R.K. Landdag Haarlemmermeer UITSTEKEND GESLAAGD MAANDAG 20 JULI 1936 HONKBAL Nederland verliest met 12-9 Verdiende Belgische overwinning Haarlem IIV.V.G.A. II Duvianen IShell I ZWEMMEN ZWEMWEDSTRIJDEN TE BERGEN Prov. kampioenschappen 1936 TENNIS HAARLEMSCHE JEUGD KAMPIOENSCHAPPEN Mej. F. Kerkhoven wint het dames-enkelspel TOURNAMENT GROENEN- DAAL Zondag beëindigd HENGELSPORT Vischwedstrijd „Dageraad" Heemstede CRICKET ROOD EN WIT—H.C.C. I Een fraaie 97 van P. van Bueren C.V.H.—QUICK N Quick wint met 41 runs Tintelend jeugd enthousiasme en een rijkdom aan katholieke organisatiekracht Een fleurig tafereel Rede dr. de Boer WIELRENNEN H.R.C. Excelsior De Jonge Kampioen Rede H. de Gceeve OVERVEEN Voor een groot aantal toeschouwers werd Zondagmiddag in het Ajax-stadion te Amster dam de wedstrijd HollandBelgië gespeeld. Zoo als we reeds meldden bestond het Nederland- sche negental uit: Pijnakker, Hunik, Van den Heuvel Reijnders, J. Baas, Smit, Wilders, Bo- scher, Hartog en Schaling. In de achtste beurt, toen getracht moest wor den door slaan den achterstand te niet te doen, werden Hartog, Pijnakker, Baas en Smit vervan gen door Bouman, Besanger, Bakker en Mulder. Pijnakker wierp voor het Nederlandsche ne gental ruim zes innings. Daarna werd hij ver vangen door Besanger. In dien tijd had Pijnak ker tien maal vier wijd gegeven, waarna Besan ger er nog een keer bij deed. Vooral dit heeft den wedstrijd in het nadeel der Hollanders doen eindigen, want de Belgische werper Van Moll heeft slechts vier maal een vrijen loop naar het eerste honk gegeven. Het Belgische negental bestond uit: Van Moll, werper; Gillet, vanger; Payne, eerste honk; De Maeze, tweede honk; Van den Broek, derde honk; Caluwé, korte stop; Van Houte, Van Looy en De Wit, verre veld. Over het geheel ontliepen de negentallen el kaar zeer weinig. Vier keer eindigde Holland een beurt met nul runs, en vijf keer de Belgen. Jammer was dat de Belgen door twee slechte beurten der Hollanders liefst negen van de twaalf punten verzamelden. De derde beurt bracht hun vier runs op, dank zij eenige keeren vier wijd gevolgd door een home run van Payne. In de zevende beurt werden vijf runs gescoord, weer door eenige keeren vier wijd, aangevuld door eenige fouten in het veldwerk. Hoewel in deze beurt negen spelers aan slag kwamen, kwam er geen honkslag in voor. Wilders liep in de derde beurt voor de Hol landers een home run, maar.... tengevolge van twee fouten in het veldwerk. In de zevende beurt noteerden de Belgen een keurig dubbelspel, dank zij een goeden vang van De Maeze. Hunik werd uitgevangen, terwijl Wilders op zijn slag was gaan loopen. De Hollanders sloegen trou wens wel een beetje ongelukkig. Zes maal werd er een uitgevangen, terwijl dat aan Belgische zijde maar twee maal voorkwam. De in de eerste twee innings verkregen voor sprong ging in de derde beurt weer verloren. In de vierde beurt hernamen de Hollanders den voorsprong echter weer en handhaafden hem ook nog in de vijfde innings. Hierna ging hij echter weer verloren en nu kregen de Neder landers geen kan meer. De uitslag in innings is: België: Nederland: 004102500 12 111300003 9 Uit de inningscijfers blijkt wel dat de goede kans der Haarlem-reserves in dezen wedstrijd geen oogenblik in gevaar is geweest. De Mon had blijkbaar weinig last van den natten bal en deed vele spelers op drie slag sneuvelen. Zijp medespelers hielpen hem door goed veld werk waardoor in totaal in zeven innings slechts dertig spelers der G.A. aan slag kwa men. Zeven van hen kregen vier wijd en slechts twee gaven een honkslag. De uitslag in innings is: V.V.G.A. II: 0000011 2 Haarlem II: 2 10 2 7 1 3 3 28. Beide partijen verschenen met acht man in het veld en alles bij elkaar stond het vertoonde spel op een zeer laag peil. Hoewel Shell nog geen enkelen wedstrijd gewonnen heeft, was zij dezen keer toch sterker dan De Duvianen. Wel stonden in het begin De Duvianen met 3_2 voor, maar daarna maakten zij vier beur ten zonder een enkelen run te scoren. Bij Shell ging de score eerst ook wel niet hard omhoog, maar toen kwam er een beurt van acht runs en zag het er voor De Duvianen slecht uit. Al eenige keeren was voor den regen gestopt. Tijdens de zevende slagbeurt der Duvianen regende het zoo hard dat de scheidsrechter nu voor goed den wedstrijd staakte. Toen was de stand 163 voor Shell. DERDE KLASSE Schoten 1: 4 1 1 14 1 3 7 31 Haarlem 3: 0 2 0 X 0 0 3 6 E. D. O. 4: 1 2 7 5 6 21 Schoten 2: 8 7 3 3 7 28 E. D. O. 3: 6 1 2 2 6 1 4 2 24 R. C. H. 2: 0 6 7 2 0 2 0 0 17 Duvianen 2: 2 3 3 0 8 7 2 25 E. D. O. 5: 3 1 1 1 0 2 X 9 In Pesie's Natuurbad te Bergen (N.H.), het club-bad van D. A. W. (Alkmaar) werden Zon dag de Prov. kampioenswedstrijden 1936 voor Noord-Holland gehouden. Tengevolge van het frissché weer was er een matige belangstelling. De uitslagen luiden: 200 M. schoolslag heeren: 1 J. Frijdal „De Bruinvisschen", Den Helder 3 min. 15 sec.; 2A. Imhülsen, D.A.W., Alkmaar 3 min. 24 sec.; 3 J. C. Koel, id., Alkmaar 3 min 25 sec. Neen, een echte bruut is meneer Janssen (met twee „essen")* niet Maar hij ,^taat" op z'n recht. Verleden week moest meneer Jansseu op de fiets den drukken Rijksweg kruisen. Hij kwam van rechts, stak z'n hand voor zich uit, en reed door.' Natuurlijk vond-iewant hij had immers recht van voorrang! Zijn toestand is nu weer redelijk wel.... 50 M. vrije slag dames: 1 J. Spreeuw, Ne- reus, Zaandijk 35 sec.; 1 (na loting) B. Smit (D.A.W.) 35.4 sec.; 3 A. Vermeulen (de Bruin visschen 35.4 sec. 100 M. vrije slag heeren: IJS. Wegener, Nereus, Zaandijk 1 min. 9.2 sec.; 2 R. Koe man, id. id. 1 min. 14.2 sec; 3 H. v. d. Meer, H.Z.V., Den Helder 1 min. 14.4 sec. 50 M. rugslag dames; 1 J. Spreeuw, Nereus, Zaandijk 45 sec.; 2 A. Vermeulen, De Bruin visschen, Den Helder 46.1 sec.; 3 H. de Carpen- tier, D.A.W., Alkmaar 48.6 sec. 100 M. rugslag heeren1 J. S. Wegener, Zaan dijk 1 min 23 sec.; 2 D. Breeuwer, Zaandijk 1 min. 25 sec.; 3 R. Koeman, Zaandijk 1 min. 38 sec. 50 M. schoolslag dames: 1 C. de Vos Bur- chart, D.A.W., Alkmaar 44.8 sec.; 2 J. Boulo- nois, id. id. 45 sec.; 3 G. Kat, De Kroosduikers, Zaandam 45 sec. 4x50 M. Estafette vrije slag dames: 1 D.A.W. Alkmaar 2 min. 31 sec.; 2 Nereus, Zaandijk 2 min. 34 sec.; De Bruinvisschen, Den Helder, 2 min. 36 sec. 3x50 M. vrije slag Estafette heeren:'1 Ne reus, Zaandijk 2 min. 44 sec.; 2 D.A.W., Alk maar 2 min. 50 sec.; 3 Frissche Morgen n, Den Helder 3 min. 34 sec. Polowedstrijden: dames: D.A.W.De Bruin visschen afgelast. Heeren: D.A.W.Nereus 60. Het koude weer had wel eenigen invloed op de gemaakte tijden. schakeld worden door de sterke spelers (sters). Zou het geen aanbeveling verdienen deze B- tournamenten te verdeelen in een b.v. A- en B- kiasse? De sterke spelers (sters), die voor A ingeschreven hebben, zouden dan niet in B toegelaten mogen worden. Wij voor ons geloo- ven zeker dat de animo tot deelname bij deze middelmatige spelers (sters) zeer zou toe nemen. Een andere oplossing zou kunnen zijn een C-tournament. De ondervinding heeft echter geleerd, dat velen dit als minderwaardig be schouwen Wellicht zou een en ander het vol gend seizoen door de organiseerende vereeni- gingen eens beproefd kunnen worden. Zaterdag en Zondag werden de wedstrijden voor bovengenoemd tournament voortgezet en beëindigd. Dreigde het weer op Zondag, den dag der finales, roet in het eten te gooien, gelukkig klaarde het 's middags op, zoodat tij dig alles kon worden afgewerkt. In de finale dames-enkelspel bonden mej. Kerkhoven en mej. Blikslager den strijd aan. Verdiend won eerstgenoemde, hoewel er niet veel „strijd" geleverd werd. Dit was ook het geval in de finale heeren enkelspel. Hier bestreden elkaar de beide Haag- sche Sobri-leden v. Meegeren en v. Meck. Het was 'n vrij eentoonige strijd, lange rallies met zeer weinig variatie. Bij het heeren-dubbel zag het er aanvanke lijk naar uit, dat de heeren v. Stederen en J. de Ruiter gemakkelijk zouden gaan winnen. Bij hun tegenstanders C. Erdman en J. v. d. Bliek bleek laatstgenoemde nogal uit vorm. Later her stelde hij zich. Hier werd althans strijd gele verd, waardoor de partij het aanzien voiop waard was. Mevr. v. d. Vlashout en H. Lazet zegevierden in het gemengd dubbel door eene overwinning op mevr. Ktihn en Melse. Bij hes dames-dubbelspel behaalden mej. Blikslager en mej. v. Rooy de zege, waarbij de andere finalisten nievr. Kotte en mevr. v. Re- nesse het haar niet gemakkelijk hebben ge maakt. De gedetailleerde uitslagen van Zaterdag en Zondag luiden: Dames-enkelspel. Halve eindstrijd: mej. Z. Blikslager slaat mej. P. v. Rooy 6—2, 64; mej. F. Kerkhoven slaat mevr v. d. Vlashorst 64, 6—3. Eindstrijd: mej. F. Kerkhoven slaat mej. Z. Blikslager 86, 62. Heeren-enkelspel. Kwart-eindstrijd: J. Sluiters slaat A. v. Hou- tum 60, 61; A. v. Meegeren slaat M. Bieren- broodspot 6—3, 63. Halve-eindstrijd: J.- L. v. Heek slaat C. Erd man 75, 6—1; A. v. Meegeren slaat J. Slui ters 6O, 62. Eindstrijd: A. v. Meegeren slaat J. v. Heek 16, 6—3, 64, 3—6, 6—1. Dames-dubbelspel. Halve eindstrijd; mej. Z. Blikslager en mej. P. v. Rooy slaan freule v. Randwijck en mevr. de Clercq 62, 63; mevr. KotteVerster en mevr. v. Rennesse slaan mevr. v. d. Klashout en mevr. Kramer 86, 63. Eindstrijd: mej. Z. Blikslager en mej. P. v. Rooy slaan mevr. KotteVerster en mevr. v. Renesse 97, 6—2. Gemengd dubbelspel. Tweede rondemevr. T. Melse en v. Stederen sieran mevr. Veenhove en mr. Briët 6-2, 6—4. Kwart-eindstrijd: mevr. Bierenbroodspot ën mr. Bierenbroodspot slaan mevr. Melse en van Stederen 6—4, 6—3. Halve eindstrijd: mevr. T. Kühn en Chr. Melse slaan mej. Z. Blikslager en H. Sencke 6—2, 26, 6—2; mevr. v. d. Klashorsf, en H. Lazet slaan mevr. Bierenbroodspot en mr. Bier enbroodspot 86, 97. Eindstrijd: mevr. v. d. Klashorst en H. Lazet slaan mevr. T. Kühn en Chr. Melse 7—5, 1—6, 6—3. Heeren-dubbelspel. 2e ronde: C. Erdman en J. v. d. Bliek slaan J. Sluiter en A. v. Huissteden 6—2, 75; van Stederen en J. de Ruiter slaan mr. Bieren broodspot en Th. Scholten 61, 62; W. v. Bellen en P. Vermeulen slaan Hans Blom en Th. Schönthaler 62, 46, 63. J. v. Heck en A. v. Meegeren slaan H. Lazet en W. Aarts 60, 6—3. Halve eindstrijd: v. Stederen en J. de Ruiter slaan W. v. Bellen en P. Vermeulen 11— 13, 62, 62; C. Erdman en J. v. d. Bliek slaaj? J. v. Heck en A. v. Meegeren 6—2, 57, 6—4. Eindstrijd: 0. v. d. Bliek en C. Erdman slaan v. Stederen en J. de Ruiter 16, 64, 63, 63. Troosttournooi. Dames-enkelspel. Eerste ronde: mevr. v. Heek slaat mevr. Samplonius 63, 6—1. Tweede ronde: mej. v. Essen slaat mei. Kat 60, 64; mevr. Saarberg slaat mevr. v. Heek 62, 6I; mevr. Bierenbroodspot slaat mej. Teer 63, 64. Halve eindstrijd: mej. v. Essen slaat mevr. Saarberg 6—4 1—6, 8—6; mevr. Bierenbroods pot w. o. versus mej. Veendorp. Eindstrijd; mevr. Bierenbroodspot slaat mej. v. Essen 61, 63. Heeren-enkelspel. Eerste ronde: Jansen slaat Bijlmer 6—0, 64; Th. Schalker w.o. versus v. Renesse; Aarts slaat Nieland; Hiemstra slaat Zeemans 61, 86; Lazet w.o. ve?Sus H. Blom. Tweede ronde: Jansen slaat Wellinghoff 61, 63; Borgercting slaat Scholten A—6, 63, 31 (retired)Hiemstra slaat Aarts 2— 6 64, 63; Lazet w.o. versus Schut. Halve eindstrijd: Lazet slaat Hiemstra 61, 02; H. Borgerding w.o. versus Jansen. Eindstrijd: H. Borgerding slaat H. Lazet 62, 6—1. Na afloop reikte de heer Tetterode, secretaris der wedstrijd-commissie, bij ontstentenis van jhr. A. v. d. Pol de prijzen aan de gelukkige winnaars (ressen) uit. Spreker bracht o. m. dank aan de Stichting Heemsteedsche Sportparken voor de vernieu wing van twee der banen van het complex en sprak de hoop uit, dat de beide andere dit spoe dig ook mochten ondergaan. Verder dankte hij allen, die bij het tournament medewerking had den verleend. Speciaal hulde werd gebracht aan den heer J. Plak voor zijn prettige en vlotte leiding ge durende cie wedstrijden. Bij monde van den hoer Lazet werd hem namens de deelnemers (sters) 'n fraaie vulpenhouder als souvenir aangeboden. Evenals bij het tournament Brederode is ook bij bovengencemd tournament wederom geble ken, dat tal van, laat ons maar zeggen mid delmatige spelers (sters) van inschrijving hebben afgezien. De reden hiervan is bij velen het feit, dat zij, na nu niet bepaald laag inschrijfgeld be taald te hebben, in den regel dadelijk uitge- H. Knoop en E. Roosegaarde Bisschop winnen het heeren-enkelspel Op de banen van de Haarlemsche Lawn- Tennis Club aan de Spanjaardslaan werden Donderdag en Vrijdag de door genoemde club georganiseerde Haarlemsche Jeugdkampioen schappen verspeeld. Wedstrijdleider was de heer H. Stalling. Hoewel de deelname grooter had verdienen te zijn, werden er toch spannende en fraaie par tijen ten beste gegeven, hetgeen uit de uit slagen blijkt. Het heeren enkelspel was verdeeld in klassen n.l. voor jongens tot en met 16 jaar en voor jongens van 17 en 18 jaar. Bij de eerstgenoemden werd E. Roosegaarde Bisschop kampioen, ter wijl H. Knoop zich in de andere klasse verre weg de sterkste toonde. A. de Roos moest zich in verband met training voor het Nederlandsch Hockey-elftal terug trekken. In het Dames enkelspel behaalde mej. F. Kerkhoven verdiend het kampioenschap. Mej. L. de Roos maakt» het haar in den eindstrijd niet gemakkelijk. De verschillende uitslagen luiden: Dames enkelspel, le ronde: N. Jonker slaat L. van Wezel 6—3, 6—2; F. Kerkhoven slaat B. Les 6—1, 60; L. de Roos slaat J. v. d. Heijden 63, 62. Halve eindstrijd: F. Kerkhoven slaat N. Jon ker 6—0, 6—3; L. de Roos slaat M. v. d. Zouwe 8—6, 6—4. Eindstrijd: F. Kerkhoven slaat L. de Roos 64, 57, 61. Dames dubbelspel: F. Kerkhoven en L. de Roos slaan J. v. d. Heijden en L. Rückenbrod 6—0, 6—3. Heeren enkelspel (tot en met 16 jaar le ronde: E. Roosegaarde Bisschop slaat F. de Booij 6—1, 6—1; H. Dalmeyer w.o. versus F. Breitenstein; F. Oei slaat J. Scheltema 6—0. 4—6, 6—3; J. André de la Porte slaat J. Kui per 62, 61; R. Rhodius slaat N. Rambonnet 6—2, 6—0; F. Stenfert Kroese slaat P. de Weerdt 6—4, 6—3; P. Doorenbas slaat C. Stei- nenböhmer 64, 62. 2e ronde: E. Roosengaarde Bisschop slaat H. Dalmeijer 6—3, 6—0; J. André de la Porte slaat F. Oei 4—6, 6—4, 7—5; R. Rhodius slaat F. Stenfert Kroese 3—6, 6—1, 6—3; P. Doorenbos slaat H. Rambonfiet 61, 75. Halve eindstrijd: E. Roosegaarde Bisschop slaat J. André de la Porte 46, 64, 75; P. Doorenbos slaat R. Rhodius 63, 26, 75. Eindstrijd: E. Roosegaarde Bisschop slaat P. Doorenbos 46, 61, 61. Heeren enkelspel (17 en 18 jaar), le ronde: J. Harteveld w.o. versus A. Weehuizen; M. Jonk- hart slaat J. Schorer 60, 68, 61; M. Oei slaat A. Pit 64, 7—5; K. Goelst w.o. versus F. Briët. 2e ronde: J. der Kinderen w.o. versus A. de Roos (retired)M. Jonkhart slaat J. Harte veld 6—3, 4—6, 6—3; K. Goelst slaat M. Oei 60, 61; H. Knoop slaat F. Franken 63, 6—2. Halve eindstrijd: M. Jonkhart slaat J. der Kinderen 36, 64, 62; H. Knoop slaat K. Goelst 6—0, 6—2. Eindstrijd: H. Knoop slaat M. Jonkhart 64, 6—2. Heeren dubbelspel, le ronde: M. Jonkhart en F. Stenfert Kroese slaan P. Doorenbos en J. Scheltema 61, 6—2; A. Dieckman en J. Harte veld slaan M. Dunlop en C. Steinenböhmer 61, 62; E. Roosegaarde Bischop en D. Hen- ny slaan F. Koot en M. Andriessen 61, 60. 2e ronde: J. André de la Porte en E. Maters slaan A. Bijl en F. Urbanus 6—0, 3—6, 6—1; A. Dieckman en J. Harteveld slaan M. Jonkhart en F. Stenfert Kroese 62, 36, 6-4; J. Scho rer en K. Goelst slaan E. Roosegaarde Bisschop en D. Henny 63, 61; F. Oei en M. Oei slaan R. Rhodius en A. Pit 64, 62. Halve eindstrijd: A. Dieckman en J. Harte veld slaan J. André de la Porte en E. Maters 64, 63; J. Schorer en K. Goelst slaan F. Oei en M. Oei 61, 63. Eindstrijd: A. Dieckman en J. Harteveld slaan J. Schorer en K. Goelst 61, 63. Gemengd dubbelspel, le ronde: Mej. N. Kah- man en P. Franken slaan Mej. B. Les en H. Dalmeijer 62, 75; Mej. F. Dalmeijer en J. André de la Porte w.o. versus Mej. F. Kerk hoven en A. de Roos; Mej. H. Vink en A. Dieck man slaan Mej. N. Jonker en J. Schorer 64, 97; Mej. L. van Wezel en J. der Kinderen slaan Mej. L. Rückenbrod en E. Roosegaarde Bisschop 57, 75, 97. Halve eindstrijd: Mej. F. Dalmeijer en J. An dré de la Porte slaan Mej. N. Kahman en P. Franken 46, 64, 61; Mej. H. Vink en A. Dieckman slaan Mej. L. van Wezel en J. der Kinderen 60, 63. Eindstrijd: Mej. H. Vink en A. Dieckman slaan Mej. F. Dalmeijer en J. André de la Porte 62, 6—1. Na afloop reikte de heer J. M. André de la Porte, voorzitter van de Haarlemsche Lawn- Tennis Club, in vriendelijke bewoordingen de prijzen aan de gelukkige winnaars (ressen) uit. Spreker bracht speciaal ook hulde aan den heer H. Stalling, voor de prettige en correcte wijze waaop deze de wedstrijden geleid had. Een aardig souvenir bood hij hem tevens aan. Het geheel was een in alle opzichten geslaagd tournooi. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan hield bovengemelde Vischclub een concours van de vrijstaande vereenigingen in de Ringvaart tusschen Bennebroek en Heemstede. Meer dan f 7.500.000,be talen Neêrlands fietsers elk Jaar aan rij wiel bel asti ng. Daarvoor krijgen zij o.m. hun veilige rijwielpaden - speciaal voor hen aangelegd. Maar- waarom gebruiken zij ze dan niet? leder op zijn eigen weg! VOOR DEN FIETSER IS 'T FIETSPAD DE VEILIGE WEG I De uitslag was: 1. Morgenrood 47 stuks; 2. Morgenstond, Heemstede, 45 stuks; 3. H.H.B. 40 stuks; 4. Forel 32 stuks; 5. Vischlust 30 st.; 6. N.H.M. 29 stuks; 7. Onder Ons 25 stuks; 8. Sport na strijd, 21 stuks; 9. D.L.V. 18 stuks; 10. Vrije Hengel 17 stuks. Held van den dag was de heer Smit-Jong bloed met 21 stuks. Rood en Wit heeft zich na de inningsnederlaag tegen V.R.A. geleden, tegen het sterke H.C.C. I, dat aan hét hoofd van de ranglijst staat, op prachtige wijze hersteld. Een totaal van 226 is zeker fraai te noemen en toen bij de theepauze Rood en Wit op 2155 stond met van Bueren 90 not out, verwachtte zeker niemand, dat reeds na drie overs op 226 de innings sloot. Rood en Wit batte na het winnen van den toss eerst en verloor onmiddellijk v. d. Bogaardt (run out). Van Bueren en Yates bespeelden daarna den Haagschen aanval, die geen' grootschen indruk maakten met vertrouwen! Koeleman leverde nog de meeste moeilijkhe den op en met wat meer steun van de fielders, die kansen misten, zouden zijne cijfers beter ge weest zijn. Yates scoorde als gewoonlijk sneller dan zijn partner. De 100 kwam in zicht, toen Yates iets te wild was op W. v. d. Bosch en voor een voortreffelijke 54 gebowld werd. Het beste cricket van den dag gaven van Bueren en v. d. Togt te zien. Zij scoorden naar alle zijden van het veld in een flink tempo. De 150 gingen op en eerst op 173 kwam aan de goede innings van v. d. Togt (38) een einde. 5 runs later zag W. Kramer door toedoen van van Manen zijn wicket duikelen. Met Hagenaar op de mat werd de 200 gepasseerd, waarna op 215 de lefthander een bal in zijn wicket speelde voor een snelle 23. Bij de theepauze stond van Bueren met zijn score op 90 uit 2155. De theepauze bleek, zooals het dikwijls gebeurt, een goede change te zijn. Van Bueren was uit zijn spel geraakt, van Manen daarentegen bleek nieuwe krachten verzameld te hebben, want hij bowlde na de theepauze uitste kend en ruimde de laatste 5 wickets, waaronder van Bueren, allen clean bowled, voor 11 runs op. Tot teleurstelling van de toeschouwers zag van Bueren met zijn score op 97 na een prachtige, alhoewel niet kanslooze innings zijn wicket val len. Van Manen nam 643, jhr. W. v. d. Bosch 157, mr. J. J. Koeleman 255, J. v d. Luur 0—27, E. W. Bakker 0—23. De Hagenaars, die met G. Schil! en Prins open den op Yates en v. d. Togt hebben geen moment getracht in de bijna 2% uur speeltijd, die resteerde, de runs te maken. Er werd aanvanke lijk in een tempo van 40 runs per uur gescoord. Yates was lastig te bespelen en kwam zeer goed met den wind mede van begin. Prins zag zich met een prachtbal achter zijn pads om voor 8 gebowled. W. v. d. Bosch 21, die dikwijls door Yates „genomen werd" met ballen, die op een haair het wicket misten, speelde onzeker in te genstelling met Schill, die een fraaie 49 scoorde alvorens hij op voortreffelijke wijze door Gobets op v. d. Togt's bowlen gestumpd werd. De draw door H.C.C. gewenscht, werd geen moment be dreigd. Van Manen met 32 not out en Bakker, die zijn freehitters-neigingen slechts nc«d<? kon bedwingen, speelden tot half acht den tijd uit en met den stand op 1515 kwam het einde. De match eindigde in een draw. W. Yates bowlde 249 in het 24 y0 over, v. d. Togt 149, P. C. Ha genaar 028, W. Kramer 08 en P. Lammerts v. Bueren 0—4. U.V.H. is met leege handen uit Nijmegen te ruggekeerd. Hartog wint den toss en gaat fielden. C.V.H. opent met Roodt en Zeeuwe. De laatste slaat direct een vier, doch gaat met den vol genden bal bowled Burki. De beide Quickbow- lers onderhouden een goede lengte en zonder nu direct gevaarlijk te zijn is het scoren op hen uiterst moeilijk. Ook Keyser en Seveke maken het niet lang, doch met Goossens op de mat weet Roodt een behoorlijke stand op te zetten. Geregeld moet voor regenbuien gestopt worden, doch de batsmen weten ook door dit ongerief heen te komen en de score rijst langzaam maar zeker. Het is de aanvoerder, die hoofdzakelijk voor de runs zorgt en die een goede innings speelt. Op 55 moet Roodt verdwijnen als hü een bal half raakt en achter het wicket wordt gevangen voor een waardevolle 35. Goossens vervolgt kalm zijn innings, waarbij hij achtereenvolgens nog diverse partners verliest, voordat een snel op komende bal van Fiege hem naar de kleedka mers verwijst. Van den staart laat J. Jacobs nog eenige mooie slagen zien. Een mooie vier recht vooruit moet hier speciaal vermeld worden. Gus- tenhoven toont door zijn scherpe runnen een goed inzicht te hebben in wat er gebeuren moet, doch het mag niet baten, het totaal blijft weder onder de 100. Voor 92 runs was C.V.H. uit. A. J. Roodt 35, G. Goossens 11, J. Jacobs 10. Bowlingcijfers Quick. C. Fiege 538, H. Burki 540, J. Faber 00. Faber, die voor Quick opent legt er direct ge- geweldig 't hout op. Zeeuwe bowlt van het eene wicket een uitstekenden wedstrijd, doch wordt aan de andere zü de vooral aan het begin totaal onvoldoende geassisteerd. Ook Maas den Hartog speelt aanvallend cricket en scoort een verre zes tusschen de huizen, welk lofwaardig voorbeeld even later navolging vindt bij Faber. Het ziet er naar uit of het C.V.H.-totaal gemakkelijk zal worden overschreden, doch eenige mooie overs van Zeeuwe en een goede vang van Seveke achter de palen doen de situatie totaal verande ren. De jeugdige C.V.H.-ploeg loopt in het veld buitengewoon hard. F. Jacobs blijkt een bruik bare coverpoint te zijn. Voor 7 wickets wordt dan de winning hit geslagen. De Quick-aanvoerder laat zijn laatste menschen dan nog een drie kwartier oefenen, wat voor Roodt aanleiding is om eens een serie nieuwe bowlers te probeeren, waaronder nog wel bruikbaar wedstrijdmateriaal blijkt te zitten. Totaal wordt 133, waarvan J. Faber 47, M. den Hajrtog 18, C. Fiege 10, W. Fiege 24. Bowlingcijfers C.V.H. A. Roodt 2—35; G. Zeeuwe 6—19, 1—9; O. Keyser 0—24; J. de Wit 0—10; J. v. d. Meer 0—13; E. Kievit. F. Gunsten- 0—10; J. v. d. Meer 0—13; E. Kievit, F. Gusten- Halfweg stond Zondag in het teeken van een massale Kath. Jeugdactie en een saam- hoorigheidsdemonstratie der Haarlemmer- meersche Katholieken. Op initiatief van de pastoors te Nieuw-Vennep, Hoofddorp, Halfweg, Lijnden, Vijfhuizen en Houtrak- polder werd er in navolging van den West- Frieschen Landdag een R.K. Landdag voor de Haarlemmermeer gehouden op de Wielerbaan te Zwanenburg. In iedere parochiekerk was de dag begonnen met een plechtige H. Mis. Om drie uur des middags'vertrok van de R.K. Kerk te Halfweg naar de Wielerbaan, welke vroolijk met vlag gen versierd was, een zeer lange stoet, waarin allerlei organisaties, sociale zoowel als gods dienstige, sport- zoowel als andersoortige ver eenigingen, voor mannen zoowel als voor vrou wen, jeugdigen zoowel als ouderen vertegen woordigd waren, totaal naar schatting meer dan duizend personen. De Harmonie „De Spaarnebazuin" uit Haar lem onder leiding van den heer H. Habraken en de Mondaccordecnclub „O.B.K." uit Halfweg onder leiding van den heer Kraaienheijde, namen het muzikale gedeelte voor hun reke ning. De politie zorgde dat de stoet, die onder weg veel bekijks had, overal ongehinderd kon passeeren. Op de Wielerbaan werd de landdag een fleurig tafereel van stralend jeugdidealis- me en katholieke organisatiekracht. De eere tribune was bezet met vele autoriteiten, o.m. den hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem, talrijke heeren geestelijken, den heer P. Heilker, lid van Provinciale Staten van Noord-Holland, de wethouders H. Koning en G. Stokman. De K.R.O. had microphoons geplaatst voor opnamen voor zijn actueele aetherflitsen. De heer H. M. v. Bruggen uit Halfweg, se cretaris van het interparochieel comité, open de met een woord van welkom, waarna hij een brief van Z.H.Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem voorlas, waarin Mgr. zijn zegen voor het welslagen van den landdag geeft. Daarop hield dr. Jos. de Boer, rector van het R.K. Mei.sjeslyceum te Den Haag een rede over het onderwerp: „Roomsche jeugd Neerlands Hope". Dr. de Boer schetste in zijn rede allereerst het verschil van tvjd, waarin de jeugd van 20 jaar geleden en van thans leeft. De jongeren van vandaag, aldus spr., komen in hun jaren van geestelijke rijping tot een aangrijpende con frontatie met de maatschappij, waarin men queue moet maken om eenig werk toegeworpen te krijgen of steun, een maatschappij, die wel de ontwikkeling en de gezondheid van haar burgers controleert, maar de ontwikkeling niet weet te beloonen en de gezondheid van een ont zaglijk gedeelte van het volk laat wegteren in zenuwsloopende ledigheid. Een eerste, ook het meest algemeene vraag stuk van dezen moeilijken tijd is de vraag naar arbeid. Zonder arbeid geen vreugde in den zonne-dag, geen voldoening in den vallenden nacht, geen zelfrespect bij den mensch die zich nutteloos weet; zonder arbeid geen zedelijkheid. Het jongeren-geslacht, geleerd en gelouterd door ervaring der ouderen en door eigen bloe dige school, zal de waarde van den heiligen ar beid weer leeren inzien, nadat de vertrokken en vertrekkende geslachten den arbeid, het levens sap van de volkskracht, verkwanselden aan 't gouden kalf. De moderne wereld kende maar één vrees, n.l. overbevolking, te geringe productie voor te dicht geworden volkeren, weigering van den kinderzegen. En nuvan alles te veel, maar aan één ding gebrek arbeid! Er staan in Nederland meer scholen dan het komende geslacht zal vullen, voor de lichame lijke gezondheid van ons volk is alles gedaan, maar nu is de gigantische strijd: het scheppen van arbeid. Spr. wees vervolgens op den grooten school strijd uit het verleden en merkte op, dat het thans is alsof de katholieken van vandaag het cement van de eenheid niet meer kunnen voe len. Van alle richtingen probeert men met mag neten onze katholieken te trekken, maar tot de jongeren wenschte spr. dit te zeggen Weet, dat geen partij, en zeker geen partij, die haar bestaansrecht in het vrije onafhankelijke Nederland, nog zal hebben aan te toonen, zóó waarlijk democratisch is als de Katholieke Staatspartij. Wij Katholieken binden den strijd aan met den klassenstrijd, wij willen geen machtsmis bruik van het kapitaal, we wenschen evenmin de tiranie van de geheime bonzen van Moskou. Wij willen een sterk gezag, maar behoud van het oud-vaderlandsche recht op kritiek. Weet ge wat een schande is Dat wij, Katho lieken, die bijna 40 pet. van het Nederlandsche volk uitmaken, die ongeveer de helft van de Nederlandsche jeugd opvoeden, nog niet een derde bezetten van de kamerzetels en nog min- Bovengenoemde vereeniglng hield een koppel- recordwedstrijd. De A, B en C-klassen reden 38 K.M. De tijden waren niet slecht te noemen, den geweldigen wind in aanmerking genomen. De uitslag was: C-koppels: 1. Walgien—Jas, 1 uur 5 mm. 11 sec.; 2. BankJansen, 1 uur 6 min. 6 sec. Van Dok'kum—Van Es opgegeven. A-koppels: 1. Matzen—Drogtdrop, 1 uur 5 min. 13 sec.; 2. Korthals, 1 uur 7 min. 35 sec. Een mooie tijd, daar Korthals dezen afstand alleen heeft gereden. B-klasse: 1. FennisBaars, 1 uur 6 min. 35 4/5 sec. Hedenavond prijsuitreiking in het Clubge bouw, Gen. de la Reystraat 15. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag een recordrit voor A, B, C en Junioren: a. en B. reden 60 K.M., C 40 K.M. en Junioren 17 K.M. De uitslagen luiden als volgt: A en B-klasse. 60 K.M.: 1. W. Vonk, tijd 1 min. 57 min. 15 sec.; 2. W. Verboom, 3. Thoma, 4. J. Vonk, 5 Griekspoor, 6. J. Smit, 7. G. Bijster. C-klasse: 40 K.M.: 1. P. Duyns, 1 uur 41 min. 15 sec.; 2. J. Munk, 3. Tichelaar, 4. A. Munk, 5. Veerman, 6. Nieuwenhuizen. Junioren: 1. K. Neeft, 30 min. 46 sec.; 2. G. v. Dijk, 3. De Groot, 4. L. Vonk. Dinsdagavond rijdt bovengenoemde vereeni ging op de Halfwegsche Wielerbaan. der invloed uitoefenen kunnen in de meeste ge meenteraden van benoorden den Moerdijk. Weet ge, dat de natuurlijke groei van ons Katholieke volksdeel ons stilaan kan brengen tot boven de 50 pet. van het Nederlandsche volk Spreekt het dan niet vanzelf, dat onze een heid boven alles gaat Wij moeten bouwen aan een betere orde, maar de jongeren dienen eerst te bouwen aan henzelf. In de maatschappij moeten heerschen geloof, liefde en rechtvaardigheid. Wees altijd dankbaar voor den heldenmoed, waarmede onze vaderen de tegenwoordige kerk van Nederland hebben opgebouwd. Maar ver geet niet, dat wij katholieken nog leven in een zekere eenzelvigheid, nog maar een groep zijn onder de groepen, dat ons Credo nog niet waait over straten en pleinen. Christus wil Nederland heroveren. Geven wij ons aan Christus, zonder voorbehoud, harts tochtelijk, geheeldan zal uit de verwoestin gen van deze tijden eens oprijzen een nieuw herboren vaderland, waar orde en welvaart zul len heerschen en het geheele volk weer vieren zal het blijvende feest van den arbeid onder de stralende zon van de Katholieke zegepraal. Vervolgens zongen allen „Roomschen dat zijn wij"en werd een gevarieerd programma vlot afgewerkt De zangklasse „Het Hollandsche Lied" bracht onder leiding van den heer Jac. de Jong eenige stemmige liederen en later met begeleiding van „De Spaarnebazuin" onze op gewekte volksliederen ten gehoore; de „Graal" liet met wapperende vlaggen spreekkoren hoo- ren. De Mondaccordeonclub „O.B.K." bleek eveneens een goed geschoold corps te zijn en de turn- en gymnastiekvereenigingen van Lijn den en Nieuw Vennep toonden kranige oefenin gen. Het geheel oogstte terecht veel bijval en werd overgoten door een vriendelijk zonnetje, dat aan alles kleur en gloed gaf. Kapelaan J. M. Wijsbroek uit Halfweg maakte van de gelegenheid gebruik om, wijzende op de keu rige verrichtingen van de turners, de ouders aan te sporen hun kinderen toch vooral in R.K. Turnvereenigingen te organiseeren. De weleerw. heer H. de Greeve uit Haarlem hield daarop een rede over „Weidsche perspec tieven". Spr. zette uiteen, dat het zedelijk verval van ons volk in onze dagen een van de moeilijkste problemen is, welke opgelost moeten worden. Als spr. eens een ouderwetschen man uit de zestiger jaren weer kon laten leven en hem doen genieten, zien en ondervinden alle moderne din gen, laten kennis maken met de moderne ideeën en hem dan vragen: Wat is nu volgens jouw inzicht de oplossing om uit den chaos te komen, dan zou de man onmiddellijk antwoor den: Een ouderwetsch geloof! „Volk en Vaderland", „Tribune" en „Het Volk" bazelen over 'n ideaalstaat. Maar een „ideaalstaat" is slechts mogelijk, als hij geleid wordt door een figuur als Abraham, wiens ge slacht talrijk was als de zandkorrels, omdat hij geloofde in God. Hij had het moeilijker dan wij, want hij moest nog gelooven in Eén, die komen zou, terwijl wij hebben te gelooven in Eén, die reeds gekomen is en Wiens leven op- geteekend staat in den Bijbel. Een ideaalstaat is slechts mogelijk als een Mozes ons weer door de woestijn van het leven leidt, als pro feten hun machtige stem doen hooren, als de ouders zooals eens St. Joseph en Maria hun kind weer als een geschenk van God beschou wen, als wij weer worden menschen met een oud-testamentisch geloof. De huidige wereld is een maatschappij zon der houvast. Zelfs Katholieken stellen hun ge loof niet meer op de rots van Petrus. Zijn er niet nog duizenden Katholieken in de AVRO georganiseerd, terwijl ze in den KRO behoo- ren? Hoevelen werken actief aan hun R.K. Vereenigingen mede? Spr. herinnerde aan de kracht, die de dui zenden martelaren uit de eerste eeuwen had den, om te weigeren voor een afgodsbeeld in 'n handomdraai wierook te offeren en het „Te Deum" zingend zich lieten verscheuren door wilde dieren en levend verbranden in koken de olie. Vanwaar kregen ze die kracht? Uit 't geloof. Wat gaf aan de kunstenaars in de middel eeuwen de kracht om de kathedralen te ver sieren met duizenden prachtige beelden, die nu nog den roem van hun vergeten scheppers uitmaken? Het geloof. Als derde voorbeeld van geloofskracht schet ste spr. den ouderwetschen man, die óók mop perde op belastingen en allerlei, maar geen slecht woord over zijn geloof en de Kerk duld de. Hij was een buitengewoon gelukkig man, want hij had geen twijfels. Zijn geloof was zijn houvast. Het meest weidsche perspectief, dat de jeugd kan hebben, Is het geloof, dat ze brengt tot in den hemel. Spr. raadde zijn toehoorders aan: Ziet niet om naar communisme en fascis- me; blijft niet staan, maar redt je met je moeilijkheden op de 2000 jaar oude rots van je geloof, die de poorten der hel niet zullen overweldigen. De heer H. M. v. Bruggen sprak een harte lijk dankwoord tot alle medewerkenden. Daarna hielden de jeugdvereenigingen een défilé voor de autoriteiten en trokken in op tocht naar de prachtig versierde kerk van Half weg, waar als apotheose van dezen schitterend geslaagden dag deken Sondaal met assistentie een plechtig Lof celebreerde. Onder het Lof hield deken Sondaal een korte toespraak. Spr, zeide, dat de Katholieken van Haarlemmermeer op dezen dag getoond hebben, dat zij echte kinderen van de H. Kerk zijn. Dankbaar moeten we zijn aan de pries ters, die ons tezamen hebben geroepen en de zen oproep met zooveel succes bekroond zagen; dankbaar ook aan de sprekers, die ons gericht hebben naar God. Het Evangelie van dezen dag, aldus spr., waarschuwt zoo duidelijk: Wacht U voor de valsche profeten! Blijf trouw aan Christus en Zijn Kerk. En de kracht daarvoor vindt ge in het H Sacrament. Deken Sondaal spoorde dan ook allen krachtig aan veelvuldig ter H. Tafel te naderen en aan Maria te vragen dat Zij bidt tot Jezus Haar Kind, opdat men trouw aan het geloof moge blijven. Na het Lof werd te zamen „Aan U, o Koning der Eeuwen" gezongen, waarmede het einde kwam van dezen voortreffelijk verloopen Ka tholiekendag. De tentoonstelling in de Mariaschool Zon dag werd in de Mariaschool de jaarlijksche tentoonstelling van handwerk, fröbel en hand- arbeidonderwijs gehouden. Met groote en intense belangstelling hebben de ouders der leerlingen van de meisjesschool en ook andere belangstellenden deze tentoon stelling bezocht. Ieder jaar wordt men getroffen door het mooie werk, dat onder leiding van de eerwaar de zusters door de leerlingen gedurende het schooljaar wordt verricht. Ook dit jaar is er weer hard gewerkt en zeer mooi ook. Van alles trof men er aan. vanaf c>3 eenvoudigste vlechtmatjes der fröbeltjes tot de meest fraai bewerkte kleedjes der leerlin gen van de lagere school toe, teveel om alles te noemen. De eerwaarde zusters en haar leerlingen hebben inderdaad eer van hun werk gehad, deze tentoonstelling mocht zich in een zeer druk bezooek verheugen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 11