De val van Madrid volgens Franco aanstaande 20.000 slachtoffers? Nog geen beslissing in Spanje Het nieuws van heden Generaal Sanjurjo bijgezet GEBREK DREIGT IN DE HOOFDSTAD Typhoon teistert Japan DE BAROMETER MOSKOU „LOYAAL" VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DONDERDAG 23 JULI 1936 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20061 Chileensch schip verdwenen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii|' Wij spelen het spel eerlijk DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Veerpont omgeslagen in Britsch-Indië Alle vijftig opvarenden verdronken 54 opvarenden aan boord Een torpedojager zou in de Straat van Gibraltar door de rebellen tot zinken zijn gebracht Saragossa heden weer gebombardeerd Torpedojager tot zinken gebracht? Britsche auoriteiten waarschuwen De Poolsche generaal der luchtvloot, Orlisz-Dreszer, die bij een ongeluk om heb leven kivam is bü Gdingen met militaire eer begraven Een krans van ex-koning Alfonso bedekte de kist Strijd om Addis Abeba? Tecle Hawariate zou de guerilla willen voortzetten Alt Heidelberg Generaal Goded niet gevangen? Rebellen staan voor Madrid Gil Robles' verblijf te Biarritz Bloeddronken communisten en anarchisten beschieten kerken en kloosters Barcelona leek een hel Sevilla, gezien, vanaf de Kathedraal, is in handen der opstandelingen. Over den radiozender van deze stad houdt generaal Franco contact met de verschillende naar Madrid opmar cheer ende rebellen en met het buitenland NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., tngez. mededeelïngen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. blac :had irde, ities ïger. ags- t als dat inje wil, :rijd lan- laal aats Spaansche rebellen trekken door Burgos op marsch naar de hoofdstad Madrid Bloe$ vloeit in Barcelona. Ongeveer 500 dooden moeten er gevallen zijn in den strijd tusschen de communisten en de opstandelingen VERWACHTING: Krachtige tot matigen s Zuidelijke tot Westelijken wind, betrok- ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regenbuien, aanvankelijk weinig vcran- m dering in temperatuur, later wellicht iets koeler. Hoogste barometerstand: 766.6 te Vardoe. - Laagste barometerstand: 743.0 te Blacksod. STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind te De Bilt 23 Juli te 9.20 aan de posten van IJmuidcn tot de Belgisohe grens: „Weest op uw hoede". Zon op 5.08 - onder 9.04 Licht op 9.34 Maan op v.m. 10.53 onder n.m. 10.21 Eerste kwartier 26 Juli d.w.z. wij behandelen onze klanten correct en coulant, wij komen onze beloftes en garanties na. Daarom koopt U bij ons veilig en goedkoop. DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Ged. Oude Gracht 52 Telcf. 12762 tussen Postkantoor en Verwulft De troepen der rebellen staan voor Madrid. Generaal Franco verklaart, dat dc val van dc hoofdstad aanstaande is. Aantal slachtoffers tengevolge van den opstand in Spanje zou meer dan 20.000 bedragen. Japan door een typhoon geteisterd. BORDEAUX, 23 Juli. (Reuter). Uit Hendaye wordt aan het blad Petite Gironde gemeld, dat vol gens officieuze inlichtingen bij de gevechten der laatste dagen naar schatting meer dan 20.000 dooden zijn gevallen. Sommigen zouden dit aantal zelfs op 25.000 schatten. Schip met 54 opvarenden spoorloos verdwenen. Geen bevestiging van den strijd om .Addis Abeba. Bjj een brand op Floris zijn 77 huisjes ver nield. Een onderhoud met Minister Slotemaker d<' Bruine over het jongste speliings-besluit. O CEUTA, 23 Juli. (Reuter). Ge neraal Franco heeft via een radio zender van de civiele garde mede gedeeld, dat de inneming van Ma drid aanstaande is. De generale staf van het opstan dige leger heeft nog steeds zijn zetel te Tetoean. Het staatsdepartement te Washington heeft mededeeling ontvangen, dat verscheidene ho tels te Madrid, waar Amerikanen logeeren, reeds twee dagen aan het vuur der aanvallers blootstaan, en dat in de hoofdstad schaarschte dreigt. De radiozender van Sevilla wijst er in een verklaring van 1 uur 's morgens op dat de door de radiostations van Madrid en Barce lona uitgezonden berichten volkomen valsch zijn. Volgens de mededeelingen van het mili taire hoofdkwartier te Sevilla, heerscht te Sa ragossa en Logrono volkomen rust, evenals in de provincie Navarra. Deze plaatsen zijn ge heel in de macht der militairen. De verbindin gen met Jaca en Huesca zijn hersteld. De civiele gouverneurs van Navarra en Gul. puzcoa zijn naar het buitenland gevlucht. De civiele garde van de provincie Badajoz steunt de beweging van generaal Franco. Te Ponte- vedra is de staat van beleg afgekondigd. In de stad heerscht groote geestdrift. De civiele re geering en het stadsbestuur zijn door de troe pen van generaal Franco afgezet. Naar radio.Sevilla verder mededeelt, zijn de steden Vigo, Orense, La Corona en San tiago eveneens tegen de regeering te Ma drid in opstand gekomen. De in het dis trict van Salamanca opereerende militaire colonne maakt snelle vorderingen. De ei. viele gouverneur van deze provincie is juist toen hij de Portugeesche grens wilde pas- seeren, gearresteerd. Volgens een radio-bericht afkomstig van de zijde der opstandelingen, zou de bewegirg van generaal Franco Badajoz gemakkelijk hebben ingenomen. Uit de te Casablanca ontvangen berichten blijkt, dat in bijna geheel Spanje weerstand tegen den opmarsch der opstande lingen wordt georganiseerd. Volgens onbeves. tigde berichten zou een torpedojager der re geering door een vaartuig der opstandelingen in de Straat van Gibraltar zijn achtervolgd en tot zinken gebracht. Nadat de voorzitter van de controle-commissie van Tanger, de Italiaan- sche consul-generaal, de aandacht van gene raal Franco had gevestigd op de ernstige ge volgen van iedere poging tot schending van de internationale zone, heeft de controle-com missie besloten de regeering te Madrid te ver. zoeken de haven van Tanger niet als basis voor ravitailleering der oorlogsschepen te ge bruiken. Kapitein J. Ritley, de militaire attaché by den gouverneur van Gibraltar, heeft zich aan boord van den in de haven van Gibraltar iiggenden Spaanschen regeerings- kruiser „Cervantes" begeven en de beman ning gewaarschuwd, dat ingeval van een nieuw treffen in de Britsche wateren» «t De Nationalsozialische Partei Korrespondenz meldt: „De chef van de staf van den Fiihrer der S. A. heeft den rector-magnificus der uni versiteit van Heidberg, S. A.-Obertruppführer Groh, bevorderd tot S A.-Sturmführer." Dat is dus neu Heidelberg. LISSABON, 23 Juli. (Reuter) Te Estoril heeft de plechtige bijzetting plaats gehad van den bij een vliegongeluk om het leven gekomen generaal Sanjurjo. De kist met het stoffelijk overschot, waaraan o.a. een krans van ex-koning Alfonso was ge hecht, was geplaatst op de affuit van een ka non. Onder de duizenden, die de baar volgden, bevonden zich verscheidene Spaansche grandes en een groot aantal (Spaansche en Italiaansche fascisten in uniform. Het revolutionnaire bewind te Cordova heeft den wensch te kennen gegeven, dat het lijk gebalsemd en naar Cordova gezonden wordt, om door het „overwinnende leger" naar Madrid te worden vervoerd. TOKIO, 23 Juli (D.N.B.) In het Wes ten van Japan heeft een zware typhoon gewoed. Te Kioesjoe is het geheele verkeer stilgelegd. Over groote afstanden zijn stra ten, spoorwegwerken en bovengrondsche leidingen vernield. Honderden huizen zijn ingestort. Tot dusver maken de berichten melding van vijf dooden en zes en veertig vermisten. Onder de vermis ten bevinden zich dertig schoolmeisjes. Ver scheidene plaatsjes staan geheel onder water. Ook het scheepvaartverkeer heeft het zwaar te verduren gehad. Twee vrachtschepen zijn ge zonken, terwijl men omtrent het lot van tal van andere schepen in het onzekere verkeert. De typhoon'beweegt zich in Westelijke richting voort €n heeft reeds Korea bereikt, waar even eens reeds groote schade is aangericht. LUCKNOW, 22 Juli (Reuter). Verschrikt door een slang, die midden op de rivier plot seling op een veerboot te voorschijn kwam. drongen de 50 passagiers aan een zijde van de pont tezamen met het gevolg, dat deze om sloeg. Alle opvarenden verdronken. Het ongeluk had plaats op een zijrivier van de Ganges, nabij Shahahanpoez. PARIJS, 23 Juli (D.N.B.). De „Excelsior' meldt uit Djibouti, dat geen bevestiging te ver krijgen is van de jongste berichten over een nieuwen strijd om Addis Abeba. In Djibouti wordt echter sinds weken verteld, dat de vroegere Abessinische gezant te Parijs, Tecle Hawariate van den Negus opdracht heeft ge kregen talrijke aanslagen te plegen in de pro vincie Harrar en langs de spoorlijn van Addis Abeba naar Djibouti. Het plan zou door Hawa riate zelf zijn uitgewerkt en ten doel hebben de Italiaansche strijdmacht door een guerilla te verzwakken. Ras Imroe bevindt zich met het gedeelte dat van de Abessinische troepen is overgebleven, in de streek van Gori. Dedjas Makonnen is door hem naar Londen gezonden, om de noodige middelen van den Negus te ver krijgen voor den strijd in het Westen. Zoodra hy via Egypte en den Soedan met het noodige geld is teruggekeerd, zou de strijd ook in het Westen beginnen. SANTIAGO, 23 Juli. (DNB) Het groote Chi- leensche stoomschip „Don Carloas" is sinds den zwaren storm van j.l. Maandag ten noorden van Valparaiso spoorloos verdwenen. De na sporingen door torpedobooten zijn tot dusver zonder succes gebleven. Men vreest, dat 't schip met de 54 opvarenden gezonken is. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 758.1 Vorige stand: 758.7 boven Britsch grondgebied, het geschut van het fort het vuur der aanvallers zal be antwoorden. Meisjes, die gewapend zijn, oefenen be wakingsdiensten uit en fouilieeren alle voorbijgangers. Vijfduizend Madrileensche vrouwen hebben gevolg gegeven aan den op roep van de internationale roode hulp, om deel te nemen aan de hulpverleening aan de gewonden en de levensmiddelendistri butie aan de strijders van het Volksfront. Uit Biarritz wordt gemeld, dat het bericht, als zou de leider der militaire opstandelingen in Catalonië, generaal Goded, gevangen geno men zijn, onjuist is. De generaal zou van de boven Barcelona gelegen vesting Mont Juich uit, die door oproerlingen is bezet, het bom bardement van Barcelona leiden. Generaal De Llano heeft over den zender Sevilla een oproep voorgelezen, waarin ge zegd wordt: „Ik hoop binnenkort te kunnen mededeelen, dat mijn troepen Madrid bin nengerukt zijn. Het leger van generaal Mola bevindt zich bijna in het gezicht der stad. Gisterenmiddag zjjn twee nieuwe le- gerafdeelingen opgemarcheerd. De eerste wordt gevormd door militairen van het vreemdelingenlegioen, terwyi de tweede uit geregelde troepen bestaat." PARIJS, 23 Juli. (D. N. B.) De communisten eischen de uitwijzing van Gil Robles uit Biar ritz. opdat hij niet vandaar uit de opstandige beweging der fascisten tegen het Spaansche volk kan leiden. Nog steeds is de strijd om de macht in Spanje niet beslist. De Spaansche regee ring, wier centrale positie met als middel punt Madrid nog steeds van uit het Noorden en het Zuiden door de rebellen wordt bedreigd, zet haar optimistische berichtgeving voort, welke door de leiders der opstandelingen prompt wordt tegengesproken. Het is een chaos en het valt niet te voorspellen, wat uit dien baaierd van bloed en smook, van dood en vuur te voor schijn zal komen. Zooals wij reeds schreven, moet men den opstand der militairen, welke van Spaansch Marokko is uitgegaan, niet beschou wen als een monarchistische of fascistische be weging, noch ook als een aanval op den repu- blikeinschen staatsvorm. Het zijn niet de recht- sche politieke partijen, die de leiding hebben der rebellie. Gil Robles, de leider van de Ceda, ver toeft buiten Span je. De politici van rechtsch hou den zich merkwaardig afzijdig. Vreezen zij hun kansen voor de toekomst te zullen verspelen, in dien zij openlijk en actief partij zouden kiezen voor de militaire opstandelingen, zoolang het nog niet zeker is, of dezen als overwinnaars de puinbarricaden na dezen burgeroorlog zullen be stijgen? In hun hart moeten zij in ieder geval meer aan de zijde van de oproerige militairen, dan van de thans „legaal" heetende communisten en anarchisten staan. Wanneer de Spaansche regeering beweert, dat de opstand een monar chistisch, fascistisch, conservatief reactiohnair, of anti-republikeinsch karakter draagt, dan is dat een voorstelling van zaken, wtelke zeker niet juist is. De bevelhebbers der opstandelingen, die van den radiozender te Sevilla gebruik ma ken om hun volgelingen aan te vuren en hun tegenstanders te intimideeren of over te halen, beëindigen hun korte oproepen en toespraken steeds met een geestdriftig: „Leve Spanje, leve de republiek." De strijd der rebellen gaat tegen het marxis me, het communisme en anarchisme, waarmee de regeering besmet is en thans openlijk een gewapend bondgenootschap heeft gesloten. Moskou heeft per radio een ondubbelzinnigen oproep tot het Spaansche volk gericht om de Spaansche regeering tegen de insurgenten te steunen, omdat het de zaak en het voortbestaan dezer regeering blijkbaar geheel als haar eigen zaak beschouwt. In Barcelona en elders, waar de hel losgebroken leek, gingen de door de re geering gewapende communisten en anarchisten met de bekende Spaansche furie te keer tegen kerken en kloosters. Bloeddronken schoten zij hun karabijnen af op de Godshuizen, verniel den er veie door ze in brand te steken en be- kleeden zich met de gewijde gewaden net als in de dagen van de Fransche revolutie. Heeft Le nin indertijd niet gezegd, dat Spanje het eerste land was, dat rijp zou worden voor het bolsje wisme? De thans in opstand gekomen militai ren willen verijdelen, dat Lenin's visie bewaar heid wordt, maar het is de vraag of hun po ging zal slagen. Mislukt zij, dan zal het roode Volksfront mede onder invloed van de over winnende communisten en anarchisten, die het tot een roode militie maakte, in versneld tempo de Sovjet tegemoet snellen. Gelukt zij, dan staat het te bezien, of de opstandelingen vol doende positieve beginselen en tact zullen heb ben om de Spaansche republiek tot een ordelijk oord te maken, dan wel door rancuneuze kort zichtigheid een rooden storm zullen ontketenen. Dit laatste is minstens even waarschijnlijk als het eerste. In ieder geval is het ontketenen van deze revolutie, waaraan zoo talrijke menschen- levens worden geofferd en waardoor de moge lijkheid van verschrikkelijke reacties bevorderd wordt, 'n als zoodanig te veroordeelen gewelddaad van begrijpelijke wanhoop en verbittering. Wanhoop en verbittering zijn niet de meest ge- wenschte peetouders voor een nieuwen stand van zaken, en wie het wettige gezag aanrandt, omdat het zich schuldig maakt aan handelin gen, welke in strijd zijn met zijn innigste over tuiging en heiiigste beginselen, geeft daarmee een gevaarlijk voorbeeld aan hen, die zich straks tegen zijn gezag willen verzetten. De leider van de luchtstrijdkrachten te Barcelona luitenant-kolonel Sandrino, heeft den president der generaliteit meegedeeld, dat hij Saragossa liet bombardeeren. Er werden 70 bommen op kazernes geworpen, die ernstige •schade aanrichtten. Ofschoon er vele schoten met geweren, mi trailleurs en kanonnen op het eskader bom bardementsvliegtuigen werden gelost, heeft dit ongedeerd zijn basis weer bereikt. Indien de opstandelingen zich niet overgeven, zal het bombardement Donderdagmorgen worden her vat. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft bericht ontvangen, dat La Linea in handen der regeeringstroepen is gevallen. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat het bericht van de overgave van La Linea, evenals van Al- geciras, volkomen ongegrond is. De Marokkaan- sche troepen zijn nog steeds in het bezit van de nabij Gibraltar gelegen districten. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1936 | | pagina 1