STADSNIEUWS Abdulla-Import Laatste Nieuws Men ficfaijff onó: DE SIGARET WIT!! MARIA-STICHTING GEHEEL GEBIT Haarlem, 21 Juli TANDHEELKUNDIG INSTITUUT DINSDAG 21 JULI 1936 ZILVEREN JUBILEUM Agent De Wilde VRIJW. BURGERWACHT Marsch door de stad VAN LEESTEN, LEER EN RUBBERZOLEN Expositie in de H.K.B. GEMEENTEZAKEN Honorarium voor specialisten Aanvullings-agenda Aanbesteding Binnenbrand aan de Raamvest Onze jarenlange ervaring DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Heden aangekomen: N? 70 ABDULLA VIRGINIA 2 VOOR HEN, DIE VAN ZEER MILD HOUDEN IS DIT Rijwieldief aangehouden Collecte Hc~diging L. C. Keereweer BURGERLIJKE STAND ACHTERSPATBORDEN DUIVENSPORT Gevleugelde Vrienden Heemstede (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) Staking bij Peugeot FELLE BOERDERIJBRAND TE TEGELEN Twee kinderen nog juist voor den vuurdood gered KOE GESTORVEN MET RECORD MELKLEVERING IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Eeuwfeest te Beemster Het derde eeuwfeest der parochie luisterrijk gevierd De intocht van den Bisschop De Pontificale H. Mis UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL VELSEN Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag De gemeentelijke girodiensten Meening van de Eerste Kamer RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- met gar- pü111003 AGENDA Bioscopen 22 Juli Bioscopen INSTELLINGEN Brand in een bioscoop te Vlissingen De filmcabine een prooi der vlammen Vandaag viert de heer J. de Wilde zijn 25- jarig jubileum als politieagent. Hedenmorgen werd de jubilaris ten stadhuize door den bur gemeester van Haarlem, den heer C. Maar schalk van Egmond en Rinnegom, gecomplimen teerd en hem het gebruikelijke geschenk over handigd. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, zond een schriftelijken geluk- wensch. Ten zijnen huize aan de Schalkwijkerweg mocht de jubilaris nog vele persoonlijke geluk- wenschen, brieven, telegrammen, bloemstukken en andere geschenken ontvangen. Het politiemuziekcorps zal hem vanavond van 8—9 uur een serenade brengen. Begunstigd door fraai weer heeft de Vrijwil lige Burgerwacht gisteravond een uitstekend geslaagden marsch door de stad gemaakt. Onge veer honderd leden van verschillende geuniform- de afdeelingen namen aan den marsch deel. Voorop marcheerden zes tamboers en de Staf- muziek, die onder leiding van kapelmeester H. Schulpzand, opgewekte muziek ten gehoore bracht. Van de Infanteriekazeme aan den Koudenhorn werd langs Nieuwe Gracht, Kin- derhuisvest, Wilhelminastraat naar het Flora park en Dreef gemarcheerd, vervolgens langs Plein, Gasthuissingel, Kleine Houtstraat naar Klokhuisplein en via Jansstraat en Korte Jans straat weer terug naar de kazerne. De belang stelling der bevolking was vrij groot en de marsch vormde dan ook een goede propaganda voor de Vrijwillige Burgerwacht Haarlem. Het was de laatste oefening voor de vacantie, die tot September zal duren Voorts kunnen wij nog mededeelen, dat gister morgen een detachement van 10 man van de Vrijw. Burgerwacht naar Nijmegen voor deel neming aan de Vierdaagsche Afstandsmarr.chen is vertrokken. Het komt Zaterdag a.s. om half vier weer aan het station te Haarlem aan. Ter gelegenheid van de algemeene jaarverga dering, welke de Nederlandsche Bond van Schoenmakerspatroons- en Winkeliersvereeni- gingen morgen en overmorgen te Haarlem zal houden, is door de Haarlemsche Schoenmakers- patroonsvereeniging in het gebouw van den H.K.B. aan de Tempeliersstraat een tentoonstel ling georganiseerd, welke hedenmiddag geopend werd. Deze zeer ruim opgezette expositie bedoelt een vaktentoonstelling te zijn voor de congressisten, maar is tevens zoo opgevat, dat zij ook voor lee- ken belangwekkend is. Zoo zijn er naast de stands, waar de insiders de nieuwste machines op het gebied van schoenenreparatie kunnen be wonderen, ook andere stands aanwezig, waar ieder zich kan overtuigen van de verschillende wijzen van leerbewerking 'en wat meer zegt van de verschillende manieren, waarop het schoeisel hersteld en ook bedorven kan worden. Voor ieder is het bezoek aan de expositie geheel Vrij. De Haarlemsche Vereeniging heeft een grooten 6tand ingericht, waarin men onder deskundige leiding een grondige studie kan maken van de niet te misktennen voordeelen, die het goede re- paratiewerk biedt boven het slechte. Misvormde schoenen, gebarsten bovenleer, hinderlijk door gepende zooien ziet men er naast de kunstwer ken, welke de bona-fide reparateur weet te wrochten, schoenen, die er na herstel nog als nieuw plegen uit te zien. Waaruit alweer bewe zen wordt, dat goedkoop duurkoop is. Groote stands van de firma Leeuwenstein en Alberts toonen den vakman hun nieuwe machi nerieën, terwijl de fa. M. P. Roos haar gloed nieuwe uitzetmachine demonstreert, waardoor te klein schoeisel met weinig moeite eenige maten grooter kan worden gemaakt. Men vindt er ver der stands van poetsmiddelten, reclamemateriaal, leerhandelaars en andee leveancies, tentoon stellingen in het klein, waar ook de kleine man zich kan overtuigen van de groote zorg, waar mee de goede schoenmaker zijn toch altijd duur gekochte schoenen omgeeft. Een afzonderlijke vitrine licht de bezoekers in over de voordeelen, die het maatschoenwerk voor vele voeten biedt. Een van de meest practische punten, welke de initiatiefnemers van deze expositie zich heb ben voorgesteld, is 't voeren van een intensieve propaganda tegen het dragen van schoenen met rubberzolten. Bijzondere stands ovetuigen de tentoonstellingsbezoekers van het nadeel, dat hun voeten loopen, zoo zij die met schoeisel be- kleeden, dat voornamelijk uit isoleerend rubber bestaat. Gezien vooral de economische zijde, die het schoenenvraagstuk in de laatste jaren voor de meeste huisgezinnen heeft gekregen, twijfelen wij er niet aan, of deze tentoonstelling zal een succes kunnen worden. Menigeen zal zich bij die gelegenheid willen verdiepen in het vraag stuk van zijn steeds kapotte schoenen en van de steeds terugkeerende rekeningen van den schoenmaker. De tentoonstelling werd hedenmiddag om half drie geopend met toespraken door dten bonds voorzitter, den heer Donker, en den voorzitter van de Haarlemsche vereeniging, den hee Pree- nen. Sprekers zetten uitvoerig de bijzondere be- teekenis van deze expositie uiteen. dien tijd had staan strijken. Den electrischen strijkbout had zij echter volgens haar zeggen uit het stopcontact genomen. Het vermoeden bestaat, dat zij bij vergissing den gloeien den strijkbout op het vloerkleed heeft geplaatst en dat hierdoor de brand is ontstaan. De achter kamer van de woning brandde geheel uit, ter wijl het overige gedeelte van het huis water schade opliep. Verzekering dekt de schade. Reeds geruimen tijd geleden, schrijven B. en W. aan den Raad, hebben de Haarlemsche specialisten gevraagd om voor kinische hulp, welke aan patiënten, die voor rekening der ge meente in een ziekenhuis worden opgenomen, wordt verleend, eenig honorarium te mogen berekenen. Tengevolge van de vermindering van inko mens, welke de laatste jaren algemeen is, heeft een verschuiving plaats gehad van de patiënten der klasse-afdeelingen naar de zaal-afdeelin- gen. en wel in die mate, dat het overgroot ge deelte van de specialistische hulp in de zieken huizen thans pro deo moet geschieden. Na een omstandig onderzoek is B. en W. dan ook gebleken, dat voor het verzoek der specia listen om voor die hulp een matig tarief te kunnen berekenen, inderdaad redelijke grond bestaat. De toestand van de gemeentefinanciën evenwel maakt het bezwaarlijk zonder meer aan het verzoek te voldoen. Verschillende besprekingen echter met de specialisten, de ziekenhuizen en de ziekenfond sen hebben ten slotte geleid tot overeenstem ming over een regeling, die naar ons oordeel voor de gemeente aanvaardbaar is. Deze rege ling houdt in, dat de gemeente ten behoeve van klinische hulp aan verzekerden bjj de gemeen telijke verzekering, van de premie één cent per week en per lid afstaat. Ten behoeve van die hulp wordt jaarlijks tenminste 10.000 aange wend uit het overschot van hetgeen door de fondsen ten behoeve van poliklinische hulp wordt betaald. Onder deze voorwaarden zijn de ziekenhuizen bereid gevonden, nu zij in de onmogelijkheid zijn de verpleegprijzen te ver lagen, een bepaalde korting op de declaraties aan de gemeente toe te passen, omdat zij door deze regeling ook de salarissen der aan de zie kenhuizen verbonden specialisten kunnen her zien. Onzerzijds hebben wij als voorwaarde ge steld, dat de verzekerden, ongeacht het zieken huis, waarin zij worden opgenomen, vrije spe cialistenkeuze zullen hebben en derhalve niet zonder meer zijn aangewezen op de aan een bepaald ziekenhuis verbonden specialisten. Als gevolg van deze regeling zal ook wijziging moeten worden gebracht in den toestand, dat de patiënten 3e klasse in het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis, voor eigen rekening ver pleegd, gratis worden behandeld. Voor deze patiënten zal een zeer matig tarief worden berekend. B. en W. stellen nu voor het tarief van ver- pleegkosten voor het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis als volgt te wijzigen De verpleegden in de le, 2e en 3e klasse zijn boven het verpleeggeld verschuldigd: voor het gebruik van de operatiekamer respectievelijk 25, 15 en ƒ7.50; voor het gebruik der bad kamer 0.50 en voorts de kosten van te ver- leenen genees-, heel- en verloskundige hulp. De verpleegden in de le en 2e klasse zijn bovendien verschuldigd de kosten van genees- en verbandmiddelen en van het gebruik van wijn of andere buitengewone zaken. voor de vergadering van den Raad der ge meente Haarlem op Woensdag 22 Juli 1936. le. Aan punt 1 wordt toegevoegd: Ver zoekschrift van M. D. van Dijk, leeraar aan de H. B. S. A met 5-j. cursus om eervol ont slag. 2e. Punt 2a. 2e Suppletoire begrooting voor den dienst van 1935 207. De Directeur van Openbare Werken heeft aan besteed: het bouwen van twee transformatie- stations bij de Brouwersvaart en aan de Har- menjansstraat te Haarlem. Ingeschreven werd als volgt: Gebrs. H. V. en J. de Vries te Haarlem voor f 6247, (laagste inschrijver)R. Bijker te Haar lem voor f 7399; M. Ebbing te Haarlem voor f 6782 G. Metselaar te Harlem voor f 6968N. Cobelens ten Zn. te Haarlem voor f 79EO; W. H. Reeders te Haarlem voor f 6490; Gebrs. Van der Putten te Heemstede voor f 8255; N.V. Aanne mers Mij. v.h. T. Broerma te Haarlem voor f 8150; E. Philips te Haarlem voor f 7665; P. J. van Hof ten te Haarlem voor f 7900; N. J. Tromp te Haarlem voor f 8195 en L. j. Winnubst te Haarlem voor f 8019. De gunning heeft later plaats. Hedenmorgen om even over half elf brak brand uit in perceel Raamvest 49, bewoond door de familie A. Beider. Omwonenden zagen dikke rookwolken uit het achterhuis opstijgen. De bewoners van het huis waren allen uitge gaan. De brandweer, die spoedig met twee mo torwagens arriveerde, wist het vuur in korten tijd met twee stralen op de waterleiding te blusschen. De vrouw des huizes, die om half elf de wo ning verlaten had, verklaarde, dat zij voor en onze goed geoutilleerde werkplaats garan deren U een vakkundige en daardoor goedkope reparatie aan Uw stofzuiger, onversch. welk merk GED. OUDEGRACHT 52 TELEF. 12762 tussen Postkantoor en Verwulft cl. Doosjes v. 10, 20, 50 De politie heeft een 19-jarigen monteur, wo nende te Haarlem aangehouden, verdacht van rijwieldiefstal. De aangehoudene heeft bekend Vrijdagavond een fiets te hebben gestolen en ze dan te hebben weggeworpen in een sloot aan de Zomervaart, waaruit iemand de fiets heeft opgevischt en op het politiebureau gede poneerd. Zondag werd in de Kerk van de H.H. Elisa beth en Barbara (Paul Krugerstraat) onder alle H.H. Missen voor de vele armen der parochie een liefdadigheidspredikatie gehouden door den Zeereerw. Pater Boromaeus de Greeve O.F.M. De collecte daarna bracht op 705.De eerste halfjaarlijksche bracht op 735. Maandagavond hield de Liedertafel „Haar lems Zanggenot" haar gewonen repetitie-avond in Gebouw St. Bavo. Na het succesvol optreden op het Zondag gehouden concours te Bever wijk werd de directeur, de heer L. C. Keere weer gehuldigd. De voorzitter sprak den heer Keereweer in een gloedvolle rede toe, felici teerde hem met het behaalde succes en over handigde hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud. Hierna werd den directeur door de da mes der leden een bloemenhulde gebracht; zijn vrouw deelde in de hulde, terwijl er verder door enkele leden persoonlijk taarten overhandigd werden. Geboren 16 Juli: d van J. de Graafter Horst; 17 Juli: d. van A. H. HelfferBoon; d. van C. J. W. ZoetBaars; 18 Juli: z. van J M. L. Borst Radsma; 19 Juli: z. van M. J. van Gennip Selhorst; z. van A. M. Koopenvan Diemen; 20 Juli: z. van B. E. van Vellervan Dijk; d. van L. de HaanSpijkstra; 21 Juli; d. van G. J. LammersDefenders. Overleden; 20 Juli: P. Groskamp, 52 j., Rol landstraat. 'n Goede reflec tor (hoogstens 60 cm bovenVden 4. grond) alléén is niet voldoende: bovendien moet uw achterspat bord wit van kleur zijn, ook overdag! dm f zegt de wetl Wedvlucht vanaf Vilvoorden, afstand 163 K.M. Los 8.30 uur v.m. Eerstgetoonde duif 10 uur 6 min. 31 sec. Laatste prijswinnaar 10 uur 22 min. 45 sec. 1, 14, 16, 20, 32, A. v. Zadel; 2, 5, C. Visser; 3, I. J. v. d. Heuvel; 4, 10, C. Kramer; 6, 7, 8, 25, J. Ofte; 9, C. v. d. Erf; 12, 17, 26, J. G. v. d. Meer; 13, 27, G. v. Saaien; 15, 19, L. J. v. d. Voort; 18, P. v. Egmond; 23, L. J. Kramer; 24, 15, 17, 21, 2C, Vrugt; 5, C. Oudshoom; 7, A. G. Hendriks. Ajs. Zondag wedvlucht van Halle. MONTBELIARD, 21 Juli. (Reuter). Eij de Peugeot-fabrieken te Valentigney en Baulieu is het uit 6.000 man bestaande personeel van morgen in staking gegaan. Maandagmiddag omstreeks half drie werd plotseling brand ontdekt in de boerderij „De Lings" te Tegelen, die bewoond wordt door den landbouwer Lendert van Wylick. De gealar meerde brandweer was zeer spoedig ter plaatse, doch het vuur had zich in dien korten tijd reeds zoodanig uitgebreid, dat de boerderij reeds in lichter laaie stond. Het vuur vond gre tig voedsel in den geweldigen voorraad hooi en stroo, welke in de schuren van de boerderij aan wezig was. Toen de brandweer, die onmiddellijk met enkele stralen water gaf, het vuur met kracht begon te bestrijden, hadden de zolder en de sparren van het dak reeds vlam gevat. Dank zij het kordaat en deskundig optreden van de brandweermannen kon het woonhuis voor verwoesting gespaard blijven. Men kon echter niet voorkomen dat het veel water schade leed en het dak gedeeltelijk verbrand de. De schuur en de stallingen brandden echter geheel uit. Na anderhalf uur blusschen was de brandweer het vuur in zooverre meester dat zij zich kon beperken tot het nablusschen van de smeulende hoopen hooi en stroo. De oorzaak van den brand is onbekend. De boerderij was verzekerd. Naar wij nog nader vernemen werd de brand het eerst ontdekt door een vrouw welke in de nabijheid op het veld werkzaam was en door de kinderen van den landbouwer. In allerijl werden toen nog twee kinderen van den land bouwer welke in huis waren en te bed lagen naar beneden gehaald. De brandweer ge assisteerd door toegeschoten burgers hebben toen nog het meubilair en den verderen inven taris zooveel als mogelijk wasu iut het bran dende huis gehaald. BOEDAPEST, 21 Juli. (A. N. P.) Op het land goed Kapuvar van prins Esterhazy is de door haar wereldrecord-prestatie beroemd geworden koe „Dama" aan eiwitvergiftiging gestorven. De koe heeft verleden jaar 20.000 liter melk gege ven en daarmede haar eigen wereldrecord ver beterd. Het geraamte van het dier zal geprepa reerd en in een museum worden opgesteld. Zondag heeft de parochie van de Beemster haar derde eeuwfeest gevierd. Er is na drie eeuwen, nu de parochie van de Beemster zich in uitstekenden bloei bevindt, alle reden om dit heuglijke feit feestelijk te herdenken. Zijne Hoogw. Excellentie Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft dit feest met zijn tegenwoordigheid luister willen bijzetten. Daartoe was Mgr. Huibers reeds Zaterdag raar de Beemster gekomen. Z. H. E. werd door de parochianen ingehaald Zaterdagavond om half acht, aan den Westdijk nabij Scher- merhorn. Het feestcomité stond Mgr. op te wachten, terwijl het in optocht ging langs Schermerhornderweg en Jisperweg naar de Kerkewerf, waar een eerepoort was opgesteld en de Bisschop werd begroet door een haag van bruidjes, vaandels van organisaties en den ruiterstoet, welke aan het inhalen had mede gewerkt, en voorts het feestcomité, enz. Nadat Mgr. had plaats genomen Op een po dium, zong de Gemengde Zangvereeniging „Magnificat" onder leiding van den heer J. Mooi drie liederen, terwijl, nadat een tweetal meisjes een samenspraakje ter verwelkoming had gehouden, de kinderen van de school on der leiding van de eerw. Zuster Liduina een toepasselijk lied zongen. De zeereerw. heer A. van Leipsig, pastoor der parochie, heeft daarna den Bisschop welkom geheeten en hem dank gezegd voor het feit dat hij dit feest door zijn tegenwoordigheid luister wilde bijzetten. Mgr. Huibers heeft daarop geantwoord en gezegd dat hij zijn dankbaarheid voor dit heuglijk feit gaarne met de parochianen van Beemster wil deelen. Z. H. E. vond hier een goed geloofsleven, dat zich ook uitte in het groote getal kinderen van de school, dat veel hoop geeft voor de toe komst. In dit verband wees Mgr. op de groote verdienste van Mgr. Jansen te Den Haag, eere- De zeereerw. heer A. van Leipsig, pastoor van de jubileerende parochie te Beemster kanunnik van ons Diocees en oud-pastoor van Beemster, door wiens ijverige werken de school was tot stand gekomen. Het hoogtepunt van het feest was wel de Pontificale H. Mis op Zondag in de parochie kerk, opgedragen door Mgr. Huibers. Toegezongen door de parochianen schreed de Bisschop al zegenend de kerk binnen voor het H. Offer. Hierbij werd Z. H. E. geassisteerd door De ken J. C. v. d. Wiel van Hoorn als Presb. ass.; pastoor H. van Beek, Amsterdam en J. Niehus te Aerdenhout, Troondiakens; pastoor A. van Leipsig als diaken der H. Mis; Fr. Aufridus Smit O. F. M. subdiaken; Rector Berkhout te Amsterdam ad mitram, pastoor F. Hansen te Schermerhorn ad baculum, kapelaan P. Bot telier te Purmerend ad librum, pastoor J. D. Sistermans te de Rijp ad gremiale et ad am pullus; de weleerw. heer Bank, secretaris van Mgr., caeremoniarius. Mgr. W. P. H. Jansen en pastoor Ch. de Meulder uit H.H. Waard waren in het priester koor aanwezig. Na de H. Mis heeft Z. H. E. de Bisschop een nieuw beeld ingewijd van St. Joannes den Dooper, patroon der parochie. Onder de H. Mis heeft Mgr. Huibers een toe spraak gehouden. Z. H. Exc. wees daarbij op de groote dankbaarheid welke de parochie van de Beemster thans betoont aan God voor het feit dat thans drie eeuwen achtereen door het bestaan dier parochie Zijn priesters tot haar zijn gekomen. Het parochieele leven heeft zijn eigen ka rakter, en is een deel van het leven van de Kerk. Aan het hoofd daarvan staat de pastoor, die tot ons gezonden is als de afgezant Gods, als uitdeeler van Zijn genaden. Heel het leven staat hij ons bij, vanaf het H. Doopsel tot het oogenblik dat hij als het ware de deur des Hemels voor ons opent. De parochianen moeten met den pastoor medewerken door de opvoeding van de kinde ren, welke later wordt voortgezet in de school. De parochianen moeten met den priester me deleven in de vereenigingen op allerlei gebied. Br is na drie eeuwen voor de parochie van de Beemster alle reden om feest te vieren en dankbaar te zijn. Kunnen wij niet terugzien op een lijst van goede priesters die hier hebben ge arbeid? Kunnen wij ook niet terugzien op heel veel goeds dat hier tot stand gekomen? Ziet naar uw school, uw talloos vele vereenigingen. ziet ook naar de priesterzonen, die uit uw parochie zijn voortgekomen en nu het geloof aan anderen brengen. Mgr. wil vooral zijn gelukwenschen uitspre ken tot den pastoor der parochie. Van het bloeiende parochiale leven is hij de bezieling. Z. H. Exc. besluit zijn korte maar hartelijke toespraak met de parochianen van de Beem ster vooral aan te sporen één te zijn met den priester in het parochieele leven. Zoo zult gij Gods zegen ontvangen, door de hulp van de Allerzaligste Maagd Maria en op de voorbede van Uw grooten patroon St. Joannes den Doo per en zal dit feest een voorafspiegeling zijn van het eeuwig feest dat u hiernamaals wach ten zal. Het feest werd besloten met een plechtig lof des avonds met Te Deum, waaronder de Z. Eerw. heer P. J. de Kok, pastoor te De Zilk en oud-pastoor van de Beemster, een predi- catie hield. Het gebouw voor publieke werken. De bouw van het bureau voor P. W. blijkt ernstig ge handicapt te zijn door het feit, dat de bouw grond zeer los is. Om deze redenen en ook om dat door den raad is bepaald, dat de kosten van teekenen en verdere voorbereiding ten laste van den bouw gebracht moeten worden en om dat men voor het nieuwe gebouw niet genoeg heeft aan het oude meubilair, is de begrooting, die indertijd door den Directeur van P. W. werd ingediend te laag gebleken. B. en W. stel len daarom den raad voor het crediet van 40.000, dat in Juli 1935 voor den bouw werd toegestaan, met 13.000 te verhoogen. Gas- en waterbedrijf in 1935. Blijkens de rekening van het gasbedrijf over 1935 sluit het dienstjaar met een batig saldo van 443.86. B. en W. stellen den raad voor hiervan een bedrag van 221.93 te storten in het gewone reservefonds van het bedrijf en een gelijk be drag in het reservefonds voor gasprjjsverlaging. Voor het gemeentelijk Waterbedrijf sloot het boekjaar met een batig saldo van 21.551.18. Overeenkomstig het advies van de Commissie van bijstand, geven B. en W. den raad in over weging van dit batig saldo een bedrag van 20.000,ten goede te laten komen aan den algemeenen dienst (op de gemeente-begrooting 1935 is met deze ontvangst reeds rekening ge houden) en de rest ad 1.551.18 te storten in het reservefonds van het bedrijf. Gemeenteraad Er is een vergadering van den raad op Donderdag 23 Juli 1936 des na middags twee uur m het Raadhuis te Over- veen. Centrale werkplaats voor jeugdopleiding De opbrengst van den liefdadigheidswedstrijd StormvogelsV.S.V. heeft het plaatselijk Co mité Jeugdwerkloosheid Velsen in staat gesteld voor de deelnemers van de Centrale Werkplaats een uitstapje te verzorgen. Met twee bussen zullen zij Woensdag 22 Juli een excursie maken via Schiphol, Amsterdam, Utrecht, langs den Rijn naar Ouwehands Die renpark te Rhenen. Vandaar gaat de tocht naar Arnhem en Nijmegen, waar de nieuwe brug bezichtigd wordt. De terugtocht zal gaan over Kootwijk, met bezoek aan het zendsta tion, waar tevens in Hotel Kootwijk het mid dagmaal gebruikt zal worden. Vermeldenswaard is het aanbod van de R. K. Speeltuinvereniging „Vrij en Blij", op dien dag voor rookgerei voor de deelnemers te zor gen, als blijk van waardeering voor het werk, dat de deelnemers van de Centrale Werkplaats voor deze vereeniging hebben verricht. Indien het weer op dien dag medewerkt be looft dit voor de jeugdige werkloozen, dank zij de medewerking van bovengenoemde vereeni gingen, een aangename dag te worden. Naast de cultureele zorg wordt door het co mité alle moeite gedaan om aan deze jeugdige werkloozen eenige ontspanning in den voor hen reeds zoo moeilijken tijd te bezorgen. Bij de ingezetenen zal zoo ongetwijfeld de sympathie voor deze nuttige instelling worden opgewekt. Inbraken Bij een bewoner in de Kennemer- laan te IJmuiden, die tijdelijk uitstedig is, is ingebroken en de muntmeter gelicht. Een bewoner van de B. M. Weertstraat te Velsen-Noord heeft aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag in zijn woning is ingebroken. Een geldkistje met eenige papie ren wordt vermist. Bekendmaking De Commissaris van politie maakt bekend, dat er op het gemeentelijk kam peerterrein te IJmuiden geen ruimte meer be schikbaar is voor het plaatsen van houten huisjes. Om teleurstelling te voorkomen wordt belang hebbenden in overweging gegeven, hiervan goe de nota te nemen. Radio-steunbonnen Het Comité deelt me de, dat de inschrijving voor het verkrijgen van een steunbon voor de radio-centrales in ds ge meente Velsen voor de maand Augustus op Donderdag 23 Juli voor de Centrale Kenne- merland en Velsen-Noord zal plaats hebben en uitreiking op Donderdag 30 Juli en wel voor de Kennemer Centrale van 7 tot 8 uur en voor Velsen-Noord van 6.30 tot 7.30 uur; voor de Centrale Huisman en v. d. Broek inschrijving Vrijdag 24 Juli en uitreiking Vrijdag 31 Juli van 7 tot 8 uur. Het Comité wijst er op, dat in schrijvingen bij heeren Centralehouders aan huis niet worden geaccepteerd. Coöperatiedag Hier ter plaatse is onder groote belangstelling dé Coöperatiedag gehouden van het district Noord-Holland. Het woord werd gevoerd door den heer K. de Boer, bestuurslid van den Centr. Bond van Ned. Verbruikscoöperaties en door Mej. A. M. Bos, propagandiste van den Bond. Na de redevoeringen werd de volgende reso lutie aangenomen: De groote gewestelijke bijeenkomst op 18 Juli 1936 te Velsen (IJmuiden-Oost) gehouden, in Noord-Holland', gehoord de uiteenzettingen omtrent het co- operatief beginsel, van oordeel, dat de coöperatieve vorm van handel en productie een nieuw economisch stel sel is, dat door zijn sociale en materieele voor deelen er in sterke mate toe bijdraagt, het alge meen belang te dienen, vraagt voor ontwikkeling van dat coöperatieve stelsel een eerlijke kans, vestigt er de aandacht op, dat bij den coöpe ratieven vorm productie, distributie en verbruik in onmiddellijk verband staan met elkaar, in dezen zin, dat dé productie geschiedt ten dienste van het verbruik, zoodat coöperatie „ordening- in-zichzelf" beteekent, verwacht derhalve van de Regeering, dat bij de pogingen tot de organisatie van het econo mische leven rekening zal worden gehouden met het geheel afzonderlijke karakter van de ver- bruiks-coöperatie en dat dus geen maatregelen zullen worden genomen, waarbij het den ver- bruiks-coöperaties onmogelijk zou worden, haar bedrijven uit te breiden, indien de belangen van haar leden dit noodzakelijk zouden maken. By het afdeelingsonderzoek van het ontwerp van wet tot vaststelling van regelen betref fende de taak der openbare lichamen met be trekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met inbegrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden, merkten eenige leden der Eerste Kamer op, dat het, nu er bij de behandeling in de Tweede Kamer belang rijke verbeteringen in zijn aangebracht, niet meer zoo belemmerend voor de gemeenten zal werken, als het ontwerp bij in werking treden in zijn oorspronkelijken vorm zou hebben ge daan. Niettemin waren deze leden van oordeel, dat het beter ware geweest, indien de Regeering de indiening van clit wetsontwerp niet had be vorderd. Andere leden verklaarden daarentegen, het aual trekken inbegr. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen; van 912 en 14 uur, Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 79 u. Gebouw „St. Bavo" Rechtskundig bureau 8 uur; St. Caecilia 8 uur; Best. Melkhandel „St. Joseph" 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling kwart over 8kwart over 9. Gebouw II. K. B. Tempeliersstraat Ten toonstelling Schoenmakerspatroonsvereen., half 311 uur. Kunstzaal Reeker. Wagenweg. Tentoon stelling teekeningen Rie Cramer, 106 uur. Kun^tzaal De Bois Tentoonsteliingen, 9 tot 5 uur. Rembrandt-Theater „M'n Hartewensch". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-filmac, 11—5 „O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. Frans Hals theater Jonge Harten, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Een liefde aan den Do- nau", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Schaakclub „St. Bavo" 8 uur; Coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt'' 8 uur; Proza 8 uur; Best/Bakkers 6 uur; dames leidsters vacantie-uitstapjes Bond voor Groote Gezinnen 8 uur. Gebouw H. K. B.: Tentoonstelling Haarl. Schoenmakerspatroons Ver., 911 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Bloemendaalsche Bosch: Concert H.O.V., 8 uur. Rembrandt-Theater „M'n Hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-filmac. 115 „O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Jonge Harten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Eten liefde aan de Do- nau", 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken verpleging, Wijkverpleging en Magazijn Park laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes, lederen dag 10—12, 2—4, 8—9 uur. Zaterdag 10—12 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 en van 7 tot 9 uur. te betreuren, dat de strekking van het ontwerp is verzacht. Deze leden waren van meening, dat bij ge meentelijke diensten snelle opvraging van gel den licht tot moeilijkheden kan leiden. Zij zou den het hebben toegejuicht, indien de vier be staande gemeentelijke giro-diensten niet waren gehandhaafd. Maandagavond te omstreeks tien uur is tij dens de voorstelling brand ontstaan in de film cabine van het Luxor-theater te Vlissingen. De voorstelling werd onmiddellijk onderbro ken en de bioscoop ontruimd. De brandende film ontwikkelde een zwaren rook, welke naar bui ten kwam, zoodat het publiek, dat in verband met de kermis zeer talrijk was, van alle zijden toestroomde. Men is erin geslaagd het vpur te beperken tot de cabine, welke echter geheel is uitgebrand en welke door de geweldige hitte en den bijten den rook niet kon worden betreden. De hoog oplaaiende vlammen werden bestre den met eenige handbluschapparaten en een straal op den politie-slangenwagen. Het gelree le programma, circa zes duizend meter film, is verbrand, terwijl de projectie apparaten zeer ernstig beschadigd werden. WAARSCHUWING AAN OUDERS Haarlem, 15 Juli 1936. Mijnheer de Redacteur, In een ochtendblad las ik een dezer dagen een berichtje, dat te Eindhoven een driejarig jon getje door het gebruik van azijnextract was over leden. Ik vraag me af hoeveel kinderen nog opgeof ferd moeten worden voor de Regeering ingrijpt en het gebruik van azijnextract of uit azijnextract bereiden azijn verbiedt. In afwachting hiervan richt ik toch reeds nu een woord tot lederen huisvader en huismoeder, nml. nu thans de prijs van gesteriliseerden azijn, bereid door reincultuur van dien aard is. dat een ieder het giftige azijnextract uit geldelijke over weging niet behoeft te koopen, gebruikt nu uw verstand en raadpleegt uw geweten. Voortaan uitsluitend gesteriliseerden door rein cultuur verkregen azijn in uw huis van een pri ma bekendstaande fabriek. Het geldt het leven van uw kinderen. U, mijnheer de redacteur, dankzeggend voor de door u beschikbaar gestelde ruimte, teeken lk, Hoogachtend, Een huisvader, die zijn kinderen niet door onvoorzichtigheid wil verliezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2