De Britsche leeuw beleeft trieste dagen O PU ROL De Generaal ROME EN BERLIJN FL OREEREN Kerkelijk leven NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDE Excessen der Persvrijheid Camouflage Bij Doorzitten Restaurant DORRIUS ZATERDAG 18 JULI 1936 BUITENLANDSCH OVERZICHT De Turken zijn tevreê GESCHENK VOOR MUSEUM BOYMANS en Zonverbranding PRINS BOUDEWIJN TE NCORDWIJK Bezoek aan de luchtvaart tentoonstelling Bij de K. L. M.-stand MINISTEiR COLIJN NAAR ENGELAND OPENING VLIEGVELD TEUGE Achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteuren R. K. Blindencongres Werkloozen en Ziekenfondsen te Voorst Een gift van Prinses Juliana Voor de inheemsche behoeftigen WIJLEN KONINGIN EMMA Kranslegging bij het gedenkteeken ARIËNSHERDENKING Op 9 Augustus te Maarssen SOCIALE ORGANISATIES EN KATHOLIEKE ACTIE Radio-voordrachten door prof. Koenraadt DOUGLAS WINT DE COLLIER TROPEE Hoogste onderscheiding voor zijn DC 2 AIR FRANCE'S HONDERDSTE OCEAANSPRONG Postlijn langs de Zuidelijke route KINDERSPEL TEN DIENSTE VAN DE POLITIE Z. H. Exc. Mgr. Huibers maakt de reis met den zieken- trein mede Dominicaansche Derde Orde Vijfde Nationaal Congres te Utrecht ST. BONIFACIUS BEDEVAART NAAR DOKKUM Op Zondag en Maandag 2 en 3 Augustus De postvluchten Flacon 90ct. Tu be 60d. Doos 50 en 25 ch De brand in K. en W. te Rotterdam De verdachten blijven ontkennen De ramp te Hilversum MALVERSATIES BIJ CRISIS COMITÉ TE VLISSINGEN De secretaris gearresteerd FILM VAN RENÉ CLAIR VERBODEN Ernstig ongeluk bij paarden- dressuur 99 99 De C. P. N. en de a.s. verkiezingen Engeland kan tegenwoordig geen vinger uitsteken, zoo lazen wij dezer dagen er gens, of het krijgt er een tik op. Dat is voor het trotsche Albion een situatie om wan hopig te worden. Londen lijkt de kluts kw'ijt. Hoe het het onderspit heeft gedolven in het Italiaansch-Abessinische „conflict", ligt nog versch in ieders geheugen. Toen het noodge dwongen de sancties los liet, trachtte het nog een vuist te blijven zetten in de Middelland- sche Zee. Het zou maritiem zijn positie aldaar blijven handhaven. Niets daarvan. Mussolini bleef zijn wenKbrauwen fronsen. Engeland gaf zijn stellingen prijs. Tot voor een paar dagen toonde Engeland zich nog ongeduldig over het uitblijven van het Duitsche antwoord op de vragenlijst. Nu neemt het nederig het Duitsch- Oostenrijksch accoord als een indirect antwoord op. De bijeenkomst der Locarno-mogendheden moest ook worden afgelast. Italië en Duitsch- land toonden niet de minste neiging om te Brussel te verschijnen, waar de nieuwe Locar- no-conferentie zou plaats vinden. Er komt nu voorloopig een „gedachtenwisseling" der drie overgebleven Locarnisten, Engeland, Frankrijk en België, einde Juli voor in de plaats. Deze „gedachtenwisseling" zal tot doel hebben, voor bereidingen te treffen voor een gezamenlijke conferentie, waarop ook Duitschland en Italië vertegenwoordigd zullen zijn. Dit wordt ver klaard in een officieuze verklaring. De wensch is hier de vader der gedachte. Italië en Duitsch land zullen wel komen, maar dan moet eerst Engeland het heele vroegere Locarno w'egve- gen. En dit zal dan weer de zooveelste deuk zijn in het Britsche prestige. Het gevolg van de wispelturige, slappe, ja stuntelige Engelsche politiek is geweest, dat Hitler, die vast ge loofde aan de Engelsche grootheid en macht, reeds lang naar den anderen kant ziet, in de richting van Italië. En Engeland ziet voor zich opdoemen de vernieuwing van het oude drie voudige verbond: Duitschland, Oostenrijk, Ita lië (met Hongarije en Bulgarije incluis). Alle plannen en schaakzetten van John Buil zijn mislukt. Zijn hand aan het stuur van Europa heeft haast niets meer te sturen. Het zou maar het beste zijn, dat Engeland zich in zijn oude, hoogmoedige „splendid isolation" terugtrok Maar ook dat was hetzelfde niet. Ook te Montreux is het Engeland niet voor den wind gegaan. De aldaar geslo ten overeenkomst aangaande de Dar. danellen zou nooit de toestemming van Enge land hebben verkregen, wanneer het zich nog den heer en gebieder van Europa voelde. De Turken kunnen tevreden zijn. Zij hebben de gewenschte wijziging van het verdrag van Lausanne verkregen ten opzichte der Dar- danellen. De Turken zullen nu, met instem ming van een groot deel der Europeesche mo gendheden, de kust der Dardanellen gaan ver sterken en wel op een wijze, die hen in staat zal stellen door te laten en tegen te houden in dat altijd omstreden vaarwater, wie zij wil len. „Dat zij in staat zijn ieder tegen te hou den, is in den oorlog gebleken. Daar onder de mogendheden de Russen hun beste vrienden zijn, beteekent dit, lezen wij in een correspon dentie van de N.R.C., zoolang de vriendschap duurt, voor Rusland de mogelijkheid, in tijd van oorlog uitvallen te doen uit de Zwarte Zee, en hun schepen, zoo noodig, achter de dekking van de Dardanellen terug te trekken. Het beteekent een bijzondere beveiliging voor het met Turkije in de Balkanentente verbon den Roemenië, en een prikkel te meer voor Bulgarije, om zich bij de Balkanentente aan te sluiten. Het beteekent, in verband met de Turksch-Russische vriendschap en het trouwe lidmaatschap van den Volkenbond der Turken, een belangrijke strategische versterking van de Fransch-Russische overeenkomst van weder- zijdschen bijstand. De overeenkomst, die men nu bezig is te sluiten onder den zegen van Engeland, maakt voor alle zeemogendheden en alle staten aan de Zwarte Zee en aangrenzen de vaarwateren of met aangrenzende belangen, de vriendschap van Turkije van de grootste beteekenis. De bepalingen laten Turkije veel ruimte tot het betoonen van vriendschap en vijandschap. En, voorzoover de bepalingen dat in een moeilijk geval niet zouden doen, kunnen allicht de nieuwe fortificaties aan de zeeëngte het bewerken. Zooals de toestand nu is, moet het resultaat heel onaangenaam zijn voor Italië en zijn Vrijdagmiddag heeft in tegenwoordigheid van den burgemeester, mr. P. Droogleever Fortuyn, en verscheidene belangstellenden de overdracht plaats gehad van het geschenk van de Rotter- damsche burgerij aan het Museum Boymans te Rotterdam. De plechtigheid werd gehouden in een van de zalen van het museum. De voorzitter van het comité uit de burgerij mr. H. C. Hintzen, die hierbij allereerst het woord voerde, vestigde de aandacht erop, dat de bedoeling van dit geschenk is uiting te ge ven aan de gevoelens van vreugde over de tot standkoming van het Museum. Het is de bedoeling, dat het comité, dat de gelden voor het geschenk heeft bijeengebracht, niet ontbonden zal worden, doch dat het een blijvende vereeniging zal vormen, welke in de toekomst nog goed werk zal kunnen doen Na een kort dankwoord van den burgemeester heeft de directeur van het Museum, de heer D. Hannema, een speech gehouden, waarin hij een toelichting gaf over het geschenk, dat be staat uit een schilderij van Kees van Dongen, een stilleven van Raoul Hynckes en een vrou wenportret van den beeldhouwer Charles Lespian. aspiraties in de Oostelijke Middellandsche Zee. En voor het streven van Duitschland naar toeneming' van macht in het Zuidoostelijkste Europa lijkt het, vooral tegenover Rusland, een breidel." Italië is te Lausanne indertijd van de partij geweest, haar 't heeft geweigerd deel te nemen aan de onderhandelingen te Montreux. Duitsch land verkeerde in dien tijd in de diepste ver nedering en was van alle vraagstukken in de wereldpolitiek uitgeschakeld. Het was „Luft" voor de zegepralende Entente. Maar nu telt het weer mee en niet zuinig, vooral in verband met zijn ontluikende liefde voor Italië. En nu rijst meteen de vraag: wat zullen deze twee landen doen? Zullen ze ook nu weer Engeland laten voelen, dat het heel wat tonen lager heeft te zingen? Wij zijn benieuwd. Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apq.th.en Drogisten Het Belgische Prinsje heeft Vrijdagmiddag met den heer en mevrouw van öe Mortel en hun zoontje Jan Hein een bezoek gebracht aan de luchtvaarttentoonstelling te Noordwijk. De jeugdige vorstelijke bezoeker toonde reeds zeer veel belangstelling in de luchtvaart, en toen hij samen met Jan Hein van de Mortel in de cockpit van een 3-motorig Junkervliegtuig was gezeten, en de publiciteitschef van de K. L. M. de heer Prinsen Geerlings, een lesje in het besturen gaf, wilcle het Prinsje steeds meer bijzonderheden weten. Wellicht nog meer opgetogen was Prins Bou- dewijn bij den stand der K.L.M., waar vooral zijn belangstelling uitging naar de daar ge- exposeerde Douglas-modelletjes. En toen cis heer Prinsen Geerlings hem vroeg, of hij zoo'n vliegtuigje zou willen hebben, antwoordde het Prinsje blij verwonderd: „ja graag." Als van zelfsprekend werd aan dit verlangen direct vol daan, terwijl zijn in België gebleven zusje en den beiden kinderen van de Mortel eveneens een exemplaar werd toebedacht. Ook werd nog het op het terras staande „Klemm"-vliegtuig bezichtigd, in welk vlieg tuig prins Boudewijn en Jan Hein van de Mor tel plaats namen, waarbij zij van den heer Prinsen Geerlings verschillende technische bij zonderheden te hooren kregen. De directie van de tentoonstelling bood me vrouw van de Mortel bloemen aan. De minister-president, dr. Colijn, is heden voor een paar weken met verlof naar het bui tenland vertrokken en zal dit verlof doorbren gen in het Zuiden van Engeland. Volgens den Haagschen correspondent van de „Daily Telegraph" is het waarschijnlijk, dat minister Colijn zal pogen de inzichten te vernemen van verschillende leidende persoon lijkheden in Engeland aangaande de wijzigin gen, die onlangs in Europa hebben plaats ge vonden. Naar wij vernemen is de officieele opening van het vliegveld Teuge thans bepaald op Za terdag 12 September a.s. In de week van 13 tot 18 Juli 1936 heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM. 50.000 van de op haar Sonder- konto bij de Dèutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 89390—89398. Het totale bedrag van de op het Sonder- konto uitstaande posten, die nog niet tot uitbe taling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 11.1 millioen. De Sonderkonto- posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-posten heeft de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM. 250.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 26942. Het totale bedrag van de op het Treuhaen- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet in uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM. 9.5 millioen. De Treuhaenderkonto-posten, waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Woensdag 22 Juli zal te Amsterdam in het St. Ignatiuscollege aan dé Hobbemakade het jaarlijksche congres plaats vinden van den Ned. R.K. Blindenbond. Bij de opening zullen het woord voeren pas toor W. Nolet, Professor Dr. W. P. C. Zeeman, Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, e.a. De minister van Sociale Zaken heeft op de vragen van het Tweede Kamerlid Schalker be treffende de door het gemeentebestuur van Voorst aan de werkloozen in die gemeente op gelegde verplichting, lid te worden van een zie kenfonds, o. m. geantwoord: dat, aangezien het den betrokkenen mogelijk is gemaakt met geringe kosten lid van een zie- kenhuisverplegings- en operatiefonds te worden, waarvoor de gemeente zich belangrijke offers ge troost, de minister geen aanleiding kan vinden om een bepaalde gedragslijn als voorwaarde aan het verkrijen van rijkssubsidie in dezen te ver- biodHfc N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN i LA CARTE BUITENZORG, 18 Juli (Aneta) Mevrouw De Jonge ontving bericht dat H. K. H. Prinses Juliana een bedrag van f 2500.schonk ten behoeve van het Algemeen Steunfonds voor in heemsche behoeftigen. Het Haagsch Comité voor volksfeesten is voornemens in den morgen van Zondag 2 Augustus as. den verjaardag van nu wijlen H. M. de Koningin-Moeder een krans neder te leggen bij het voor Hare Majesteit, in het Rosarium te Den Haag opgerichte gedenkteeken. De Kruisverbonden, Mariavereenigingen, Werk- liedenvereenigingen, Jeugdvereenigingen, de af- deelingen van den Vrouwenbond, K. J. V., Ver kenners, Graal, K. J. C., enz., die van plan zijn op 9 Augustus a.s. deel te nemen aan de Ariënsherdenking te Maarssen, gelieven zich zcoveel mogelijk bijtijds in groepen te formee- ren, opdat zij met gezelschapsbiljetten, per spoor naar Utrecht of Maarssen kunnen reizen. Bij massale deelneming zal getracht worden eenige treinen extra te Maarssen te doen stop pen. De plechtige Hoogmis begint om half elf. De predikatie wordt gehouden door Rector W. v. d. Hengel van de Kweekschool te Zeist. Op uitnoodiging van den Ned. R. K. Midden standsbond zal prof. dr. W. Koenraadt, hoog leeraar. aan het Groot-Seminarie te Hoeven, op de Zondagen 26 Juli en 9 Augustus a.s., telkens des avonds van 7.508.10 uur, voor den Katho lieken Radio Omroep spreken over het actueele onderwerp: „De sociale organisaties en de katholieke actie." De befaamde Collier Trophy is dé vorige week door President Roosevelt in het Witte Huis aan Donald Wills Douglas uitgereikt, den stichter van de Douglas Aircraft Com pany in Santa Monica. Elk jaar wordt de begeerenswaardige tropee uitgeloofd als hoogste onderscheiding voor dëngene, die zich het verdienstelijkst voor de Amerikaan- sche luchtvaart heeft betoond, onverschillig in welk opzicht: voor 't blindvliegen, 't bou wen van een voortreffelijk toestel, voor een opzienbarende uitvinding en wat er al meer voor in aanmerking komt. In 1911 loofde Robert J. Collier de tropee uit. Donald W. Douglas heeft deze thans verworven voor zijn Douglas DC 2-verkeersvliegtuig, of, zooals dé jury concludeerde: voor zijn voortref felijk tweemotorig verkeersvliegtuig. In het rap port wordt dit nog omschreven met: Dit vlieg tuig is algemeen in gebruik gesteld door lucht vaartmaatschappijen over geheel Noord-Amerika, wegens zijn groote snelheid, zijn zuinige exploi tatie en zfjn gerieflijke inrichting voor passa giersvervoer. De verdiensten van dit vliegtuig zijn voorts gebleken uit zijn veelvuldige aanschaffing door buitenlandsche maatschappijen. Het vliegtuig, waardoor Douglas in bezit van de tropee is gekomen, is dus dé Douglas Dc 2, welke Fokker in licentie aan de K.L.M. heeft ge leverd en waarmee de Nederlandsche maat schappij haar halfwekelijkschen dienst op Indië onderhoudt en die ook op vele Europeesche lijnen van de K.L.M. zijn ingezet. In den vroegen morgen van Zondag zal uit Toulouse het vliegtuig vertrekken van den wekelijkschen koerierdienst op Zuid-Amerika van de Air France. Te middernacht in Dakar aangekomen, zal voor de honderste maal de Oceaan worden overgestoken. Deze postdienst over de zuidelijke route van den Atlantischen Oceaan zal weldra zijn tweede lustrum beleven. In 1927 werd hij geopend. In dien eersten tijd vloog de Air France naar Dakar, waar de postzakken in oude Fransche kanonneerbooten over werden geladen. Parijs- Buenos Aires was toen een tijdsbegrip van acht tot tien dagen. Nu is reeds aangekondigd, dat de Air France van de lichtstad in vijf dagen naar Santiago de Chili zal vliegen. De aanzien lijke bekorting van den reistijd is voornamelijk te danken aan het feit, dat thans vliegbooten over het oceaantraject koersen, waar vroeger de oude oorlogsbodems hun zog trokken van de Afrikaansche kust naar Zuid-Amerika. In 's-Gravenzande en omgeving houden de kinderen er een nieuw spelletje op na; het no- teeren van letters en nummers van auto's. Dank zij dit spelletje kon nu iemand opge spoord worden, die zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Een Chineesch bood een automobilist een Pullover te koop aan, en de man deed alsof hij het kleedingstuk wilde koopen. Hij reed echter plotseling weg, zonder te betalen. Doch eenige kinderen hadden ook dezen automobilist in hun spel betrokken en nummer en letter van den auto opgenomen. Zoodoende kon de politie den oplichter op sporen] Op Maandag 27 Juli a.s. zal de Nederlandsche Nationale Bedevaart, onder de geestelijke lei ding van den hoogeerw. heer H. Meyer, Prest dent van het Comité V. N. B., naar Lourdes vertrekken. De technische leiding van de Bedevaart berust bij den Directeur der treinen, Jhr. Mr. Ruijs de Beerenbrouck. De eerste trein (Oranje) vertrekt om 11.15 uur v.m. van Nijmegen en neemt verder te Venraij, Venlo, Roermond, Sittard en Maas tricht de pelgrims op. Met dezen trein zullen in totaal 412 pelgrims vervoerd worden. De tweede trein, de ziekentrein (Wit), ver trekt om 12.20 n.m. met in totaal 380 personen, onder wie 295 zieken van Roosendaal. Met dezen trein zal ook Z. H. Exc. Mgr. Huibers de reis medemaken. De ziekenverpleging zal wederom staan onder directie van Jhr. Mr. F. van Nispen tot Sevenaer, terwijl de medische leiding is toe vertrouwd aan Dr. Th. Platte te Heerlen. Als Aalmoezenier der zieken zal dit jaar voor het eerst optreden de zeereerw. heer L. J. Willen- borg, Pastoor te Bloemendaal. Evenals vorige jaren zullen te Lourdes alle zieken, die met den ziekentrein reizen, in het Asyl worden ondergebracht. Om respectievelijk 13.27 en 14.16 uur n.m. ver trekken van Roosendaal 11 blauwe en de roode trein met onderscheidelijk 393 en 420 pelgrims, zoodat met de vier treinen (extra treinen) in totaal 1605 pelgrims, onderwie 74 Priesters, naar Lourdes zullen vertrekken. Voor de vier extra-treinen, welke worden samengesteld uitsluitend uit D trein-materieel met zijgangen en vouwbalgen, zullen in totaal 38 personenrijtuigen en 9 bagagerijtuigen beschik baar worden gesteld, terwijl op de Fransche grens aan elk der pelgrimstreinen nog een res tauratierijtuig zal worden toegevoegd. In verband met de plaatsruimte in de treinen kunnen geen pelgrims voor deelneming meer worden opgenomen. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van den K.R.O. om van het vertrek van den ziekentrein een reportage te geven. Op Maandag 3 Augustus zal de Dominicaan sche Derde Orde haar vijfde Nationaal Congres houden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht. Het programma voor dien dag vermeldt een plechtige Hoogmis te 10.30 uur, op te dragen door den hoogeerw. Pater B. Schaab, provin ciaal der Dominicanen in Nederland, in de St. Dominicuskerk, Mariaplaats. De wisselende ge zangen worden uitgevoerd door een schola van Paters, de vaste gezangen door de aanwezigen. Te 12.15 uur begint de groote congresverga dering in het Jaarbeursgebouw, waarop spre ken zal Pater C. Friethoff O.P. te Rome, over: „Het geheel eigen karakter van de Dominica- nenorde", terwijl ook de hoogeerw. Pater Pro vinciaal een toespraak zal houden. Na de gemeenschappelijke lunch begint om 3.30 uur de namiddagvergadering, waarop eerst de Promotor provincialis, Pater Piels O.P. te Nijmegen verslag over het afgeloopen jaar zal uitbrengen. Vervolgens spreekt mevr. SteenbergheEnge- ringh t.o.p. over: „Het apostolaatswerk van de vrouwelijke leden van de apostolische Domi nicaansche Derde Orde" en Dr. J. Brinkhoff t.o.p. te Maastricht over „De Dominicaansche Derde Orde en de katholieke intellectueel". Na behandeling van voorstellen en gedach tenwisseling zal Pater R. v. d. Linden O.P. te Rotterdam het slotwoord spreken. Weer trekt de Nationale Bedevaart naar Dokkum; weer komen uit het geheele land de pelgrims naar de plaats, waar onze eerste ge loofsverkondigers het leven lieten. Achter in de kerken hangt thans weer de groote plaat van de St. Bonifaciusbedevaart. Zij zegt ons iets. Zij zegt ons, dat in onze eertijds heidensche landen predikers van het Christendom zijn doorgedrongen, om het Geloof aan onze vaderen te brengen, en die gestorven zijn als martelaren. Maar zij zegt ons ook, dat het bloed der mar telaren roept om de edele wraak: het Noorden weer te kerstenen. Want de toestand in het Noorden van ons land is zoo, dat de menschen God verlaten hebben, ze kennen God niet meer; ze hebben wat anders te doen! Er staan nog schoone kerken, maar leeg. En dat in het land van St. Bonifacius. In streken, waar weleer het Katholicisme heerlijk bloeide En daarom rust op ons, de erfgenamen der Heiligen, de plicht: onzen broeders en zusters het erfdeel van het ware Geloof terug te bren gen. Daarom gaat ook een nationale Bedevaart naar Dokkum. Niet, om lichamelijke genezingen te verkrijgen Dokkum is geen Lourdes; niet om maatschappelijke crisis te bezweren Dok kum is geen Heiloo; niet om louter heiligenver- eering Dokkum is geen Kevelaer. Maar 't gaat om genezing van zielen; 't gaat om bezwering van het groeiend ongeloof; 't gaat om terugkeer naar het Vaderhuis van Ver loren Zonen. En daarom is een bedevaart naar Dokkum een gebedsactie voor de bekeering van het Noorden; missiewerk in het eigen vader land. Hebben deze overwegingen nog kans? Natuurlijk vraagt het menschen: katholiek genoeg, om niet te individueel te zijn; dank baar voor ontvangen gaven genoeg, om niet egoïst te zijn in het enkel-bewaren daarvan; belijders en strijders, menschen met martelaars- bloed. Maar die zijn er! 2 en 3 Augustus zullen 't weer toonen, als met den Aartsbisschop voor op de Nationale Bedevaart weer uittrekt als een kruistocht ter verovering van het heilige land. De „Edelvalk" is op de uitreis en de „Dja- lak" cp de thuisreis te Jodhpur geland. Zoo bruin en kerngezond kunt U er ook uitzien I Een prachtige, sportief bruine teint, die beschermt tegen vervellen en zonnebrand, krijgt U door Amilda-zonnebruin- crême, ook bij weinig of geen zon. Alleen deze crème bevat pigmentol, die door de inwerking van de lucht Uw huid bruin doet worden. Het arrest van de vier verdachten inzake den brand in het Gebouw foor Kunsten en Weten schappen te Rotterdam is met twee maal 24 uur verlengd. Zij zouden heden naar het Huis van Bewa ring worden overgebracht. De 26-jarige directeur I. M. en de 53-jarige manager van E. worden verdacht van brand stichting. Zij zouden de mannen zijn geweest, die per auto naar den Schiedamschesingel kwa men, in het gebouw vertoefden en kort daarop terugkeerden, terwijl een hunner toen het hek, dat toegang verschaft, afsloot. Zij werden door den getuige, die in het begin van deze week is komen opdagen, herkend. De 63-jarige eigenaar J. M. en diens 30-jarige zoon E. M. worden verdacht van mededader schap of medeplichtigheid, welke hierin zou be staan, dat zij den sleutel van het gebouw aan I. M. ter hand zouden hebben gesteld. Doch ook de manager van E. beschikte over een sleutel. De vier directieleden blijven tot nog toe hard nekkig ontkennen iets met den brand uitstaande te hebben. Bij het verhoor beriep men zich er op, dat de zaken goed gingen. De eigenaar J. M. deelde mede, dat hij in Maart de bedrijfsverzekering zelfs had verlaagd. De verzekeringen beliepen bijna 400.000; het complex gebouwen was verzekerd tegen brand schade voor 120.000. de inventaris voor 65.000 en d'e bedi'ijfs verzekering bedroeg ongeveer twee ton. Mededeelingen omtrent de stormramp te Hilversum, waarbij drie menschen door een neervallenden boom gedood werden, zouden den indruk kunnen vestigen, dat hier van schuldige nalatigheid sprake was aan de zijde van den eigenazr van perceel 8 in de Stationstraat. Dit blijkt ons geenszins het geval. Hij heeft inte gendeel juist meegewerkt om ziek geboomte ter plaatse tijdig te doen verwijderen. Want dezen eigenaar is nimmer, zooals aanvankelijk gemeld, verzocht dén boom te laten verwijderen, dus zeker niet herhaaldelijk met klem. Het ge meentebestuur van Hilversum, dat ingevolge de Iepen wet toezicht op de iepen heeft te hou den, verzocht enkele maanden geleden een anderen zieken boom te rooien. Onmiddellijk was de eigenaar bereid aan dit verzoek te vol doen en op zijn kosten is door den desbetref- fenden gemeentedienst eenigen tijd later het werk verricht. Hieruit blijkt dat er van schuld aan de zijde van den eigenaar geen sprake is en we betreu ren dan ook de zinsnede van onzen correspon dent, dat de onwil van den huiseigenaar drie menschenlevens heeft geëischt en herroepen deze uiting. Naar wij vernemen is Vrijdagochtend de heer L., secretaris van het plaatselijke Crisis Comité te Vlissingen, gearresteerd in verband met de reeds gesignaleerde onregelmatigheden bij dat comité. Na een uitvoerig verhoor is hij voor den Officier van Justitie te Middelburg geleid. De gearresteerde moet ten eigen be hoeve gebruik hebben gemaakt van goederen uit het magazijn van het plaatselijk Crisis Co mité, terwijl hij verder zou hebben toege staan, dat aan een ander persoon goederen uit het magazijn zijn verstrekt, hoewel deze per soon niet te Vlissingen woonachtig is. De door René Clair in Engeland geprodu ceerde film „The Ghost Goes West" is thans vplgens een bericht van de Jewish Chronicle van 10 Juli j.l. in Duitschland verboden. De oorzaak van dit verbod is gelegen in het feit, dat de muziek is gecomponeerd door den joodschen emigrant Michel Spolianski. Gisteravond was de ruiter J. v. d. M. te Ven raij in de nabijheid van de buurtschap Weverslo bezig met het dresseeren van een rijpaard. Toen v. d. M. in vollen ren door een laan reed, werd hij van zijn paard tegen een boom geslingerd. Met een zware hersenschudding is de onge lukkige opgenomen. Zijn toestand bleek zoo ernstig, dat hij van de laatste H.H. Sacramenten moest worden voorzien. Nader vernemen wij dat het slachtoffer in den afgeloopen nacht aan de bekomen verwon dingen is overleden. De redactie van „Het Volk" voelt het steeds als een schrijnend onrecht dat, sedert den dag dat zij openlijk partij koos vóór de muiters van de „De Zeven Provinciën", haar pennevruchten op order van oud-minister Deckers niet meer onder de oogen van de dienstplichtigen van zee- en landmacht mogen komen. Maar zoolang de redactie, zooals dezer dagen geschiedde, haar krant aantrekkelijk zoekt te maken met schetsen waarin uit pure baldadigheid een generaal en zijn majoor-adjudant belache lijk worden gemaakt, waarin de eerste wordt aangeduid als „gouden zaag met vier sterren" en de tweede als „de bediende met een balk en een ster", en beiden worden af geschilderd als een paar wereldvreemde idioten, zoolang kunnen wij het zoo kwaad niet vinden, dat de producten van de Ar beiderspers uit de kazerne vandaan gehou den worden. Zoolang kunnen wij het slechts betreuren, dat het, in verband met ons militiestelsel en de onmisbare druk persvrijheid, niet mogelijk is, ook de dienst plichtigen-met-groot-verlof, die onze eigen lijke weermacht uitmaken, voor het de- moraliseerend geknoei van roode journalis ten te vrijwaren. Het valsche van deze journalisten is, dat zij aan den eenen kant aanhoudend een paniekstemming wekken door te wijzen op het gevaar dat ons vanuit Duitschland be dreigt, maar anderzijds iedere afweerpo- ging daartegen saboteeren, door de weer macht aanhoudend verdacht te maken. me. >k in ons land trachten de commu nisten hun politiek spel te camouflee- ren onder de leuze: tegen het fascis- De Communistische Partij Nederland heeft zich met een schrijven gewend tot het partijbestuur der S. D. A. P. naar aanlei ding van de a.s. parlementsverkiezingen. In dit schrijven wordt verklaard, dat de a.s. verkiezingscampagne gericht moet zijn op een verandering van het regeeringsbeleid, waarbij inplaats van de huidige „aanpas singspolitiek" een politiek komt in overeen stemming met de wenschen van de over- groote meerderheid van het Nederland sche volk. Verder wijst de C. P. N. er op, dat een nieuwe situatie wordt geschapen doordat voor het eerst de N. S. B. aan de Tweede Kamer-verkiezingen zal deelnemen. Dit maakt een nieuwe strijdformatie noodzake lijk, waarbij alle partijen, die de democra tische en grondwettelijke rechten des volks wenschen te behouden, verhoeden dat de N. S. B. groeit door de verdeeldheid der tegenstanders. De C. P. N. wijst daarbij op de verheugende resultaten, die de samen werking der anti-fascistische krachten in 'n land als Frankrijk heeft geboekt, waar aan het fascisme daardoor ernstige sla gen zijn toegebracht. De bedreiging van de onafhankelijkheid van Nederland van de zijde van het fascistische Duitschland maakt het tevens tot een belang van de eerste orde, dat de N. S. B. deze voor post van het Hitler-fascisme in Nederland wordt teruggedrongen. De C. P. N. doet daarom een beroep op het partijbestuur van de S. D. A. P. om in het belang van het Nederlandsche volk on derhandelingen te openen, om te komen tot een eenheidslijst waarop de candidaten van S. D. A. P. en C. P. N. gezamenlijk voor komen. De C. P. N. zegt, zich bij de a. s. verkiezingen niet ten doel te stellen eigen verkiezingswinst te verkrijgen ten koste van de democratische partijen, doch te streven naar de nederlaag van de fascisti sche en reactionnaire groepeeringen, en daarom stelt zij voor een „niet-aanvalsver- drag" tusschen de democratische partijen. Het schrijven der C. P. N. om met de so ciaal-democraten ook in ons land tot een rood front te komen, is van geraffineerde politieke listigheid. Alleen doorgewinterde slimmelingen kunnen de hier te lande bij alle parlementare partijen bestaande anti pathieën tegen de N. S. B. en het nationaal- socialisme van Hitier misbruiken, om den wolf de schaapspels om te hangen. Deze beroepsopruiers durven quasi alarm te blazen voor de bedreigde „democrati sche en grondwettelijke rechten des volks" en zich te beroepen op „de wenschen van de overgroote meerderheid van het Neder landsche volk." De wenschen van die over groote meerderheid zijn, dat aan de agen ten van Moskou, die pas weer onze goed moedige gastvrijheid te Breda misleidden, zoo gauw mogelijk worde belet, de orders uit te voeren van Dimitroff en den uit China overgekomen geschoolden oproerma ker Borodine, die op het oogenblik een met een vier meters hoogen muur omgeven villa te Ukkel bewoont, om als politiek raadsman van de Ambassade te Brussel de nieuwe revolutie-actie in België te helpen aanzetten. Het fascisme is voor enkele lan den een gevaar, maar een gevaar, dat de heele wereld bedreigt, beteekent de Komin tern en de in haar geest werkende Com munistische Partij Nederland. Gelukkig kunnen in ons land de politieke verhoudingen de S- D. A. P. dwingen, de doorzichtige camouflage af te wijzen en met een betere beheersching van het revo- lutionnaire centiment, dat Caballero in Spanje en Blum in Frankrijk voortdrijft, de gezonde democratie te helpen verdedi gen, die Talma, Nolens, Aalberse e.a. in de wetgeving hielpen verankeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5