Met den auto over de grenzen i Zoekt gij betrouwbaar I Plaats een „Omroeper Personeel? JTU I VHCr UM/lUC voor 80.000 gezinnen NUTTIGE WENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN ZATERDAG 18 JULI 193C ^iiiiiiillilllllilinilllillllllllimillillllllllilllililililiiiiiiiiiiiiiiliiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiniiiinmmiiiiiiimmmiirr aangevangen Laat uw wagen voor de reis grondig nazien Niet'te veel bagage Verlenging contingenteeringen BUURTSPOORWEGEN IN NOORD-BRABANT Tot reorganisatie der B. B. A. besloten Muziekconservatorium der R. K. Leergangen De oudste universiteit ter wereld I.V.C.B.-programma voor Zondag Cricket-programma voor Zondag U Magne (Fr.) en S. Maes (B.) bij het afdalen van een der bergpassen tijdens de negende étappe van den Tour de France De vlag in top. De laatste overspanning van de nieuwe De bekende schaakspeler dr. Bogoljubow trekt uit de handen van mr. Leven- Moerdijkbrug is geplaatst '5ac'1 z'*n voor 'nlernationaal schaaktournooi, dat te Zandvoort is Het rosarium .Kleurenpracht 2" in het Vondelpark te Amsterdam is Vrijdagmiddag geopend. De laatste hand wordt aan de expositie gelegd De Engelsche kampioen boogschieten, Cox, in actie bij de nationale wed strijden, welke te Oxford gehouden zijn Het ronden van de bgei door de Regenbogen tijdens de wedstrijden op den eersten dag der Kaagweek, die Vrijdag is begonnen met onderlinge zeilwedstrijden een of andere grensstation een half uur lang zijn hoofd onder de motorkap heeft gestoken met de haast wanhopige taak om onder de vetkorst van het motorblok het nummer zicht baar te maken. Ziedaar de enkele nuttige wenken, welke wij den automobilisten zouden willen mee geven op hun reis. Er zijn nog duizenden van zulke tips te verschaffen, maar wij willen hopen, dat we er de voornaamste uit hebben gedestilleerd, welke misschien enkele ongemakken in de kiem zullen Voetrijwielframes, ingericht voor twee of meer zitpl. 1934 40 aantal stuks Electrische rijwiellampen 1934 40 aantal stuks Rijwielbuis 1934 40 aantal stuks Rij wiel vorken, enz. 1934 40 bruto gewicht Rywielvelgen en spatborden 1934 40 bruto gewicht Rijwielzadels, enz. 1934 40 bruto gewicht Rijwielpompen, enz. 1934 40 bruto gewicht Andere rijwlelonderdeelen 1934 40 bruto gewicht Vast waterglas 1934 60 netto gewicht Vloeibaar waterglas 1934 60 netto gewicht Lijnkoeken 1.8 1935-1.8 1936 100 br. gew. Grondnootkoeken 1.8 1935-1.8 1936 100 br. gew. Sojakoeken 1.8 1935-1.8 1936 100 br. gew. Cocoskoeken 1.8 1935-1.8 1936 100 br. gew. Alle andere veekoeken 1.8 1935-1.8 1936 100 br. gew. Nu talrijke plannen worden gesmeed om het vaderland voor eenige weken het vaar wel toe te roepen, willen wij, aldus schrijft men ons namens de K. N. A. C., den auto mobilisten onder deze reislustigen, die naar het buitenland gaan, op hun tocht eenige nuttige wenken medegeven, welke naar de ervaring ons heeft geleerd, een tocht be langrijk kunnen veraangenamen. Wij zullen ons hierbij met eenige algemeen heden tevreden moeten stellen, omdat zooals vanzelf spreekt een groot aantal nuttige tips alleen betrekking heeft op het eigen merk en koetswerk, zoodat deze voor het meerendeel van geen enkel belang kunnen zijn. En dan is onze eerste belangrijke raadgeving de volgende: Laat uw wagen grondig onderzoeken voor ge de reis gaat beginnen. Mogelijk wekt deze raad wel eenige hilari teit op; toch ligt een ervaring van jaren aan hem ten grondslag. Een reis met een zieke automobiel is onbetaalbaar, nog afgezien van het vergalde pleizier. De rekening voor het na zien is heusch te prefereeren! Men bedenke hierbjj ook, dat lang niet iedere buitenlandsche reparateur volkomen op de hoogte is met de verschillende voor hem dikwijls onbekende merken, waardoor een eindeloos gepruts het gevolg kan zijn van een kleine storing, welke reeds verholpen had kunnen worden, indien de wagen vóór het op reis gaan „op de helling" was geweest. Maar ook als dit het geval is geweest, moet de automobilist onderweg sommige dingen niet uit het oog verliezen. Daar is b.v. de accu. Een batterij heeft gedestilleerd water noodig en aangezien water de onaangename eigenschap bezit by hoogere temperatuur te verdampen, is een geregelde controle onderweg een wijze maatregel. Tevens wordt een accu tijdens een reis over lange afstanden krachtig bijgeladen, zoodat dit instrument over het noodige ge destilleerde water zal moeten beschikken om naar behooren te blijven functionneeren. Ook de stand van de olie dient bij het af leggen van groote afstanden dagelijks en bij het ryden in bergterrein nog eens extra te worden gecontroleerd, evenals die van het koelwater, terwijl het controleeren van de ban denspanning eveneens een noodzakeiykheid be- teekent. Een probleem van belang vormt nog steeds #e bagage. Hier geldt het wijze woord; neem Btet te veel mee. Ook de automobiel heeft haar bagage noodig. Het is natuurlyk volkomen ondoenlyk hier een waschlyst van reserve-onderdeelen af te druk ken, aangezien elk type wagen er zijn eigen „zwakten" op na pleegt te houden. De ver tegenwoordiger van uw merk zal u met genoe gen een reservepakket meegeven, waarin veel is vertegenwoordigd, dat de motor onderweg noodig zou kunnen hebben. Als men een carnet of een triptiek evenals de internationale rij- en wagenbewüzen heeft en een uitvoerige routebeschrijving met een bijbehoorende kaart, waarop uw route in rood is uitgestippeld, heeft men nog te zorgen voor een nationaliteitsbewijs en een paspoort. Om onaangename verrassingen te vermijden, verdient het aanbeveling er even de aandacht op te vestigen, dat by de terugkomst uit het buitenland de Nederlandsche douane kan eischen, dat men de Nederlandsche herkomst der goederen kan aantoonen. Kan men zulks niet doen, dan is de kans groot, dat invoer rechten worden geëischt. Onder deze goederen vallen fototoestellen, kijkers e.d. De bewijzen kunnen worden geleverd b.v. door het mede- nemen van kwitanties, waarop de goederen voldoende zijn omschreven of wel door die goe deren van te voren door de douane te laten waarmerken en daarvoor eventueel een identi- teitsbewijsje aan te vragen. Daartoe bestaat gelegenheid op elke plaats, waar ambtenaren der invoerrechten of accynzen zyn gevestigd. De hiervoor verschuldigde kosten zyn gering. Tevens zal men goed doen met, alvorens op reis te gaan, zich grondig op de hoogte te laten stellen van de geldbepalingen welke van kracht zyn in de landen, die men denkt te bezoeken, zoo ook van het feit, of men eventueel voor een visum zal moeten zorg dragen. Tenslotte is het raadzaam om bij de papieren, welke men op reis medeneemt de verzekerings polis niet te vergeten. Het kan n.l. voorkomen, dat het niet medenemen van de polis tot groote moeiiykheden leidt, indien men, al dan niet door zijn schuld, een ongeval veroorzaakt. Meestal biedt het vertoon van de polis met de laatst vervallen premiequitantie uitkomst in geval de politie-autoriteiten maatregelen gaan treffen om bestuurder en auto in verzekerde bewaring te stellen, totdat een cautie is ge steld. Nu de reis zelf. Als goed optimist zal men vertrekken met het idee: mij overkomt geen panne. Wy houden het niettemin voor raad zaam, onder het motto: „je kunt nooit weten" een enkelen goedbedoelden tip te plaatsen. Wanneer u met groote snelheid onder een broeiend zonnetje vele kilometers per dag af legt, kan het voorkomen, dat de ingewanden van uw motor zich wat temperatuur betreft, in hoogere dan normaal warme sferen gaan wentelen, hetgeen zoowel aan het smeermiddel als aan het koelwater hooge eischen zal stel len. Houdt oliepeil en thermometer dus goed in het oog. Die hooge temperaturen in den motor kun nen erger gevolgen hebben. Er bestaat in de automobilistische terminologie een woord met name „Vaporlock". De vakmenschen geven met dit woord den toestand aan, die ontstaat wan neer door de hitte een dampbel in een benzine leiding wordt gevormd, die den normalen toe voer van benzine op een gegeven moment stuit. Weliswaar heeft de vaporlock haar glorietyd gehad, maar toch zijn er nog duizenden wa gens in omloop, die een bijzonder zwak voor deze zeer gevreesde kwaal vertoonen. Komt het euvel veelvuldig voor, dan doet men het beste met een schermplaatje tusschen motor en car burator te fabriceeren, waardoor de benzine- toevoerleiding koeler blijft. Overkomt u zooiets onderweg, dan is een kwartiertje panorama bezichtiging zéér aan te bevelen. Ook in de bergen loopt men de kans, dat de koelwatertemperatuur boven het normale peil zal stijgen. De eenige voorzorgsmaatregel dien men hiertegen kan nemen is het koelsysteem voor de reis aan een grondige schoonmaak te onderwerpen. Verder zal de noodige automobi listische „feeling" de rest moeten doen. Het zal ieder automobilist tegenwoordig wel duidelyk zijn geworden, dat men onmogelyk met succes in de prise direct tegen de Furka kan opklim men, maar men doet integendeel verstandig van de lagere versnellingen een dankbaar ge bruik te maken. Hoe meer toeren de motor on der deze omstandigheden maakt (er zyn na tuurlyk grenzen) hoe beter de circulatie van het koelwater en hoe hooger de oliedruk. Heeft de motor niettegenstaande alle geno men voorzorgsmaatregelen toch veel water verloren en een „stoomtemperatuur" bereikt, dan moet men langzaam water bijvullen, ter wijl de motor draait en hem vooral daarbij niet afzetten. Het stoppen onderweg met de be doeling hem te laten afkoelen is overbodig tyd- verlies, want de motor koelt beter af draaiend dan stilstaand. Tenslotte willen wy er op wijzen, dat er nog steeds menschen zyn, die moeiiykheden aan de grenzen ondervinden. Het is natuurlijk niet voor u bestemd, wan neer wij nog even de aandacht vestigen op het feit, dat een douaneambtenaar geen monster is zooais velen hem meenen te moeten beschou wen, dat daar is neergezet, met de bedoeling om argelooze toeristen in de val te lokken. Wanneer de documenten in orde zyn, is er geen enkele reden om in moeilijkheden te ge raken. Alleen doet men zeer verstandig met zich op de hoogte te stellen van de plaatsen waar motor- en chassisnummer zijn ingesla gen. U zoudt niet de eerste zijn, die aan het smoren. Als laatste wenk nog deze, bewaart uw autogrenspapieren zorgvuldig, want het zijn kostbare documenten. Het verlies er van zou tot vele onaangenaamheden aan leiding kunnen geven. Men verzoekt ons, mede te deelen, dat, naar mag worden verwacht, de hierna te noemen contingenteeringen per 1 Augustus as. voor een jaar zullen worden verlengd, waarby de volgende bepalingen betreffende de basistyd- vakken en de percentages voor de berekening van de autonome contingenten zullen worden vastgesteld. Contingenteering: basistijdvak: percentage Cocosstukgoederen 1.12 19341.8 1935 100 bruto gewicht Geweven yzergaas 1934, 1935, 80 oppervlak Metaalweelsel 1934, 1935 80 bruto gewicht Rijwielbinnenbanden 1929, 1930, 1931, 25 aantal st. Rijwielbuitenbanden 1929. 1930, 1931, 25 aantal st. Rubberslagstukken 1.8 19341.8 1935 100 aantal strekkende meters Voetrijwielen, ingericht voor een zitplaats 1934 100 aantal stuks Voetrywlelen, ingericht voor twee of meer zitpl. 1934 100 aantal stuks Voetrijwielframes, ingericht voor een zitplaats 1934 40 aantal stuk» De aandacht wordt erop gevestigd, dat boven genoemde percentages alleen betrekking hep- ben op de autonome landencontingenten, der halve niet op de bij handelsverdrag verleende contingenten, welke in vele gevallen hooger zijn. In de Donderdag voortgezette vergadering der Prov. Staten van Noord-Brabant werd een langdurig debat gevoerd over de voorstellen tot reorganisatie van de N.V. Brabantsche Buurtspoorwegen en Autobusdiensten B.B.A., welke door haar tramvervoer toenemende ver liezen ludt. Aangenomen werden tenslotte de ontwerp besluiten van Ged. Staten: I. tot machtiging van Ged. Staten mede te werken, tot de financieele reorganisatie der B.B.A. en ter verkryging van gelden een lee ning aan te gaan van f 810.000; II. tot machtiging van Ged. Staten de gel den'sub I bedoeld zoo noodig voorloopig, onder hands by wyze van kasleening op te nemen; III. tot wyziging der begrooting van provin ciale inkomsten en uitgaven voor 1936 met betrekking tot de financieele regeling voor de B.B.A. By de op 13, 14 en 15 Juli gehouden examens slaagden voor het theoretisch gedeelte van diploma Piano L.O.: Hoewel ons kleine landje op een aantal uni versiteiten van respectabelen ouderdom kan bogen, een vergelijking met de oud ste universiteit ter wereld kunnen zy toch moeilyk doorstaan. De universiteit te Bologna werd namelijk reeds in 425 door Keizer Theodosius gesticht. In vroeger jaren was zij een der meest be zochte universiteiten van Europa; in 1262 werd zij zelfs door tienduizend studenten bezocht. En al is dit aantal tegenwoordig niet meer zoo groot, toch is zy nog trotsch op haar ouden roem. Behalve dat vele wetenschappelijke mannen van Europeesche vermaardheid aan deze school hun opleiding ontvingen en er geleerden aan verbonden waren als Ornerius, Azzo, Joseph Gal- vani, Guiseppe Mezzofanti, heeft Bologna zich in zekere mate ook beroemd gemaakt door het groote aantal vrouwelyke studenten en zelfs door haar vrouwelyke professoren. Zoo werd in de veertiende eeuw daar het Romeinsche recht gedoceerd door Novella d'An- drea, een zeer schoone vrouw, van wie zelfs verhaald werd, dat zy haar voordrachten ach ter een gordijn hield, om de aandacht harer talrijke toehoorders niet al te zeer af te leiden door het uiterlijk der bekoorlijke spreekster! In de achttiende eeuw mocht de universiteit van Bologna zich beroemen op een der uit- stekendste docenten in mathematica en physica, n.l. Laura Barri (t 1778), terwijl omstreeks dien zelfden tijd mevrouw Mazzolini anatomie do ceerde en in 1817 Clothilda Tambroni de rege len der Grieksche taal aan haar toehoorders verkondigde. Promotie en degradatie Tweede klasse Zuid I CaesarHoensbroek Derde klasse Zuid H VirtusMadesche Boys Eerste klasse: HCC 2VOC; R. en W.HO C 1; HDVS—Haarlem; WV-VRA. Overgangsklasse: HCC 3PW; HBSACC; Quick (N.)—CVH; Excelsior—RCH; Sparta— SCHC. Tweede klasse A: RIOR. en W. 2; VRA 2 WV 2; ACC 2—Hercules; Haarlem 2—Kam pong. Tweede klasse B: Ajax (L.)—Excelsior 2; Quick (H)—HDVS 2; VÜC—VOC 2; VCC— HCC 4 Tweede klasse O: TCC 1PW 2; HTCC UD; NijmegenQuick (N.) 2. Derde klasse A: SCHCVW 3; KNSM— Ajax (A); Kampong 2—Amphibion (Amphi- bion). Derde klasse B: VRA 4—Olympia, Derde klasse C: HBS 3—Sparta 2; Leonidas —Quick (H) 2; ASV—HDVS 3. De beste Zwitsersche vendel ewaaier, Franz Hug uit Luzern, zal op den openings dag van de Berlijnsche Olympische spelen zijn kunst demonstreeren met de Olym pische vlag Mej. R. de Goeij, TTdenhout; Mej. R, van Kalmthout, Tilburg; Mej. T. de Keuning, Roo. sendaal; Mej. M. Kuipers, Tilburg; Mej. A. v. d. Ven, Goirle; M. Gruithuyzen, Eindhoven; H. Houet, Aarle-Rixtel. Voor het theoretisch gedeelte van diploma Viool L.O.: Mej. N. Hermans, 's Hertogenbosch. Voor het practisch gedeelte van diploma Piano L.O.: Mej. M. Lemmens, 's Bosch; Fr. René, Reuzel; J. v. Erp, Boxtel. Voor het diploma Organist A: M. Gruithuij- sen, Eindhoven: H. Houet, Aarle-Rixtel; W. Jansen, Oss; C. Reisiger, Tilburg. Tevens werd aan de geslaagden voor het diploma Organist A het Diploma der Gregorius. vereeniging in het Bisdom Den Bosch uitge reikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 4