FINANCIEN WIJ LUISTEREN NAAR Wat zal Zandvoort ons brengen? DE INTERNATIONALE MEESTERWEDSTRIJD HET WEER OP ZONDAG Dagfilm De weerstoestand r VRIJDAG 17 JULI 1936 Kard. v. Rossum geëerd Z. H. Exc. Mgr. Costantini wil bij het graf de hulde der Congre gatie de Propagande Fide brengen De grondrechten voor Indo-Europeanen Conclusies der Commissie-Spit POOLSCH BEZOEK TE VLISSINGEN Admiraal J. Swirski bezichtigt de bestelde onderzeebooten NA HET AUTO-ONGELUK BIJ ASSEN Het burgemeesterschap van Beilen NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN Een oproep tot het Neder landsche volk Duitsche steenkolen smokkelobject Dagelijks gaan groote wagen ladingen over de grens PLUIMVEEHOUDERS BIJEEN Vóór het behoud der Teeltregeling Staatsexamen toelating Universiteit DRIE WEKEN HULPELOOS IN BED Rheumatische rugpijn nu absoluut verdwenen SCHAKEN Op warm weer moeten wij nog even wachten Naar hun strategische aspecten kunnen de deelnemers in drie groepen worden verdeeld Hoe staan de kansen der jongeren? VOETBAL K.N.V.B. EN R.K.F. Overeenkomst afgewezen WEER REGEN OF ONWEER? o a a 9 Zaterdag 18 Juli K.R.O.-PROGRAMMA mjf r/'ffT ANDERE STATIONS lichte muziek r GOLFLENGTEN N Sir Henry Deterding naar Duitschland? Jeugdig avonturier 9 In gezelschap van Z. D. H. Mgr. Eras, Pro curator van het Ned. Episcopaat te Rome is, Zooals we hebben meegedeeld, Z. H. Ecx. Mgr. Celso Costantini per „Christiaan Huygens" te Amsterdam aangekomen op doorreis naar Denemarken. Mgr. Celso Costantini is secre taris der Congregatie de Propaganda Fide, waarvan Z. Em. Willem Kardinaal van Rossum prefect is geweest. Mgr. Costantini stelde er dan ook prijs op het graf van den overleden Nederlandschen Kardinaal te Wittem te be zoeken en kennis te maken met het land, dat, naar hij zei, zooveel voor de missiegedachte heeft gedaan. Z. H. Exc. Mgr. Costantini is Apostolisch delegaat in China geweest en heeft enorm veel voor de missioneering gewerkt. Hij betoonde de grootste waardeering voor hetgeen Neder land voor de missie deed en doet, dat volgens hem aan het hoofd staat, wat het aantal mis sionarissen betreft, over geheel de ongeloovige of andersdenkende wereld verspreid en wat de liefde aangaat voor de prediking van het ge loof aan alle volken. Mede in naam van den tegenwoordigen pre fect Z.Em. Kard. Fumasoni Biondi, en heel. de congregatie komt Mgr. zijn hulde brengen aan de nagedachtenis van Kard. v. Rossum bij diens graf, wiens herinnering als een glorie voort leeft in de kerk. Mgr. vertrekt Zaterdag a.s. naar Denemar ken om daar enkele regelingen te treffen en keert dan weer via ons land terug, om weder om met de „Christiaan Huygens" na twaalf dagen, de reis te maken naar Italië, of anders met een volgend schip terug te gaan. BATAVIA, 17 Juli. (Aneta) Het laatste ver slag van de commissie inzake grondrechten voor Indo-Europeanen, welke commissie onder leiding stond van mr. Spit, is verschenen. Dit verslag bevat de volgende algemeene con clusies: De commissie is van oordeel, dat voor Indo- Europeanen-blijvers hier te lande, met name voor minder bemiddelden, een reëele behoefte bestaat om op minder omslachtige, zekere en minder kostbare wijze grondbezit te kunnen verwerven voor woon. en werk-gelegenheid. Tegemoetkoming aan verlangens op dit punt Is cm sociale en staatkundige redenen ge- wenscht. Om gelijke redenen is het echter evenzeer ge- wenscht om, in het te beschermen belang der lnheemsche bevolking, daarbij ten volle reke ning te houden met de adat-rechtelijke, econo mische en staatkundige bezwaren, welke ver benden kunnen zijn aan het onbeperkt tege moetkomen aan deze wenschen. Uit éen en ander volgt, dat van opheffing van het zoogenaamde vervreemdingsverbod geen sprake zal kunnen of mogen zijn. Dit verbod zal in beginsel moeten worden gehandhaafd. Een oplossing zal moeten worden gevonden op basis van het toelaten van uitzonderingen bin nen de grenzen, aangegeven door adatrechte- lijke en economische overwegingen. Hetzelfde geldt voor de verwerving van grond voor landbouwdoeleinden. Zooals reeds gemeld, heeft de Kon. Mij. „De Scheicte" te Vlissingen voor eenigen tijd van de Poolsche regeering opdracht ontvangen tot den bouw van twee onderzeebooten. Admiraal J. Swirski, chef van de Poolsche oorlogsvloot, vertoeft momenteel hier te lande om de in aanbouw zijnde onderzeebooten te inspecteeren en heeft hiertoe Donderdagmor gen een langdurig bezoek gebracht aan de werf van de Kon. M«. „De Schelde" te Vlissingen. De admiraal werd namens de directie ontvan gen en rondgeleid door den directeur, den heer A. Smit. Verder namen aan dezen rondgang o.m. deel dr. W. Babinsky, gezant van Polen en It. t. z. le klasse Waning, aangewezen com mandant van de O 16. Het gezelschap heeft zeer geruimen tijd het uitgebreide bedrijf van „De Schelde" bezich tigd en zich op de hoogte gesteld van de vor deringen bij den bouw der onderzeebooten. Ook werd met groote belangstelling de nieuwste aanwinst van de Nederlandsche Marine, de 016 bezichtigd, waarbij de aangjewepen comman dant, luitenant ter zee le klasse Waning, de noodige toelichting gaf. Krachtens het derde lid van art. 84 der Gemeentewet heeft de Commissaris der Ko ningin in de provincie Drente tot waarnemend burgemeester der gemeente Beilen aangewezen den heer K. Gerrits, burgemeester der ge meente Smilde Het Dagelijksch Bestuur van het Nat. Fonds voor Bijzondere Nooden heeft zich met de volgende circulaire tot het Nederlandsche Volk gericht „Het Nationaal Crisiscomité is opgeheven en heeft zijn werkzaamheden beëindigd. Dit wil echter niet zeggen, dat alle slachtoffers van den economischen nood afdoende geholpen zijn. Naast degenen, wier nooden naar de be staande organen van armenzorg en naar cre- dietinstellingen zullen worden verwezen, blijft er nog een categorie van behoeftigen over, de zon- genaamde „nieuwe armen"; middenstanders), intellectueelen, ouden van dagen, enz.. Voor de hulp aan deze bijzondere gevallen is opgericht het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden. Met groote dankbaarheid gewagen wij van het feit, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd als Beschermvrouwe van dit nationaal en neu traal orgaan van hulpverleening op te treden, terwijl Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana door haar optreden als Eere-Voorzitste" van Hare Bijzondere belangstelling blijk geeft. Onder dit Koninklijk voorgaan, komt het fonds tot u met de ernstige bede dezen arbeid, welke door vrijwillige bijdragen van het Ne derlandsche Volk zal moeten worden opge bouwd, te willen steunen. Wij hopen van ganscher harte, dat wij op u niet tevergeefs een beroep zullen doen voor tal van stille armen in den lande, die zich reeds thans in grooten getale met hunne smeekbeden tot ons richten. Wellicht zal ook plaatselijk uw vrijgevigheid worden gevraagd; bijdragen van ons Fonds zijn echter voor de hulpverlee ning in het geheele land onontbeerlijk. De Nederlandsche kommiezen, die belast zijn met het toezicht op de grensstreken in Noord-Limburg, hebben den laatsten tijd her haaldelijk belangrijke karrenvrachten met Duitsche steenkolen aangehouden, welke frau duleus uit Duitschland naar Holland werden gesmokkeld. De steenkolenhandelaren in de grensgebieden uiten ernstige klachten over de ze ongewenschte en ook oneerlijke concurren tie. Zelf zitten zij op zware lasten, hun door verplichtingen ter bescherming van de Nederl. Industrie opgelegd. De controle op den smokkelhandel in Noord- Limburg, speciaal in de streek van Hassum, is echter uiterst moeilijk, daar talrijke huizen hier zeer nabij of zelfs op de grens gelegen zijn. De laatste dagen werden echter weer ver schillende aanhoudingen verricht. Zoo werd van W. uit Heyen een lading van 4000 K.G. brandstoffen in beslag genomen. Op den Veedijk onder Ottersum werd een boerenkar aangehouden met een lading van 1500 K.G. briketten. Paard en kar kon de eigenaar tegen borgstelling terug bekomen. Een andere bewo ner van Ottersum meende het handiger te kunnen aanleggen. Hij had een karvracht brandstoffen in Duitschland geladen, bracht zijn paard en kar op den grensweg, die naar zijn woning leidde en liet het paard alleen be gaan. Het dier zou zijn weg wel vinaen. De kommiezen hielden echter de kar aan en namen alles in beslag. Tegen een zware boete kon de eigenaar, die later bekend werd, paard en kar terug ontvangen. Dezer dagen hield de Alg. Ned. Pluimvee teelt Vereeniging (A. N. P. V.) een druk be zochte ledenvergadering in Hotel Noord-Bra bant te Utrecht. De voorzitter, mr. H. W. J. Sannes, wijdde zijn openingswoord hoofdzakelijk aan de vraag of de pluimveehouders de graanrechten in 1935 vergoed kregen. Aan spr. is gebleken, dat de restitutie der graanrechten, althans tijdens de contingen. teering niet tot zijn recht is gekomen en dat de Minister van Landbouw en Visschetij het in October 1935 wel degelijk bij het rechte eind heeft gehad, tpep.hij verklaarde, dat de pluimveehouders in déze periode voor de graanrechten bedragen hebben opgebracht, waarvoor geen compensatie is ontvangen. De vergadering nam met slechts één stem tegen het voorstel van het Friesche District der A. N. P. V. aan, om aan den minister te ver zoeken het principe der Teeltregeling voor de Pluimveehouderij als een Instituut met perma nent karakter te bestendigen. Een voorstel om den minister te verzoeken de Teeltregeling vóór 1937 op te heffen werd verworpen. AMERSFOORT. Geslaagd voor diploma A de heeren F. H. Breukelman en B. Joppe; voor diploma B: G. H. Bleeker; K. J. Bosma en C. Quak. 'Ingezonden Mededeeling) „Ik wil graag dat U weet wat ik aan Kruschen Salts te danken heb. Een jaar geleden had ik verschrikkelijke rheumatische pijnen in mijn rug, en ik moest drie weken liggen. Ik kon in bed niet eens opzitten. Ik besteedde een paar gulden aan pillen, maar het gaf niets. Toen schreef ik mijn moeder en vertelde mijn misère. Per keerende post ried zij mij dringend aan Kruschen Salts te probeeren. Ik kocht onmid dellijk een kleine flacon en kan op eerewoord verklaren dat. voordat ik mijn vijfde dosis had gebruikt, ik al weer kon zitten. Ik ging ermee door en binnen twee weken was ik weer op de been, zonder die verschrikkelijke pijn. Ik heb Uw wonderbaar middel altijd bij mij, en ik ben overtuigd, dat de kleine dagelijksche dosis mij levenslustig en gezond houdt. Ik kan Kruschen Salts niet hoog genoeg roemen, en telkens als zich de gelegenheid voordoet, 'raad ik het aan." Mevr. A. G. te F. Indien de afvoerorganen in Uw lichaam te traag werken, ontstaat een ophooping van af valstoffen, welke Uw bloed verontreinigen. Scha delijke stoffen zullen zich vormen, o.a. het ge vreesde urinezuur, dat maar al te dikwijls oor zaak is van rheumatische pijnen. Kruschen Salts bestaat uit zes minerale zouten, die Uw afvoerorganen tot betere werking aansporen, waardoor de afvalstoffen op geheel natuurlijke Wijze volkomen en geregeld worden verwijderd. Uw lichaam wordt van overtollig urinezuur be vrijd en de rheumatische pijnen zullen geleide lijk afnemen om tenslotte geheel weg te blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam RoWntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Wij hebben een tijdperk van zeer groote ac tiviteit in den dampkring achter ons liggen. Onweders, ongewoon zware regens, een zware zomerstorm waren de drie vormen waarin deze activiteit tot uiting kwam. Daarbij hebben wij een geregelden achteruitgang van de weersge steldheid kunnen opmerken en het scheen als of het mooie zomerweer niet meer terug zou kunnen keeren. Op een dergelijke periode van groote activi teit volgt dikwijls plotseling een toestand van rust. Het is dan ineens uit met de groote woe ligheid in den dampkring. Zijn krachten schij nen uitgeput te zijn en het duurt dan eenigen tijd voordat de dampkring zijn krachten weer verzameld heeft. In dien tijd, welke kort kan duren, maar ook vrij lang, is het weer rustig en in den zomer meestal mooi. De vraag is nu maar, of die tijd v.an rust en verzamelen van nieuwe krachten nu is aange broken, en zoo ja, hoe lang deze duren zal. Wanneer enkele vage teekenen niet mislei den, zou zulk een tijd van beter weer wel over eenigen tijd, dus nog niet dadelijk te verwach- .temzijn. Het spreekt vanz.elf dat na den zwa- ren storm niet onmiddellijk een nieuwe 'zftl losbarsten, maar uit de internationale weer berichten bleek intusschen, dat toch weer een nieuw storingsgebied in het Westen en Zuid westen nadert en het kan reeds tijdens het verschijnen van dit overzicht ons land bereikt hebben. Het was vooralsnog niet van groote beteekenis en het gaf geen aanleiding tot de verwachting van een nieuwen storm. Het heeft echter de beteekenis, dat de algemeene weers- toestand in West-Europa nog niet opgeklaard en rustig is en dat wij dus vóór en aan het einde dezer week nog niet kunnen rekenen op vast weer. Zeer waarschijnlijk zullen wij aan het einde der week nog zoogenaamd Westen- windweer hebben, d.w.z. eenigszins koel en on vast, afwisselend bewolkt weer met nieuwe regenkansen, hoewel warmer dan het de laat ste dagen is geweest. Veel warmer, droog en overwegend zonnig weer zal waarschijnlijk niet vóór Zondag of een der eerste dagen van de volgende week komen. (Nadruk verboden). Door Euwe's overwinning op Aljechin is de belangstelling voor het schaakspel in Nederland met sprongen in de hoogte gegaan. Gedurende de match waren schaakstukken en schaakborden overal uitverkocht. Na de match meldden zich niet minder dan dertig duizend hoorders aan voor Euwe's radio- lessen, een nieuw schaakweekblad is uitge komen, kleine wedstrijden met medewerking van Spielmann zijn georganiseerd, Neder landers speelden weer in het buitenland, van den Bosch te Nauheim, Knoppers te Madrid. Het kon niet uitblijven dat ook in Nederland een internationale meesterwedstrijd tot stand kwam. Een wedstrijd met een bezetting, die voor de andere groote wedstrijdc volstrekt niet onderdoet. Terwijl veelal de organiseerende landen niet hebben nagelaten vele plaatsen voor landgenoo ten te reserveeren, hetgeen niet steeds het peil van den wedstrijd ten goede kwam, heeft Neder land in prijzenswaardige bescheidenheid niet meer dan een derde der plaatsen voor zich ge houden. En onder deze vier van de twaalf is dan nog Dr. Euwe, die niet geacht kan worden een nationale plaats te bezetten En Landau, van Doesburgh en Prins zijn hun plaats in iec' en internationaleh wedstrijd waard. Gewoonlijk klassificeert men de deelnemers hetzij naar nationaliteit, hetzij naar hun leeftijd, hetzij naar hun carrière. Nationaliteit bestaat echter in het schaakspel eigenlijk niet en men kan b.v. niet zeggen, dat in de partij Keres- Maroczy de eer van Esthland en die van Hon garije op het spel staan. En leeftijd? Is Maroczy niet eeuwig jong? om van Lasker nog niet te spreken. En heeft niet de zeer jonge Fine den stijl van den routineman? En carrière? Een carrière als Maroczy b.v. heeft geen der deel nemers achter den rug, ook Bogoljubow niet, noch Spielmann, noch Tartakower, maar Keres, die nog nimmer een eersten prijs heeft gewon nen, staat als prijscandidaat boven Maroczy, en in de oogen van sommigen kan hij voor de oude ren, ondanks hun staat van dienst, gevaarlijk worden. Als wij de deelnemers naar hun strategische aspecten beschouwen kunnen wij drie hoofd groepen vormen: de groep der wetenschappe lijke schakers, voor wie de logica boven alles gaat, en die in Zandvoort vertegenwoordigd wordt door Euwe, door den Weenschen meester Gruenfeld, door den systematischen professor Becker, naast wie de sympathieke Hongaarsche grootheid Geza Maroczy schittert en imponeert. Imponeert? Ja, maar niet te imponeeren is de groep der schaakfantasten, die voor niemand en niets respect hebben. Tot deze groep behoo- ren de eeuwige optimist Bogoljubow, de scepti cus Dr. Tartakower, de grootste houwdegen van alle tijden Rud, Spielmann, in wiens gezelschap de secessionist Landau zich thuis gevoelt. Wat Landau betreft, hopen wij dat zijn groot talent en niet zijne even groote indolentie zijn spel te Zandvoort zal regeeren en dat hij er aan gedachtig zal zijn, dat de titel van Neder- landsch kampioen hem verplichtingen oplegt. De derde groep is de groep der nieuwelingen, die nog niet hun laatste woord gesproken heb ben, en over wier toekomst nog veel te hopen is. Laten we de jonge meesters. Fine en Keres, hoe uiteenloopend z.j ook zijn, vergelijken. Fine gelooft slechts aan wat hij ziet en Keres bouwt op wat hij niet ziet. De Amerikaansche vice-kampioen is een po sitivist, Keres een diabolische fantast. Van Doesburgh en Prins zullen te Zandvoort toonen, wat zij tegen het internationale veld vermogen. En wat denken de deelnemers zelf van de anderen en van zichzelf? Zoo zegt ons dé steeds temperamentvolle Spiel mann: „Ofschoon eenige welwillende collega's en critici mij reeds tot het oud roest rekenen en mij levend zouden willen begraven, zal ik trachten in het schoone Zandvoort mijn ouden „Schwung" te herwinnen, waarbij mij de her innering, dat ik mij in Nederland (Schevenin- gen 1933) steeds jong en sterk heb gevoeld, niet weinig zal steunen". En Gruenfeld: „Daar ik voor het eerst in i.ederland ben, is het mijn voornemen in dit gastvrije land eerst goed mijn best te doen, om een goeden indruk te maken. Ik heb ingezien, dat ik te veel aan het door Capablanca voorge- tooverde spook van den remistod heb geloofd Ik zal mijn stijl opfrisschen en ik zal heusch niet op remise schuiven. De namen dér andere deelnemers prikkelen mij tot goede sport." Dr. Tartakower: „In iederen wedstrijd speelt de verrassing een groote rol, men moet zichzelf steeds verjongen en vernieuwen en een voor beeld nemen aan den grooten Lasker. Mijn suc cessen bestonden tot nu toe daarin, niet dat ik won, maar dat de anderen verloren Nu zal ik het anders doen, niet dat ik nu zal verliezen en de anderen zullen winnen, maar ik zal win nen, positief, niet door de fouten der anderen, maar door mijn eigen daden." De schaakwereld ziet met meer dan gewone belangstelling naar het resultaat van een wed strijd uit, al is men het erover eens, dat de eer ste plaats voor Dr. Max Euwe zal zijn. Maar zal de tweede plaats voor een ouderen meester zijn, of voor de jeugd? Het bestuur van den K. N. V. B. heeft vol gens het verslag in de „Sportkroniek" na uit voerige bespreking besloten aan de Federatie van R. K. Voetbalbonden in Nederland op haar voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, te antwoorden, dat geen aanleiding gevonden is daarop in te gaan. Overeenkomstig dit standpunt zuilen ook de Erkende Bonden geen overeenkomsten met de R. K. F. of haar onderbonden kunnen aan gaan en voor zooverre deze reeds aangegaan zijn, die niet mogen hernieuwen. iiiiuuimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiiiiimiiiiiiiilillliiilliiliiiiiiiiiiimitii Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt deelt mede: De nieuwe depresie in het Zuidwesten is van meer beteekenis gebleken dan Donderdagoch tend kon vermoed worden: de hooge drukking nam wel toe, maar trekt vrij snel Oostwaarts. De vorige depressie ligt nog over Finland. In Ierland en Zuidwest Engeland is reeds regen gevallen, de lucht is op de Britsche eilanden betrokken of zwaar bewolkt en in Engeland valt regen. Frankrijk heeft fraai warm weer in het Zuiden en betrokken lucht met kans op regen in het Noordwesten, in de Golf van Bis- caje waait het krachtig uit Zuid-West. Zuid- Duitschland en Zwitserland hebben fraai weer, Noord-Duitschland opklarend weer. In Zuid- Scandinavië en de Randstaten waait het vrij krachtig onder invloed van de aftrekkende de pressie, die in Finland regen en afkoeling brengt. Ook in „.Noord-Zweden valt regen, in Noorwegen klaart de lucht op. De nieuwe depressie zal waarschijnlijk ook hier te lande regen of onweer met toenemenden wind brengen, waarna weer tijdelijke opklaring kan worden verwacht. ui mi iiiiiiiiimi in in minimi mi mm min in in Minimin urn in mi iiiiiiiui in in nu in in ii min nullum mui in in ui in ui minimi in hui in in ui mi nu in in ii iiuimi minimi 8.00 Morgengebed en gewijde era- mofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert V 9.1510 00 Geen uitzending van den KRO 10.00 Gramofoonmuziek (Muziek- uitzending voor fabrieken) 10.30 Gramofoonmuziek (Beethoven en Schubert, kamermuziek) 11.30 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln. ingeleid en besloten door gewijde gra mofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (straator- gelmuziek) 12.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 1.15 Gramofoonmuziek (Tito Schi- pa en Rich. Tauber) 1.30 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 2.00 Halfuur voor de rijpere jeugd door mevr. A. Schelfhout v. d. Meulen. 2.30 Gramofoonmuziek (Kon. Mil Kapel en Grenadier Guards) 3.00 Kinderuur, verzorgd doei mevr. S. Nuwenhuisv. d. Rijst 4.00 Gramofoonmuziek (operette muziek 5.00 Gramofoonmuziek (viool- en cellosoli) 5.15 Cinema-orgelrecltal door Guus Jansen 5.4 5 Gramofoonmuz'ek (Z.-Afri- kaansche liedjes) 6.00 Cinema-orgelrecital, 6.45 Gramofoonmuziek 7.00 Politieberichten 7.15 „It Fryske Hus" door A. Wit- teveen 7.35 Actueele aetherflitsen 8.00 Nieuwsberichten en KRO- mededeellngen 8.10 Lichtbakens, tienminutenover- peinzing door Henri de Greeve, pr„ geëncadreerd door gramofooi muziek. 8.30 KRO-Melodisten o. 1. V. Piet Lustenhouwer 9.00 Gramofoonmuziek (U belt....) 9.30 „Uit de wereld van de film" door A. v. Domburg 9.45 KRO-Orkest o. 1. v. Marinus van 't Woud 10.15 Gramofoonmuziek (U belt 10.30 Nieuwsberichten 10.35 KRO-Boys o. 1. v. Plet Lus tenhouwer 11.00 Gramofoonmuziek Zaterdagmiddag zendt de K.R.O. een programma uit van draai- orgelmuziek (Hilversum II, 12.1512.30 uur) GODSDIENST 6.40 Parijs II (actualiteiten vooï Katholieken) ORGELBESPELING 3.20 Brussel II 6.00 Hilversum I (Cor Steyn) ORKEST-CONCERTEN 11.05 Hamburg (Symphonie-orkest) 11.20 Droitwich 12.20 Deutschlandsender (Sympho nie-orkest) 12.30 Hamburg 1.50 Luxemburg 3.40 Kalundborg 6.05 Beromünster (fant. ..Paljaa'' v. Leoncavallo) 7.50 Weenen (solisten, koor en orkest) 8.30 Dexitschlandsender (solisten, koor en orkest) 8.35 Beromünster (muziekkorps m m. v. mannenkoor) 9.05 Milaan (Rossini-progr.) 9.20 Brussel II 9.30 Toulouse (,,11 est charmant v. Moretti) 10.20 Hilversum I 11.20 Luxemburg (beroemde rhap- sodieën) 12.40 Toulouse 8.35 11.20 12 20 12.20 12.35 12.50 12.50 1.20 1.20 1.30 2.05 2.05 2.20 2.30 2.40 2.40 3.45 3.50 4.20 4.20 4.35 5.00 5.35 6.20 6.35 6.50 7.20 7.20 7.20 7.50 7.55 8.00 8.20 8.20 8.20 8.50 8.50 9.45 10.20 10.20 10.20 11.00 11.05 11.10 11.15 11.20 11.20 11.35 11.35 11.45 11.50 12.00 12.10 12.20 12.20 8.00 8.20 8.20 12.00 12.15 12.20 12.25 12.35 1.50 1.50 Luxemburg Parijs I Kalundborg Luxemburg Parijs I Brussel I Brussel II Brussel I Droitwich Brussel II Luxemburg Deutschlandsender Droitwich Hilversum I (Notenkrakers) Brussel I Deutschlandsender Hilversum I (Lucky Stars) Brussel I (Paul Godwin's or kest) De utschlandsender Langenberg Luxemburg Hilversum I (Eddy Walls) Droitwich (dansmuziek) Hamburg Berlijn (cabaretprogr.) Parijs I Deutschlandsender Milaan Droitwich (dansmuziek) Droitwich (mil. orkest) Beromünster Toulouse Kalundborg Brussel I Toulouse (Weensche muziek) Droitwich Toulouse (operetteconcert) Brussel I Beromünster (dansmuziek) Brussel I (dansmuziek) Droitwich Toulouse (filmmuziek) Deutschlandsender (dansmuz.) Boedapest (zigeunerkapel) Hilversum I (Fantasia) Luxemburg (dansmuziek) Droitwich Weenen (dansmuziek) Kalundborg (dansmuziek) Weenen (dansmuziek) Brussel II (dansmuziek) Droitwich Parijs I Berlijn (dansmuziek) Hamburg (dansmuziek) GRAMOFOON Hilversum I Brussel I Brussel II Hilversum I Brussel I Brussel II Parijs II Droitwich Brussel I Brussel II 2.20 2.35 2.45 2.50 3.20 3.50 4.20 4.50 5.05 5.35 5.55 6.05 6.10 6.20 6.35 7.00 7.20 7.22 8.10 8.20 9.15 9.20 10.05 10.50 11.00 11.00 11.20 11.50 11.55 Brussel II Langenberg Luxemburg Parijs I Brussel I Brussel II Deutschlandsender Brussel II Droitwich Brussel I Beromünster Luxemburg Rome Brussel II Hilversum I Hilversum I („Rigoletto". ope ra v. Verdi) Brussel I Parijs II Parijs II Brussel II Hilversum I Parijs II (dansmuziek) Hilversum I Parijs II Brussel II Hilversum I Brussel I Boedapest Hilversum I KAMERMUZIEK 12.20 Langenberg (kamerorkest) 4.20 Parijs 4A15 Beromünster (hoomduetten) 6.35 Brussel I (cembalo en fluit) 7.20 Brussel II (trio) 8.20 Droitwich (kwintet) 9.50 Beromünster (klein-orkest) 10.30 Weenen (kwartet m. m. v. zangsolisten) 10.50 Deutschlandsender (fluit en cembalo) SOLISTEN-CONCERTEN 2.50 Brussel II (zangrecital) 4.10 Luxemburg (fiuit' 4.50 Brussel I (zangvoordracht) 5.20 Luxemburg (piano) 6.20 Deutschlandsender (zang en plano) 7.05 Droitwich (banton) 7.50 Weenen (zang en piano) 8:20 Parijs I (zang) 8.20 Beromünster (zang) 9.00 Hilversum I (zang van twee vleugels). 10.05 Luxemburg (zang) OPERA EN OPERETTE 8.20 Boedapest („Grüfin Maritza" operette v. Kalman) TOONEEL 8.15 Hilversum I („Daar knap je van op", revue) PERSBERICHTEN 7.50 Brussel II 8.05 Hilversum I 10.00 Hilversum I 10.20 Berlijn 10.20 Deutschlandsender 105(0 Brussel II VARIA 10.15 Hilversum I (voor arbeiders in continubedrijven) 3.30 Hilversum I (filmpraatje door L. J. Jordaan 4.40 Hilversum I Esperanto-uit- zending) 5.40 Hilversum I (letterkundig overzicht 8.03 Hilversum I (SOS-berichten) SPORT 12.05 Parijs II (reportage Tour de France) 2.00 Hilversum I (reportage intern schaaktournooi te Zandvoort) 3.20 Droitwich (Davis Cup: Austra liëDuitschland 4.20 Droitwich (vervolg tennlsre- portage) 6.30 Hilversum I (intern, schaak tournooi) 7.55 Parijs II (nieuws v. d. Tour de France) 10.15 Hilversum I (intern, schaak tournooi) mini iiiiuimii luiimiimiiiiiiimtiniitmiiB BERLIJN BEROMÜNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II DEUTSCHL. SEND DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS II ROME TOULOUSE WEENEN 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. 1571M. 1500 M. 331.9 M. 1875 M. 301.5 M. 1261 M. 455.9 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De vergadering van de 7 pet. Obligatie houders ten laste van de N.V. Buraerhout's Machinefabriek en Scheepswerf heeft het voorstel, den Trustee te machtigen in overleg met andere groepen crediteuren tot alge meene liquidatie mede te werken, aangeno men, met de wijziging dat de Trustee bijge staan zal ivorden door een deskundige. In een öfficieele bijeenkomst te Bandoeng zijn de mérites van het verdeélingssysteem van de theerestrictie nader in beschouwino genomen algemeen werd de toestand bevre digend geacht. De licentie-hoeveelheden bleken meer dan voldoende te zijn. Op 23 Juli a.s. zvordt .de inschrijving open gesteld op f 35 millioen Nederlandsch Schat kistpapier, rentende 3 pet. en 3% pet. Op 23 Juni j.l. werd f 25 millioen schatkistpapier rentende 4 pet. uitgegeven en voor een to taal van f 45.39 millioen ingeschreven. De Fransche minister van financiën, Auriol, heeft aan het bestuur van de beurs te Parijs verzocht, den handel in aandeelen Banque de France niet toe te staan tijdens de behandeling van het wetsontwerp tot ivijziging van de statuten der Bank. Hij deed dit, om iedere speculatie in de aandee len tegen te gaan en de belangen van aan deelhouders te beschermen. De voorgestelde wijzigingen in de statuten van de Bank van Frankrijk geven wel den indruk, dat de invloed van het groot-kapi taal op het beheer der Bank wordt vermin derd. doch niet, dat het bestuur een groote onafhankelijkheid van de regeering ver krijgt. De toekomst zal uitmaken, aldus oor deelt men te Parijs, of minister Auriol, die herhaaldelijk heeft verklaard, even sterk tegen inflatie als devaluatie gekant te zijn, in staat zal zijn, zijn theorieën in praktijk te brengen. De Londensche City neemt een zeer af wachtende houdnig aan met betrekking tot de uitgifte der Fransche Schatkistbons. De opvattingen dienaangaande zijn niet gun stig. Verzekerd ivordt, dat van kapitaal- terugkeer naar Frankrijk geen sprake is. Ondanks de sterk gestegen vraag en de toenernende bedrijvigheid zijn de Engelsche kunstzijdeprijzen dcilende. De oorzaak hier van is gelegen in de scherpe buitenlandschc concurrentie, vooral van Japan. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 1381. 294.000 werd aan goud omgezet. De rubberprijs te Londen daalde met 1132 tot 7d. De Duitsche handelsbalans in Juni toont een uitvoeroverschot van M. 11 millioen te genover M. 35 mill, in Mei. In het eerste half jaar bedroeg de invoer M. 2111 mill. (v. j. M. 2127 mill.), de uitvoer M. 2243 mill. (v. j. M. 1962 mill.). Het uitvoer-overschot bedroeg M. 132 mill., terwijl in het eerste half jaar er een invoer-overschot was van M. 165 millioeJi. Blijkens den jongsten weekstaat per 16 Juli is de goudvoorraad bij de Bank van Engeland met 5.39 millioen gestegen tot 230.99 inïllioen. De voorraad is thans 38 millioen hooger dan edn jaar geleden. Blijkens den jongsten weekstaat is de goudvoorraad, bij de Bank van Frankrijk met fr. 266 millioen toegenomen n.l. van fr. 54340 mill, tot fr. 54606 millioen. Het rubberverbruik in Amerika is in Juni tot een nieuive recordhoogte gestegen van 52.600 ton, hetgeen 1000 ton meer is dan werd geraamd. In Mei was het verbruik 50.000 ton en in Juni 1935 36.623 ton. In de eerste helft van het jaar 282.934 ton tegen 253.013 ton in het eerste half jaar 1935. De Louis Nashville declareert een dividend van 2.50 par aandeel tegen 2 in Februari en 1 in Augustus 1935. De Norfolk and Western zal, naar raming, in het eerste half jaar 9.75 per aandeel hebben verdiend, tegen 6.65 in het eerste half jaar 1935. Sedert 1930, toen 10.16 per aandeel werd verdiend, zijn zulke gunstige resultaten niet bereikt. De Union Pacific zal, naar raming, in 1936 een ivinst behalen van 8 per gewoon aan deel tegen 6.54 het vorig jaar. 4 De Republic Steel zou, naar raming, in het tweede kwartaal aan netto-inkomsten hebben geboekt 2.80 mill, of 0.50 per ge woon aandeel. Éen dergelijk gunstig resul taat is sedert de oprichting der mij. in 1930 niet bereikt. De netto-ontvangsten bedroe gen in het tweede kwartaal 1935 922.000. De Standard Oil of New Jersey heeft acht olie-tankschepen besteld voor een bedrag van 13 millioen. De schepen zullen voor de kustvaart worden gebruikt. De New Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 978 milli oen tegen 960 mill, de vorige week. Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 7.377.38 (vorig slot 7.37%), de Frank op 9.72Vi9.73% (9113%) en de Dollar op 1461.46% (1.46%). De Nivas verkocht 1504 tons superieure suiker voor export en 300 tons bruine sui ker. Voor consumptie 535 tons superieur. Naar de „Angriff" verneemt, zou Sir Henry Deterding een landgoed hebben gekocht in Mecklenburg. Hij zou voornemens zijn zich hier te vestigen. Sir Henry zou verklaard hebben de leiding van de Royal Shell te willen houden, zoodat hiermee het zwaartepunt van dit concern naar Duitschland zou worden verplaatst. In Geleen heeft de militaire politie den 14-jarigen H. K. uit Den Haag aangehouden. Vóór drie weken had het jongmensch zijn kleeding en pet aan het strand te Schevenin- gen gedeponeerd met het blijkbare doel het vermoeden te wekken dat hij in zee was ver dronken. De avonturier had evenwel andere kleedingstukken ontvreemd en aangetrokken. Toen ging hij aan het zwemmen, kwam te recht in Frankrijk en België en werd weer over de grens in ons land gezet, In Geleen eindigde de avontuurlijke reis,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 6