Een conferentie te Londen Na den moord op Sotelo De positie van België in Europa J§L-"f Ij Congres der Vlaamsche concentratie te Leuven Het nieuws van heden Treinongeluk in Siberië Het protest van de Beli j deniskerk HERVORMING VAN DEN VOLKENBOND? HETACCOORD TUSSCHEN BERLIJN EN WEENEN BRUSSEL EN LOCARNO MEDEZEGGENSCHAP IN DE POLITIEK GEËISCHT Nationalisatie der oorlogsindustrie Een en vijftig dooden LAMERIS FK.1 DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 18 JULI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20052 Ter voorbereiding van een bijeen komst, waaraan ook Italië en Duitschland zullen deelnemen Lord Halifax naar Berlijn? Rijksministerie zal er zoo goed als zeker geen antwoord op geven Het Weer Titoelescoe zal er zich met kracht tegen verzetten Italië tegen collectieve veiligheid De Heimatschutz zal een afwach- tende houding aannemen Restauratie niet onmogelijk Kabinet bespreekt de bloedige gebeurtenissen van den laatsten tijd Hervatting betrekkingen met Rusland Nog altijd duurt in Spanje de "beroering voortdie de moord op Calvo Sotelo wekte. Men ziet hier den auto, ivaarin deze vooraanstaande politicus ontvoerd werd Minister Spaak probeert een bui tenlandsche politiek op eigen vuist te voeren t I u i Tegenstand verwacht De gezondheidstoestand van den Paus Het bereiken van een daadwerke lijke eendracht schijnt thans nabij Onderling wantrouwen afgeschud De ontbinding van de strijdbonden Blijft ook voor de vuurkruisers gehandhaafd De H. Vader wandelt veel in het park van Zijn buitenverblijf Kamer keurt wetsontwerp goed Zeg het met bloemen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. PARIJS, 17 Juli (Reuter) Nadat het aanvankelijk het voornemen was, te Brussel een Locarno-eonferentie te houden, is het thans vrijwel zeker, dat ingevolge een voor stel van Engeland op 23 Juli of daaromtrent te Londen een conferentie der vertegen woordigers van Engeland, Frankrijk en Bel gië zal worden gehouden. Men bevestigt te Brussel de uit Parijs af komstige berichten over de drie mogendheden- conferentie, die waarschijnlijk op 23 Juli te Londen zal worden gehouden. Men wijst er te Brussel echter op, dat deze bijeenkomst niet het karakter zal dragen van een conferentie in den gewonen zin, doch meer van een gedachtenwisseling, o.a, met het doel voorbereidingen te treffen voor een gezamen lijke conferentie, waarop ook Duitschland en Italië vertegenwoordigd zullen zijn. Deze zou dan tegen 15 Augustus te Brussel gehouden kunnen worden. Naar verluidt zou Lord Halifax zich naar Berlijn willen begeven om te onderhandelen over Duitschlands deelneming aan de Locarno- conferentie, welke zou worden bijeengeroepen na de voorloopige besprekingen tusschen Enge land, Frankrijk en België. Ook Rusland en Po len zouden worden uitgenoodigd. In politieke kringen is dit gerucht sceptisch ontvangen. Het blijkbaar vandaag te Parijs genomen be sluit om te Londen op 23 Juli een conferentie der drie Locarno-landen bijeen te roepen, is naar Reuter verneemt, nog niet officieel aan Londen medegedeeld. BERLIJN, 17 Juli. (D. N. B.) Naar het Duit- sche nieuwsbureau van bevoegde zijde ver neemt, is het nauwelijks te verwachten, dat op het protest van de z.g. „voorloopige leiding der Duitsche Evangelische kerk (V. K. L.)" be treffende den algemeenen toestand op kerke lijk gebied, door het Rijks- en Pruisisch mi nisterie voor kerkelijke aangelegenheden of een andere Rijksinstantie geantwoord zal worden, daar de V. K. L. een illegale organisatie is, die geen enkel recht op de leiding der Evangeli sche kerken en daardoor ook geen recht op het indienen van bezwaren kan laten gelden. Verwachting: Matige, later wellicht toenemende Zuid-Oostelijke tot Zuid- H Westelijken wind, zwaar bewolkt met veel kans op regen of onweer, latei koe- H Ier. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- Ëj klarend. BOEKAREST, 17 Juli. (Reuter) In een on derhoud met het blac) „Universul" heeft de Roemeensche minister van Buitenlandsche Za ken verklaard, dat hij voorstander is van bij standsverdragen, die de Roemeensche grenzen waarborgen, en van een vrede door middel van den Volkenbond. „Men spreekt van hervorming van den Vol kenbond aldus Titoelescoe maar ik ant woord daarop: wees voorzichtig: men wil de revisie gemakkelijker maken. Niet het Volken bondpact heeft gefaald maar cle menschen. In den herfst zal te Genève fel gestreden worden. Ik sta meer dan ooit achter den Volkenbond." Titoelescoe zeide verder; „Ik ben geen com munist, maar ik geloof, dat een toenadering op het gebied der buitenlandsche politiek tot Rusland, dat de bondgenoot van onze bondge- nooten is, het beste middel is om onzen ver dragen de grootste uitwerking te verzekeren. Ik heb nooit de verplichting op mij genomen, den doortocht van Russische troepen over Roemeensch gebied toe te laten. Ik wensch ook vriendschap met Italië en Duitschland, doch verheel niet, dat in de eerste plaats de leden der Kleine Entente en der Balkan-Entente onze vrienden zijn, evenals Frankrijk en Engeland." in fascistische kringen te Rome is men van meening dat aan Mussolini cle vredestaak is opgelegd, Europa te organiseeren. In de collec tieve veiligheid ziet Italië het gevaar voor een algemeenen oorlog. Italië zal met zijn vrienden in Midden-Europa samenwerken in een stelsel, dat pas dan een blok zal worden, indien het op de methodische vijandigheid der andere sta ten stuit. Er is hier sprake van een Midden- Europeesche kern, waaromheen geheel Europa georganiseerd moet worden. WEENEN, 17 Juli. (Reuter). De houding van den Heimatschutz ten aanzien van het Duitsch-Oostenrjjkreche accoord is vandaag uiteengezet in een hoofdartikel in het or gaan van Starhemberg „Keimatschutzer". Het is een houding van waakzaamheid en bereidheid het accoord te beoordeelen naar zijn toepassingen. Het artikel zegt o.m.: „Wanneer het accoord loyaal in acht wordt genomen, zal daaruit veel goeds kunnen voortvloeien. Wij moeten echter het vervolg voorzichtig en met het geweer aan den voet afwachten. Wanneer zich de geringste omwentelingsneiging of de geringste poging mocht voordoen met Berlijn in den pas te gaan loopen, zou de Heimatschutz en zouden alle Oostenrijksche patriotten zich op de bres stel len." Aan het slot bepleit het artikel een samen werking van alle politiek weldenkende Oosten rijkers, of zij nu aanhangers zijn van de Duit sche cultuur, katholieken, arbeiders, patriotten of monarchisten. Het orgaan der „Sturmscharen" schrijft, dat er voor het beginsel der souvereiniteit van Oos tenrijk, dat gegolden heeft bij het totstandko men van het accoord met Duitschland, geen enkele uitzondering bestaat, ook niet voor de zuiver binnenlandsche kwestie der restauratie. Het orgaan der „Sturmscharen" is vaak de spreekbuis van Schuschnigg. MADRID, 17 Juli. (Reuter). De kabinetsraad heeft zich langdurig bezig gehouden met de bloedige ge beurtenissen van den laatsten tijd. Ofschoon geen enkele verklaring is verstrekt, gelooft men toch, dat thans definitief de chauffeur van den overvalwagen, waarmede So telo is ontvoerd, in staat van be schuldiging is gesteld. Voorts heeft de regeering besloten alles in het werk te stellen om te kunnen komen tot bestraffing van de moordenaars, zocwel van Sotelo als van luitenant Castillo. Het schijnt, dat het onderzoek naar den moord op Cas tillo geen enkel gunstig resultaat heeft op geleverd. In den kabinetsraad heeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Barcia, een overzicht gegeven van den buitenlandschen politieken toestand. De regeering wil zoo veel de belan gen des lands en de omstandigheden dit ver oorloven een pacifistische politiek volgen. Voorts meent men te weten, dat de ministers besloten hebben in principe over te gaan tot een zoo snel mogelijk herstellen van de betrek kingen met Rusland. De tegenwoordige mi. nister van industrie en handel, Alvarez Ruylla, wordt genoemd als eerste ambassadeur in Moskou. De leiders der parlementsfracties, met uit zondering van de Ceda en de socialisten, zijn bijeengekomen en hebben besloten, dat iedere fractie een afgevaardigde zou aanwijzen, die Dinsdag voor de zitting van de Cortes bij den ingang zal gaan staan en den afgevaardigden van zijn fractie zal verzoeken hem de wapens te overhandigen, die zij eventueel bij zich zou den dragen. S t -V I De Olympische kunsttentoonstelling is dezer dagen geopend. De voorzitter van het organisatie-comité der Olympische Spelen bewondert de maquette van een nieuw stadion, dat te Rome zal worden gebouwd en plaats biedt aan 150.000 personen (Van onzen Brusselschen correspondent) Sommige berichten uit Londen en Parijs hebben verwarring gesticht ten aanzien van de houding door België aangenomen in de zaak der tot nu toe mislukte conferentie van de Loearnisten in de Belgische hoofdstad. De ministér-president Paul Van Zeeland en de overige leden der Belgische regeering hebben de opdracht aanvaard om de landen die trouw gebleven waren aan het Locarnopact, te invi teeren op een conferentie te Brussel, waar het te Londen in Maart j.l. begonnen werk zou worden voltooid. Op de besprekingen te Londen waren behalve Engeland vertegenwoordigd Frankrijk, Italië en België. De Belgische regeering heeft na den terugkeer van den heer Van Zeeland uit Genève de invi taties verzonden naar Engeland en Frankrijk, die aanvaardden, en naar Italië dat een ant woord gaf dat neerkwam op een diplomatieke weigering. Van dat oogenblik af achtte de Bel gische regeering zich ontslagen van de opdracht om een Deraadslaging te organiseeren var. de trouwgebleven Locarnomogendheden, vermits de mogelijkheid van een voltooiing der te Londen ingezette regelingen niet bestond. Hier moet worden bijgevoegd, dat de Belgi sche diplomatie heeft geijverd om de andere staten, die naar Brussel zouden komen voor de besprekingen vooraf te overtuigen van de nood zakelijkheid om aan Duitschland mede te dee- len, dat het na enkele preliminaire besprekingen zou worden geïnviteerd om mede aan de groene tafel te komen zitten. Het diplomatieke plan van België bestond dus geenszins in een ver wijdering van Duitschland. Brussel heeft de jongste weken ook geijverd om Frankrijk te be wegen tot het aanvaarden van het fait accompli in Rijnland. In de meeste leidende milieux van België heeft de mislukking van de poging om een nieuwe editie van het Lftarnopact tot stand te brengen niet eens ontstemming of ontgooche ling gebracht. Men stond immers voor het para doxale feit, dat Brussel werd uitverkozen voor het op touw zetten van een nieuw Rijnpact, ge baseerd op het systeem van den wederzijdsclien bijstand, terwijl de meerderheid in België te genstandster is geworden van de vernieuwing van zulk Rijnpact wegens de vele gevaren die het meebrengt, vooral deze, dat België tegen wil en dank in een bloedig Rijnconflict zou worden meegesleurd, gevaren die niet opwegen tegen de beteekenissen van de garantie, die Engeland en Frankrijk het kunnen schenken. Engeland en Frankrijk hebben er toch in ieder geval, ook zonder pact, eigenbelang bij dat Bel- gië's grondgebied niet betreden wordt door een aanrander uit het Oosten. Een groote verrassing brachten intusschen de berichten, Woensdagavond te Parijs en te Londen gepubliceerd als zou België heb ben aangedrongen op driehoek-besprekingen FrankrijkBelgië—Engeland, die te Brussei zouden worden gehouden in de plaats van de onmogelijk geworden Locarno-beraadslagingen. Dit kan den indruk wekken alsof België nu zou ijveren voor een statenblok Frankrijk—België— Engeland tegenover een statenblok Duitsch landItaliëOostenrijk. A En dit is geen Van Zeeland-politiek meer, dit is Spaak-poliiiek waarover een deel der Bel gische pers Donderdagochtend reeds haar wre vel luchtte. We hadden het voorspeld, dat een extremis tisch socialist als Spaak aan Buitenlandsche Zaken spoedig zou afwijken van de lijn die Van Zeeland in zijn buitenlandsch beleid had ge volgd. Van Zeeland bleef dicht bij de Hjn, uit gestippeld in Maart 1934 door den toenmaligen premier, graaf de Broqueville: n.l. geen strak vasthouden meer aan de kapittels van Versail les, veeleer het nastreven van een vriendschap, die zich niet zou beperken tot Engeland en Frankrijk, maar zich ook tot Italië en Duitsch land zou uitstrekken. Spaak blijkt nu weer eén poging te hebben gedaan om een Locarno zonder Duitschland en zonder Italië op te bouwen, en dat valt geheel buiten de constructie die door de Belgische politiek sedert 1932 werd nagestreefd. Gaat Spaak voort met initiatieven in deze richting, dan zal hij spoedig in België zelf bitteren te genstand ontmoeten. (Van onzen Brusselschen correspondent). De Vlaamsche katholieke intellectueelen eischen medezeggenschap op in de politiek. Er wordt te Leuven een congres der Vlaam sche concentratie belegd. Een paar dagen geleden werd in een buiten gewone algemeene vergadering van de Katho lieke Unie van België een debat gehouden over de opportuniteit van een hervorming van de Katholieke Unie van België. Al de hier aan wezige gedelegeerden der Unie uit 't Vlaamsche land, op één na, wezen op de noodzakelijkheid dat een autonome katholieke partij voor het Vlaamsche land zou worden gevormd, dat een Vlaamsche Katholieke Unie zou worden opge richt. De oud-voorzitter der Katholieke Unie, de heer Pierlot, die minister van Landbouw is ge worden in het nieuwe kabinet-Van Zeeland, gaf in een rapport toe, dat een splitsing der Katholieke Unie van België onvermijdelijk is geworden, de kwestie is hoever die splitsing moet gaan. Uit de besprekingen blijkt intus schen, dat het minimum dat het overwegen waard wordt geacht zal zijn: een federale or ganisatie van de Katholieke Unie in plaats van een unitaire. Inmiddels blijkt men van Vlaamsche zijde spoed te maken met de concentratie van alle katholieke Vlaamsche krachten. Wat de Vla mingen sedert de Vlaamsche strijd ontstond nimmer hebben kunnen bereiken, blijkt thans nabij: een daadwerkelijke eendracht. Voor de eerste maal komen katholiek den kende Vlamingen van verschillende Vlaamsche nuance, dus zij die behooren tot de Katholieke Staatspartij (op cultureel gebied de richting van den Katholieken Vlaamschen Landsbond) evenals de katholieke Vlaamsche Nationalisten, die buiten de Katholieke partij optreden, Zon dag e.k. te Leuven bijeen op een zoogenaamd congres der Vlaamsche Concentratie. Zelfs ziet men op de sprekerslijst evengoed leden van de Katholieke Vlaamsche Kamer- groep als van het Vlaamsch Nationale Blok. Er zal hier worden gehandeld over de Vlaam sche houding tegenover de corporatieve stroo mingen, het economisch probleem voor de Vlaamsche volksgemeenschap, de Vlaamsche zelfstandigheid inzake buitenlandsche politiek, de jeugd en het Vlaamsche volksprobleem, en de wijze waarop Vlaamsche samenwerking kan Worden Verwezenlijkt. Het denkbeeld van dit congres der Vlaamsche Concentratie blijkt te zijn ontstaan uit deze twee overwegingen: de Vlaamsch Nationale doorbraak bij de jongste parlementsverkiezingen om te zetten in tastbare resultaten voor het Vlaamsche volk, weerstand te bieden aan het op til zijnde linksche front in Beigië, dat men om zijn ideologie bestrijden zal én als volks vreemde beweging. „Kost wat kost willen wij, spijts den druk der tijden, blijven wat we zijn: een christelijke Vlaamsche volksgemeenschap" is één der leuzen door de initiatiefnemers van het congres ge steld. Professor dr. J. van de Wijer, van de Leuven- sche Universiteit, zal het Congres presideeren. Als voorzitter van het Congres heeft hij ver klaard nog déze bijzondere beteekenis aan dit initiatief en aan deze concentratie te willen hechten: te demonstreeren, hoe de Vlaamsche katholieke intellectueelen hunne onverschillig heid, hunne lusteloosheid en vooral hun onder ling wantrouwen hebben afgeschud, medezeg genschap opeischen in de leiding van de Vlaam sche politiek, en zich daartoe in vaste organis men willen aaneensluiten. PARIJS, 17 Juli (Reuter). De staatsraad heeft uitspraak gedaan in de zaak van het be roep der vuurkruisbeweging tegen haar ontbin ding. Deze ontbinding wordt gehandhaafd voor zoover het gaat om de feitelijke organisaties der vuurkruisen en der jonge vuurkruisen, die den naam nationale vrijwilligers droegen. De ontbinding wordt voorloopig opgeschort ten aanzien van de afdeeling der vuurkruisbewe ging, die zich bezig hield met sociaal werk en ondersteuning, aangezien anders 21.000 kinderen niet naar een vacantiekolonie zouden zijn ge gaan en een bemiddelingsbureau voor werkloo- zen zou zltn gesloten. CASTEL GANDOLFO, 17 Juli. Hét agent schap Stefani meldt naar aanleiding van de berichten in een deel der buitenlandsche pers omtrent den gezondheidstoestand van den Paus, dat Zijne Heiligheid dagelijks verscheidene particuliere en eenige malen per week alge meene audiënties verleent en eveneens lange wandelingen in het park van de Pauselijke villa maakt. Bedoelde berichten zijn dan ook van allen grond ontbloot. PARIJS, 17 Juli (Reuter). De Kamer heeft het ontwerp tot nationalisatie der oorlogs industrie met 424 stemmen tegen 85 aangeno men. Alvorens tot stemming over te gaan verklaar de de minister van Oorlog, Daladier: de oorlog mag niet sommigen een bron zijn van schande lijke winsten. Frankrijk moet de wereld een voorbeeld geven en een einde maken aan de vrijheid om oorlogsmaterialen te fabriceeren. Het is ongetwijfeld in Europa onrustig, doch ons gebaar zal wellicht ten gevolge hebben dat de onrustige stemming voor een gedeelte wordt weggenomen. Wij zijn eensgezind in onzen vredeswil. De vrede, dien wij willen, is een vrede van vrije menschen, een loyale vrede en niet een slaafsche vrede." Daladier verklaarde verder dat de nationale defensiekrachten zoo hoog mogelijk dienen te worden opgevoerd. Hij herinnerde er aan, dat hij steeds gezegd heeft slechts voorstander te zijn van een vermindering der bewapening in de mate, waarin internationale accoorden de strijdkrachten van andere naties zouden beper ken. Op voorstel van Parijs zal volgende week een conferentie te Londen worden gehouden, waar aan de vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en België zullen deelnemen. Treinongeluk in Siberië eischt 51 dooden, Gezondheidstoestand van den H. Vader schijnt thans uitstekend. Heimatschutz neemt afwachtende houding aan ten aanzien van het accoord met Duitschland, restauratie der Habsburgers niet onmogelijk geworden. Rijksministefrie zal zoo goed als izeker geen antwoord geven op het protest der BelUdenis. kerk. Wetsontwerp inzake nationalisatie der oorlogs industrie door Franschc Kamer aangenomen. De warboel in China; generaal Tsje Noe Tsjoe vermoord. Britsch protest hij Japanschen ambassadeur wegens ruwe behandeling van een Britsch - Indiër te Hsinking. Titoelescoe zal zich verzetten tegen een her vorming van het Volkenbondspact. Marechaussee even over de Duitsche grens ver. ongelukt. Twee personen uit Arnhem bij auto-ongeval in Duitschland gewond. Een doode en een gewonde bij tramongeluk te 's Gravenhage. Prins Boudewijn van België stuurt een motor boot over de Kaag. De Eerste Kamer aanvaardt de oprichting van een industriebank en den aankoop van het Paleis te Amsterdam. New-Yorksche Beurs. Stemming vrij gunstig. O In dezen tijd van den hoog-zomer leeren ons de bloemen welken een godsgave ons in bloem en blad ge schonken is. In de hoofdstad is het grootste rosarium geopend dat Ne derland thans bezit en de naam eener vereeniging van rozenliefhebbers is wel goed gekozen: „nos jungunt ro- sae" „ons vereenen de rozen". De na tuur voert de mensch tot zijn beter-ik en de overpeinzing bij de voortbreng selen der natuur brengt ons tot liet Gods-begrip dat begin en einde is van alles. Bloemen zijn voorwerpen om ons er over te verblijden, om de schoon heid ervan te genieten, om schepping en Schepper te prijzen. Bloemen ver eenigen ons. Zij zijn symbolen van een schooner bestaan, zij vermooien ons leven en brengen verheugenis in een eenvoudig vertrek, in een simpel hoekje. Ook de eenvoudige veldbloem heeft hare schoonheid en haar levens taak ons bestaan te vermooien. MOSKOU, 17 Juli. (Reuter). Eerst heden wordt melding gemaakt van een spoorweg ongeluk, dat 22 Juni te Karimskaja (Oost- Siberië) is voorgevallen en waarbij 51 per. sonen werden gedood en 52 gewond. Twee treinen kwamen met elkaar in botsing tengevolge van nalatigheid. Voor de rechtbank te Tsjita staan 18 be klaagden terecht, o.w. de stationschef. Dit Is het 87ste ongeluk te Karimskaja in het eerste halfjaar van 1936. UURWERKHANDEL LEI0SCHESTRA4T 18 ;8 7 6 5 4: Stand op Zaterdag 1 uur v.m.: 753 yorige stand: 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1