthebber zich hier verheugde. De gouverneur wachtte op zijn gast in de „siao-vang" of kleinen salon. Op een divan, tusschen verscheidene groote kus sens, lag Tao zoo behaaglijk en lui uitgestrekt, dat hij de energie niet vond om Jacques voor zijn wandeling te beknorren. „U had wel etens herkend kunnen worden! Gevaarlijk! Gevaarlijk!'' „Ik moet zelf mijn onderzoekingen wel voort zetten," antwoordde de jonge man grimmig, „daar u en de politie tot niet in staat schijnen!" Op dit antwoord, dat de Chinees als een groote brutaliteit beschouwde, vlamde er weer een valsch licht in zijn katachtige oogen. „De tipao is zeer bekwaam," protesteerde hij. ,.U zult daar dadelijk het bewijs van hebben.." Bermond snelde zonder nog een woord te spre ken naar het achterste vertrek van het Ya-men. Janine was daar, een Janine met gescheurde kleeren, bleek, angstig ten bevend. Toen Jacques binnen kwam, rilde zij van angst en herkende hem niet. Zoodra hij echter sprak, wierp zij zich buiten zich zelf van vreugde in zijn armen en barstte in snikken uit. Jacques trachtte haar zoo goed mogelijk tot bedaren te brengen. Hij bracht haar op de hoog te van alles wat hij gedaan had. Eenigszins gerustgesteld, glimlachte Janine door haar tranten heen en zei: „Lieve Jacques, ik zou je nooit herkend hebben. Die afschuwelijke kleeren ten die gele tint! O, al sje nie ttgen me gesproken had! Ik dacht dat je den ma-fou was!' 'Janine vertelde verder, hoe zij na haar nachte lijke wandeling in de groeve door den ma-fou was overvallen en weggevoerd. „Ik zou niet ken nen zeggten of deze tocht door verschillende oude steengroeven lang of kort duurde," zei het jonge meisje ten slotte. „Ik was bewusteloos! Toen de ma-fou mij aan enkele handlangers overliet, kwam ik weer bij. Ik voelde wel, dat zij mij naar den een of anderen afgrond brachten." „Deze 'afgrond is een onderaardsche stad, Ja nine! Het geheimzinnige Kowa der Chineezen!" „Dat merkte ik later ook, to tenzij mij bevrijd hadden van den grooten doek, waarin ik gewik keld was. Ik werd opgesloten in een laag huis en hoorde nu van dichtbij de geluiden, die ik reeds in de steengroeve van Stone-House had waargenomen. Toen begreep ik, dat het de dui zenden sterpmten van een groote menigte moes ten zijn, die, vermengd met het geluid van gong slagen en klokken, voortdurend in mijn ooren klonken!" „Wat is er daarna met je gebeurd?" „Absoluut niets! Maar ik leefde in een af schuwelijke ongerustheid over wat er met mij zou kunnen gebeuifen. Ik wist, dat de Chineezen de vrouwen minachten en vooral de blanke vrouwen, die zij als slavinnen behandelen. Hun slaven voeden zij in ieder geval niet beter dan hun honden, want tot nog toe heb ik zelfs geen schaaltje rijst gehad!" Het jonge meisje rilde weer. Om haar gedachten af te leiden, vroeg Jacques: „Hoe ben je hier gekomen, Janine?" „De Chineezen spraken enkele woorden En- gelsch tot mij, waaruit ik begreep, dat de chef der Chineesche politie mij kwam halen, om mij naar het Ya-men te brengen. Mijn bewakers schenen etenigszins onder den indruk over de eer, die mij te beurt viel! In een gesloten draag stoel werd ik hier gebracht. Tao heeft mij met enkele woorden verklaard, dat ik hier jouw te rugkomst moest afwachten. Dit vertrek is uit sluitend bestemd voor vrouwen." „Voor het oogenblik ben je hier veilig, Ja nine," zei Bermond verheugd, dat Ninette ont snapt was aan de verschrikkelijke gevaren, waar van zy zelfs geten vermoeden had. „Geen enkele Chineesche bediende durft hier binnen te tre den!" „Ik hoop, dat de arme Evelyne haar lijden even goed dooorstaan heeft als ik!" zuchtte Ja nine. Het jonge meisje, dat nieuwe kracht had gekregen door de vreugde van het weerzien met haar verloofde, was plotseling weer zeer bleek geworden en dreigde het bewustzijn te verliezen. Onmiddellijk snelde Jacques naar de keuken van het Ya-mten en bracht eenige aarden kommen met bouillon mee en wat visch, die in rijst ge kookt was. Met veel smaak aten zij dit eenvou dige maal, dat tenminste eetbaar was en tot slot dronken zij thee. Jacques en Ninette, die nog steeds door dezelfde gedachten vervolgd wer den, konden over niets anders dan de ontvoe ring spreken. Alles werd hun nu duidelijk. De ma-fou had, toten Janine eenmaal gevangen was, handig de instorting veroorzaakt, om zoodoende alle sporen van de dubbele ontvoering uit te wis- schen. Toen geloofde hij, dat het gevaar van dien kant geweken was en ging kalm de stad in om den metselaar te dooden, „Waarom zouden zij dien doorgang niet eerder dichtgemaakt heb ben?" vroeg Janine. „Was die opening niet eten voortdurende be dreiging voor hun veiligheid?" „Ja, natuurlijk! Maar de Chineezen dachten er niet aan. Zij denken altijd eerst dan aan het nemen van maatregelen, wanneer het gevaar reeds zeer nabij is!" „Het kan ook zijn, dat Tao een weg open wilde houden om ongezien de villa binnen te kunnen dringten, in geval Charlie Stone het hem te lastig zou maken!" „Dat is inderdaad mogelijk," zei Jacques. „Dat zou ook de houding van Tao verklaren, toen ik hem vertelde, dat de politie de steengroeve ging onderzoeken en een doorgang zou breken." „Het zal wel een vreeselijke tijding voor hem geweest zijnl Hoe heeft Tao, die zoo wantrou wend is, er in toegestemd om je mee te nemen naar zijn Kowa?" „Hij kon niet andersik had hem in mijn macht.... ten ik hoop daardoor ook onze vrij heid te verkrijgen!" „Vrijheid en licht? Weer ademhalen in de frissche lucht?Hoe is het mogelijk, dat de lucht, hoe benauwd het hier ook is, toch van tijd tot tijd verversct schijnt te worden?" Bermond legde aan Janine uit, dat de hooger gelegen galerijen waarschijnlijk tegelijk dienst deden om versche lucht naar binnen te leiden. Misschien eindigden deze gangen wel in de gele wijk, in de schoorsteenen van de Chineesche woningen. Op deze manier vond ook de rook, die uit de onderaardsche stad kwam, 'n natuurlijkten uitweg, zonder de aandacht der blanken te trek ken. Terwijl Jacques sprak, meende Ninette deze enorme menigte Chineezen te zien; hoe zij, als strijdlustige mierten, vernielzuchtig en wreed uit hun onderaardsche stad kropen om de Yankees te gaan bestelen en te dooden. Daarna verdwe nen zij weer met hun buit in de duisternis, zon der het minste spoor achter te laten! EEN ONTDEKKING De geheele dag, de nacht en nog een dag gin gen voorbij, zonder het minste nieuws van Eve lyne. Misschien hoopte Tao wel, dat Bermond, nu hij zijn verloofde eenmaal terughad, minder zou aandringen op dten terugkeer van mevrouw Stone. Zijn wraak was immers alleen tegen Charlie gericht en niet tegen Jacques! Waarom bleef Evelyne zoogenaamd onvind baar? Vervolgde de tipao zijn onderzoek nog? De twee verloofden wisten het niet. De gouver neur bleef onzichtbaar. Waarschijnlijk had hy zaken te behandelen in de benedenstad of in het werkelijke Kowa. Misschien sloot hij zich op in een of ander geheim vertrek, om het ge vaar in zijn opiumdroomfen te vergeten! Hoewel Janine zeer angstig was bij de gedachte, weer alleen te moeten blijven, besloten zij en Jac ques toch samen, dat hij zou trachten het on derzoek naar Evelyne zelf weer voort te zetten. Nu Jacques beter bekend was met de onmid- delijke omgeving van het Ya-men, besloot hij zijn onderzoek in de buitenwijken der stad te beginnten. Ook daar bleven zijn navorschingen zonder resultaat. .(Wprdt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 3