STADSNIEUWS Met de Marine op manoeuvre Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen ALBERT VAN SCHENDEL ACHTSTE DROEVIG VOORSPEL VRIJDAG 17 JULI 1936 Het Haarlemsche carillon Bestaat 275 jaar f 17.220 gekost Nog uitstekend PR IJ S UITDEEL ING OP HET SEMINARIE HAGEVELD Bisschoppelijk bezoek lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiininiiinniiuinmiiniiiiMniiiiiiiiiiiiniiiiini IIIIIIIiiiiiiiiiiiiiiiiiIll Groot volkszwemfeest Sylver Maes heeft de eerste plaats in het algemeen klassement behouden DAMMEN HAARLEMSCHE DAMCLUB J. J. van Kesteren clubkampioen tweede klasse Buitengewoon ruw weer Gijzen geeft op HET P.E.N. IN 1935 Resultaten en vele cijfers Vliegtuigen leggen een rook scherm, dat het landen der troepen mogelijk maakt De middagoefeningen afgelast Avond aan boord Er moet gepeild en een sloep gestreken wor- De Bisschop spreekt GEMEENTEZAKEN De verbetering van den Zijlweg Personalia Verkoop grond R. K. Onderwijs Stemdistricten Man over boord! Treffende plechtigheid Personalia Toelatingsexamen H.B.S. A 2e H. B. S. 5-j. cursus B Oefeningen met vliegtuigen Vuurzee te Hoogkerk MARGARINE-FABRIKANT VEROORDEELD NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT |llllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!ll!llllll!llllllllllllllll!lllllllll!lllfll!l!l^ Tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïi Door de Rubenscantate is weer eens de aan lacht gevallen op onzen Har| lemschen beiaard bet klokkenspel op den toren van de Groote ot 3t. Bavokerk, dat bespeeld werd door den Mechelschen beiaardier Staf Nees. In verband hiermede is het wel interessant te vermelden, dat 't in Augustus juist 275 jaar ge leden is, dat het carillon in den toren van do 3t. Bavokerk vervaardigd werd. Vóórdat dit carillon vervaardigd werd. hingen -r ook reeds klokken in den toren. De torenbouw :elf was kort tevoren in 1520 met veel vuven en sessen voltooid. Niet onmiddellijk begon men net het aanschaffen van klokken, omdat de financiën door den torenbouw uitgeput waren ?eraakt. In 1524 werden 11 klokken besteld en vervaardigd door den Mechelschen klokkengie- ;er mr. Com. Danielszoon. De klokken waren spoedig gereed, doch bleken niet aan de ver wachtingen te voldoen en werden dus afgekeurd Het geval had heel wat voeten in de aarde maar tenslotte werd toch het klokkenspel ge accepteerd. Doch niets bestendiger dan de onbestendig heid, zoo vertelt de Haarlemsche geschiedschrij ver Allan verder. Het carillon, dat met zooveel moeiten en zorgen was gereedgekomen, moest na verloop van slechts driekwart eeuw plaats maken voor een ander (het huidige) dat in 1661 door Francois Hemony te Amsterdam werd ver vaardigd. Het klokkenspel bestond (en bestaat nog) uit 32 groote en kleine klokken, die met de ijzeren hamers en klepels tezamen 10500 K.G. wogen en 17220, 3 stuivers en 8 penningen kostten. De overeenkomst tusschen het gemeentebe stuur van Haarlem en den beroemden klokken gieter Frans Hemony behelsde dat Francois He mony aannam voor de „heeren" van Haarlem te gieten en te maken op zijn kosten en van zijn spijs een zeker klokkengespul van 32 in getal. De grootste moest ongeveer 1000 pond, de kleinste 28 pond zwaar zijn, de rest gezamen lijk tusschen de 19 en 20000 pond. De fabricatie geschiedde voor risico van den vervaardiger. Hij moest het klokkenspul zoodanig van melodie, resonantie en goede accordeering maken als hij ergens in deze landen of elders gemaakt had ol door iemand gemaakt was en dat het de goed keuring van alle meesters in het vak en musici zou verwerven. Men ziet: het werd den heer Hemony niet gemakkelijk gemaakt! Gemoedelijk! Hoe gemoedelijk het in dien tijd toeging, blijkt wel hieruit, dat ook bepaald was, dat, als het klokkengespul voldoen zou, aan de huisvrouw van den vervaardiger een „vereeringhe" ge schonken zou worden en aan de knechts een drinkpenning. Daar moest dus op geklonken worden! De Burgemeesters en Wethouders van Haar lem bekrachtigden de overeenkomst eerst, toen Hemony eenige klokken had geleverd. Hemony toog onmiddellijk aan het werk en leverde op 18 Augustus 1861, dus precies 275 jaar geleden, de eerste 26 klokken af. De zes andere kwamen in de volgende jaren gereed Aan den bouwmeester en landmeter P. Wils werd opgedragen een begrooting te maken voor het leveren en maken van.het ijzerwerk, waar in het carillon geplaatst zou worden. G. Sprae- ckel, meester klokkensteller te Amsterdam, heeft toen in een half jaar tijds de klokken gesteld Het ijzerwerk kostte f 1881 en was 5094 pond zwaar. Van 20 September 1664 tot 9 Maart 1665 heeft Spraeckel met 3 knechts 't carillon in den toren geplaatst. Men bedenke dat er toen nog niet de moderne hijschwerktuigen van tegenwoordig bestonden huis, terwijl nog aan 36 gemeenten of combina ties van gemeenten stroom engros wordt ge leverd. Van een groot aantal dier gemeenten werd aan het eind van het jaar de stroomlevering engros tegen 1 Januari 1938 opgezegd om ook in die gemeenten na dien datum tot stroomleve ring aan huis te geraken. Met verscheidene van die gemeenten worden reeds onderhandelingen gevoerd om tusschen- tijds den overgang te bevorderen. De tarieven voor levering aan de kleinver bruikers ondergingen in den loop van het ver slagjaar geen wijziging. Het tarief voor de straatverlichting werd ver laagd met 17.5 De bedrijfszekere levering doet de levering aan de huishouding steeds stijgen. De propaganda is intens, in het nieuwe gebouw te Bloemendaal worden regelmatig demonstraties gegeven. Het aantal electrische kookaansluitingen vermeerderde met 316 en be droeg begin 1938: 1710 stuks. Het aantal in huur verstrekte heetwater- apparaten liep iets terug tot 1922, het aantal in eigendom der verbruikers zijnde boilers nam toe van 409 tot 473. Op eenige huishoud scholen werd weer een kostelooze electrische leskeuken ingericht. Een goede electrische kunstmoeder kan thans voor weinig geld geleverd worden, de vooroor- deelen der vele kuikenfokkers tegen het gebruik van dit toestel zijn overwonnen en de afzet neemt toe. 14 kweekers hebben thans electrische grond- verwarming (stroomverbruik 32.823 K.W.H.). In 1935 ontvingen 2311 bruiden een electrisch strijkijzer cadeau. In 1935 steeg het aantal personeelleden van 526 tot 547, 19 tijdelijke ambtenaren kregen een vaste aanstelling. De balans sluit met een totaal bedrag van 58.482.674.31, de winst- en verliesrekening met I 8.172.214 61. Het exploitatiesaldo be draagt 293.915.52. Deze post is overgebracht naar de rekening „Reserve voor extra-afschrij vingen en vernieuwingen." Een der jaarlijks terugkeerende gebeurtenis sen op het seminarie Hageveld, welke altijd vol verwachting door de belanghebbenden wordt tegemoet gezien, is wel de sluiting van het studiejaar, met de daaraan verbonden prijsuit- deeling. Zoo was dan gisterenmorgen omstreeks elf uur de prachtige aula van het seminarie ge heel gevuld met leeraren, ouders en studenten, toen onder het spelen van den marsch Inno Pontificio door de Symphonie, Z. H. Exc. Mgr. J. P Huibers de zaal binnen trad. Onder de vele aanwezigen zagen we verder o.a. den Regent van het seminarie N. L. A. Am- merlaan, den oud-regent Kanunnik M. W. A. Wijtenburg, Kanunnik J. C. Aalberse. Kanunnik J. H. Niekel, den regent en enkele leeraren van het Klein-seminarie Ypelaer en andere geestelijken. Nadat opnieuw de symphonie zich had doen hooren door het spelen van het Adagio Can tabile uit de symphonie „Mit dem Pauken- schlag" van J. Haydn, las. Regent Ammerlaan de namen voor van hen, die met meer dan ge woon succes het examen hadden afgelegd, waarna de eigenlijke prijsuitdeeling plaats had. Namens de zesde klassers declameerde hier na een student een door hem zelf gemaakt afscheidsgedicht, dat met veel aandacht dooi de aanwezigen werd aangehoord. Een woord van lof verdient zeker de Sym phonie met haar leider prof. J. Bouman, voor al door het uitvoeren van het ,,'sKommt ein vogel geflogen", door H. Ochse gecomponeerd in stijl van verschillende oude en nieuwe mees ters. Ook de Schola Cantorum bleef niet ach ter en zong op vlotte wijze „Was reiten itzt die ungrischen Husaren" Ten slotte kregen de tooneelspelers gelegen heid hun kunnen te laten zien in het uitbeel den van het bekende verhaal van W. Snitker „Hoe St. Antonius de Vasten brak". Het slot nummer was een oud Hageveldsch lied in nieuwen vorm „De Pastoor zijn koe". Het arme G. Timmer, J. W. Vet, N. Visser, W. A. Welling, Th. M. Wieringa, J. van Wijk, R. Th. Braaken- siek, H. Bruce (voorw.), H. P. Couzijn, L. E. Douglas Broers, Ja. Aa. Eibink, J. A. Goed koop, A. van Holst, Le. Horsmeier, H. W. Huys- man, J. Jonkmans, Eth. Ce. Kloots, J. Kop pen, J. Molenaar, R. Otto, Th. F. Roqué, A. W. Rijkeboer, W. L. Scheen, B. Schijf, A. R. Sta rink Deterts,. H. Vlug, Fa. Tha. de Vries, Ja. Je. Zijlstra, E. Behle, J. B. Borger, E. J. Bu- ning, J. G. van Keulen, J. Kok, L. Kuyper, W. J. Oomen, K. Rademaker, J. van der Roest, H. Schouten, J. Schreuder,P. H. Sprokkreeff, R. Tijsseling, J. van der Veen (voorw.), P. E. Venekamp, A. G. N. Visser, W. de Widt, Th. A. van Wijk. Bevorderd tot de 4e klasse: Me. Ca. Dekker, Ja. Ga. van Eerden, R. Holman, Ca. Fa. Las- schuit, F. van der Maesen, A. C. Metzelaar, Eth. Ha. Ja. Meyer, F. G. E. Nilant (voorw.), J. L. Normann, F J. van Ommen, Le. Rama kers, J. Rozeboom, G. Stegwee, Ae. Teer, A. P. de Zwart, Ja. Wa. Becker, J. J. Beun, H. Bos nia, Me. van Driel Krol, C. Hakkesteeg (voorw)., L. F. Halewijn, Le. Aa. Ja. Krijt, J. H. van Luyk, P. H. Max, He. van der Meulen, A. J. Overzee, Ma. Ca. Paar, Ha. Ma. Paul, G H. Rombouts, Pa. Schreuder, W. H. Stook, H. G. Traast, H. W. Vrolijk, J. H. L. Wieringa, G. K. Bakker, L. Bos, D. Flemming, H. E. Geerlink, R. L. Groen, J. van den Heuvel, C. A. Huysman, J. H. Jalvingh, W. A. Klimbie, J. H. Koelman, A. C. Krijn, A. van Meel, (voorw.), E. E. P. Poel man, C. J. van der Veen, H. J. Verhagen. Bevorderd tot de 5e klasse: G. A. van Apel doorn, Wa. Eth. Claessen, G. J. Endlich, A. Geerlink, W. G. Th. Grijzen, Ge. Dy. Kloots, A. F. C. Morlang, J. G. Niesten, H. C. Pan- huyzen, D. van Parreeren, H. J. Rem, G. J. Sleutelberg, H. Smink, H. W. Stapel, J. van Wamel, J. J. Wouterse, J. D. J. W. Bleeker, D. W. van Bostelen, H. van der Colk, M, A. Do mingo, J. W. Hanhart, G. J. unenburg, K. Lürsen (voorw.), Ha. Ma. Merkuur, G. J. Mol, Sn. Ga. Neisingh, J. de Peer, Je. Ja. Schaft, Aa. Suerink, H. J. Tjaden, E. de Visser, J. A. de Vries, M. Yetsenga. Voor de vierde maal geeft de commissie Volks zwemfeest Zondag 10 Juli een groot volks zwemfeest waaraan alle Haarlemmers, die niet lid zijn van een zwemvereeniging, deel kunnen nemen. Voor de vereenigingen aangesloten bij den kring Haarlem van den K. N. Z. B. is een zeer spannend nummer ingelascht, n.l. de driemaal 50 meter wisselslag heeren. Voor deze estafette is een speciale wisselbeker beschikbaarvgesteld. Voor het nummer schoonspringen zijn een tien tal van de beste springers en springsters uït- genoodigd. Het programma van de wedstrijden, die te I.30 uur aanvangen, is als volgt: 1. Hardloopen, ondiep bassin, 79 jaar. 2. idem 1012 jaar. 3. 15 M. Schoolslag ondiep bassin 911 jaar. 4. 15 M. Schoolslag tusschenbassin 1214 jaar. 5. 30 M. Schoolslag, id., 1517 jaar. 6. Gecostumeerd Tobbevaren t.e.m. 16 jaar. 7. 25 M. Schoolslag diepe bassin 810 jaar. 8. 25 M. idem 1113 jaar. 9. 25 Vrije slag, id., 1416 jaar. 10. 25 M. Vrije slag, id., 31 jaar en ouder. II. Figuurzwemmen. 12. 3 maal 50 M. wisselslag estafette heeren voor vereenigingen aangesloten bij den Kring Haar lem der K.N.Z.B. 13. 50 M. Vrije slag, diepe bassin, 16—25 jaar. 14. 25 M. Rugzwemmen, id., 1215 jaar. 15. 25 M. idem 1625 jaar. 16. 25 M. Hinderniszwemmen, diepe bassin, voer alle leeftijden. 17. Schoonspringen. Door zijn laatste partij tegen Berghuis remise te spelen heeft J. J. van Kesteren thans defini tief beslag gelegd op het tweede klasse club- kampioenschap 1935-1936 der Haarlemsche Damclub. Naar de hoofdklasse promoveeren J. J. van Kesteren, J. Balk en K. Olij en C. Bakker degradeert naar de derde klasse. De opdracht aan de landingsdivisies gegeven, hield in het oprukken naar en het bezetten van Oost-Kapelle. Eén detachement zou het pomp station van de Middelburgsche waterleiding be zetten en onbruikbaar maken. Verondersteld werd, dat de landmacht in de duinen gelegerd was. Het commando Zeeland leidde het blauwe verband, dat tot taak had de militaire kust- wachtposten Oosterhoofd, West-Kapelle en Krinshoofd te bezetten. Wegens het late aanvangsuur zijn de heden ochtend gehouden oefeningen beperkt gebleven tot een aantreden van de landingsdivisies op het strand. Na het verzamelen begaf men zich weer aan boord van. de verschillende schepen, die om twaalf uur het anker hebben gelicht en koers hebben gezet naar het lichtschip Noord- Hinder, waar de oefeningen van hedenmid dag zouden plaats hebben. De blauwe vloot is thans ook in zee en heeft opdracht om door onderzeebootaanvallen de roode hoofdmacht te vernietigen. Steeds nieuwe verrassingen doen zich voor in de dertigste Ronde van Frankrijk. Voor Nederland kwam er Donderdag een minder aangename. Gijzen heeft den strijd ge staakt. Hij was van de vier Nederlanders gedurende alle voorgaande etappes beslist de minste. Hij geraakte ook in het alge meen klassement steeds achterop, terwijl juist de anderen naar voren kwamen en bun positie verbeterden. Aan den anderen kant is er echter toch wel weer veel reden tot juichen, want Albert van Schendel verbeterde zijn positie op de algemee- ne ranglijst weer aanzienlijk. Hij was Woensdag twaalfde en klom thans op naar de achtste plaats. Dit is voornamelijk te danken aan zijn uitstekende prestatie in den rit van Donder dag, van Briangon naar Digne, waarin hij als twaalfde arriveerde, met slechts ongeveer 7 minuten achterstand op den winnaar, den tou rist Leve). De touristen blinken in de laatste etappes wel bijzonder uit. Waren het Woens dag bij de achtste etappe GrenobleBriangon Goasmat en Cloarec, die de eerste plaatsen be zetten, Donderdag kwamen Level en Thietard, wederom touristen, op de eerste plaatsen aan. Maar de allergrootste verrassing is wel het feit, dat Luxemburg, en nog wel zonder den steun van een Spanjaard, de eerste plaats in het landenklassement van België heeft overgeno men. Onder de zes eersten in het persoonlijk klassement bevinden zich immers drie Luxem burgers. Donderdag moesten de renners drie zware passen beklimmen. Na Biangon steeg de weg steil van 1200 meter tot 2400 weter. De Col discard, een stijging van 1200 meter, ging over de eerste 20 K.M. Een zwaar begin dus. Behalve de beide Spanjaarden Ezquerra en Berrendero, waren ook de Belgen S. Maes en Vervaecke, alsmede Antonin Magne de beste klimmers. Men zag hen steeds in de voorste gelederen, maar ook Albert van Schendel en Middelkamp toonden hun krachten. Op den Col d'Isoard kwamen Magne en S. Maes gezamen lijk aan, nog voor Ezquerra. Bij het afdalen naar Guillestre, op 55 K.M. van Briancon, kreeg Magne een lekken band, doch S. Maes ging er op onbegrijpelijke redenen niet van door, maar hield het tempo in, waardoor Magne weer gelegenheid kreeg bij te komen. Van Guillestre ging het weer naar boven, naar den Col de Vars, die 2115 meter hoog is. Hier arriveerden Ezquerra en Berrendero gelijk. Tenslotte lag in deze wel zware etappe de Col d'Allos, 2250 meter hoog. Het tweetal Magne en Maes werd hier gevolgd door Vervaecke en P. Clemens achter de beide Spanjaarden. In de tweede groep, op drigeveer vijf minuten achterstand lagen o. m. Level, Albert van Schendel en Canardo. Na den Coi d'Allos ging het steeds naar beneden, ruim 100 K.M. achter elkaar. Er vormde zich een kopgroep van acht renners. Magne kreeg weer een rijwieldefect, waardoor hij achter kwam. In den sprint te Digne won de tourist Lever tenslotte voor Thietard, den Spanjaard Ca nardo, S. Maes, P. Clemens, Vervaecke en Berrendero. Een minuut later kwam Magne binnen, weer een minuut later Marcel Kint. Tenslotte kwam de tweede groep, aange voerd door den tourist Bertocco te Digne aan met Albert van Schendel op de twaalfde plaats. Middelkamp werd 25ste en Anton van Schendel 54ste. S. Maes behoudt dus zijn leiderspositie in het algemeen klassement, al blijft het ver. schil tusschen de vier eersten wel bijzonder klein. Het resultaat der etappe BriangonDigne, 220 K.M., was: 1 Level (Frankrijk) tourist, 8 uur 6 min. 15 sec; 2 Thietard (Frankrijk) tou rist, zelfden tijd; 3 Canardo (Spanje); 4 S. Maes (België)5 P. Clemens (Luxemburg)6 Vervaecke (België); 7 Berrendero (Spanje) allen zelfden tijd; 8 Antonin Magne (Frankriik) 8 uur 7 min. 12 sec; 9 Kint (België) 8 uur 8 min. 8 sec; 10 Bertocco (Frankrijk) tourist, 8 uur 13 min. 22 sec. 12 Albert van Schendel, zelfden tijd als Bertocco. 25 Middelkamp. 8 uur 26 min. 27 sec. 54 Anton van Schendel, 8 uur 53 min. 35 s. Algemeen klassement: 1 S. Maes (België) 62 uur 55 min. 52 sec; 2 P. Clemens (Luxem burg) 62 uur 57 min. 2 sec; 3 A. Magne (Frank, rijk) 62 uur 58 min. 24 sec; 4 Vervaecke (Bel gië) 62 u. 58 m. 53 sec; 5 M. Clemens (Luxem- bur) 63 uur 8 min. 29 sec; 6 Mersch ;Luxem- burg) 63 uur 11 min. 48 sec; 7 Canardo (Spanje) 63 uur 22 min. 16 sec; 8 Albert van Schendel 63 uur 28 min. 58 sec; 9 Marcel Kint (België) 63 uur 30 min. 29 sec; 10 Level 'Frankrijk) tourist, 63 uur 34 min. 47 sec. 23 Middelkamp, 64 uur 0 min. 5 sec; 39 Anton van Schendel, 64 uur 42 min. 10 sec. Landenklassement; 1 Luxemburg.Spanje, 189 uur 17 min. 19 sec; 2 België 189 uur 25 min. 14 sec; 3 Frankrijk; 4 Nederland. Wanneer het klokkenspel in gebruik genomen is, is volgens Allan niet bekend. Wel moet het omstreeks of kort na het midden van 1665 ge beurd zijn. De 32 door Hemony geleverde klokken dragen alle latijnsche opschriften en wapenschilden. Slechts twee klokken hebben op deze schilden ook wapens gekregen (n.l. van de burgemeesters van Haarlem in 1662), de rest heeft blanke wa penschilden. Behalve dit carillon heeft Frans Hemony ook nog mogen leveren de halfsuursklok in 1662, twee kerkklokken in 1667 en de z.g. Kermisklok in 1686. t De befaamde Damiaatjes (genaamd Piet en Hein) dateeren eerst van 1732 en zijn niet van Hemony afkomstig. Hoe uitstekend het door Hemony 275 jaar ge leden geleverde carillon nog klinkt, kan men nog dagelijks ervaren en In 't bijzonder als het des Maandags en Vrijdags van 12 uur tot half één door den stadsbeiaardier H. W. Hofmeester be speeld wordt. Dan zal de Beiaard spelen Uit het jaarverslag 1935 van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noord-Holland stippen wy het volgende aan: Hel opwekbedrijf had een ongestoord ver loop, uitbreidingen van eenige beteekenis bij de centrales kwamen niet voor. Met de Hoog ovens werd een regeling getroffen over het af nemen van restgassen in de nachturen. De geheele machinale en electrische instal latie van de vroegere Centrale te IJmuiden, die overbodig is geworden, is verkocht. Daarvoor is een extra-afschrijving van 200.000 op ge bouwen geboekt. Met de slooping van de inrich ting werd een begin gemaakt, eind 1936 zal er niets meer over zijn. De totale stroomafzet liep vergeleken met 1934 met 1.6 terug; de Hoogovens namen 12.3 de groot-industrie 2.8 en de spoor wegen 2 minder af. De levering aan de pol ders nam toe met 43.4 (de groote atmosphe- rische neerslag van eind 1935) en die aan ge meenten en laagspanningsgebieden met 1.5 pCt. Het aantal per 31 December 1935 rechtstreeks aangesloten kleinverbruikers bedroeg 69.360 licht- en 3.510 klein-krachtverbruikers, welke aantallen per 1 Januari 1936 door overneming van de gemeentelijke bedrijven van Oudorp en Egmond binnen nog vermeerderen met 987 licht- en 48 krachtaansluitingen. Het bedrijf leverde op 1 Januari 1936 aan 77 gemeenten (incL de Wieringermeer) stroom aan Aan boord van Hr. Ms. „Gelderland", 15 Juli. De roode divisie is gisteravond op de reede van Vlissingen voor anker gegaan. Na afloop van de oefeningen kwam al spoe dig de kust van Walcheren in het zicht. Lang zaam stoomde de „Gelderland" op een afstand van ongeveer 1.000 M. langs de kust. De matrozen van Westkapelle en de huisjes van Domburg en andere plaatsjes ontstaken hun lichten, een sprookjesachtige aanblik, waar iedereen aan dek in stille aandacht naar keek. Veel schepen voeren de „Gelderland" voorbij. Het waren alle koopvaardijvaartuigen, geladen met kolen en hout, met bestemming voor Lon den en Huil. Dan wordt de vlag gestreken. De tamboui van de Mariniers blaast op zijn hoorn, de zeelui nemen de houding aan en salueeren, het land volk ontbloot het hoofd. Vlissingen komt in het zicht. Zelfs de Nieuwe- diepers toonden eenige gereserveerde bewonde ring voor de nieuwe pier. Bij de kombuizen verzamelt de equipage zich, rookwolkjes stijgen op en de blikken doozen met pruimen worden te voorschijn gehaald. Het ruifje van den schipper maakt dan een einde aan deze welverdiende rustige oogenblik- ken na een vermoeienden dag op de woelige ba ren. beest had het werkelijk hard te verantwoor den. Hierna hield Mgr. J. P. Huibers een toe spraak tot de ouders en studenten. Mgr. wenschte alle geslaagden geluk met het be haalde succes van het afgeloopen jaar en wees nog eens duidelijk op de beteekenis van het seminarieleven. Het seminarie is niet alleen een inrichting voor wetenschappelijke oplei ding, aldus Mgr., maar ook voor de karakter vorming en voor de beoefening der deugden. Bijzonder hartelijk sprak de Bisschop ook nog tot de ouders van de priesterstudenten, waar na tot slot Mgr. allen een prettige en welbe stede vacantie toewenschte. Een gloedvol gezongen „Te Deum" in de ka per was het einde van deze plechtigheid. Hageveld is weer leeggestroomd en Heem stede telt gedurende twee maanden pl.m. 300 inwoners minder. Verschillende eigenaren van perceelen aan den Zijlweg, tusschen de Julianalaan en de grens der gemeente Bloemendaal, hebben zich bereid verklaard om ten behoeve van de trottoir-ver breeding daar ter plaatse, hun in eigendom toe- behoorende stukken tuingrond langs den Zijlweg om niet aan de gemeente in eigendom af te staan. In afwachting van dé te verlijden akte van overdracht, zijn de trottoirs van genoemd weggedeelte op verschillende plaatsen inmid dels reeds verbreed kunnen worden. De asphalteering van de diverse trottoirver- breedingen zal een bedrag vorderen van f 3000. De uitgaven van de werken aan den Zijlweg, waarvoor een bedrag ad f 80.000 was uitgetrok ken op de begrooting voor het jaar 1935, heb ben evenwel in totaal reeds rond f 86.000 be dragen. In laatstgenoemd bedrag is een som van rond f 6000 begrepen voor verbreeding van dén weg, verplaatsen van erfafscheidingen, e.d. Op dit laatste bedrag is niet gerekend bij het op maken van de begrooting voor de werken aan den Zijlweg. Ook zijn ten laste van het cre- diet ad f 80.000 gebracht dé kosten van ver lichting en van verlegging van waterleiding buizen, in totaal rond f 10.000. Meerbedoelde werken zullen derhalve in to taal een bedrag vorderen van rond f 89.000 (f 80.000 f 6000 f 3000). In verband daarmede stellen B. en W. voor, ten behoeve van die werken alsnog een bedrag ad f 9000 te hunner beschikking te stellen. B. en W. doen het voorstel tot tijdelijk lee- rares in het Duitsch aan de Hoogere Burger school A met 5-jarigen cursus te benoemen Mej. A. Hazenberg te Haarlem. B. en W. stellen voor over te plaatsen: a. als onderwijzeres van School no. 36 (Soen- dastraat) naar School no. 11 (Spaarnwouder- straat) Mej. A. Kornmann; b. als onderwijzer van School no. 11 (Spaam- woudërstraat) naar School no. 36 (Soendastraat) den heer J. H. Kuling. B. en W. stellen voor aan H. Mulder, tegen den prijs van f 13 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van de Van Oosten de Bruijnstraat, groot pl.m. 666 M2„ zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen zes woonhuizen, elk bestemd ter be woning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor voor het aanschaffen der benoodigde leermiddelen ten behoeve van het zevende leerjaar der bijzondere school voor gewoon lager onderwijs, staande onder het R.K. Kerkbestuur van de parochie van de H. Liduina, te Haarlem en tijdelijk gehuisvest in lokalen van het schoolgebouw, Overtonstraat 42, ter be schikking van B. en W. te stellen een bedrag van ten hoogste f 517. B. en Vf. leggen den raad ter goedkeuring voor een nieuwe verdeeling van de gemeente in stem districten voor de verkiezing van leden van den raad en kamerverkiezingen. Het totaal aantal districten is teruggebracht van van 81 op 77. den. Het lood wijst een diepte van 28 meter aan en wij gaan voor anker. De motorsloep wtordt gestreken en vaart weg met de post naar Vlis singen. En dan wordt het zoo langzamerhand bedtijd. De oefeningen van morgen zouden om zes uur beginnen. Vannacht om vier uur zijn wij van de reede van Vlissingen naar de noordpunt van Walcheren teruggevaren, met het oog op de oefeningen van heden. Vanochtend tegen half zeven het goot van den regen schrikt iedereen op door den kreet: man over boord. Wie zich niet op het dek bevond, holt er naar toe. Vlugge com mando's worden gegeven, een boei wordt over boord gegooid, sloepen worden gestre ken, kortom alle gewenschte maatregelen worden getroffen. De zee lijkt kalm en dit in aanmerking ge nomen, ziet het er aanvankelijk naar uit, dat de man wel spoedig op het droge zal worden gebracht. Het is anders geloopen, zooals reeds in een vorige editie gemeld is. Het verraderlijke vaar water sleurt hem ver weg en -drijft hem naar de „Hertog Hendrik". Van het dek van de „Gelderland" af zien w*U hoe ook daar aan boord sloepen worden gestreken. Twee mannen duiken naar den drenkeling. Het is hun niet gelukt hem te bereiken. Acht sloepen en Hr. Ms. „Douwe Aukes" hebben twee uur lang tevergeefs het water afgezocht. Een der officieren van de „Gelderland", die met een kijker de reddingspogingen waarnam, zag den drenkeling verdwijnen. Er is thans geen hulp meer te bieden. Een 21-jarige jongen is verdronken, toen hij met looden bezig was. Hij is uitgegleden en in zee gestort. De kooi van den matroos-milicien der 2e klasse S. van Dijk zal vanavond niet beslapen worden. De officieren en de equipage van Hr. Ms. „Gelderland" zijn hedenmiddag enkele oogen- Aan de Rijkstuinbouwschool te Boskoop ver kregen het diploma voor handelscorresponden tie de heeren J. Maks en K. H. H. Scholten te Aerdenhout, F. N. Toors te Haarlem, O. A. Broekema en L. Paardekooper Overman te Heemstede. Van de eerste naar de tweede klasse werd be vorderd de heer J. Mol te IJmuiden. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de eerste klasse der H.B.S. A: E. J. Akkerboom, J. P. van Balen Blanken, G. H. Bernhard, H. Boeree, Th. van den Bos, M. J. Brandon, W. M. Breemer, H. Broekmeyer, Arendina P. Broerse, S. C. Bruins, J. D. de Bruijn, Elly Buytenhuys, J. M. Cassé, J. G. Cra mer, Corrie J. J. Das, Ph. Deijs, S. Duinker, H. Dijkstra, J. van den Engel, H. Evers, F. E. Fre- drikze, C. Fris, W. van Gorselen, Marie E. de Groot, W. H. Hartman, Maria J. F. ten Have, H. Hoekstra, C. A. Hout, E. Jacobson, L. Jarman, Jantje T. Jongert, H. Jonkers, Augusta J. Kal. Akke van Kampen, K. J. B. Keuning, J. Klin kenberg, Henriette H. Kollewijn, D. J. Krijgs man, Gusta J. Kuipers, J. Kummer, M. C. A. Lanz, D. S. Leeflang, E. Th. A. Lohmann, Hele na P. Machielse, B. H. Meylis, J. P. Mudde, M. van der Nat, Wenda van Pellecom, K. A. Ploeg. Elsje van Putten, M. Reinalda, C. A. Ruigrok, W. E. Salverda, F. H. Schelling, Anna Schilstra, H. Schnitger, E. A. Schultz, J. Schijveschuurder, E. Sieswerda, H. Sleutelberg, Gerardina van Sluisdam, P. J. van Tiggelen, L. J. van Til, J. Veldhuizen, H. J. Velthuysen, H. C. Wortel, Catharina Wijnands, L. de Wijs, Jc'/ nna T. IJff, A D. van den IJssel, Antoinette van der Zjjden. Geslaagd voor het toelatingsexamen voor de vierde klasse: J. Broerse, J. Goosens, E. R. de Haas, G. M. J. Heule, Ph. A. de Korte (voorw.), F. Lanson (voorw.) Geslaagd voor het toelatingsexamen: J. H. Schipper, A. Th. van Emmerik, R. J. van Em merik, J. J. van Baasbank, W. Niehorster, Mar- thi Kooistra, H. F. Grondel, L. Hommels, Th. J. Warnier, J. C. P. Huizinga, Tonni Bemer, B. B. J. Gemmel, C. Pet, M. H G. Berman, Siegrid van der Velden, J. H. Venekamp, J. Klumper,, G. den Hartog, Tine den Hartog, Nini Steenken, C. A. Wijckerheld Bisdom, H. H. W. van Eyk, Willy Rauchbaar, A. Hedlund, Bep Hagens, D. Verhaar, F. Standaart, W. P. Pruschen, W. J. Peschar, H. J. Spies, J. Fort- gens, A. Hovenkamp, J. J. Buning, H. M. A. van Lier, G. J. van Holst, J. H. Emck, P. J. van der Maat, Annie Roggeveen, H. N. C. Stam, W. Brackman, Leny Verhagen, E. Ver- wey, Willy de Jong, L. Langhorst, W. N. Koel man, W. Groen, D. J. Timmerman, Annie van der Meulen, J. van Aken, Nini Portengen, H. Poesiat, A. M. Deelder, J. C. van der Oord, B. J. Rademaker, Henny Horst, E. G. Damstra, Leni Reeders, Loes van Schagen, P. J. Huizin ga, Annie Middag, J. Komin, A. W. Hulshoff, J. C. van Ipenburg, H. M. Douma, N. Groen, Corry Hop, C. F. van Nispen, A. Timmerman. Bevorderd tot de 2e klasse: K. van Aalten, J. A. van den Akker, C. F. Beunder, B. Dei- num. Ja. Da. van Dijk, H. Felix, N. Franken, R. Gudde, H. J. Jonker, Ma. Eth. Kooistra, P. J. van Lohuizen, R. Metzelaar, P. W. Otter- spoor, P. J. Pimmelaar, A. M. H. Sanger, P. Scholten, Ja. Je. Schuurman, Ge. Ya, Stam. M. P. Tenbroek, H. Veldkamp, M. van Waard, B. J. Wieland Los, Ha. Aarts, P. W. van den Burg, Chr. C. Flemming, J. Haak, N. E. R. Huy- nink, A. Kisjes, J. N. Koutstaal, Je. Pe. Lange- veld, L. H. G. van Leeuwen, Ae. Ha. Meyer, E. Th. E. de Nijs Bik, W. J. Polder, Ca. Ma. Ree ders, D. F. Sant, F. H. Strang, E. N. Tielenius Kruythoff, P. Vinkenoog, W. H. Wiggers, K. A. Yspeert, E. van Beek, A. E. J. Bouwes, W. Bu- ma, L. Dingeman.se (voorw.), W. J. Dootjes, W. J. van Drunen Littel, B. van Engers (voorw.,) C. Glaser, F. Groen, E. van den Haak, J. C. Huizinga, A. C. Hijner, N. A. van Kersen, G. M. R. H. Mijnlieff, J. F. Pardoel, W. J. Resoort, J. G. E. Schoo, J. A. A. van Unen, G. Visser, H. Vogelesang, J. A. Wijninckx Bevorderd tot de 3e klasse: Aa. Pa. Ma. Bou wes, P. Couzy, Ae. Ga. Deelder, Ai. Ca. Felix, W. L. Fielmich, G. H. van Hensbergen, H. F. W. Jonkman, J. F. Lanz, Ha. Mantel, J. Nei singh, J. F. H. Noordhoff, P. Plaisier, E. van de Poll, C. M. Scherpenhuysen, A. J. Schotman, blikken tezamen gekomen in het matrozen verblijf om op deze wijze de nagedachtenis van den heden om het leven gekomen matroos Van Dijk te herdenken. De commandant van het schip, schout bij-nacht titulair Dikkers, heeft hier enkele treffende woorden gesproken. Er doen zich af en toe gevallen voor, aldus de comman dant, die ons doen inzien, dat een hoogere macht over ons beschikt. Dit ongeval had ook een van ons kunnen treffen. Spr. memoreerde, dat Van Dijk zoowel bij zijn kameraden als bij zijn meerderen zeer ge zien was. Onze gedachten gaan uit naar zijn ouders en andere nabestaanden, vervolgde de Schout bij-Nacht. Mogen zij zich in dit verlies schik ken, in de wetenschap, dat wij allen diep met hen begaan zijn. Op verzoek van den commandant namen de aanwezigen, na deze woorden, enkele oogen- blikken van stilte in acht, waarna een ieder zijn werkzaamheden aan boord hervatte. De sobere, indrukwekkende plechtigheid was hiermede ten einde. De oefeningen van hedenochtend begonnen later dan was vastgesteld. De onderstelling was, dat de roode macht op Walcheren zou landen. Als landingsplaats was een bepaald punt tusschen Oostkapelle en Vrouwenpolder, daar waar het strand het smalst is, aangewezen. Van de schepen van het roode verband, die in de Roompot voor anker lagen, werden sloepen gestreken, met de ladingsdivisics aan boord. Het waren drie roeisloepen getrok ken door motorsloepen met mitrailleurs als af weergeschut aan boord. Twee vliegtuigen van „De Mok", de G 1 en G 5 van het type C 8 W, hadden tot taak een „nevelscherm te leggen" tusschen de schepen van het roode verband en de kust van Walcheren ter bescherming van de landingsdivisies. Dit is echter niet op het juiste moment geschied, omdat de vliegtuigen toen naar Veere terug gevlogen waren om te tanken. Hun voorraad benzine was door het latere aanvangsuur onvoldoende geworden. Het nevelscherm is later na afloop van de landingsoefening gelegd. De kustlijn was werkelijk door een dichte rookmassa, die uit den staart van de machines kwam, enkele oogenblikken onzicht baar. De oefeningen van hedenmiddag, die in de nabijheid van het lichtschip Noord- Hinder zouden gehouden worden, zijn in haar geheel afgelast. De oorzaak hiervan was het buitenge woon ruwe weer, dat ons in volle zee over viel. Eigenlijk had de barograaf, die om 12 uur tot 750 was teruggeloopen, dit reeds voorspeld. De stooten van de windkracht waren vanmid dag 10, met andere woorden: de wind had een snelheid van 78 a 90 K.M. per uur of 21.625.1 meter per seconde! Er stond dan ook een kor te, holle zee, zooals dat in zeemanstaal heet. De commandant heeft dan ook gelast, om evenals gisteravond op de reede van Vlissingen voor anker te gaan. Op het dek is het gedurende een paar uur een helsch kabaal geweest. Alle voorwerpen, die de storm tot zijn prooi zou kunnen uitkie zen, werden extra vastgesjord. Zoo werd het touwwerk met kabels aangevuld. De veiligheids- luiken werden achter de patrijspoorten geslo ten. De lucht was donker-grijs en de zee iets lichter van kleur met veel witte schuimstrepen doortrokken. Het was niet gemakkelijk zich staande te houden en tegen den wind in te koersen. Maar het is zelfs den landrotten ge lukt met imitatiezeebeenen over het deg te zigzaggen. Deze middag zal hun heugen als een indrukwekkende manifestatie van natuurge weld. Donderdagnacht te drie uur is een felle brand uitgebroken in de woning van de familie E. Molema aan het Hoendiep te Hoog kerk. De bewoners waren afwezig. Het vuur sloeg over naar de aangrenzende woning van de fa milie H. van Duynen. Beide woningen zijn tot den grond toe afge brand. De woning van de familie Udema be kwam veel waterschade. De brandweer uit Hoogkerk bestreed het vuur met vier stralen. De oorzaak van den brand is onbekend. De inboedel van de familie Molema was gedeelte lijk, die van de familie Duynen niet verzekerd. De burgemeester van Hoogkerk was op het terrein van den brand aanwezig. Voor den naarlemschen kantonrechter stond terecht de drogist A. van S., uit Den Haag, wien ten laste was gelegd, dat hij in zijn zaak 200 gram „margarine zou hebben bereid", welk feit door verdachte werd ontkend. Wel gaf hij toe, aan cliënten een mengsel te hebben getoond. De ambtenaar van het O.M. vorderde een geldboete van 1.—, subsidiair één dag. De kantonrechter heeft conform dezen eisc'r» vonnis gewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4