De positie der regeering te Madrid gehandhaafd IJ Het Congres der Vlaamsche Concentratie L/A PROTECTOR Het nieuws van heden De tegenstrijdigheden in de mededeelingen per radio over den toestand in de provincies blijven voortduren De Cortes voor nogmaals twintig dagen op reces gezonden GEVECHTEN NABIJ DE FRANSCHE GRENS Beslissende slag verwacht MILITAIRE BOTSINGEN IN BELGIË VLAAMSCH VOLKSFRONT VAN RECHTS A DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 22 JULI 1936 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20058 San Sebastian zou door de opstandelingen zijn bezet 12 oorlogsbodems in de haven van Tanger De toestand in het Noorden De toestand in de provincie Merida 1 Generaal Mola geïnterviewd Onlusten onder de troepen te Beverloo De vulkaan Asama in werking In de buitenlandsche politiek moet België een neutraal en zelf standig standpunt innemen Christelijke volksorde /C Het Weer n n 1 INBRAAK-VERZEKERING Duitsch schip vergaan? De kroning van Koning Edward VIII Ierland zal niet vertegen woordigd zijn Danzig, de vrije stad De „Danziger Echo" verboden Ernstig autobusongeluk nabij Nice Negentien personen ernstig gewond H/fffSSA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterlc verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MADRID, 21 Juli (Reuter). Bij decreet van den minister-president zijn de Cortes, die vandaag weer bijeen hadden moeten komen, nog met 20 dagen op reces gezonden. De „Gazeta de Madrid" publiceert een decreet van den minister van Marine, waarin wordt medegedeeld, dat zoolang de tegenwoordige toe stand duurt, de generale staf van het leger beperkt zal worden tot de af deeling voor operaties, waarvan luitenant ter zee Pedra Padro Mendizabal chef zal zijn. Verscheidene bladen te Parijs berichten, dat de Spaansche regeering gistermiddag een alge- heele mobilisatie heeft gelast voor allen, die in staat zijn de wapens te voeren tot den leef tijd van 30 jaar. Teneinde de opstandige troepen, die uit Segovia op Madrid aanrukken tegen te houden, hebben de regeeringsstrtjdkrach- ten de brug Peguerinos tusschen Villalba en Torrelodos in de lucht doen vliegen. Voorts hebben afdeelingen volksmilitie den Noordelijken weg bezet vanaf Madrid tot aan San Rafael op 60 K.M. van de hoofdstad. Vooral hebben zij zich krachtig verschanst in den pas van Leon. Alle auto's, die naar Madrid komen, worden streng doorzocht. Op grond van 'n gisteren door den president der republiek onderteekend decreet heeft. La- moneda, de secretaris der socialistische partij beslag gelegd op de lokalen van het monar chistische dagblad „A. B. C." Volksmilitie be zette de lokalen en stelde deze onder be waking. De regeering heeft den winkeliers door mid del van de radio gelast hun zaken onmiddellijk te openen en open te houden. Indien zij zich niet aan dit bevel houden, zullen zij zwaar worden gestraft. Te Madrid zelf is alles volkomen rustig. De trams rijden gewoon. In de straten patrouil leeren politie en roode militie te voet en in auto's Op de openbare gebouwen is de natio nale vlag geheschen. De regeering deelt mede, dat de trouwe troepen, gesteund door de luchtmacht en de artillerie, zich meester hebben gemaakt van Alcala de Henares. De opstandelingen trokken zich terug in het stadhuis en de kerk Santa Maria, benevens in de kathe draal San Justo. De rebellen leden aanzien lijke verliezen en lieten een groot aantal wapens en eenige mitrailleurs op het veld achter. Te Madrid zijn vijf sterke afdeelingen ge vormd, bestaande uit infanterie, guardia. de asalto, guardia civile, carabinieri en rooce mi litie. Deze afdeelingen hebben opdracht de haarden van den opstand aan te vallen en zullen worden gezonden naar Toledo, Valla- dolid, Saragossa en Burgos. Naar uit Gibraltar wordt gemeld, zijn in den strijd te La Linea tusschen de opstandelingen en regeeringstroepen 90 personen gedood. Een deel van de Marokkaansche troepen, die te La Linea aan land zijn gezet, zi;n naar Algeciras getrokken. De stad is door de op standelingen in staat van verdediging gebracht metgecamoufleerde batterijen en mitrailleurs. Men vreest blijkbaar, dat de regeenr.g oor logsschepen wil zenden om de stad vanuit zee te bombardeeren. Uit Rabat bericht de „Petit Marocain", dat generaal Gomez Murato is gearresteerd door de troepen, die belast waren hem eer te be wijzen. Vanmorgen is op enkele kilometers afstand van de grens een botsing ontstaan tusschen een krachtige afdeeling opstandelingen, die uit Pamplona kwamen en regeeringsgezinde troe pen uit Irun en Pontarabie, welke tot taak had den de opstandelingen te verhinderen naar San Sebastian op te rukken. 24 leden der regee ringstroepen werden gedood. Be autoriteiten hebben daarop de brug van Andalassa op 6 KM. van Irun opgeblazen, zoo dat de opstandelingen niet in rechte lijn hun weg konden vervolgen. Zij hebben daarop een smokkelaarspad in de richting van San Se bastian gekozen. Uit Bayonne wordt gemeld: Een Spaansch militair toestel is boven de grens verschenen. Het zocht naar opstandelingen, die na een ge vecht tegen de geregelde troepen bij de ge meente Andalassa op 6 K.M. van Irun, langs de smokkelpaden in de richting van San Sebastian waren getrokken. Na ongeveer een uur boven de grensstreek te hebben gevlogen keerde het vlieg tuig naar zijn basis te San Sebastian terug. Bevestigd wordt, dat een ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de carabineros en douane-ambtenaren aan den eenen en de op standelingen aan den anderen kant. Aan beide zijden zijn talrijke slachtoffers gevallen. De. schoten waren op Pransch gebied duidelijk hoorbaar. De correspondent van liet blad Petite Gironde te Pamplona seint, dat de opstan delingen in het Noorden zeggen, op een af stand van slechts 50 K.M. van Madrid te zijn. Hij voegt hieraan toe, dat in het Carlistische hoofdkwartier, waarvan de zetel te Pamplona gevestigd is, telefonisch niets dan overwinnings- berichten worden ontvangen. In twee of drie dagen zal de beslissing gevallen zijn. Volgens te \'era ontvangen berichten ligt het front van den strijd tusschen de opstandige ele menten en de regeeringstrouwe strijdkrachten tusschen Behobie en Vera langs den „Spaan- schen weg". Op de vernieling van de brug van Endarlaza, welke de grens tusschen de provin cies Navarre en Guipuzcoa vormt, hebben de rebellen geantwoord met het in de lucht doen vliegen van een gedeelte der spoorlijn Irun Elixondon. De burgemeester van Vera heeft zijn bevoegd heden overgedragen aan den commandant oer troepen, die uit Pamplona z:$n aangekomen. In geheel Navarre Is de staat van beleg afge kondigd. Vanmorgen zijn de jonge mannen ge mobiliseerd in de velden rondom Vera, waarna zij naar San Sebastian werden gedirigeerd. Later werd uit Bayonne gemeld, dat de opstandelingen des middags om vijf uur San Sebastian hadden bezet. Volgens nadere berichten heeft de civiele gouverneur van San Sebastian om vijf uur 10 (Fransehe tijd) het gezag overgedragen aan den militairen gouverneur, die als fascistisch gezind bekend staat. De aftredende gouverneur zou naar Eibar vertrokken zijn. Om half zeven kwam de gouverneur van Na varre, Mariano Menor, als politiek vluchteling op Pransch gebied aan. Hij was vergezeld door twee personen uit zijn omgeving. Voorts wordt vernomen, dat opstandige troe pen uit Pamplona de bergen intrekken in het gebied van Irun en deze plaats van 18.000 in woners trachten te omsingelen De inwoners der stad zijn aanhangers van het Volksfront. Om zeven uur is de leider van het Volksfront- van Irun de Fransehe grens gepasseerd. Naar de radio-zender Sevilla hedenochtend 10.15 uur meedeelde, heeft de militaire com mandant van Merida, generaal Queipo de Llano, hedenochtend in de provincie Merida den oor logstoestand afgekondigd. De opstandelingen hebben strategische punten bezet. Te Caraba- nohel hebben de opstandelingen zich meester gemaakt van een wapentransport van de regee- ringsgetrouwe roode militie, bestaande uit 3 vrachtauto's. De leider van het transport, kolo nel Kabla, werd op staanden voet terechtge steld. Verder is het regiment Cavadonga er in ge- De vroegere politieprefect van Parijs Chiappe, wiens verkiezing voor de Kamer ongeldig werd verklaard, doet bij de herstemming in het XVIcfe- arrondissement een nieuwe poging om in het parlement te komen. Talrijk zijn de betoogingen, die door Chineesche studenten ten gunste van een oor log met Japan te Sjanghai worden gehouden. Om de al te heete gemoederen in het gareel te houden moet de politie meermalen tot uitgebreide voorzorgsmaatregelen overgaan Uit Londen seint Reuter, dat de uit Spanje ontvangen berichten er op wijzen, dat het beslissende oogen- blik binnen zeer korten tijd ver wacht wordt, n.l. wanneer de strijd zal zijn aangebonden tusschen de regeeringsgetrouwe troepen, die uit Madrid vertrokken zijn en de troe pen der opstandelingen, die op de hoofdstad aanrukken. Een opstandig legercorps bevindt zich reeds op een afstand van 60 K.M. van Madrid, te Segovia. Het is niet mogelijk na te gaan hoe groot de verliezen zijn, die sedert het uitbreken van den opstand zijn geleden. Men raamt het aan tal dooden echter op ruim 300, waarbij de ge vallenen van Madrid en Sevilla niet zijn mee geteld. De roode militie van Madrid staat onder be vel van twee officieren, die de regeering trouw zijn gebleven. 5000 gewapende boeren en arbei ders trekken op naar Saragossa in particuliere auto's en taxi's, die voor dit doel gerequireerd zijn. Vandaag hebben nabij Madrid twee groote veldslagen plaats gehad tusschen de opstandelingen en de regeeringsstrijd- krachten, welke bestaan uit guardia de asalto, guardia civil en roode militie. Ver klaard wordt, dat de opstandelingen zijn verslagen in beide ontmoetingen. slaagd een tweede wapentransport van de roode militie aan te houden. Tenslotte wordt nog medegedeeld, dat het vliegveld Quatro Vientos nabij Madrid is bezet door een opstandig artillerie-regiment. Later deelde de zender Sevilla mede, dat de toestand voor de revolutionnairen aanzienlijk is verbeterd. Sterk wordt geprotesteerd tegen de berichten, welke Madrid publiceert, als zouden de opstandelingen zich overgegeven hebt>en. De opmarsch naar Madrid is in den nacht voortgezet en de tegenstand is gering. De bur gerbevolking werd, nadat de opstandelingen enkele dorpen hadden bezet, onmiddellijk ont wapend. Generaal Queipo de Llano gelastte heden ochtend door middel van den zender Sevilla allen civielen vliegeniers zich In den loop van den ochtend aan te melden op het vliegveld Tolada. Uit Gibraltar wordt geseind, dat op het oogenblik 12 Spaansche oorlogsschepen in de haven van Tanger liggen te wachten op orders van de regeering om naar Algeciras te stoomen. De bemanning staat meest on der commando van communisten. Volgens een mededeeling van de Britsche ad miraliteit zullen de Gordon-hooglanders aan boord van het slagschip „Repulse" van Alexan- drië naar Gibraltar worden gebracht. De admiraliteit deelt tevens mede, dat in structies zijn gegeven tot het zenden van een oorlogsschip naar Barcelona en een naar Palma de Mallorca. De Spaansche vlieger-officieren, commandant Ismael Warelta de la Quinta en commandant Juan Aboal, zijn vanmiddag op Le Bourget in een handelsvliegtuig geland. Zij weigerden eenige verklaring over den toestand in Spanje af te leggen. Het radiostation van Moskou heeft in een uitzending in de Spaansche taal de bevolking van Spanje aangespoord zich te wapenen en tot het uiterste tegenstand te bieden aan de opstandelingen. Verder verluidt, dat aan de beschieting van Ceuta ook een met twee stukken bewapend Russisch petroleum-tankschip heeft deelge nomen. Het Spaansche ministerie van Binnen- landsche Zaken deelt mede, dat het tele foonverkeer tusschen Barcelona en Madrid is hersteld. In den loop van een interview heeft generaal Mola, de commandant der troepen van Pamplona verklaard, dat de tegen de regeering gerichte oeweging een strikt nationaal karakter -draagt en geleid wordt door de generaals met steun van het volk voor de bevrijding van Spanje van het marxisme, de vrijmetselarij en alle inter- nationales. BRUSSEL, 21 Juli. (D.N.B.) Naar de „Standaard" meldt, is 't in het kamp van Beverloo, naar aanleiding van een betooging van 3060 soldaten tegen de verlenging van diensttijd, tot botsingen 'gnomen, tusschen soldaten en officieren. De ruiten der auto's waarmede de officieren derwaarts getrok ken waren, werden stukgegooid. Een officier moest vluchten. De soldaten sloegen vervolgens in de cantine alles kort en klein. Ook de .Libre Belgique" maakt melding van de demonstraties in het kamp van Beverloo te gen de diensttijd verlenging. TOKIO, 21 Juli. De Asama, een vulkaan on geveer 200 K.M. ten Noord-Westen van Tokio, is hedenochtend gaan werken. Tot nu toe werd nog geen melding gemaakt van schade, doch men is bevreesd voor het lot van 120 personen, die juist den berg beklommen. (Van onzen Brusselschen correspondent) Het Congres der Vlaamsche Concentratie dat Zondag j.l. onder groote belang stelling der katholiek denkende Vlaam sche intellectueelen te Leuven werd gehouden, heeft direct geleid tot de oprichting van een eendrachtig Vlaamsch Volksfront dat tusschen de partijen en de gemeenschap zal staan en waarvoor onmiddellijk het leidingscomité werd aangesteld. Zooals blijkt uit de verklaringen op het congres stelt het Vlaamsche Volksfront zich ten doel het afweren van de gevaren die uit een linksch Volksfront in den aard van het Pront Populaire van Frankrijk dreigen te ontstaan voor het Vlaamsche volksbestaan, en het eendrachtig opbouwen van een christelijke en volksche orde in Vlaanderen met corpora tieven inslag. Zoo ziet men ineens datgene, wat zoovele Vlaamsche voormannen jarenlang vruchteloos hadden betracht, verwezenlijkt bij het drei gend gevaar van wat het katholieke Kamerlid Delwaide op dit congres noemde: een over rompeling door volksvreemde bewegingen, zoo als deze van het Linksche Volksfront, dat on langs onder communistische leiding te Brussel werd gesticht, met schijnbaar onschuldige doeleinden, doch, in het licht der buitenland sche gebeurtenissen gezien, met een duidelijke bedreiging van inschakeling in een Frar.sch- Russisch internationaal systeem en een even duidelijk gevaar voor onze christelijke levens beschouwing. Kamerlid Delwaide wees er op hoe de ge volgen van de volksfrontpolitiek zijn waar te nemen in de opvallend sterke toenadering tus schen socialisten en communisten in Beigië en in een stijging van den communistischen druk zoowel op de leiding van de Kamer als op de regeeringspolitiek. Het linksche Volksfront heeft o.a. als doel stelling geplaatstde toetreding van België tot eene Fransch-Rüssisch-Tsjechische coalitie, die tegen de fascistische staten moet worden gemobiliseerd. Dergelijke strevingen, die rechtstreeks door de Russische politiek worden ingegeven, drij ven het elementair gevoel van Vlaamsch zelf behoud naar eene samenwerking tusschen al degenen die uit Vlaanderen den vreemder, in vloed willen weren, ons volk tegen avonturen willen beschermen en gansch ons geestelijk patrimonium willen handhaven. De hepr Delwaide drukte de meening uit dat wellicht nooit het moment voor die samenwer king zoo gunstig geweest is als thans, omdat nu ook in Vlaanderen het bewustzijn van de volksgemeenschap steeds meer en meer op den voorgrond komt. Wij hebben nu enkele begrippen waar over vroeger gediscuteerd werd, maar die thans gemeengoed zijn geworden: ten eer ste, dat er is een Vlaamsche Volksgemeen schap; ten tweede, dat die Vlaamsche volksgemeenschap recht heeft op de ver zekering van eigen bestaan en op de on belemmerde ontwikkeling van eigen cul- tureele krachten. Uit die gedachten moest men z.i. de kern halen voor de toekomstige Vlaamsche politiek en de kracht om te bestrijden alles wat het volk verdeelt en ontbindt en om te bevorderen alles wat de volkseenheid en volkssolidariteit versterkt. Na een dag-lange bespreking waaraan Vlaamsche katholieken van verschillende nuan ce deelnamen, besloot dan het congres dat. bo ven de partijen, groepeeringen en starden in Vlaanderen, een machtsconcentratie op orga- nischen grondslag zou worden opgericht tus schen de Vlaamsche politieke, sociale, econo mische en cultureele formaties, tot de ge meenschappelijke verdediging van het Vlaam sche volksbestaan en het opbouwen van een christelijke en volksche orde in Vlaanderen. Het congres was van oordeel dat de methode van de fragmentaire oplossingen (de taalwet geving) van het Vlaamsche vraagstuK heeft uitgediend, maar dat een geheel van politieke, sociale, economische en cultureele hervormin gen moet worden nagestreefd, om Vlaanderen onverminderd te bevestigen in een zelfstandig en nationaal volksleven. Het Vlaamsche Volksfront (Vlaamsche ka tholieken, Vlaamsche Nationalisten, en wel licht ook het Verdinaso of Verbond van Diet- sche Nationaal Solidaristen) heeft wat België's internationale politiek betreft de volgende ge dragsregels aangenomen: België moet, in de internationale politiek, een politiek van vrijwillige neutraliteit en waardige zelfstandigheid voeren; de laatste sporen van het Belgisch-Fransch militair accoord, hoe het ook moge worden ge ïnterpreteerd, moeten op ondubbelzinnige wijze totaal verdwijnen. Alle eenzijdige contact- name met de legerstaven van bepaalde mo gendheden moeten worden verworpen-, Vlaanderen moet zich verzetten tegen elk wederzijdsch waarborgverdrag en tegen eiken internationalen waarborg van vreemde grenzen. A De Duitsche luchtmacht heeft boven Hamburg groote manoeuvres gehouden H Verwaching: matige tot zwakken, Wes- telijke tot Zuidwestelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Verdere vooruitzichten: weinig veran- dering. ni in i ui i ui iiiiiii mi in ui in ii in iim mi in mi nu mi ui ui mum ui ii in Minimi I ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. i Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, Kloosters en Kerkelijke Instellingen ÏÏMMMMMIIMIIMMIMIMMMIIMMIIMMMMMMMMMIMMMMIMIIMMMMIMIIIIIII TALLINN, 21 Juli (Stefani). Nabij het eiland Wiliandi heeft men wrakstukken gevonden van sloepen, afkomstig van het Duitsche schip „Wagrien", dat naar men vreest door de stor men op de Oostzee verrast en vergaan is. Est- landsche booten zoeken op het oogenblik de zee af. LONDEN, 21 Juli. (D.N.B.) Naar de Daily Herald bericht, heeft de Iersche minister-pre sident De Valera besloten, dat Ierland geen vertegenwoordiger zal zenden naar de kroning van den Koning het volgend jaar. De uitnoo- diging on: een vertegenwoordiger te zenden, is afgewezen. Een dergelijk besluit is in de Britsche ge schiedenis ongekend. WARSCHAU, 21 Juli. (Reuter) De „Danziger Echo", hèt blad van de Joodsche minderheid te Danzig, is voor den tijd van tien maanden ver boden. Dit is de eerste maatregel overeenkom stig de nieuwe maatregelen van den senaat, zoodat een beroep op den rechter niet moge lijk is. De Spaansche Cortes nogmaals op reces ge zonden; de regeering handhaaft haar positie te Madrid; in het Noorden van het land wordt hevig gevochten; San Sebastian zou door de opstandelingen zijn ingenomen. Militaire onlusten te Beverloo in België. H. M. de Koningin en Prinses Juliana na een voorspoedige reis te Hohwald in de Vogezen aangekomen. Een plan tot hulpverleening aan de in nood verkeerende bloemkweekers. Eerste dag van de Vierdaagsche afstandsmar- schen te Nijmegen. New Yorksche Beurs: Stemming vry gunstig. DRAGUIGNAN, 21 Juli. (Reuter.) Een auto bus, die van Parijs naar Nice onderweg was, is in de nabijheid van deze plaats tengevolge van een verkeerde manoeuvre van den weg geraakt en van een hoogte van 45 meter op de rotsen gevallen. Zeventien inzittenden en de beide chauffeurs werden ernstig gewond. INj r-v t\v\iminiMniiiriiM)f)i) r -t/y? Stand op Woensdag 1 uur v.m.: Yorige stand: 756.8 754.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1