Spaak in het Fransche wiel In de oppositie De dood op den weg VREDE VOOR ALLES Gaat U op reis? DE BAROMETER WOENSDAG 22 JULI 1936 t>Men kan op de idee van het recht alleen geen buitenlandsche politiek voeren" België géén barrière- staat VERRICHTEN VAN ARBEID DOOR VREEMDELINGEN Het geven van onderwijs VRIJ VERVOER BIJ DE N.S. Personeelraad bespreekt de voor gestelde beperking AiLUMINIUMFABRIEK IN LIMBURG E.T.I.L.-commissie adviseert gunstig INBRAAK IN EEN KERK LUNCH OP DE FRANSCHE LEGATIE PREVENTIEF GEDETI NEERDEN Indienststelling jeugdgevangenis te Zutphen zeer gewenscht WAARDEVOL GESCHENK AAN DEN STAAT De boekerij van wijlen prof. Snouck Hurgronje Een prettige ontmoeting op de Vierdaagsche 'T NIEUWE RIJWIELPLAATJE Nieuw Tweede Kamerlid Postvluchten Ir. Feber over de groote lijnen onzer politiek in dezen tijd Ordening als toetssteen Kerkelijk leven Mgr. P. Giobbe bezoekt Retraitehuis Bergen Deelnemers aan de jubileum retraite van St. Ignatius uit Amsterdam toegesproken H.H. WIJDINGEN Bij de Paters van de H.H. Harten Pastoor Jongmans RECORDS ITALIAANSCHE VLIEGBOOT Acht verbeteringen op één vlucht Staatsbladen Hoe hem te bedwingen? Administrateur in arrest Verdacht van het plegen van fraude te Vlissingen SNOEPLUSTIGE DIEFJES Vrachtauto met chocolade geplunderd BRANDSTICHTING TE OSS? Tweehonderd Hongaarsche studenten hebben een bezoek aan Rome ge bracht, waar zij enthousiast zijn ontvangen (Van onzen Brusse lschen correspondent) Di heer Spaak, thans Minister van Bui- tenlandsche Zaken, is een man vol ver rassingen. Vroeger was hij de leider van den extremistischen vleugel der socialistische partij, nl. van de fractie der „Action Socialiste" die thans onder de directie staat van dr. Mar- teaux, en voerde oppositie tegen de gematigde soluties voorgestaan door de leiders van de Bel gische socialistenpartij. Sedert hij minister werd in de eerste regeering Van Zeeland heeft hij vaak een houding aangenomen, die zijn partij- genooten onthutste. Dit is opnieuw het geval geweest, nu hij zijn eerste publieke verklaringen aflegde over de problemen van Beigië's buiten- landsche politiek, op een diner in het Brusselsch Pershuis den Minister aangeboden door de cor respondenten van buitenlandsche bladen, die te Brussel werkzaam zijn. Het socialistisch congres, dat den mandataris sen der partij op Pinkstermaandag toestemming verleende om zitting te nemen in de nieuwe combinatie Van Zeeland, stelde o.m. eischen aan de buitenlandsche politiek van de regeering. Deze eischen w'erden streng geformuleerd en kwamen neef op de directieven uit de ideologie van Léon Blum en het Fransche Front Popu laire, de zgn. collectieve veiligheid, den „on- deelbaren vrede", etc. Daarenboven legden geestverwanten van Spaak zooals Brunfaut e.a. nog verklaringen af, waaruit moest blijken, dat een regeering met overheerschend socialistisch karakter noodzakelijkerwijs een anti-Duitsche (bedoeld was: een anti-fascistische) politiek zou moeten voeren en zou moeten streven naar een inschakeling van België in de belangensfeer FraKkrijk-Sowjet Unie-Tsjecho Slowakye, wat toentertijd nog heftig protest uitlokte in de ka tholieke en voornamelijk in de Vlaamsche ka tholieke pers. Nu de heer Spaak Minister van Buitenland sche Zaken is geworden, staat hij voor zijn verantwoordeiykheid en zijn eerste verkla ringen waren verbazend. Verbazend in dit opzicht dat Spaak als Minister volkomen verzaakt aan eén opvatting van Beigië's bui- tenlandsch beleid, dat zou neerkomen op een parallel met de Fransche politiek van het oogenblik. Vooreerst was de heer Spaak zeer omzichtig. Ik zal niets zeggen over de wederbezetting van het Rijnland, verklaarde hy, noch van de moei- ïykheden van den Volkenbond. Ook zal ik u niet zeggen of de „conferentie van Brussel" te Londen of elders zal plaats vinden. Geen enkel bepaald actueel probleem raakte hij aan, maar hij omlijnde scherp de richtiynen van zijne po litiek. Men zal dadelyk zien dat deze ver af staan van de directieven, welke door het Front Po pulaire worden gevolgd en van de denkbeelden, welke Spaak verdedigde in „Action Socialiste" Ik w'il een buitenlandsche politiek die geheel en al Belgisch is, zeide Spaak. Hij herinnerde aan een uitlating van senator Rolin in den Bel gischen Senaat: dat de Volkenbond niet zoozeer was opgericht om den vrede te handhaven dan om internationale gerechtigheid te doen heer- scheh. Indien er te kiezen viel tusschen den strijd voor het volkenrecht en de handhaving van den vrede dan zou Spaak trachten voora! den vrede te handhaven. „Het volkenrecht is een conceptie van onzen geest, verklaarde Spaak, het is altijd betwistbaar, een volstrekte zekerheid is het nooit. De oorlog is een geducht en vreeselijk feit en dringt zich, als hy uit breekt, op een ontzettende wijze aan eenieder op. Het recht is gestadig in evolutie. Men kan op de idee van het recht alleen geen buiten landsche politiek voeren. Het volkenrecht moet afdalen van de ideale maar onmenschelijke hoogte, waarop de staatslieden van 1918 het hadden verheven. Want opnieuw staan wij voor de gevaarlijke toestanden van 1914. Ik zou willen, verklaarde Spaak nog, dat men rekening hield met de realiteiten en aan de volkeren zou vragen te gehoorzamen aan wetten die gemaakt zijn voor het menschdom en niet voor de engelen. Spaak wenscht een hiërarchie in de internationale verplichtingen. Rede- ïykerwüs mag men niet vergen, dat de volkeren van het vaste land met hetzelfde realisme en dezelfde vastheid van oordeel de feiten beschouwen, waarin zy rechtstreeks betrokken zijn en die, welke zich op duizenden kilometers afstand voordoen, waar zij noch belangen noch in. vloed bezitten. En de heer Spaak keerde zich tegen de opvattingen van zijn eigen partij waar hy verklaarde: „Ondeelbare vrede, wederzijdsche bijstand en zelfs: col lectieve veiligheid, zijn algemeene formu les waarvan de practische draagkracht dui delijk verklaard en duidelijk beperkt moe. ten worden." Minister Spaak huivert, zegt hij, tegenover „dit vreemdsoortig pacifisme dat niet aarzelt oorlog te voeren om des te beter zijn vredes- liefde te betoonen". Hy kan niet begrijpen, hoe het mogeiyk is, dat sommige redevoeringen aanvangen met een beschrijving van de af schuwelijkheden van den modernen oorlog en sluiten met iets, dat lijkt op een oproep tot wapengeweld. Men mag slechts bereid zijn tot het voeren van een oorlog, wanneer de levensbelangen van het volk, met name: zyn onafhankelijkheid, de onschendbaarheid van zyn grondgebied, de verdediging zijner vrijheden, op het spei staan. Spaak gelooft niet aan de toepassing van in ternationale regelen die een volk tot meer dan dót zouden verplichten. Spaak houdt ook rekening met het Vlaamsche feit en wil voor België weer een politiek van kleine mogendheid. De Minister van Buitenlandsche Zaken van België, verklaarde hij, mag nooit de geo- graphische ligging van zijn land uit het oog verliezen, het bestaan van een Vlaam sche en een Waalsche bevolking, de rela tiviteit zijner macht. Op drie zulke rea liteiten wil hy bouwen. België is vreed zaam, zyn regeering ook, wij hebben geen enkele andere eerzucht dan te blijven, wat we zyn. Buiten onze grenzen hebben wij geen belangrijke politieke belangen tenzy in onze kolonie, waaraan wü niet laten raken. Beigië's optreden moet matig en verzoenend zyn. Wat wij wenschen is dat vrede heersche tusschen onze buurstaten vermits het slechts uit hun geschillen is, dat het gevaar voor België kan ontstaan. Tusschen hen willen wij optreden met zulk beleid dat geen enkele van hen aan onze politiek zou kunnen aanstoot nemen. Geen enkele fout, geen enkele on voorzichtigheid mogen wij begaan. Wij zijn bereid mede te werken in de mate van onze middelen, en met onzen goeden wil, aan de realistische en practische pogingen die zouden toelaten den vrede in de wereld te bevestigen. Het is opvallend dat nagenoeg dezelfde stellingen beSreffende Beigië's buiten. landsch beleid vier en twintig uren te voren werden voorgedragen te Leuven op het congres van de Vlaamsche Concentratie be legd door katholieken en Vlaamsche Nationa listen, waar professor Van Goethem van de Leuvensche Universiteit eveneens pleitte voor een verwijdering van de groote mogendheids. politiek door België in sommige gevallen ge voerd, en voor een poiitiek gebaseerd op Bei gië's geographie, op de psyche der Vlaamsche gemeenschap, en voorstelde dat men zich zou onthouden van het garandeeren ooor we- derzijdschen bijstand van grenzen van groote staten, die ons omringen. Geen allian ties meer, geen nieuwe uitgave van het Lo- carnopact, werd op ditzelfde congres gevraagd. België blijkt niet bereid om de eerste linies te leveren van een Fransche of een Britsche weer macht. Zooals prof. Van Goethem het beel dend uitdrukte: België wil geen barrière-staat worden tegen het Oosten. Maar op dit congres der Vlaamsche Con centratie had niemand gedacht dat den vol genden dag de Brusse'-sche socialist Spaak als de nieuwe Minister van Buitenlandsche Zaken zou vooruittreden met een programjrr.a voor buitenland bereid, dat neerkomt op het pro gramma der Vlamingen in de buitenlandsche aangelegenheden. Op de vragen van het R.K. Tweede Kamerlid Suring in verband met de toepasselijkheid van den algemeenen maatregel van bestuur, vast gesteld bij Koninklijk Besluit van 5 Juni 1936 no. 11, inzake het verrichten van arbeid door vreemdelingen, ten aanzien van arbeid ver richt door onderwijzend personeel in inrichtin gen van onderwijs, hebben de ministers van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: Naast de wetsartikelen, die de onderhavige materie regelen van onderwijsoogpunt uit, staat de wet van 16 Mei 1934, die in verband met de huidige omstandigheden het verrichten van arbeid door vreemdelingen aan regelen bindt. Wijziging van het Koninklijk Besluit van 5 Juni 1936 achten de ministers noodzakelijk, om dat het verlof, dat de Kroon verleent onder verantwoordelijkheid van den minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, betrekking heeft op het geven van onderwijs in het alge meen, terwijl de vergunning tot het doen be- kleeden van een betrekking door een vreemde ling, welke wordt verleend door den directeur van den Rijksdienst der Werkloosheidsverzeke ring en Arbeidsbemiddeling, ziet op het speciale geval. Een door de Kroon verleend verlof tot het geven van onderwijs aan een vreemdeling impliceert niet, dat in een bepaald geval een bepaalde betrekking ook door een vreemdeling moet worden bekleed. Stryd tusschen de be staande voorschriften is derhalve niet aanwezig. Overigens wordt tusschen de beide departemen ten in deze materie onderling voeling gehouden. 21 Juli had onder leiding van den Personeel raad der Nederlandsche Spoorwegen een ver gadering plaats van de Hoofdbesturen der vijf Organisaties van Spoorwegpersoneel, alwaar besproken werden de voorstellen van de Di rectie der N.S. met betrekking tot het vrij ver voer. Het oordeel van de gezamenlijke Hoofdbestu ren over de voorstellen was zeer ongunstig en deze gaven tot ernstige critiek en ontstemming aanleiding. Na uitvoerige bespreking werd besloten een Commissie te doen benoemen d'oor den Perso neelraad, die de voorstellen zal moeten bestu- deeren en zoo mogelijk met tegenvoorstellen komen, welke de Personeelraad met de Directie zal moeten behandelen. Tijdens de vergadering werd een juist ont vangen brief der Directie ter tafel gebracht, waarbij mededeeling werd gedaan van het ver langen van den Minister om de Pensioenwet voor de Spoorwegambtenaren 1925 te wijzigen, zoodat voortaan 10 nCt. inplaats van pCt. op de deelgenooten van het Fonds zal worden verhaald De commissie, aan het begin van dit jaar in gesteld door het Econ. Techn. Instituut in Limburg ter onderzoek van het vraagstuk van de aluminium-fabricage, is met haar rapport gereed gekomen. Hierin wordt geconcludeerd, dat de oprichting van een aluminiumfabriek kan worden aanbevolen, indien de afzet tegen normale marktprijzen kan worden verzekerd. Voor een jaarproductie van 2500 ton wordt het benoodigd kapitaal begroot op f 3.350.000. De gunstigste vestigingsplaats acht men te liggen in de nabijheid van een der groote myn- centrales. In de kerk der paters Franciscanen te Hoens- broek, naby het station, is gedurende den nacht ingebroken. Alle offerblokken werden opengebroken en de inhoud werd meegenomen. De dieven verdwenen door een raampje onder den toren. De Fransche gezant en zyn echtgenoote, ba rones De Vitrolles, hebben Dinsdag in het ge bouw der legatie te Den Haag een lunch aan geboden ter eere van de comité's, die zich op Nederlandsch initiatief in ons land hebben ge vormd, voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden internationale tentoonstelling „Kunst en Techniek, in het hedendaagsche leven". De comité's waren vertegenwoordigd door de voorzitters, vice-voorzitters, secretarissen en penningmeesters. De Nederlandsche gezant in Parijs, jhr. dr. J. Loudon, was aanwezig en voorts tal van be kende personen, onder wie mr. A. Crena de Iongh, president van de Ned. Handel-maat- schappij, voorzitter van de commissie van uit voering, de heer Gottfr. H. Crone, voorzitter van de Amsterdamsche Kamer van Koophan del en vice-voorzitter van de commissie van uitvoering, alsmede vertegenwoordigers van de Alliance Frangaise, van Nederland, Frankrijk en van de Amitiés Catholiques. Op de vragen van het R.K. Tweede Kamerlid mejuffrouw Meijer betreffende jeugdige preven tief gedetineerden, het plaatsen in huizen van bewaring van onherroepelijk veroordeelde pas santen en ingebruikstelling van de jeugdgevan genis te Zutphen heeft de minister van Justitie o.a. geantwoord: Gelet op de bij een onderzoek in de zeven voornaamste huizen van bewaring verkregen gegevens, waarbij als vergelijkingsdata 1 Juli 1935 en 25 Juni 1936 zijn genomen, kan van een zeer sterke toeneming van preventief ge detineerden in de bedoelde leeftijdsgroepen (beneden 25 en 18 jaar) niet worden gesproken. Door de overbezetting van de strafgevange nissen is in den laatsten tijd in de huizen van bewaring het aantal plaatsen, ingenomen door onherroepelijk veroordeelde passanten, iets toe genomen. Het is ook in verband met het toezicht zeer gewenscht, dat het aantal der zich in gemeen schap bevindende jeugdige preventief gedeti neerden zoo gering mogelijk zij. Van de preven tief gedetineerden van 18 en 25 jaar, op 25 Juni j.l. aanwezig in de zeven eerst bedoelde gestichten, was 1/7 gedeelte, waaronder slechts één gedetineerde beneden 18 jaar, in de ge meenschap geplaatst. Wanneer plaatsing in de gemeenschap onvermijdelijk is, wordt zooveel mogelyk selectie toegepast en scherp toezicht uitgeoefend. Mocht het aantal jeugdige preventief gede tineerden onverhoopt blijven toenemen, dan zul len waar dit noodig blijkt bijzondere maat regelen met betrekking tot leiding en toezicht worden genomen. Ook naar het oordeel van den minister zou de indienststelling van de bijzondere strafge vangenis voor jonge mannen te Zutphen zeer gewenscht zijn. De vraag of dit financieel moge lijk zal zijn, is nog in overweging. Tegen concentratie van jeugdige preventief gedetineerden in bepaalde huizen van bewaring bestaat o.a. het bezwaar, dat daardoor een min of meer groot aantal jeugdige en andere pre ventief gedetineerden buiten het dadelyk bereik wordt gebracht zoowel van de instrueerende autoriteiten en de op hen aangewezen reclas- seeringsinstellingen als van de familieleden. Intusschen blijft de aandacht van den minister er op gevestigd voor de bedoelde jeugdige ge detineerden ter plaatse hunner insluiting het noodige te doen. In de Staatscourant maakt de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bekend, dat wijlen prof. dr. C. Snouck Hurgronje aan den Staat der Nederlanden ten behoeve van de bibliotheek der Rijksuniversiteit te Leiden heeft vermaakt zijn geheele boekerij, bestaande uit gedrukte werken en Oostersche handschrif ten, met uitzondering van hetgeen zyn weduwe voor zich mocht willen behouden. De omvang van deze zeer belangrijke schen king laat zich nog niet nauwkeurig vaststellen. Naar de meening van den bibliothecaris en den conservator voor de Oostersche hand schriften, die de verzameling bij leven van den hoogleeraar hebben gezien, zyn er ongeveer 900 handschriften en minstens 10.000 boekdeelen. De Regeering heeft met erkentelijkheid dit waardevolle geschenk aanvaard en aan mevr. Snouck Hurgronje hiervan mededeeling ge daan. De deelnemers aan de Vierdaagsche hebben ongetwijfeld ook dit jaar niet te klagen over gebrek aan belangstelling of medeleven onder weg. Maar niettemin bleek uit de enthousiaste uitroepen van velen, dat de ontmoeting met het groepje dames en heeren, dat de deelne mers met Eau de Cologne verfrischte wel bui tengewoon werd gewaardeerd. Aardige tooneeltjes speelden zich af bij hun auto, die een schier onuitputtelyken voorraad Boldoot Eau de Cologne bevatte en gretig werd geprofiteerd van de gelegenheid om zich eens heerlijk te verkwikken en weer veerkracht op te doen voor het volgende traject. Toen de deelnemers vroolijk en opgewekt hun marsch voortzetten, bleek wel duidelijk. dat de geurige verfrissching hun goed had gedaan en menig hoera werd dan ook het groepje, dat maar dapper de Eau de Cologne-spuit bleef hanteeren, toegeroepen. In de Staatscourant heeft de minister van Financiën bekend gemaakt, dat in de periode van 1 tot en met 8 Augustus a.s. geen boete zal worden geëischt voor het rijden met een fiets zonder belastmgplaatje. De A. N. W. B. merkt ten aanzien hiervan op, dat deze maatregel getroffen werd om te voor komen dat zy. die onwillens verzuimen met in gang van 1 Augustus het nieuwe plaatje in ge bruik te nemen, direct onaangename gevolgen daarvan ondervinden. Men apprecieere deze prettig aandoende departementale opvatting en make er geen misbruik van, zoodat de toepas sing alleen beperkt blijve tot diegenen voor wie zij bestemd is. Dus verder ieder den eersten Augustus het nieuwe beJastingplaatje op zijn rijwiel. De heer M. M. Cohen te Amsterdam heeft den voorzitter van het centraal stembureau bericht, dat hij zyn benoeming tot lid van de Tweede Kamer dÊr Staten Generaal in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Th. M. Ketelaar, aanvaardt. De Nachtegaal (thuisreis) is in Bagdad ge land. De Kievit is van Schiphol naar Indië ver trokken. De Kwak is op de uitreis te Akyab geland. SCHIEDAM, 21 Juli. Nu de nood der tijden hoog is gestegen, verlangen wij en verlangen steeds meerderen met ons ordening. Alleen de Vrijheidsbond stelt zich buiten dit algemeen streven. Deze begint dan ook hoe langer hoe meer te lijken op een generalen staf zonder leger. Aldus ving gisterenavond in een groote ver gadering van de kern der Katholieke Staats partij te Schiedam de heer ir. L. J. M. Feber een rede over den politieken toestand van het oogenblik aan. Men onderscheide echter wel, voegde hij on middellijk hieraan toe: in dit gemeenschap pelijk streven naar ordening, in dit gezamen- lijk Vragen om^neerarbeidivoor behoud van wel vaart voor ons Nederlandsche volk, schuilen toch groote verschillen. In de uiteindelijke doelstelling loopen de wegen der verschillende naar ordening verlangende groepen principieel uiteen. Wij, katholieken, wenschen ordening niet omwille van de volks, of staatsneerlijk- heid, niet om de stoffelijke hoogst-ortplooiing van den mensch als hoogste doel. Wij vragen ordening als een middel om den mensch zijn eeuwige bestemming te doen bereiken, om zijn persoonlijkheid tot ontplooiing te brengen. Daartoe zien wij ordening als een noodzake lyk middel. Hieruit volgt, dat wij in de practische poli tiek alleen kunnen samenwerken met diegenen, die met ons ordening willen. Iemand, die ons ordeningsstreven, ons nota bene door den Paus zelf principieel voorgehouden, als een „een dagsvlieg" durft te bestempelen, kunnen wij niet tot onze vrienden rekenen. Wij kunnen op dit hoofdpunt van ons politieke program niet transigeeren en zelfs niet onderhandelen met diegenen, die de crisis slechts met gebogen ruggen wenschen te aanvaarden als een Gods gericht. Kan dan op den grondslag van ons ordeningsstreven geen coalitie worden hersteld, dan dient daarom niet te worden getreurd, lederen eisch ook tot het zonder critiek aan vaarden van een regeering, die ons ordenings beginsel niet erkent, zooals ons verleden jaar werd gesteld, moeten wü van de hand wijzen op straffe van principeverloochening Toen onze fractie de vrijheid van zulke critiek aan zich hield, heeft zij tegenover den minister president het parlementaire stelsel in be scherming genomen. Bij het zoeken van samenwerking met an. dere partijen zal men ook moeten bedenken, dat het parlement geen ivoren toren is. De politiek, die in de Kamer wordt gemaakt vindt haar weerslag buiten haar muren. Daar zal men echter den nadruk erop moeten leggen, dat samengaan op het Binnenhof niets ver andert aan de verhoudingen in het leven daar buiten. Zouden wy in de toekomst onder an dere met groepen moeten samengaan, waar mee een dergelijk samengaan tot dusver uit. gesloten werd geacht, dan zal dit geen ge volgen hebben buiten het Parlement. Uit dit alles volgt, dat zij in de oppositie staat tegen de tegenwoor dige regeering. Men behoude echter de voorzichtigheid ook in deze si tuatie. Men gooie niet met manifes ten, zoolang men niet een reëele mogelijkheid ziet om hun inhoud te verwezenlijken. Men werpe geen vlaggetjes in de Kamer, wanneer men ze even hard weer oprolt, zoo dra de regeering verklaart, de wenschen, die erop geschreven staan, niet te willen vervullen. Dat is niet de weg om het vertrouwen van het volk te behouden. Verwezenlijking van onze eischen kunnen wij alleen verkrijgen, wanneer wij steaks een zoo groot mogelyk aantal mannen en mannen van een zoo hoog mogelyk gehalte naar de Kamer sturen. Na deze rede, die met hartelyk applaus werd ontvangen, beantwoordde ir. Feoer nog een groot getal vragen. Sprekend o.a. over art. 177 herinnerde hy aan een verklaring van minister Colijn, dat hij over dit onding precies zoo dacht als de ka tholieken en geen enkele belemmering wensch- te voor de prediking van den godsdienst in Indië. Sinds die verklaring echter is er ofschoon de heer Coiyn de opheffing der prac tische belemmeringen en plagerijen door lagere bestuursambtenaren met een handomdraai kan beëindigen weinig of niets veranderd. Vergeet dan toch vooral niet AMILDA- zonnebruincrême mede te nemen. Deze voor- Ikomt pijnlijke zonnebrand en vervellen en bevordert tevens een snelle, mooie huid- bruining, óók by weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. In het retraitehuis Petrus Canisius te Bergen heeft de Retraite Club St. Ignatius uit Am sterdam haar eerste jubileum-retraite gehou den, waarop zy met groote voldoening kan terugzien. De oefeningen werden geleid door de Paters J. Lubke C.SS.R. en H. Donicie C.ss.R. Dinsdagmiddag werd de retraite, welke door de deelnemers met groote aandacht en overgave werd gevolgd, besloten door een feestdiner. Tijdens dezen maaltijd werd den retrai- tanten een verrassende mededeeling gedaan. De Pauselyke Internuntius Z. Exc. Mgr. P. Giobbe was op bezoek in het Retraite huis en wachtte de leden van St. Ignatius in de warende. Toen allen hier waren ver- eenigd, sprak Mgr. Giobbe hen in het Fransch toe, waarna de directeur, pater A. v. d. Maagdenberg C.ssR het gesprokene in het Nederlandsch vertaald^ Tenslotte gaf de Internuntius den deelnemers zijn zegen. Dit onverwachte slot verdiepte nog de sterke indrukken, welke de leden van St. Ignatius van deze drie prachtige dagen mochten meenemen en welke voor hun geestelyk leven weer voor geruimen tijd een groote stuwkracht ten goede zullen zijn. In de kapel van de paters der H.H. Harten te Valkenburg zal Z.H. Exc. Mgr. dr. Joannes Buckx Zaterdag 25 Juli de H. Priesterwyding toedienten aan de Eerw. fraters: Casimirus Stander, Vincentius van den Berg, Alphonsus Mars, Deodatus Koopman, Evaristus Poelman, Hilarius Tromp, Edmond Corijn, Eusebius v. d. Aardweg en Canisius Raedts. De H. Subdiakenwijding' aan de Eerw. fraters: Jesualdus Dudink, Bartholomeus Pruner, Michaël Switzar, Paschalis v. d. Knaap, Ludovicus Zuydwyk, Stephanus Koopmans, Laurentius Barendse, Emericus Cools, Ray- mundus Arts, Herman Jozef Peeters, Theodorus Knoops, Eduardus Jardo en Plechelmus Nieuwe Wenne. Naar wij vernemen, keert Pastoor Jongmans, die geruimen tijd in het St. Jansgasthuis te Hoorn verpleegd werd, deze week in zyn paro chie Enkhuizen terug. Z.Eerw. gaat goed voor uit. Zooals dezer dagen is gemeld, heeft men in Italië een buitengewoon groote snelheid bereikt met een nieuwe, driemotorige vliegboot, Cant Z-506. Naar thans bekend wordt gemaakt, heeft de bemanning van deze vliegboot, bestaande uit Stoppani en Novelli, niet minder dan 8 wereldrecords met één vlucht gebroken, en wel vier snelheidsrecords over 2000 K.M. en vier over 1000 K.M. met eten lading, varieerende van 0-2000 K.G. De snelheden bedroegen 261313 K.M. per uur. De Cant Z-506 Is uitgerust met drie Fiat-motoren A-59 R.C. van ieder 700 P.K. Van het toestel bestaat nog een ander prototype, uitgerust met drie Wright Cyclone-motoren van 770 P.K., dat bestemd is voor Ala Littoria. Dinsdag zijn uitgegeven de Staatsbladen; no. 96. Besluit van den 8sten Juli 1936, bepalende de bekendmaking in het Staatsblad van de op 27 Juni 1935 en 22 Mei 1936 te Londen onder- teekende protocollen tot wijziging van de op 7 Mei 1934 aldaar gesloten internationale over eenkomst tot beperking van de productie en van den uitvoer van rubber. No. 181. Besluit van den 7den Juli 1936, tot vaststelling van den datum van inwerkingtre ding van het derde lid van artikel 1 van para graaf 7 der wet van 22 Februari 1936 tot ver laging van de openbare uitgaven voor het on derwijs. No. 2323. Besluit van den llden Juli 1936, tot schorsing van het besluit van den raad der ge meente Woudrichem van 3 April 1936, betref fende medewerking tot het stichten van een bijzondere lagere school te Oudendijk aldaar. Telkens weer worden wij opgeschrikt door de gruwelijke verkeersongeval len op onbewaakte overwegen, en onder den indruk van ieder nieuw ongeluk plegen wij ons af te vragen, of zooveel ellende niet te voorkomen ware. Op den onbewaakten overweg loert de dood. Hoogst verraderlijk en geheel vol gens zijn aard grijpt hij hier het menschen- leven aan op het meest onverwachte oogen blik. Het heeft geen zin te philosopheeren over de vraag, waar bij ieder ongeluk op een onbewaakten overweg de schuld ligt, indien er al van schuld sprake kan zijn, het heeft geen zin de vraag te stellen, of in het buitenland de overwegen meer of min der bewaakt zijn dan hier te lande en of er daarginds meer of minder ongelukken op die onheilsplekken gebeuren. Een menschenleven is een menschen- leven, een allerkostbaarst goed, en wij hebben ons allereerst te bekommeren om de veiligheid in het eigen land onze over heid heeft de taak, het gevaar van den verkeersweg in Nederland zoo sterk moge lijk in te perken. Zal er nu met een forsche daad niet eens paal en perk gesteld kunnen worden aan althans d i t doodsgevaar op den immer meer slachtoffers eischenden verkeersweg Uit bezuinigingsoverwegingen zijn de spoorwegen moeten overgaan tot het on bewaakt laten van zeer vele overwegen; welnu is er geen taak te schaffen voor velen der tallooze werkloozen, die snakken naar arbeid en zich zoo gaarne verdienste lijk zouden maken voor de gemeenschap In iedere gemeente zullen werkloozen ge noeg te vinden zijn, die in rouleeringssys- teem voor zoover noodig dag en nacht de bewaking van tot dusver onbewaakte overwegen op zich willen nemen. De bewaking van zulke overwegen zou vrijwillige arbeidsdienst beteekenen in een van zijn schoonste vormen. Welke gemeen te gaat het goede voorbeeld geven De administrateur van het bureau voor so ciale zaken en leider van maatschappelijk hulp betoon te Vlissingen, W., is Dinsdagavond ge arresteerd. Hij zou hedenmorgen voor de Jus titie te Middelburg worden voorgeleid. Een wielrijder waarschuwde Dinsdagmiddag op den Rijksweg tusschen de Hakkelaarsbrug en Keverdijk te Naarden den chauffeur van een vrachtauto, dat er drie jongens van de achterzijde van zijn auto waren gesprongen met doozen in de hand. De chauffeur, later ge assisteerd door manschappen van de militaire politie, achtervolgde de jongens door de wei landen, waarbij hij over een paar doozen strui kelde. Na een spanende jacht werden de jon gens gegrepen. Hun zakken puilden uit van bonbons en chocoladeflikken. Een van hen had een doos in de hand. Zij zijn naar het politie bureau te Naarden gebracht, waar het jongens van 1617 jaar bleken te zijn, die te Amster dam woonden. Zij zullen ter beschikking van de justitie gesteld worden. Toen Dinsdagavond bewoners aan den Heeschenweg te Oss zich te omstreeks elf uur naar bed begaven, bemerkten zij vlammen achter de ramen van het tegenover hun huis gelegen heerenhuis der familie S. Toen men een onderzoek instelde bleek, dat er in de huis kamer een binnenbrandje woedde, dat echter spoedig door verschillende buurtbewoners was gebluscht. Toen de buren zich echter een uur later op nieuw naar bed begaven ten nog eens naar het heerenhuis keken, zagen zij tot hun verbazing, dat nu de bovenverdieping in brand stond! Mevr. S. en haar dochter, die alleen thuis waren, werden gewaarschuwd. De brand was ditmaal op een slaapkamer ontstaan en het brandende beddegoed ontwikkelde een dikken rook. De brandweer slaagde er in spoedig den brand te blusschen. De marechaussee stelde onmiddellijk een onderzoek in. De heer S. werd, toen hy thuis kwam, aan een verhoor onderworpen, waarna de marechaussee termen aanwezig vond tot arrestatie over te gaan. Ook de echtgenoote en dochter van den heer S. zijn in arrest gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758.5 Vorige stand: 757.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 5