STADSNIEUWS HAAS BOOG-AZIJN „Vxm, Vte&nde. Smettea Vsdj." Tuimelt je en Kruimeltje in het Kabouterland MenbMfftom: Gemeenteraad De Olympische fakkelloop Haarlem, 22 Juli Zigeunerinnetje a WOENSDAG 22 JULI 1936 Vestigingseischen voor den middenstand? Geldleening De middenstand FANCY-FAIR JEUGDWERK KATHEDRAAL Ontheffing winkelsluiting ZOMERUITVOERING H.O.V. Vierde Volksconcert Orgelbespeling Dinsdagochtend arriveerde onder enorme belangstelling de Olympische fakkel te Corinthe Zangwedstrijd Beverwijk Voor de „Stille Armen' 25.— BURGERLIJKE STAND Verzet tegen Nanking geëindigd De plechtigheden in het stadion te Athene FEESTMAALTIJDEN Hotel ROYAL, Stationsplein AGENDA Spoorwegtekorten Zakkenroller gepakt DAMMEN Clubkampioenschappen Haarl. Damclub Bioscopen 23 Juli Bioscopen Het soldatenfront in Oostenrijk DE KINDERMISHANDELING TE MILL RIJKSVISCHAFSLAG DOOR ANNY VON PANHUIS De raad der gemeente Haarlem kwam heden middag om half 2 in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom. De Raad besloot een gelcfleening aan te gaan van een millioen gulden tegen een rente van 4J4 procent gedurende vijf en twintig jaar met he; Alg. Burgerlijk Pen sioenfonds. De heer VAN DAM (V.D.) had een voorstel ingediend waarin een aantal artikelen waren vervat inzake vestigingseischen voor den mid denstand. Spr. verklaarde, clat hij deze ver ordening gaarne op korten termijn in studie zag genomen door B. en W„ te meer daar een wetsontwerp er nog lang niet is. Wethouder REINALDA (S.D.) zeide, dat niet toegezegd kon worden, dat er spoedig prae- advies zal komen. Er is advies gevraagd aan de middenstandsinstanties en deze hebben gaarne een bedrijfstelling. Jeugdige intellectueele werkloozen zullen thans aan het werk gaan en cie minister van Sociale Zaken heeft reeds toegezegd, dat finan cieels: medewerking uit Den Haag te verwach- Wethouder REINALDA (S.D. zeide, dat niet den feitelijken toestand van den middenstand moet dus eerst afgewacht worden. De heer VAN DAM antwoordde, dat de drie middenstandsorganisaties onmiddellijk optreden vragen en de bedrijfstelling niet willen af wachten, daar zeer duidelijk is, dat de toestand in Haarlem niet bijzonder gunstig is. De cijfers van 1930 wijzen reeds een sterke overbezetting aan. Spr. handhaafde dus zijn voorstel en vroeg prae-advies in een der volgende vergaderin gen. De heer VAN KESSEL (R.K.) wees op den nood van den middenstand en begreep niet, dat in den gemeenteraad een initiatiefvoorstel noodig is om hulp te verleenen. Zeven maan den geleden kwam de heer Van Dam reeds met het vestigingsvraagstuk ter tafel en al dien tijd is er maar geen prae-advies gekomen. En nu moet weer de bedrijfstelling afgewacht wor den! Maar er mag niet meer uitgesteld wor den, de raad dient een uitspraak te doen of hij iets voor den middenstand wil doen of niet De heer BIJVOET (R. K.) merkte op. dat, als men van meening is, dat algeheele sluiting (met dispensatiemogelijkheid) van het winkelbedrijf de economische crisis voor deze categorie kan opheffen, men B. en W. inderdaad mag verwij ten, dat zij niet met voorstellen komen. Maar dit is geenszins vaststaand en het is nog maar de vraag, of de resultaten inderdaad redding zuilen brengen. Het zou wel eens omgekeerd kunnen uitvallen. Daarom is de bedrijfstelling zco goed, momenteel zijn er niet voldoende fei ten, cijfers en gegevens voor spreker en daarom kan hij een ingrijpen op het middenstandster rein nog niet toejuichen. De heer VAN DAM diende daarna een voor stel in, waarin B. en W. werden uitgenoodigd in een der volgende vergaderingen met prae- advies te komen. Dit voorstel werd voldoende ondersteund. De heer NOORDHOFF (S.D.) achtte het niet verstandig, dat de heer Van Dam de zaak nu op de spits wil drijven. Laat men een be handeling b.v. in November voor de begrooting vast stellen. De heer NOORDEWIER (C. P.) zeide, dat de heer Van Dam slechts spoed wil betrachten met het onderzoek en wie zal daar tegen zijn? Men moet den fascisten geen troeven in han den gaan spelen. De heer VAN TETERING (R.K.) verklaarde een beetje overstuur te zijn door de groote belangstelling voor den nood van den midden stand. Maar het voorstel-Van Dam zal mis schien pas later gunstig kunnen werken. Spr. wist een beter voorstel voor onmiddellijke hulp namelijk onmiddellijke verlaging van precario rechten en andere heffingen (hilariteit). Wethouder REINALDA, (S.D.) protesteerde er tegen, dat B. en W. de zaak op de lange baan zouden schuiven. Zoo verzetten B. en W. er zich steeds tegen, dat woonhuizen in win kelhuizen worden omgetoovesd. Zij weigeren dan eenvoudig toestemming tot verbouwing te geven. Dat de kwestie voor de begrooting be handeld zal worden kon het college niet toe zeggen. De regeering heeft principieel geweigerd om het behoefte-element bij de vestiging in te voegen. Er is verschil van meening over deze vraag, ook in middenstandskringen. De raad zou tegen de belangen van den mid denstand ingaan door momenteel het voorstel- Van Dam plompverloren aan te nemen. De heer VAN DAM verlengde den tijd van prae-advies tot voor de begrooting 1937. Spr. bleef er echter bij, dat men in de kringen die in het publieke leven werken, te weinig belang stelling heeft voor den middenstand. Er is voldoende feitenmateriaal, er zijn uit andere steden talrijke cijfers, en niets wijst erop, dat de toestand in Haarlem anders is. Ook hier is een overvloed van winkels ge komen, dat weet iedereen. Qai alles niet over boord te gooien wijzigde spf. zijn voorstel als bovenstaande. Wethouder VAN LIEMT (R.K.) zou de cij fers van Groningen en Arnhem niet gaarne gebruiken voor Haarlem. Het is beslist noodig, dat eerst cijfers ter tafel komen en dan is eventueel een verordening te maken. Wethouder REINALDA verklaarde, dat B. en W. het voorstel-Van Dam niet kunnen aan vaarden, wat niet inhoudt, dat het een paar jaar zal duren vooraleer er voorstellen komen. Mevr. SCHELTEMA (V. B.) zou tegen het voorstel stemmen, omdat de gemeente niet de taak heeft cm het behoefte-element in te sluiten. Dat behoort eerst in de Kamer te komen. t In stemming gebracht werd het voorstel-Van Dam verworpen met 28 tegen 8 stemmen. (De zitting duurt voort) Burgemeester en Wethouders van Haarlem hebben toestemming verleend, dat de winkels op de van 24 tot en met 29 Juli 1936 in de zaien en op de binnenplaats van de school aan de Westergracht 1 te houden fancy-fair ten bate van het jeugdwerk in de Kathedrale Pa rochie van Sint Bavo, op Zaterdag 25 Juli 1936, na des avonds 10 uur tot 11 uur, op Zondag 26 Juli 1936 van des middags 12 uur tot des namiddags 6 uur en van des avonds 8 tot 11 uur en op de overige dagen na des avonds 8 uur tot 11 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het verkochte medegenomen. Morgenavond 8.15 uur geeft de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, de Graai, een Zomeruitvoering in de groote zaal van het gebouw „St. Bavo" aan de Smeaestraat. Zooals al bekend is gemaakt, wordt dan de Operette van H. v. Tusschenbroek gespeeld: „de Schoone in het slapende bosch", en nog enkele andere stukjes. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat verwacht wordt, dat de zaal totaal ge vuld zal zijn. Kaarten zijn aan de Graalhuizen en aan de zaal verkrijgbaar. Het vierde volksconcert van de H. O. V. wordt gegeven morgen, Donderdag 23 Juli, om. kwart over 8. De concertmeester der H, O. V., Hans Bij- vanck, zal als solist optreden. Oorspronkelijk zou hij zich laten hooren in het vioolconcert van Mozart, doch op veelvul dig verzoek zal hij het vioolconcert van Joh. Brahms spelen. In den afgeloopen winter heeft Hans Bij- vanck dit concert op een der ledenconcerten gespeeld en oogstte daarmee een uitbundig succes. Het orkest begint het programma met 3 dee- len uit Mendelsohn's „Sommemachtstraum- musik". Na de pauze zal nog gespeeld worden: „Ouverture" Ossian's N'achklangen, N. Gade. Lyrische Suite van Edv Grieg. Zorahayada (Legende voor orkest) van J. Svendsen. Ouverture „Rienzi'* van R. Wagner. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 23 Juli 1936, des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, luidt: 1. 5e Sonate F. Mendelssohn-Bartholdy 2. Fuga as moll Joh. Brahms 3. Rhapsodie III sur des Cantiques bretons O. Saint-Saëns. 4. a. Arabesque; b. Choral L. Vierne 5. Morceau de Concert A. Guilmant Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag Naar aanleiding van ons verslag, gemaakt Van d'en zangwedstrijd te Beverwijk op 12 Juli j.l. ontvingen we een schreven van den heer H. J. Trompert te Assendelft, directeur der R. K. zangvereeniging „Kunstgenot", aldaar. De heer T. kan zich niet vereenigen met onze opmerking, dat zijn vrijgekozen werk: „Mor gen" van Roeske te gemakkelijk was voor de af- deeling Uitmuntendheid. Alhoewel de heer T. zelf zegt den stelregel te huldigen: geen cri- tiek op critiek, maakt hij toch aanmerking, om dat het volgens hem een speciaal geval geldt. „Morgen" van Roeske is namelijk op een an deren wedstrijd, met d'en componist in de jury verplicht koorwerk geweest in de afdeeling U itmuntendheid In verband hiermede merken we op, dat: le. de wedstrijden dikwijls verschillende, Tijcuiteenloopende maatstaven aanleggen en wij in ons verslag vanzelfsprekend alleen met den maatstaf van Beverwijk rekening hielden (verplicht koorwerk in de afdeeling Uitmun tendheid: „Als in een glans" van Loots), en 2e. het verplicht stellen in die afdeeling van „Morgen" op een anderen wedstrijd nog niet op een vasten regel duidt. Wii kunnen b.v. daartegenover stellen een wedstrijd, waarop voor de derde afdeeling' ook datzelfde nummer was gesteld. En ook hier had de componist zit ting in de jury. Het argument speciaal geval, vervalt dus hiermede. De heer T. heeft de kleine opmerking onzer zijds blijkbaar wel wat zwaar opgenomen. Zóó erg was het niet bedoeld. En overigens: alle hulde voor het werk van den heer T O. K. Van N. N, Ondertrouwd: 22 Juli J. L. Minkels en W. F. Keestra. J. E. van Petegem en L. Roden burg. G. J. Alink en F. M. W. van Dijk. Th. P. Hubbers en L. J. Seton. J. A. Keiler en M. B. E. Piët. J. Bouwman en M. G. Stokman. N. Verkooij en M. Wegner. B. J. Botter en A. Vosmeer. J. Th. Eggen- dorf en W. E. H. Oberhoff. J. Besseling en G. Walkotte. R. Veenendaal en C. M. Haas beek. J. van Bakel en A. A. van Velzen. G. Pruis en A. Jongeriing. J. H. Mensing en A. de Looper. F. P. J. Mulder en H. C. W. Brijan. A. C. Bouwman en E. E. Roest. J. C. Cornelissen en C. H. Zwart. P. Buijsen M. A. de Groot. J. de Herder en I. A. Pliester. Getrouwd: 22 Juli: F. C. Mollema en M. J. van den Aardweg. W. E. van Schagen en Z. Brandstatter-Holzinger. J. A. Dollé en M. Snoek. J. H. Hangjas en A. Alders. H. Beets en E. A. Mulder. J. M. Blommaert en E. C. Eckartz. J. J. Zwanenburg en W. H. Schrama. C. H. Kosterman en H. Jarigse. P. Slagter en W. M. C. yan Rijn. D. C. van Borselen en A. P. D. Zoetemeijer. Geboren: 20 Juli d. van M. H. van Leuven- Schreijers. 21 Juli d. van M. Hof-Polak. z. van P. Hendriks-van Mierlo. d. van- M. A. Zandvliet-Hulsebosch.22 Juli d. van K. Gaijkema-Meijer. SJANGHAI, 22 Juli. (Reuter). De Kwangsi- generaals hebben zich aan de centrale regeering overgegeven. Na deze onderwerping en het vertrek uit Kanton van generaal Tsjen Tsji Tang, die naar Hongkong is gevlucht, kan men het verzet van Zuid- West China als geëindigd beschouwen. De Olympische fakkel is Dinsdagochtend om< 11.20 uur te Corinthe aangekomen, ge dragen door den hardlooper Spiliotopulos. De stad was feestelijk versierd en alle klok ken luidden. Ondanks de gloeiende hitte hadden zich duizenden op het groote plein verzameld. Uit alle dorpen in de omgeving waren de boeren toegestroomd. Toen de fakkeldrager verscheen barstten daverende toejuichingen los. De estafettelooper overhandigde de toorts aan den burgemeester, die daarmee een altaar vuur aanstak. Tijdens deze ceremonie speelde een militair orkest het volkslied. Voor het al taar voerden dertig jonge meisjes 'n nationalen dans uit. Precies om twaalf uur begonnen de klokken opnieuw te beieren, waarop de fakkelloop naar Athene werd voortgezet. Een kwartier later snelde de man over de brug, welke den Pelopon- nesos met het vaste land verbindt. Overal langs den weg heerschte groote belangstelling. Door een jongen Athener werd de Olym pische vlam door de Propylaeen gedragen. Het was een plechtig moment, toen de fak- kellooper voor de ruïne van het Parthenon op het daar speciaal opgerichte altaar het heilige vuur ontstak, dat gedurende de Ber- ljjnsche Olympische spelen ononderbroken zal branden. In de Akropolis hadden zich vier „priesters van Pallas Athene" met een bloemenkrans in de nabijheid van het al taar opgesteld. Voor de poort stond een dubbele rij van schilderachtig gekleede per sonen. 52 vlaggen van alle aan de spelen deelnemende landen wapperden van een hoogen mast. Onder aan de trap werd de fakkellooper opgewacht door eenige in oud-Grieksch gewaad gestoken schildwachten. Een hunner nam de toorts in ontvangst en besteeg daarmee de treden van de Akropolis, leidende naar de Propylaeen. Daar stond een „priester" in klassieke dracht gereed, die op zijn beurt de fakkel aannam om deze de Akropolis binnen te dragen, begeleid door jonge meisjes, die bloemen in het rond strooi den. By het altaar gekomen, werd het vuur aan gestoken om weer overgebracht te worden op een nieuwe fakkel. De stoet naderde dan lang zaam den uitgang, waar de „priester" met de fakkel, den arm ophief en uitriep: „Ik verkondig de menschheid, dat de Olym pische geest niet gestorven is. De Olympische vlam, onuitbluschbaar, zal .voortgaan de volken te verlichten, waar zij zich in vreedzamen kamp meten. Uit het verschiet der eeuwen zegen ik de athleten der gansche aarde, die aan de elfde Olympische spelen te Berlijn deelnemen,' ver licht door het vuur van Olympia." De „priester" trok zich daarna in het bin nenste van de Akropolis terug, terwijl de loo per de trappen afdaalde om de fakkel aan een anderen drager te overhandigen, die nu naar het Atheensche stadion snelde. Trompetten schetterden, kanonnen dreunden, kerkklokken luidden. Het moderne Athene had de Olympi sche vlam binnen zijn muren ontvangen. In het stadion had tenslotte een grootsche plechtigheid plaats, welke werd bijgewoond door Koning George, die bij het betreden en het verlaten van het stadion door het publiek stormachtig werd toegejuicht. Ook de leden der regeering en het corps diplomatique waren in 't stadion tegenwoordig. Nadat de burgemeester van Athene het altaarvuur had aangestoken, nam de looper de fakkel weer over om via Eleusis in de richting van Thebe te verdwijnen. Vandaar leidt de route dan over Delphi en Saloniki naar de grens van Griekenland, welke a.s. Zaterdag zal worden bereikt. slagen het best in De geschatte ontvangsten der Ned. Spoor wegen over Juni bedragen: Reizigers ƒ4.042.600 (geschat Juni '35 ƒ4.465.200); Bagage ƒ78.100; Post ƒ149.568.08; Goederen ƒ2.942.400 (geschat Juni '35 ƒ2.972.250); Lev. dieren ƒ29.900; Di versen 123.600. Totaal 7.366.388.08 (geschat Juni '35 ƒ8.013.931.89). De gemeentepolitie van Oss heeft Dinsdag middag de hand weten te leggen op den 29- jarigen arbeider J. B., uit Oss, verdacht van zakkenrollerij op de Ossche weekmarkt. De man ontfutselde aan een marktbezoekster een por- temonnaie, inhoudende een som gelds. Door omstanders, die den diefstal hadden bemerkt, werd getracht den dief te achterhalen, doch deze wist zich door een overhaaste vlucht uit de voeten te maken. De verdachte is naar het politiebureau overgebracht, waar hij is inge sloten. In den wedstrijd om het tweede klasse club kampioenschap 1935-1936 der Haarlemsche Damclub zijn nu de beslissingen gevallen. Het clubkampioenschap 2e klasse werd be haald door J. J. van Kesteren; de tweede prijs werd gewonnen door J. Balk, terwijl K. Olij beslag legde op den derden prijs. Gebouw „St. Bavo": Schaakclub „St. Bavo" 8 uur; Coöperatieve bakkerij „Arbeid Adelt" 8 uur; Proza 8 uur; Best. Bakkers 6 uur; dames leidsters vacantie-uitstapjes Bond voor Groote Gezinnen 8 uur. Gebouw H. K. B.: Tentoonstelling Haarl. Schoenmakerspatroons Ver., 911 uur. Raadzaal Prinsenhof: Gemeenteraad, half 2. Bloemendaalsche Bosch: Concert H.O.V., 8 uur. Rembrandt-Theater „M'n Hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-fiimac. 115 „O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „Jonge Harten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater „Een liefde aan de Do- nau", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo"; Vrouwelijke jeugdbewe ging voor Katholieke Actie „De Graal", 8.15 uur; Federatie groenten en fruithandelaren 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau 8 uur; Best.Volks bond 9 uur; Spoorwegpersoneel 8 uur. Groote of St. Bavo-kerkOrgelbespeling, 34 uur. Gem. Concertzaal Volksconcert H.O. V., kwart over 8. Raadhuis Gverveen Gemeenteraad, 2 uur. Gebouw H. K. Tempeliersstraat. Ten toonstelling Haarl. Schoenmakerspatroons Ver- eeniging, 911 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg. Tentoon stellingen, 95 uur. Kunstzaal De Bois Kruisweg. Tentoonstel lingen, 10—6 uur. De stand luidt momenteel als volgt 1 J. J. van Kesteren 19 11 7 1 29 kampioen 2 J. Balk 19 9 10 0 28 2e prijs 3 K. Olij 19 8 10 1 26 3e prijs 4 C. Kool 19 9 7 3 25 5 Chr. Gerritsen 19 6 9 4 21 6 J. J. Groenewoud 19 8 5 6 21 7 A. Kiel 18 5 9 4 19 8 J. Wielenga 18 7 5 6 19 9 I. Risseeuw 18 6 6 6 18 10 Th. C. v. d. Sluijs 19 5 8 6 18 11 A, Smit 19 6 6 7 18 12 L. Kisch 19 5 7 7 17 13 J. Otter 19 5 6 8 16 14 D. Schrijnemakers 19 6 4 9 16 15 F. L. Schrijnemakers 19 4 7 8 15 16 W. J. A. Matla 18 4 6 8 14 17 B. Henneke 19 5 4 10 14 18 F. W. de Pater 19 5 4 10 14 19 H. Berghuis 15 2 9 4 13 20 G. Bakker 19 3 5 11 11 Naar de hoofdklasse promoveeren dus nu de- Kembranctt-Theater „M'n Hartewensch", 2.30, 7 en 9.15 uur. cinema Palace Palace-fiimac. 115 „O! moeder die zeeman", 7 en 9.15 uur. trans Hals-Theater „Jonge Harten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Een liefde aan de Do- nau", 2.30 7 en 9.15 uur. WEENEN, 21 Juli. (D. N. B.) Het Oostenrijk- sche soldatenfront zal, naar men verneemt, op gelijke wijze worden georganiseerd als het Va- derlandsche front. De rijksleider van het sol datenfront, generaal Dankl, zal een leidersraad finitief J. J. van Kesteren, J. Balk, K O! ij en C. Kool, terwijl naar de derde klasse degra deert G. Bakker. De overige spelers wisten zich allen te handhaven. Het was geen kleinigheid voor de twee snaken. Ze moesten zich heelemaal door de dikke hagelmassa wringen en gelukkig maar dat ze hard moesten werken, want anders zouden ze het erg koud hebben gehad. Ze konden bijna niets zien en de weg leek hen ln de hagel zoo lang, dat ze minstens dachten er al te zijn. Maar ze hadden zich fijn vergist en toen ze hun hoof den eens buiten staken, zagen ze nog een heel groot wit kleed voor zich. „We moesten er maar eens over heen probeeren te loopen", zei Tuimeltje en spoedig liepen ze nu boven over de steenen. Maar ze zakten telkens zoo diep, dat ze bijna niet verder kwa men. De andere kaboutertjes in het kasteel zaten vol spanning naar hen te kijken en vreesden er wel voor, dat ze nooit bij den apotheker zouden komen. En het was of er geen eind meer kwam aan dien langen moei lijken weg. Ze konden t kasteel nu niet meer zien en tot hun schrik begon het opeens opnieuw te hagelen. De groote steenen rolden op hun ruggen en tegen hun gezichtjes aan en Krui meltje, die nog nooit zooiets had meegemaakt, schreeuwde tel kens dat hij naar huis wilde terugkeeren. Maar daar was geen denken meer aan, want ze waren al te ver van het paleis ver wijderd. Voor den 3 -jarigen H. van G„ het slacht^ offertje van de ernstige kindermishandeling te Mill, is thans zorg gedragen. De voogdijraad heeft zich over het kind ontfermd. Hendrik is overgebracht naar Venlo, waar hij in het R.K. St. Jozefgesticht „Nazareth" een liefderijk on derkomen heeft gevonden. over: de A'nbade op 31 Augustus. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op 31 Augustus doo" 3000 kinderen worden medegewerkt aan een aubade. Op deze aubade volgt voor de kinderen altijd een bescheiden feest. Hieraan zijn echter groote onkosten verbonden. Aangezien de subsidie, die onze commissie ontvangt, bii lange na niet toereikend is, moet zij door het houden eener collecte langs de huizen trachten de be- noodlgde gelden bijeen te krijgen. B. en W. gaven hiertoe reeds hun toestemming. Mogen we dan onze collecte ten zeerste bij u aanbevelen? Als allen voor dit kinderfeest een kleinigheid geven, kan het slagen. En on.re commissie zou het ten zeerste betreuren, als de omstandigheden haar dwongen, dit vroolijke feest in het programma van Koninginnedag te moeten schrappen. DE COMM. V. d. KINDERFEESTEN. IJMUIDEN, 22 Juli 1936. Rjjksvischafslag Tarbot per K. G. 0.92—120, Griet per 50 K.G. 15.0030.Tong per K.G. 1.552.10, Zetschol 27.—, Kleine schol 1000—26.—, Bot 19.00—21.— Schar 3.8011.50, alles per 50 K. G., Vleet p. stuk 2.25, Pieterman en Poon p. 50 K G 270, Groote Schelvisch per 50 K G. 30.36, Middel Schelvisch per 50 K. G. 20.023.KI. mid. Schelvisch p. 50 K. G. 9.0018.Kleine Schel visch per 50 K. G. 370780, Kabeljauw per 125 K G. 40.00—70.—, Gullen per 50 K. G. 6—20, Leng per stuk 1151.50, Heilbot per K. G. 0.78—0.80, Wijting per 50 K. G. 0.80—320, Koolvisch per stuk 0.50120, Makreel per 50 KG. 10.0017.Versche haring per kist 1.65 —4.30. iiiimiiiiiiidllltmlilli minimum imiiiimimi immmimi minimum muuuuum minimum mmmmm Baronesse Dittborn reikte haar de hahd en schudde krachtig de hare. „Ik heb me erg op uw komst verheugd, kindlief, want de avonden hier te lande en speciaal in onze kluizenaars woning zijn eindeloos en ik ben te ongedurig om urenlang zelf te zitten lezen. Maar ik vind het heerlijk ais iemand me voorleest, terwijl ik zit te weven of te borduren en ook heb ik erg graag wat jeugd om me heen." Josefa herademde verlicht. Op 't eerste ge zicht was ze bijna bang geworden voor deze forsche verschijning, maar de warme, harte lijke stem, en de lieve uitdrukking in de groote grijze oogen verjoegen dien indruk on middellijk. „Me dunkt dat we 't samen uitstekend zullen kunnen vinden, lieve kind," de kloeke ama zone knikte haar ten afscheid toe, „tot weer ziens later op Dittborn." Ook de baron kreeg een kort knikje hij had in 't geheel niet aan het woord kunnen komen en het volgend oogenblik had de vrouw haar paard gekeerd en, door de twee luid-blaifende honden begeleid, draafde ze over het boschpad terug in de richting waaruit ze gekomen was. Het uitgelaten gekef stierf in de verte weg. Josefa Burger zat perplex. De tegenstelling tusschen haar fantasie en de werkelijkheid was Al te groot. Haar metgezel ried, wat er in haar omging. „U had zich mijn moeder zeker eenigszins anders voorgesteld?" vroeg hij glimlachend, terwijl de jachtwagen verder reed. Josefa gaf het eerlijk toe. „Maar," voegde ze er bij, „ook zóó is mevrouw me sympathiek; ze begroette me zoo echt hartelijk." „Mijn moeder is de beste, liefste vrouw ter wereld," antwoordde hij, en er lag een wereld van warmte in zijn zachte stem. Daarop wist het jonge meisje niets meer te antwoorden; alles wat ze had kunnen zeggen, zou smakeloos en afgezaagd geklonken hebben en hij zag er niet uit als iemand, wien men met gemeenplaatsen een genoegen kon dofen. „Daarginds zult u dadelijk Dittborn zien opduiken," zei hij na een korte stilte, en wees met uitgestrekten arm naar links, waar tusschen de boomen een groote open plek zichtbaar werd. Door hooge zwarte dennen als door een muur omsloten, zag men een groot gebouwencom plex met pannen daken liggen, door een hoogen ronden toren overheerscht. De landweg maakte hier een bocht naar links, muren en toren schenen te groeien naarmate alles dich terbij kwam. Duidelijk kon het jonge meisje nu alle détails van haar toekomstig) tehuis onderscheiden. Rechts en links lagen de bijgebouwen, en in het midden, wat meer op den achtergrond, stond een langgestrekt huis, zooals ze in het begin van de vorige eeuw gebouwd werden. De wagen beschreef een boog en reed langs de groote schuren aan den rechterkant. Rauwe, schrille vogelschreeuwen snerpten onwelluidend over het erf. „Dat zijn onze pauwen," legde de landheer uit, „ze gaan altijd zoo te keer, als ze een wagen hooren aankomen. Ze zitten in de linde- boomen vóór het slot; u zult ze dadelijk kun nen zien." Een monumentale springfontein prijkte tus schen de twee eeuwenoude lindeboomen vóór het huis, maar geen waterstraal tinkelde in het zandsteenen bekken, en op de takken van de al wat kale boomen druilden de groote metaal - blauwe vogels nu stil en als misnoegd. Een paar breede treden leidden naar den ingang, een breede boog-deur, die opviel door haar prachtig oud beeldhouwwerk. In de opening verscheen nu, door een ouden knecht begeleid, een grijze vrouwengestalte en als de baron haar niet „moeder" genoemd had, zou Josefa in haar nauwelijks de amazone van daarstraks herkend hebben. Hoe héél anders zag mevrouw von Dittborn er nu opeens uit, al had ze niet veel meer dan tien minuten voorsprong op het rijtuig kunnen hebben, zoodat haar maar heel weinig tijd was overgebleven om zich te verkieeden. Een bruinfluweelen japon vaa een eenvoudig princesse-model, met wat oude kant aan hals en mouwen omsloot haar rank® kaarsrechte gestalte; het haar, dat daarstraks bijna ge heel door den weinig flatteuzen hoed bedekt was geweest, lag in zachte, natuurlijke golven om haar hoog voorhoofd. Haar gezicht was nog rozig van den snellen rit, en dat stond haar bijzónder goed. Ze zou nog een heel jeugdigen indruk gemaakt hebben, wanneer niet een paar diepe plooien in het voorhoofd en een wat smartelijke trek om den mond verraden had den, dat ook deze vrouw haar tol aan den tijd had moeten betalen. „Welkom!" Een smalle, doch krachtige vrouwenhand, waaraan enkele ringen flitsten, zocht die van het jonge meisje, en Josefa voelde haar hart verwarmd door den weeken, moederlijken klank van dien groet'. „Gaat u met me mee, dan wijs ik u meteen even uw kamer, juffrouw Burger." Mevrouw von Dittborn liep veerkrachtig naast haar voort en Josefa kreeg slechts een vluchtigen indruk van de groote hall, waarin vele deuren uitkwamen, van een breede, licht gebogen trap, van een lange gang, en toen deed de knecht, die vooropging, een deur vóór hen open en men kwam in een kamer, die het jonge meisje een uitroep van blijde en ongeloovige verbazing ontlokte. Was die voor haar? Die? Maar dat moest toch een vergissing zijn! Deze kamer was immers zóó ingericht, dat «en geboren prinses zich niet had hoeven schamen, ze te bewonen. Prachtige oude meubels stonden langs de muren en de stoelen waren met antiek blauw velours bekleed. Schilderijen in gouden lijsten kwamen prachtig uit tegen het donkere leeren behang. Een dik, zacht tapijt bedekte den heelen vloer en in een mooie lage pul op tafel stond een groote bos bonte asters. Schuchter fluisterde Josefa: „Maar dat is allemaal toch veel te mooi voor mij!" fen ze vergeleek bij zichzelf dit vorstelijk vertrek met het pijpenlaatje in het huisje van de Kruschina's en de vriendelijke, maar eenvoudig ingerichte kamer, die ze bij mevrouw von Durkhardt had bewoond. De barones glimlachte. „Lieve juffrouw Burger, zulke kamers als deze hier hebben we op Dittborn helaas maar al te veel leegstaan. Onze familie woont hier al lang, het meeste is van voorouders geërfd, en zelf heb ik ook nogal veel meubels meege bracht. Ik ben maar al te blij, als er weer eens iets van gebruikt wordt." Ze schoof het jonge meisje met zachten drang naar een open staande schuifdeur. „Bekijkt u nu ook uw slaapkamer eens, en dan zal ik u alleen laten om op uw gemak het stof van de reis af te spoelen. Over een half uurtje laat ik u dan wel roepen voor het eten. Als u nog 't een of ander noodig hebt, hoeft u maar even te bellen." Ze wees op het knopje naast de deur. „Tot straks dus!" Dadelijk nadat de barones de kamer ver laten had, werd er geklopt; de groote koffer werd gebracht en daarna was Josefa alleen. Ze stond nog minutenlang onbeweeglijk mid den in de kamer, alsof ze bang was, door de minste beweging uit öen heerlijken droom te zullen ontwaken. Toen pas kwam ze er toe, eens aandachtig alles op te nemen. Lieve hemel, wat was alles om haar heen mooi, tot zelfs de kleinste meubelstukjes waren degelijk en kostbaar! Het is precies als in een sprookje, dacht Josefa; het arme weesje, de alleenstaande gezelschapsjuffrouw, is opeens een prinses geworden! Ze vouwde de handen in een plotselinge opwelling van dankbaarheid. Hier in deze twee kamers te huizen, moest eiken dag opnieuw een genot zijn, waaraan je nooit gewoon raakte en de barones was haar dadelijk zoo vriendelijk en hartelijk tegemoet gekomen! Verbijsterd vroeg ze zich af, waarom hier op Dittborn geen gezelschapsjuffrouw het lang zou hebben uitgehoudenMaar dat was allemaal natuurlijk ook maar dom geklets, want beter dan hier kon je het toch waar achtig nergens ter wereld hebben Opeens drong het tot haar door, dat ze over een half uur geroepen zou worden voor het eten en daar waren zeker al wel tien minuten van voorbijgegaan in bewondering voor haar heilig dom. Nu zou ze zich moeten haasten. Vlug maakte ze haar koffer open, nam er een witte waschzijden blouse uit, die bovenop lag, en een soepelen grijzen rok. Op de vaste waschtafel lag een groot stuk heerlijk-geurende viooltjes-zeep klaar, en binnen het kwartier had Josefa zich verfrischt, haar korte zwarte manen geborsteld en zich verkleed. Tenslotte stak ze nog een lila aster op haar blouse en wachtte toen tot ze gehaald zou worden. .(Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 2