De Burgeroorlog in Spanje en Spaansch Marokko Koningin en Prinses naar de Vogezen Tsjang Kai Sjek's overwinning li Het nieuws van heden Het congres te Leuven DE RESULTATEN VAN MONTREUX Tegen de berichten der opstandelingen in, blijft de regeering pertinent ontkennen, dat Madrid in handen der opstandelingen zou zijn gevallen De stad Malaga aan de Zuidkust zou in vlammen opgaan DE REGEERING BERICHT TERREIN TE WINNEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.Y. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 21 JULI 1936 - OCHTENDBLAD TWEE EN ZESTICSTE JAARGANG No. 20056 In het Noorden van Spanje, vooral f wordt door de opstandelingen een het land trachten aan de kust nabij de Fransche grens, scherpe controle ingesteld op allen, die te verlaten Zijn kansen als dictator van een militair eensgezind China ge looft Japan grooter geworden Regeeringstroepen te Kanton aangekomen De vorming van een groot Vlaamsch Volksfront 5 personen verdronken Alleen artikel 23 zal in het verdrag van Lausanne gewijzigd zijn Italië ontbreekt bij de onderteekenaars Phenen Het Weer De meest tegenstrijdige berichten over den toestand in Spanje blijven binnenstroomen. Hoewel de radiozender-Sevilla, die in handen der opstande lingen is, bericht, dat een opstandige legermacht, onder bevel van generaal Mola, Madrid is binnengerukt, blijft de regeering dit pertinent ontkennen en deelt zij zelfs mede, dat de op stand te Madrid geheel bedwongen is. Ook de provincies zouden zich successievelijk onderwerpen aan de regeering. Te Gibraltar werd vernomen, dat aan de Zuidkust de stad Malaga in vlammen zou opgaan. Intusschen zouden duizenden vluchtelingen in ontredder den toestand te Gibraltar zijn aangekomen, terwijl alle nor male verbindingen verbroken blijven. Britsche kruisers worden gereed gehouden óm eventueel de Engelsche belangen te verdedigen. Cadiz zou gebombardeerd zijn door regeeringsvliegtuigen om den opstand te breken Generaal Franco zou willen vluchten? r In de Bulgaarsche badplaats Bansko heej t dezer dagen een hevige brand gewoed. Meer dan 150I, huizen werden een prpoi der vlammen Malaga in brand? Generaal Don Francisco Franco, de leider van den militairen opstand in Spanje en Spaansch Marokko De toestand te Tanger De toestand in het ff oorden Een draadloos communiqué der regeering De vorstelijke personen te Nijmegen bij het vertrek geestdriftig toegejuicht NOODWEER IN ZUID RUSLAND M&&EDM55P-4 NIEUWE HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., inger mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 20 Juli (DNB) Het agentschap Domei publiceert de opvatting van het Japansche leger over het succes van Tsjang Kai Sjek tegen de oppositie in het Zuid- Westen. Het Japansche leger blijft wan trouwend staan tegenover Tsjang Kai Sjek ais hoofdfiguur van Nanking. Door deze successen zijn de vooruitzichten van Tsjang Kai Sjek om dictator van een militair eensgezind China te worden grooter geworden, doch men is van meening, dat zijn positie niet zoo sterk is, als hij zijn huidige binnen- en buitenlandsche politiek voortzet. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de voor hoede der regeeringstroepen Kanton is binnengetrokken. Generaal Yoe Han Moe, die door Nanking tot commandant der Kwantoeng-troepen is benoemd, zou morgen te Kanton aankomen. BRUSSEL, 20 Juli. Zondag heeft te Leu ven het congres plaats gehad, waaraan alle Vlaamsche partijen deelnamen en dat ge organiseerd was door den Vlaamsch-Katho lieken Landbond, den Vlaamsch-Kathoiie- ken Bond van Oudstudenten en de Vereeni- ging Nieuw-Vlaanderen. Verder namen vertegenwoordigers van alle politieke en cultureele Vlaamsche groepen aan het congres deel. Het congres besloot tot vorming van een groot Vlaamsch Volksfront uit alle partijen. De leiding van het congres kreeg volmacht voor de opstelling van een programma, dat o.a. inhoudt: de vorming van een Vlaamsch front buiten de politieke partijen, hervorming van het onderwijs, kunst en wetenschap volgens Vlaamsch gezichtspunt, economische toenade ring tot Nederland, opheffing van het geheim Fransch-Belgisch militair verbond, amnestie voor de Vlamingen en politiek zelfbestemmings- recht voor Vlaanderen. GORONTALO, 20 Juli. (Aneta.) Een prauw, bemand met zeven personen, op weg van Go- rontalo naar een nabijgelegen zeekampong, is door een grooten golfslag omgeslagen. Vier in- beemsche vrouwen en een kind zijn verdronken. MONTREUX, 20 Juli (Reuter). Vanavond 22 uur zal de conferentie inzake de zee engten officieel worden beëindigd met de onderteekening van de nieuwe overeen komst. In het verdrag van Lausanne zal deze over' eenkomst de plaats innemen van artikel 23. In alle overige deelen zal het verdrag van Lausanne van kracht blijven. Alle deelnemers aan de conferentie zullen de overeenkomst onderteekenen, ook Japan, dat alleen voor enkele bijzonderheden reserves maakt. Van de onderteekenaars van Lausanne ontbreekt alleen Italië. In leidende diplomatieke kringen te Londen en Ankara is men overeengekomen, binnenkort onderhandelingen te openen met Rome, opdat ook Italië zich bij de nieuwe overeenkomst aan sluit. op den Grebbebera Verwachting: Matige Zuidwestelijke =E tot Noordwestelijken wind, zwaar bewolkt j= met opklaringen, mogelijk eenige regen- buien, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: opklarend. I MADRID, 20 Juli (Reuter). De minister van Binnenlandsche Zaken heeft over de radio bekend laten maken, dat de opstand te Madrid geheel bedwongen is. Officieel wordt medegedeeld, dat de kazerne Vicalvaro te Madrid zich heeft overgegeven aan de regeeringstroepen, die eenige hon derden muiters, waaronder talrijke officieren, gevangen hebben ge nomen. De radiozender Sevilla, die in handen van de opstandelingen is, deelde hedenmiddag mede, dat volgens berichten van particuliere zijde, generaal Mola met een opstandige leger macht Madrid was binnengerukt, de regeering zou gevlucht zijn. Volgens berichten uit dezelfde bron zouden de garnizoenen in de provincie Asturie zich bij den opstand hebben aangesloten en in den ochtend zou het geheele gebied bezet zijn. Al leen de Guardia de Asalto was de regeering trouw gebleven. Deze werd evenwel snel over meesterd en ontwapend, zoodat geheel Asturie in handen van de muitende militairen is. Een vliegtuig, dat door de regeering naar Sevilla was gezonden om bommen te werpen, werd door vliegtuigen van de opstandige lucht macht verjaagd. Volgens de mededeelingen van radio-Sevilla zou ook het garnizoen van Vigo zich bij den opstand hebben aangesloten en zouden de openbare gebouwen in deze stad bezet zijn. Het hoofdkwartier van de opstande lingen heeft de bevolking aangespoord in de woningen te blijven, teneinde het optreden tegen franc-tireurs te vergemakkelijken. Ver der werd medegedeeld, dat burgers, die met wapens in de hand worden aangetroffen, op staanden voet worden neergeschoten. Volgens een draadloos bericht van den minister van Binnenlandsche Zaken on derwerpen echter de opstandige provincies zich successievelijk. Hieraan werd toege voegd dat de opstandelingen in de provincie Segovia zijn omsingeld en onderworpen worden, dank zij de hulp van vliegtuigen, die hen uiteendrijven met aanzienlijke ver liezen. Te Gibraltar vreest men, dat de opstandige vliegeniers over La Linea zullen vliegen en bommen zullen werpen om de communisten tot onderwerping te dwingen. Men verwacht morgen Britsche sleenbooten te Malaga om de Britten aan boord te nemen en naar Gibraltar te voeren. Generaal Franco heeft opnieuw een bood schap gepubliceerd, waarin hij verklaart, dat nieuwe troepen gezonden zullen worden naar Europeesch Spanje. Hij zal evenwel in Maiokko de noodige troepen houden om de erde te handhaven. De telefoon- en telegraafverbin dingen zijn nog steeds verbroken, het auto- en spoorwegverkeer zou evenwel normaal func- tionneeren. Naar te Gibraltar vernomen wordt, staat Malaga in vlammen. Dit is de reden, waarom de Brit sche torpedojager Shamrock" daar naar toe is vertrokken. Te Bayonne wordt vernomen, dat de mili taire beweging in Spanje zich neeft uitgebreid tot Aragon. Hoewel de autoriteiten streng ver boden hebben de grens te passeeren, zijn toch verscheidene politieke vluchtelingen Frankrijk binnengetrokken, allen leden van militante groepen, die vluchten voor de muitende mili tairen. Onder deze vluchtelingen bevindt zich het socialistische Kamerlid van Jaca, Borderas te zamen met den burgemeester van Jaca. Naar vernomen wordt is het garnizoen van Jaca gaan muiten. De spoorweg is nabij Nuesca ver nield, zoodat het niet mogelijk was naar Madrid te gaan. Uit Bordeaux wordt gemeld: Nog steeds komen te Hendaye geen treinen uit Spanje aan. Te Bordeaux worden geen spoorkaartjes naar Spanje afgegeven, daar het aan vreemdelingen verboden is, het schier eiland binnen te komen. In verband met de ernstige ongeregeld heden in Spanje liggen de Britsche kruisers „Orion" en „Cairo" onder stoom in de haven van Plymouth, gereed om uit te varen voor het geval noodig mocht blijken de Etritsche belangen te verdedigen. Uit Gibraltar wordt bevestigd, dat de torpedo jager „Shamrock' 'in volle vaart naar Malaga stoomt. Reeds bevinden zich meer dan 7000 Spaan- sche vluchtelingen te Gibraltar, yelen zijn slechts half gekleed en sedert 48 uur hebben zij geen voedsel meer genuttigd. De autoriteiten zijn druk bezig hun voedsel en onderdak te verschaffen. Sedert drie dagen zijn alle dien sten van post, telegraaf en telefoon verbroken. Het gerucht doet te Lissabon de ronde, dat de bataillor.s Spaansche mijnwerkers die per vrachtauto uitgezonden waren om den opmarsch der rebellen tegen te houden, op de vlucht zijn gedreven. Er bestaat reden le gelooven, dat de opstandelingen meester zijn in Andalusië en de andere gebieden van het Zuiden. De Spaansche kruiser „Libertad", de torpedo jager „Chourouga", de kanonneerboot „Laya" en twee kleinere oorlogsvaartuigen zijn in den af- geloopen nacht op de reede van Tanger voor anker gegaan. Vijf matrozen van de „Chourouga" gingen aan land en verklaarden, dat de bemanningen der genoemde schepen aan boord alle officieren ge vangen gezet hadden,, daar deze zich bij de op standige beweging hadden aangesloten. Zij voeg den hieraan toe, dat zij een schip uit Malaga verwachtten, dat hun levensmiddelen en brand stoffen zou brengen om hen in staat te stellen de reis voort te zetten en de Spaansche havens aan de kust van Malaga te bombardeeren. Een bestuursambtenaar van de haven van Tan ger constateerde vanmorgen, dat een eenvoudig matroos het bevel voerde over een der kleine oorlogsschepen. De Spaansche grens is practisch gesloten. Een medewerker van Hayas heeft vanmiddag een gesprek gehad met een Franschman, die uit Spanje kwam en die een uitvoerig verhaal deed van de gebeurtenissen, die zich hebben afge speeld in de streek van San Sebastian in den nacht van Zaterdag op Zondag. Volgens dit verhaal heeft dien nacht in San Sebastian een vuurgevecht gewoed, dat ruim vier uur duurde. Nog in de eerste morgenuren weerklonken de schoten. Het gerucht deed de ronde, dat een communistische beweging in Asturie was uit gebroken en in het geheele Noord-Westelüke gedeelte van Spanje, waar men zich ten doel stelde het hoofd te bieden aan de militaire be weging der rebellen. Het buitengewoon groote aantal vrachtauto's, versierd met roode vlag gen, dat Zondag door San Sebastian trok, schijnt dit gerucht te bevestigen. Maandagmor gen was de genoemde Franschman vertrokken in een auto; 'de wegen waren versperd en ar beiders, waaronder zich talrijke vrouwen bevon den, met de revolver in de vuist, fouilleerden de reizigers nauwkeurig. Voor de grens bereikt was, werden zij op deze wijze viermaal gefouil leerd. De ondervraagde Franschman had den indruk, dat de regeering den toestand meester was. Heden in den namiddag heeft de minister van Binnenlandsche Zaken het volgende communiqué draadloos doen verspreiden: „Het eerste regiment infanterie heeft zich ter beschikking gesteld van de regeering. Op het zelfde oogenblik belde generaal Queipo de Llano, die in de meening verkeerde, dat Madrid in de macht der rebellen was, het ministerie van Binnenlandsche Zaken op en vroeg hij naar generaal Mola. Honderden officieren, die door trouwgebleven troepen gearresteerd zijn, konden gevangen wor den gezet. Er is een telegram opgevangen van den zender te Sevilla, waarin dringend verzocht wordt generaal Franco- een watervliegtuig ter beschikking te stellen, daar Franco wilde vluchten. Te Sevilla winnen de regeeringsgetrouwe troepen terrein. De arbeiderswijk Triana, waar de weerstand georganiseerd is, is in verbinding getreden met de autoriteiten van Huelva, die op de hoogte werden gebracht van den toe stand. Met een specialen trein zullen 1000 man van Huelva naar Sevilla worden gebracht, ten einde het centrum der stad aan te vallen, waar de rebellen zich hoofdzakelijk geïnstalleerd heb ben. Een eskader heeft Cadiz gebombardeerd, waar de gouverneur, omringd door de Guar dia Civil en de Guardia de Asalto, den op standelingen weerstand biedt. Uit Malaga worden de berichten ontkend, vol gens welke troepen uit Marokko aan land zou den zijn gezet. Alleen in Algeciras zijn inboorlingentroepen aan land gezet, maar zij werden teruggeslagen. In de rest van Spanje heerscht rust, behalve te Zarragoza en Valladolid, welke steden in de macht der opstandelingen zijn. Uit Gibraltar wordt gemeld: Vanmiddag heeft men vier Spaansche oor logsschepen gezien, die Ceuta beschoten. Bij den verwarden toestand in Spanje blijft de regeering pertinent ontkennen, dat Madrid ge vallen is. De regeering zou zelfs steeds meer terrein terugwinnen in de verschillende provin cies. Malaga aan de Zuidkust zou in vlammen opgaan. De Vlaamsch-Katholieke groepen besloten op het Congres te Leuven tot vorming van een groot Vlaamsch Volksfront buiten de politieke partijen. De Dardanellen-conferentie te Montreux beslo ten met de onderteekening eener nieuwe over eenkomst. Japansche Iegerkringen gelooven, dat Tsjang Kai Sjek's kansen als militair dictator gestegen zijn. Te Gtenève is geen overhaasting in de Danziger kwestie. De toestand in Palestina blijft onveranderd, hoewel de militairen strenger optreden. H. M. de Koningin en Prinses Juliana naar de Vogezen vertrokken. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de regeling van den invoer van draadnagels, enz. De meening van de Eerste Kamer over de con- tingenteering van steenkolen. Belangrijke tariefsverlaging in het teiegraafver- keer met Indië. Teraardebestelling van den verongelukten bur gemeester van Beilen, den heer Froentjes en van wethouder Eleveld. Tegen den verdachte van den roofmoord te Has- sum levenslang geëischt. Nederlander verongelukt bij auto-ongeluk in de omgeving van Latum (D.). Prauw omgeslagen bij Gorontalo (N.-I.J; vijf der inzittenden verdronken. New Yorksche Beurs. Opening gunstig. Slot on regelmatig. Maandagavond omstreeks kwart voor negen zijn H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana per auto uit Apeldoorn naar Nijmegen ge komen, om daar den D-trein van ruim negen uur te nemen voor Haar doorreis naar de Vogezen. Toen het in Nijmegen bekend was geworden, dat de Koninklijke familie daar ter stede zou passeeren, had zich op de Waalbrug en vooral bij het station, een groote geestdriftige menigte opgesteld, welke spontaan het „Wilhelmus" zong. Op het eerste perron werd H.M. begroet door den burgemeester van Nijmegen, den heer J. A. H. Steinweg, den districts-commandant der marechaussee, jhr. Bowier en den waarnemen- den commissaris van politie, hoofdinspecteur Veldman. Van het eerste perron begaf het hooge gezel schap zich naar het Noordelijk tweede perron, waar een Duitsche Wagon.Lits gereed stond om in den D-trein te worden opgenomen. De Koninklijke gasten namen in den wagen plaats en wachtten daar den D-trein af. Aan weerszijden van het perron hadden zich tallooze stadgenooten en vreemdelingen opge steld, die opnieuw nationale liederen zongen. De Koningin en de Prinses groetten vanuit het rijtuig de enthousiaste menigte. Juist op tijd (9.13) vertrok de trein. In het gevolg van het Koninklijk gezin waren freule Schimmelpenninck van der Oye, freule van Heemstra en generaal de Jonghe van der Haelen. Toen de trein vertrok, steeg er een geest driftig hoera op. Hevige regens en stormen veroorzaakten bergstortingen in Zuid-Rusland; 20 bruggen werden vernield, zoodat het verkeer in den Kaukasus geheel werd gestremd. MUI,,,»,,, f F -4 //O Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 752.1 Vorige stand 751.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1